Steam’de Oyun İade Etmek

Herkese Merhalar,

Steam bilindiği gibi bize lisanslı olarak oyun, video ve yazılım satışı yapan bir servis. Biz tüketicilerin en büyük haklarından biri de beğenmediğimiz, beklentimizi karşılamayan ürünleri belirli koşullar dahilinde iade edip paramızı ya da hediye çeki alabilmek.

Steam’de müşterilerini mağdur etmemek için geçtiğimiz yıllarda iade sistemini tüm herkese sundu. Steam üzerinden aldığınız oyun ve yazılımları 14 gün içinde ve 2 saat ve üzeri kullanılmamış durumda iade talebinde bulunabilirsiniz.

Peki ilk önce nasıl iade işlemini gerçekleştireceksiniz ondan bahsedelim sonra detaylarını konuşuruz.

1.Kütüphaneye gidin ve iade etmeyi düşündüğünüz bir oyunu seçin. Oyunun üzerine tıklayınca bu ekran ile karşılacaksınız. Sağ tarafta bulunan ”Bağlantılar” başlığının altındaki ”Destek” alt başlığına tıklayınız.

2.Destek alt başlığına tıklayınca karşınıza böyle bir ekran gelmesi gerekiyor. Burada oyunu neden iade etmek istediğinizi düşünüp bir başlığı seçmeniz gerekiyor. Ben genelde ”Umduğum gibi değil.” seçeneğini işaretleyip geçiyorum, pek önemli değil.

3.Sorununuzu seçtikten sonra ya sorunuzu çözmeleri için yardım isteyebilirsiniz ya da paranızı iade talebinde bulunabilirsiniz. Buraları da seçip, doldurduktan sonra iade talebiniz incelenmeye gönderiliyor ve sonuç size mail ile gönderiliyor.

Soru&Cevaplar ile Steam İadeleri Hakkında Detaylar:

+Ön sipariş ile oyun aldım, bunun iadesi nasıl olacak?

– Ön sipariş ile aldığınız ürünün iadesini ürün satış çıkana kadar ve satışa çıktıktan sonra 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz, tabi ki 2 saat ve üzeri oynamamanız gerekmekte.

+ Steam cüzdanıma para ekledim, bunun da iadesini gerçekleştirebilir miyim?

– Evet, eğer steam bakiyenizi kullanmadıysanız 14 gün içinde iade talebinde bulunabilirsiniz.

+ Video satın aldım, iade ediliyor mu?

– Steam’deki video, kısa filmler, diziler, bölümler ve eğitim videoları gibi video içerikleri için iadeleri kabul edilmemektedir.

+ Kod girerek sahip olduğum şeyi iade etmem mümkün mü?

– Steam dışından alınan ürünleri iade edemezsiniz.

+ Arkadaşıma hediye aldım bunu iade edebilir miyim?

– Öncelikle hediyeyi arkadaşınız kabul edilip edilmediğine bakılır. Eğer etmemişse standart yollardan iade talebinde bulunabilirsiniz. Eğer kabul edip o iade talebinde bulunursa ücret asıl alıcıya yani size yatırılır.

+ DLC’ler de sistem nasıl işliyor?

– Şu şekilde oluyor. Örneğin ETS2 oyunu için bir DLC satın aldınız. Siz DLC’yi satın aldıktan sonra o oyunu 2 saat oynamışsanız iade hakkınızı kaybedersiniz.

Dikkat

Valve Anti-Hile Sistemi tarafından yasaklandığınız oyunda herhangi bir iade talebinde bulunamazsınız.
Valve sizin suistimal yaptığınızı düşünmesi halinde bu hakkınızı elinizden alır. Unutmayın bu hizmet sizin oyunlara ücretsiz ulaşmanızı değil, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda paranızın yanmaması için var. Bu arada merak ediyorsunuzdur sorularda almadım onun da cevabını verelim, indirimden önce alınmış bir ürünün iade edilerek ardından indirimli fiyatıyla satın alabilirsiniz bunda bir problem yok.

*Bu yazı kirmizineptun.xyz'den alınmıştır. Yazar izni bulunmaktadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör