Merhaba, bu hafta tüketmiş olmaktan mutluluk duyduğum bir YouTube kanalını, bir mini diziyi ve bir çocuk kitabını sizler ile paylaşmak istedim.

BBC'nin geçtiğimiz yaz yayınladığı bu dizi 'Years and Years'. Bir ingiliz ailenin perspektifinden, dünyada ve İngiltere özelinde yaşanan, sosyal, politik ve teknolojik değişimleri anlatıyor. Ve bunu yaparken ortaya bir hayli tatminkar bir vizyon koyuyor. Şu içinde bulunduğumuz günlerde izlemenin, yayınlandığı tarihte izlemekten daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde bu mini diziyi keşfetmek, içselleştirmeme daha fazla yardımcı oldu.

Çocuk kitabı, Frederic Maupome'un yazıp Stephane Senegas'nın resimlediği Duvar. Beş yaşındaki kızım için aldığım bu kitap, çok önemli bir şeyi -haklar ve özgürlükler- gayet temiz bir şekilde anlatıyor. Yere çizilmiş bir sek sek oyununun tam ortasından örülmeye başlanan duvarı, gelecekte ne seviyeye gelebileceğini tahmin etmeden, her bir sıra örüldükten sonra nasıl kabullendiklerini ve adapte olduklarını anlatıyor. Bol resim az yazılı 'pitcure book' kategorisinde bir kitap. Hepimizin sahip olduğu bu davranış refleksinin dezavantajlarını çocuklara çok iyi anlattığını düşünüyorum.

YouTube kanalı ise, Cirque du Soleil. Sanırım koronadan dolayı gösterilerinin bir saatlik kesitlerini bir süredir paylaşıyorlar. Bu ölçekte bir prodüksiyonu daha önce izlememiştim. İnanılmaz etkileyici. Ailecek tüketilebilecek harika bir içerik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap