Paylaş Paylaş

Monster Pusat Clutch Gamepad İncelemesi

Monster'ın Pusat serisinde uzun süredir mouse inceledik ama sıra Gamepad'e geldi. Clutch Gamepad, kablosuz, titreşim motorlu ve tuş dizilimi ile çok iyi bir gamepad. Ürünün detayları ve fiyat bilgisi için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  O bir gamepad olmaktan daha fazlası uçan gamepad

 • Orcun @orcun

  @gamsizm Murat hocam güzel incelenmişte bazı şeyler eksik.

  Gamepadde en önemli şeylerin başında hassasiyet geliyor. Bu alette deadzone ne kadar var ? ölü bölge diye tabir edilen alan var. Analoglar mesela ne akdar oynatmadan sonra oyunda veya işlevde hareket sağlıyor ? kimi model var 1 cm oynatınca yeni algılıyor mesela fps tps oyunu oynamak ölüm oluyor.
  İşte tetik kısmı, ayarlı tetik yani L2 R2 diye geçen tetikler ne kadar basarsam ilk hareketten sonra oyunda araca gaz veya fren yapıyor ? 1 cm bastırıyorum arabada hareket yok sonra sonra algılıyorsa bu bela birşey. Bende bu monster'ın pusat pro modeli var seviyorum ancak deadzone king resmen. Analoglardaki hata payı yüzde 20, tetikelrde ki deadzone en az 1 cm'e yakın 1 cm basıyorum içeri giriyor anca oyunda işlevi yerine getirmeye başlıyor öncesi yok boş. Adamı oyundan soğutuyor bu durum.

  • arvelo @arvelo

   joysticklerde de triggerlerda da deadzone mevcut, hissediliyor. steam'den ölü bölge tanımlaması yaptıktan sonra daha iyi hale geldi ancak var yani bu durum değişmez.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Şöyle iki cins deadzone var. Birincisi doğuştan olan ikincisi sonradan olan. Doğuştan olana aleti alınca alışacaksın. Kaç olduğu dert değil. Kendi Sony gamapadimde daha az mesela bunda daha çok hissediliyor ama fiyatı 7 katı pahalı. Sonradan olan kötü ki o Sony'de de var. Alıştığın ayar bozuluyor. Benimkinde deadzone ayarlanıyor. Bunda sen alışacaksın. Bence kutudan çıkan ayarı ne kadar koruduğu daha kritik. Bunu da kullanmadan söylemek imkansız.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Murat hocam 1. olana alışmak çok zor. Çünkü alet 1 cm oynattıktan sonra ne kadar hızlı tepki vereceğini kestiremiyorsun. Mesela forza da tetik tuşları gaz fren vs. 1 cm'den sonra algılıyor ve algıladığında geriye kalan 1.5 cm pay içinde arabanın gaz ve fren tepkisi daha farklı oluyor. İlk algılaması yüksek oluyor. Bunu oyundan yada başka program ile ayarlayınca da tepkisi düşüyor. Aynı şey analog içinde geçerli, bir yerden sonra sabit hızda kamera dönmüyor, bir anda dönüyor. Yani ben 0 konumundan 0.5 cm oynatıyorum, kamera hızı bir anda yüzde 30 40 gibi dönüyor. Fps oynamak mümkün değil. Bazı ayarlamalar hassasiyetler yapıyorsun bu sefer kabız gibi oynanıyor. Birde bunların yanı sıra pc tarafında fps değişken. Konsolun en büyük artısı fps bir 120 bir 50 bir 70 olmuyor. Hep ya sabit 50 60 ya da 25 35 arası max. çok hesap kitap giriyor bu işin içine büyük sıkıntı. Umut bilir özelden yazışıyoruz aylarca ben gamepad aradım. Yamuk analog mesela istemiyorum sonuçta ben konsoldan pc'e geçmiş adamım yani ve konsol da playstation. 2000 yılından teee 2019'a kadar bir fiil konsol. Analog o yüzden xbox gibi biri yukarda öbürü aşağıda olmayacaktı. Yan yana ps gibi olacaktı. Şarjlı olacak pilli değil, ve bt olacaktı. Ara tara 1 2 ay böyle bir gamepad bulamadım. Çinde buluyordum aslında ama gereksiz pahallıydı. Hadi dedim notebook'a kılıf alayım monster'a gittim, onlarda sağolsun internet kafe gibi ortam oturun deneyin dediler. Baktım ilk izlenim hoş(bendeki pusat pro için ) Salak gibi forza 4 vardı sadece onda denedim keşke fps deneseydim neyse, sevgililer günü kampanyası vardı 699 liraydı 2 tane gamepad. Ya dedim 2 tane çok ben oynayacağım gerek yok vs ya dedim tanesi kaç 450 miydi öyle birşey galiba dedim 350 olmaz mı ? 700 lira mağdem ikisi bari tanesi 350 olsun alayım. Kıyak geçtiler gitti birileriyle konuştu vs tamam 350 okey kılıfla aldım çıktım. 😀 Ama yani oyunlardan soğuttu bendeki 2007 model xbox 360'dan kalma kablolu gamepad'in hassasiyeti bundan çok daha iyi.

  • hakan86 @hakan86

   @orcun Valla ben de ideal bir gamepad bulamadım açıkçası pc için. Sorsan herkes Xbox al geç diyor. Gittim 9.nesil son model xbox gamepad aldım, memnun kalmadım. XYAB tuşları alenen dandik: tuş hissiyatı kötü, güzel basmassan algılamıyor komutlarını. Bendeki mi problemli diye araştırdım, redditte bir sürü insan şikayetçi aynı konudan. D-pad'i de kötü, çıt çıtlı tuş yapmışlar, çapraz yönlere basması da zor. Platform oyunları ve dövüş oyunları için rahat değil. Şimdi gideyim dualsense alayım diyorum, onda da xinput desteği yok, gidip ek yazılım kurmak falan gerekiyor. Logitech'lerin de tutuşu rahatsız ve tetikleri sert. Şu Xbox'ın tuş kalitesi düzgün olsa,d-pad'i sony gibi olsa, bir de şarjlı olsa tam ideal olacak benim için.

  • Orcun @orcun

   @hakan86 Xbox türevi gamepadler var aslında büyük markaların iyi oluyor vs. ama tabi microsoft pek öyle değil. Birde diyelim gittin dualsense aldın vs. bunu yazılımla xinput yaptın falan iyi hoş. Şimdi sony'nin tuşların layout'ı farklı. çarpı kare üçgen yuvarlak l1 l2 r1 r2 diye gidiyor. Oynadığın oyun sen yazılımla xinput yaptığında diyecek ki x'e bas, ama ps layoutta x'in yeri farklı, xboxta a tuşu ps da x yani. 😀 İşte oyun diyecek ki lb'e bas mesela lb de l1, rb'e bas diyecek o da r1 böyle bir karışıklık yapabilir. Ha alışırsın aynı oyunu 5 saat oyna kaparsın mevzuyu ama ben mesela bu konuda zorluk çekiyorum hala, alışamıyorum ben bu layout'a olmuyor.

  • hakan86 @hakan86

   @orcun Layout problem olmaz gibi geliyor benim için. Zaten yıllardır xbox layoutu ile oynadığım için Y bas dediği vakit elim üçgene gider, yerleri aynı neticede. Ama tatsız bir detay tabi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun Şöyle, videoda da söylediğim gibi bunu alıyorsan zaten daha iyisini alamadığın için alıyorsun. Bir alana ikincisi yarısı kampanyası çok iyiydi mesela. Bu ürün ekonomik bir ürün. O yüzden mutlaka eksileri olacak. Belli oyun türünde daha çok hissedilir olabilir. Her şartta iyi olmalı diyen üç katına kadar çıkmaya hazır olacak. Dead zone'u düşünen daha da fazla çünkü zaman içinde mutlaka oluyor. Çaresi olan var olmayan var. Hem az para vereyim hem de tüm işimi çözsün diye bir şey yok 🙂 1000 lira az para evet.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Bence Murat hocam buna 1000 lira verene kadar 250 lira daha eklensin https://www.trendyol.com/hyperx/clutch-bluetooth-ve-2-4-ghz-kablosuz-cikarilabilir-telefon-klipsli-oyun-kumandasi-p-457681508? bu ürün alınsın derim. Bu bahsettiğim sorunlar bu üründe yok gibi birşey bu arada + hyperx zaten. Ha ama denseydi ki bu ürün 699 lira, 799 lira işte o zaman cezbedebilirdi. Ama 1000 lira verip üstüne böyle driftmiş işte deadzone imiş yok bt bağlantı kopmasıymış gibi şeylerle uğraşmazsınız. Ha diyebilirsiniz tabi 250 lira farkta az fark değilmiş diye on da birşey diyemem. 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @orcun Bence Xbox ya da Sony kumandası alınır geçilir bunlar da ucuz ürün. Mantık şu, bizde 1000 lira ise aslında ne kadar. Ama işte evet o 250 dert bunu alan kişiye. Yoksa bu ürün segmenti var olamaz. Monster'ın 1000 TL altına satması gerektiği konusuna katılıyorum. Kampanyası esnasında daha çekiciydi ürün. HyperX'te de titreşim yok görünüyor doğru baktıysam.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Öyle, xbox yada ps gamepad'i bunlardan çok daha iyidir. https://www.akakce.com/oyun-kolu/en-ucuz-xbox-series-kablosuz-fiyati,820242699.html 1600 lira bandında geziyor mesela 9. nesil xbox gamepad'i. 15 gün önce de 1400 lerdeymiş vs. Aslında bunları da düşününce 9. nesil xbox gamepad'i çok daha mantıklı. ha tamam biri 3000 2500 lira olur monster 1000 liraya versin eyvallah. Ama şu durumda bana hala monster mantıklı gelmiyor. Ben pusat pro modelini aldığımda dediler ki bunun yazılımı var bios firmware'i atılmış yoksa pc de kablosuz kullanamazsın diye uyardılar. Çünkü gamepad'i pc xbox gamepad'i gibi görmüyor oyunlarda bela birşey senin oturup tek tek tuş ataman lazım da vs. allahtan firmware verilmiş falan ama ucuz ürün ben o dönem aldığımda muadil xbox gamepad'i 800 900 1000 liraydı e ben 350 liraya alınca güzel geldi. Monster'ın öncelikle bunu anlaması lazım, premium marka değilsin. Premium marka olmadığın için marka bilinirliliğin yok. Bu adamların işi normalde notebook, ya notebookta bile bu heriflerin kanser birtane control center'ı var ama düşman başına bir yazılım. Aynı yazılımın ingilizcesi tongfang da var zaten ya herifler 2 tane dil şeyi eklemiş veriyor bunu al diyor kullan vs. ya arkadaş sen malına önce bir sahip çık ? koysana o yazılımı microsoft store'a ? aletin kutu tasarımı falan birebir razer zaten, işte driverlar usb bellekte geliyor falan çok ince detaylar var ama bazı şeyler çok sıkıntı. Neyse çok detaya giriliyor gerek yok, ama öncelikle monster'ın ürünleri konusunda bir düzene girmesi lazım. Ürüne sadece üstüne logo var diye fiyatı böyle olmaz. Mouse içinde geçerli klavye veya kulaklık hepsi etiket malı aratırsanız aliexpresste muadilleri çıkıyor zaten, bunlara markanın dikkat etmesi gerekiyor. Hyperx'e dönersek bende detaylı bilgi bulamadım ama ts'den aktif olarak @emre64 kullanıyor bu gamepad'i ona sormak lazım.

  • Emre @emre64

   @gamsizm Daha önce @umtk'ya da dedim Hyperx Clutch fena bir gamepad değil fiyatına göre. Hem usb, hem 2.4 ghz hem de Bluetooth üzerinden bağlanıyor. Yanında 2.4 ghz dongle, quick charge da destekleyen 3m bir type-c kablosu çıkıyor. Bir de telefona bağlama aparatı. Fiyatına göre bayağı dolu bir ürün, mutlaka göz atın derim.

  • Umut Koçak @umtk

   @emre64 Hyperx Clutch güzel gamepad bin liralara tekrar olursa Monster yerine tercih ederim.

 • Fatih KINIK @kiniks

  apple tv olduğu için steelseries nimbus+ almak zorundakaldım. sorum şu apple tv desteği varmı aletin ?