Paylaş Paylaş

ASUS ROG Strix Z390-E Gaming Anakart İncelemesi

Intel'in yeni dokuzuncu nesil işlemcileri ile birlikte çıkan yeni yonga seti Z390'ı Asus'un ROG Strix Z390-E anakartı ile inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Hamdi Bey'e sabotaj yapılıyor 😛

 • Suicide @suicide

  anakarti gorunce lp dir diye umutlandim :'(

 • Burak @burakk

  Murat Gamsız : O işlemciler satışa çıktılar ve biraz pahalılar.
  Pahalı olmayan iyi bir işlemci kalmadı ki zaten 🙁

 • Candaş @culas

  Anakart iyi hoş güzel ama işlemciler ile ilgili bir kaç söyleyeceğim şey var. Intel 7700K'dan sonra saçmalamaya başladı. 14nm işlemcilerinde ciddi bir başarım farkı ne yazık ki yok. Solid, Autocad, Maya ve Sketchup kullanıyorum bunun dışında Adobe programları da var. Evimde 5.nesil Masaüstü işlemcim var 5775c. İş yerinde hem Ryzen hem core i7 kullanıyoruz. Render alırken 6. 7. ve 8. nesiller arasında öyle aham şaham süre farkları oluşmuyor. Biri 25 dakikada yapıyorsa diğeri 28 öteki 33 oluyor. Tabi bu evde ya da işte kullandığımız 4, 6 ve 8 çekirdek işlemciler için bi deneyim. Evde kullandığım 5775 ilk 14nm Broadwell olmasına karşın 9. nesil çıkmış olsa da değiştirmeyi düşünmüyorum. Onun yerine iyi bir ekran kartı alıp işlem yükünü render alırken ekran kartının CUDA çekirdeklerinde halletmek çok çok daha fazla performans kazandırıyor. İşlemciye para gömmek gerçekten saçma artık. Onun yerine kapasitesi yüksek bellek iyi ekran kartı hızlı ssd almak çok ama çok daha mantıklı. 9. nesil bu sebeple gerçekten gereksiz oldu.

  Bu arada, o kadar büyük bir ekran kartına CoolerMaster'ın Vertical holder'ını kullanmak daha iyi olurdu. RTX ile kartlar büyümüş daha da. Uzunluk zaten fazla. Ne olur ne olmaz sağlama almak gerekir diye düşünüyorum.

 • TeknoStil @teknostil

  Anakart incelemelerinde kullanıcıların satın almadan test edemeyeceği özelliklere yer verilse daha iyi olmaz mı? Tamam bu anakart için elinize 9900K geçmedi vs. ama genel durumdan bahsediyorum.
  Örneğin CPU VRM' i inceleyebilirsiniz.
  Faz sayısı şu kadar, şu kadar ghz hıza OC yapıldığında; şu kadar yükte mosfet sıcaklıkları şu dereceye çıkıyor, kullanılan mosfetlerin verimliliği bu kadar, diğer anakart ile OC konusunda daha iyi vb. sonuçlar verilebilir.
  Bu anakartı alan adamın esas derdi, OC yapmaktır. USB portu sayısı vs. zaten internetten kolayca bulunuyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Overclock sadece bana ait bir deneyim olacağı için işinize yaramaz. Z390, 9900K gibi bir işlemciyi çalıştıracağı için VRM kısmı da Z370'e göre gelişmiş fakat sonuçta Z370 de bu desteği verdiğine göre temel ihtiyacı karşılıyor. Bu gaming ürünlerinde VRM bakıp ürün almak bence gereksiz bir hareket esas olay sunduğu ek özellikler. Wifi sunan anakart VRM'den daha avantajlı benim gözümde. Çünkü güç yönetim sistemi her türlü işlemciyi desteklemek zorunda. Overclock konusunda gaming ürünlerinin belkide tek farkı bu konuda daha dayanıklı olmaları. Ama o da abartılı voltaj denemelerinde farkını ortaya koyacak bir şey. Bunun için de işlemciyi serin tutacak kadar soğutma yatırımı gerekiyor.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Bu Intel'in yoğun talep oldu o yüzden piyasada yeterince işlemci yok sözüne söylemlerine inanmıyorum. Ne diyeceklerdi bir takım sorunlarımız var henüz tam anlamıyla çözemedik bunda dolayı piyasada az bulunuyor mu diyeceklerdi.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel inceleme, RGB varsa iyidir 😊 ben Ryzen tercih ederim

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  Anakart konusunda her geçen gün markalar ve modeller birbirine yaklaşıyor... önceki nesillerde kullanılan ek yongalar bile markadan markaya fark etmez oldu... USB 3.1 Gen2 için ek yonga üreten tek marka var sayılır ses için codec yine aynı WiFi için de öyle oldu LAN için de öyle... bu durum da anakartların fiyat/performans kriteri kesinlikle ölçülebilir değil... 14nm'den sonra güç yönetimi ve güç beslemeleri de AMD kadar fark oluşturmuyor zira en kötüsü bile ev kullanıcısını 5 seneye yakın götürür... zaten 5 yıldan uzun aynı sistemi kullanan kitle de sağlam anakart alıyor...

  14nm 5. nesil intel ile 14nm 9. nesil, aynı frekans bandında oyuncu için cidden fark oluşturmuyor %20-25 Özellikle elinde i7'si olan adam kesinlikle ekran kartı upgradesi dışında bence (eğer intel devam edecekse) 10nm işlemcileri görmeden sistem yenilememeli... AMD tarafına geçmek istiyor ise de intel'in 10nm hamlesi beklenmeli bence Zen 2 7nm ile kesinlikle şuan piyasada satılan tüm işlemcilere fark atacak o kesin ama ne kadar fark atacak... öte yandan 10nm intel muhtemelen yeni socket ve yeni chipset isteyecek yani özetle PC toplamak için ultra verimsiz bir dönemdeyiz... temel ihtiyaç düzeyinde şartları karşılayan sisteminiz varsa bulaşmayın derim... Görünen köy klavuz istemiyor...

 • Mustafa Sancar @bluehornet

  06:40 hamdi bey nişan alıyor 🙂 gez, göz arpacık

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Asus prime B350 plus anakart'ım var.İşlemci soğutucu için olan led bağlantısına şerit led bağladım.Fakat şu asus AURA çalışmıyor bunun sebebini ve çözümünü bilen varmı'dır.

 • İlkay Güngör @xen

  "Yıldırım korumalı LAN var, sen ölüyorsun ama oyundan düşmüyorsun" @gamsizm 😀

 • Daviance @daviance

  üretim yokmuş bahaneside yeni moda ,mining revaçtayken de aynı şeyi gpu üreticileri yaptı üretim yetmiyor vs vs ,ramlerde yavaş yavaş ucuzlama görünmeye başladı diğerlerinede yayılacaktır zamanla.

 • Düş Düşünürü @dkare

  corsair 500d incelemesi ne zaman gelecek belli mi? @gamsizm

 • Gözlüklü Şirin @gozluklusirin

  Bu kadar parayı buna veren varmı cidden. Gerçi bilmeyen iyi bir şey zannedip verir. İşlemci pazarında gerçekten saçmalıyorlar. Ryzen gen 2 al geç bunla mı uğraşacaksın.

 • ahmetfx @ahmetfx

  Intel 9. serisi gerçekten de gereksiz bir çıkış oldu. Testlerde hemen hiç fark yok önceki nesil ile. Sırf 9900K satsın diye 9700K'nın HyperThreading özelliğini çıkarttılar. Böyle olunca da testlerde 8700K ile benzer performans sonuçları çıkıyor.

Benzer Videolar