İkinci el donanım satışları için 'en iyisidir' dediğiniz yer neresidir ?

Hazır yurt dışına çıkıyorken elimdeki 5700XT'yi satayım diyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia, 3060'lar için madenciliğe karşı Bios düzeyinde kısıtlamalar falan yapmış, şu sıralar bu kartlar madencilerin elinde patlıyormuş... Silikon düzeyinde de bir şeyler yapılırsa ve haberler doğru ise çok çok güzel. Madenci ve oyuncu ekipmanları ayrılmalı artık.

https://forum.donanimhaber.com/rtx-3060-lar-madencilerin-elinde-patladi-kisitlama-bios-duzeyinde-olabilir--147996109

RTX 3060'lar madencilerin elinde patladı: Kısıtlama BIOS düzeyinde olabilir...

Geçtiğimiz hafta bazı perakendecilerin henüz satışa sunulmayanRTX 3060larımadencilere toplu sattığının haberini almıştık. Nvidia’dan
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aşının koruyuculuğu ile ilgili oranlar her geçen gün sağda solda konuşulanlara göre düşüyor... 98'di, 91 oldu, 80 oldu, 79,5 oldu, 65 oldu, şimdi 60'lar konuşuluyor.

Harvard Tıp Fakültesi öğretim görevlisi bir eleman vardı, Çin aşısının koruyuculuğu ispatlanmadığı için ABD almadı falan dedi.

Şimdi ise aşının ne kadar koruduğu, zamanla belli olacak, henüz hiç bir aşı için oranlar kesin değil deniyor.

Aşının koruyuculuğunun oranını geçtim, ağzı olan konuşuyor da benim asıl endişem; bu aşı oldum salın beni diye kendini ortalığa atacak olanlar daha büyük sıkıntılara neden olmasınlar ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Bu kadar kısa sürede yaratılan aşının bu kadar çok farklı metabolizmada aynı etkiyi ve çok hızlı bir şekilde göstermesini beklemek de yanlış bence.
  Aşı olmayan insan kalmasa bile eninde sonunda aşının etkisiz kalacağı insanlar olacak ki bir de işin içinde taşıyıcı olanlar var. Bunlarda hiç etkili olmayacak (bildiğim kadarıyla, yanlış biliyor da olabilirim bu tarafını).

 • ofis @ofis

  Baharda çıkacak olan aşı daha isabetli olabilir.

Cyberpunk 2077'nin durumu ile ilgili redditte paylaşılıp, silinen, CDPR çalışanlarının anonim kimlik ile konuştukları söyleşiden sızdırılanları, Türkçe'ye kendi çapımca çevireyim dedim:

-Üzerinde onlarca defa çalışılıp, hazır edildikten sonra, tepedekilerden bir tanesinin gelip "yok ya bu olmamış" demesi ile oyundan çıkarılan sürüsüne bereket görev var.

-Kimsenin tanımadığı, doğru düzgün bir şey yazıp çizdikleri bile görülmeyen, firmaya sırf yöneticiler tarafından güveniliyor diye bir sürü eleman alınmış. Pek çok kod baştan yazılmış, yada tamamen silinmiş (bitmiş olmasına rağmen) (top dog diye hitap ediyor yöneticilerine buradaki yapımcı arkadaş)

-PS4 ve Xbox kodları, artık ayrı ayrı geliştiriliyor, PS5 kitinin ne kadar iyi olduğuna değinilmiş, Sony PS5'in geliştirme kitleri için bayağı iyi iş çıkarmış, onun üstünde de çalıştıklarından bahsetmiş.

-50.000 (elli-bin) satır diyalog oyundan çıkarılmış !!!! Oyunda açamadığımız kapalı-kilitli kapılar, ana görevin orjinal uzun hali derken bu sayı totalde oyundan çıkarılan diyaloglara denk hale gelmiş. (yapımcılar oyun uzun olursa millet bitirmez demiş, ki bunu röportajlarında da dile getirdiler, bu kadar saçma bir şey olabilir mi)

-Pek çok içerik, önümüzdeki sene çıkacak olan DLC için ana oyundan koparılmış.

-Vampire the Masquerade'e benzeyen, malkavian/nosferatu temasına yakın bir Alt-şehir dizayn edilmiş, ve her şey hali hazırda çalışıyormuş. Üsttekilerden bir tanesi gelip, "çok çirkin çıkarın" demiş ve çıkarılmış.

-Keanu'dan nefret etmek istemdiğini belirtip, orjinal Johnny'nin kafayı kırmış, deli dolu, hafif psikopat, tam bir rock-yıldızı edasında olduğunu söylüyor. Ve bu rol için Cillian Murphy orjinalinde düşünülmüş. Keanu rol için bayağı pasif kalmış, ama olan olmuş. Kişiliğine hayran kalmış, ama oyunculuğuna o kadarda değil...

-Etrafta çete üyelerinin bir birine girdiği, durup izleyebileceğiniz olayları gerçekleştirecek bir yapay zeka yazılmış. Etrafta pek çok uyuşturucu kullanan çocuk varmış. Bir rahip ve hale-krishna (mantra zırvaları) ile ilgili oldukça radikal yazılmış görevler varmış. Totalde bunların hepsi ya oyunu kompleksleştirdiği için yada en basitinden "sansür" yeyip oyundan çıkarılmış.

-Max Tac ile ilgili oldukça ilginç görevler yazılmış, bir görevde polis tarafından onun yerine geçmemiz teklif ediliyor ve Max Tac'lerin karargahına girebilme şansımız oluyormuş, nasıl işledikleri, neler yaptıklarına dair bakış atabilecek iken, oyunu dallandırıp budaklandırdığı için yine oyundan çıkarılmış.

-Oyunda pek çok sığınak, lağım kanalı gibi girilebilir lokasyonlar, bunlarla ilgili lootlar ve ufak yan görevler oyundan çıkarılmış.

-Söyleşinin geri kalan kısmında yapımcı, aslında bu kötü çıkışın bir nebze iyi olduğunu, çünkü firmada soğuk duş etkisi yarattığını, yöneticilerin ne halt yediklerini anlamaları için güzel bir fırsat olduğunu belirtip, önümüzdeki aylarda firmada çalışacak arkadaşları için üzüldüğünü, çünkü "ben size söylemiştim" diyemeden tekrar o masalarda, yöneticilerin günahının bedelini çekeceklerini söylemiş.

-Firmada pek çok işten çıkarma hazırlığı yapılıyormuş. Sony japonya analarını bellemiş :))) Bayağı haşlamış bunları. Bizim firma politikamız ile tamamen ters bir iş yaptınız diyerek. Ayrıca inanılmaz sayıda geri iade isteği ile uğraşıyormuş firma. Şirket içerisindeki moral bu güne kadar varolan en düşük seviyesindeymiş (aman ne süpriz)

Gamespot üzerine bir kopyası alınmış, link: https://gamefaqs.gamespot.com/boards/778998-cyberpunk-2077/79177975/948379792?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

That 6 months into montage which renders lifepaths useless ruined worldbuilding...

For Cyberpunk 2077 on the PlayStation 4, a GameFAQs message board topic titled "That 6 months into montage which renders lifepaths useless ruined worldbuilding".
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Uzay ile ilgili Cosmos dışında ama o kalibrede, iyi bir belgesel önerisi olan var mı ? Akşam oturup izleyelim diyorum hanımla, baktım ama öyle çok ilgi çekici bir şey bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

9 kilo almışım. Pandemine ****** ! Hayatım boyunca bu kadar kilolu olmadım. İlk defa göbeğimin çıktığını görüyorum. 2-3 haftadır, tatlı, ekmek ne varsa kestim. Her fırsatta yürümüye çalışıyorum ama nafile. Gram gram o artışı izledim. Durmuyor, hep yukarı. Nasıl vereceğiz yahu bunu şimdi geri ??? Bütün gün evde aç geziyoruz zaten, daha ne yapılabilinir ki ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 26
 • ozeba @ozeba

  Bende en etkili yöntem ekmek yememek. A101de satılan paketli ekmekler var. Çavdarlı, Çiya tohumlu vs çeşitleri var. Tam buğdaylı çeşidini alıyorum. Eşimle birlikte 2 kişi 1 haftada ancak bitiyor. Ekmek işini kesmek lazım. Bi de çikolata, bisküvi, cips gibi şeyleri de kestik tamamen. Son 1 ayda 83ten 78e düştüm. Hedef 75.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ekmeği kesmek yetmiyor. Makarna türevi hamur işlerini ve gazlı içecekleri bırakman lazım. Yediğin sürece, yürüş yapsan bile sadece kilonu korumana yardımcı oluyor. Hiç ekmek yememe rağmen 70 kilonun altına düşemiyorum. 69-72 arasına sabitlendim kaldım.

  • ozeba @ozeba

   Evet makarna aklıma gelmedi yıllardır pek yemediğim için. Pilavı acayip seviyorum, yapılınca çok yediğim için eşim sağolsun yapmıyor onu da. Ayda bir kere falan😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ozeba Yoğurt ile pilav güzel gider. Domates soslu makarnada (mantar ve kıyma ile envayi çeşit sos yapılabilir) ayrı bir keyif 😀 , şekersiz kola olmadan olmaz 😀 . Bunlar hep kilo. Yanlız yaşarken eve ekmek almam, düzenli yürüyüş yapmama rağmen kilo ve göbek bir türlü erimiyor. Göbek muhtemelen kola yüzünden, kiloda hamur işlerinden kaynaklı. Şansıma ne yersem yiyeyim 70 kilonun üstüne çıkamıyorum. Şu pandemi döneminde yürüyüş olayı bitince, 72-73 olmuşumdur. İstanbul'a gidince yeni bir beslenme şekline geçmeyi planlıyorum.

 • @johncenaaa @duckduckback @xeon

  Yürümek yetmez ya şu ortamda salona gitmeden dışarda yapılabilecek bir spor programı bulmak lazım hiit miit bodyweight fitness gibi artık neyse bişiler yapmak lazım

  • freshmind @freshmind

   Teşekkürler mutlaka deneyeceğim. Pek çok arkadaş yazmış buradan toplu cevap vermiş olayım. Şeker tüketimim sıfıra yakın. Biraz tuzlu yerim, ödem problemim yıllardır var, çıtır çerez haftada bir, ayda bir defa da alkolüm vardır. Beni sinirlendiren de bu. Dışarıdaki pek çok insandan daha az yiyor daha sağlıklı besleniyorum. Sebze delisiyim mesela. Etle aram yoktur pek. Tek günahım ekmek-makarna vb türevleri idi. Kolayı en son 6 yıl önce falan içtim. Bana ne kilo aldırıyor dediğim, net bir cevap yok maalesef masamda. O yüzden umutsuzluğa kapılıyorum. Hem yemiyorum, hem açım, hem food-gasm'lık hiç bir tüketimim yok, yemek ile mutlu olamıyorum. Birde kilo alıyorum. Millet tek başına bir tencerenin başına oturuyor tığ gibi. Amaaan hangi konuda şansımız yaver gitmiş ki genetik olarak rahat edelim.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @freshmind İşte hocam ben dahil çoğu insan en büyük yanlışı bu söylediklerinizde yapıyormuşuz meğerse. Kilo alıp verme malesef dediğiniz şekilde işlemiyormuş, bende 5 ay da anca farkettim 🙂 Ekmek makarna dediğiniz karbonhidrat deposu. Çıtır çerezden alacağınız yağın, kalorinin haddi hesabı yok zaten 😀 Bana da kilo aldıran bunlar oldu. Et yiyin ama bunları yemeğin mesela. Et protein deposu. (tabi gidip cazır cazır yağda kızartmayacaksınız. Ya haşlayacak, ya da fırınlayacaksınız)

   Şöyle ki, herkesin yağ kütlesi, yağsız kas kütlesi ve bunlara bağlı olarak metobolizma hızı farklı. Arkadaşınız 2 birim yiyor kilo almıyordur.(çünkü 2 birim veya fazlasını yakıyordur. İstemli veya istemsiz) Siz 1 birim yiyip eğer bu değişkenlere bağlı olarak 0,75 birim yakıyorsanız kilo alırsınız. Ben 126 kilo iken metobolizma hızım 3000 kaloriye yakındı şimdi kilo verince(kasta gitti biraz) 2000 kaloriye düştü. Yani kilo vermeye devam etmek için ya daha çok spor yapıcam ya da aldığım kaloriyi düşürücem.

   Ben kendimi çok yemiyorum diye adlediyordum ama olay sadece ne kadar yediğin değil yediğin şeyin içeriğimiş. Aldığın toplam kalori ne kadar, bunun ne kadarı protein, ne kadarı yağ , ne kadarı karbonhidrat vs

   Kilo almanın da vermenin de çok temel matematiği var. Aşağıdaki linkten yağ oranını vs hesaplayıp, kalori ihtiyacınızı belirleyip , daha sonra fatsecret tarzı uygulamalardan 1 gün boyunca yediklerinizin kalorini hesaplayarak(almanız gereken proteini, yağı vs hesaba katarak) beslenme düzeninizi hesaplarsanız kilo verememeniz imkansız. Çok uğraşmış gibi geliyor ama zaten 1 hafta uygulasanız ney ne kadar kalori, hangisini yemeliyim hangisini yememeliyim, ne kadar yemeliyim vs öğreniyorsunuz.

   https://www.agirsaglam.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama/

   Yani çok basit. 2000 harcıyorsan 1500 alıcaksın. Aşağı yukarı hafta da 1 kilo ayda 4 kilo verirsin. Gördüğünüz gibi açık baya düşük, 500 kalori. Yani 1 kaşık fazla yiyim, aman 10 badem yiyeceğime 12 yiyim ne olacak yaa vs derseniz o açığı oluşturamazsınız ve kilo veremezsiniz. İradenize sahip çıkıp hesapladığınız diyete çok sıkı uymanız lazım.

   Birde günde min 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor.

TV'de 4k HDR film izlemek için bir usb bellek alayım dedim (harici HDD pahalı, DLNA 4k için yetersiz) eriyip gitmeyecek (iş yerinden verilen 16gb'lik usb bildiğin cayır cayır yandı), 2-3 hafta sonra bozulmayacak bir şey önerebilecek olan var mı ?

2-3 saatlik bir film, sürekli doğrudan okuma yapacak mıdır USB üzerinden ? Yoksa belirli bir kısmı buffer edip, rahata erdirecek midir, bunu da merak etmiyor değilim ... Eğer sürekli okuma yapacaksa USB bellekler doğrudan içerik tüketimi için ne kadar uygundur ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Akif Sever @pauselife

  DLNA yetersiz demişsiniz. Hangi uygulamayı denediniz? TV'ye Plex yükleniyorsa sunucu programını da PC'ye kurup deneyebilirsiniz. Kendi arasında DLNA'dan daha hızlı veri akışı sağlıyor.

  • freshmind @freshmind

   Denedim hocam, wi-fi'ın gücü yetmiyor. Modem bayağı kıytırık bir Huawei giriş seviyesi cihaz. Kapı kapandı mı 2 diş gidiyor wifi-dan. En optimal düzeni sağladığımızda dahi, modem tökezliyor. VLC, Plex, standart DLNA ile denedim. Öyle ufak tefek bir darboğaz değil, 5-10 saniyede bir buffer etmek zorunda kalıyor cihaz.

   Standart 720p - 1080p içeriği izletiyor ama. Bu yüzden uzun süreli film izleme sekanslarına dayanacak bir USB bellek arıyordum.

  • Akif Sever @pauselife

   @freshmind Anladım. TV'nin USB versiyonu kaç? Önceki kullandığınız flashdisk marka modeli neydi? Markasız bir cihaz ise Sandisk veya benzeri bir cihaz alıp kaplamasını çıkarıp kullanmak olabilir veya metal kasası varsa idare edebilir.

  • freshmind @freshmind

   @pauselife USB 3.0 versiyonu, markasız-çer çöp bir cihazdı önceki. Kingston veya Sandisklere bakayım ben. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

4k TV'de 1080p görüntü, bizzat 1080p olan monitörden daha güzel gözüküyor. (Tv nin bütün ıvır zıvır modları kapalı) RDR 2'yi bir açtık gördüklerimize inanamıyoruz o derece.

Her iki cihazda ips. Monitör bulutlu, cansız renkler, griye çalan siyahlarla bütün seyir keyfini yok ediyor.

TV, tabiri ne kadar caiz bilmiyorum artık ama CAM gibi ... Derken araştırdım ve konunun tamda bu olduğunu öğrendim 🙂

Monitör üreticileri "gaming" etiketi ile milleti keklediklerini bildikleri için, bu etiket içinde var olması gereken özellikler arasında en büyüklerden, mat ekranı, maliyeti kısmak adına, paneli basarken üzerine entegre şekilde geçiriyorlar.

Mat coating, görüntüyü resmen yok ediyor. Ayrıca pek çok TV, salon kullanımı için dizayn edildiğinden dolayı, çok çok çok daha parlak. Monitörümde, top 250 niti zor görüyorum, TV'de 1500 nit ...

Ayrıca TV'ler renk spektrum testlerinden daha sık geçiyorlar ve bu konuda optimize edilmiş panellerden üretim sağlıyorlar.

Monitörlerin (özellikle bizim erişebildiğimiz bütçede olanların) pek çoğu bu standarda sahip değil. Gamut standartları çok kötü(DCI-p3, d65-p3). Hala 20-30 yıl öncesinin standartları kullanılıyor. TV'ler bu konuları çoktan aştı.

HDR zaten windows üzerinde kanser, ama monitörler ile daha da kanser, yüzey alanlarının küçüklüğü, panel lambalarının azlığından dolayı, piyasada doğru düzgün HDR destekleyen ve bunu gerçekten gösterebilen monitör almak isteseniz, servet vermeniz gerekiyor. O paraya evi sinema salonuna çevirebilirsiniz. Neredeyse 10 monitörden 9'u, standart SDR spektrumunun beyaz noktası yukarı çekilmiş şekilde hdr400-600 gibi sadece sinyali kabul eden varyasyonlarına sahipler. HDR'ı uyguladıkları falan yok.

Profesyonel iş için standartlaşmış bir cihaz almıyorsanız eğer, kalibrasyon namına hiç bir şey yok. Microsoft'un standart renk profil sürücüsünün insafına kalmışsınız.

Ancak totalde en büyük günahkar hala Mat ekran. Parlaklığı, kontrastı, renk doğruluğunu ve doygunluğunu müthiş katlediyor.

Not: Konunun birde yüksek tazeleme hızı için feragat edilenler, TN panel gibi görüntü katili teknolojiler, overshoot gibi kavramları var ki oraya girersek monitörlerin sunduğu görüntü market poşeti kıvamına geliyor. Elimdeki cihaz nispeten iyi bir monitördü, buna rağmen ortalama bir TV ile baş edemiyor.

Konu ile ilgili güzel bir yazı: https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/gyii6k/gaming_monitors_have_substandard_picture_quality/

Özet: Evinizi güneşin dibine kurmadıysanız, sabahları güneşin balçığında duş almıyorsanız, mat ekranlı monitörlerden uzak durun. Güncel bir tv gerek gecikme süresi, gerek tazeleme hızı ile kimseyi üzmez. Ancak 10.000 liraya alınan bir monitör size HDR sunamayabilir, 6 bit frc olabilir, 250-400 nit arası "yazık" denebilecek bir parlaklıkta seyir alabilir. Çizilen görüntüden keyif almanın tarifi 1 ms, 144hz'den oluşmuyor. Renk, kontrast, parlaklık monitörlerde cehennemlik durumda.

#Monitör #TümAkış #TV

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hud @hud

  Yıllar önce yan yana 1000 liralık ucuz parlak ve pahalı 4000 liralık mat ekranı gördüğümde anlamıştım mat kaplamanın nasıl katlettiğini. Diğer her şey, panel tipi, renk gamutu bilmem ne özellikler hava cıva kalıyor görüntü kalitesinde buna kıyasla.

  • freshmind @freshmind

   Ve işin kötü tarafı, şu 1000hz 1 ms'ci tayfa yüzünden (en fazla frag kasmak dışında derdi olmayan, estetik kaygısı olmayan) bu panellerin neredeyse hepsi mat coat olarak geliyor. Samsung falan kaldı bir tek parlak ekran yapabilen (hatırı sayılır güzel bir panel ile). Mat ekran alarak hayatımın hatasını yaptım.

  • hud @hud

   @freshmind Mat kaplamayı çıkarma videoları var aslında ama yeni monitöre cesaret ister tabi. 🙂

 • thundermack @thundermack

  Bim'den sırf ucuz ve büyük olduğu için dijitsu 50" tv almıştım. Bilgisayara bağlama amacım hiç yoktu. Şu anda ana monitör olarak kullanıyorum. Göz yormaması için parlaklığı %25 kıstım. Oyunları 4k oynama şansım olmadığından 1080p üzerinde oynuyorum. Hiçbir fark görmedim henüz. Ama 1080p altına inince artık resim kalitesi kurtarmıyor.

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/kdemr1/cd_projekt_red_emergency_board_call_recording/

CDPR'ın yatırımcılar/hissedarlar ile arasındaki konuşma ... Öğrenilecek çok şey var. Oyunun bu halde olmasının bütün sebepleri bu 49 dakikalık ses kaydında. Yazık. Adamlar tamamen 150 milyon eski nesil cihaz kullanıcısı + yeni nesil cihazlarda oyun oynama arayışı + pandemi + holiday sezonu, combo oğlu combosunu kullanarak satışları patlatmak istemişler. Hiç bir yapımcının eline bir daha böyle bir şans geçmez herhalde. Ama bu onlara neye mal olacak bakalım.

Bu arada yapımcılar her şeyin farkında. Kaybettikleri güvendir, oyunun beklenti vs reality kısmındaki suçlarıdır vs vs

Bu arada üçüncü bir partiden destek alınmamış kalite-kontrol testleri için. CDPR çalışanları evlerinde oyunu oynayıp, yapabildikleri kadar bug report etmişler. Ve bu oyunun çıkışına yaklaşınca çok ufak bir ekip tarafından yapılmış. Pandemi bahane ediliyor, ama hali hazırda bu işi üstlenen firmalar var, kirala birini çöz sorunlarını.

Ana ekibe şubata kadar tatil verilmiş. Oyunun öyle hızlı hızlı toparlanacağını umanlar unutsun. Şubat ve onu takip eden 1-2 ay içerisinde asıl büyük güncellemeler gelmeye başlayacak.

Özellikle bir tane yatırımcının sorusuna inanılmaz kıl oldum. Adam diyor ki "millet oyunu geri iade ediyor, bizim paylara bir şey olmaz dimi, bizi nasıl etkileyecek, para kaybetmek istemiyorum" Cdpr'ın kem kümleri ardından geliyor. İğrenç ötesi. Rezalet kelimesi hafif kalıyor.

#TümAkış #Cyberpunk2077

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
 • Batuhan @achfighter

  CDPR'a bir şey olmaz.

  Rezaleti öven kullanıcı çok. Bazı insanlar kendilerinden olan şeyi, satın aldıkları şeyi eleştiremiyor. Toz konduramıyorlar.

  Tofaş oluyor küheylan, cyberbug oluyor şaheser, gerizekalı oluyor dahi, hırsız oluyor saygıdeğer...

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Bir işe yatırımcılar burnunu sokuyorsa o işten hayır gelmez.

 • cestlavie @cestlavie

  Witcher 4ü sızdırmış konuşmada yatırımcılardan bir tanesi.

 • prometrik @prometrik

  Yatırımcıdır, zorluktur, başka şeydir her şey öne sürülebilir. Ama menüsünde bile bug olan bir oyunu açıklayamazlar. Yok test ekibi yok, yok evde kendileri test etmiş. Arkadaşlar yazılım nasıl geliştirilir? Yahu menü ya menü. Haritada, menüde sorun varsa bunun için test ekibi aramaya gerek yok. yazılımcı kendisi fark edip çözmeli bunu. Yok hem fark etmiyor hem de böyle hata yapıyorsa ben ona yazılımcı demem.

  Bir çok cihaza uyumluluk zor konu. Tamam. Ben bunu ilk duyduğumda altından nasıl kalkacaklar acaba diye düşünmüştüm. Sırf bunun için ayrı ekip olması gerekir. Ama; 2017 'de yapımına başlanmış oyun. O dönemin iyi sisteminde çalışmasını beklerim. Herhalde oyunu "ya 2020 'de nvidia rtx3090 diye kart çıkarır. Şöylede güzel güçlü olur. Oyunu ona göre yazalım." dememişlerdir. Yapımına 3-4 sene önce başlanan oyun, başlangıcından 3-4 sene sonraki en iyi sistemleri bile sağlam terletiyorsa orada çok başka sorunlar vardır. yanlış hatırlamıyorsam bir de geçen sene çıkacaktı ve ertelenmişti. Geçen sene çıksa rtx3090 yok, ps5 yok, hiçbir cihazda çalışamazmış demek. Ondan iptal etmişler çıkışı 😀 Daha iyi donanımlar çıksın, oyunu öyle çıkartalım 😀 Seneye bak şöyle güzel olur donanımlar, bizim yamuk yumuk kodları sistemi sömüre sömüre rahat rahat çalıştırırız 😀 Herhalde böyle düşündüler 😀

  Bunları öyle yatırımcıyla, baskıyla açıklayamazsınız. Bu kredi toplamak için yapılmıştır bana göre. Proje lideri zaten bu işleri yönetmek için var. Test ekibi hiç olmasa bile haritada, menüde bug varsa vay halinize.

  Şöyle düşünün. Bir yazılımcısınız, size proje gelmiş. Yapıyorsunuz ama test ekibi yok. İşi yaptım diyorsunuz. Tamam denilip çalıştırılıyor. İlk ekran açılıyor o da ne? HATA. Ama test yapan yoktu. E size sorarlar hiç mi açıp bakmadın? Neyse uzatmaya gerek yok. Bu yılın fiyaskosudur. Son 10 ve 20 yıla da adaydır. Bakalım kaç bug ödülü alacak.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Ben de yazilimciliyim arkada degistirdikleri bir kutuphane bir uyumsuzluk yeni sorunlara bile yol acmis olabilir. Olayin ic acisini bilmeden yorumlamak cok dogru degil diger bir konuya deginirsek ertelemek isterlerdi uzunca bir sure ama kasada para eriyor her gecen zaman haliyle planlar tutmadi konu tamamen finansal oldugunu dusunuyorum.

  • prometrik @prometrik

   @extreme Haklısınız. Ancak kütüphane değişimi gibi bir konuyu da sağlam test etmeden yapmazsınız. Size sorsam, test ekibiniz hiç yok, kütüphane değiştirin desem herhalde hayır dersiniz. Çünkü bütün sistemin baştan aşağı kontrolüne kadar gider konu. Kimse böyle bir sorumluluk almaz. Alsa bile diyorum ya, kendi bakınca da bu kadar bariz hataları görür düzeltir. Böyle koşula bağlı falan hatalar değil. İnsanlar duvardan falan geçiyor. Çok bariz yani. hani bir-iki yerde olur kimse o kadar takılmaz. Bu kadar yaygın bir şeyin tespit edilmesini beklerim.

   Ek: Milyonluk bir projede test ekibi yokmuş biz de buna inanalım 🙂 Yani hiç mantıklı tarafı yok. Merdiven altı yazılım şirketi değil bunlar. Kullanıcılara şirin gözükmeye çalışıyorlar. Yeniden ertelense ne olur? Bozuk kod bozuktur. RTX 5090 hataa 9090 da olsa, o buglar var. Sistem sömürülüyor. Sadece zaman kazanmaktır. Para eriyor erimesine ama, mantıklı bir gözle bakılırsa; hedefi(çıkış tarihini) kaçırmış bir proje. Üzerine ek sürede almış. Buna rağmen bu kadar bariz sorunlar var. Demek ki proje yönetimi çok çok yanlış.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @prometrik Yazilim ekibini kimse suclayamaz kaldi ki onlar zaten olani biteni soyler, Mevcu sadece oyunun tam hazir olammasi degil, Firmanin mali gucunun ciddi sekilde erimis olmasi oyunu cikarmak zorunda kalmislar cok bariz.

  • prometrik @prometrik

   @extreme Üstteki yoruma ek yaptım. Yazılım ekibinden ziyade bütün proje de böyle sorun varsa proje yönetiminden başlar sorunlar. Ama yazılımcılarda da sıfır suç görmüyorum. Suç sadece yatırımcıda da değil. Sonuçta projeye hedef konulmuş ve tutturamamış. Çıkartın diye zorlarlar. Bütün çalışma hayatında bu böyle. Bir tarih derdiyseniz, üzerine de ek süre aldıysanız, hadi artık bitir şu işi denir. Sektör ne olursa olsun. Mali güç konusuna hiç girmeyelim. Daha çıkmadan ne reklamlar yapıldı, ne gelirler toplandı. Bütçesinin de az buz olduğunu düşünmüyorum.

   Bir youtube kanalında duymuştum. O düşünce mantıklı. Muhtemelen yazılımcılarla bir anlaşmazlık oldu. Ana ekip çıktı ve yerine yeni bir ekip devam etti. ama işte o anlaşmazlık neden çıktı? Proje yönetimi bunu neden yönetemedi? Yeni gelen yazılımcılara rağmen neden bu kadar bariz hatalar var? Tekrar söylüyorum bu hatalar ne yatırım ile, ne bütçe ile, ne de başka şekilde açıklanamaz. Tek açıklama "biz bu işi beceremedik" demek olur.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @prometrik Tamam işte ben de bunu diyorum beceremedikleri için çıkan sorunları çözmeleri guclesti ve zaman uzadı da uzadı bu yüzden gider dengesi bozuldu yoksa ben sizinle aynı fikirdeyim. Ama finansal sorun yaşadıkları bariz çünkü ekibi bile genisletmekte problemleri var.

Oyunu 20 saat kadar oynamadan önce bende oyunu savunmaya çalışan arkadaşlar gibi düşünüp, her yerden sesler yükselince, oyunun popülaritesinden dolayı söveni sayanı çoktur deyip kulakları kapatmıştım, hatta kendi oynadığım ilk bir kaç saatte aşık olmuştum oyuna, gördüklerim göreceklerimin habercisi idi çünkü. Birden bütün büyüsünü kaybetti oyun. Yapay zeka yok, yaşayan şehir yok, yan görevler banal, amele görevleri (ki CDPR sözde witcher ile buna çok karşıydı) tonlarca (araba bul, şunu öldür, şunu çal, tekrar tekrar üst üste), optimizasyon namına bir şey yok. 2000'lerin başına geri döndük. Kalite-kontrol diye bir şey yok, AC:Unity bu oyunun yanında Gold oğlu Gold kalır.

FRP, RPG sistemi çer çöp statlardan ibaret. %5-%10 onu arttır bunu azalt. Robotik-cybernetic eklentiler ne görsel nede oynanışsal hiç bir şeyi değiştirmiyorlar, çevre ile etkileşim yok zaten. Oyunun köken seçimi 15'er dakikalık giriş farklılığından ibaret. Gidişat hep aynı, seçimleriniz etki etmiyor. Oyunda kritik 3-4 tane seçim var bunlarda 3-4 tane farklı son almanıza sebep oluyor.

Yani şu oyunu lineer, 15-20 saatlik bir hikaye yapıp şunun yarı fiyatına çıkarsalar şu an CDPR'dan kralı yoktu. Ki özünde oyun bu. Ama reklam ettikleri ögelerin hiç birini ekleyememiş veya bozuk eklemişler, dolayısı ile oyunun genişliğini üzerine oturtacak hiç bir aks kalmamış oyunda. Bu da milletin gözünü boyadıkları "yaşayan şehir, çok büyük, kaybolacaksınız, 175 saat" gibi argümanaları yerin dibine gömüyor. Witcher her yönü ile şu oyuna 1000 basar. Nasıl bu kadar kötü bir iş çıkarabildiler anlamıyorum.

Bu firmanın eline su dökülmeyecek bir alan varsa o da PR çalışmalarıdır. O kadar güzel reklam yapıyorlar ki böyle milletin beklentilerini şişrtip ekrana cüzdan fırlattırıyorlar. Ben Witcher 3 downgrade vakıasından sonra dilim yandığından dolayı almadım oyunu, ama milleti o kadar güzel kandırdılar ki, yok cinsel uzuvlarınızı ayarlıyorsunuz, yok diş renginiz ... Oyunda bunların hiç bir ama hiç bir ama hiç bir önemi yok. Hepsi PR imiş. Oyunda yaptığınız, yapacağınız hiç bir şeyin ne oyunun dünyasına inanma biçiminizde, nede oyunun nihai gidişatı üzerinde bir önemi etkisi etkileşimi yok. Oynayınca göreceksiniz. Ana senaryo 15-20 saat bir eğlence vaat ediyor (o da bul buglu ve hikaye akışındaki bağlantı noktalarında bariz sorunlu bir şekilde) o kadar.

Edit: Oyunun sorunlarını paylaştığım paylaşımım altında bir arkadaşa cevap olarak yazdığım yorumu tekrar postluyorum. Bunlar bilinsin, parasını vermek isteyen bunlara göre versin.

#Cyberpunk2077

BeğenFavori PaylaşYorum yap