Güneş Enerjisi Sistemi Projem, Baştan sona tecrübelerim.

Merhabalar. 2 aylık projemin sonuna gelmiş bulunuyorum. Bu bağlamda uzun bir yazı olacağını zaten belirtmeme gerek kalmayacak görüldüğü üzere.

 

KAFAMDAKİ PROJE NASIL BAŞLADI?

Aslında bu işe başlama sebebim elektirik faturaları değil tamamiyle çocukluğumdan beri var olan elektronik ilgim diyebilirim. güneş panelleri de ayrıca ilgimi çekiyordu. bir kaç kez bu projeye girmeye yeltendim ama hiç bir yardım almadan sadece internet kaynağından bu işe başlamak dipsiz kuyu gibi geldi ve vazgeçtim. Yine bir gün bir cesaretle 200w lık hiç aklımda olmayan büyük bir panelle siparişimi vermiş bulundum. 50w bir panelle sadece telefon şarjları için kullanmayı düşündüğüm bu projenin ilk ayağı neden 200w oldu derseniz watt/tl dengesi içerisinde 200w ı daha mantıklı buldum.

İkinci ayağı olan usb şarj devrelerini de satın aldım. ancak attığım ilk adıma göre küçük kalan bu ikinci ayağı inverter ile güçlendirmek istedim. 150wlık modifiye sinüs inverter aldım. fiyatı da uygundu tabi.

bu proje ile bilgi dağarcığımı genişletirken 3. ayağı olan bataryaları da ister istemez öğrenmiş oldum. lifepo4 bataryalardan haberim olmuş oldu. tabi beni ikna eden güneş panellerinin ışık şiddetine göre bariz performans dalgalanmaları yaşadığı gerçeğini öğrenmem oldu diyebilirim. Ayrıca ışık olmadığında bile güneş enerjisinden faydalanma fikri de mantıklı geldi. Dolayısı ile bir adet lifepo4 20amperlik bir akü sipariş geçtim...

bu zincirleme reaksiyonun kaçınılmaz ürünü olan solar şarj kontrol cihazını da es geçemezdim tabi. kafamdaki ilk projeme yani düşük maliyetle deneysel başladığım projeme sadık kalmak amaçlı pwm  solar şarj kontrol cihazı aldım.

 

Sonuç olarak ürünler elime geçince ilk deneyimleri elde etmiş oldum. Bu deneyimlere geçmeden bazı kavramları üstün körü bilgileri açıklamak isterim.

şarj kontrol cihazları genel olarak ikiye ayrılır. pwm şarj kontrol cihazı ve mppt şarj kontrol cihazı

PWM şarj kontrol cihazları panelden gelen amper değerini aküye doğrudan iletirken voltajı aküye uygun şarj voltajına düşürür. paneliniz örneğin 20v 10amper ise  yani Watt =Volt x Amper den 200w lık bir paneliniz vardır. pwm şarj kontrol cihazı tam güneşte aküye 10 amper verir şarj voltajı da 14v ise 14V x 10A = 140Watt enerji almış olursunuz panelden. burada 60wattlık bir enerji buharlaşmış olur.

MPPT Şarj kontrol cihazları ise panelden gelen  voltajı akünün şarj voltajına düşürken amper değerini panelin toplam gücüne eşitleyecek şekilde yükseltir. yani panelden gelen voltaj 20v ise bunu 14v a düşürür. 14Voltu panelin toplam gücü olan 200watta eşitlemek için yaklaşık 14amper aküye güç verir. böylece voltaj düşümü sebebiyle meydana gelen güç kaybı telafi edilmiş olur.

Tabi ki bunu sadece panelden tam verim alabilmek için değil de özellikle kapalı havalarda zaten meydana gelen kayıpları da telafi ettiğini unutmamak gerekir. kapalı hava güneş enerjisinin bir numaralı sıkıntısıdır. öyle ki güneşin önüne gelen bir parça bulut bile bu sistemin verimliliğini önemli ölçüde düşürüyor.Yine panelin herhangi bir hücresinin ışık alamaması da panelin performansını önemli ölçüde etkiliyor. hazır bu noktaya değinmişken bu sistemi balkona kurmak gibi fantazilere de girmeyin. güneşin önüne gelen bir parça buluttan bahsetmişken balkon gibi güneşi sadece belli açılardan alan bir ortamda güneş panelinden verim almak çok olası değil. üstüne balkonu kaplayan koca panel ve kabloların size yaratacağı sıkıntıları saymıyorum bile.

 

İkinci olarak değinmek istediğim konu ise inverterler üzerine.Pek çok çeşiti olmakla beraber genel olarak iki çeşittir.

Modifiye Sinüs İnverter ve Tam Sinüs İnverter

Modifiye sinüs inverterleri kısaca açıklamak gerekirse alternatif akımın yapacağı dalganın kare dalga olmasına modifiye sinüs yani modifiye dalga diyoruz.Normalde evlerde kullandığımız şebeke elektiriğinden farklı bir dalga olmasına rağmen üretilme sebebi bu tür cihazların çok daha ucuz olması denilebilir. ancak yukarıda bahsettiğim 150wattlık inverter ile edindiğim tecrübelerime göre hassas cihazlarda içinde elektronik kart bulunan cihazlarda cihazınıza zarar verme ihtimali olan inverterler. yani bir taraftan ucuza alırsınız ama bir taraftan daha pahalıya maal olabilir. bu tür cihazları ampül gibi belli işlerde kullanacaksanız olabilir. onun dışında şahsen modifiye sinüs inverteri evinize bile sokmayın derim. benim başıma gelen mesela watt ölçerimin içindeki bir drenci yaktı. zamanında çıkarmasaydım bozulabilirdi de... aynı şekilde televizyon bağlasam her türlü arıza çıkarma potansiyeline sahip inverterler. ayrıca motorlu cihazlarda motorun daha fazla ısınmasına yol açtığını okudum bazı kaynaklarda. o yüzden modifiye sinüs inverterleri asla önermiyorum.

 

Tam sinüs inverterler ise bizim halihazırda evde kullandığımız şebeke elektiriği dalgasında elektirik dönüştüren aygıtlar diye tanımlayabiliriz. evinizde kullandığınız her türlü cihazı bağlayabilirsiniz. burada sizi sınırlandıracak olan şey akünüzün verebileceği amper değeri inverterinizin gücüdür.tam sinür inverterler daha pahalı olmasına rağmen kesinlikle tam sinüs inverter almasınızı öneririm.

 

hazır inverter konusuna değinmişken tam sinüs inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedeyim. öncelikle güvenilir yorumları güzel mağazalardan alışveriş yapınız. çünkü başıma gelenlerden yola çıkarak size tam sinüs diye daha ucuz olan modifiye sinüs aynı marka benzer bir model gönderebiliyorlar. eğer bu konuda acemiyseniz bunu anlamayabilirsiniz. bir de çinden tam sinüs inverter alacaksanız yine yorumları bol olan güvenilir mağazaları tercih edin. çünkü çinliler tarafında da gerek pwm mppt şarj kontrol cihazları gerekse tam- modifiye sinüs inverterler konusunda sizi kandırmaya çalışabiliyorlar. tabi ki bir diğer önemli nokta ise evde kullanacağınız için fanı sadece ısındığında aktif olan mümkünse sessiz olduğunu beyan eden inverterler tercih ediniz. çünkü inverter fanları ile saç kurutma makinasının fanı arasında çok az desibel fark var. böylesine cihazları aynı ortamda kullanmanız pek olası değil.

bir diğer konu olan inverter konusunda birşeyler söylemek gerekirse;  bunların hem inverter hem de şarj kontrol cihazı olan akıllı olanları var. bu tür cihazlar extreme olduğu için üzerinde durmayacağım zaten bildiğim bir alan değil. genelde evin tamamına yakın elektiriğini yüklenecek projelerde kullanılıyor. Bunun haricinde aküsüz sistemler denilen gündüz üretilen elektiriğin sisteme verilip gece şebekeden kullanılarak bi anlamda gündüz ürettiğin elektiriği devlete satarak dönüşümlü sistemlerde de kullanılıyor. tabi birebir araştırmadım ama son 2 yıldır bunun da bir anlamı kalmadığını öğrendiğim bir kaç kaynak gördüm. brokrasisi dağıtım bedeli vs...

 

Kavramsal olarak son olarak panel çeşitlerine değinelim. Genel olarak Monokristal ve polikristal diye ikiye ayrılan paneller satılmakta ve bunlarında kendi içinde çeşitli varvasyonları bulunmakta. monokristallerin düşük ışıkta daha verimli olduğu söylense de izlediğim videolardan anladığım kadarıyla çok az bir fark olduğunu gördüm. bu bağlamda fiyat farkı uçuk olmadığı sürece monokristal alınabilir ancak şarttır diyemem. bir nokta daha var ki bunu şahsi olarak algılamayın. sadece bu sistemlerle kurmuş kişilerin yazdıklarından yola çıkarak genelde yabancı üretim panelleri öneren yazılar okudum. tercih sizin tabi ki...

 

Gelelim incelemenin Özüne: bu kadar bilgi dağarcığından sonra kişisel olarak subjektif verilerle birazcık objektif verilerle yoğurarak aktaracağım.

 

3 tane 20amper/saat akümü paralel bağladığım bir sistem kurmaya karar verdim. ancak tek aküyle bu işi yapmak daha mantıklı olabilirdi. çok planlı bir şey olmadığı için sonucunda illaki şöyle olsaydı dediğim çok şey oldu.

 

bu paralel bağlı akülere mppt den gelen elektiriği görmek amaçlı bir ampermetre ekledim. resimde görüldüğü üzere mavi ekranlı olan ampermetre. tabi bir çok şeyi daha gösterebiliyor.

bu aküleri sadece elektirikle şarj edebilmek amaçlı lityum destekli pwm solar cihazımı değerlendirmeye karar verdim. sisteme eklemiş olsam da henüz verimli kullanamadım çünkü uygun bir adaptör bulamadım. şöyle en azından 20v ve yukarısı bir adaptör ve güçlü bir amper değeri olması lazım diye düşünüyorum. tabi bu solar şarj kontrol cihazını bir anahtarla aküden bağlantısını kesip açabiliyorum. çok elzem bişey değil ama solar cihazı kapatmam gerekirse diye ekledim. yanına da solar cihazın aydınlatma çıkışlarını  bir nevi aküden doğrudan enerji almak maksatlı iki kutup soket ekledim.

 

En üstte görülen şey ise çinden aldığım boost ve buck voltaj regülatörü. yanlış hatırlamıyorsam 0-35v ve 0-5amper e kadar destekliyor. kumandalı ve uygulamalı bir şey ama uygulama kısmını yapamadım. kumandası işlevsel olduğu için de çok üzerinde durmadım. bir gün bunu da hallederim diye düşünüyorum.

 

tabi bir de 2 adet usb çıkışı da ekledim. çıkışlardan biri hızlı şarj destekli diğeri 3 ampere kadar destek sunuyor. bunun da kapatıp açılabilir olması açısından bir anahtar ekledim.

 

 

 

tabi bir de çatıya paneli nasıl koyduğum ile ilgili görseller ekleyecek olursak kabloları bacadan almak üzere :

paneli kremitlere karbonat ve japon yapıştırıcısı ile tuttturdum. ben herşeyde olduğu gibi buna da deneysel yaklaştım. yani tavsiye edebileceğim bir yöntem olarak bakmayın. mazallah uçar muçar rüzgarda bizim evin etrafı müsait olduğu için sıkıntı olarak görmedim.

 

 

 

SONUÇ:

 

Aylık 10kw civarında ortalama bir kullanım ettim üçbuçuk ayda. şimdiye kadar 32kw civarında bir kullanımım oldu. bu da kw başına zamlı tarifeyle kw  0.90 ise 28-29 lira ediyor. kısaca külli zarar bir proje oldu ki zaten kar amaçlı girişilecek bir şey olmadığını ufak bir araştırmayla anlıyorsunuz.

incelemenin sonları biraz üstün körü oldu. sizin sorularınızla bu incelemeyi biraz daha iyileştirebilirim.

 

#güneşpaneli

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10
 • eskod @eskodd

  Karavan için ideal olabilirmiş

  • Höşelek @benvaryaben

   zaten gerçekten elektiriğin olmadığı yerde değeri olabilecek bir sistem. elektirik varken mantıklı değil. ben 600wlık inverterin fanını iptal ettim fazla yüklenmediğim için bir sorun olmadı. ama fan sesi çekilecek gibi değil. ev tipi akıllı inverterleri de bir dolabın içinde ve mümkünse evin dışında montajlamak lazım.

 • çöküş @noisecash

  İnverterde en önemli.konu olan on grid ve off grid özellikleri var burası hayati bir konu ,şebeke ceyrani olmadan.bir çok inverter çalışmıyor ,on yada off grid inverterler seçim yapılırken önemli misal dağ veya bağ evinde yanlış inverter alırsanız sistem çalışmaz..
  Birde çift taraflı paneller var bunların altında kasa yok panelin hem üstü hem altı yansıtıcı levha ile güneşten enerji sağlıyor yansıma ile..

 • ofis @ofis

  Çift taraflı saat olsa kaç paralık elekttik satardınız acaba, hem kullanım hem satış yapınca biraz toparlayabilir ama çift taraflı saatte ucuz değil. Apartman ortak kullanımı için düşünülebilir masraf bölüşülür.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  güneş panellerin altından rüzgar geçmeli aşırı ısındığı için performans kaybı olur diyorlar. bir de ben olsam kiremitlere değilde bacaya monte ederdim daha güvenli olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   Bacaya bağlama işi için panelin çıtasına bir kaç delik açmak icap ediyordu. Bunu yaparken paneli kırma riski var sonuçta tamperli cam. Deneyimim olsa neyse. Bu şekilde de bir sorun yaşamadım şimdilik. Rüzgarlı havalarda bişey olmadı şimdilik. Sıcaklık konusunda performans illaki düşer.ancak benim senaryomda bu şekilde daha pratik olduğu için bu uyduruk yöntemi seçtim.

#tsanahtarlık #10ncuYılÖzel

El işçiliğinde tüm parçalar kendine özgü oluyor, el işçiliğinin doğası bu. Ferrari gibi araçlardaki yamuk dikişler de buna bir örnek.

Bazen de el işçiliği haricinde, malzemede döküm esnasında meydana gelmiş bu gibi iç boşluklar karşımıza çıkabiliyor, zımpara sonrası kendini belli ediyorlar. Bunları yakalarsam kusurlu sayıyorum.

Özel olarak isteyen biri olmaz ise, işin sonunda imha edilip, tekrar üretilecekler listesine eklenecek.
(bu 512'lik seride kusur oranı şimdilik yaklaşık:1/200)

***/güncelleme: Fotoğraftaki #506 tsanahtarlık, Emrah Öztürk @emrah-ozturk için ayrılmıştır./***

Kumlama + Zımpara işlemleri devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android 8 ile gelen Project Treble ilginç gelişmelere neden olabilir. Öncelikle bilmeyenler için kısa bir açıklama: Bu sistemle Android çok daha modüler hale geliyor, amaç güncellemeyi kolaylaştırmak. En altta SoC (örneğin Qualcomm, Samsung Exynos, MediaTek) yazılımı var, üzerinde Andoid'in kendisi, onun üzerinde üreticinin (Samsung, Sony, HTC vs) yazılımı. Her bir katmana ayrı ayrı güncelleme yapılabilecek. Bunların uyumunu sağlamak için de teknik ve kurallar altyapısı da kurulmuş. Hatta en büyük üç SoC üreticisinin yanı başına birer Google ofisi kurulmuş. Doğrudan Android 8 ile çıkan bir cihaz bu yapıyı desteklemek zorunda, Google'ın koyduğu kural (Google Play Services desteği isteniyorsa tabi). Eski bir versiyondan güncellenen cihazlar için zorunluluk yok. İşin ince noktası bu, ilginç gelişmelere neden olabilecek nokta.

Samsung Android'de derinlemesine değişiklikler yapıyor. Son zamanlarda bunları hafifletti ama daha da hafifletmesi gerekecek. Bir kaç gün önce S9'un Ocak ayında, yani normalden bir kaç ay erken çıkacağına dair bir söylenti çıktı. Belki de Samsung bunu Android 7 ile çıkarıp sonra 8'e güncelleyecek. Böylece Project Treble'a uyum sağlama konusunda Note 9'a kadar zaman kazanacak. Ocak'ta çıkan bir cihazın Android 7 ile çıkması çok gürültü koparmaz. Kısa zamanda güncelleneceği vaad edilir ve bu yapılırsa ortalık durulur. Bunlar tamamen benim yaptığım spekülasyon tabi.

Bir de Xiaomi konusu var, çok daha derinlemesine değişiklik yapıyorlar Android üzerinde. Ama MIUI'nin versiyon yükseltmeleri genelde Android versiyon yükseltmelerinden bağımsızdır. Yani bu mantıkla uzun süre Android 7 temelli MIUI versiyonları ile devam edebilirler. Diğer taraftan MIUI'da olan önemli özelliklerden en azından bazıları Android 8'de olacak zaten, mesela uygulamaların arka planda kafasına göre çalışmasının engellenmesi. Yani Xiaomi de kendi eklemelerinden feragat edip daha çok görsel değişiklikler ile devam edebilir.

Demek istediğim, Google bu proje ile güncelleme sorununu gidermeyi, en azından azaltmayı hedefliyor ama üreticilerin özgürlükleri de kısıtlanıyor. Mesela Samsung tarzından çok memnun olanlar belki de bu işe pek sevinemeyecek.

Ancak Project Treble Android dünyasının çok önemli bir parçası olan custom ROMlar'a fayda sağlayacak. Şu anda Samsung gibi bazı önemli parçaların kaynak kodlarınının yayınlanmadığı telefonlara AOSP bazlı custom ROM yapmak zorlu. Ama Project Treble zaten bu alt katmanlarla yeni versiyonun uyumunu garanti edeceği için çok kısa sürede sorunsuz custom ROMlar yapılabilecek. Genel olarak da custom ROMlar daha sorunsuz olacak.

Burada yazdığım bazı şeyleri geçen gün paylaştığım ArsTechnica'nın Android Oreo incelemesinde gördüm, kendim yorum yaptım. İnceleme burada:
https://arstechnica.com/gadgets/2017/09/android-8-0-oreo-thoroughly-reviewed/2/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Bu işle 2015'den beri uğraşıyorlarmış, zaten bütün hedef bu sorunları nasıl ortadan kaldırırız. Üreticinin kendi tarafı bir grup apk'dan ibaret gibi birşey olacak. Launcher kurmak gibi yani. Çok da iddia etmeyeyim ama paylaştığım incelemede bunu detaylıca anlatıyor.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  @flashock Sen şu incelemeyi bir oku, öyle yüzeysel bir şey değil. Zaten firmalara soran yok, sistem ve kurallar devreye girdi bile. Sony'nin IFA'da tanıttığı modeller direk 8 ile çıkacak mesela. Bu işe uyum sağlamayanlar zamanla ayıklanır gider. Samsung gibi devler de illa ki uyum sağlar, kendi farkını yine ortaya koyar.

 • turker @turker

  @flashock firma yazılımına root yetkisi verirsin, atını koşturur istediği katmanda.

 • Mypat @mypat

  Burada Google'ın yaptığı şey; Android sistemi ile donanım sürücülerini bir nevi ayırmak oldu. Üreticiler yine kendi sistemlerini istedikleri gibi değiştirip sunabilecekler. Kolaylık kısmı ise Quallcom, Mediatek gibi donanım üreticilerinden yeni Android sürümü için sürücü beklemek zorunda değiller, eski sürücüler aynen çalışmaya devam edecek.
  Bu sistem custom rom geliştiricilerinin işine (dolayısıyla da bize) yarayacak, sadece Android kısmını geliştirecekler, sürücülerle uğraşmayacaklar. Bu sayede Exynos gibi rom yapma sıkıntısı olan cihazlara da rahatlıkla yeni romlar yapılabilecek.

Levent Abi'nin yayında bahsettiği kitaplar, Amazon'da olanların Amazon linklerini, olmayanların da kitabinabak isimli fiyat karşılaştırma sitesinden linklerini verdim:

Alaattin Çağıl - Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama
https://www.amazon.com.tr/dp/6054898388

Alaattin Çağıl - Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
https://www.kitabinabak.com/kitap/sosyal-medya-uzmani-nedir-nasil-olunur--alaattin-cagil--dikeyeksen--kbk--9786054898824

Semih Dikkatli - Turuncu Kutu
https://www.kitabinabak.com/kitap/turuncu-kutu-bilim-dusmanlarina-reddiye--semih-dikkatli--pankus--kbk--9786050630855

Gerhard Gadow - Tanrıların Arabaları Yok
https://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=tanr%FDlar%FDn+arabalar%FD+yok

Bartu Bölükbaşı - Gesar: Tutuşan Bozkırlar
https://www.amazon.com.tr/dp/6257996600

Bartu Bölükbaşı - Gesar: Yokbol Başlıyor
https://www.amazon.com.tr/dp/6257996392

Merve Köken - Türk Mitolojisi
https://www.amazon.com.tr/dp/6257217385
Edit: Amazon stoğunu bitirmişiz 😀

Selim Nüzhet Gerçek - Canvermezler Tekkesi
https://www.kitabinabak.com/kitap/canvermezler-tekkesi--selim-nuzhet-gercek--kara-karga--kbk--9786257217279

Gökhan Yücel - Olmayan Şeyler
https://www.kitabinabak.com/kitap/olmayan-seyler-gokhan-yucel----kara-karga--kbk--9786257217521

Ömür İklim Demir - Kum Tefrikaları
https://www.kitabinabak.com/kitap/kum-tefrikalari--omur-iklim-demir--yapi-kredi--kbk--9789750848643

Alper Böke Önder - Rüya ve Diğer Öyküler
---Link yok---

Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama: Alaattin Çağıl: Amazon.com.tr

Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama: Alaattin Çağıl: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilmeyenler öğrensin bilenler tekrar izleyip gülsün.
Danny Kaye den orkestra...
https://www.youtube.com/watch?v=Qs1i8-FjnPY
Efsanedir

Danny Kaye ve Metropolitan Operası - VHS Arşivi - TRT Yayını

1975 yılında Danny Kaye'in Metropolitan Operası'nda çocuklara yapmış olduğu muhteşem gösteri. İlk 6 dakikasında Hikmet Şimşek'in tanıtım konuşması var.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gelişmiş ülkelerde enflasyon düşük olduğu için genelde fark edilmiyor, ama yeni ve eski nesil konsolların fiyatlarını enflasyonu hesaba katarak hesaplayınca aslında durum bu.

https://twitter.com/austinnotduncan/status/1308972515788808193?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mükemmele yakın bir kurulum oldu benim için. Şirketten verilen monitörün yanına kendi aldığımı da ekledim, bunları birbirine daisy chain ile bağladım. Soldakini USB tip C kablo ile bilgisayara bağladım. Bu kablo bilgisayarı şarj da ediyor, 75W çıkış veriyor. Monitörün üzerinde 4 tane USB 3.1 port ve 3.5 mm ses jakı da var. Yani bilgisayara tek bir kablo takarak herşey halloldu. Monitörler Lenovo Thinkvision P24H-10 ve P24H-20.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çoklu ekran bağımlılık gibi bir şey 🙂
Daha önce 2 monitör bağlamıştım iş laptopuna, şimdi denemek için Duet ile Pixel Slate'i de bağladım, 3. harici ekran olarak gördü. Amaç bu değil tabi, seyahatlerde falan taşınabilir ekran olarak kullanırım böyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14