Xiaomi Mi A2 İnceleme

Tam bir yıl önce Mi A1 incelemesini paylaşmıştım, şimdi sıra A2’de.

               

Temel özelliklerin kıyaslamasını bir tabloda toparladım:

 

Mi A1 Mi A2
SoC SD 625 SD 660
RAM / Depolama 4/64 6/128
Ekran 1080x1920 IPS 1080x2160 IPS
Kamera

12 MP f/2.2

12 MP f/2.6 (2X Zoom)

12 MP, f/1.8

20 MP, f/1.8

SIM / Micro SD 2 SIM yada 1 SIM + Micro SD 2 SIM
Pil 3080 mAh 3000 mAh

 

Tasarım olarak temel farklar ekran ve kamera yerleşiminde. Ekran 18:9 oranında ve çerçeveler de küçülmüş. A1’e göre 3.3 mm uzun. Çerçeveler öyle süper ince değil ama tatminkar seviyede. Kamera yerleşimi yine iPhone taklidi ama bu sefer X taklidi. Kamera çıkıntısı devasa, masada baya yamuk duruyor ve sallanıyor. Bu kadar kamera çıkıntısı olan başka güncel telefon yoktur herhalde. Gövdeyi biraz daha kalınlaştırıp kameraları biraz daha içeride bıraksalar, böylece pili de büyütseler güzel olurdu, ama bu tercihin de maliyetle alakalı bir sebebi vardır herhalde. Fiziksel tuşlar yerine ekranda tuşlar var. Bu iyi oldu çünkü A1’de yerler ters idi. (O da Samsung taklidi). Bir de artık 3.5 mm ses jakı yok.

 

Ekran parlaklığı için ilk izlenimde Mi A1’den daha parlak demiştim ama yanılmışım. Parlaklık ayar çubuğu homojen çalışmıyor gibi, ondan dolayı orta ayarda daha parlak, ama en yüksek parlaklık daha az gibi. Kulaklıkta ses kalitesi A1 ile aynı diyebilirim.

 

Benim kullandığım 6GB/128GB versiyon. Hem 6GB etkisini merak ettiğimden, hem de kart yuvası olmadığı için bunu tercih ettim. İşlemci de orta seviye için oldukça iyi olunca 6GB RAM ile birlikte çok iyi performans sağlıyor. Oyun oynamadığım için bu konuda detaylı değerlendirme yapamayacağım ama denemek için biraz Asphalt 9 oynadım, gayet akıcı göründü gözüme.  Yüksek RAM sayesinde çok sayıda uygulamayı hazır vaziyette tutabiliyor. Sitede daha önce bir denememi paylaşmıştım, linkini ekliyorum.

 

https://teknoseyir.com/durum/970034

 

Depolama birimi performansı ise bu sınıf için normal seviyede, ve Mi A1 ile benzer değerler gösteriyor.

En önemli gelişme kamerada. Mi A1 portre modunu destekleyen ilk ucuz telefonlardan biriydi, bunun dışında pek iyi değildi, hele gece baya kötüydü. Mi A2 gece gayet tatminkar sonuç veriyor, ama 2X optik yaklaştırma özelliği yok.

Ön kamera da 20 MP olmuş, o da iyi sonuç veriyor. Bir de önde flaş var, aşırı parlak olmadığı için olumsuz etkisi nispeten az.

 

Pil performansı ise gayet ortalama. İşlemci daha verimli hale geldiğinden olsa gerek, ekran alanı arttığı halde Mi A1 ile aşağı yukarı aynı performansı veriyor. Günü rahatlıkla çıkarıyor. Şarjda bırakmamak için akşamdan şarj edip bırakıyorum. Ertesi akşama kadar yetiyor.

Xiaomi yine parasını tam olarak hak eden güzel bir Android One cihaz yapmış. Mi A1'in fazlaca geniş çerçeve ve gece çekimi kötü kamera gibi sorunlarını güzel bir şekilde çözmüş. Kulaklık jakını iptal etmeseydi daha iyi olurdu tabi. Tek yıldızı eksiltme sebebim ise aşırı kamera çıkıntısı ve kulaklık jakının iptali.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler