Hakan: Muhafız (The Protector) İncelemesi

 

 

Basitçe Netflix yapımı Türk süper kahraman dizisi. Genel anlamda beğendim. Fakat beğenmemin sebebi ‘Türk süper kahraman’ olması. Genelde ülkemizde olmayan bir tür ve bizler buna açız. Şimdilik beni doyurdu.

 

Benim için en çarpıcı olan yanı, hikayesi. Yıllardır omurgasını oluşturmaya çalıştığım hikayemle benzer noktaları var. Eğer hikayemi baz alıp incelersem vasat bir dizi. Bu kanıdaki en önemli nokta benim yıllardır kafamı yorup mantıklı bir cevap aradığım konuları yokmuş gibi davranmaları. Örneğin mali destek. Konusu açılıyor ama geçiştiriliyor.
Bu değirmenin suyu nereden geliyor?

 

Temelinde bazı sorunları var. Karakterlerin motivasyonun nereden geldiği net değil. ‘İyilerin’ motivasyonunun anların, kötülüğe karşı durmak. Fakat siz ey ölümsüzler (kötüler) sizin amacının ne yahu? Siz kimsiniz yaa? Kim oldukları ve İstanbul’a ve Dünya’ya niçin kötülük yaptıkları biraz havada kalıyor.

 

Renkler. Her şey çok renkli. Karanlık ve soluk renklerin diziyi biraz daha ileriye taşıyacağına eminim. Mesela ana karakterimiz olan Hakan’ın giydi mont gerçekten çok iyiydi. O eskimiş her yerinde peçlerin olması hoş bir detaydı. O cıvıl cıvıl İstanbul hiç olmamış. Ve trafik sorunun olmaması, karakterler sanki ışınlanıyor.

 

Diyalog ve konuşma. Yer yer çok yapay gibi duruyordu. Sanki dublajlı film izliyorum izlemi oldu. En azından karşılıklı dikilip konuşma sahnesi yoktu. Bize uymayan diyaloglar vardı. Sonuçta yabancı yapım bir Türk dizisi, olur o kadar.

 

Müzikler. Olup olmaması bir seçimdir. Olmadığı halde bilene çok güzel olabiliyor. (Örneğin, Bir zamanlar Anadolu’da) Eserine müzik koyuyorsan en azından biri insanın kulağında kalmalı. Güzel olmalı demiyorum. Kulak hafızamızda kalmalı. 10 bölümü ara vermeden izledim aklımda 1 nota bilene kalmadı. Geri dönüp müziklerini dinlediğimde fena değiller ama akılda kalıcı değil. Önceden bildiklerimi değerlendirmeye almıyorum.

 

Sadık olanlar. Muhafıza sadık olanlar. Görevleri onu korumak ve eğitmek. Dizinin beni çeken en önemli noktalarından biri. Ama bu yapılanma konusunda yeteri kadar bilgi verilmedi. Kuralları, yapılanma sistemleri, hiyerarşik düzenleri. Bize verilenler ışığında yaşın kıdem getirdiği kanısına vardım. Ama bu kıdem ne, onluk sistem nerede? Önemlilik konusu iyi işlenmemiş. Yine havada kalıyor. Görev, eski kişiler, yaşayanlar kâğıt üzerinde kalmış gibi. Vay be bu adam neymiş dediğim hiçbir yer yok.

 

İzleyiciyi ters köşeye yapma cabası biraz göze çarpıyor ve rahatsız ediyor. Zaten kötü adam ilk sahneden kendini belli etmişti. Ne bileyim alakasız biri çıksa hiç fena olmazdı. En azından benim tahmin ettiğim çıkmasa iyi olurdu. Yazarları hep zeki yaratıcı kişiler olarak görmüşümdür. İzleyicinin tahmin ettiğinin tersi veya vurucu hikayeler yazmalıdırlar.

 

 

Bir yazının, bir hikayenin en önemli kısmı tatmin edici son yazabilmektir. Umarım bu dizinin sonu öyle olur. Evli mutlu ve çocuklu yerine rüya ya da aslında bir kitap film senaryosu çıkması daha tatminkar olabilir. Herkes bir başlangıç yazabilir ama sonu sadece en iyiler yazar. Bakalım ben bu incelemeyi nasıl bitireceğim.

 

Genel olarak toparlarsak Türk dizi sektörü için çok iyi bir yapım ama dünya için ortalama diyebiliriz.
Düşünelim; Bulgaristan’da çekilmiş olsaydı bu kadar iyimser olur muyduk? Belki de izlemedik bilene.

 

 

Esen kalın.  😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
Ahmet paylaştı.

Windows'a Elveda, Linux'a Zorin OS ile Merhaba

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda windowstan Linuxa geçiş maceramı anlatmaya çalışacağım. Yazıdıklarım yıllardır Linux kullanan biri için basit gelebilir ama yeni başlamak isteyenler için deneyimlerimi aktarmak istedim.

DONANIM ÖZELLİKLERİM:
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo T5470 @ 1.60GHz
  • Grafik: Intel 965GM
  • Ram: 2 GB
  • Hdd: 80 GB

Öncelikle linuxa geçmemin başlıca sebebi günümüzde donanım özellikleri vasatın da altında kalmış dizüstü bilgisayarımın windows XP ile bile düzgün çalışmamasıdır. Bilgisayarımdan beklentim sadece internette rahatça gezinebilmek, film izlemek gibi basit işlemler.

    Windowsun bana sağladığı sürekli takılan bir sistem, programların "destek sona erdi" uyarıları, zaten az olan sistem kaynaklarını sömüren bir antivirüs programı, sürekli sistemin çökmesi, formatlama ihtiyacı canımı sıkmaya başladı ve Linux yüklemeye karar verdim.

    Araştırırken bambaşka bir dünyada olduğumu farkettim. Android dışında linux dağıtımı kullanmamış biri olarak bana çok yabancı olan sistemler vardı. Ubuntu Linux tabanlı Zorin OS 'un iddası “Şimdiye kadarki en güçlü masaüstü. Ve bunu nasıl kullanacağını zaten biliyorsun.” hemen yükledim. (Zorin OS' un Ultimate, Business ve Core olarak üç versiyonu mevcut. Core tamamen ücretsiz yüleme için kendi sitesinde iso dosyasını indirebilirsiniz ve Youtube üzerinden nasıl kurulucağına dair birçok video bulabilirsiniz.)

12.1 versiyonu Touchpadi düzgün çalıştırmadı ve ayarlara girince kitlenip kalıyordu. Ben de uğraşmak yerine Zorin OS 11 kurdum. Hiç driver yüklemedim bütün bileşenleri tanıdı. Hatta windows kullanırken donanımdan kaynaklı olduğunu düşündüğüm kulaklık takınca sadece soldan gelen uğultu sesi kesildi.

Açılış hızı olarak windowsa göre çok fark yok ancak bilgisayarım hız olarak beni şaşırtmaya devam ediyor diyebilirim. Kullanırken Windows 7 benzeri olan temayı tercih ettim ancak XP ve Gnome temaları mevcut.

İçerisinde yüklü birçok program var LibreOffice, Mozilla Firefox, Gimp bunlardan sadece birkaçı.

   Windowsta tek masaüstü zor çalışırken Zorin ile çoklu masaüstü kullanmaya başladım. Çok güzel bir özellik ve takılmadan sorunsuzca çalışıyor.

   Program yüklemek için Yazılım Merkezi var bunu GooglePlay' e benzetebiliriz. Kurmak istediğiniz programı seçmeniz yeterli windows gibi ileri ileri demeye gerek kalmadan her şey hallediliyor, açıkçası çok beğendim. Aynı zamanda sistemde olan programları burdan kaldırabiliyorsunuz yani İnternet Explorer için direten bir sistem yok karşınızda. Ne isterseniz yükleyip kaldırmak mümkün.

Zaten kullanmayı bilmediğim ve beni korkutan terminal ekranına girmem hiç gerekmedi, tabi merak edip kurcalamaya başladım.

   Wine sayesinde windows için yapılmış programları Linux ortamında çalıştırmak mümkün benim donanımım zayıf olduğu için oyun olarak Call of Duty 2 denedim gayet iyi çalıştı.

   Tabiki yıllardır windows kullanıcısı olarak bazı alışkanlıklarım vardı. Kendimi çocuk gibi hissettigim olmadı değil. Mesela bir dosyanın ismini değiştirmek istediğimde afalladım windows ortamınta dosyanın ismine iki kere tıklamak yeterli. Belki Zorin OS ta da bunun bir ayarı vardır, sonuçta acemiyim daha ama F2 yada sağ tık yeniden adlandır demek işimi gördü.

   Türkçe çeviride bazı eksiklikler var ama ortalama bilgisayar kullanıcısının sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

   Günlük kullanımda ihtiyacım olan herşey mevcut ekstra program yüklemeye ihtiyaç duymadım diyebilirim.

   Ayrıca bilgisayarım gerçekten performanslı çalışıyor. XP de sadece Firefox çalıştırdığım halde çökme yaşarken Zorin ile birçok işlemi sorun yaşamadan aynanda yapabiliyorum.

    Masaüstü arayüzü pencerelerin efektleri gayet şık ve özelleştirilebilir. Kesinlikle denemenizi öneririm. O kadar beğendim ki masaüstü bilgisayarımada kurup profesyonel grafik işlerimde de Linux kullanmayı deneyeceğim.

   İşlerimde Adobe Photoshop, Illustrator ve Corel Draw kullanmam gerekli. Stabil bir şekilde çalıştırmam mümkün olursa hayatımdan tamamen windowsu çıkarmayı düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 42
Ahmet paylaştı.

Cortana ile Bilgisayarı Kapatmak

Cortana ile bilgisayarı kapatmak 😀

Geçen gün kafama esti Cortana’yı aktif etmek için bilgisayarın dilini ingilizceye çevirdim. Güzel espiriler yapan, uygulama vs açan ablamız malesef herhangi bir uygulama kapatma yetkisine sahip değil. Haliyle bilgisayarıda kapatamıyor. “Shut down” dediğinizde size nasıl kapatabileceğinizi gösteriyor (Go to Start > Power button > Shut down) 😀 Aşağıda linkinide paylaşacağım abimiz buna bir çözüm bulmuş, denedim başarıyla çalışıyor.
Öncelikle Cortana ile herhangi bir uygulama açmak için “open” ön eki eklememiz gerekiyor, örnek olarak “Open Calculator” diyoruz hesap makinesini açıyor.
C:\Users\”Kullanıcı adınız”\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs kısmına girip bir kısayol oluşturmamız gerekiyor. Sağ tıklayıp Yeni>Kısayol seçeneğine girdikten sonra çıkan ilk bölüme shutdown.exe yazıyoruz. Sonraki bölüme herhangi bir isim verebilirsiniz ki arkadaşımız shutdown yazmakla yetiniyor. Kısayolu oluşturduktan sonra sağ tık>özellikler kısmında bulunan kısayol sekmesine gelip, hedef kısmının sonuna -s -t 00 ekliyoruz.
Bu işlemlerin ardından Cortanaya “Open Shut Down” dediğimizde bilgisayar kapatma işlemi başlamış oluyor 😀


#akış #cortana

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 23

Windows 10 Mobilenin Bir Oyuncağı

5 inç ekrana sahip olan cihazlarının #windows10mobile ile bildirim panelinin 4lü dizilişten 5 dizilişe geçiş imkanı var.

Ayarlar\Sistem\görüntü buradaki çubuğu ileri geri çekerek telefonun metin büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.
En sağ tarafa çekildiğinde büyüyor. Aksi yönde küçülüyor.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 mobile

Lumiacılar, Androidciler, İOScular, Romalılar!

Windows 10 Mobile geçmek mantıklı mı? Bir sorun çıkar mı? Kasma donma var mı?

ÇOK ÖNEMLİ UYARI!
Ben yükledim. Yüklerken hiçbir sorun olmadı ama size olabilir. Siz yüklediğinizde herhangi bir sorun olursa, ben sorumlu değilim. Şarjınız en az %50 olsun.

Telefonum Nokia Lumia 830.
3 ay önce insider sürümünü yüklemiştim. 2 hafta kadar kullandım şarj hariç memnundum.
Şimdi ise (17 Mart 2016) ilk tecrübelerimi aktaracağım.
Genel performans anlamında 8.1 Denimden aşağı kalır yanı yok gayet akıcı, gideri var.
Son zamanlarda çıkan birçok uygulama Windows 10 Mobile çıktığından 8.1 den uygula anlamında sorun yok. Belki bazı özel uygulamamlar çalışmaya bilir. İstediğiniz bir uygulama varsa yazın bakabilirim.
8.1’de bazı Lumialarda olan Kameranın soluk çekmesi giderilmiş.
Güncelleme söylenenden uzun sürdü. 1 saatçik 
Güncelleme yaparken Hafıza kartımı ve Sim kartımı çıkarmadım. Bir sorun olmadı olsa bilene OneDrive ve PC’ye yedek almıştım. Siz çıkarın, isterseniz.
Size önerim güncelleme yaptıktan sonra Lumianızı sıfırlayın. Daha akıcı olabilir.
Tasarımsal acıdan gayet iyi ama kilit ekranın açılış şeklini hiç beğenmedim. 8.1’deki daha güzeldi.
Bildirim merkezinin 4lü dizilişini hiç beğenmedim. 5li diziliş daha güzel oluyor.
Wifi ve 3G çekimde bir sorun yok.
Isınma olayı normal düzeyde.
İlk açıldığında uygulamaları güncellerken. Kasma ve ısınma artıyor. Uygulamalar güncellendikten sonra kapatın açın düzelir. 
Birçok oyuncak özellik eklenmiş gibi duruyor. Biraz zaman ayırmak lazım.
Neredeyse Bitti ekranında takılabilir. Kapatıp açın.

Eğer bir lumia cihazınız varsa Windows 10 Mobile’e geçmemek için tek nedeniniz keyfinizdir. 😀

“YEDEK ALMAYI UNUTMAYIN HEM PC’YE HEMDE BULUT DEPOLAMA HİZMETLERİNE”
@azim_bey @pabu @at @atokyuz @manikdepresif @durany
#Akış #windows10mobile

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
Ahmet paylaştı.

Arduino Mini CNC

Birkaç hafta önce ilk denemelerimi paylaşmıştım. Dün itibari ile artık projem tamamen bitti diyebilirim. Peki neler yaptım:
İlk olarak şasesi için elime geçen eski dvd sürücülerini kullandım. Bunların içerisinden kızaklı bir sistem ve bunu hareket ettiren step motoru kullandım. Proje için x,y ve z eksenlerine 3 adet dvd sürücüsü gerekiyor. Bunlardan Y eksenini tahta bir parçanın üzerine vidaladım. X eksenini ise biraz yükseğe ve Y nin biraz üzerine doğru konumlandırmam gerekiyordu. Bunun için ise elimdeki jenga parçasını kullanarak metal kısmı yükseğe sıcak silikon ile sabitledim. Bu kısımda tamam. Z ekseni için ise bu parçayı(kızaklı parça) X eksenine montelemem gerekiyordu. Nasıl yapsam etsem derken kenarda atıl duran hdd soğutucusu gözüme çarptı. bu iş için biçilmiş kaftan gibiydi. Kızaklı kısmı hdd soğutucusunun kenarları ile eşitleyerek yine sıcak silikon yardımıyla sabitledim. Soğutucunun X eksenine sabitlenecek kısmını ise delerek vidaladım. Z eksenine kalem vb. koyabilmek için yine bir jenga parçasını kızaktaki hareketli kısma sıcak silikon ile yapıştırdım. Bunun üzerine de ince bir delikli pertinaks parçası kesip yapıştırdım ki kalem biraz daha stabil durabilsin. Şase kısmı bu şekilde tamamlanmış oldu.

Elektronik kısmı için ise aliexpress'den 3 adet step motor sürücüsü modülü(EasyDriver diye geçiyor) sipariş etmiştim. Modülü de arduino ya bağlayıp ilk testlerimi yapmıştım fakat ortalıkta çok fazla kablo karmaşası breadboard filan bulunuyordu. Bunu aşmak için ise delikli pertinaks üzerine küçük bir modül hazırladım. Motor sürücülerin güçlerini alabileceği bir modül. Böylelikle az da olsa kablo karmaşasını hallettim. Modülü bir tahta parçasına sabitledim. Çünkü kullanırken ısınmalar oluyor ve az da olsa soğutmak için o hdd soğutucusundaki fanlardan birini bu tahta parçasına monte ettim. Bu parçayı da arka tarafa sıcak silikon ile sabitledim. Hemen yanına da arduinoyu sabitledim ve proje son halini aldı. Bütün bu sistemin gücü için ise bir power supply kullandım.

Yazılım kısmında hiçbir şey yapmadım. Bu tarz sistemler için kullanılan GRBL kütüphanesini yükledim arduino'ya. Kontrolü için ise GRBL Controller programını kullanıyorum.

Minik ama güzel bir proje oldu. Aletin çizim alanı yaklaşık 5 cm2. Bu malesef kızaklı sistemin kısa olmasından dolayı. Ama yine de eğitici bir proje oldu benim açımdan. Artık daha büyüklerini yapmaya hazırım 🙂 "TeknoSeyir" çıktısı alırken video çekeceğim. Video da yüklenince linkini eklerim. Sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim. #akış #arduino #cnc

Düzenleme: Video https://www.youtube.com/watch?v=71oH0dfaJuo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10