Cortana ile Bilgisayarı Kapatmak

Cortana ile bilgisayarı kapatmak 😀

Geçen gün kafama esti Cortana’yı aktif etmek için bilgisayarın dilini ingilizceye çevirdim. Güzel espiriler yapan, uygulama vs açan ablamız malesef herhangi bir uygulama kapatma yetkisine sahip değil. Haliyle bilgisayarıda kapatamıyor. “Shut down” dediğinizde size nasıl kapatabileceğinizi gösteriyor (Go to Start > Power button > Shut down) 😀 Aşağıda linkinide paylaşacağım abimiz buna bir çözüm bulmuş, denedim başarıyla çalışıyor.
Öncelikle Cortana ile herhangi bir uygulama açmak için “open” ön eki eklememiz gerekiyor, örnek olarak “Open Calculator” diyoruz hesap makinesini açıyor.
C:\Users\”Kullanıcı adınız”\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs kısmına girip bir kısayol oluşturmamız gerekiyor. Sağ tıklayıp Yeni>Kısayol seçeneğine girdikten sonra çıkan ilk bölüme shutdown.exe yazıyoruz. Sonraki bölüme herhangi bir isim verebilirsiniz ki arkadaşımız shutdown yazmakla yetiniyor. Kısayolu oluşturduktan sonra sağ tık>özellikler kısmında bulunan kısayol sekmesine gelip, hedef kısmının sonuna -s -t 00 ekliyoruz.
Bu işlemlerin ardından Cortanaya “Open Shut Down” dediğimizde bilgisayar kapatma işlemi başlamış oluyor 😀

https://www.youtube.com/watch?v=vmFQHog_J8E
#akış #cortana

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler