Mi Router 4A AC1200 Giga Versiyon İnceleme

Herkese Merhabalar,

Bugün size bir süredir kullanmakta olduğum Mi router 4A modelinin, olabildiğince güzel bir şekilde incelemesini yapacağım. Öncelikle ürünü almaya karar vermem ve yaşadığım sorunlar bahsettim. Bu kısmı geçmek isterseniz doğrudan geçip, "deneyim" kısmına bakabilirsiniz.

 

KARAR VERME SÜRECİ

 

Öncelikle bu sitedeki çoğu kişi biliyordur ancak dışarıdan okuyanlar için uyarayım: Bu bir modem değil. Kablolu modemi kablosuza çeviren yada mevcut kablosuz modemin kablosuz performansı kötü ise onun yerine kullanılabilen bir ürün(router). Burada önemli nokta, modeminizin "bridge" yani "köprü" modunu desteklemesi. Bunu modeminizin özelliklerinden kontrol edebilirsiniz. Kısaca Bridge modunda modem sadece internet bağlantısı sağlar. Kablosuz özelliği varsa kapatılır. Ağ içinde IP dağıtımını router yapar.

 

Ben neden bu ürünü aldım? Mevcutta kablo net modemimi uzun süredir memnun olarak kullanıyordum. Netmaster CBW-383Z4 modeli. Eskiden ben kablo ile kullanıyordum. Ama kablosuzda ev halkı zaman zaman sorun yaşıyordu. Çok önem göstermemiştim. Şimdi benim de kablosuz olarak bağlanmam gerekti. Bilgisayarıma TP-Link TL-WN722N modeli kablosuz adaptörünü aldım. Uzun araştırmalarda bağlantı kopması ve ping konusunda en başarılı ürün olarak bu gözüküyordu. Ancak kablosuz modemimle bağlantıda zaman zaman sorunlar yaşamaya başladım. Hız düşmeleri çok can sıkıcı oluyordu. İnternet hızım aslında iyi olmasına rağmen, eskiden yaşamadığım sorunları yaşıyordum. Bir şeyler izlerken takılıp tüm seyir keyfini mahvediyordu. Ara ara olan bu durum son zamanlarında gittikçe artarak iyice can sıkıcı olmuştu. Bu nedenlerle değişiklik yapmaya karar verdim.

 

Yeni modemleri araştırdım. kablonette docsis 3.0 özelliği olan sınırlı modellere bakmakla kalıyorsunuz. İyi denilen modellerde çok ucuz görünmüyor. İkinci elde eli yüzü düzgün 200TL civarında çıkıyordu. Türksat ile konuşup sorunu belirttim. Modemi kontrol ettiler(uzaktan). Modem geç cevap veriyordu. Gerçekten bu durumu ben de fark etmiştim. Hız testlerinde(speedtest) ping süresi (fiber sağolsun) 11-12ms çıkıyordu. Ama hız testi ekranı aılması, başlaması falan çok gecikmeli idi. Araştırınca bu durumu da öğrendim. Speedtest aslında modemin internete bağlantı hızını veriyor. Ancak bilgisayarın modeme bağlantısında bir gecikme daha var. İşte bu durum bundan kaynaklanıyordu. Araştırmalarımda daha detaylı bir dsl test sitesi buldum. Onun sonuçlarını da paylaşacağım. Farklı modemlerde de ne yazıkki kabloszuda sorun yaşayan da memnun olan da vardı. O yüzden hangi modemi alsam sorunum çözülür emin olamadım.

 

Önemli bir detay olarak araştırmalarımda fark ettim ki; Mi router 4A AC1200 giga versiyon modelinde 128MB bellek var ve 128 cihaza kadar destek sağladığı belirtiliyordu. Bundan yola çıkarak bellek ile cihaz sayısı desteği arasında bağ olduğunu düşündüm. Ancak ne yazıkki netmaster modemim için bellek miktarını bulamadım. Yani bu bilgiden yoksunuz. Dahası işlemci olarak Mi router oldukça güzel ama yine netmasterda ne olduğu bilinmiyor.

 

Router almaya karar verdim. Hem başka modeme/internet sağlayıcıya geçsem bile kullanabilirdim. Çeşitli modeller inceledim. Ancak fiyatına göre en iyi özellikleri verdiğini düşündüğüm Mi Router 4A Giga modelinde karar kıldım. Nedir bu giga versiyon? Ürünün üzerinde 2 ethernet ve 1 wan portu bulunuyor. Bu portlar ilk sürümde 100mbps destekliyor. Giga versiyonda ise 1000mbps desteğe çıkılmış. İmkan varken giga versiyonu tercih ettim. Yaklaşık olarak 165TL ye almıştım. Şu anda da 170TL fiyatından kolayca bulunabiliyor.

 

Belirtmeliyim ki mi routerın 4A modelinde usb girişi yok. Yani usb bir cihaz bağlamak veya usb bağlayıp indirme işlemleri için bu girişten yoksunsunuz. Ben böyle bir kullanım yapmadığım için benim için bir kriter değildi. 2 ethernet portu ile kablolu kullanım da sunuyor. Sanırım accespoint özelliği de var. Bazı yerlerde bu özellik yok, bazı yerlerde ise var denmiş. Ben ihtiyacım olmadığı için denemedim. Qos özelliği ile bağlı cihazlara hız sınırı konulabiliyor ama bu özelliği de kullanmıyorum 🙂

 

KURULUM

Alternatif bir kaynaktan kurulum videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TkHZI12vWlk

Aslında kurulum oldukça basit. Yalnız tekrar uyarım: Modeminiz "Bridge" yani "Köprüleme" modunu desteklemeli. Modem arayüz şifremi unuttuğum için modemi fabrika ayarlarına sıfırladım. Kablosuz özelliğini manuel olarak kapattım(bu işlemler için ethernet kablosu ile modeme bağlanmanız gereki bu durumda). Kablosuz kısmında ve başka bir kısmında(şimdi hatırlayamadım) bridge modunu aktifleştirdim. Güvenlik duvarı kısmında wan engelleme açıktı. Onu da kapattım.

 

Sonrasında Mi Router 4A cihazı prize bağladım. Kablosuzda doğrudan aktifleşiyor. Telefon ile mi router a bağlandım. Sizi doğrudan ilk ayarlara yönlendiriyor. Ağ adını, şifresini burada belirliyorsunuz. Kaydettiğinizde hemen kendisini yeniden başlatıp belirttiğiniz ayarlarla çalışıyor. Bu işlemlerde bir uygulama kurmanıza gerek yok. Bence bu güzel bir özellik. İşlemler bitince mi router ın wan/internet girişine ethernet kablosunun bir ucunu, diğer ucunu ise (öncede ayarladığımız) modemin ilk ethernet girişne bağlıyoruz(modeme göre değişebilir. Genelde ilk giriştir). Artık işlemler tamam olacak. Mi router üzerindeki 2 mavi ışığı ile size çalıştığını ve internet olduğunu bildiriyor. Artık her şey kullanıma hazır. Ek bilgi: Modem ile router aynı çoklu prize bağlı. Dolayısıyla kapatıp açınca ikisi birlikte çalışıyor ve bir eksiklik veya yeni ayar falan gerekliliği hiç yaşamadım.

 

DENEYİM

 

Öncelikle Mi router 4A ya kablosuzla bilgisayarımı bağladım. http://192.168.31.1/ ile router arayüzüne erişebiliyorsunuz. Bu aşama kurulumda arayüz şifresi belirlediyseniz o şifre ile giriş yapabilirsiniz. Arayüz oldukça güzel, anlaşılır ve basit. Bağlı cihazları, işlemci yükünü, bellek kullanım oranını kolayca görebiliyorsunuz. Ağ ile ilgili detay ayarları da buradan yapabilirsiniz. Mi router arayüzün bir görünüm:

 

Router dualband yayını destekliyor. 4A modeli hem 2.4ghz hemde 5 ghz yayın yapıyor. Dual band seçtiğinizde bunları ayrı ayrı yayınlamak yerine tek yayın oluşturuyor ve modeme yakınlığınıza göre en iyi olan hızdan size yayın yapıyor.

Neler değişti? Öncelikle eskiden yaşadığım saçma olan internet yavaşlaması ve hatta bazen tamamen kopmasında kurtuldum. Artık kablosuzu olması gerektiği gibi sorunsuzca kullanabiliyorum. Bu gerçekten önemli bir değişim. Asıl merak ettiğim yukarıda bahsettiğim bilgisayar ile modem arasındaki ileitşimin yavaşlığıydı. Yani modemin geç cevap vermesi. Bu durum da ortadan kalktı. Eskiden netmaster modem uzun kullanımda bazen ısınıyordu. Köprüleme modunda oldukça serin bir hayat sürüyor. Mi router ın da pek ısındığını söyleyemem. Tabi kış zamanları olduğunu da belirteyim.

Hızlar? Normalde 50mbps internetim var. 19:00-24:00 arası 20mbps hız veriyor. İnternet tarifem bu. Netmaster modemde kablosuzda sorun olduğunda gördüğüm en kötü hız(12ms D:0.47mbps U:0.79mbps):

Bir süre sonra kendisini toparladığında(ki bu ölçünlerde internet hızı 50Mpbs)(12ms D:22.41Mbps U:4.94Mbps):

Normalde netmaster hızım ile gün içerisinde 22-25Mbps civarında oluyordu. Bazen 35-40 Mbps değerlerini görmüşlüğüm olmuştu. Ama en önemli sorun stabiliteydi.

Şuan Mi Router 4A varken az önce yaptığım test(ki ağda 5-6 adet cihaz olduğunu belirteyim)(11ms D:41.46Mbps U:4.86Mbps):

Bilgisayarın modem ile arası yaklaşık 10 metre. Arada bir duvar var diyebilirim. 4 üzerinden 3-4 diş çekiyor. 50Mbps hız varken kablosuzda 41 küsür hız almak bence oldukça kabul edilebilir. En önemli kısmı ise bu hız stabil. İnternet kesmesi veya ani hız düşüşleri görmüyorum artık. Bir çok cihaz da bağlanıp interneti aynı şekilde kullanabiliyor.

 

Şimdi. Araştırmalarımda ping detayında bufferbloat durumunu gördüm: Merak edip bunun testlerini de gerçekleştirmiştim. yaptığım denemelerde Mi router hız olarak netmasterdan daha iyi sonuç aldı. Bufferbloat olarak ise bazen aynı, bazen daha iyi sonuç alıyor. Bu durum ağın yoğunluğuna da bağlı. Bufferbloat için bilgisayara özel ayarlar yapıldığını gördüm. Böylece bufferbloat süresi daha iyi oluyor. Ancak şu sıra bunu araştırıp üzerine gidemedim. İleride bununla ilgili çalışırsam, onun için ayrı bir rehber/inceleme hazırlarım. Test için: http://www.dslreports.com/speedtest

Bufferbloat için açıklayan ve uygulayan alternatif kaynak(ingilizce): https://www.youtube.com/watch?v=Opx3FSbLglQ

 

SONUÇ

Kısaca toparlarsak; Mi Router 4A satın alınma amacını yerine getiriyor ve işini layıkıyla yapıyor. Özellikleri de dolu dolu. Modeiminizin kablosuz performansından menun değilseniz, sizlere bu ürünü rahatlıkla önerebilirim.

Eksiklerimiz/hatalarımız olduysa affola. Yorumlardan soru sorabilir ve/veya eleştiride bulunabilirisiniz. Sizin de tecrübeleriniz varsa paylaşabilir; hatta daha iyisi bir inceleme de siz yazabilirsiniz 🙂 İyi günler.

Düzenleme: 10/10 puanı 9/10 olarak güncelledim. Onu da tekrar düşünüp, bir usb girişi olsa fena olmazdı diyerek kırpıyorum 🙂 4B ve 4C modellerinin olduğunu ve farklılık gösterdiğini de belirteyim. 4A hem 2.4 hem 5 ghz yayın yaparken diğerleri tek birini destekleyebiliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bir önemli detay olarak da işlemciye dikkat etmenizi söyleyebilirim. Bu 4A modelindeki işlemci performans, özellik ve ısınma olarak oldukça olumlu yorum almıştı. Başka bir router almayı düşünürseniz de bu durumu aklınızda tutun 😉

 

Ek Bilgi: Router araştırmalarımda, fiber kullanıyorsanız ve bağlantı ethernet (rj-45) ile geliyorsa doğrudan router 'ın wan girişine takıp kullanabileceğinizin söylendiğini gördüm. Ancak benim durumumda anten kablosu olduğu için bunu deneyemiyorum. Eğer sizin böyle bir durumunuz varsa, modemi tamamen ortadan kaldırma imkanınız olabilir.

 

Ek 2: İnternet deneyimini daha iyi hale getirmek için wifi kanal seçimi ve gecikme(lag) konularında da yazılar yazdım. Bunlara da göz atmanızda fayda var.

 

https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

https://teknoseyir.com/blog/internette-gecikmelag-bufferbloat-onlemeqos

Ek 3: 23.02.2021. Router 'a gelen güncellemeler nedeni ile ayrıca belirtmem gereken noktalar var. Yorumlarda da konuşuldu.

 • Ara yüzdeki grafikler kaldırıldı(bana göre çok büyük eksik değil).
 • Duvar delme modu kaldırıldı.(Sinyal kalitesini düşürse de benim için çok büyük bir etkisi olmadı. Muhtemelen AB kuralları gereğince yapılmış bir işlem.)
 • Önceki sürümünde QoS ile upload ping konusunu güzel çözmüştüm. Son sürüm ile(yanlış hatırlamıyorsam 3.0.24) upload da bufferbload değerleri kötü oldu. Şimdilik idare etsem de, her güncelleme ile router'ın bir şeyler kaybetmesi hiç hoş değil.

Yeni çözüm olarak ise daha önce bahsettiğim Openwrt kurulumu. Ben kurulum yapmayı düşünüyorum. Çünkü openwrt kuranlar cihazın gerçek gücünün o zaman ortaya çıktığını söylüyor. Kurulum yaparsam burada da anlatırım ve güncelleyip buraya eklerim.

 

Mi Router 4A giga güncelleme ile yaşattıklarına karşın, fiyatına göre oldukça dolu donanım veriyor. Keşke ilk aldığım zamanki yazılımında kalsaydı.

 

Openwrt kurulumu gibi işlemlerle uğraşılmak istenmezse keenetic omni kn-1410 modeline bakılabilir. Benzer fiyatta ancak 5ghz ve giga port yok. Buna karşın openwrt tabanlı keenOS ile geliyor ve ara yüzünde bol özellikler var. Ayrıca usb portu da var. 5ghz olsun istenirse keenetic city modeli uygun fiyatlı görünüyor. Ben kısa araştırmamda bunları gördüm. Detay için ayrıca araştırmayı unutmayın.

 

Ek 4: Openwrt kurma düşüncesi ile mi4ac tekrar kurdum. Öncesinde kurup mevcut durumu ve varsa yeni firmware kurayım dedim. 3.0.24 yeni yazılım gelmemiş. Ancak denemelerimde SSID gizlemeyi kapatınca performansta feci yükselme oldu. Meğer onca derdi alan adı gizli olduğu için yaşatmış. Artık güncellemelerde ne yaptıysa. PC'ye 5ghz usb adaptör aldım. 5ghz üzerinden interneti gerçek hıza yakın (100mbps internet 94mbps ölçtüm geçen gün) internet hızı alabiliyorum. Bu router'ın halen gideri var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  Tam besmele çektim başlayacaktım, vazgeçtim 😂

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Ağzına sağlık, bazı yerleri iki kere okudum, şimdi merak ettiğim acaba benim KabloNet modemim köprüleme sistemine sahip mi onu bilmem lazım, ona tam olarak nasıl bakabilirim? O kısmı pek analayamadım galiba 🙂

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  @prometrik sanırım buldum, benim şu anki modemde
  var dimi köprüleme özelliği 😎

 • Temp @temp

  @erdemozkir Valla hocam sana katılıyorum aslında ama 150-160 tl lik ürünler de aslında dandiktir sanıyorum.
  Doların ne olduğu belli sonuçta.
  Adam akıllısı 500 den aşağı değildir.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  @temp Ben de ürünü satın aldım, elime ulaşır salı sabahı denerim, zaten @prometrik arkadaşımız denemiş ve çok da güzel anlatıp incelemiş yazmış.

 • Temp @temp

  @muhammet-aktas Aslında arkadaş superonline modemi kullanmıyormuş ondan siz de bir bakın bize söyleyin hocam.
  Merakla bekliyorum. Memnun kalırsanız ben de alabilirim.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  @temp Ben de Kablonet kullanıyorum ve modemim Netmaster-401 serisi ve köprüleme özelliği varmış, onun için sipariş ettim, benim için önemli olan bana gelen 100 Mbps'nin wifide en az 90-94 Mbps yayması gerekirken sürekli 30 Mbpsler de kalıyor ve bunu bile dengeli veremiyor, yani gün içinde bazen 3-4 Mbps'ye düşüyor ama kablolu bağlantıda 100 Mbps'yi görüyor, yani Kablonet'in bana verdiği modemin kablo yayını iyi ama wifi özelliği kötü, yüksek verebilse de herhangi bir sayfaya ilk bağlanması geç oluyor. Öyle işte, arkadaşımız almış cihazı ve yüksek hız-stabilite-güçlü wifiyi alabilmiş, bakalım ürün bana da gelince acaba işe yarayacak mı?

 • Temp @temp

  @erdemozkir Hocam yetkileri azaltılmış admin kullanıcı profiliyle wds köprüsü yapabiliyorsunuz fakat hiç sağlıklı çalışmıyor.
  Ben daha önce 2 tane hg255s modemle denedim.
  Bağlantı kopup duruyor hata veriyor. Hatta modem arayüzüne bile girebilmek için modeme reset atmıştım zamanında.
  Sizin sorduğunuz kablolu köprüleme olayıysa benim bildiğim kadarıyla bu özellik zaten varsayılan olarak var.
  Yani hg255s in herhangi bir ethernet portuna kablo takıp diğer ucunu da aldığınız modemin yine ethernet girişine takarsanız muhtemelen wifi ve ethernet olarak internet dağıtımı yapacaktır.
  Ip almayı v.s. yine ana hg255s modem yapar.
  Aslında elimde farklı bir modem olsa sizin için deneyip kesin konuşabilirdim fakat root kullanıcısına erişmenin yolları olduğu için siz yinede alın, ben size gerekli olan tüm talimatlarda yardımcı olurum.
  Eğer hg255s e göre memnun kalırsanız ben de alırım belki.
  Bu arada eğer turkcell tv+ kullanmıyorsanız wan şifresini öğrenip direkt ana modem olarak xiaomi yi de kullanma şansınız var.
  Siz bana telegram veya steamdan bir yazın hocam detaylı konuşalım.

 • prometrik @prometrik

  Şurada mi router ın temel kurulumu gösterilmiş: https://www.youtube.com/watch?v=TkHZI12vWlk

  Başka sitede bahsettiğiniz modem için bridge moda alma konuşulmuş: https://forum.donanimhaber.com/sol-hg255s-routeri-bridge-modunda-kullanma--135096056

  Modem arayüzünden doprudan siz de bakabilirsiniz. Arayüzü biraz karıştırın. Ancak gördüğüm kadarıyla modemin yetkileri kısıtlanmış. Root işlemi de anlatılmış ayrıca.

  Mi router ı kullanmak için bridge moda ihtiyacınız olmayabilir. Ben denemelerimde ilk bağladığımda, modemde internet olsa bile mi router ile interneti dağıtamamıştım. Sonra modemi sıfırlayıp doğrudan bridge mod yaptım. İp işlemlerinin mi ile ypaılmasını istemem ana sebep burada. Ama fark ettiğim modemde wan engelleme aktifti. Muhtemelen bu ayar, modemin wan olarak yayınını etkiliyor diye düşünüp; bu ayarı kapattım. Çünkü mi router da aslında "wan" girişini kullanıyordum.

  Kısaca modeminizde, diğer forumlardaki yazıyı görünce bridge modunun olduğunu düşünüyorum. Ama bu ayarı kullanabilmeniz için root yetkisi açmanız; ve bunun için ayrı bir işlem yapmanız gerekebilir.

 • Temp @temp

  @erdemozkir Muhtemelen evet hocam.
  Eğer öyle değilse bile dediğim gibi Root erişimi sağlayıp ayar çekilebilir.
  Hatta dediğim gibi wan şifresi öğrenilip isp modemini devreden de çıkarabilirsiniz iptv kullanmıyorsanız.
  Turkcell TV+ kullanıyorsanız da bunun yönlendirmelerini Xiaomi ye girip deneriz.
  Ben daha önce baya araştırdığım için az çok bilgim var. Yardımcı olurum size.
  Telegram, steam, discord adresiniz var mı hocam?

 • prometrik @prometrik

  @prometrik Ne yazık ki benim bilgim buraya kadar. Ancak bir şekilde ayar yapılabiliyor gözüküyor(uğraştırıcı olsa da). @temp bu konuyu oldukça araştırmışa benziyor.

 • prometrik @prometrik

  Bizim evde ipad kullanan ve iphone kullananlar var ve bağlanıyorlar. Saçma bir durum olmuş. Ben öyle bir şey görmedim. Zaten internet sistemi global. Öyle bir şey olması için, mesela 5ghz ağına bağlanmaya çalışmışlardır ama telefon 5ghz i desteklemiyordur gibi bir durum olması lazım. Ben dualband ağ ayarladığım için 2.4ghz ve 5ghz geçişini modem otomatik yapıyor cihaza göre.

  Ek: Hatta ağ adını ve şifresini eskisi ile aynı yaptım. Evde hiçkimse hiçbir şey yapmadan otomatik bağlanmaya devam etti.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  @prometrik selam, router geldi, neler yapmalıyım şimdi 🤗

 • prometrik @prometrik

  @muhammet-aktas Ancak görebildim ki kurup kullanmaya başlamışsınız 🙂 hayırlı olsun. https://teknoseyir.com/durum/1218237

 • umut özdemir @umut1432

  Hocam mi wifi uygulamasına ekleyebildiniz mi modemi ben ekledim lakin offline görünüyor

  • prometrik @prometrik

   Aslında uygulamaya eklemeden kullanabiliyorsunuz. Ben ilk başta sorun yaşamıştım. Sistemi kurup çalıştırdıktan sonra Mi router uygulamasına da ekledim. Mi hesabı girişi yapıp router ı aratmanız yetiyor.

 • Filtre @kahve

  Kablosuz olarak kullanabiliyor muyuz? Modemden aldığım wifi yı yine wifi olarak dağıtsın istiyorum. Mümkün mü?

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  @prometrik @orcun size bir şey sormak istiyorum, web sayfaları daha hızlı nasıl açılabilir, safari chrom ya da modem üzerinden yapabileceğim bir ayar var mı?

  • prometrik @prometrik

   Bunu ayrı bir durum olarak açsanız daha iyi olur. Daha çok kişiden yardım gelebilir. Ben aklıma gelenleri söyleyeyim:
   1)Safari yerine crhome, firefox vb. ni öneririm. Maxthon gibi sadece hız için yapılmış tarayıcılar da var. Tarıyıcı geçmişini temizlemeyin. Böylece ilk açılışlar hafızadaki veriden(cache den) daha hızlı gelecektir.
   2) Ağda sürekli ulaştığınız sitelerin portunu açık tutabilirsiniz ama bu şekilde ayar yapmanızı güvenlik olarak da önermem. Onun yerine her ağ ürününde bir güvenlik duvarı da bulunuyor. Bu güvenlik ayarlarından güvendiğiniz siteleri özel kural olarak güvenilir ekleyebilirsiniz. Böylece modemden/routerdan geçişi hızlı olacaktır. Ancak kontrol edilmeden geçeceğinden gerçekten güvendiğinize emin olun.
   3) 2. madde ki gibi kendi bilgisayarınızda da güvenilk ayarlarında siteyi tanımlayabilirsiniz. Windowsta internet seçenekleri kısmından güvenilir sitelere ekleyebilirsiniz. Ancak yeniden uyarıyorum sitelere gerçekten çok güvenmeniz lazım. Ki hiç beklemediğiniz siteler hacklenip virüs dağıtabiliyorlar.

 • Nym Lex @nymllex

  @prometrik hocam bir sorum olacak. Bu Router'a, modemden Ethernet kablosu ile girdikten sonra, Router'dan ethernet kablosu ile pc'ye aktarabilir miyim? Soruma ekleyeceğim son bir şey daha var eğer pc ye ethernet kablosu ile giriş yapılıyorsa wifi ile dağıtım kesiliyor mu yani aynı anda hem kablolu aktarım hem wifi olabiliyor mu? Demek istediğim Router'dan 1 PC'ye (ethernet) ile evdeki telefon tabler vs için WI FI aynı anda çalışabiliyor mu? @prometrik

  • prometrik @prometrik

   Router üzerinden interneti ister kablolu ister kablosuz olarak kullanabilirsiniz. Yalnız router üzerinde sadece 2 ethernet çıkışı var. 1 tane wan girişi var. Onu karıştırmayın. Wan girişi modemden interneti alıp dağıtması için.

  • Nym Lex @nymllex

   @prometrik hocam onu biliyordum aslında. Bir yerde rastladım kablolu ve kablosuz aynı anda kullanılamıyor diye, bir videoda. Yanlış bilgi değil mi? Ethernet ile pc ye verirken aynı zamanda wifi ağı olarak kullanabiliyorum dimi bunu merak etmiştim ben?

  • prometrik @prometrik

   @nymllex Sorun olmaz. Muhtemelen orada açıklanan durum farklı. Router farklı modlarda çalışmayı destekliyor. Modem kablo ile veya kablosuz olarak bağlı olabiliyor. Bu modemden internet alması için geçerli bir durum. Zaten modeme hem kablolu hem de kablosuz olarak router bağlamaya çalışmak saçma olur. Bu iki yöntemden birini kullanırsınız.

   Cihazların bağlanmasında ise sorun olmaz. İhtiyacınıza göre kurulumu yaptıktan sonra kablo ile de kablosuz da bağlanırsınız router a.

 • Fatih Mehmet ÖZ @fatihmehmetoz

  Routeri qos bant genişliği sınırlaması yapabilmek için almıştım. Ama qos bende sorunlu çalışıyor. İndirme hız sınırında herhangi bir problem yok. Ancak upload a sinir koyduğumda sıkıntı oluşuyor. Koyduğum sınırı geçmiyor ancak upload yaparken internet kullanilamiyor. Routeri almış olan arkadaşlarda durum nasil deneyebilir misiniz ?

 • mogola @mogola

  wps nasıl kapaticaz ayarlarda yok

 • mogola @mogola

  bendeki model Mi Router 4A Giga version yazıyor wps warden uygulaması ile görünüyor wps

 • Kanan_Jarrus @kananjarrus

  Alacak arkadaş varsa n11'de 189 liraya düşmüş, bir süredir 230-260 civarındaydı.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Hayırlı olsun,fiyatı çok artmış yakın zamanda o sebeple https://www.hepsiburada.com/keenetic-city-ac750-3x5dbi-cloud-vpn-wpa3-4xfe-fiber-mesh-wifi-router-genisletici-access-point-p-HBV00000N22OD bu model ile benzer fiyata sahip oluyor,alırken bu modele de bakmış mıydınız?

 • mogola @mogola

  153 tl almistim DR den 3 ay once

 • serhan serhan @19ccaptainn07

  @prometrik Merhaba, bu ürün ile ilgili kurulum videolarında hep ethernet kablo ile bağlantı sağlanıp devam ediliyor(router wan soketine modemden gelen ethernet kablosu takılıyor). Şimdi bende şöyle; dubleks evde modem aşağı katta, yukarda ki bilgisayar için bir tane ethernet kablo var ben bu kabloyu router için kullanmak istemiyorum. Benim amacım routerı yukarı kurup telefon-tablet için kullanacağım modem aşağıda olduğu için yukarda wifi çok zayıf. Bu ürünü kurarken nasıl kablosuz olarak kuracağız onu anlamadım. Yardımcı olur musun?

  • prometrik @prometrik

   Daha önce yukarıda birisi de sormuştum. Router ın arayüzünde görseldeki gibi ayar mevcut. Varsayılan olarak görseldeki ayarda geliyor. Yalnız bu ayarı mobil uygulamasında görmedim. 192.168... ile girdiğiniz arayüzden ulaşmanız lazım. Bunun için router a kablosuz bağlanıp ayarla yapılabilir mi emin değilim ama, mi router 3C modelinde youtube da Nejdat Delioğlu ethernet ile router ı pc ye bağlayıp ayarlarını yapıyor. O şekilde ayarlayaiblirsiniz muhtemelen.

   https://www.youtube.com/watch?v=t4irvbcLVlI

  • prometrik @prometrik

   Sorunuzu yeniden okudum. Üst katta zaten ethernet kablonuz vamrış. Bunu mi 4a ya bağlayıp, pc nizi de ethernet kablo ile 4a ya bağlayabilirsiniz. 2 ethernet çıkışı mevcut.

   Yok sadece kablosuz olarak çalışsın istiyorsanız, şu tarz bir ürün de tercih edebilirsiniz: https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-wifi-pro-sinyal-yakinlastirici-guclendirici-300-mbps-pm-HB00000AQJXN

   Daha önce buradan birisi de almış ve kullanıp memnun kalmıştı. Yalnız sadece kablosuz olarak kurulumlarda şöyle bir handikap var. Cihaz; aldığı kablosuz bağlatıyı "aynı kalitede" güçlendirip yayar. Yani kablosuzun zor çektiği yere değil; orta derecede çektiği bir yere konumlandırmalısınız ki arada köprü görevi görsün.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik Mi wifi pro'yu denedim memnun kalmadım. Sinyal stabil değildi. Zaten eğer şu an mevcut olan ethernet kablosunu routera bağlamak zorunda kalırsam Pc için ayrı ethernet kablosu alacağım. Çünkü Wifi gücü ne kadar iyi olursa olsun ethernet kablodan alınan verimi vermiyor. Pc, notebook kullanımında kesinlikle ethernetten yanayım. Benim amacım routera ethernet kablosunu takmadan kullanmaktı.

 • serhan serhan @19ccaptainn07

  @prometrik Öncelikle yanıt için teşekkürler. Videoda kurulum sırasında amplifier mode'u seçiyor. Bu amplifier mod 4a'da wi-fi network extender olarak mı geçiyor acaba... 4a'da 3 farklı seçenek var görsele göre. Anladığım kadarıyla ürünü kullanıyorsunuz. Ethernet kablosunu çıkarıp denediniz mi? Denemediyseniz rica etsem ethernet kablosunu çıkarıp routerdan internete devam edebiliyor musunuz diye kontrol edebilir misiniz? Belki de modemden gelen ethernet kablo sadece kurulum sırasında gerekiyordur.

  • prometrik @prometrik

   Ne yazık ki deneyemem. Öncelikle interneti tek kullanmıyorum. Diğer nedense ben zaten ilk seçimdeki olacak şekilde ayarladım herşeyi ve bu ayarları yapmak epey vakit aldı. Ben modemde wifi kısmını tamamen kapattım kötü olduğu için. O yüzden hem router hem modeme ayrı ayrı bağlanıp ayar yapmak istiyor.

   2. seşenek kablosuz ağa alıp yaymak için. 3. seçenek ise hem modem hem de router kablo ile modemden ağ alıp ayrıca yayın yapması için. Ben kabloyu çekersem modemin kablosuz yayınını kapattığım için tüm internet gider. Modemi ayarlamak için ise modeme kablo ile bağlanmam lazım ve modem pc me uzak.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik anladım, belki yorumları görüp biri dener geri dönüş yapar. Teşekkürler.

  • cannizaro @cannizaro

   @19ccaptainn07 Sadece wifi extender olarak kullanılıyor. Benim senaryoda kablo ile bağlamak mümkün değil zaten. Daha önce mi wifi pro kullanıyordum ve 50 mbit olan internetim Max 20mbit ini görebiliyordum. Hem alıcı hem verici olduğu için sanırım 2 ye bölünüyor wifi hızı. Aklımda şu vardı 2.4 GHz den aldığım interneti 5ghz den dağıtabilir miyim? Araştırdım ama bu bilgiyi hiç bir yerde bulamadım. Ürün gelince denedim. Hiç kablo olmadan mi 4A'ya bağladım ve iki banddan da wifi extender olarak çalışıyor. 2.4 GHz den bağlanırsam yine 20 mbit kadar hız alıyorum ama 5ghz de 45 mbit görüyorum. Benim ihtiyacıma cevap verdi. Şunu da denedim mi router 4A nın ethernet portundan da kablosuz gelen interneti alıp başka hizlara dağıtmak mümkün.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @cannizaro Ürün şimdi elime geçti. Bir yerde kablosuz kurulum için 'kablo takın' uyarısı verdiğinde altta continue settings tıklayın ordan devam edin yazıyordu ama bu işlemi yaptığında ise pppoe, dhcp, static ip, wireless repeater, wired repeater seçenekleri çıkıyor. Ben ethernet kablosunu takıp devam ettim. Kurulum tamamlandıktan sonra internet gelince ethernet kablo olmadan denedim arayüz üzerinden gerekli ayarı yapmadığım için internet kesildi. Ayarlardan wi-fi network extender yapınca ethernet kablosuz olarak çalışıyor ancak performansından memnun kalmadım gözle görülür şekilde hızda yavaşlama mevcut. Ürünü ethernet kablolu kullanmaya karar verdim. Notebook için de ayrı ethernet alacağım artık.
   Kurulum basit, arayüz çok iyi. Arayüz üzerinden de hız testi yapabiliyorsun. Ürün tam f/p. Bana göre tek eksiği MIMO olmaması.

  • cannizaro @cannizaro

   @19ccaptainn07 eğer destekleyen cihazlarınız var ise 5ghz kullanın. Bende stabil çalışıyor. Ayrıca Asus N16 modemim 13.kanalda ve bant genişliği 40mhz de.

 • mogola @mogola

  program arayüzü iyi değil cekim sinyal kalitesi iyi değil

  • prometrik @prometrik

   Arayüz kişisel bir konu. Ayrıca mobil uygulama arayüzünü mü yoksa tarayıcı arayüzünü mü kastediyorsunuz? Sinyal kalitesini ise ne ile kıyasladığınız önemli. Benim standart kablo modemimden iyi. Öyle olmasa değiştirir ya da başka bir şey aradım.

 • mogola @mogola

  kutulu garantili dr den aldım kaca satarım ikinci el

 • Hayati koc @alpgul-koc

  Ben bu cihazı yeni aldım ve kullanıyorum.bi sorum olacak,modemin kablosuz özelliğini kapatmak ne gibi bir fayda sağlar? benim şuan açık.modemden wan'a olan kısmı aktif ettim.

  • prometrik @prometrik

   Modemin wifi performansı iyise aslında böyle bir ürüne pek gerek yok. Kötü ise kapatmak, açık kalmasından daha iyidir. Mesela modemin ısınması bariz değişti bende. Modem ısınca da sapıtabiliyor. Ayrıca wifi kanalı aynı ise gereksiz yere wifi kanalını işgal etmiş olur. Wifi kanallarının farklı olduğunu da kontrol etmeniz gerekir.

  • Erhan Başar @erhanbey1979

   @prometrik
   Bende bu cihazı almak istiyorum (keenetic City ile bunun arasında kaldım)Vodafone fiber kullanıcısı olarak, hg255s adlı herkes tarafından şikayet edilen lanet modemi kullanıyorum. Onun wifi özelliğini kapatıp, bu cihaza ethernet kablosu bağlayıp, bu cihazı harici anten gibi kullanarak verim alırım diye düşünüyorum.
   Birde diğer modemi iptal edip şifreyi buna girip modem olarak kullanılabilir diye birseyler okudum, bu mümkün mü?

  • prometrik @prometrik

   @erhanbey1979 Bu sadece router. Modem özelliği bulunmuyor. Ancak sanırım fiber hatların yapısı itibariyle mümkün olabilir diye okumuştum. Ancak net bilgim yok.

  • Erhan Başar @erhanbey1979

   @prometrik
   Hg255s modemde ethernet ile bağlanınca İnternet istatistiklerine bakınca paket hata 0(sıfır) çıkıyor kullanınca, wifi ile bağlanınca hem 2.4 ghz hem 5 ghz paket hatası inanılmaz rakamlar çıkıyor,bu durumda hg255s Modemin wifi anten problemi var diyebilir miyiz? Bu routeri alıp, ethernet ile bağlansak diğer modemin wifisini kapatınca bu paket hatasından kurtulurum diye düşünüyorum.
   Birde xiaomi routerin Internet istatistikleri var mı? Yani paket hatası vs görebiliyor musunuz? (paket hatası varsa kopmada vardır deniyor)

  • prometrik @prometrik

   @erhanbey1979 Öncelikle bir wifi anlayzer yazılımı ile wifi kanallarını kontrol etmenizi ve en uygun wifi kanalına geçmenizi tavsiye ederim. Modemin arayüzünden muhtemelen otomatik olan wifi kanalı ayarını belirlerdiğiniz kanala manuel olarak ayarlayıp kaydedin. İnanın bunun da etkisi var. Diğer etken olarak ise dns ayarınıza bakın. Cloudflare dns tavsiye edebilirim.

  • Erhan Başar @erhanbey1979

   @prometrik
   Cihazı aldım ve PPOE şifresini alıp (Vodafone fiber) gpondan gelen girişi direk mi wifi router 4a bağladım ve hg255s modemi devre dışı bıraktım. Eğer modemsiz kullanmak isteyen olursa (sadece fiberde oluyor sanırım) şifresini alıp (Vodafone hemen veriyor ama superonline sıkıntı çıkartıyor diye biliyorum) bu sayede modemsiz kullanabilir cihazı.
   Ayrıca merak edenler için cihazda repeater özelliği var. Bu sayede kablosuz menzil arttırıcı olarak kullanılabilir.

 • Furkan Zaman @furkan-zaman

  bende benzer sebeplerden bu routerı aldım . acaba wifi 6 destekli bir wifi kartı taksam bilgisayarıma bu router destek verir mi . intel wifi ax 200 siparişi verdim .

 • mogola @mogola

  OpenWrt destekliyor mu bu modem

 • ahmet sakalsız @galadrielrond

  Merhaba. Bu ürünü sipariş verdim. universal repeater olarak kullanmak istiyorum. Yani modemden sinyali kablosuz alıp xiaomi 4a nın lan girişine ethernet kablosu bağlayıp internet bağlantısı sağlamak. Daha önce mercurys mw305re modeli kullandım. İstediğim özellik düzgün çalışmadı. Sinyal sürekli kopuyordu. Bu yüzden xiaomi'yi sipariş verdim. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • prometrik @prometrik

   O şekilde bir kullanım senaryosunu gördüğümü hatırlamıyorum. Mercusys de kötü marka değil bildiğim kadarıyla. Asıl modeminizin wifi performansında sorun olmasın? veya kanal ayarlarıyla ilgili olabilir. Şu yazımı bir inceleyin: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

  • ahmet sakalsız @galadrielrond

   @prometrik Tp-link canlı destek ile görüştüm. İstediğim özelliğin universal repeater olduğunu söyledi. Mw305r modelinde bu özelliğin olmadığını tp-link wa 855re modelinde istediğim özelliğin olduğunu söyledi. Modem ile bağlamak istediğim cihaz arasındaki mesafe 10 metre. Sinyal konusunda sorun olmadığını düşünüyorum. Mercusys ile deneme yaptık. Ethernet kablosunun diğer ucunu kamera kayıt cihazımiza bağladık. Kayıt cihazına uzaktan bağlanıp görüntüleri izledik. Ancak belli süre sonra kopma oluyor. Cihaza erisilemiyor.

  • prometrik @prometrik

   @galadrielrond Kaynak modeminiz nedir? Yukarıda attığım yazıya da bakmanızı öneririm. Kanal tercihi konusu da kablosuz performansını ciddi etkiliyor. Aslında istediğiniz sistemi mercusys ile kurmuşsunuz ama tek sorun kopma anladığım kadarıyla. kablosuz internet performansı sadece mesafeden etkilenmez. Çevrede ki kanal uygunluk durumu da çok önemli.

  • cannizaro @cannizaro

   @galadrielrond Dediğiniz senaryoda ben kullanıyorum. Herhangi sorun yok. 2.4ghz den aldığım sinyali hem 5ghz hem 2.4ghz hemde kablo ile diğer cihazlara dağıtıyorum, stabil çalışıyor. Yalnız 2.4ghz ile aldığım için kablosuz başka 2.4ghz bağlantı kullanan cihaz olduğunda hız 25mbit lere düşüyor. O yüzden tüm cihazları 5ghz e çevirmeye çalıştım. 5ghz de sorun yok 50mbit i sonuna kadar kullanabiliyorum.

  • ahmet sakalsız @galadrielrond

   @prometrik Modemim Türk Telekomun verdiği beyaz renk fiber modem. Zyxel marka.

  • ahmet sakalsız @galadrielrond

   @cannizaro Sizin yorumunuzu okumadan önce sipariş verdiğim satıcıya sormuştum. O şekilde çalışmaz demişlerdi. Ben de iade talep ettim ürünü teslim almadan. Yanlış bilgi verdiler demek ki. Neyse başka ürün ararken Tends f9 u aldım. Arayüzun içinde wisp modu ve universal repeater modu seçme seçeneği var. Önce wisp modunu denedim. Olmadi. Sonra universal repeater modunu denedim. Universal repeater modunda kayıt cihazı sorunsuz kayıt yapıyor. Hiç kopma olmuyor. 3 gündür olmadi yani. Çok şükür sorunum çözüldü. Uzaktan bağlantı da sorunsuz kullanılabiliyor.

 • mogola @mogola

  yukarıdaki resimdeki 1 ile 3 arasında ne fark var kablolu tekrarlayıcı diye bir şey var ben 1. secenek ile kullanıyorum 3. secsem ne fark eder

  • prometrik @prometrik

   Sanırım wifi seçeneklerinden bahsediyorsunuz. İlk seçenek (primary base station) İp yönetimine kadar herşeyi kendisi yapıyor. Bunun için modemde ayar yapmanız gerekiyor. Bu senaryoda modemden wifi çalıştırılmaz. Router tüm wifi yönetimini kendine alır.

   İkinci seçenek ise (network extender) Hem modem wifi yayın yaparken hem de router wifi yayın yapar. Tüm wifi yönetimi modem üzerindedir ip vs. yani var olan bir internet yayınlanır. Repeater gibi düşünülebilir.

 • Muhammed Kaya @muhammed04kaya

  Kardeşim muhteşem bir inceleme yapmışsın. Teknik ve teorik bilgilere pek vakıf olmamakla birlikte şöyle bir ürüne ihtiyacım var bu ürün işimi görür mü? Superbox 20 megabit interneti net alabiliyorum. Modemimin arkasına cat6 kablosunun bir ucunu taksam diğer ucunu da bu incelemesini yaptığın ürüne taksam. Yani Landan internet alıp wifi dağıtabilir miyim. Komşumla interneti paylaşmalı kullanmak istiyorum kayıp olmasın diye benim modem ile xiaomi router 4a arasına cat6 kablo takıp internetimin oraya gitmesini istiyorum. O evinde bir modem varmış gibi interneti kullanabilir mi?
  şu ürün incelemesini yaptığın ürünün aynısı mı? sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum iyiki varsınız.
  https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/xiaomi-mi-wifi-ac1200-router-4a-gigabit-versiyon-1167-mbps-2-4g-5g-cift-bant-4-antenli_pdp_594422036

 • Fatih Ekşi @eksfth

  @prometrik hocam Pazartesi günü 100 güldüren kampanyasına geçiş yapacağım modem benimde netmaster cbw-383z4 büyük ihtimalle wifi 100mbit vermicek 2.4 ghzden dolayı bende mi wifi router ac1200 4a giga version alacağım ama şuan elimde bilgisayar yok 3 4 aya kadarda olmıcak ben modemi nasıl bridgeye alıp routerdan bağlantı sağlayabilirim??

  • prometrik @prometrik

   Öncelikle yine bir ihtimal olarak şu konudaki kanal seçimi ayarlarını bir deneyin: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

   Buna rağmen sorun yaşarsanız router 'a düşünmeden geçin derim. Modem üzerindeki ayaları bilgisayarınız olmasa bile telefonda tarayıcıdan bağlanarak yapabilirsiniz. Önemli olan modeme bağlanıp arayüzde ayarları yapmanız.

   Router a geçseniz bile kanal ayarları gerçekten önemli oluyor. Benim bulunduğum yerde sağolsunlar tüm ağlar her gün kanal değiştirdikleri için bazen gün özelinde ayar yapmam gerekiyor. Ancak yine de kablo modem ısınınca performansı gerçekten düşüyor. Router takınca ısınma eskisi gibi olmadı mesela bu da şaşırttı beni.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  @prometrik hocam router siparişi verdim yolda dediğiniz gibi modem çok ısınıyor kopmaya sebep oluyor bridge moda alınca modeme tekrardan erişim sağlayamıyorum wifisini kapatamıyorum telefon bağlantı kurmaya çalışıyor durmadan router bağlandıktan sonra bridge moddaki modemin arayüzüne erişme imkanım varmı yoksa sadece kablo ile bilgisayardan bağlantı yapıldıktan sonramı erişim sağlanıyor. Modem sapıtır diye korkuyorum.

  • prometrik @prometrik

   🙂 Şimdi soru oldu. Eğer router daha gelmediyse, bridge modda ip dağıtımını yapmadığı için kablosuz kullanamazsınız. Çözümü basit: Modemi resetleyin 😀 Ben de modemin arayüz şifresini unutmuştum. Kaç yıllık modem. Router işlemlerinde son çare bridge mod için arayüze girmem gerekiyordu ve resetledim. Bir sorun yaşamadım. Siz de internetsiz kalmak yerine reset atın derim. %100 bir şey olmaz diyemem ama olmaması gerekir. Modem varsayılan değerlerine döner. Ha sorun olursa türksatı arayıp söylersiniz. Sonuçta modemin reset ile bozulmaması lazım zaten.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  @prometrik yok hocam ben deneme amaçlı yaptım zaten sonra resetledim şuan normal şekilde kullanıyorum demin yazdığıma gelirsek bridge moda alsam dahi telefonu wifi olarak görüyor bağlanmaya çalışıyor sapıtır vs arıza çıkarır diye korkuyorum bide aradaki bağlantıyı cat 5 cat 6 cat 7 hangisi ile yapmam mantıklı

  • prometrik @prometrik

   Sorun değil. Kablosuz açık gelsin o zaman. Çünkü kablosuz bağlı iken kablosuzu kapatınca da arayüze ulaşamazsınız. Kötü yanı bu işlemleri adım adım yapmak gerekiyor. O yüzden bir pc yoksa boş verin çalışsın. Bozulma gibi bir zararı olmaz.

   Bağlantı kablosu için ise Cat kablolarda geriye dönük uyum var. En fazla 100mbps bir hız olacağı düşünülürse cat5 yeterli olur. Ancak ileriye yatırım olsun derseniz cat6 da bakabilirsiniz.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Teşekkürler hocam dediğiniz gibi bir kaç ay öyle kullanır daha sonrasında kablosuz seçeneğini iptal ederim. Sizin anlattığınız gibi sırasıyla yapacağım herşeyi umarım bağlantı kurulurken problem yaşamam, bir problem olursa veya kusursuz şekilde çalıştırabilirsem burdanda paylaşım yaparım.

 • Özgür Toksöz @ozgur-toksoz

  Bilgi ve tecrübeleriniz çok teşekürler bende netmaster infinty 401 kullanicisiyim. Mi router 4a aldım. Bridge mod yapmadan sadece modemin wifisini kapatıp router ı bağladım. Fakat wifi çekim kalitesi hala aynı. Modem ve router salonda duruyor. Salona geçince internet çok güzel fakat yan odada internet router almadan önceki gibi çekiyor. Router bir fayda sağlamadı gibi yoksa ben ayarları mi yapadım. Yardımcı olabilirmisiniz

  • prometrik @prometrik

   Merhaba. Öncelikle Fatih arkadaşın dediği gibi 2.4ghz mi yoksa 5ghz bağlantı mı kullandığınızı kontrol edin. 5ghz daha yüksek hızlar desteklese de daha kısa mesafe çekim yapar. Bu kullandığın frekans değeriyle ilgili bir durum. Bunu tekrarlayıcı(repeater) olmadan çözemezsiniz. Ancak 2.4ghz de söylediğiniz durumun oluşmaması lazım. Eğer 2.4ghz de varsa; şurada anlattığım wifi kanal seçimini kontrol edin: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

   Yan odada kaç dişe düşüyor mesela? Böyle bilgiler verirseniz biraz daha yardımı olur. Modemi bridge moda alarak da deneyin isterseniz.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Hocam bildiğim kadarıyla 2.4 ghz frekansta çekim gücünde baya bir artış varmış ama 5ghz frekansta çekim az diyorlar 5ghz ile bağlıysan 2.4 ghz denemeni tavsiye ederim birde tabi 5ghz'in verdiği hızı 2.4 ghz vermeye bilir.

 • Özgür Toksöz @ozgur-toksoz

  Routerı kullanmadan öncede aynıydı aldığım wifi değerleri hiç bir fark yok gibi neredeyse.odaya geçiyorum 2 diş cekiyor ve sürekli kopuyor ve bunlar 2.4 ghz de oluyor. Arada sadece bir duvar ve hol var. Router hiç bir fark etmedi sanki ve sadece iki telefon var bağlı wifiden.

  • prometrik @prometrik

   Sinyal sorununuz varsa router değil, repeater olarak kullanmanız daha iyi olur. Kopmalar için ise router modunda modemi bridge mod olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kablo modem bazen kopma yapıyor veya internet veremiyordu bende de. Router da ağ ayarında smart connect var ki 5ghz ve 2.4ghz yayınını aynı isimle yapıp otomatik geçiş sağlıyor. Onu kapatıp deneyin derim.

  • Özgür Toksöz @ozgur-toksoz

   @prometrik mi wifi uygulamasında ağ ayarlarında smart connet seçeneği yok kanal seçimi uygulamasında bana en uygun 14. Kanala geçmemi söylüyor kafam allak bullak oldu ne yapicam çözemedim repeater mi router mı kullanıyım anlamadım

  • prometrik @prometrik

   @ozgur-toksoz Mobil uygulama yerine tarayıcı üzerinden arayüz ayarlarını yapın. Daha fazla seçenek vardı hatırladığım. 192.168.31.1 ile giriliyordu arayüze. Zaten ilk kurulumda arayüz şifresi oluşturuyordu diye hatırlıyorum.

  • prometrik @prometrik

   @ozgur-toksoz Sizin konunuz aklıma geldi de ne yaptınız? Router ayarlarında duvar delme modu vardı acaba onu açtınız mı? Varsayılan açık geliyor olması lazım.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Hocam bridge moda geç öyle dene birde şansını şuan 100mbit bağlantım var bende modemle maksimum 46yı gördüm yarın router geldikten sonra inşallah 100e yakın bir değer alırım diye umut ediyorum.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Ayrıca sadece derdin menzil artırmak ise kablosuz olarak başka odaya cihazı koyabilirsin Routerı fabrika ayarlarına al sonra Wi-Fi den ağa bağlanın tarayıcı sizi yönlendirdiğinde Advanced Settings var ordan Wi-Fi repeater var onu seçiyorsunuz ondan sonra kendi ağınıza bağlanıp kullanıyorsunuz

 • Fatih Ekşi @eksfth

  @prometrik hocam yardımların için teşekkür ederim hiç bir problem olmadan routere bağlandıktan sonra wifi kapatma ve bridge yaparak modemi devre dışı bıraktım. Problemsiz 5ghz bağlanabiliyorum modemin çekmediği yerlerde hız düşük olsada bağlanabiliyorum. Ama tek problemim hızı 100e çıkartmamak maksimum 80 gördü wifi kanalları tek tek denedim daha yükseğe çıkartamadım.

  • prometrik @prometrik

   Kablosuz bir veri aktarımı olduğu için sıfır kayıp pek mümkün bir bakış açısı değil. Bir miktar kayıp yapısı gereği oluşacaktır. Çevredeki sinyal gürültüsü bile önemli bu konuda. Wifi kanal seçimini doğru yapmak da bu nedenle önemli. Onu ayarlasak bile görmediğimiz telefon sinyalleri, karasal yayın sinyalleri, telsiz-radyo sinyalleri gibi daha birçok gürültü etmeni var. Bu nedenlerle tam %100 hız almak için kablo bağlantı tek seçenek 🙂 Güle güle kullanın.

   Ek: Bu kadar destek veriyorum bari bir xiaomi yetkilisi iletişime geçse 😀

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Haklısın hocam wifi arama yapınca 11 cihaz gözüküyor sinyal karmaşası çok bulunduğum yerde. Teşekkürler inşallah ilerde bir problem yaşamam. Görürler umarım eyy Xiomi yetkilileri 😊

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Son 1 saattir hızım 65 68 arası değişiyor yükselmiyor kanalları denedim neyden kaynaklı olabilir @prometrik sorunu çözdüm modem ve routera reset atıp tekrar kurulum yaparak 6 7 ayrı hız testinde 90 üstü çıktı sonuç

 • slyman @slyman

  Hocam bir sorum olacak. İnternet üzerinden sipariş verecem. Ancak kafam karıştı. Xiaomi 4A modeli var. 4a giga modeli var. Birde 4AC modeli var. Hepsinde de 2.4 ve 5 ghz uygundur diyor. Şimdi hangisi en iyisi. Ve farkları nedir. Örneğin 4 AC modeli de dual bant ve Fiyat 150 TL. 4A giga modeli de dual bant ve fiyat 200 TL oluyor. Yani sormak istediğim bunların farkı yok ise niye fiyat farklı. Ayrıca yaptığım araştırmalarda ambalaj açıldıktan sonra iade kabul edilmiyormuş. O yüzden soruyorum. Yanlış bişey yapmayalım 🙂

 • slyman @slyman

  Örneğin yukarıda gönderdiğim linktekilerin farkı nedir

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Hocam gördüğüm kadarıyla dbi farkı var wifi çekim uzaklığı 6dan 5e düşmüş Ethernet port sayısı 2den 1e düşmüş ve gigabit versiyon değil yani maksimum 100e kadar destek veriyor olması lazım.

 • Fatih Ekşi @eksfth

  Ben buradaki linkten satın aldım kredi kartını kayıt ettiğim için 40 tl indiririm kazanmıştım onla 153 tlye denk gelmişti ama fatura gönderilmedi garantiside yok onu göze alarak almıştım. https://ty.gl/riyzmrgow

  • prometrik @prometrik

   Baktığımda atn elektronik diye bir satıcı çıkıyor. Bilgiler doğruysa gigabit versiyon. Gigabit ve bellek olarak 128mb diye belirtilmiş. Yorumlarda birisi de gigabit versiyon diye yazmış. Ancak bu bilgiler satıcılar için ufak fark olduğu ve çoğunlukla bilgileri bir yerden kopyala yapıştır aldıkları için emin olamam. Yorumda ki gigabit versiyon denilmesi daha değerli oluyor böyle olunca 🙂

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik aynen bende yorumlara güvenerek ve satıcıya sorarak aldım atnden gigabit versiyon gönderildi

 • slyman @slyman

  4A modeli ama giga değil. Çok teşekkür ederim. Zaman ayırıp aydınlattığınız için

 • slyman @slyman

  Hocam giga modeli özellikleri doğrumu? Mağazadayım ona göre alacam

 • serhan serhan @19ccaptainn07

  Modemin arayüzü değişmiş. Eskiden hız testi, bağlı olan kullanıcıların ne kadar internet kullandığını gösteren grafik falan vardı. Geliştireceklerine niye sadeleştirdiler acaba...

 • serhan serhan @19ccaptainn07

  Routerı 4-5 aydır kullanıyorum. Modemden, routera ethernet çekip kullanıyorum. Yani kablosuz tekrarlayıcı modunda kullanmıyorum. İlk aldığımda bu modu denedim ama hiç iyi değildi prize takılan Wi-Fi güçlendiricilerden hiç farkı yoktu. Sonra bu ethernet kablolu moda geçtim. Aynı odada kullanımda sıkıntı yok ama yan odalarda performans olarak memnun değilim. Dubleks evde oturuyorum diğer odalarda aşağıda ki ana modem daha iyi çekiyor. Benim için tek avantajı routerın bulunduğu odalarda laptop ve mi box için internet hızım neyse tamamını alıyorum ama dediğim gibi diğer odalarda işe yaramadığını söyleyebilirim. Alacaklar için bilgi olur umarım.

  • prometrik @prometrik

   Sinyal ayarlarında duvar delme seçeneği vardı o açık mı? Ayrıca 5ghz mi yoksa 2.4ghz ayarını mı deniyorsunuz? 5ghz için duvar çok önemli bir fark, ancak 2.4ghz de o kadar dramatik etkilemez. Eğer yanlış hatırlamıyorsam smart connect seçeneği açıksa kapatın. 5ghz yayını ayrı yapsın bir de öyle deneyin. Modem adının sonuna 5ghz yazarak yayın yapar 5ghz için.

   Ek: @slyman Siz de bir deneyin.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @prometrik Duvar delme modu yok benim modelde,sadece çin versiyonunda var galiba,

  • prometrik @prometrik

   @mr-bell Böyle bir ayar gördüğümü hatırlıyorum ama arayüzde mi, yoksa mobil uygulamada mıydı hatırlamıyorum. Mobil uygulamayı da kullanmadığım için kaldırdım. Güncelleme ile de bazı şeyler değişmiş. Girişteki grafikler gibi.

   Siz wifi ayarlarında, 2.4 ve 5 ghz için sinyal gücü yüksek olarak seçili olduğuna bir emin olun.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @prometrik Dediğim gibi ya çin sürümüdür yada eski bir versiyonda görmüşsünüzdür,
   Benim zaten en yüksekte ancak yinede istediğim gibi yada beklediğim gibi değildi hem 2.4ghz hem 5 ghz.
   Bunun öncesinde tenda 2.4 ghz 3 anten vardı,o daha verimliydi bence,
   Bunun ağ yönetme ve stabilitesi daha iyi ancak sinyal konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim,

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik güncellemelerden sonra duvar delme, kullanım grafiği, hız testi vs şeyler kaldırılmış ne yazıkki

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @mr-bell netmaster cbw-383z4 model modemin 2.4 ghz çekim mesafesi daha iyi evimin mutfağında mi router 4a giga version çekmiyor ama modemin wifisi çekiyor benimde ama 5 ghz için avantajı var bana.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @eksfth Aynı modemi kullanıyorum,mi router o konuda modemden iyi ama bence yeterli değil gibi,

  • prometrik @prometrik

   @eksfth Gelişmiş(advanced) sekmesinde Qos kısmında hız testi var.

   Netmaster modemi ben de kullandım ve daha iyi olamaz. Ancak; netmaster 2.4ghz yayın yapar. Mi router da 5ghz çekim gücünü/mesafesini kıyaslarsanız hata ederseniz. Fizik kuralıdır: Yüksek frekans=iyi kalite ve kısa mesafe, Düşük frekans= Orta kalite, daha uzun mesafe diye özetleyebilirim. Eğer çekim alanı olarak böyle düşünüyorsanız, 2.4 ve 5 ghz kanallarını ayırın ve doğrudan 2.4ghz bağlantıyı bir deneyin.

   Benim telefonumdan bazen bağlanıyorum ve az çekim görüyorum bilgisayarım çok daha iyi çekerken. Ama bu durum telefonum otomatik 5ghz hızında bağlandığından kaynaklanıyor. Benim için bir sorun oluşturmuyor. Ama netmaster la karşılaştırınca böyle bir durum yaşıyorsanız kesin bu frekans durumundan kaynaklıdır.

  • prometrik @prometrik

   @mr-bell Tenda yı kullanmadığım için bilemiyorum. Ancak 3 antenli demişsiniz. Mi router da ise 2 anten kullanılıyor 2.4ghz için. Bu durum bir miktar fark edebilir. Ama netmaster cbw-383z4 ile antenlerin dbi farkı da var. Kesinlikle ondan iyi. Deneyimle de söylenebilir 🙂

  • Mr.Bell @mr-bell

   @prometrik Öyle,o modem direkt kötü,

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik Smart connect hep kapalıydı bende. Mi box'ta zaten 2.4 ghz çok kötü. Box'ta 5 ghz kullanıyorum memnunum o konuda. 2 hızda da bende duvar delme modu yok, hiç görmedim. Yüksek, standart ve düşük kademeler mevcut.

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik şöyle anlatim router modemin hemen yanında router takmadan önce modem ile 2.4 ghzde mutfağın bir kısmında internete bağlanabiliyordum, routerun 2. 4 ghzsiyle mutfağa girince bağlantı kopuyor. Aralarında maksimum 2 metre fark eder çekim gücü. Routerda dbi 6 iken modemde 2dbi var normalde çekim gücü routerda dahada ileri gitmesi lazım. Routerda yapacağım ayar varmı acaba şuan band genişliği 40ta sinyal gücü yüksekte ayarlı.

  • prometrik @prometrik

   @eksfth 2.4ghz için bant genişliği 20 olması lazım. 5ghz için 40 olmalı. Etrafta hiç ağ yoksa 2.4ghz için bant 40 yapılabilir. Yoksa hem hem sizin hem çevrenizin internetini olumsuz etkiler. Birde smart connect kapatıp 2.4ghz kullandığınıza emin olun.

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik eyvallah şuan otomatikte çekim daha iyi oldu.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik her ikisi de oto da benim. 2.4 ghz nasıl bant genişliği nasıl 20 yapacağız? 5ghz performansından memnunum ona dokunmak istemiyorum.

  • prometrik @prometrik

   @eksfth Otomatikte 2. kanala almış. İşte o kanal durumu tamamen çevredeki diğer modemler ve gürültülerle alakalı. Bu yüzden her yer aynı olamıyor. Wifi analyzer ile sorun hissettiğinizde kontorl etmenizi tavsiye ederim. Şurada ilgili yazımı paylaşmıştım: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @19ccaptainn07 otoya tıkla önce uygun bir kanal bul az kullanılan sonra orda band genişliği ayarları çıkıyor 20 mhz veya 40 mhz olarak

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik eyvallah hocam biliyorum otoda denedim iyi oldu ayarlar bozulursa tek tek kanalları denerim zaten genelde 8 veya 9u kullanıyordum ben 40 mhzde

  • prometrik @prometrik

   @eksfth 40mhz kullanımı yanlış aslında. Tek tek denemenize de gerek yok. Windows için mağazada wifi analyzer uygulaması var. Zaten o en iyi kanalı öneriyor. Hem de kanalların doluluğunu görebiliyorsunuz.

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 Görsel paylaştım. Benim router bir güncelleme almış gibi. Kanal seçimini oto da bırakabilirsiniz. Sorun hissederseniz şu yazımdaki gibi wifi analyzer kullanıp en iyi kanalı manuel seçebilirsiniz. https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik @eksfth 2.4 ghz için Wifi Analyzer en uygun kanalı seçip bant genişliğini 20 yaptım. 20 ile 40 arasında ne fark var peki? Bir de Wifi Analyzer dBm telefonda 50-55 arası gösteriyorken laptopta dBm 35-45 arası değişiyor sürekli? İkisi de routera 2 metre uzaklıkta, yan yana ve sabit iken bu kadar değer değişikliği olması normal mi?

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @19ccaptainn07 bildiğim kadarıyla band genişliği arttıkça mesafe artar ama sinyal kalitesinde düşüş yaşanır. Dbm için tahminim tel ve pcnin wifi kartının kalitesiyle alakalı olabilir.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @eksfth mantıklı. Bu ayarlar bende işe yaramadı. Yine routerdan ayrı mutfağa terasa çıkınca dBm artıyor sinyal gücü düşüyor. Hatta terasta başka ağlar 10-15 mt mesafedeki kendi routerdan daha iyi çekiyor. Biraz daha para verip Keenetic mi alsaydık acaba...

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 2.4ghz için band genişliği aslında 20m. Ancak çok çok etrafta ağ olmayan yerler(dağ başı, orman gibi 🙂 ) için 40m seçeneği bulunuyor. Wifi analyzer da görürsünüz ki çevrenizdeki ağların band genişliği de 2.4ghz de hep 20m dir. Bu ağlar açısından önemli bir nokta. Diğer nokta ise kanallara düzgün dağılım. İdeal olan; ağların tam örtüşmesi ve birbirlerini yarım falan kesmemesidir. Wifi analyzer grafiğinizi paylaşabilirseniz daha iyi olur. Aynı zamanda çevredeki gürültü oranını da belirler.

   Bu durumun mi yada kinetic kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Ancak wifi analyzer grafiğini görmem gerekli. Eğer gerekirse, mi wifi pro gibi bir repeater ile ağı alanını genişletip sinyali güçlendirebilirsiniz.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik Wifi Analyzer ile ekran görüntüsü almadım çünkü sürekli ağlar değişiyor sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Bazen +15 ağ görünüyor bazen 3-4 tane çıkıyor. Benim tek canımı sıkan yukarda terasta iken aşağıda olan ana modem daha uzak olmasına rağmen neden aynı kattaki routerdan daha iyi sinyal çekiyor. Keşke bu ürünlerin fiyatı uygun olsa da farklı markaları deneme şansımız olsa.

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @19ccaptainn07 dediğin gibi keşke ucuz olsa evin her odasına sinyal arttırıcı vs döşerdim

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 Bu konuda cevap verebilmek için çok daha detay bilmek gerekli. Modem alt katta ama bir alttadır ve arada 1 duvar vardır ama router aynı katta 3 yan odadadır arada 2-3 duvar vardır çok şey değiştirir. Duvar zaten wifi sinyali için başlı başına önemli bir engel. Wifi analyzer da bazen 15+ sayıda ağ çıkıyor diyorsunuz bu başka bir mesele. Mutfak teras falan demişsiniz. Arada buzdolabı falan gibi bir cihaz mı var. Bunları bilmeden hiç bir şey diyemem.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik sıralama şöyle; router bulunduğu oda, banyo, açık mutfak, teras. Haliyle buzdolabı, mikrodalga fırın vs. mevcut. Mutfakta iken ana modem tam altında oluyor daha iyi çekiyor. Router sadece bulunduğu odada tam verim veriyor. Onun dışında işimi çok görmüyor açıkcası. Aldığımda iade edecektim aslında ama o zamanlar salgının zirve yaptığı dönemdi uğraşmak istemedim. Bir de öncesinde Wifi pro alıp iade etmiştim.

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @19ccaptainn07 bizim ev L şeklinde hayal edin Lnin yan ve üst kesişim olan odada modem var yan odada tam verim üst kısımda 3 oda var 2si full verim 3. Oda bazen iyi bazen kötü büyük ihtimalle kanalla alakalı üst çizginin son kısmının yanındada mutfak var ordada bazen iyi bazen kötü ama iyi kötü değdiğim yerlerde 5ghz çekmiyor 2.4 ile bağlanabiliyorum. 2.4 ghz ile 5 ghz arasında çok bir mesafe farkı yok yani 5ghz sinden baya memnunum

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 @eksfth Arkadaşlar anladığım kadarıyla sizin sistemlerde router oda içinde ve sinyal yan odaları geçerek ilerlemeye çalışıyor. Her duvar sinyal için öldürücü etki yapar. Hele banyo ve mutfak gibi yerlerin muhtemelen duvarları bir de fayans kaplıdır. Bu daha da kötü sonuç çıkarır. Daha iyi bir ürüne falan değil, daha iyi konumlandırmaya ihtiyacınız var.

   @19ccaptainn07 Sizin anlattığınıza göre alt kattaki modem ile bulunduğunuz yer arası sadece bir tavan fark kalıyor. Router ise banyo, mutfak vs aşmaya çalışıyor. Böyle bir senaryoda router ın bulunduğu odada iyi sinyal şart değilse, modemin olduğu yere kurulu olması daha iyi olaiblir. Bir deneyin derim. Diğer seçenek ise mümkünse router ı koridora çıkarmak.

   Wifi sinyallerinin duvar aşması çok sorun. Her eklenen duvar sinyalinin tekrar tekrar öldürülmesi demektir. Benim evimde evin diğer ucundaki odada ama koridora yakın, kapının yanında duruyor. Benim odama ise doğrudan koridor boyunca geliyor ve bilgisayar duvara yaslı olduğu için 1-2 duvar arkasında kalıyor. 3/4 çekim gücü gayet yeterli bende. Ama yetmezse diye mi wifi sinyal tekrarlayıcım da var. Çok gerekirse onu kullanıyorum(nadiren).

   Bu tür sinyal kaynaklarının olabildiğince evin merkezine konması en iyi kapsama alanı için gerekli ilk şart. Sonrasında ise hedef ile arada kalan duvarları hesap etmek gerekiyor.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik bayadır giriş yapmıyordum şimdi gördüm. Dediğiniz gibi 15 mt koridor olur verim alırsınız ama 5 mt'de 2-3 duvar olur o verimi vermez. Anladığım kadarıyla diğer routerlar da işe yaramayacak. Zaten şu kur döneminde başka marka/model alıp deneme imkanım yok. Yardımlarınız için teşekkürler. Ürünü alırken bu konu çok işime yaramıştı. Büyük emek var. Ayrıca 5ghz'da mi box ve router uyumu mükemmel benim için de şu an en önemlisi o zaten. .

 • slyman @slyman

  Aynı sorun bende de var. Benim balkondan hiç çekmiyor. Yaklaşık 12 metre

 • slyman @slyman

  Arkadaşlar ben bu işten bişey anlamadım. Buradaki yorumlara bakarak gittim 250 TL verip aldım. Resmen elimde patladı. Ne mutfakta ne balkonda çekiyor. Mesafe 10 balkon 16 metre

  • prometrik @prometrik

   Görseldeki smart connect kısmını kapatıp yeniden dener misiniz? Eğer 5ghz bağlantıyı söylediğiniz mesafelerde deniyorsanız az çekmesi normaldir.

   Ek: Bu ayarı kapatınca 2.4ghz ve 5ghz bağlantı ayrı ayrı olarak yayın yapılacak. Örnek olarak yayın adı Modemim ise, 2.4ghz "Modemim" olarak; 5ghz ise "Modemim_5ghz" olarak yayınlanır. Hangi frekansta bağlandığınızı kontrol edebilirsiniz böylece.

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @slyman Hocam @prometrik arkadaşın dediği gibi 5ghzde çekim az oluyor ama 2.4 ghz için kanal ve band ayarlarını denemen lazım wifi analyzer tarzı uygulamalarla az kullanılanlara kanalları bulabilirsin ve duvarlar kalın ve fazla olursa sinyalde düşüş yaşaman normal. Routerı başka yerde deneme şansın varsa uygun bir pozisyonda kullanman daha iyi olur.

 • slyman @slyman

  Hocam deneyip sonucu bildirim.

 • giga10 @giga10

  @prometrik detaylı inceleme için teşekkürler. iki sorum olacak. router - modem bağlantısını kabloyla yapacağım fakat bilgisayarımda ethernet girişi yok. modemin kablosuz özelliğini kapatırsam modem arayüzüne nasıl giriş yapabilirim? bunun mümkünatı yoksa modemin kablosuz özelliğini kapatmayarak ne kaybederim? bir de modemden dhcp'yi de kapatmam gerekiyor mu? şimdiden teşekkürler...

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @giga10 hocam elimde bilgisayar yokken kurulum yaptım ben router otomatik kuruluyor zaten dhpc kapatmana gerek yok. Modemi bridge moduna aldıktan sonra wifi bağlantısı var gibi gözüksede bağlanılmıyor zaten ama router ile modem arayüzüne erişebiliyorsun eğer netmaster modem kullanıyorsan arayüze 192.168.100.1 ile girmen gerekiyor.

  • giga10 @giga10

   @eksfth cevap için teşekkürler. ilk bağlantı yaparken ihtiyacım olmadığını biliyorum da malum modem sorunlu daha sonra arayüze girmem gerekirse diye sormuştum. router ile 192.168.100.1 üzerinden routerın arayüzüne girebiliyoruz sanırım. modemin arayüzüne girebilmek için kablosuzun açık olması lazım. açık olması sorun değilse öyle tutarım o zaman...

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @giga10 yok hocam 192.168.0.1 bridge modda iptal oluyor 192.168.100.1 ile modem arayüzüne giriyorsun zaten çoğu şey artık karşına çıkmaz router arayüzüne192.168.31.1 ile giriş yapılır router wifisi ile modem arayüzüne ulaşılabiliyor yani

 • ooemir @ooemir

  Hocam Bufferbloat hakkında açıklama, değerleri düzeltme varsa anlatım yada nasıl bir yol izlenmesi ile alakalı bir bilgi paylaşırsanız sevinirim.

  • prometrik @prometrik

   Merhaba. Daha önce PC üzerinde yanlış hatırlmaıyorsam host dosyası üzerinden düzenleme yaparak ilerleyen bir yazı bulmuştum. Router kurduktan sonra çok sorun yaşamadığım için üzerine düşmedim. Şimdi siz söyleyince yeniden araştırdım. Birkaç yabancı kaynak router'ın Qos yönetimi ile ilgili olduğunu olduğunu söylemiş. Araştırmamda gördüğüm yerel bir yorumda router ın varsayılan yazılımının QoS yönetiminin iyi olmadığı yorumunu gördüm. OpenWrt kurulması öneriliyor. Onu da araştırdım tekrar. Eskiden donanım olarak açıp uğraşmak gerekiyordu openwrt yi. Şimdi tftp özelliği temelli olarak lan üzerinden bazı yazılımlar çalıştırılarak devam edilebiliyor. En temiz kaynak ise openwrt nin kendi sitesi gibi görünüyor. Tabi kurulumda 4A için olan dosya yerine rehberde 3G nin dosyası söylenmiş dikkat edilmeli. 4A için sanırım sonradan özel openwrt çıkarılmış.

   Router 'ın çalışma bölgesi seçimi sanırım en yakın olduğu için almanya seçili hepimizde. Sanırım yasal yaptırımlar nedeniyle(avrupa birliğinin), router arayüzünden duvar delme modu kaldırılmış. Güncelleme sonrası ağ performansının düşmesinden şikayetçi olanları gördüm mi forumunda da. Eski romu yüklemek için bir kılavuz da açıklamışlar bilginize arkadaşlar. @eksfth @19ccaptainn07

  • Fatih Ekşi @eksfth

   @prometrik valla hocam bende Türkiye seçili neden bazılarında Almanya seçili bölge anlamadım. Ama dediğin gibi Avrupa Birliği yasalarından dolayı duvar delme olayı kaldırılmış mesafe kısaltılmış Türkiyedede normalde 2dpm olması lazım kablonet netmaster modelleri o yüzden az çekim gücüne sahip diye biliyorum.

  • ooemir @ooemir

   @prometrik Hocam selamlar.
   Cihazına openwrt kurdum . Sonra başımı duvarlara vurdum ben daha önce neden bu openwrt yi keşfetmemişim diye. Sanırım bundan sonra openwrt desteklemeyen bir cihaz almayacağım.
   Sqm olayınıda çözdüm 25 mbps kablonet kullanıyorum full hız torrent indirirken ne oyunlarda ping sorunu yaşıyorum nede eşim "Yine bir şeyler mi indiriyorusun hiç bir şey izleyemiyorum. " diyor.
   Çok enteresan bir özellik modem firmaları sırf şu sistemi kurup reklam yapsa yok satarlar.
   Sonra wifi gücü Aman yarabbim =) =) ben direk global sürümle başladım diye fark etmemişim ama wifi çekim gücü neredeyse %30 daha fazla arttı ki arada duvarlar odalar falan.(wifi ayarları yaparken soruyor ve uyarıyor bölgesel seçerseniz performas kaybı olur gibi ama ne seçmesi direk gücü drivera bıraktım)
   Bufforload olayı 300 küsürlerde gösterirken şimdi 30 50 arası zaten bunun sayesinde internet sömürüldüğünde kimsede ping lag olmuyor.
   Birde adblock eklentisi kurdum ki evimde hiç bir cihazda reklam çıkmıyor artık =)

  • prometrik @prometrik

   @ooemir Hayırlı olsun. Buffer değerleri çok iyi gözüküyor. Hangi yönergeleri izlediniz openwrt kurulum için? Aslında ben de düşünüyorum ama şimdi sistem çalışırken de başıma iş almak istemiyorum bir yandan. Ama yaparsam rehber yazacağım. Aslında siz de biraz vakit ayırıp yazarsanız güzel bir paylaşım olur 🙂

  • prometrik @prometrik

   @ooemir Bufferbloat konusunu araştırdım ve düzenledim. Üzerine yazı da yazacağım. Kısaca mi router ile Qos üzerinden özellikle upload hızınızı kısıtlayın. Ör: 5mbit uplaod hızınız varsa 4.7mbps olarak belirleyin. Down da da yapılabilir. Detayları bufferbloat yazımda yazacağım.

  • ooemir @ooemir

   @prometrik hocam selamlar. Ben cihazı tek seferde kuramadım inanın araştırarak çeşit çeşit komutlar girdim ki hayatimda hic linux kullanmadim. Bu ilk linux deneyimim sanal makineden openwrt kurarak oldu. O yüzden hatalarım olup kimsenin cihazını brick etmek istemem. Bufferbloat konusu sizden öğrenince openwrt ile düzenledim ve degerlerim hep c, d iken suan A A+.
   Bunun icin openwrt sqm eklentisi kullandım. Kesinlikle qos tan bin kat daha iyi.

  • prometrik @prometrik

   @ooemir Mi router kendi romundayım ben. Henüz openwrt kurmadım. Pandemi falan süreci nedeniyle şimdi netsiz kalmak istemeidğimden zorunlu kalmadıkça yapmayı düşünmüyorum. Bufferbloat konsunda ciddi ciddi düşündüm. Qos açık ama bıfferbloat oluyordu. Sonra araştırınca aslında hız limiti koymanın çok büyük etkisi olduğunu gördüm ve denedim. Sonra gözlerime inanamadım 😀 Bufferbloat değeri D iken A oldu bende de 😀

  • ooemir @ooemir

   @prometrik hocam önemli olan upload. Ben downloada mudahale etmiyorum ama uploadi 5 megabitten 4 e düşüyorum sonuclar A A 🙂 sqm im artı mesela torrent indiriyorsan önceliği oyuna veriyor yada netflixe yada youtuba vs vs bu sayede kimsede yavaslama donma ping yükselmesi olmuyor.

 • LastPlayer TR @lastplayer

  Ürünü aldım kopma sorunları şimdilik gözükmüyor Duvar delici modu varmış araştırdığıma göre nasıl aktif edebilirim?

 • prometrik @prometrik

  4ac diye bir model yok aslında. Yanlış yazılıyor. 4a ve 4c diye modeller var. Onların farkı var. AC ise AC 1200 'den geliyor ve karıştırıyorlar gördüğüm kadarıyla. 4A 'nın tek ayrımı gigabit olan ve olmayan olarak fark var. 4A modellerinde başka bir ayrım yok.

  Ek: Gigabit olan ile olmayana tekrar bakıp bir güncellerim.

  Ek2: Evet hatırladığım gibi sanırım, giga versiyon 128mb bellekli, 100mbit olan 64mb bellekli. Bellek boyutunun neyi etkilediğine yönelik çok bilgi görmemiştim. Ancak; router araştırırken dikkatimi çeken kısım (yanlış hatırlamıyorsam) 64mb bellekli routerlarda 64 cihaza kadar destek yazarken, 128mb belleklide 128 cihaza kadar bağlantı yazıyordu. Bunlar zaten oldukça yüksek rakamlar olduğu için ev kullanıcısına çok bir fark yaratmayacaktır.

  https://www.epey.com/router/xiaomi-mi-router-4a-gigabit.html

  https://www.mi.com/global/mi-router-4a/specs

  https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-wifi-ac1200-router-4a-1167mbps-2-4g-5g-cift-bant-4-antenli-p-HBV00000ULLLG?magaza=Nethouse&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.79.4

 • prometrik @prometrik

  @cleaverix Şekil olarak da fark yok. Yanlış görsel konulmuştur 🙂

 • ooemir @ooemir

  Bellek özellikle openwrt kullanilacaksa çok önemli. Oraya eklediğiniz eklentiler vs bellek tüketiyor. Standart yazilimda fark etmeye bilirsiniz fakat openwrt gibi custom fw ler de önemli

 • RSLSVR. @resulsever

  incelediğiniz ürün bu mu acaba

 • qubit @qubit

  Standart halinde ssh ile uzaktan bağlanmak mümkün mü? WOL ile uzaktan sistem uyandırabileceğimiz bir yönlendirici bakıyordum.

 • nakre ko @nakreko

  Öncelikle böyle kapsamlı ve detaylı bir inceleme için çok teşekkürler. Vodafone Fiber internete geçtiğim için (keşke geçmeseydim ya neyse) modemim değişti ve Infinity401 modem takıldı. Daha önce evin her köşesinde kullandığım Wifi'yi bir çok yerde sinyal yetersizliğinden dolayı kullanamadım. O yüzdem Mi Router 4A AC1200 Giga Versiyon aldım. Modemin Wifi'sini manuel olarak kapatıp Modemle routerı kablo ile bağladım. Ama modemde köprüleme yapmadım. Modemin hiçbir özelliğini değiştirmedim. Router ara yüzünde de ağ bağlantı şeklini birinci (Primary Base Station) olarak yaptım. İkinci ve üçüncü ayarları pek anlamadım zaten. Evin farklı yerlerindeki Wifi çekmeme sorununu çözdüm. Yanı Modemin Wifi sinyalinden daha iyi bir sinyal veriyor cihaz . Hatta wifi gücünü standartta tuttum. Hem 2.4 hemde 5 Ghz yayın yapıyorum. 5 Ghz yayını sadece PC'ye bağladım, diğer telefon ve laptopları 2.4 ile bağlıyorum, Televizyonada ethernet kablo ile bağlıyorum.. ŞİMDİ SİZE SORMAK İSTEDİĞİM KONU ŞU: Daha iyi ve stabil bir yayın için modem de ve router ara yüzlerinde yapmamız gereken ayarlar nelerdir. Veya daha geliştirmek için neler yapılabilir. (IP ataması vb.) Modem ve router ayarları nasıl olmalı internette araştırdım ama malesef detaylı bir şey bulamadım.

 • mogola @mogola

  google play deki yazılımı çok eski 4.2.1 diğer burada 5.*** var ama kuramadım https://c.mi.com/global/forum-1925-1.html

 • LastPlayer TR @lastplayer

  @prometrik Cihazın ağında olmadan web arayüzüne ulaşmanın bir yöntemi var mı?
  Modem tarafından cihaza atanan IP'ye girince bağlantı reddedildi diyor.

 • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

  Superonline HG255s kullanıyorum; 2 kızım gün boyu zoom'da ders yapıyor. Ben de evde çalışıyorum. Wifi performansı korkunç, sürekli kopmalar oluyor. Hız çok umurumda değil ama 1 siteye girebilmek için defalarca denemek zorunda kalmak, sürekli bağlantı kopmaları yaşamak delirtiyor.
  Bu cihazı alsam router olarak kullanabilir miyim? HG255s'de otomatik köprüleme olduğundan bahsedilmiş ama kesin bir sonuç yok. Al dene olmazsa iade et gibi bir yol izlemeyi pek etik bulmuyorum. Özetle bu cihazı alıp HG255s'e kablo ile bağlamak ve wifi'ı bu cihaz üzerinden kullanmak mümkün mü? Kopma sorunlarına çare olur mu?

  • LastPlayer TR @lastplayer

   LAN kablosu ile bu cihazı modeme bağlayın Modemin wifisini kapatın sorun çözülür

  • prometrik @prometrik

   Öncelikle wifi performansı konusunda bir router almak gerçekten en iyi çözümlerden. Ancak durum yere ve şartlara göre de değişebilmekte. Bu router muhtemelen mevcuttan daha iyi olacaktır. Emin olmak ve öncesinde masraf yapmamak için öncelikle şu yazıda belirttiğim wifi kanal seçimine göz atın. Çünkü wifi performansında çevredeki sinyallerin çok büyük etkisi var:

   https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

   Kanal seçimindeki grafiği burada da paylaşabilirsiniz. Duruma göre doğrudan ethernet veya powerline çözümlerini de önerebiliriz.

   Bir diğer önemli değişken ise gecikme/lag kaynaklı. Bu konuda buffer bloat için detaylı yazım var. Onu da paylaşacağım. Kısaca bağlanan cihazlara maksimum hız sınırı koyun. Özellikle upload için. Bunu internet hızınıza göre belirlemelisiniz. Birazda deneme yanılma isteyen bir süreç. Detaylarına yazıda bakabilirsiniz:

   https://teknoseyir.com/blog/internette-gecikmelag-bufferbloat-onlemeqos

  • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

   @prometrik Wifi analyzer ile kanal analizi yaparak kanalları elle seçmeyi denedim. 5ghz'de hangi kanalı seçersem seçiyim bağlantı stabilitesi çok kötü oldu ve en sonunda sinirlenip 5ghz'i tamamen kapattım. HG255s için zaten 5ghz sorunlu olarak biliniyor; benim modemin 5 ghz'deki paket kayıpları da muazzam rakamlarda. Şu anda 2.4 ghz için de oldukça fazla paket kaybı görünüyor.

   Hız sınırı koymak pek uygun olmayacak çünkü diğer kullanıcılar online dersleri olan kızlarım ve onların internetinin sağlıklı olması daha da önemli.

  • prometrik @prometrik

   @ufuksey Hız sınırı bufferbloat için. İnternetinizin normal hızı nedir? Örnek: 50 mbps down, 5 mbps up. Hız sınırını 45 down, 4 up olarak ayarlıyorsunuz. Zaten kablosuzda bile bu kayıplar oluyor. Yani normal hızın az aşağısını ayarlayın. Buffer bloat olarak güzel etki ediyor.

   Paket kaybı konusu ise ayrı uğraş. Ayrı incelemek lazım. Modeminize göre internette arayın belki iyi ayarlar bulabilirsiniz. Güvenlik vb. ayarların etkisi olabilir. DNS olarak ise varsayılan bırakmak yerine bilinen dns lere geçin. Mümkünse modem arayüzünden. Google DNS, cloudflare en bilinenler.

   5ghz daha çok yakın mesafede iyidir. Yüksek aktarım hızı sağlar. Ancak mesafe arttıkça hız dramatik şekilde düşer. Modeme mesafeniz varsa veya arada duvar vb. engel varsa 5ghz i hiç kullanmayın derim.

  • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

   @prometrik HG255s'de hız sınırı ayarı göremedim, sanırım böyle bir ayar sunmuyor. DNS'im Google, 5ghz'in mesafe problemini bildiğim için sadece kendi laptop'ımda 5ghz kullanıyordum ki o da modemden 2-3 metre uzakta ve aynı odadalar.
   210 liraya alıp denemek çözüm olabilir diyorsanız hemen alıyım, kayda değer bir fiyat değil.

  • prometrik @prometrik

   @ufuksey Biraz araştırdım modeminizin wifi kronik sorunlu olduğunu gördüm. Sizde göz atabilirsiniz:
   https://forum.donanimhaber.com/huawei-hg255s-wifi-errors-slow-throughput--131523340
   https://forum.donanimhaber.com/hg255s-5ghz-baglanti-kopmasi--131795506

   Genel olarak router önerilmiş ve kullanıp memnun olanlar var. Bence router almanız daha iyi olur. Ancak, İSS ile görüşüp yeni modeme geçip sorunlarının bittiğini söyleyen de var. Eğer modem operatörden kiralık ise bir arayıp şansınızı deneyin derim.

  • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

   @prometrik Evet o başlıkları gördüm ve o SOL ile çözüm bulacaklarından pek ümitli olmadığım için muhatap olmak istemiyorum. Başlıktaki router'ı alıp 210 liraya bu işi çözmeyi düşünüyorum. Peki Mi Router 4A Giga Versyionu hala tavsiye ediyor musunuz? Tavsiye edebileceğiniz, benzer fiyatta muadili ya da daha pahalı olup daha yeteneklisi var mı?

  • prometrik @prometrik

   @ufuksey Ben aktif olarak mi router 'ı aldığımdan beri kullanıyorum ve memnunum. Diğer modelleri kullanmadığım için kesin bir şey söyleyemem. Ama muadil olarak tenda ve tp link router ları gördüm. Onlarda da model bazında araştırmak lazım. Tenda'ya iyi diyen de var kötü diyen de. Bir noktada tercih meselesi. Bir de aklıma geldi keenetic modelleri de gördüklerim içinde. Onlarda rom bildiğim kadarıyla openwrt. Açık kaynak ve oldukça yetenekli arayüzü var. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

   Daha fazla yetenek vb. denildiğinde üst limit yok 🙂 Ancak ev kullanıcısı için 2-3 katlı ev ve çok fazla duvar falan yoksa bakmak gereksiz kalıyor. Hatta fazla güçlü sinyal ile siz çevrenizdeki sinyalleri bozabilir ve başkalarına rahatsızlık verebilirsiniz. Böyle daha profesyonel çözümler daha çok iş için kullanılıyor.

   Mi , tp link, tenda veya keenetic gibi bir router zaten ağdaki stabilite sorununu çözecektir. Yani sizin için sorunu bu şekilde çözebilirken, daha fazla masraf etmeyin derim. Öncelikle ağ stabilitesi sağlandıktan sonra büyük evlerde tekrarlayıcı(range extender) ile kapsama alanı da genişletilebilir. Ama kaynak sorunlu olursa bir anlamı olmaz tekrarlayıcının. Siz önce bir router bakın.

   Ek: Router tercihinin şöyle güzel bir avantajı var. Ben bunu da düşünerek almıştım. Yarın bir gün internet sağlayacı değiştirirsiniz. Adsl/vdsl/fiber/kablonet gibi yapıya göre modem değiştirmek gerekir. Ama router her modeme bağlanabilir ve kablosuz görevinin sorunsuz üstlenebilir.

 • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

  Xiaomi router siparişini geçtim. Çok fazla özelliğe ihtiyacım yok, sadece Youtube'u belli saatlerde yasaklamak, bazen de interneti belirli cihazlara kapatmak gibi temel işlevleri kullanıyorum. Range extender hali hazırda var, Tenda marka ama stabilite sorunları olunca çok da faydasını göremedik. Umarım router ile stabilite sağlar ve extender'dan da verim alabilirim.

 • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

  Router geldi ve kurulum yaptım. Gerçekten "oh be" dedirtti. Her ne kadar speedtest'te sonuçlar değişmese de sayfa açılışları bariz hızlandı ve kopmalar gitti. Sadece HGS255'in arayüzünde url yasakları tanımlayıp, istediğim cihazlarla eşleştirebiliyor ve yine istediğim zaman aktif/pasif yapabiliyordum. MiWifi uygulamasında ise cihaz bazında yasaklı url tanımlanıyor ve bunu aktif/pasif yapma olmadığı için her seferinde url'i eklemek ve silmek gerekecek.

 • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

  Maalesef Router'ın "url engelleme" özelliği çalışmıyor. Çocuklar bazen Youtube'da fazla zaman geçirdiği için Youtube'a engel koyuyorum ama bana mısın demiyor. İnternet engelleme çalışıyor ancak url bazında çalıştıramadım. Güncelleme de işe yaramadım.

 • mogola @mogola

  bu modemde wps acigi var wps warden uygulama rootlu tel cihazda modem sifresini kırıyor wps nasil kapatırım

 • Tugay DEMİRKAYA @tdsosyal

  Merhaba @prometrik. Modemi bridge moduna aldıktan sonra kullanıcı adı ve şifreyi modeme mi routere mi gireceğiz?

 • Taha Yusuf Sağman @tahayusuf23

  Hocam merhaba öncelikle çok güzel inceleme. Keenetic Cİty AC750 ve Mi Router 4a Giga version arasında kaldım. Evim 130 m2 odam ve yan odada 5 Ghz çekmediği için alacağım. Başka sorunum yok. Ben şu şekil kullanmak istiyorum ana modemden gelen lan kablosunu ana modemim Asus Dsl Ac52u router'ın Wan girişine bağlayıp oradan diğer portlartla bilgisayarıma kablolu bağlantı kurmak hem 5 Ghz kablosuz bandını kullanmak bu mümkün müdür ? Ayrıca OpenWrt olayı nedir ?

  Keenetic ile aralarında 40-50 bazen 25-30 liraya kadar fark düşüyor. Yardımcı olur musunuz ?

  • prometrik @prometrik

   Merhaba. Teşekkürler. Kurulum düşüncenizi tam anlayamadım. Sadece 5 ghz için istiyorsanız önce şu yazıdaki wifi kanal seçimine bir bakın: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

   Ancak bir duvar bile çok etkiliyor 5ghz bandınız. Yapısı gereği yüksek frekanslar daha kısa mesafede çalışıyor.

   Aslında geçen gün mi router özelliklerine bakarken openwrt tabanlı olduğunu gördüm. Ancak arayüzü özelleştirilmiş. Openwrt bildiğim kadarıyla açık kaynak kodlu. Oldukça performanslı, özellikli ve stabil bir yazılım. Bu nedenlerle oldukça revaçta. Aranan arayüzde çok ayar ise bakılmasını tavsiye edebilirim.

   Keenetic ile arasında doğrudan bir tavsiyede bulunamam. Kullanıcı yorumlarına bakmanızı tavsiye ederim. Keenetic'ten çok memnun olanı da görmüştüm pek beğenmeyeni de diye hatırlıyorum.

  • Taha Yusuf Sağman @tahayusuf23

   @prometrik Hocam modemden kablo ile router'a bağlanacam. Oradan da kasama kablo çekeceğim. Bunun yanında kablosuz kullanabilir miyim onu diyorum. İnceliyeyim hocam dediklerinizi.

  • prometrik @prometrik

   @tahayusuf23 Sorun olmaz. Mi router modlarında ister kablo ile gelen interneti, ister kablosuz interneti yayabiliyorsunuz. Yukarıda yorumlarda görselini paylaşmıştım(ekledim). Ama tabi ki modeme kablo ile bağlamanız daha iyi. Üzerinde 2 ethernet port var. Bu porta pc bağlayabilirsiniz. Kablosuz yayın yapmaya devam eder.

  • Taha Yusuf Sağman @tahayusuf23

   @prometrik Teşekkür ederim hocam sağolun.

  • Taha Yusuf Sağman @tahayusuf23

   @prometrik Ayrıca hocam ram , cpu ve kullanım durumunu web arayüzünden göremiyorum.

  • prometrik @prometrik

   @tahayusuf23 Güncelleme ile ara yüzde o görüntüleri kaldırdılar. Çok da gerekli değil açıkçası.

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik merhaba, bu görseldeki 1. ve 3. modun ne farkı var? Ben ana modemden kablo ile bağlantı yapıyorum routera ama seçilen mod 1. görünüyor. 3. mod kablolu ağ tekrarlayıcı yazıyor. 1.de birincil baz istasyonu(bir wi-fi ağı kur). Kullanımıma göre 3. mod seçili olması gerekmiyor mu?

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 İncelemede bridge moda almaktan bahsettiğimde biraz açıklamıştım. Benim modemin wifi performansı zaten kötü ve birde ısınmasına sebep verip ayrıca performans kaybına neden oluyor. O nedenle modemde wifi yayınını tamamen kapatıp bridge(köprü) moduna aldım.

   İşte 1. seçenek bu senaryo için var. Birincil ana istasyon(bir wifi ağı kur) olarak çeviri yaparsak da anlaşılabilir. Bu senaryoda sadece mi4a router'ın wifi ağını kurup kullanmayı hedefliyoruz. Modeme kablo ile bağlıyoruz. Tüm ağı mi4a yönetiyor. Ağ adı, şifre, ip dağılımları vs. Modemi sadece internete bağlandığı bir araç olarak kullanıyor. Köprü mantığı da buradan geliyor. Burada şunu ekleyeyim. Eğer fiber bir hizmet varsa; mac klon ve kullanıcı adı, şifre girme alanları var. Oradan kullanırsanız, modemi çıkartıp doğrudan router'ı kullanabilirsiniz. Çoğu zaman mac klon bile gerekmeyebilir. Bu senaryo için; eve ethernet kablosu şeklinde gelmesi gerekir kablonun. benim durumda kablonet anten kablosu olduğu için modeme mecburum.

   2. seçenek wifi ağ genişletme. Bu seçenek modemden gelen wifi ağını kablosuz olarak genişletmek için var. Ağ genişletme modu yani. O tür daha uyguna satılan ürünler olduğu içine amacına göre fazla donanımlı kalır. Bir ağ kurulup yönetilmediği için de router özelliği pasif kalır. Ana modeminizin wifi performansına bağlı olarak iyi bir ağ kurabilirsiniz.

   3. seçenek yine ağ genişletme modu. Aslında 2. seçeneğe benzer. Sadece bu sefer modeme bağlantı kablosuz değil, kablolu yapılıyor. Aradaki kablosuzdan gelen kayıpları önlemek için. Bu senaryoda hem modem hem mi4a kablosuz yayın yapıyor. Ancak modeme kablolu bağlantı olduğu için, modemin wifi performansı etkeninden kurtulmuş oluyorsunuz. Büyük evlerle yatayda veya 2 katlı ise üst kata kablo ile mi4a bağlanabilir. İki katlı ise örnek olarak alt katta modem wifi yayını iyi yaparken, üst kata mi4a kablo ile yerleştirilir ve orada mi4a yayını kullanılır. Yine 2. seçenekte olduğu gibi ağ yönetimi(şifre, ağ adı, ip vs.) ana modemde olacaktır.

   Not: Güncellendi. 21.02.21 13:53

  • serhan serhan @19ccaptainn07

   @prometrik Detaylı anlatım için teşekkürler. Routerı 8-9 aydır kullanıyorum daha önce de uzun uzun konuştuk sizinle. Geçen reset atmak zorunda kaldım ama hangi modda kullandığımı unuttum. 2. olmadığından eminim çünkü performansı çok kötüydü. Yanlış anlamadıysam dediğinize göre 1. modda ana modem pasif hale geliyor. Şu an 1. mod seçili ama ana modemden de kablolu ve kablosuz olarak yararlanabiliyorum. Hatta ana modem dubleks evde altta olmasına rağmen bazı noktalarda routera göre çekim gücü daha iyi.

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 Sinyal mesafe, duvar, sinyal kirliği gibi bir çok etkene göre değişim gösterebilir. 1. seçenek anlattığım senaryo için tasarlanmış. Ancak modeme erişip onun yayınını kapatma gibi bir özellik hiçbir cihazda yok. Siz bunu yapmayınca 3. seçenekteki gibi kullanmış olursunuz. Olumlu yada olumsuz bir etkisi olur mu bilemem. Ancak bir denemenizi tavsiye edebilirim.

  • prometrik @prometrik

   @19ccaptainn07 Aklıma geldi. Aynı anda modemden de yayın yapıyorsanız en temelde muhtemelen 2 farklı kanalda yayın yapacaktır. Birbirlerini olumsuz etkileyebilirler. Buna ayrıca dikkat etmeniz gerekecektir. Bir de asıl ip dağıtımı modemde olacaktır. Router modemden bir yerel ip alıp, o yerel ip yi kendisine bağlananlara paylaştırabilir. Bu durumun detayına ayrıca inmek gerekir. O yüzden siz 3. senaryoya uygun kullanımda kalıyorsunuz daha çok.

 • Taha Yusuf Sağman @tahayusuf23

  Hocam Router'ı aldım. Kopmalar yaşıyorum ve kablosuz olarak geç tepki veriyor. Ne yapmalıyım ?

 • sametyukcll @sametyukcll

  Hocam merhabalar, ben de 4 aydan uzun süredir cihazı kullanıyorum. Araştırma yaparken incelemenizin faydası oldu teşekkürler o yüzden öncelikle. Belki ben de bir inceleme yazarım ileride cihaz hakkında.

  Elinizdeki cihazın güncel yazılım sürümü nedir? Bendeki cihazın sürümü 3.0.24 ve incelemenizdeki CPU kullanımı, RAM kullanımı gibi bilgiler yok. Fakat Türkçe dil desteği ve ülke olarak Türkiye seçeneği var.

  Bunun WPS açığı ile ilgili bir donanım/yazılım güncellemesinden kaynaklandığını hatırlıyor/o şekilde biliyordum fakat öyle değilmiş gördüğüm kadarıyla. Elinizdeki cihaz Global sürüm mü? Ayrıca kutusunda Giga Version mu Gigabit Edition mı yazıyor?

  • prometrik @prometrik

   Merhabalar. Bendeki giga version olarak yazıyor kutusunda. Global sürüm. İncelemeden sonra benim router da güncelleme aldı. Şuan 3.0.24 sürümü. Grafikler gitti. Doğrusu network takibi yapmadığım için çok önemsemedim.

   WPS açığını tam bilmiyorum. Birisi söyleyince wifi garden classic ile denedim ama sızma olmadı. Birde araştırmalarımda openwrt kuranlar genelde çok memnun. Benim kişisel görüşüm ise; yeni güncelleme ile qos yönetimi kötüleşmiş durumda. Uploadda bufferbloat kötü çıkıyor. Ne yaptıysam değişmedi. İnternet sağlayıcıın altyapıda yaptığı bazı düzenlemeler nedeniyle olabileceğini düşünüyorum. Çünkü cloudflare DNS 'e normalde 11-12ms ping atarken; artık 60-65ms değerlerinden aşağı indiğini görmüyorum. Özellikle bu DNS özelinde bir şeyler yapılmış da olabilir. Çünkü diğer DNS 'lerde pingler önceki ile aynı seviyelerde.

   Buna karşın uploadda bufferbloat ne yaptıysam önceki gibi düzelmedi. Bu nedenle openwrt kurmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Onun smart qos yönetim eklentisinin çok iyi olduğu söyleniyor. Eğer kurarsam buraya da anlatan bir yazı yazacağım. Bulduğum yazılar iyi olsa da hep bir eksiklik var gibi geliyor. Bir de yapan biri ile doğrudan iletişim olmayınca daha çekiniyor insan. Router 'a ise openwrt kuranlar parasının hakkını veriyor şeklinde konuşuluyor. Sanırım en iyi performansı openwrt ile verecek. O zaman bufferbloat testinde de değişim olursa kesinlikle buraya yazarım.

  • sametyukcll @sametyukcll

   @prometrik Tekrar merhabalar hocam. Bu mesajı yazdıktan bir süre sonra QoS kullanmadığım halde bağlantıdaki duraksamalar canımı sıkmaya başlamıştı. Bağlantı kopmadığı halde internet erişimi kesiliyordu, internete erişebilmek için ya bağlantıyı koparıp tekrar bağlanmak ya da uzun süre beklemek gerekiyordu. Bir süre böyle idare etsem de canıma tak ettiği bir anda OpenWRT kurulumunu yaptım. DH'de ilgili konudaki yönergeleri takip ederek VirtualBox'a kurulu Ubuntu ile bricksiz kurulum yapabildim. Sadece kurulum esnasında kablolu bağlantı kurmama rağmen kablosuz bağlantıda olan sorun başıma geldi, bazı noktalarda tekledi (çoğunlukla dosya gönderme esnasında, işlem tamamlanmadan hemen önce oluyordu) ama doğru zamanlarda fark edip kabloyu çıkarıp takabildim.

   OpenWRT'yi kurduktan sonra SQM ile uygun ayarları yaptım ve gerçekten şahane oldu. O günden beri hiçbir tekleme yaşamadım. DSLReports'taki bufferbloat ve bağlantı kalitesi testlerinden A+ aldı. Tabii hızın bir kısmından feragat etmiş oldum ama stabilite için değer. Gördüğüm kadarıyla Keenetic Omni'ye geçmişsiniz ama müsait olduğunuz bir zamanda OpenWRT'yi yine de denemenizi tavsiye ederim. Tekrardan teşekkürler yardımlarınız için.

  • prometrik @prometrik

   @sametyukcll Benim sorunum masaüstünde kablosuz bağlanıyorum. Usb wifi adaptör kullanıyorum. PC(win) internete bağlı ama sanal makinede linux ne yaparsam yapayım bağlanamıyordu. Bir şekilde internete çıktım. Router ı istemci modda kullandım ama olmuyor. Yazılım atmak için usb adaptörden bağlanması lazım. Güzel uğraştırdı. Şimdilik bıraktım. Şu sıra da çok yoğunum. Yaşadıklarıma anlatacaktım bir yazıda. Vakit bulursam yine yazarım. Ve vakit bulursam yazılım atmayı tekrar denerim. Kenar atıl kalmasına gönül razı değil. Çünkü donanımı gerçekten güzel. Ama ah xiaomi bunlar nasıl güncelleme? Bu nasıl iş dedirtti.

 • Psikobat @psikobat

  Sitede bir arkadaş yazmıştı hatırlayamadım kim olduğunu , SOL üzerinden 5mbit fazla hız (Direk Wan bağlantısından)alamıyorum diye, aynı problemi yaşadım ve çözemeyince bahaneyle openwrt geçtim, sorun düzeldiği gibi, cihaz çağ atladı dersem yalan olmaz,kesinlikle tavsiye ederim.

 • LastPlayer TR @lastplayer

  Merhaba ben routeri birkaç ay önce aldım memnunum ancak WİFİ performansını arttırmak istiyorum. OpenWRT ile ilgili ayrıntılı bir rehber yapabilir misiniz?

  • prometrik @prometrik

   Merhaba. Biraz yukarıda bir arkadaşın paylaştığı şu linkten bakabilirsiniz: https://teknoseyir.com/inceleme/mi-router-4a-ac1200-giga-versiyon-inceleme#comment-4944782

   Ben bu hafta sonu yapmayı düşünüyorum. Yapınca; aşamaları kendim anlatacağım. Buraya da hem ana konuya hem mesaj olarak eklerim. Openwrt sonrası performansını da değerlendirmeyi düşünüyorum. Özellikle bufferbload konusunda. Ara yüzde gelen özelliklerini de incelemeyi düşünüyorum.

  • cannizaro @cannizaro

   @prometrik linkte faydalı bilgiler var. Giga olmayan model için firmware bulamadım. Bir de global sürüm firmware yüklü olanlar sanırım O rehberdeki gibi direk işlemi yapamıyor önce Çin firmware' i yüklemesi gerekiyor.

  • prometrik @prometrik

   @cannizaro Aslında en temizi yayıncıdan okumak. Şurada: https://github.com/acecilia/OpenWRTInvasion

   Mİ R 4A 100M versiyonu içinde olduğu belirtilmiş. Tabi ingilizce kaynak. "MiRouter 4A 100M (non gigabit): user morhimi claims that this method works on firmware version 2.18.51: OpenWrt forum. User Jeffpeng claims that this method works on firmware version 2.18.58: OpenWrt forum."

   Çin sürümü değil gibi verilen sürümler. Ayrıca openwrt forumuna da göz atabilirsiniz.

  • cannizaro @cannizaro

   @prometrik https://forum.openwrt.org/t/xiaomi-mi-router-4a-gigabit-edition-r4ag-r4a-gigabit-fully-supported-and-flashable-with-openwrtinvasion/36685/747 bu yönergelere istinaden çin sürümü demiştim. Müsait bir zamanda denemek istiyorum sonuç hakkında burada bilgi veririm. Bende şuan 3.0.10 global sürüm yüklü

  • prometrik @prometrik

   @cannizaro Asıl kaynak olarak github daki kısma bakabilirsiniz. Burada Mi R4A 100M içinde geçerli olduğu yazıyor. Openwrt forumlarına da bakabilirsiniz.

   https://github.com/acecilia/OpenWRTInvasion

   "MiRouter 4A 100M (non gigabit): user morhimi claims that this method works on firmware version 2.18.51: OpenWrt forum. User Jeffpeng claims that this method works on firmware version 2.18.58: OpenWrt forum."
   Belirtilen sürüm numaraları çin rom gibi görünmüyor. Global rom dan kurulum var sanırım. Gigabit olanda ise zaten son sürüm 3.0.24 global versiyon ile çalıştığı söylenmiş.

  • cannizaro @cannizaro

   @prometrik Fırsat buldum deneme yaptım, bir brick den sonra düzgün kurulumu yaptım, çok basit bir işlem. Global rom kullandığım için ilk seferinde brick olmuş olabilir. Çünkü her şeyi aynen uygulamıştım. Ama neyse ki düzeltmek çok kolay 2.18 çin sürümüne döndürdüm brickden kurtardım ve işlemi tekrar denedim oldu. Ben linux mint kurulum USB si ile Live modda açtım linux kurulumu yapmadan işlemleri tamamladım. Şu an için her şey güzel görünüyor.

  • prometrik @prometrik

   @cannizaro Sanal makinede linux sorunları yaşadım. O sıra evdekiler internetsiz duramayınca, ben de 2 saat kadar uğraştıktan sonra yeter artık dedim. Keenetic omni aldım geçen onu kurdum. Mutlu mesut çalışıyor. Mi 4A donanım olarak çok iyi ama yazılımı istikrarlı şekilde kötüye gitti. Xiaomi destek hesabına mail attım. Son sürümde (3.0.24) QoS açıldığında upload yerlerde sürünüyor. Kapatıldığında normale dönünce beynimden vurulmuşa döndüm. Mail ile sordum. Nasıl başardınız? Bir şey yapması gerekenin tam tersini nasıl yapabilir? Akıl alır gibi değil. Openwrt getirin dedim. Ama işte artık ne kadar dinlerlerse.

  • cannizaro @cannizaro

   @prometrik openwrt ile stabil çalışıyor. Bende SQM kurdum Qos uygulaması olarak. Halihazırda kullandığım raspberry pi de pihole DNS server vardı onu da DNS olarak ekledim on numara oldu. 👍

  • prometrik @prometrik

   @cannizaro Openwrt stabil ve güzel. Stabil olmayan xiaomi'nin güncellemeleri. Her güncellemede özellik kırptılar. Yetmedi iyi kötü düzgün çalışan QoS sistemini bozmuşlar. Aklıma geldikçe inanamıyorum. Hiç güncelleme olmasa, ilk günkü hali ile mutlu mesut kulanırdım. Ah xiaomi ah yapılacak iş mi bu?

   Hayırlı osun sisteminiz. Bende pi 'ye pihole kurup DNS gecikmesinden de kurtulmayı düşünüyorum. Ulusal ping seviyemize çözümler 🙂

 • LastPlayer TR @lastplayer

  OpenWRT kurulumunu tamamladım. WIFI performansında artış oldu.

  • F D @freestyler204

   Merhaba. Çoğu router da ip tv desteğinden bahsediyor. Bu cihazda varmıdır bu desteği sağlarmı? Benim kablonette iptv problemi var. Bu söylemiş olduğu ip tv özelliği bu cihazda varsa sorunu çözermi hiçbir bilginiz varmıdır?

  • prometrik @prometrik

   @freestyler204 Keenetic omni (kn-1410) 'da iptv desteği var. Ama hiç kullanmadığım için sizin sorununuz nedir, çözer mi bilemiyorum.

  • F D @freestyler204

   @prometrik konuyu birkaç gün sonra net olatak anladım. Xiaomi giga versiyon sipariş ettim adamlar normal versiyon göndermiş. İade edip gittim tendanın iptv destekli modelini aldım. 6dbi çekime sahip. Arada 4 duvarlı en dip odamda bile full çekiyor wireless. İp tv portumla ip tv izliyorum. Bilmiyorum tesadüfmü ama sürekli takılan ip tv artık takılmıyor. Fakar bu ip tv olayı tüvübular da falan geçerli sanırım. Bunla ilgisi varmı bilmiyorum.

 • Philip J. Fry @gattuso

  Bu cihazı yaklaşık 2 aydır SOL fiber internet için kullanıyorum ve çok memnunum. Kesinlikle internet kalitesini etkiliyor. SOL'un verdiği Huawei hg253s router'dan kat kat başarılı bir performans sergiliyor. Tek şikayetim 2.4 ghz kapsama alanı bıçak gibi kesiliyor, daha iyi olmasını beklerdim.

  Yalnız sizlere danışmak istediğim bir husus var. İş dolayısıyla evde olmadığım zamanlarda eski cihazın loglarına veya runtime süresine bakarak elektriğin gidip gitmediğini anlayabiliyordum. Bu cihazdan böyle bir runtime verisi elde edemedim. Ayrıca log dosyası da mevcut değil. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı?

  • prometrik @prometrik

   Merhaba. Ayarlar> Durum kısmında günlük indir var. Çok detaylı veriler var. Bir göz atmanızı tavsiye edebilirim. Ne yazık ki fazla detaylı. İstediğiniz basit bilgiyi edinmek zor olabilir.

  • Philip J. Fry @gattuso

   @prometrik Orayı görmüştüm ancak dediğiniz gibi çok detaylı ve runtime benzeri bir bilgi bulamadım. Ortada bir saat bilgisi var gibi görünüyor ancak bahsi geçen süre ne ile alakalı tam manasıyla bilemiyorum. Bir de Mi WiFi uygulamasından görebilsek güzel olurdu.

 • Gökhan TEKYILDIRIM @gokhantekyildirim03

  Merhaba. Ben de bu cihazı satın almayı düşünüyordum ama en son ekte belirttiğiniz özelliklerin kaldırılması ve menzilin düşürülmesi beni rahatsız etti. Bu sorunlar olmadan önce 2.x sürümü mü 3.x sürümü mü kullanıyordunuz? Otomatik güncellemeleri kapatıp bu özelliklerin kaldırılmadığı sürüme manuel olarak güncelleyip veya güncellemeyip ürünü kullanma imkanım var mı?

  • prometrik @prometrik

   2.x.. diye bir sürümdü ilk geldiğinde. Menzil düşmesini doğrusu ben pek hissetmedim. Ancak duvar delme modunun kaldırıldığı bir gerçek. Donanım fiyatına göre gerçekten uygun. Ancak tam verim alınmak istenirse en iyisi open wrt kurmak gibi görünüyor. Geçen hafta kurmayı planlamıştım ancak internet ile sıkıntılar yaşadım(altyapı). Hiç yazılım ile uğraşmayayım, 5ghz benim için elzem değil derseniz keenetic omni modeline bakmanızı tavsiye ederim.

  • Gökhan TEKYILDIRIM @gokhantekyildirim03

   @prometrik Cihazı almaktan o dönemde vazgeçtim ama şu an evimde bir repeatera ciddi anlamda ihtiyacım olduğundan aldığım ürün dün elime ulaştı. Başta tahmin bile edemeyeceğim kadar sorun yaşadım. ASUS modemimle gerçekten hiç anlaşamadı. IP adresi alınıyor şeklinde kalıyordu ama Router'a statik IP atadım, iki router'ı da 11. kanal 40MHz ayarlayıp stabilite ve IP alınamama sorununu çözdüm. Dün hız testlerinde 0.20Mbps değerini gördüm... Umarım bugün böyle bir sorunla karşılaşmam.

   Cihazı modem ile yan yana koyduğumda ASUS DSL-N16'dan hiç farkı olmadı ama repeater olarak işimi görecek performansı (2.4G'de 20Mbps, 5G'de tam hızım 35Mbps) veriyor. İlerleyen dönemde stabil OpenWRT çıkarsa riske girip kurmayı da düşünüyorum ama şu an bulunduğum evdeki duvarlar bu hevesimin boş olacağını söylüyor.

  • prometrik @prometrik

   @gokhantekyildirim03 Konumlandırdığınız yer çok önemli. Siz sinyalin hiç olmadığı veya zar zor olduğu yere koyarsanız; doğal olarak bir performans alamazsınız. Çünkü repeaterlar aldıkları sinyal ne kadar iyiyse, onu güçlendirip tekrar yayarlar. Dolayısıyla menzil arttırmak için en iyi senaryo; sinyalin orta/iyi olduğu bir mesafeye bu cihazı konumlandırmak olur.

   IP alamama sorununa emin olamıyorum. Ben hem router hem repeater modunda bir sorun yaşamadım. Modemin ara yüzünde tekrarlayıcı engelleme gibi ayalar olabiliyor. O ayarları kontrol etmenizi önerebilirim.

  • cannizaro @cannizaro

   @gokhantekyildirim03 bende uzun zaman Asus N16 ile birlikte tekrarlayıcı modda kullandım. Hiç ip sorunu yaşamadım. Burda püf noktası N16 dan 2.4 GHz ile aldığınız interneti cihazlarınızda 5ghz de kullanmanız. Eğer 2.4 olarak kullanırsanız hız yarıya düşüyor 20mbps geçmiyor ama 5ghz de 45mbps leri gördüm, birde daha iyi verim almak istiyorsanız modemden kanal genişliğini 40mhz e ayarlayın.

   Ayrıca bir ekleme yapayım cihaz modemden sürekli 192.168.1.7 gibi sürekli aynı ip yi alıyor eğer router kapalıyken yada yeniden başlarken başka cihaz o ip yi alırsa çakışmadan dolayı ip sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden en iyi çözüm diğer cihazlara sabit ip vermek. Yada modemden Mac numarası üzerinden mi routera daha uzak bir ip tanımlayama çalışmak olabilir.

 • undefined @undefined

  Yazınız oldukça güzel olmuş. 155 liradan Giga versiyonunu sipariş geçtim.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Bu router bridge mod destekliyor değil mi ?
  Yukarıda çokça sözü geçmiş bridge modun ama tam olarak emin olamadım. VDSL üzerinden 80 MB hız alıyorum ve farklı bir router kullanıyorum ama cihazda 5Ghz desteği yok. Dolayısıyla bu routerı gözüme kestirdim. Servis sağlayıcının verdiği kullanıcı adı ve şifreyi cihaza girebiliyor muyuz ? Tam emin olmak için soruyorum.

  • LastPlayer TR @lastplayer

   Eve internet CAT6 ile geliyorsa evet girebilirsiniz.

  • prometrik @prometrik

   Cat6 ile ile fiber destekli deniyor. Vdsl bilmiyorum. İçerisinde kullanıcı adı, şifre girme var internet için. Hatta MAC adres filtresi varsa eski modemin mac adresini de klonlayabiliyor. Operatöre tanımlatmakla uğraşmıyorsunuz böylece.

   Gigabit olanı donanım ile oldukça iyi. Ancak; artık keenetic city kn1510(ne yazık ki fast ethernet 100m) modelini önermeye başladım. Openwrt yazılımı ile çok güzel destekler sunuyor. Keşke bir de gigabit port olsa. Bu router 'a openwrt kuruyor. Ben denemelerimde sanal makine ve linux kaynaklı sorunlar yaşadım. Bunları yazacağım. Konuyu da güncelleyeceğim.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @prometrik
   PPPoE kullanıcı adı/şifre girişi varsa desteği var demektir. Müsait olduğunuzda bir kontrol edebilir misiniz ?

  • prometrik @prometrik

   @sonkabonka Daha önce kurcaladığım için emin olarak yazdım. Ancak aklınızda kalmasın ekran görüntüsü atıyorum. Ben dhcp modda kullanıyorum. PPPoe seçip ayar girişini çektim. Türksat modem olduğu ve anten kablosu geldiği için ben modemi kullanmaya mecburum 🙂

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @prometrik
   Çok teşekkür ediyorum. Evet, bu durumda VDSL için cihazın desteği mevcut. Modemi bridge moda alınca internet sinyalini ethernet üzerinden vermeye başlıyor. Tıpkı fiber hizmeti gibi.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Bu routera sahibim, her türlü kablonetin modeminden bence iyi, Ben yazın aldığım için 200 lira gibi bir fiyattan aldım ancak yapacak bir şey yok.
  Merak ettiğim husus şu, bahsi geçtiği gibi zaman zaman sinyal perfomansı dengesizlik gösteriyor, özellikle 5 ghz bandı olması gerektiği gibi değil bence.
  4 antenden 2 tanesi 5 ghz 2 tanesi 2.4 ghz yayın yapıyor diye biliyorum, wifi ayarlarından 2.4 ghz modunu kapatsam tüm antenler 5 ghz olarak çalışır mı ?

 • Ali Mali @mali5481

  kablosuz sinyal alıp kablosuz verebiliyor mu?

 • Ali Mali @mali5481

  grafikler nasıl kaldırılır ya? o grafikler çok hoşuma gitmişti cihazı almadan önce aldım baktım yok. Redmi 5 Plus cep telefonunu aynı yerden 5g yayın yaptırıyorum valla cep telefonu daha fazla sinyal veriyor diğer odalara. yok olan duvar delme moduyla alakalı sanırım. şunun yazılımını geri döndürebiliyorsak döndürelim valla canım sıkıldı.

 • Ozan Korkmaz @ozan91

  modemi bridge moda alıp dhcp'yi devre dışı bıraktım. modemin lan girişinden mi router'ın wan girişine ethernet ile bağladım. mi router'a pppoe bilgilerimi girince aşağıdaki hatayı alıyorum. çözümü nedir acaba bilen var mı? nerede yanlış yapıyorum.

  • Ozan Korkmaz @ozan91

   @omertezcan141 dsmart.. daha önce sıkıntısız kullanıyordum, modemi resetledikten sonra yeniden kurdum. pppoe hata veriyor.

  • prometrik @prometrik

   @ozan91 Hocami PPPoE ise, doğrudan hatta bağlayın. Modemi aradan çıkartın. Yoksa, DHCP kullanın.

   Pppoe için hattın ethernet geliyor olması lazım. Fiber vb. Kullanıcı bilgilerini bilmeniz lazım. Birde mac filtre olabilir ISS ile görüşmeniz gerekir.

   Muhtemelen önceden dhcp modundadıydı. Dhcp olarak deneyin.

   Ek: Eğer Pppoe modundan eminseniz, mac klonlamaya bakın. Modemin mac adresini kullanın.

  • Ozan Korkmaz @ozan91

   @prometrik hocam, vdsl kullanıyorum. mi router önceden pppoe modundaydı, modem de sadece bridge moddaydı. modemi resetledikten sonra ne yaptıysam pppoe bilgilerini kabul ettiremedim o yüzden şimdi mecburen dhcp olarak kullanıyorum, access point gibi oldu. modemde bridge modda değil.

   modemi bridge moda alıp kabloyla routera bağlanınca bu ekranda kalıyor. birdge moddan çıkınca dhcp olarak kuruluyor.

  • prometrik @prometrik

   @ozan91 Router 'daki bilgilerinizi not edip, router 'ı da resetleyip sıfır kurulum yapmayı deneyin bir de. Modemde hangi ethernet port taktığınıza dikkat edin. Emin değilim ama sanki bazı modemlerde belirli bir portu destekleme vardı. Genelde ilk yani 1 numaralı port tercih edilir.

 • mogola @mogola

  öncelikle openwrt kurdum buna istediğim sonucu alamadım sonra cin rom unu kurdum duvar delme aktif ettim bi tık daha iyi cekiyor

 • Hamdi @hamdi

  Birkaç gündür bende kullanıyorum repeater/AP olarak. Repeater modunda arayüzde pek ayar vs. kalmıyor. OpenWRT tam olarak avantajı nedir acaba?

 • mehmet yüksel @mehmet1453yuksel

  Merhaba hocam
  Ben mi router ı tivibu bağladığım ethernet prizimden bağladım ve wifi erişimimin düşük olduğu yerlerde sorunumu çözdüm
  Ancak tivibumu mi router ın iki ethernet portundan birine bağladım, bağlanmada sorun yok ancak tv görüntüsü 30 saniye sonra donup kalıyor
  Bu görüntü donma sorunu neden kaynaklanıyor?
  Nasıl çözebilirim?

 • mogola @mogola

  hocam ppeo ile ttnetin kullanıcı adı şifre ile router yazdım internet gelmedi nasıl bağlanırım

 • ulashoca41 @ulashoca41

  biri umarim gorur ve yanitlar. routeri sifirladim ve arayüzüne giris yapmak istiyorum ancak yonetici sifresi ne girsem olmadi onun default sifresi nedir acaba cünkü kendi daha önce belirledigim sifre olmuyor

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler