Ne zamandır merak ettiğim bir üründü. Fiyatının iyi olduğunu düşünerek bir tane aldım. Belki sizde değerlendirmek istersiniz diye paylaşmak istedim. 2013 late macbook pro da kızıma gidiyor gibi. Ipad'de kullandığı playground gibi uygulamalarına orada devam eder.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B09JQZJ5B3/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

2021 Apple MacBook Pro (16 inç, 10 çekirdekli CPU’ya ve 32 çekirdekli...

2021 Apple MacBook Pro (16 inç, 10 çekirdekli CPU’ya ve 32 çekirdekli GPU’ya sahip Apple M1 Max çip, 32 GB RAM, 1 TB SSD) - Uzay Grisi : Amazon.com.tr: Bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epic Games ve Dezeen iş birliği ile dünyayı yeniden tasarlamak konulu bir tasarım yarışması açılmış. İlgisini çekebilecek kişiler için paylaşmak istedim.

https://www.dezeen.com/2021/07/28/redesign-the-world-competition-epic-games-twinmotion-launch/

Dezeen launches Redesign the World competition with Epic Games

competition that calls for new ideas to rethink planet Earth.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dolabın diplerinden çıkan 2019 Samsung geliştiriciler konferansı hatırası 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki lansman önce cüzdan tanıtıp, bu lansmanda da cüzdansız hayatın ne kadar iyi olacağını anlatıyorsa, bu Excel Ceo sunun (Tim Cook) emeklilik zamanı geldi de geçiyor demektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20
 • Cao @cd

  Aynı firma, aynı problem, bir kaç ay arayla farklı iki çözüm. Bence bu tutarsızlıktır.

 • Alper Demirci @aademirci

  Şu an kartlara sahip olmakla kartlardan kurtulmaya çalışmak birbirinden farklı çözümleri gerektiriyor. Şu an kartımız var mı? Var. Al sana cüzdan. Kartlardan kurtulacak mıyız? Kurtulacağız. Kurtulana kadar cüzdanını kullan. Burada çelişkili bir durum göremedim.

  • Cao @cd

   Cüzdan gibi basit bir ihtiyacı çözmeye çalışmaktansa, geleceğe dair daha net çözümleri ortaya koyup, ‘artık böyle olacak bu işler, kartlarınızı paranızı taşıdığınız ekipmanlara ihtiyacınız yok’ mesajına ikna etmesi gerekir bence.

  • Alper Demirci @aademirci

   @cd Tamam işte henüz cüzdanın ortadan kalkması konusunda şartlar olgunlaşmadığı için ikisini birden yapmasında sorun yok.

  • Cao @cd

   @aademirci Benim savunduğum, cüzdanın hayatımızdan çıkması keskin bir tavır olacağı için, bu konudaki mesajların daha net verilmesi gerektiğidir. Bence Apple, cüzdan hiç icat edilmemiş gibi olaya bakması gerekirdi ve ona uygun çözümler önermeliydi diyorum. O cüzdandan gelecek bir kaç milyon doların ciroda esamesinin okunmayacağını düşünüyorum 🙂

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @cd Önemli olan cüzdandan gelecek para olmayabilir. İnsanların ödeme yapmak için iPhone kullanma alışkanlığını edinmesi ilk adım olamaz mı?

  • Alper Demirci @aademirci

   @cd Ben de işte dün ABD'deki bi vatandaş için kimliği de Cüzdan uygulamasına ekleyip cepteki cüzdanı bitirme hamlelerini gördüm. Daha ne yapsınlar diye düşünüyorum, başka bişey bulamıyorum. Diğer ülkelerde bunun gerçekleşmesi ülkelerin uyum miktarı sebebiyle daha sancılı olacaktır. Oralarda iPhone 12'si olan eğer cebine güveniyorsa (düşmez bu diyerekten) Magsafe Wallet kullanır. Zaten sadece iPhone 12 ile kısıtlı bir kitleye satılıyor, tabi ki cirodaki yerinin altlarda olması beklenir. Neticede iki yaklaşım da şu an aynı anda sürdürülebilir. Son yazdığınız mesaja katılıyorum da en yukarıda yazdığınıza katılmıyorum.

 • Rotten Pizza @pizza

  Kart mart bahane. Adam Dünyanin en degerli sirketini yönetiyor mu? Evet. Gelirlerini her yil daha da arttiyor mu? Evet. Sorun nerede?

  • Cao @cd

   Sürdürülebilirlilikte. Bahsettiğiniz ilerlemenin işletme zekasıyla olduğunun farkındasınızdır sanırım. Bu ölçekteki markaların yazılı olmayan bir kuralı vardır. Marka, Star Ceo sunu bulana kadar Excel Ceo su şirketi yukarıda tutmaya çalışır. Bu tanımlar bana ait değildir. Benim saptamam, ya Apple Star Ceo bulamadı yada yönetim kurulu bu gidişattan memnun. Umarım birincidir.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   Steve Jobs sonrasında devrimsel kabul edilebilecek yenilikler gelmemesi, sadece açılan yolda yürünmesi bir sorun kabul edilebilir belki.

  • Papa Emeritus @pope

   @definitive Sadece Rosetta 2 bile MS dahil tüm şirketlerin sadece hayalini kurabildiği müthiş bir devrim. Dünya üzerinde böyle bir translator şu ana kadar çıkmadı. Bir yeniliğin illa fiziksel ürün şeklinde olmasına gerek yok. Şu an reklam sektöründe bile bir devrim yaratıyorlar. Fiziksel devrim isteniyorsa M1 gibi bir şey var zaten 😀

 • Papa Emeritus @pope

  Cüzdansız hayatın daha iyi olması, cüzdana olan gereksinimi azaltmaz. Apple Pay her ülkede yok, sanal kimlik kartları her ülkede yok vs… Sanal cüzdanlar normal cüzdanın yanında bonustur.

  • Cao @cd

   Fiziksel cüzdana olan gereksinim teknoloji şirketinin problemi olmamalı. Cüzdanı bir problem olarak görmüş ise çözümü tamamen dijital olmalı.

  • Papa Emeritus @pope

   @cd İki türlü çözüm de olmasın mı? Ülkelerin ileri görüşülüğü Apple’ın çözmesi gereken bir olay mı? Tim Cook, Erdoğan’ı arayıp Apple Pay’i devreye sokmak için yasa değişikliği isteyebilecek bir güçte değil.

  • Cao @cd

   @pope Benim bakış açıma göre, iki çözüm birbirini sabote ettiği için olmamalı. Biri diğerinin inandırıcılığını azaltıyor. Diğer sorularınız ilginç 🙂 Eğer siz norm olabilecek seviyede bir program ortaya koyarsanız her ülke buna adapte olmak için elinden geleni yapar. Apple Erdoğan’a iphone’ nin x parçasının üretimini Türkiye’ de yapmak istiyorum desin bakalım ne kapılar açılıyor. Xiaomi nin geçen aylarda yaptığı otuz milyonluk yatırımdan dolayı atılan göbekleri unutmayalım.

Pandemi dolayısı ile, eğitimine ve eğlencesine evde devam etmek zorunda olan kızım için bir masaya ihtiyacımız olmuştu. Bende aşağıda paylaştığım link içerisinde yer alan koli kartonundan yapılmış masayı buldum. Masa, bu dönemde evde çalışmak zorunda kalan yetişkinler için tasarlanmış bir ürün. Siteden ölçekli pdf formatını ücretsiz indirip kendiniz yapabilirsiniz.

Eşim ambalaj sektöründe çalıştığı için elinin altında plotter var. Dolayısı ile ölçeğini çocuk için ergonomik ölçülere getirip plotterde kesti ve onların kullandığı özel koli vidaları ile birleştirdi. Fakat siz sıcak silikon tabancası ile birleştirebilirsiniz.

https://www.stykka.com/cardboarddesk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, bu hafta tüketmiş olmaktan mutluluk duyduğum bir YouTube kanalını, bir mini diziyi ve bir çocuk kitabını sizler ile paylaşmak istedim.

BBC'nin geçtiğimiz yaz yayınladığı bu dizi 'Years and Years'. Bir ingiliz ailenin perspektifinden, dünyada ve İngiltere özelinde yaşanan, sosyal, politik ve teknolojik değişimleri anlatıyor. Ve bunu yaparken ortaya bir hayli tatminkar bir vizyon koyuyor. Şu içinde bulunduğumuz günlerde izlemenin, yayınlandığı tarihte izlemekten daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde bu mini diziyi keşfetmek, içselleştirmeme daha fazla yardımcı oldu.

Çocuk kitabı, Frederic Maupome'un yazıp Stephane Senegas'nın resimlediği Duvar. Beş yaşındaki kızım için aldığım bu kitap, çok önemli bir şeyi -haklar ve özgürlükler- gayet temiz bir şekilde anlatıyor. Yere çizilmiş bir sek sek oyununun tam ortasından örülmeye başlanan duvarı, gelecekte ne seviyeye gelebileceğini tahmin etmeden, her bir sıra örüldükten sonra nasıl kabullendiklerini ve adapte olduklarını anlatıyor. Bol resim az yazılı 'pitcure book' kategorisinde bir kitap. Hepimizin sahip olduğu bu davranış refleksinin dezavantajlarını çocuklara çok iyi anlattığını düşünüyorum.

YouTube kanalı ise, Cirque du Soleil. Sanırım koronadan dolayı gösterilerinin bir saatlik kesitlerini bir süredir paylaşıyorlar. Bu ölçekte bir prodüksiyonu daha önce izlememiştim. İnanılmaz etkileyici. Ailecek tüketilebilecek harika bir içerik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi günler, bir maruzatımı sizinle paylaşıp bana yardımcı olmanızı rica edeceğim. Bir tasarım ofisi sahibiyim. Tasarım sürecinde ve sürecin sonunda, müşteriler ile çok sık görsel eleman ve dijital ortamda hazırlanmış doküman alış verişinde bulunuyoruz. ‘İnternette şöyle bir şey gördük, bu villanın burası güzelmiş’ gibi başlayan mesajların ardından bir resim bombardımanı geliyor. Bu süreçler zaman kayıplarına yol açmak, mail ve mesaj kutusunu doldurup kaos yaratmaktan başka bir işe yaramıyor.

Sizlere, bunu çözmek adına aklımdakinin olurunu danışmak istiyorum. Bir web template satın alıp, müşterilerimin buraya gelip log in olduktan sonra, bizim onlar ile ilgili çalışmalarımızı görebileceği bir bölüm ile kendi beğenilerini ve iletmek istediklerini paylaşa bileceği ayrı bir bölüm olmasını istiyorum. Niyetim, bir nevi şirket içi sosyal ağ kurmak. Tabi ki müşteri tarafından yapılan paylaşımlar anlık olarak bize uyarı halinde gelmeli. En önemli noktalardan birisi de mobilden çok rahat kullanılabilmeli.

Soru! Buna benzer bir sistem web templete olarak var mıdır? Var ise nasıl araştırmalıyım. Yoksa tamamen bu işlerde profesyonel bir web geliştiricisine mi yaptırmalıyım.

İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap