Windows 11 Önizleme Sürümü

Yine sabırsız davrandım, risk aldım ve her gün iş için kullandığım cihaz olmasına rağmen Windows 11 Insider Preview yükledim. İşi görsellik olan, arayüz tasarımlarına önem veren, bu konularda konuşmayı seven biri olarak ilk bakışta gördüklerimi, hissettiklerimi aktarmaya çalışacağım. İyi okumalar.

 

Windows 8 sonrası ilk kez bir Windows'un komple bir işletim sistemi olmaya yaklaştığını söyleyebilirim. Neyse ki bu 8 gibi kötü değil, iyi yönde atılmış bir adım. Yuvarlatılmış köşeler, pencerelere eklenen gölgeler, duvar kağıtları, saydamlık efektlerinde gelişme, bildirim ve hızlı araç panelleri, dosya yöneticisindeki küçük dokunuşlar ciddi anlamda ferah ve komple bir sistem izlenimi yaratıyor. Apple ve Google'a öykünmeyi teknolojiye ilgisiz kişiler bile farkedebilir ama bunlar doğru yönde hamleler.

Arkada yine klasik Windows ekranları, 90'lı yılları içimize işleten arayüzler var, ama daha az karşılaşılıyor. Son sürümde bunlardan tamamen kurtulmalarını umuyorum. En azından artık ayarlar penceresinden o eski arayüzlere geçmek zorunda kalmıyoruz pek çok ekranda.

Yeni hızlı araç panelini çok başarılı buldum. Mobil sistemlerdeki iyi özellikler bu alana adapte edilmiş, medya oynatıcı widgetı vs eklenmiş ve görsel olarak çok hoş. Ayrıca buradan bağlı cihazları yönetmek gibi işlemler de kolaylaşmış. Ama klavye ya da fare kısayoluyla ses açıp kısarken sol üstte yine o ucube gösterge beliriyor, umarım ona da güzel bir yenilik yapılır.

Bir önizleme sürümü olduğu için performans sorunları var. Ama enteresan şekilde uygulamalarda değil, Windows arayüzlerinde. Yeni ayarlar uygulaması ve hızlı araç paneli pek güvenilir çalışmıyor şu an. Görev çubuğunda uygulama ikonları kaybolabiliyor bazen. Arama inanılmaz kötü çalışıyor. Windows 10'da tam istediğim kıvama gelmişti ama burada eziyete döndü. 3. parti uygulamalarda sorun yaşamadım. İş için kullandığım Adobe yazılımları, yoğun sekmeli Chrome daha performanslı hissettirdi bile diyebilirim.

Yeni görev çubuğu en kararsız kaldığım nokta. Bir sanatçı olarak, görsele önem veren biri olarak beni rahatsız ediyor. Sağda tarih vs. göstergeleri varken, sağ taraf işlevselken solu tamamen yok etmek saçma, ama tüm işlevselliğin ortada toplanması arayüz kullanımı açısından pratik. Belki sağa toplanan ikonlardan bazıları artık solda yer bulmalı kendine, emin değilim. Esas problem hala opaklığı yüksek şekilde altta durması. Görev çubuğunu gizleyerek kullanmayı sevmeyen biri olarak bu opaklık seviyesinden de şikayetçiyim. Hep orada duracaksa, solda dengesiz bir boşluk olacaksa arkasındaki pan ikonların kapladığı alan küçülmeli ya da opaklık düşürülmeli diye düşünüyorum. TaskbarX yazılımıyla uzun süredir bahsettiğim şekilde kullanıyordum zaten. Görev çubuğundaki uygulamalara sürükle bırakla dosya taşınamaması gibi bir problem var şu an. Umarım bir tercih değildir ve düzelir.

Yeni başlat menüsü güzel, ama kabiliyetlerini yitirmiş. Bir şeyleri pinleme seçeneği var ama ya düzgün çalışmıyor ya da o seçenek komple gidecek. Ben oraya bol bol klasör pinlerdim, yeni görünümde daha da iyi olacağını ummuştum ama klasör pinlenemiyor. Uygulama başlatıcı da bu haliyle kullanışsız gibi, ayıklama yapmama izin vermedi.

Dosya yöneticisi için söylemek istediğim tek şey var; sonunda. Gerçekten sonunda görünümü düzeltip, alanların arasına tam dozunda bir boşluk vererek sezgisel bir arayüz oluşturabilmişler. Üstteki külüstür ve kullanışsız panel gitmiş, tüm görsel elden geçmiş ve küçük dokunuşlarla olması gereken haline ulaşmış. Aynı şekilde sağ tık menülerinde de güzel geliştirmeler var, her alan daha sezgisel, kullanımı daha kolay hissettiriyor.

 

Genel görüşüm bu sürümden umutlu olabileceğimiz yönünde. Microsoft görsel tarafta ilk kez toplayıcı, daha incelikle çalışılmış ve görsel bütünlük yakalayan bir tavır içine girmiş. Yıllardır bu konuda rezil işlere imza atan bir firmadan beklemeyeceğimiz, yapabileceğine inancımızı yitirdiğimiz bir hamle sonunda geliyor gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler