Paylaş Paylaş

Süspansiyon sistemlerine genel bakış

Otomobillerde süspansiyon geometrisinden bahsedip duruyoruz. Yok efendim MacPherson, yok çok kollu, tel maşa... Hangisi nedir, ne değildir diye izah ediyoruz dilimiz döndüğünce. Amortisörden bağımsız bu seferlik anlatacaklarımız; onun da sırası gelecek! İyi seyirler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Çok güzel söyleşi olmuş. Yarım saatin nasıl geçtiğini anlamadım.

 • ro.w

  süspansiyon çeşitlerini made made anlatırken aralara resimler yerine küçük animasyon şeklinde bişiler koysaydınınız daha iyi canlandıra bilirdik diye düşünüyorum

 • Bora Aydoğan @le_roi

  Bu güzel ve bilgilendirici sohbet için teşekkürler. Bu bölümünüzü izleyince bir soru takıldı kafama bu bağımsız süspansiyon doblo da nasıl var ? Hacim olarak elverişli olduğunun farkındayım da fiat nasıl görece uygun fiyatlı denebilecek bir ticari araçta pahalı bir süspansiyon kullandı ? Müşterilerini sevdikleri için kıyak yapalım bu da bizden olsun demiş olma ihtimalleri var mı, yoksa bir teknik gereklilik mi mecbur etti ?

  • lawnmower @lawnmower

   Doblo'da tam bağımsız süspansiyon yok, yarı bağımsız süspansiyon (burulma çubuğu) var. Maliyet farkı pek yok sabit aksla. Asıl sıkıntı yükleme kapasitesi, yeni Doblo'nun yükleme kapasitesi eskisine göre daha düşük. Bu süspansiyonun tercih edilme sebebi ise Doblo'nun ticari araç olarak kullanıldığı kadar binek araç olarak da kullanılıyor olması.

  • Bora Aydoğan @le_roi

   Teknik özelliklerde "Bi-link tam bağımsız, helezon yay ve denge çubuğu" olarak yazmışlar biz cahil bünyeler de tam bağımsızı görünce aha varmış tam bağımsız diyoruz hiç bi-link nedir demiyoruz, tüketici haklarına gitsem geri verebilir miyim acaba arabayı 🙂

  • Tesla @tesla

   makaslı doblo sahibi olarak diyebilirim ki özellikle araba boşken en zıplatan araçtır. lunapark tadında yolculuk sunar. 🙂

  • Can Akbulut @can

   Lawnmower kalantor adam, onun kalemi değil Doblo moblo 🙂 O sebepten biraz uzak kalmış; Doblo'da kullanılan arka aks "trailing arm" denen, tek alt salıncağa lastiğin monte edilmiş olduğu üretimdir. Videoda bahsetmeyi unutmuşuz. Birçok eski önden çekişli arabada, uzun mesafe arazi yarış arabalarında tercih edilir.

   Çok kollu sistemden farklı olarak, salınım aralığı boyunca tekerleğin açısını muhafaza edemez. Fakat sağlam üretmesi, çift salıncaktan çok daha ucuzdur, hafiftir. Doblo'da yer bulması bir çeşit akıl tutulmasıdır. Gerekçe olarak ticari araçların bizdeki binek kullanımı gösterilmiş olsa da esas neden bu modelde sabit aks kullanmaktan daha ucuz olmasıdır.

 • Şevki aksu @tutuklu8

  Renault 12 de sabit aks olmasına ragmen koltukları yatırınca ortaya çıkan burç başlarına akıl erdiremem hiç

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Esasen araçlar ilgili konuları tek tek ele alsanız bu videodaki gibi çok güzel bir seri ortaya çıkar.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Bahsettiğiniz sistemleri model araçlar üzerinden gösterseniz görsellik açısından güzel olurdu. Benim gibi konu hakkında hiç bilgisi olmayanlara faydalı olurdu.

  • Can Akbulut @can

   Model araç çift salıncak süspansiyon kullanır. Sabit akslı model neyse de, diğer sistemlerin kullanıldığı modelleri yapmam lazım. Maliyet kaygımız olmasa masaya mahkum olmazdık 😉

 • faati @faati

  Bu güzel bölüm için teşekkürler.
  -Süspansiyonların görselleri de videoya eklenseydi daha da güzel olurdu.
  -Opel Astra'da kullanılan Watts bağlantılı süspansiyon, çok noktadan bağlantılıya mı giriyor?
  - RC Drifte ilk başlangıçtan bir basamak sonrası videosu niye siteye konulmadı.
  yoksa yine mi sabotaj:)

  • lawnmower @lawnmower

   Astra'nın süspansiyonu akıllıca tasarlanmış, kendine has bir süspansiyon. Normalde kamyonların sabit aks sistemlerinde kullanılan Watts Link sistemini burulma çubuğuna entegre etmişler. Sınıf olarak aslında yarı bağımsız, ama tam bağımsız süspansiyonların performansına yaklaşıyor.

  • Çağatay @backflip

   Bir not düşmek isterim; hangi yıl hatırlamıyorum, sanırım 2012 sonrasında Astra J dizel modelde Watts kullanılmıyor, kendi sitelerinde bunu belirtmişlerdi.

   2012 1.3 modeline sahibim, fabrika çıkış tarihi yanlış hatırlamıyor isem 2011 sonu, bu modelde Watts mevcut, daha sonrasındaki tüm seride veya belli bir seride Watts bulunmuyor.

   Bu modeli düşünenler özellikle kontrol etmeliler...

  • salih

   Astra j kasada 2012 makyajlı araçların dizel edition paketlerinde watts süspansiyon yok.
   Buna rağmen makyajlı edition paketli dizel araçların bazıları yine de belli bir tarihe kadar watts süspansiyon ile geldi.
   Opeli anlamak pek mümkün değil bu gibi konularda.

  • Can Akbulut @can

   Astra serilerinde kullanılagelen süspansiyon, ilk modelden beri arkada torsiyon çubuğu, önde MacPherson.

   Watt's link torsiyon çubuğunun iki kolu arasındaki destektir sadece. O destek sayesinde araba biraz daha yumuşak ayarlanabilmiş, konforlu oluyor.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Sanırım hepimiz şunu çok merak ediyoruz.
  Hangi arabalar ÇOK NOKTADAN BAĞLANTILI SÜSPANSİYON kullanıyor?
  Marka-model olarak bir listesini yapsak güzel olmaz mı?

  • Altan Yoklar @altan-yoklar

   Gerçi konfor - yol tutuşu - güvenlik bunların hepsini süspansiyon sisteminin çeşidine bağlamak yanlış olacak sanırım.
   Lastik-ağırlık-en boy (dingil mesafesi) , yükseklik ve bilmediğim bir sürü değişken bu dediklerimi etkiliyor muhtemelen.

  • lawnmower @lawnmower

   B segmenti arabaların hepsinde yarı bağımsız süspansiyon kullanılıyor. D segmenti ve üstünde ise tam bağımsız süspansiyon tercih ediliyor. C segmentinde markaya ve modele göre değişiyor.

   Yarı bağımsız kullananlar PSA grubu kompakt modelleri, Opel Astra (Watts Link destekli), Fiat Bravo, Volkswagen grubu kompakt modelleri (120HP'den düşük güçte motoru olanlar), Honda Civic HB, Toyota Auris ve Corolla (tepe modelleri hariç), Renault Megane. Bağımsız süspansiyon kullanan kompakt sınıf modelleri ise Ford Focus, VW grubu kompaktları (120HP üstü), Hyundai i30, Kia Cee'd, Mazda 3, Mitsubishi Lancer. Aklıma gelmeyen modeller de olabilir, eksikleri bilahare tamamlarız. 🙂

  • semihkarciga @semihkarciga

   yukarıda kı modellerden bizim ülkemizde çok tutulanlarının nerdeyse hepsi torsiyon i30 mu golf mu desen belkı çoğumuz golf deriz ama sanırım donanım olarak boş arabalara para ödemekle birlikte altyapısıda da zayıf arabalara gereksiz paralar ödüyoruz.
   Yinede focus sahibi olarak o kadar da kötü hissetmedim:)

  • lawnmower @lawnmower

   Hayır, bu yazdıklarım sadece MQB platformlu yeni modeller için geçerli. Eskilerde tüm hatchback modeller çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyona sahip. Sedan modeller (Jetta ve Octavia) ise burulma çubuklu arka süspansiyonla geliyor.

  • lawnmower @lawnmower

   Audi'nin ayrıcalığı yok maalesef, dizel A3'lerde de aynı burulma çubuklu süspansiyon kullanılıyor. MQB platformunun hafif yapısı bu süspansiyonun daha rahat çalışmasını sağlıyor ama ne olursa olsun bağımsız süspansiyonlu muadillerine göre dezavantajlı.

   Dahası, burulma çubuklu modellerle bağımsız süspansiyonlu modellerin bagaj hacimleri aynı. Yani kötü süspansiyonun yer avantajını da sunmuyor bu arabalar.

  • blackorwhite @blackorwhite

   2012 model MQB platformu öncesi jettanın ben bağımsız süspansiyona sahip olduğunu biliyordum yanlış hatırlamıyorsam katalogunda bu şekilde yazıyordu .... kataloğunu aradım bulamadım emin olmak için gerçekten dediğiniz gibi çok nokta bağlantılı sistem mi var ?

  • lawnmower @lawnmower

   Jetta'lar hala MQB platformuna geçmedi. Eski platform kullanılıyor. Belki bir dönem bağımsız süspansiyonlu modeller gelmiştir, ama şu anda satılanlar burulma çubuklu. Hatta VW ile dalga geçmek isteyenlerin forumlara eklediği arka aksı yerinden çıkmış Jetta fotoğrafları vardı, belki görmüşsünüzdür. Bağımsız süspansiyon olsa öyle yekpare şekilde çıkmaz yerinden.

  • Can Akbulut @can

   Eski Octavia'nın arkası çok kollu. 2011 öncesi(Meksika malı olmayan) Jetta'nın da.

 • ozy

  üstatlar harikasınız. bilgi böyle verilir işte dedirtiyorsunuz. teşekkürler.
  meğer nekadar eksik ve yanlış bilgiye sahipmişiz.
  aracım 2012 model skoda superb. yanılmıyorsam süspansiyon sistemi son teknoloji ve maksimum bagaj hacmine sahip. baz model olduğu için esp yok. yorumlarsanız memnun olurum.

  • Can Akbulut @can

   Teşekkürler! Hiçbir kronik sorunu olmayan, harika bir arabadır ikinci nesil Superb. Çok uzun olduğu için park yeri bulmakta zorlanabilirsiniz, ayrıca daha aerodinamik arabalar da var piyasada 🙂

   Motoru fındık blok TSI değil de 2.0TDI olsa çok daha şık olur tabi. Malesef ülkemizde kocaman gemileri kürek takımıyla yüzdürmek zorunda bırakılıyoruz.

   Güle güle kullanın 🙂

  • ozy

   yorum için teşekkürler üstadım.
   mümkünse daha sık programlar bekliyoruz sizlerden.
   ellerinize sağlık...

 • Kesb-i @kesb-i

  Hangi aracın hangi süspansiyonu kullandığıyla ilgili bir link veya kaynak var mıdır? Ben aracımı merak ettim. Tahminim burulma çubukludur. Zira B sınıfı sedan (yeni aveo) ve 500 litreden büyük bagajı var. Anlatım ve emek için teşekkürler.

 • Ender

  🙂 yine güzel bir otoseyir bölümü olmuş.
  Emre Bey'e ve Can Bey'e selamlar, sayenizde çok şey öğreniyoruz.

 • Çağatay @backflip

  Çok güzel bir bölüm olmuş, sizler sayesinde bilinçleniyoruz, çevreme anlatmakta zorlandığım bir konuydu 🙂

 • volkan @selective

  Mercedes ve BMW sadece 1.6 gibi küçük motor ları alıcaktı fransızlardan ? 2000 motoruda buna dahil ettilermi ?

 • ender ahmet @erdersson

  lg g flex incelemesi. enteresan bi inceleme olmuş. teknoseyir den de böyle incelemeler bekliyorum 🙂

  http://www.youtube.com/watch?v=QMziBORUGy8

 • R Bulent

  MacPherson süspansiyona sahip araçları kaldırıma park etmenin zararlı olduğu söyleniyor.
  Dacia Duster 4x4 (MacPherson Bağımsız süspansiyon) kullanıcısıyım.Yoksa bu araca boşuna mı "Halkın Kahramanı" diyoruz 🙂

 • balcis

  hocam yanlış anlamayın da çok seyrek yayın yapıyorsunuz, uğraştırıyordur zor iştir eyvallah, ama biraz daha izlemek güzel olacak muhabbetinizi.

  oto incelemesi var gündem desen cenevre fuarı var canavar şu aralar.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Can Akbulut, Gran Turismo 6 incelemesinde yer alacak mısınız?

 • alchemist @alchemist

  30:00'dan sonra anlattığınız aile babası durumu 2. çocuktan sonra arka tarafı yarı bağımsız olmasına rağmen 2.25 ton istiap haddi ile Citroen C4 Grand Picasso almamın sebebi oluyor efendim. İlk bagaja bakıyon insan dediğiniz gibi.

 • jj

  Videoda duyunca sormak istedim, hayalimdeki araçlardan biridir Jeep Rubicon, nasıl bir araçtır sizce, halen almayı planlamalı mıyım, yoksa başka alternatiflere mi yönelmeliyim 🙂
  Teşekkür ederiz program için, özlemiştik 🙂

 • ÖMER FARUK VAROL @omer-faruk-varol

  Özlettiniz valla... İyi oldu...

  Soruma gelirsek... Yeni Kasa Toyota Yaris ile Yeni kasa Opel Corsa (2013-2014 modeller) arasında bir süspansiyon farkı varmıdır... Bu araçlar hangi sistemi kullanır üstadlar...

  Bide teknik özellikler tablosunda nereye bakmamız gerekiyor bu farkı görebilmemiz için?

  Şimdiden teşekkürler...

  • lawnmower @lawnmower

   İkisi de burulma çubuklu süspansiyon kullanıyor. Aksi halde bagaj kalmazdı zaten, malum bahsi geçen arabalar zaten küçük. Fazla zorlanmadıkları sürece sıkıntı olmaz. Zaten zorlanmak için üretilmiş arabalar değil ikisi de.

   Her firma özellikler tablosuna bu bilgileri eklemiyor. Özellikle burulma çubuğu kullananlar bundan hiç bahsetmemeyi tercih ediyorlar. Bağımsız süspansiyon kullananlar ise bununla övündükleri için özellikle belirtiyorlar. Mesela Kia Cee'd broşüründe özellik tablosunda "Beş kollu tam bağımsız arka süspansiyon" yazar, adamlar kol sayısını bile söylemişler. 🙂

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Yine çok yararlı bir program olmuş, teşekkürler. 2012 model Yaris Cool multidrive S'te hangi sistem kullanılıyor acaba? Özellikle arkadaki sistemin kötü olduğunu söylemişlerdi bana..

 • Zoom

  Güzel video ama çok eksik.Bir kere sabit aks,yarım ve tam bağımsız süspansiyon ne olduğu görseller üzerinden detaylı anlatılmalıydı.Sadece sözlü anlatımla çok anlaşılır olmamış...

 • adenmfen @adenmfen

  hea general mobile 2 yi siz inceleyin bide bu süspansiyon kasise firenle girince zarar mı veriyor?

 • Saylam06 @saylam06

  Tekerlek o zaman neyi tutacak, başka şeyleri tutar...

  Ahaha çok iyiydi... 😀

 • Ahmet Karlı

  Bir gün de altın elbiseli adam'ı konuk etseniz de (ya da siz ona konuk olsanız da) motosikletlerle arabalar arasındaki farkları konuşsanız. Özellikle kullanan kesimlerin farklılıkları, olayın sosyal, kültürel boyutları üzerine. O da işin sosyal yönüne hakim çünkü sizin gibi. 20-25 dakikalık çok keyifli bir program çıkabilir ortaya.

  • kadir

   Bence de. Daha önce de istemiştik yine isteyelim. Barkın abiyle 2 teker muhabbeti de yapın çok iyi olur. Gerçi üstat otomobillerden pek haz etmez ama olsun. İki kesimde mesajlarını iletilmiş olur ilgili yerlere hiç olmazsa. Ayrıca Barkın abiyle Can'ın muhabbeti tadından yenmez gibi geliyor. Ya da Barkın üstadın altınlı günler diye canlı yayını var, oraya katılıp Oto Konsey gibi bir şey yapılabilir 🙂

   Hoş otoseyiri bile nadir izleyebiliyoruz bizimkisi hayal olsa gerek...

 • Tesla @tesla

  Burma çubuklu araçla viraj savrulmasından dolayı ciddi bir kaza yapmış biri olarak bağımsız süspansiyonlu yeni aracımda görüyorum ki hem konfor, hem güvenlik hem de sessizlik farkı inanılmaz. Düzgün olmayan bir yolda bile yüksek hızda araç çok stabil oluyor. Sohbette bahsi geçmedi ama Emre daha önceden frenlemede de çok fark yarattığını anlatmıştı:
  Burma çubuğu:
  http://img2.auto-motor-und-sport.de/Golf-Achsen-Seitenansicht-fotoshowBigImage-e7281c76-652058.jpg
  http://img3.auto-motor-und-sport.de/Golf-Achsen-Frontansicht-fotoshowBigImage-6e9359dc-652060.jpg
  Bağımsız süspansiyon:
  http://img2.auto-motor-und-sport.de/Golf-Achsen-Seitenansicht-fotoshowBigImage-5c761f12-652059.jpg
  http://img2.auto-motor-und-sport.de/Golf-Achsen-Frontansicht-fotoshowBigImage-ec177076-652061.jpg

 • Ersan Yılmaz @ersanmaz

  İnceleme için çok teşekkürler. Yeni Kia Cerato da hangi tip süspansiyon kullanıldığını söyler misiniz? Bir de genel olarak suv larda hangi tip kullanılmakta?

  • lawnmower @lawnmower

   Cerato'da burulma çubuğu kullanılıyor. Hatchback kasalı kardeşi Cee'd ise tam bağımsız süspansiyonla geliyor. SUV'lar genelde bağımsız süspansiyonla gelir. Kamyonet şaseli Amerikan modelleri ve çok küçük B segmenti crossover modeller hariç tabi.

  • Ersan Yılmaz @ersanmaz

   Anladığım kadarıyla sedanlarda da genel olarak burulma çubuğu kullanılıyor. Bağımsız kullananı var mıdır acaba?

  • lawnmower @lawnmower

   Ford Focus, Mazda 3, Honda Civic, Toyota Corolla (sadece 1.6L benzinli motorlu ve üst donanım paketli versiyonu) Mitsubishi Lancer ve Subaru Impreza bağımsız arka süspansiyona sahip kompakt sedan modeller. Arada aklıma gelmeyenler de olabilir tabi. Ayrıca; bazı durumlarda normalde burulma çubuğu kullanan modellerin büyük motorlu sportif versiyonları da bağımsız süspansiyonla gelebiliyor. Örneğin Skoda Octavia normalde burulma çubuğuyla satılır, ama RS versiyonu bağımsız süspansiyonla gelir.

   Kompakt sınıfta sedanlar Amerika ve Asya pazarlarında daha çok tutulurlar, bu yüzden o pazarlar için üretilirler. Hatchback ve SW kasalar daha çok Avrupa pazarında popüler olduklarından Avrupa için üretilirler. Avrupalı müşteriler yol tutuşa daha fazla önem verdiği için üreticiler bu pazarda sattığı ürünlerde bağımsız süspansiyon kullanmayı tercih ederler. Aynı arabanın farklı kasalarında farklı süspansiyon kullanılmasının temel sebebi budur.

  • lawnmower @lawnmower

   @Brave
   Toyota'da çalışan bir yakınımdan Corolla'larda burulma çubuğu kullanıldığını, ama 1.6L otomatik vitesli üst donanımlı modellerin bağımsız arka süspansiyonla geleceğini öğrenmiştim. Tabi o zamanlar henüz Corolla yeni çıkmıştı piyasaya, belki de bahsi geçen modeller gelmemişti. O da yanılmış olabilir. Bayiye gidip sormak lazım.

   Golf için söylediklerim son kasa için geçerlidir. Eski kasaların (Golf V ve VI) tamamı bağımsız arka süspansiyona sahipti. Keşke yine öyle olsa.

 • gurkan

  abi bir soru sormak istiyorum bazı araçlara sonradan spor yay takıyorlar bu sonradan yapılan işlem araca herhangi bir yarar sağlar mı_?

  • lawnmower @lawnmower

   Normalde sağlamaz. Son kısımda bahsettiğimiz süspansiyon sertleştirme bu işte. Spor yay diye bahsedilen daha sert yaydır. Eğer arabanın mevcut süspansiyonu konfora göre ayarlanmışsa biraz daha sert yay takılması virajlardaki esnemeyi bir miktar azaltacağı için yarar sağlayabilir, ama bozuk yollarda daha fazla zıplamaya sebep olacağından otoban haricinde yol tutuşu düşürebilir. Yayları fazla yumuşak olan araçlar haricinde pek tavsiye edilmez.

  • gürkan

   himm anladım şimdi teşekkür ederim emre abi dikkat edip de cewap verdiğin için

 • Engin

  Bilgiler için teşekkür ederiz devamını daha sık olarak bekliyoruz...
  Video çekimlerinde ses olayına biraz eğilmeniz gerekiyor rahatsız edici uğuldamalar oluyor.. Bir sorum olucak cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Astra H Sedan 2012 Model aracımın süspansiyonu nedir ? nasıldır ? aşağı yukarı 1300kg ağırlığına göre sizce idare edermi ? süspansiyonun sert olduğunu düşünüyorum, sizler ne düşünüyorsunuz bu araç hakkında yorumunuzu tüm bu aracı kullanan arkadaşlar adına beliyorum.

 • ender ahmet @erdersson

  hocam konuyla alakası yok ama incelemeye gönderilen makinaların geri gönderilmesi bana enteresan geliyor(akıllı telefon pc vs).bazen bir saate yakın inceleme yapılıyor.1 saat ürün reklamı gibi bişey bu aslında.ama buna rağmen ürünler geri iade ediliyor.izlenme sayısıda fena değil aslında.yani bazen 1 saate yakın reklamı yapılan marka ürününü niye geri istiyor .(eleştirilerde reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığında işler birazda).sorması ayıp ürün başı ücret ödedikleri için mi ürünü geri iade istiyorlar.

 • Can

  Yeni gelecek c serisinde havalı süspansiyon opsiyonu gelecek bu araçtakisistem farklımı yoksa sadece amortisör sistemi yerine körüklerin olduğu bir sistem mi?

 • Hanifi Özgül

  Yine güzel keyifli bir muhabbet olmuş. Çok teşekkürler ama arayı açmayın ...:((... Bende şunu sorayım bende 2013 superb var . Bu araçta bağımsız süspansiyon var değilmi.

 • Mustafa

  Bir de arabalara sanayide sonradan eklenen havalı süspansiyonlar var. kompresörlü körüklü felan. Yüksekliği istenildiiği an kumanda ile ayarlanılabilen. Air ride diye geçiyor. Bunlar hakkında ne düşünüyossunuz. sağlıklı sistemler mi yoksa arabayı katletmek mi. Artıları eksileri neler. Bunlardan biraz bahsederseniz çok makbule geçer.

  • Can Akbulut @can

   Burada genelleme ancak işlemi uygulayan kişilerin mahareti hakkında söylenebilir. Salıncaklı sistemlerin düzgün açıyı korudukları aralık azdır. Burada tadilat yapmanın maliyeti de çok yüksek olur. Sabit akslı modellerde sıhhatli uygulama çok daha kolay; ancak körüğün çalışma aralığı 3-5cm arasında kaldığı sürece diğer binek otomobil sistemlerinde de sıkıntı çıkmayacaktır.

 • O.K

  Mrb gayet basarılı bir vidyo olmus elinize sağlık, bende kendi aracımda hangisi var aceba merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim , aracım 2012 model seat leon 1.6 dizel dsg copa plus modeli benim önceki kişisel arastırmamda cok noktalı bağımsız süspansiyon var oldugunu biliyorum, ama emin olmak lazım:) emre beyin yorumlarını seviyorum. Yol yerine tutulan sey;)))

 • M. Ali ATLI @m-ali-atli

  Bende yeni araba aldım riske girdim alfa 147 2004 1,6 TS keşke almadan önce size sorabilseydim 🙂 süspansiyon sistemini bile bilmeden nedir acaba ?
  çok çok güzel inceleme olmuş... bu incelemelerden daha fazla yaparsanız otomobiluzmanı olacaz çıkacaz 🙂 saygılar...

 • Hakan Oksuz @oksuzhakan87

  Merhabalar
  Ben 2006 nissan almera hatchback sahibiyim ve aracın yolcusuz ağırlığı 1170 kg bir yerden aldığım bilgide şöyle diyor ki; "Almera hem performans hem arazi süspansiyonunun ikisi bir arada kullanıldığı ender araçlardandır.
  Ön süspansiyon helezon yaylar ve enine bağlantılar ile bağımsız ''macpherson strut damper'' süspansiyona sahiptir. Arka süspansiyon ''tek parça kiriş köprü süspansiyon'dur''. Toyota hilux ve land roverdeki gibi çok bağlantılı rijit aks içerir." Bu ne demek oluyor tam bağımsız süspansiyon mudur arkalar acaba ?

 • Utku Sazlı @timekeeper

  Ezbere muhabbetler. Teoride konuşulan bu şeyler pratikte bambaşka olabiliyor. Rakiplerine yol tutuş dersi veren Megane RS Trophy, arkada torsiyon çubuğu kullanmasına rağmen yapıyor bunu. Mühendislik bambaşka bir olay.

  • Can Akbulut @can

   Megane RS boşken, yarış pistinde veya boş dağ yolunda efsane yol tutar tabi. Bir tane yüklü kullanım kıyaslaması var mı acep? Ağırlık dağılımı itibarıyla arkası çok hafif, hafif olduğu sürece de savrulması için yeterli yanal yüke maruz kalamıyor. Başarılı ön burç tasarımı sayesinde iyi yol tutuyor RS. Arkada bağımsız süspansiyon olsa günlük kullanım şartlarında hissederdik tutuş avantajını.

   İngiliz dergisinin yaptığı güzellemeyi fizik kuralına karşı referans almak pek iyi bir fikir değil, boş muhabbetten öteye geçmez. 🙂

  • Can Akbulut @can

   @vedatkizil varsayımlar üzerine düz mantık kurmak sizin yaptığınız. Bagajdaki ağırlık örneği çok yanlış bir gözlem. Buraya makale yazmayacağım, DEKRA testlerini inceleyebilirsiniz.

 • BRK

  Merhabalar,

  Emre abi Mercedes w123 1984 230 E süspansiyonu hakkında bir bilgin varmı, sence M103 kara motor (tabiri ile) nasıldır.

 • şevki aksu

  i30 bağımsız süspansiyon olmasına rağmen o bağaj genişliği bana göre iyi geldi sizce nasıl

  süspansionda bu

  http://www.youtube.com/watch?v=50Ntr8ykJHE

 • mnt

  citroen c5 deki active süspansiyon sisteminden de bahsetmenizi beklerdim. bu sistemlerin avantajı varmıdır? halk arasındaki tabiriyle uçan halı muhabbeti ne kadar doğrudur?

  • lawnmower @lawnmower

   Bahsi geçen teknoloji (asıl adı Hidropnömatik süspansiyon) Citroen'in 70'li yıllarda geliştirdiği bir teknolojidir. Komplike bir sistemdir, ama bizim anlattığımız süspansiyon sistemleriyle alakası yoktur. İsmi süspansiyon olsa da bu sistem aslında arabanın yüksekliğinin yük durumuna göre ayarlanmasıyla ilgili. Hidropnömatik süspansiyon zaten bağımsız süspansiyonun bir çeşididir.

 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  Önceki şanzıman türleri incelemesinin devamı niteliğinde çok başarılı olmuş. Keyifle izledim.
  Sonrasında niye 1 saat değilde 30 dk olmuş bu inceleme diyerek üzüldüm.

  Bir de buraya alta link olarak eklenebilir. Bir karşılaştırma tablosu, comparison chart eklenebilir miydi?

 • mumsev @mumsev

  Bu seferki incelemeniz gerçekten çok faydalı, hiçbir otomobil programında kötülememek amaçlı bahsi bile geçmeyen süspansiyon türlerinden olduğu için size teşekkür ederiz.

  Bende tasarım ve hissettirdiği güven nedeniyle çok beğendiğim 2.el Ford Fokus ve Volvo S40 dan arka koltuklarının darlığı ve baş mesafesi yetersizliği nedeniyle bu ne biçim araba diye üzülerek vazgeçmiştim. (bu arada boyum 1,87 🙂 ) Şimdi anlıyorumki kullanılan süspansiyon sebebiymiş sorunun sebebi bunu da sayenizde öğrendik...

  Bir diğer sorumda eskiden asla güvenmediğim hatta tasarımlarından nefret ettiğim Kore malı KIA ve HYUNDAI markalarının bugün ki kaliteleri nasıl acaba merak ettim. Çünkü tasarım ve motor açısından çok yol katettiler gibi görünüyor. Bu arabaların süspansiyon tipleri nasıllar, bir Alman veya Japon otomobiliyle aralarında kalite farkı var mı..? Bu sorumun cevabını sizden ısrarla talep ediyorum...

  Teşekkür ederiz...

  • lawnmower @lawnmower

   Hyundai ve Kia'ların süspansiyonları sınıf standartlarında, hatta ortalamanın üzerinde kalitede. Örneğin i30 ve Cee'd 5 kollu arka aksla geliyor. Bizim "Avrupalı" diye kaliteli sandığımız bazı markalar halen böyle süspansiyon sunmuyor kompakt modellerinde. Genel kalite olarak da ortalamanın üzerinde seviyedeler, Avrupalı ve Japon rakiplerini yakaladılar.

 • ali

  Rx8 önlerde double whishbone arkada çok nokta bağlantılı kullanılan ve fiyatı alınabilir düzeyde olan tek araç galiba başka böyle model varsa yazarsanız sevinierim

  • lawnmower @lawnmower

   RX8'in fiyatı alınabilir seviyede olsa da kullanım maliyeti (bakım, tüketim, 2. elde değer kaybı) yüksek olduğu için kendisi pek alınabilir seviyede değil maalesef. Ford Focus gibi daha makul modellere bakmak lazım bence.

  • Ali

   Bakımı belki de en ucuz spor arabadır kendisi.

   2. el değer kaybı yoktur çünkü zaten sıfırı artık yok, eden zararını çoktan etti.

   Tüketim? evet biraz yüksek (16-19 Litre yakıyor), ama bana atmosferik (bu çok önemli atmosferiğin tadı bambaşka) motorlu 230 bg gücünde ve az yakan bir spor araba söylermisiniz.

   dikkat edilmesi gereken motorunun yağıdır, yağ tükettiği için eğer yağsız bırakırsanız 50.000 de motoru elinize alırsınız. yağına suyuna dikkat ederseniz 150.000 km rahat gider. 10.000 devir çeviren bi makine için fena değil.

   Vergisi gücüne göre bedava

   Ve en son olarak önlerde focus doublewhisbone mu kullanıyor yoksa mc phearson mu. Aile arabaları için önlerde double whisbone hayaldir. Yol tutuş konusuna ve fren performansına hiç değinmeyeceğim. sadece şunu söyliyeyim yolda bi tane görürseniz fazla yanaşmayın sert bir fren yaparsa allah korusun kendinizi rx in arka koltuğunda bulursunuz.

 • Samir

  Merhaba,

  Aracım Chevrolet yeni aveo HB kitapçık bilgilerinde önde McPherson, Arkada Birleşik kollu süspansiyon kullanılmış katalog bilgileri bu şekilde. Sizce nasıldır ?

 • bakeiz

  bu sistemlerin yakıt tasarrufu üzerindeki etkilerini nasıldır? iyi günler.

  • lawnmower @lawnmower

   Doğrudan etkisi yok, ama sürücünün sürüş tarzını değiştirerek tüketimi az da olsa düşürmesi mümkün. Şöyle ki; bağımsız süspansiyonlu (dolayısıyla daha iyi yol tutan) arabayla viraja girerken daha az yavaşlanır, çünkü araba iyi yol tuttuğu için virajı daha yüksek hızda dönebilir. Haliyle viraj çıkışında da viraj öncesindeki hıza dönerken daha az gaz vermek gerekir. Bu da tüketimi çok az da olsa azaltır. Bunun haricinde süspansiyonun tüketime etkisi yoktur.

 • lawnmower @lawnmower

  30KG fazlalıktan birşey olmaz. Octavia'nın arkası burulma çubukludur, sabit aks değildir.

 • Mr.opel

  opel astra h kasa 2013 sedan için arka süspansiyon sistemi nedir? ne opel sitesinde nede indirdigim teknik ozellikler .pdf lerinde Yazmıyor.

 • Can Akbulut @can

  Avensis'in mağarası orası. Çift salıncak ve tam boy stepne var, ona rağmen üç, belki dört Hanımla beraber o bagaja sığabilirdim. Çok derin.

 • Yilmaz

  Merhaba . Benim de ufak bir sorum olacakti. Citroën c5 ii millenium larin suspansiyonlari nasildir acaba ?

 • Efe Özer @headbanger_kerry

  Hocam 2012 model a3 1.6 tdi ambition sportback kullanıyorum.Aracta otomatık 7 ileri vites,sert süspansiyon ve 17 inc jant var.Acaba kullanılan suspansiyon tipi nedir?Araba en son cıkan kasa değil.

 • Furkan

  iki kere aynı hatayı yapmışsın Can, camber açısı yerine toe açısı demişsin, heyecanın güzel ama bilgilerin çok teorik ve ezbere dayalı malesef 🙂

  • Can Akbulut @can

   Düzgün cümle kurmaya çok özenmeme rağmen, teknik mevzuda konuşurken illüstrasyon ve "oyuncaklar" olmadan ne dediğim rahat anlaşılmıyor. Bu konuya eğileceğiz...

   Benim yıllarca araştırıp, çuvalla para, emek ve zaman harcayarak; sizlerle paylaşmak için öğrendiğim ama internetin ucuzlattığı algıyla burun kıvırdığınız, ezbere dayalı dediğiniz bilgiyi anlamamışsınız "malesef :)"

   Burulma çubuğu gövdeye ortasından tutturulur, "U"nun kolları üzerine yük binince içe batarak kapanır. Toe out oluşturan bu hal, stabil olmadığı ve titreşim yatay eksende sönümlenmediği için sekmeye de neden olur.

   Bunu önleyebilmek için U demiri alabildiğine sert yapılır, geri kalan yay tertibatı da ona göre sertleştirilir. Ve araç kaymak olmayan kaplamada yola tutunamaz.

  • Furkan

   Karşındaki insanın da birşeyler bilebiliyor olacağını düşün derim o zaman.

   Kimsenin hiçbirşeye burun kıvırdığı yok, özünde çok iyi niyetli biri olabilirsin (ki öylesin muhtemelen) ama hitap şeklin ve vücut dilin herşeyi çok bilen bir profil imajı veriyor karşı tarafa bilgin olsun (her ne kadar sen düzgün cümle kurma amacı ile bu şekilde davrandığını söylesende/gerçekten öyle olsa da)

   Video da elinde negatif camber gösterip, toe out dedin, yazılı olarak toe in şeklinde anlattın. Bol teorik bilgin içerisinde biraz boğulmuş olabilirsin muhtemelen, bir daha gözden geçirip daha teknik ve düzgün birkaç cümle ile açıkla istersen kafalarda soru işareti kalmasın 🙂

  • Can Akbulut @can

   Buradaki maksadınızı anlamadım; anlayıp da anlamazlıktan gelerek beni mi deniyorsunuz, muğlak kalmış bir ifadeyi mi düzelt(em)iyorsunuz?

   El kol hareketleriyle uzaktaki kameraya anlatmaya çalıştığım, defaatle zikrettiğim gibi esnemenin yatay eksende gerçekleştiği.

   Bir hata düzeltmek isterken (hüsn-i zannımca) dahi bütün programın ve şahsımın güvenilirliğini hedef alan uslubunuzu kendimden ziyade yorumları okuyarak bilgi edinmek isteyen takipçilerimiz açısından rahatsız edici buluyorum.

   Yüzyüze olsak uzun, sıkıcı ve yorucu paragraflar üzerinden değil birkaç kelime ile çözebileceğimiz mevzuları uzatmak kimsenin yararına olmayacaktır.

 • Osman Kodoman

  Ön süspansiyon McPherson Strut
  Arka süspansiyon Coupled Torsion Beam Axle

  Benim araçta bunlar varmış nasıl güvenilir mi? Sıkıntı çıkarır mı?
  Aslında her süspansiyon tipini anlatırken animasyonlu videolar girse arada benim gibi cahil adamlar için daha çok aydınlatıcı olur.Verdiğiniz bilgiler ve emek için sağolun.Videolarınızın devamını bekliyoruz..

 • MD

  Ellerinize sağlık, çok verimli, akıcı, hap niyetinde bir video olmuş.

 • Adige

  Benimde merak ettiğim bir konu ortaya çıktı cevaplayabilirseni sevinirim. Yukarıda bir arkadaş da değinmiş aslında. Arka süspansiyonların bağımsız olmasının aracın arka koltuklarındaki diz ve baş mesafesine olumsuz etkisini açıklayabilir misiniz?
  Şundan soruyorum. Örneğin honda civic ve genelde eski japon ve kore araçlarının arka süspansiyonlarının bağımsız olması ile arka koltuklardaki diz mesafesi ve oturma rahatlığı çok dikkatimi çekmişti. BUnun sebebini açıklayabilirseniz sevinirim.

 • Can Akbulut @can

  Sebep? 🙂

  Aşırı masraftan kasıt nedir bir de? Sert yay/amortisör takımı alınır OEM, o uygjlanır.

 • Ahmet

  Renault Megane 2 için yarı bağımsız diyebilir miyiz?

  "Its suspension* has been developed to combine directional control and a high capacity to filter out both vibrations and noise. The MacPherson-type front suspension and rectangular lower arm ensure a high level of transverse stiffness with a view to optimizing road holding and comfort. The rear suspension features a programmed-deflection torsion beam with coil springs, plus an anti-roll bar for optimal control of body roll."

 • O.K

  Yenı program nezaman ? Ozlettınız .

 • CenGh!S

  Merhaba Emre ve Can Hocam,
  2009 titanium x paket dizel Cmax aracım var. Çok memnunum. hatta jantlarda 17" ten 16"e ve lastik yanaklarında da 55 kalınlığa geçince çok sessiz ve konforlu oldu. Ama istanbul için kullanım kolaylığı açısından son kasa 1.6 tdci FIESTA ya geçme niyetim var. Süspansiyon açısından değerlendirirmisiniz? tavsiye edermisiniz böyle bir değişikliği?

  Bu arada yeni fiestaların(MK6) ara süspansiyonu tam bağımsızmı?

  • CenGh!S

   Bu arada yeni fiestaların(MK6) "ARKA" süspansiyonu tam bağımsızmı? yazmak istemiştim, düzelteyim hemen.

  • Can Akbulut @can

   Torsiyon çubuğu. Küçük sınıfta bağımsız sistem sunan model yok, zaten istihap haddinin düşüklüğüne güveniyor üreticiler.

   Bu kötü demek değil, ancak yüklü kullanacaksanız Focus'tan aşağı düşmemelisiniz. Keşke yollarımız düzgün olsa...

  • CenGh!S

   10 numara 5 yıldız adamlarsınız. Kararsız kalmıştım bu konuyla alakalı videonuzu da izleyince. Kar vermemde yardımcı olduğunuz ve cevabınız için teşekkürler.

 • unknownyet @unknownyet

  öncelikle bu bilgilendirici ve eğlenceli yayınlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Size bir şey danışmak istiyorum:
  2008 model Hyundai i30 aracım var. Ön ve arka bağımsız süspansiyon. Ama araba kazık gibi bastırdığımda hiç esnemiyor. Sanayideki usta normal diyor; ama ben arabanın içinde zıplamaktan bıktım 🙂 Bir sorun olabilir mi acaba? Aracı ikinci el almıştım çünkü.

  • lawnmower @lawnmower

   i30'un süspansiyonları biraz diridir ama aşırı sert değildir. Lastik havalarını kontrol ettiniz mi? Bazen lastikçiler olması gerekene bakmadan dört lastiğe de 40psi hava basabiliyorlar. Durum böyleyse lastikler darbeyi emmedikleri için tüm yük süspansiyona biner, sarsıntılar daha sert hissedilir.

 • unknownyet @unknownyet

  lastik basınçları 32 psi. Helezonları kesilmiş şahin gibi oldu araba. Hiç esneklik yok; yoldaki her şey içeride hissediliyor. Konfor namına bir şey yok. Sizce ne yapmam gerek?

 • unknownyet @unknownyet

  lastiklerim 195/65 ama hiç faydası olmuyor maalesef 🙁

 • kifodayi @kifodayi

  Müthiş bilgiler gene, teşekkür ederiz harikasınız.

 • 3M4E @3m4e

  iyi iş çıkarmışsınız yine. Can ve Emre abiler çok iyi ikili oluşturmuşsunuz. Herkes benim aracım nasıl şu nasıl bu nasıl diye soruyor, bu durumdan rahatsızlığınızın farkındayız ama takdir edersiniz ki otomotiv bayilerinde yetkililer sadece işlerine geldikleri şekliyle bilgilendirme yapıyorlar ki o da sadece az buçuk bir şeyden anlayıp sorana 🙂 Bende küçük bütçemle sahip olduğum Laguna 1'in virajlarda iyi olduğu herkes tarafından dile getiriliyor ancak bildiğim kadarıyla onda da tel maşa var 🙂 Aracın yol tutuşu belirttiğiniz gibi yüksek sürat ve ağırlık durumunda durum ciddileşiyor mu çünkü aracın kendi ağırlığı 1340 kg. Sürücü, arkada yer alan yolcular ve lpg tankını da ekleyince ibre yukarılara tırmanıyor. Bu durumda ne kadar dikkat edilmeli, durum korkulacak boyutlarda mı? Şimdiden teşekkür ederim...

 • Katre @katre

  2009 Golf MK5 TSI 122 HP deki süspansiyon tipi nedir?

 • Rüstem KURTCU @rkurtcu_1

  Can ve Emre bey verdiğiniz bilgilerden dolayı öncelikle çok teşekkür ederim. Süspansiyon sistemlerinin bakımlarından bahsedecek olursak. Benim Focus 3 aracım var. Garantisi bitti ve en yakın servis bana 150km, periyodik bakımları kendim takip ediyorum. Süspansiyon sistemlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi gereken ayar, sağlamlık v.b. durumlar var mı dır? Yoksa bir anormallik olunca mı müdahale edilmemelidir.Uzun periyotta bazı parçalar değiştiğini biliyorum. Sanırım tam bağımsız sistemlerde arka tekerleklere de rot (veya benzeri) bir ayar yapılıyor?@can

 • slmikck @slmikck

  paylaşımlarınız çok güzel...benim bi sorum olacak iş yerim % 60-%70 oranında stabze yoldan oluşmakta her gün kullanmasam da sarsıntının aracıma zarar vereceğini düşünüyorum. süspansiyon ayarı ya da amortisör değişimi yapmalı mıyım ?

 • slmikck @slmikck

  eet hakkın var, aslında lastik değişimi aklıma geldi ama doğru karar olduğundan emin olamadım. iş yerimizde 4 adet 4x4 L200 var hepsinide kullandım. En son alınan 4x4 ün lastik ebadları diğerlerinden büyüktü.Gerçekten de ciddi oranda sarsıntıyı gideriyor. Tabi L200 ile caddy arasında sistem farkı olduğundan emin olamamıştım. Çalışmalarınızın devamını dilerim...

 • slmikck @slmikck

  arkadaşlar, gün içerisinde süspansiyon sistem hakkında konuştuk. Tesadüf bi kaç saat sonra ark için düşündüğümüz 2016 passat ın test sürüşünü bizzat yaptım. Üstelikte aracı stabze zeminde 800-1000 m kadar deneme şansım oldu. 4 bağımsız süspansiyon çukurlarda gayet iyi çalıştı. Zeminde her hangi bi savrulma yaşamadık, araç içinde sağa sola sallanmadık. Neredeyse kasis sesleri yalıtılmıştı, camı indirince lastik sesleri anlaşılıyor. Paranızın karşılığını gerçekten alıyorsunuz...

 • Onur Mutlu @onurm-1996

  Bilgilendirme videosu için çok teşekkürler. Ben yeni aurisin premium 1.6 cvt şanzımanlısını test ettim. Bugün de teknik özelliklerine baktım. Arka süspansiyonları çift salıncaklı yapmışlar, ön ise McPharson süspansiyon kullanmışlar. Test sırasında araba konforlu geldi ve limitlerinin yüksek olduğunu da hissettirdi. Sizce bu kombinasyon c sınıfının üstünde mi?

 • t_d @td

  @lawnmower Fabrika çıkışı sert süspansiyonlu bir araba nasıl yumuşatılır? Maliyetler ne olur?

 • nardantaneler @nardantaneler

  soldaki adamda belirgin dehb var (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu)

 • İsmail Aktas @anikabombora

  Merhaba, İki senelik aracımda ön süspansiyonlar MacPherson arka burlulma çubuğu kullanılmış, arkada iki kişi varken kasis atlamalarında takozlara oturma yapıyor, bu sebeple farklı sertlikte bir süspansiyon arayışına girmek doğru olur mu?