M1 işlemcili 2020 Macbook Air'ların ram veya SSD kapasitesi daha sonra arttırılabiliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm eşim akademisyen ve bilgisayarı ile tüm işi Microsoft word ve excel üzerine dersem yalan olmaz. Bu güne kadar hep Windows kullandı. Laptop'u çok eskidi ve yenisini alalım diyoruz. MacBook air veya pro alsak Microsoft Ofis programları anlamında bir sorun yaşar mıyız sence? Çalıştığını biliyorum ama arayüzü vb aynı mı? Kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir mi?

Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Aslinda Chromebook tam bu is icin ama bilemiyorum.

 • Erdinç B. @erdincb

  Adam Murat Gamsız'a sormuş bize ne oluyor beyler?

  • Saylam06 @saylam06

   Oldukça faydalı yorumlar yazmışlar sağ olsunlar. Bu kadar Mac kullanan olduğunu bilmiyordum. Murat Beyi sırf kullanıcısı olduğu için tag'lemistim.

  • Erdinç B. @erdincb

   @saylam06 O zaman yüz bulup ben de yorumumu yapayım. Ben windows kullanıcısıyım, artık alışkanlık mı benim beceriksizliğim mi bilmiyorum, ara sıra abim yokken dükkanına bakıyorum bir kaç günlüğüne, mac kullanıyor ama ben kullanamıyorum. Tuş kombinasyonları farklı, menüler farklı, sağ klik falan derken gerçekten çok zorlanıyorum ki artık açmıyorum bile, kendi bilgisayarımı götürüyorum. Düzgün işleyen bir düzen varken ve değişimin bir getirisi de yokken niye eziyete giresiniz?

 • qubit @qubit

  Elbette bazı farklar oluyor; örneğin Excel'de VBA desteğinin geldiğini sanmıyorum. Güncel durum nedir bilmiyorum ama internette şu alttaki link gibi birkaç kaynak bulabileceğinize eminim:
  https://spreadsheeto.com/mac-vs-windows/

  Arayüz için de Youtube'a bakın.

  • qubit @qubit

   Ha bu arada: ben olsam Mac alırdım. Ofis setini günlük kullanıyorum ama Excel'de gün boyu, 10-20 tablo açıp dibine kadar kullanan birisi değilim. Her kullanıcının tipi, huyu, alışkanlığı, ve sabrı farklı oluyor. O nedenle aman illa Mac alın demek zor. Mesela klavye kısayolları hafif farklı, bir öğrenme süreci illa ki olur. Zor mu? Değil ama her kullanıcı farklı.

   2008-2009 gibi aldığımız birkaç sistem halen çalışıyorlar. Bu elbette iyi bir rakam ama artık bellek ekleyemiyoruz. Disk büyütemiyoruz. İşler eskisi gibi değil. O zamanlar mesela Flash disk şu bu taktın mı virüs derdin vardı, Mac'e geçmek bir avantajdı. Normal kullanıcı için büyük konfor sağladı. Şimdi Windows'ta durum ne bilmediğim için yorum yapamam.

   Cihazlar kaliteli. Ses yok. Ekran iyi, touchpad iyi, yeni işlemci gayet iyi. Pil konusunda zaten sınıfının en iyisi ama şimdi Zoom açsan dayanabilen cihaz kalmadı. Zoom açıyorum 10 saat kullanabiliyorum diyecek makine yok.

   Ülke olarak fakirleştiğimiz için cihaz önermek cesaret işi. İyi araştırmalısınız.

 • Temp 🔴 @temp

  Windows'la büyümüş biri olarak Mac çok karışık, çözümleyemediğim bir şey gibi gelse de bahsettiğiniz günlük ofis işlerinde daha iyi, daha uzun süre götüren cihazlar.
  Dolayısıyla amaç oyun değilse Mac gayet de tercih edilebilir.
  Başta karışık gelebilir ama alışınca da o ekosistemi bırakmak istemezsiniz.
  Benim hiç Mac bir bilgisayarım olmadı dolayısıyla da Mac'in kullanım amacını, kitlesini çok sonra öğrendim. Ama kesinlikle başım ağrımasın diyenler için Mac güzel bir seçenek. Ben de benzer işlerle uğraşsam Mac'i tercih eder, hatta çocuklarıma(olsaydı) okulda kullanmaları için bile -eğer imkanım da varsa- Mac almaya yönlendirirdim.

Samsung 55ES7000 TV'mizde çocuğun oyuncak fırlatması sonucu görüntü gitti, çizgiler çıktı. On cam sağlam duruyor ama içindeki ekran belli ki kırıldı.

Bunun tamir maliyeti hakkında fikri olan var mı?

Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Merhaba

aliexpress'ten aldığım ürün arızalı çıktı ve satıcı firma para iadesi yapacağını belirtti. Fakat ürünlerin bana ulaştığını kabul etmemden itibaren 15 gün sonra para iadesi yapabileceklerini söylüyorlar. Bana pek mantıklı gelmedi. 15 gün sonra yorum yapma şansımı ya da dispute açma şansımı kaybetme ihtimalim mi var acaba diye düşündüm. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün bir paylaşım yapmıştım ve Dell XPS 13 cihazıma yeni pil taktığımı ve bazı sıkıntılar yaşadığımdan bahsetmiştim.

Bugün ofise gelip biraz kullandım. %99'dan %96'ya kadar kullandıktan sonra bir anda cihaz kapandı. Ani bir kapanmaydı ve tekrar açılmadı. Laptop'u şarja taktım ve tekrar açtığımda şarjın %96'da olduğunu gördüm. Tekrar %100'e gelip şarjı kesince adaptörü çıkarttım ve kullanırken yine aynı şekilde (bu sefer sanırım %94'te) kapandı.

Hangi programla bakarsam bakayım pilin hem kapasitesi, hem dolabileceği maksimum seviyesi aynı gözüküyor ve pil sağlığı çok sağlıklı olarak gözüküyor.

Pil LG üretimi gözükmekte (Aliexpress'ten aldım).

Kalibrasyon ile ilgili biraz araştırma yaptım fakat ne kadar içeriğe girdiysem pil sağlığı kötüyse ve maksimum imalat seviyesi ile dolabilecek maksimum seviye aynı olduğu sürece kalibrasyona gerek olmadığı yazmakta. Pilimde bir arıza varsa bu değerler neden bu kadar sağlıklı çıkıyor?

İşin içinden çıkamadım açıkçası. Durum fotolarda gördüğünüz gibi.

Yardım edebilirseniz memnun olurum.

EDIT: Kapandıktan sonra tekrar açarken uyarı ledi 3 sarı 1 beyaz yanıyordu. Araştırdığım kadarıyla Cmos Battery hastasıymış. Bios pilini söküp geri takmayı deneyeceğim.

Not: Dünkü paylaşımımı yanlışlıkla sildim. Dün cevap yazan arkadaşlardan özür dilerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Pili çıkart takmadan önce bios pilini de çıkart önce kendi pilini sonra bios u tak. Ama diyeyim bence pil bozuk gibi duruyor.

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Benim 5 küsür yıllık bilgisayarın sorununa benziyor. 60 civarlarında kapanıyor bilgisayar, şarja takıp açtığımda tekrardan 60'dan başlıyor benimki de. Muhtemelen pil hücrelerinden biri yeterli voltajı sağlayamayınca kapanıyor aniden. İade işlemi başlatıp satıcıya kapanıp açılmadığını kanıtlayan video gönderin bence.

 • sawgent @sawgent

  Aliexpress'ten alınan herhangi bir pile güvenilebileceğini düşünmüyorum. Garanti sağlam birşey isteniyorsa ilgili markanın kendi servisinden temin edilebiliyorsa yada değiştirilebiliyorsa ordan yapılmasını öneririm. Belki amazon'dan bakılabilir.

  Çok çok küçük nüans farkları ile orjinalinin neredeyse aynısı görüntüde çakma piller üretmek çok basit Çin'dekiler için.

Iyi bir genel yapıştırıcı öneriniz var mı?

Klasik Japon yapıştırıcıları gibi kapağını kapattığımda bir sonraki kullanımımda donmuş olarak bulduğum ve kapağını açamadığım bir şey olsun istemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Huawei Watch GT saatim için Samsung telefonumda kullandığım Huawei Sağlık uygulamasını kullanmam için HMS Core adında bir Huawei uygulaması indirmiştim. Sağlık uygulaması aksi taktirde çalışmıyordu.

Şimdi E-devlet uygulamasını her açtığımda ekrandaki uyarı geliyor.

Bu HMS Core tam olarak nedir? Neden E-devlet açılmaya çalışınca aktive oluyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pc, laptop ya da oyuncak gibi ufak hassas vidalı ürünleri söküp takmak için kaliteli bir tornavida seti önerebilir misiniz?

Elimdekinin uçları kötüleşti. Almışken iyi bir şey alayım diyorum.

Üst limit 200₺ diyelim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap