Windows'a Elveda, Linux'a Zorin OS ile Merhaba

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda windowstan Linuxa geçiş maceramı anlatmaya çalışacağım. Yazıdıklarım yıllardır Linux kullanan biri için basit gelebilir ama yeni başlamak isteyenler için deneyimlerimi aktarmak istedim.

DONANIM ÖZELLİKLERİM:
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo T5470 @ 1.60GHz
  • Grafik: Intel 965GM
  • Ram: 2 GB
  • Hdd: 80 GB

Öncelikle linuxa geçmemin başlıca sebebi günümüzde donanım özellikleri vasatın da altında kalmış dizüstü bilgisayarımın windows XP ile bile düzgün çalışmamasıdır. Bilgisayarımdan beklentim sadece internette rahatça gezinebilmek, film izlemek gibi basit işlemler.

    Windowsun bana sağladığı sürekli takılan bir sistem, programların "destek sona erdi" uyarıları, zaten az olan sistem kaynaklarını sömüren bir antivirüs programı, sürekli sistemin çökmesi, formatlama ihtiyacı canımı sıkmaya başladı ve Linux yüklemeye karar verdim.

    Araştırırken bambaşka bir dünyada olduğumu farkettim. Android dışında linux dağıtımı kullanmamış biri olarak bana çok yabancı olan sistemler vardı. Ubuntu Linux tabanlı Zorin OS 'un iddası “Şimdiye kadarki en güçlü masaüstü. Ve bunu nasıl kullanacağını zaten biliyorsun.” hemen yükledim. (Zorin OS' un Ultimate, Business ve Core olarak üç versiyonu mevcut. Core tamamen ücretsiz yüleme için kendi sitesinde iso dosyasını indirebilirsiniz ve Youtube üzerinden nasıl kurulucağına dair birçok video bulabilirsiniz.)

12.1 versiyonu Touchpadi düzgün çalıştırmadı ve ayarlara girince kitlenip kalıyordu. Ben de uğraşmak yerine Zorin OS 11 kurdum. Hiç driver yüklemedim bütün bileşenleri tanıdı. Hatta windows kullanırken donanımdan kaynaklı olduğunu düşündüğüm kulaklık takınca sadece soldan gelen uğultu sesi kesildi.

Açılış hızı olarak windowsa göre çok fark yok ancak bilgisayarım hız olarak beni şaşırtmaya devam ediyor diyebilirim. Kullanırken Windows 7 benzeri olan temayı tercih ettim ancak XP ve Gnome temaları mevcut.

İçerisinde yüklü birçok program var LibreOffice, Mozilla Firefox, Gimp bunlardan sadece birkaçı.

   Windowsta tek masaüstü zor çalışırken Zorin ile çoklu masaüstü kullanmaya başladım. Çok güzel bir özellik ve takılmadan sorunsuzca çalışıyor.

   Program yüklemek için Yazılım Merkezi var bunu GooglePlay' e benzetebiliriz. Kurmak istediğiniz programı seçmeniz yeterli windows gibi ileri ileri demeye gerek kalmadan her şey hallediliyor, açıkçası çok beğendim. Aynı zamanda sistemde olan programları burdan kaldırabiliyorsunuz yani İnternet Explorer için direten bir sistem yok karşınızda. Ne isterseniz yükleyip kaldırmak mümkün.

Zaten kullanmayı bilmediğim ve beni korkutan terminal ekranına girmem hiç gerekmedi, tabi merak edip kurcalamaya başladım.

   Wine sayesinde windows için yapılmış programları Linux ortamında çalıştırmak mümkün benim donanımım zayıf olduğu için oyun olarak Call of Duty 2 denedim gayet iyi çalıştı.

   Tabiki yıllardır windows kullanıcısı olarak bazı alışkanlıklarım vardı. Kendimi çocuk gibi hissettigim olmadı değil. Mesela bir dosyanın ismini değiştirmek istediğimde afalladım windows ortamınta dosyanın ismine iki kere tıklamak yeterli. Belki Zorin OS ta da bunun bir ayarı vardır, sonuçta acemiyim daha ama F2 yada sağ tık yeniden adlandır demek işimi gördü.

   Türkçe çeviride bazı eksiklikler var ama ortalama bilgisayar kullanıcısının sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

   Günlük kullanımda ihtiyacım olan herşey mevcut ekstra program yüklemeye ihtiyaç duymadım diyebilirim.

   Ayrıca bilgisayarım gerçekten performanslı çalışıyor. XP de sadece Firefox çalıştırdığım halde çökme yaşarken Zorin ile birçok işlemi sorun yaşamadan aynanda yapabiliyorum.

    Masaüstü arayüzü pencerelerin efektleri gayet şık ve özelleştirilebilir. Kesinlikle denemenizi öneririm. O kadar beğendim ki masaüstü bilgisayarımada kurup profesyonel grafik işlerimde de Linux kullanmayı deneyeceğim.

   İşlerimde Adobe Photoshop, Illustrator ve Corel Draw kullanmam gerekli. Stabil bir şekilde çalıştırmam mümkün olursa hayatımdan tamamen windowsu çıkarmayı düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler