İstanbul Esenlerden, Sabiha Gökçen havalimanına en zahmetsiz, baş ağrısız nasıl gidilir arkadaşlar ? Bu lanet şehre 6-7 yıldır gelmiyordum. Yarın akşam saatlerinde Sabiha'ya geçmem lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

11.25 ... Ocağa kadar 12 olur lafımı geri alıyorum, benim vizyonsuzluğum, TR'nin gücünü hafife almışım. Yeni tahminim 15 😀 😀 .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fast ile yapılan işlemlerde "ödeme, transfer itirazı" ile öyle 3-5 gün içerisinde parasını geri alma gibi bir durum söz konusu olabilir mi ? Bu gün bir satış gerçekleştirdim, şahıs 4-5 fast işlemi ile üst üste ücreti bana attı, hatta bankası aradı, ne oluyor diye, onay verdi, ismimi söyledi, kendi bilgisinde olduğunu teyit etti. Transfer gerçekleşti, selamımızı verdik ayrıldık. Arkadaşım dikkatli olmam, parayı varsa başka hesaba transfer etmem, dövize çevirmem konusunda bir kaç uyarıda bulundu. Ödeme itirazını duymuştum ama öyle tak diye geri alamıyorlardır, yasal bir süreç söz konusudur diye düşünüyorum. Konu hakkında TS ahalisinin bilgisine başvurmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Merhaba arkadaşlar. Elimde bir adet logitech G27 var. Geçen günlerde duyurmuştum, Almanya'ya yerleşeceğim için buradaki eşyaları ufak ufak satmaya başlıyorum diye.

Sağlam, çalışıyor, kozmetik olarak iyi durumda. 2.5 yıllık bir cihaz. Evi taşıdığım için kutusunu falan bulamadım. 1400 tl'ye satıyor olduğumu buradan da bildireyim.

#ikinciel #G27

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar askerliğimi erteleme ile ilgili bir durum var. İkinci üniversitemi bu sene bitirdim. 1 ocağa kadarda askerlik ertelenmiş görünüyor. Arkadaşlardan aldığım bilgi, 4 yıllık üni mezunları 32. yaşı geçmeyecek şekilde 2 yıl erteleyebiliyorlar yönünde. Burada bilgisi olan var mı ? Tam yurt dışına çıkacağız, iş-güç ayarlanıyor derken e-devletten gelen mesaj ile yine telaş bastı. Vizemin çıkışı aralık sonu ocak başı gibi. Örneğin 2 ocakta bilet alsam havalanında sorun çıkar mı ? Erteleme işlemleri nasıl yapılıyor ? Bu güne kadar hep üni halletti. Kendim hiç bir şey yapmadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Mevcut sistemimi, 1 aya kadar Almanya'ya gideceğim için satmayı düşünüyordum. 5700xt'li, r5 3600x'li bir sistem var elimde. Ancak orada sistem toplamak istediğimde fiyatlar uçuk. Almanya'da resmi yerler bile hayvani fiyattan kart satıyorlar. 3070'ler bile 1200 euro civarında. Oraya giderken 3-5 ay sistemsiz kalacağım muhtemelen. Bir kaç yerde okudum götürenleri ama emin olamadım, uçağa bir şekilde kasayı sokmam mümkün mü ? PSU gibi parçalar sorun oluşturur mu ? Kasasız parça parça götürsem, fatura, gümrük gibi belgelerde sorun çıkar mı ? Milletin laptopuna karışmıyorlarsa bunada karışmamalılar diye düşünüyorum (bagaj hakkı içerisinde tanımlanan ağırlığı geçmediği sürece, ki parası neyse verilir) Bu konuda tecrübesi olan varsa, yazabilirse çok müteşekkir olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • UnicornKnight @unicornknight

  birkaç Güney ve Orta Amerika ülkesine kalk/in yapar şekilde 3 uçak değiştirerek gidiş ve varış dahil 4 havaalanı üzerinden Antigua ve Barbuda'ya gittim geldim 2019'da. valizlerden birini o zaman Zalman Z11 neo mid tower kasa üzerine kurulu GPU'su hariç bugünkü sistemime tahsis ettim.

  tecrübeden sayılır mı? olur yani, olmayacak iş değil.

 • pegasus @pegasus

  2013 yılında viyana'dan dönerken bilgisayar kasamı parçalarıyla birlikte olduğu gibi büyük valize koyup sarıp sarmaladım ve türkiye'ye getirdim, kimse de bu ne diye sormadı. şu an nasıldır bilemem ama sorun olmaz diye tahmin ediyorum. kişisel kullanım için sonuçta.

 • Joe @joe

  Parçaları kendin ayrı paketle köpükle yanında sokabilrsin. En pahalı parça mesela ekran kartı ve CPU ramler bunları yanında rahat tasırsın. Bos kasayı salla orada alırsın, anakart da öyle.

 • Toxic Pizza @pizza

  Ben Almanya’ya tasinirken bütün sistemi (evet kasa dahil) uçagin altina verdim. Ne TR çikisinda, ne DE girisinde kimse hesap sormadi.

Elime Mi note 10 lite geçti. Çözünürlüğü düşük gibi geldi ekranın. Benim 34" 1080p monitör (ppi ne kadar düşük siz düşünün) daha net gözüküyor. 1080x2138 gözüküyor screen test pro üzerinde çözünürlüğü test ettiğimde. 1080x2340 değil miydi bu telin çözünürlüğü ? Ayrıca parlıkla da öyle ahım şahım değil. Otomatik parlaklık kullanılamayacak derecede karanlık. Şu saatte şu kapalı havada bile karanlık bir odada %60 civarına getirmem gerekiyor parlaklığı rahat görebilmek için.

Bunun ekranı tamir edilmiş olabilir mi ? Kötü bir ekranla falan değiştirilmiş olabilir mi ? Eğer öyle is HDR falan yandı gitti mi ? Anlamam mümkün müdür bunu ? @orcun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yüksek tansiyondan muzdarip arkadaşlar var mı burada ?

Bu illet ateş yapar mı ? El, ayak, sırt ağız içinde damak gibi bölgelerde, kulakta aşırı ısıya sebep olur mu ? Son 1 aydır ölçümler tavan. Buna mı bağlı acaba diye düşünüyorum. Çünkü dil altı verdiklerinde bayağı bir rahatlamıştım.

İnternette net bir bağlam bulamadım, tansiyon ve vücut ısısı ile ilgili. Tecrübe eden varsa diye sormak istedim. (genelde baş, ense ağrısı dışında net ve belirgin semptomu olmaz deniyor ama)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21
 • YasinC @yasinc

  Bende de 5-6 ay önce klasik iş yeri muanesin de deyim ölcümler yüksek ciktı. Sonra ben özel hastaneye gittim. Dopler ile ortalamam normal çıktı. Yalnız ben dahiliyeye gitmiştim. Dikkat et deyip göndermişti. Günlük ortalama normal çıkınca salmıştı yani.
  Ancak vucudu strese sokan her sey tansiyonu etkiliyormuş. Çürük diş, psikoloji vs vs

  • freshmind @freshmind

   Geçmiş olsun. Günümüzde stresten daha bol ne var 😀 Dişlerim sağlam ancak vücudumda daima sedimantasyon değerlerim (iltihap) yüksek çıkar. Bu dediğiniz üzerinden bir araştırma yapayım bakalım. Çünkü iltihap tutmaya çok yatkın bir vücudum var.

 • Kesb-i @kesb-i

  Bende hem yüksek tansiyon hem taşikardi (sürekli yüksek nabız bendeki) var. Ateşle ilgili bir şikayetim olmadı. Ama tansiyon yükselince, özellikle bende küçük yükseliyor ve büyükle küçük birbirine çok yaklaşıyor, nefesim daralıyor. Çok hızlı ve kesik kesik nefes alabiliyorum. Tabi hızlı nefes alınca dilin damağın kuruyor, halin kalmıyor vs. Kafa tasın sanki şişip şişip iniyor kalbin attıkça. Başın hem üstü hem arkası ağrıyor. Ateşin nedeni başkadır muhtemelen ama kişisel olarak farklı etki de edebilir tabi.

 • Joe @joe

  Direkt doktoruna danış hocam. Herbokolog fırlar bir iki tane şimdi.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bugün de ikinci dozu oldum, bakalım 15 gün sonra ne olacak?

Bir kaç zaman önce buradan ÖSD yada Gothe sınavı için arayışta olduğumu söylemiştim. Sevgili kurs hocam, konuşma çalışmalarımızı son 1 haftaya sıkıştırıp "A1'sin ya sen, ne soracaklar sana" deyip, karşılıklı diyaloglarımızın yarısı "teşekkür" olacak şekilde basit, yalın ve zaten zaman olarak kısıtlı çalışmalar yapmıştı.

Bu gün sınava girdim ÖSD'den. Benden kan aldılar, hem kategoriler farklı idi, hem formatta değişiklikler vardı. Mektup kısmı değişmiş, kendini tanıtma formatı değişmiş (daha dinamik sürekli soru cevap şekline dönüşmüş, kılcal sorularla dallandırılmış -normalde kendin ile ilgili 6-7 cümle söyleyip geçtiğin bir kategori idi-) bunun yanı sıra, kadın ile seçtiğim resim üzerindeki tanımlamalarım bittikten sonra o resimdeki bir kişinin karakterine bürünüp karşılıklı diyalog-tiyatro tarzında girdiğimiz en zorlu bölümde, burnumdaki kıl sayısına kadar sordu.

Siz sevgili TS ahalisine ise şu soruyu yöneltmek istiyorum. Beni basit hikayeler ile avutan, boşa umut pohpohlayan bu hocanın ücretinin yarısını henüz atmadım, bu gün başıma gelenleri anlattığımda, ahlayıp vahlamak dışında, şoka girmek dışında bir şey yapamadı. Gerçi bende şoktayım, biz ingilizce de A2-B1 gibi konuşturmaya başlarken öğrencileri, Almancada A1 seviyeinde bu kadar detay istemeleri benimde beklediğim bir şey değildi, bir dilci olarak.

Her neyse efenim. Zaten çok hızlı, çok kısa zamanda, çok yüzeysel çalışmıştım. Muhtemelen sonuç hüsran. Ancak rehberim tamamen bu hoca idi. Sizce ücreti mahiyetinde, bir tartma biçme işlemine girsem, etik olur mu ? Sen bizi böyle hazırlamadın, bizi bunlardan haberdar etmedin, seninle ders yapmak için ensenden tutup getirmek zorunda kaldık (sürekli bahane üretiyordu ders geciktirmek, yada kısa yapmak için) deyip, ona göre bir ücret paslasam mı ? Hem sinirliyim, hem şoktayım, hem üzgünüm.

Siz olsaydınız ne yapardınız ? (ben gerçekten amele gibi çalıştım sınava kendi adıma)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ücret konusunda kesintiye gitmezdim. Hocayı sert bir şekilde uyarır, bir daha yüzünü görmezdim. Benzer durumları bende yaşamıştım. O yüzden, sert bir dil ile uyarmak en iyisi..

 • nineleven @nineleven

  Ne kadar bir süre ? B2 Almanca öğrenmeyi düşünüyorum 2 sene içerisinde 🙂
  Ucundan bir tahmin yapayım 🤔

  • freshmind @freshmind

   Almanca A1 ve A2 ortalarına kadar nispeten kolay. B1'den sonra başlıyor şenlik. Alman hayranı, kafamızı almanca şarkılar ile şişiren, yüksek lisansını Almanya'da yapmak isteyen kuzenim B1 şartı yüzünden vazgeçti hayallerinden ki 4 sene üni de almanca gördü. TOBB Ekonomi. Şimdi kanadaya gidiyor. 2 hafta sürdü hazırlığı 😀 Almanlar cinnet geçirtirir adama.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Hocam ben çok hakim değilim açıkçası bu konulara. Ama dil öğrenmek yerine sınavı geçmek için çalışmak bana mantıklı gelmiyor. Bu tarz vaatler de mantıklı gelmiyor.

  • freshmind @freshmind

   Kesinlike BU ! "Biz dil öğrenmiyoruz, sınavı geçersin yeter" ayağı yemiyor burada. 1 ay fazladan olsun, dili temelinden öğren. Bu kadar hızlandırılmış, sınava yönelik derslerin ne kadar sahte olduklarını anlamış oldum.

 • rafflesia @rafflesia

  İki tarafta da hata var, hoca dediğin Goethe-Zertifikat veya ÖSD mantığını bilerek seni yönlendirmeliydi, ne soracaklar sana demesi garip olmuş, hiç mi bu sınavlarla karşılaşmadı. Senin de önceden sorulara bir göz gezdirip, hocaya bu sorular üzerinden yönlendirme yapman, alıştırma soruları üzerinden giderek çalışman daha faydalı olurdu. Belli ki sen de sınavı çok üstelemeden biraz bilsem yeter düşüncesiyle hocaya gitmişsin. Sağlık olsun deyip geçerdim ben.

  • freshmind @freshmind

   Net anlatamadım sanıyorum, benim hatam. Sınavın örnekleri vardı bende ve hocada eski arşivlerden. Onlara bakıldı zaten. Sınava girdiğimde ise sistem çok daha dallı budaklı, zorlu, uzun süreçli idi. Hoca konuşma konusunda "kendini 3-5 cümle tanıt geç" dedi, orada ise soru cevap karşılıklı, tamamen gözetmen ve sınav yapan kişinin insiyatifi ile oluşmuş bir ortam vardı. Özellikle konuşma kısımında benim hocamın yaptığı ile alakası olmayan pratikler ile karşılaştım.