"Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A 1167 Mbps 2.4G 5G Çift Bant 4 Antenli"

Satın aldığım bu ürün elime ulaştı ve biraz kurcaladıktan sonra kurulumunu yapabildim, 100Mbps internet hizmetini kullandığım KabloNet'in verdiği Netmaster 401 serisi modemin wifi özellikleri çok kötü olduğu için evde wifi ağına bağlı olan tüm cihazlarımda en fazla 35-40 Mbps hız alabiliyordum, gün içerisinde bazen yükseldiği oluyordu ama çoğu zaman 4-7Mbps hızlarına da düşüyordu, tam bu esnalarda kablo ile denemelerim sonucunda bu standart modemin sadece wifi yeteneklerinin kötü olduğunu ve stabilize bir sinyal yayamadığını farkettim ve tabi sonrasında "Ts" ahalisinin yardımı ile bu yeni router'ı aldım ve sonuçlar wifi ağında inanılmaz; hem wifi gücü arttı hem de 100Mbps hızımın 99-97Mbps olarak kullanabiliyorum. Eski modemin kablosuz ağını devre dışı bıraktım, köprüleme modunu etkin kıldım ve Wan kısmını da devre dışı bıraktıktım. Yeni gelen routerda sadece 5ghz kanalını etkin kıldım ve sonuçların öncesi-sonrası hallerinin ekran resimlerini atıyorum, sizde farkın ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Bana tavsiyede bulunan arkadaşlarım @orcun ve yine hem tavsiye ve teknik bilgiler kısmında yardımcı olan @prometrik arkadaşıma da teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  @muhammet-aktas 97 megabiti sanıyorum ki 5 ghz ile modemin yakınından alabildiniz.
  Arka odalarda 2.4ghz de durum nedir o önemli açıkçası.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   Aslında tam tersi, eski modeme 1-1,5 metre yakınındayken aldığım sonuçlar 30-35 Mbps oluyordu ama bu yeni routerda ölçümü mutfakta yaptım, yani modemle arasında bir duvar var ama siz şimdi sorunca evde en uzak olan yatak odası kısmında ölçtüğüm sonuç 57 Mbps oldu, sanırım oda 5ghz bandından kaynaklanıyor ki bu da benim için bir sorun değil, çünkü eski modemin wifi sinyali zaten yatak odasına sadece bir diş geliyordu.

  • Temp @temp

   @muhammet-aktas İlginç gerçekten. 150 tl lik bir modemin bu kadar iyi olabileceğine pek inanmıyorum gibi ama denemek lazım.
   Benim bununla ilgili bir anım var. 70-80 tl civarına satılan bir xiaomi wifi repeater vardı.
   Yorumlara baktım herkes 5 yıldız vermiş, her yerde çekiyor falan demiş.
   Baya güvenerek aldığım repeater çöp çıktı resmen. 50 megabit interneti dibinde bile 20-25 veriyordu.
   Bağlantı kopması yaşatıyordu ve arka odalarda çekim sorunu devam ediyordu.
   Bir de evden eve çok değişir.
   Bizim ev uzun ince duvarlar da baya sağlam.
   Bide tabi kablonetin eski modemi Superonline'nin modeminden daha mı iyi veya daha mı kötü onu da bilmiyorum.
   Superonline dan bir arkadaş denerse baya iyi olurdu aslında.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   @temp Size de hak veriyorum kötü bir deneyim yaşamışsınız ama bildiğiniz gibi Ts ahalisi çok analizci-araştırıp öğrenen bir topluluk olduğundan dolayı edinilen deneyimler ve bilgi birikimleri de sağlam oluyor, şahsen bende bir kaç gün önce yaşadığım sorunu paylaştım ve burdaki arkadaşlara güvenerek bu cihazı aldım ve pişman olmadım. Tabi siz alıp 2.4ghz bandında kullanırsanız evinizin yapısına daha uygun olacaktır.

  • prometrik @prometrik

   @temp Ürün şu ise onu da aldım (mi wifi 2.nesil sinyal yükseltici) : https://www.hepsiburada.com/xiaomi-wifi-2-sinyal-yukseltici-2-nesil-yakinlastirici-300-mbps-pm-HB00000ABS4M

   Kör/çekmeyen yerlere internet daha iyi çeksin diye almıştım. Önceden daha aktif kullanıyordum. Şimdi ara sıra kullanıyorum. Ondan da memnundum. Ama sorun kablo modemin wifi performansının çok kötü olması idi. Mi wifi 2. nesil mesela uygulamasında söylüyordu, burada sinyal kalitesi kötü, daha iyi bir yere takarsan daha iyi sinyal yayılır falan diye. Yönlendirmeleri iyiydi. Mi router a geçince yeniden baktım ve daha uzak mesafede daha iyi sinyal aldığını da gördüm.

 • Burak @burakk

  aynen bendeki kablonet modemi de böyle 15-20 mbit veriyor wifi'da. O yüzden ethernet ile bağlıyorum bilgisayara ki 50mbit alabileyim tam olarak.

 • prometrik @prometrik

  Hayırlı olsun. Routerın ayarlarından dualband ı aktif ederseniz, cihaza ve bağlantı kalitesine göre 2.4ghz ve 5ghz arasında otomatik geçiş yapabiliyormuş. Onu da bir deneyin derim. Ne yazık ki bu kablo modemlerin hepsinde kablosuz yayında sorun olduğunu okudum. En temizi bu şekilde çözmek gibi görünüyor.