Asus Modemler için Millenicom VDSL Modem Kurulumu

Millenicom kullanan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla bu bilgileri paylaşıyorum. Zira bu tarz modemlerde kullanıcı adı ve şifre ikilisinin dışında bazı bilinmesi gereken ayarlar mevcut.

Öncelikle, eğer modemi sıfır almayıp daha önce başka bir bağlantıyla modemi kullanıyorsanız, cihazı resetlemeniz (fabrika ayarlarına dönmeniz) gerekiyor. Neden bilmiyorum, ama modemi resetleyene kadar internet bağlantısını sağlayamadım. Her halde bir hata oluyor. Yine de emin olmak için fabrika ayarlarına dönmek iyidir.

Modeme erişiminiz varsa arkasındaki reset deliğine kürdan, ataç yada iğne gibi bir şey sokarak modemi resetleyebilirsiniz. Eğer erişiminiz yoksa yazılımsal olarak da bu işi aşağıdaki adımları takip ederek halledebilirsiniz:

  1. Bunun için internet tarayıcınızın adres kısmına 192.168.1.1 yazıp açılan sayfaya modemin kullanıcı adı ve şifresini girerek modeme giriş yapıyoruz. Modemi ilk defa kuruyorsanız zaten sizden hemen bir k. adı - Şifre belirlemenizi istiyor.
  2. Açılan sayfadan sol taraftaki “Yönetim” ayarını açın.
  3. Üstte bulunan “Ayarları Geri Yükle” sekmesine gelip “Fabrika varsayılan ayarları”nın yanındaki geri yükle butonuna basıp onaylıyoruz.

Resetledikten sonra modeme erişmek için tekrar kullanıcı adı ve şifre oluşturup giriş yaptığımızda karşımıza hızlı kurulum sihirbazı geliyor. Ayarlar aşağıdaki gibi olacak.

-Ülke: Turkey

ISP: Turk Telekom (VLAN ID 35)

Hizmet: VDSL

Daha sonra “İleri” tuşuna basarak sonraki adıma geçelim. Bu adımda Millenicom tarafından size SMS ile gönderilen kullanıcı adı ve şifreyi yazıyoruz. Modemin şifresini yada kablosuz bağlantı şifresi değil, karışmasın.

Kullanıcı adı şu şekilde olmalı:

                “rakamlar” + “Harfler” + “rakamlar” + “@millenicom” 

Örneğin:
Kullanıcı adı: [email protected]
Şifre             : AB1234567890

***"Millenicom" şeklinde yazdığınızdan emin olun. Milenicom yada Milennicom değil. Şifre ve isim yazarken büyük harf - küçük harflere dikkat edin. Size ne gönderildiyse aynısını yazın. Tekrar “İleri” tuşuna basın.

Bu adımda kablosuz ağın adını ve şifresini belirleyeceğiz. İsim çok önemli değil ama şifresi 123456789 gibi herkesin hemen bulabileceği bir şey olarak ayarlamayın. Ağ güvenliği önemli 😊 Sayılara ek olarak en az bir harf, bir büyük harf ve bir sembolden oluşan bir şifrenin kırılması çok zordur, öneririm. Modeminiz destekliyorsa 5ghz kablosuz bağlantı için de ayar yapmalısınız, bu ayarlar sizde yoksa da sorun değil.

Tekrar “ileri” tuşuna bastığımızda karşımıza bir özet ekranı gelecek. Bilgilerinizi kontrol edip bir hata yoksa tamamlayın, bu kadar. Daha sonra hattınıza göre 1-3 dakika içinde internetin gelmiş olması gerekiyor. Bazı durumlarda bu 5 dakika kadar da sürebilir, sabırlı olun.

Kurulum bilgilerini sağlayan mesajın gelmesinin hemen ardından internet gelmiyor, yarım saat kadar bir süre gerekebiliyor, buna da dikkat edelim. Her şeyi yukarıdaki gibi yaptınız, yine de internet alamadıysanız; evinizdeki kabloların sağlığından eminseniz yapabileceğiniz pek bir şey yok. Müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı başlatmak ve bolca dua etmek gerekiyor.

İyi günler diliyorum.

-

-

Google amca daha kolay bulsun diye anahtar kelimeler:
millenicom vdsl ayarları
asus vdsl ayarları
Vlan id

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör