Paylaş Paylaş

Intel 14. Nesil İşlemcilere İlk Bakış

İşlemcilerinin yenilenme sürecini iyice hızlandıran Intel, masaüstü bilgisayarlar için 14. nesil Core işlemcilerini piyasaya sürmek üzere. Şu anda kullanımda olan 6xx ve 7xx serisi Intel yonga setleriyle kullanılabilen 14. nesil Core işlemcilerin ilk örneklerini, ASUS'un yenilenmiş TUF Gaming Z790-Pro WiFi anakartını ve yepyeni ASUS TUF Gaming LC II 360 ARGB soğutucusunu kullanarak denedik. Kısıtlı zamanda edindiğimiz izlenimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Realblue1 @realblue1

  İzleyelim bakalım amd'nin ezeceği bir intel neslinin daha videosunu 🥳

 • yilank @yilank

  intel yine "zengin, keriz ve öfkeli" avina cikmis 🤣. (bu keriz avinin tek pozitif etkisi "teknolojk ilerleme" olsa gerek 🤓 )

 • paratoner @paratoner

  intel'in amiyane tabirle değilde nazikçe saf tayfayı kandırmak suretiyle gelir elde etmek istediği bir nesilciğini görmüş olduk.
  Hiç sıkılmadan nesilcik yapıp nesil diyorlar, bazen isim bazen de farklı bir pazarlama taktiği ile 3-4 yıldır idare ediyorlar.
  Elinde sağlıklı çalışan bir sistemi olanlar değişimde %40-50 performans artışı görmedikçe değişmezler ama artık böyle insanların nesli kesildi hepsi 2000'ler kaldı, bilgisayarı boşlayıp hayata daldılar meydan kopillere kaldı, yeni çıkan herşeye hücum edip eldekini parası varsa hemen değişen insanlar yüzünden firmalarda tüketiciye gram saygı kalmadı.
  Testlere bakınca ancak sıfır sistem kuracaklar tercih edebilir fakat bir sonraki nesli desteklemeyecek olması en büyük dezavantajı, güç tüketimine girmiyorum zaten tepe performans isteyen ona göre diğer parçaları da seçiyor konuşacak bunun üzerine konuşmanın bir faydası yok.
  Birde unutulmaması gereken ekipmanların fiyatları son 10-12 yılda ciddi manada artmış durumda ve hala artıyor, nesil diye güncelleme yapıp önümüze getirmeleri ve bunu da 2-3 yıllık periyotlara bölmelerine sinir olmamak çok zor.
  Yazılım firmalarıda donanım üreticileri de tüketicilerin vurdumduymaz tavrını sömüdükçe doymuyorlar, AMD gibi kağnı hızında iş yapan firmalar dahi intel gibi doymaz firmaların taktiklerini uyguluyor, o yüzden AMD artık premium ürünlere odaklandığından beri ucuz değil.
  Teknolojik gelişim ve performans tablosunun yanına fiyat etiketini tutunca sadece sıfırdan kurulumda şans verilebilir fakat AMD seçilirse en azından bir sonraki seri işlemcinin tepe modeli alınarak sistem güncellemesi yapma şansı da var. hesap kitap sizin !