Metro Exodus'un iki paketi var. Tüm içerik için hangisini almalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ahmet paylaştı.

Benim gibi mekanik saatleri hastalık derecede sevenler için, dönem cep saatlerinin yerleri ayrıdır. Benim mütevazi saat koleksiyoncuğumda, ortaokul 1'e giderken rahmetli babama ısrarlarımla aldırdığım swiss made Vialüx cep saatim dışında, hep hayalini kurduğum son dönem Osmanlı cep saatlerine de yer vardı. Ama gerek bütçe gerekse de imkanlar sebebiyle bu güne kadar bu hayalimi ötelemiştim. Bugün, üstelik de 2 adet ile koleksiyona katılan ve beni çocuk gibi mutlu eden bu "ağır abileri" sizlere de tanıtayım istedim.

İlk saat Osmanlı pazarı için Serkisoff firmasınca o dönemlerde "Billodes" olarak bilinen ancak daha sonraları hepimizin bildiği "Zenith" e dönüşecek olan İsviçreli bir saat firmasına ürettirtilmiş. K.serkisoff 1890-1920 yılları arasında üretilmiş bir seri, bendeki model de 1901'e tarihli. Osmanlı pazarı için üretilmiş. En büyük alıcıları Osmanlı Rüştiye mektepleri, savaş dairesi(erkanı harbiye) ve harb okullarıymış. Osmanlı'da askeri okulu bitiren askerlere yada rütbe atlayan subaylara ilgili kurumlar tarafından hediye edilirmiş. Daha sonradan askerlerin üzerinde bu saati gören halk, ordu alıyorsa vardır bir hikmeti diyerek alıp kullanmış.

İlk üretilmeye baslandığı 1850 li yıllarda henüz tepeden kurmalı saatler yeni yeni icat aşamasındaydı ve sistemi bilinmiyordu üstelik yaygın da değildi bu yüzden kurma sistemi arkadan anahtarlıdır. Bu ağır abi, "zenith saat gibi çalışıyor" deyimine harfiyen uysa da, 121 yılın yorgunluğunu da üzerinde taşıyor. İyi bir bakımla ilk çünkü haline rahatlıkla dönecektir.

İkinci modeli ise ben daha bir sevdim sanki. Gerek kadran işçiliği, gerek akrep ve yelkovanın zerafeti gerekse de makinesindeki detaylı kalem işçiliği ile beni mest etti. Bu saat de 1890-1900'ler civarı üretilmiş gibi dursa da üreticisi olan "Charkie" hakkında bir detay bulamadım.

Her iki saat de 800 ayar gümüş ve porselen kadranlarında da hiçbir hasar yok.

Ecdad emanetleri serisi ufak ufak büyümeye devam ediyor 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Ah be ne günlerdi. MixRadio gittiği gün çok üzülmüştüm. Her şeyiyle harika günlerdi.

#WindowsPhone #Lumia

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19

Hayır yani, gerçeğini alacak imkan yok ve olmayacak. Olma yönünde en ufak bir umut ışığının olması da olanaksız.
Hani oyuncağını alayım dedim de onunda imkanı yok.
#OtoSeyir #hondacivic #TypeR

https://a.aliexpress.com/_m0RFmIW

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar.
Kış lastiği alacağım da aynı üründe Hepsiburada ile lastikcim.com.tr arasında 200 lira fiyat farkı var. Lastikcim'den hiç alışveriş yapmadım. Aklımda bir şüphe yok değil hani. Siz nasıl bilirsiniz?

#otoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anahtarlıklar bitince haberim oldu😢 @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Takip edemiyorum maalesef bu anahtarlık olayı noldu? Satışa çıktı mı? Geç mi kaldım yoksa?
@gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ahmet paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap