Paylaş Paylaş

Volkswagen Jetta 1.4 TSI DSG incelemesi

Otoseyir olarak elimizden geldiğince ilginç, yollarda nadir görülen modelleri, özel donanımlarıyla incelemeye, sizlere tanıtmaya gayret ediyoruz. Bu seferki konuğumuzsa bir istisna: Her gün yollarda sıkça rastlaştığınız, belki park halindeki örneklerinin önünden onlarca kez geçtiğiniz Volkswagen Jetta'nın içinde nasıl bir atmosfer olduğunu merak etmiş miydiniz?

Bizim gibi düşünerek cevabınızı olumlu vereceğinizi varsaydık ve sabahın trafiksiz erken saatinde attığımız küçük tur boyunca dilimiz döndüğünce bu modelin kabininden izlenimlerimizi aktarmaya çalıştık.

Turboşarjlı, 1.4 litre hacimli, direkt enjeksiyon ve 16 sübaplı, dört silindirli benzin motoruna eşlik eden çift kuru kavramalı 7 ileri şanzımanın eğlenceli bir reçete olduğunu biliyorduk; bakalım mütevazi sedan gövde altında da güzel bir oyuncak gibi sürücüsünün yüzünü güldürebiliyor mu...

İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Paralelport @paralelport

  Olmadı ki yahu? Bizim yorumlar diğer konuda kaldı 🙂

  ekleme: bu video otoseyir'in en çok izlenen videolarından birisi olmaya aday, biraz özel ilgi göstermek gerek. Dilerim yorumları taşıma gibi bir işlem vardır.

 • serkan @serkan_1034

  Ferrari 488 incelemesi gelecek mi ?

 • Firat Erdem @ferdem

  video' da arabanın dışarıdan hiçbir görüntüsü olmadığının farkında mısınız ?

 • Kesb-i @kesb-i

  Dizeli kaça bilmem ama dizel a180 90bin lira, dizel v40 85 bin lirayken jettanın fiyatı gerçekten komik kalıyor.

 • lawnmower @lawnmower

  Meriç'in videonun başında optik barrel efektine kurban gitmesi haricinde gayet başarılı bir inceleme olmuş. Jetta'yı çok sevmesem de videoda bahsedildiği gibi bazı senaryolar için çok ideal bir araba. Elinize sağlık. 🙂

 • arandur @arandur

  Dokunmatik demeyelim hocam, 'bastırmatik' o ekran. Denedim, oradan biliyorum.

 • homosapien @biggestliar

  Benzinli jetta, 100.000 km'den sonra sizin kullanımınızla paralel baş ağrıtması çok muhtemel bir şanzıman ve 89.000 tl ancak Türkiye'de olur bu! Doğuş gurubu wolkwagen'i "dünyanın en iyi otomobili" diye satmaya çalışıyor ve biz de yiyoruz maalesef... "Geçen yıl grup olarak (wosows, audi,seat, skoda, scania, ducati, vs hepsi dahil) 9.500.000 civarında satılan otomobil markası" der kime sorsan ama bu satışın 3.000.000 adeti Çin'de satılan lupo modeli olduğunu kimse bilmez (polo'nun da kuçuğü,A sınıfı yani hyundai i10 sınıfında bir araç). Hadi o kadar sattın garanti dönüşü %35 civarinda olan bir marka yani satılan her 3 araçtan biri garantiye uğramış, bu "yüzden iyi niyet garantisi" diye göze hoş görünen bir uygulama başlattı. Canım yurdum insanı da bunu birşey sanıyor ama maalesef ki wolkwagen kalitesi yüzünden ve avrupada ki kayıp ettiği mahkemeler yüzünden çıktı bu uygulamalar..
  Testte @can şehir içinde kullanmış. Bi uzun yola çıkıp yeni, süper, harika, muhteşem, eşsiz duble yollarımızda kullanıp saatte 140 km hıza çıksaydı araba bütün "yolun şarkısı"nı size nasıl Beethowen 9. senfoni edasıyla dinletiyordu (ben kullandığım için biliyorum).
  Dizel ve DSG şanzımanlısını kullanmış biri olarak (2015 model 0 km kiralık bir araçtı). şehir içinde 6,5 - 7 litre yakıyor, şanzıman 0 km bir araç için çok başarılı sayılmaz. 70.000 km'yi devirince yavaş yavaş "abi gözünü seveyim yapma" moduna girecek gibi duran bir araç ve o araç 96.000 TL idi. Yuh dedim... 100.000 tl bir araca vereceğim ben herşeyi beklerim, hatta bana pati bile versin isterim..
  Eğer bu sınıf bir araca 90.000 TL verecekseniz gidin Toyota alın, hem sorunsuzluğu satın alın, hem dizel satın alın. Toyota'nın yağını, suyunu, samanını verin 20 sene tık bile demeden çalışır bunu unutmayın.. illa otomatik benzinli istiyorsanız gidin Dünya'nın en sorunsuz (bence en kaliteli C sınıdfı aracı) Mazda 3 alın ve ömür boyu sorunsuzca binin. Özellikleri kıyaslayıp bakın, atmosferik motordaki mühendislik başarısını gözlerinizle görün. Mühendislik içine turbo koyup 1.4 lt motoru 122 beygir yapmak değildir, mühendilik; 1.5 lt atmosferik motora 120 beygir koymaktır (tabii burada tork değeri değişkeni giriyor devreye, uzun hikaye şimdi). Daha önce 1.4 lt 140 hp vardı ne oldu? beceremedi woswos bu işi, neredeyse her satılan aracın yarısı (%52 'si) garantiye yatıya geldi, hemde o, bu değil motor yüzünden geldi..Sonra ne yaptı woswos motor gücünü 122 beygire çekti."Abi biz bu turbo işini beceremedik, hele değişken devir işini hiç beceremedik, şanzıman yüzünden turbonun kafası karışıyor, şunun devirini ve kompresyon değerlerini düşürün yoksa sattığımız her araba k...mızda patlayacak" dedi
  Hatta 90.000 TL veririseniz mazda 3'ün sizinle düğünlerde "damat halayı" bile çeken donanımlısını alırsınız, sadece ekranda dıt, dıııt, dııııt öten park sensörlüsünü değil...

  Edit 1: Hele woswos amcanın scirocco diye yakışıklı bi arabası var ki, tam bi fecaat! alan herkes serviste oda kiralıyor (bu yüzden de ikinci el değeri inanılmaz düşük, alan herkes elinden 3'e, 5'e bakmadan çıkarmaya çalışıyor)..
  Dünya'da herkes arabadan anlayacak diye birşey yok ama almadan önce şu interneti kullanrak yorumları okuyun, özellikle uzun kullancaklar servis, arıza, bakım, donanım gibi her kriteri değerlendirsinler. Kulaktan dolma bilgilerle lütfen araç almayın sonra paranızla rezalet çekersiniz. Herkes makine mühendisi değil otomobillere farklı bir gözle bakacak kadar tekniği bilsin ama lütfen araştırın, araştırın ki kendiniz gerçekleri görün...

  İlla ki woswos isterim ben diyorsanız @can 'ın da dediği gibi golf alın başka hiçbir modeline bakmayın bile...

  Edit 2 : Haa şunu da söylemeden olmazdı; çift kavramalı, 7 ileri vites, geçişler çok hızlı vs vs vs vs... "Allah'ım ne güzel sanki ben geçiyorum 7. vitese" .... Söylerken ne kadar cezb edici değil mi? ama bu çift kavrama (yarı otomatik yada otomatikleştirilmiş şanzıman) hangi aralıklarda, nasıl sorunlarla karşılaştığını, çıkan sorunların nelere ve kaç paraya mal olduğunu, servis bakım maliyetlerinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? ben yazmayacağım, siz araştırın ve kendiniz okuyun. Çünkü sonra bana "woswos sevmiyor, kafasına göre kötülüyor" dersiniz.. Vidyoda kanaatimce @can biraz daha ağzını açabilse neler söyleyecek belli ki. Ayrıca bilgisi de ziyadesiyle yeterli ama nedenleri malum susuyor işte!!!! " ULAN BU ARABA BU KADAR EDER Mİ?" diye bağıracak ama susuyor işte!!!

  saygılar

  • arandur @arandur

   Hocam ne yaptın sen, destan yazmışsın. 2. eli olmayan, servis sıkıntısı olan (küçük şehirde), parçası kolay bulunmayan Mazda'ya yönelmekten kaçınıyoruz haliyle. Toyota desen hiç uygun fiyatlı değil. Piyasada fiyat/performans bareminde 2 marka önüme çıkıyor. 1-Mitsubishi 2-Chevrolet.

  • homosapien @biggestliar

   Mitsubishi gerçekten kalitesi belli ve sorunsuz bir markadır. eğer temizini bulursanız sakın kaçırmayın @arandur ustadım. Araba nedir biliyorsanız (yağ, su, hararet vs.) mitsubishi araçlarında servise zaten çok ihtiyaç dumazsınız ..maalesef temsa yüzünden bu ülkede satışı çok başarılı değil.
   Chevrolet kanaatimce fiyat/performans (Türkiye pazarından çekileceğini açıklayınca özellikle) olarak gerçekten ön plana çıkıyor. opel ile platform kardeşşi olduğu için servis ve parça sıkıntısı çok yaşamayacağınızı düşünüyorum . Bence tek sıkıntısı motorun çok yakması (donanım, ağırlık ve motor verimliliği gibi nedenler yüzünden). çok kullanan biri değilseniz o paraya o donanım alınabilir. ama lütfen önceliği mitsubishi'ye verin binince anlarsınız mühendislik kalitesini..

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   Elinize kolunuza sağlık. Siz uzun dönem test (türkiye de olmayan bir sistem) yazısı gibi yazmışsınız. Bir araba en az 1 hafta test edilir. Uzun dönem testlerinde de firma aracı verir, 1 - 2 yıl kullanıcı testi yapılır. Ama ülkemizde amaci disinda kullanılan uzun dönem veya kısa dönem test araçları olduğu için firmalar her yayına temkinli davranıyor.

  • homosapien @biggestliar

   Kesinlikle doğru saptama. Bu yüzden zaten yurdum insanları okuyarak değil yaşayarak öğrenmek zorunda kalıyorlar maalesef...

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   94 model bir Toyota kullanan biri olarak Japon araçlarının sorunsuzluğuna katılıyorum. Yalnız son 10 yılda Hyundai de bayağı bir atak yaptı.

 • homosapien @biggestliar

  Kesinlikle tdci motor görece daha kaliteli ve nispeten daha sorunsuz.

 • homosapien @biggestliar

  @murdocklawless sizin mesajınızdan sonra internette biraz araştırdım. 2015 model 1.4 turbo benzinli ama highline donanımlısı 16.000 euro'dan (comfortline ise 13.800 euro) başlıyor fiyatı... Tamam burada vergi vs falan var. Ama hiç bir üretim yapmadan, sadece al-sat yaparak zengin olan doğuş grubu faktörü de var maalesef.

 • homosapien @biggestliar

  Bu garanti dönüş oranı 10 sene önce vosvagen'de daha düşüktü (%15 'ler civarındaydı) ne zaman bu turbo , TSI, TDI çıkarttı eline yüzüne bulaştırdı...Mallesef reno, pejo, sitröen'in 20 yıllık ortalaması %38 civarında.. woswos amcadan daha da kötü..

  Şunu da ekleyeyim bu bilgiler AVRUPA OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ tarafından heryıl yenilenir, dünyada da o kuruluşun rakamları muteber olarak kabul edilir hatta Avrupa birliği otomobil üreticileri derneği 15markayı temsil ettiklerini söylerler ama amerkan, japon, kore (yani avrupada satılan her araç için kamyon, otobüs vs ) üreticilerle ilgili herbilgi ve döküman bulunabilir ve 1990 yılından beri tüm raporları görebilirsiniz. Hatta, "ben öğrenciyim tez hazırlıyorum" deyin mail olarak tüm incelemeleri atarlar (tecrube ile sabittir).
  Türkçe desteği yok sitenin ama biraz anlayan herkes girsin ve incelesin bence.. Ayrıca bu rakamlar geneldir, yani daha detaylı araştırma sonuçları vardır, (elektrik arızası geri dönüşleri, mekanik arızası geri dönüşleri, işçilik ve montaj arızası geri dönüşleri vs gibi) her detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Son 10 yılın tartışmasız lideri ise Mazda'dır (mercedes falan' değil) sonra 2. 'likte toyota, mitsubishi, honda falan heryıl çekişir ama her zaman 5. mercedes'tir (hiç değişmez gibi bir sıralama sanki).. ama ilk 5 arasındaki oransal fark çok azdır.
  Sadece rapor değil, en güncel ve doğru otomobil haberlerini de bulabilirsiniz.
  European Automobile Manufacturers' Association
  http://www.acea.be

  Edit: %35 garanti dönüş oranı derken, bu oran herşeyi kaplıyor yani sadece motor anlamı çıkmasın. Bir düğmeden sebeb de olabilir, klimadan da olabilir, göstergeden de olabilir, herkesin bildiği dille "enjektör işemesi" gibi motoru çöp haline getiren ağır bir kusurdan da olabilir. Yani her kusurun ortalamasıdır. Zaten böyle de olmalı ortalama rakamı. yani "klimamız arıza verir ama motor da maşşallah iyiyiz, yazın da camları açın canım alla alla" gibi bir savunma olamaz...

 • homosapien @biggestliar

  Şunu da unutmuşum, zaten bu oranlar yüzünden japon üreticilerinin resmi servisi çok çok azdır. çünkü insanlar sadece yağ, filtre değişimine geldikleri için para kazanamadıklarından dolayı hepsi kapatmıştır dükkanı. Ama dikkat edin pekçok yerde reno , pejo, vosvos servisi görürsünüz. çünkü arıza verme oranları çok yüksetir ve sanayiye para kazndırırlar..

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. Bu tip piyasada çok tutan araçları incelemeniz bana daha iyi geliyor. Pahalı incelemeleri hiç ilgimi çekmiyor çünkü zaten alamayacağım bir marka. (Tabi bir ara Tesla Model S gibi elektirikli bir aracı incelerseniz alamayacak olsam bile ilgiyle izlerim.) Benim en çok beklediğim incelemelerden biri de Ford Focus. Skoda Octavia, Skoda Rapid gibi kendine has özellikler barındıran araçları incelemek de güzel olabilir. Bu arada otomobil alacaktım. ÖTV indirimiyle sıfır almaya karar verdim. Aklımda Ford Focus ve Skoda Rapid var. Focus'un yol tutuşu, direksiyon keyfi, her ne kadar ban boş alacak olsam da harika oyuncakları ve sportif görünümü beni cezbediyor. Rapid'i ise daha çok bagaj hacmi ve iç hacmi için düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bayiye gidip iki otomobile de bakmak istiyorum. Özellikle Focus'un bagajını değerlendireceğim. Sizce Ford Focus mu Skoda Rapid mi?

 • homosapien @biggestliar

  Dizel ise Ford, benzinli ise fiyat ve donanıma bakın derim @piledriver üstadım. Benzinli motor dünyada teknolojisi oturmuş her firmada çok sıkıntı yaratmayan teknolojiye sahip. Ford'un en büyük artısı 2. El değeri ve daha başarılı motor seçenekleri bence. Yakıt benzinli olursa tecrübe etmedim ama amerikan olduğu için Ford 1 lt kadar fazla yakar ama karşılığında da performans verir diye düşünüyorum. Ayrıca Ford'un donanımı muhtemel daha zengindir diye tahmin ediyorum (daha önce araştırdım birşey değil). Ve kesinlikle bence 4 ay daha sabır edin ve yıl sonu stok eritme kampanyalarına denk getirin (eğer yapabilirseniz tabi) çünkü %20 leri bulan avantajlar karşınıza çıkabilir. Geçen yıl Aralık ayında eniştem 2014 benzinli 1.6 astra'yi 46000 TL'ye aldı. Şubatta 55000 TL'ye satıldı aynı araç. sadece trafiğe çıkış tarihi değişik aracın o kadar yani 2014 değil de 2015 yazıyordu ruhsatta kalan bütün teknik özellikleri aynıydı.

 • Veysel @spectrum

  @arandur Hangisi için söylüyorsunuz? VW gruptaki dokunmatikler dokunmatik. Eşimde Polo var, ondaki dokunmatik dokunduğunuz anda anlıyor. Hatta dokunmama 1 -2 mm kala menüyü büyütüyor kolay basayım diye.

 • Kesb-i @kesb-i

  @teknobeygir Volvo'da manuel vites satılıyor mu ki? Hepsi otomatik diye biliyorum. Dizel jetta vs. dizel v40. Aynı cümlede kullanmak bile komik oluyor. 🙂

 • arandur @arandur

  @spectrum hocam 2013 olması lazım, yeni kasa Comfortline Golf ile denedim ekranı. Sahibi de dokunmatik diye ısrar etti, çok hafif dokununca algılamadı. Bunu göstererek ispat edince VW fanı gibi savunmayı bıraktı 🙂 Nokia 5800 kadar çöp ekran değil ama günümüz telefonlarından bariz kötü. Sizdeki ekran uzaktan algıladığına göre arada ekran iyileştirmesi yapılmış olabilir.

 • homeedition88 @homeedition88

  Yauv bu incelemeler iyi guzel de su arabayi duzgun kullanin arkadas. Ne sinyal var, ne seritte gitmek.

 • Şevki aksu @tutuklu8

  şeritte gitseler sanki alacan arabayıda.

 • Veysel @spectrum

  @arandur Hocam geliştirmişlerdir, 2-3 senede ekranlardaki değişim muazzam zaten. @mfeyzifar Golf çöp, 500L çöp. 500L'deki dokunmatik ekran bastırmadik bile değildi 😀

 • patpat @pathologic

  Yakıt konusuna değinmediniz sanırım. Çok merak ediyorum nedir 1.4 tsi ve dsg kombinasyonu yakıt açısından nasıl diye

 • homosapien @biggestliar

  Ben de 1.6 dizel ve dsg otomatik olanı vardı, şirket arabası ve kiralıktı ama izlenimlerim söyle.; istanbul trafiğinde (en yoğun saatlerde özellikle) 7 litre gibi mazot yakıyor, 6 litreyi çok az gördüm. Aslında abartıldığı ve 15.000 tl dizel farkı istenildiği düşünülürse ve çok km yapmıyorsanız hiç mantıklı ve anlatıldığı kadar ekonomik değil. Vidyoda da @can bahsetmiş 10 litre benzin diye ama bu değer yoğun saatlerde istanbulda klima açık 11-12 litreyi rahat görür. Anadolu'da da (trafiksiz kulanimda) 8 litrenin altına düşmez tabii turbo size rahat verirse.. Bu konuda Mazda'nın sky aktive teknolojisinin üzerine yok benzinli otomatik olanı İstanbul'da şehir içi trafikte 6.7 litre yakıyor. Arkadaşımda var 2014 Mazda 3 var. Klima açık, araç dolu, sadece Dur kalk trafiğinde bir kere ortalama da 7.1 litre gördüm dedi. Bu rakama inanırım çünkü Mazda İstanbul'da, hatta benim oturduğum Üsküdar'da boğaz köprüsü trafiğinde test etti araçlarını (dünyada sayılıdır böyle trafik ama ben hergün maalesef yaşıyorum) ve 6.7 litre yaktığını bildirdi. Bende bizzat arkadaşımdan dolayı bu değerlerin tam doğru olduğunu biliyorum.
  Uzun lafın kısası ; incelemedeki araca tahminimce 8 litreden aşağı yaktıramazsınız (tabii sabit ve düşük hız, alçak devir, uzun yoldan bahsetmiyorum). İstanbul'da yada trafiği olan büyük şehir merkezlerinde de 10 litreden aşağı yakmaz.

  • homosapien @biggestliar

   @myfeyzifar 'a katılıyorum. bu değerler çok abartılı yüksek değerler değil. Maalesef ülkemizde yakıt çok pahalı bu yüzden çok geliyor insana. İncelemedeki aracın sınıfını, ağırlığını, donanımını düşünürsek az değil ama çok da değil.
   Ayrıca benim yazdıklarım İstanbul'da şehir içi kullanım değerleri elbet diğer şehirlere göre fazla olacak. Ve son alarak sizin kullanmanıza doğru orantılıdır her şey; benim gibi önce rahatlığım ve bir an önce trafikten çıkmak için kullanırsanız (İstanbul'da yaşayanlar beni daha iyi anlar) aracına ve teknolojisine göre 1 litre, hatta 2 litre rahat fark eder. Yok siz ekonomik kullanmaya gayret ve sabır gösterirseniz bir seviyeye kadar düşürmek elbet mümkün.

  • Veysel @spectrum

   @mfeyzifar Benim araç şu anki kullanımımla 5.5 yakıyor, benzinli olsa aynı kullanımla 8 yakar. Senede 50.000 km yapan biri olarak aradaki fark 9000 TL oluyor. Az yol yapan biri içi 1-2 lt az görülebilir ama fazla yol yapan biri olunca, senede 9000 TL büyük bir tutar.

 • YilmazOnline @yilmazonline

  volkswagen'in distribütörü doğuş otomotiv oldukça ALINMAZ!

 • homosapien @biggestliar

  Yiğidi öldürdük ama hakkını da verelim, Golf başka bir araçtır volswagen'de. Bunu çok iyi biliyor ve golf' modeline özen gösteriyor çünkü onu da kayıp ederse WV markasını iyi temsil edecek bir aracı kalmıyor geriye. Mühendis olarak sınıfının standartlarını belirleyecek kadar pek çok konuda başarılı yapıyor diyebilirim ama maalesef ne alt modeli polo, ne üst modelleri jetta'da ve passat'da bu özenden eser yok... Avrupa'da ve dünyada adetsel satış bazında ve model olarak zaten en cok golf satılıyor (lupo gibi aptal bir aracı saymıyorum tabii).

 • ufuksey (dhw : vega) @ufuksey-dhw-vega

  VW'i sevmem de marka düşmanlığının ve taraflılığın da bir sınırı var.

  • homosapien @biggestliar

   @ufuksey üstadım kast ettiğim şey asla düşmanlık değil. Yazdıklarımdan düşmanlık çıkması normal çünkü sadece kötü taraflarını yazdım. Aslında kast ettiğim; WV bizim insanlarımızın düşündüğü kadar kaliteli değil ve o paraları doğuş gurubu istiyor ama o paralara çok çok daha iyi araçlar var demek istedim. Sadece wv'e değil hiçbir markayada düşmanlığım yok, sadece gerçekleri yazdım, ben uydurmadım. Bu kadar kötü gerçek bir araya gelince tabii düşmanlık gibi göründü. Ayrıca son mesajımda da "yiğidi öldürdük ama hakkını verelim" yazdım. Başka iyi bir modeli Türkiye'de olsa onu da eklerdim yazıma.
   Bugün reno fluance için 65.000 TL isterse ve benim halkımda dünyanın en kötü arabasına verirse bu parayı, ben de insanlar o paraları reno'ya vermesin diye Reno'yu da yerden yere vururum. Çünkü o "para etmez ve daha kaliteli araçlar alınır o paralara" demeye çalışırdım.
   @myfeyzifar 'ın da dediği gibi wv'nin Türkiye'de olmayan nispeten daha iyi arabaları var ama özellikle satamayız diye getirilmiyor Türkiye'ye. O modeller buraya gelseydi muhtemelen gelse doğuş grubu "Mercedes" muamelesi yapardı.

   Edit: Bütün otomobil üzereticilerinin bir alıcısı ve o markayı seveni elbet vardır olacaktır. Buradaki ince çizgi şu; istediğin para o otomobile değer mi? eğer doğru birşey istiyorsan kimse birşey demez zaten. Ama 10TL'lik otomobile 15TL istersen o zaman ben kötülerim. işte vosvos için yazdığım aslında bu. vosvos dünyanın en kötü arabasını elbette yapmıyor (fransızlar kötüyü yapmakta daha başarılı) ama ederinden fazla fiyat istersen işte o zaman olmaz. Bu her marka işçin geçerli Yani dünyanın en sorunsuz markası Mazda dedim ama Mazda6 'ya da gidip 120.000 TL vermeyin. Aslanlar gibi Mercedes'e yada BMW'ye binin.

 • deger @deger

  Volkswagen’in dizel motorlar için motor yönetim kodu sistemine hile kodu koymakla suçlanması ve bu yüzden büyük pazarlarda satışının durdurulmasıyla ilgili bir video hazırlamanız dileğiyle.