Güneş dışında bir yıldızın şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı resmi. Ömrünün sonundaki kırmızı dev Antares 620 ışık yılı uzakta. Kütlesi Güneş’ten 12 kat büyük olmasına rağmen çapı 700 kata kadar büyümüş. Astronomlar bu yıldızın önümüzdeki birkaç bin yıl içinde süpernova olarak patlayacağını öngörüyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20

Güneş tutulmasını canlı izlemek isteyenler kaçırmasın. NASA baya güzel bir yayın yapıyor. https://www.nasa.gov/eclipselive/

Solar Eclipse 2017

NASA covers the August 21 solar eclipse live from coast to coast, from unique vantage points on the ground and from aircraft and spacecraft, including the International Space Station.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta boyunca izinli olduğumdan bu akşam Teknoloji ve Bilim Notları’nın yeni bölümü yok ne yazık ki. Bir aksilik olmazsa gelecek hafta kaldığımız yerden devam ederiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 21

Anahtarlık siparişlerinin hepsi dün itibarıyla kargoya verildi. İlk seriye yetişmeyen siparişleri bir ay kadar bekletmek zorunda kaldık, herkesten özür dileriz. Bu kadar çok sipariş geleceğini beklemiyorduk açıkçası. 200 tane yapalım bitmeye yakın yenilerini yaparız diye düşündük. İki saat içinde ilk seri bitince biz de çok şaşırdık, tabi bir o kadar da sevindik. Destek olan herkese çok teşekkür ederiz.

Siparişi eksik veya kırık ulaşan varsa bize iletişim formu üzerinden durumu anlatan bir mesaj atabilirler. Bazı bardaklarda yıkanınca rengi atma gibi bir problem olabilir (tahminen ilk 10 siparişte, bu bardaklar üreticiden bize ayrı bir kutu içinde sonradan geldi). Bu yönde bazı şikayetler aldık. Böyle bir şey başına gelen varsa bize yazsın yeni bardak gönderebiliriz.

En sonunda Dreamers Cafe’ye bir miktar anahtarlık bırakabildik. Kadıköy’den geçenler elden alabilirler.

Geri dönüşler eksik gönderimler vs bittikten sonra elde kalan anahtarlıklar için yeniden sipariş açabiliriz (şu an kesin değil). Böyle bir durum olursa duyurusunu yaparız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

Bu hafta Teknoloji ve Bilim Notları yok. Bütün haftayı paket yaparak geçirdik. Önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa normale döneriz. 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 24

Nasa’nın açıkladığı 7 gezegenle ilgili gerçek bilgiler. Güzel açıklanmış. Şu anki verilere göre 3 tanesi yaşanabilir gezegen.

https://twitter.com/FutureScienceT/status/834719987524890624

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gün geçmiyor ki bir Falcon 9 roketi daha sağlam geri dönmesin.

#falcon9 #elonmusk #spacex

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yerli antivirüs Chomar’ı bir deneyim dedim. İndirirken 923 MB olduğunu görünce direk vazgeçtim. Bir yerli girişimi baltalamak istemem ama koca işletim sistemi içeren bazı Linux dağıtımları bu boyutta oluyor. #chomar #antivirüs

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 104
 • Umut Can Ölmez @smellion

  @mehmettutuncu Mehmet Bey yazdığım yorum sadece beni bağlar. Sürekli olarak Eset Türkiye’nin adamı gibi yorum yapmanız çok doğru değil açıkçası.

 • Muhammed @myurtcu

  Hamdi bey, “Bir yerli girişimi baltalamak istemem” demişsiniz ama bal gibi de baltalamışsınız. GTA 5’i internetten indirirken 34 GB boyutunda olması kimsenin zoruna gitmiyor ama 923 MB yerli ve milli bir programı indirmek zor geliyor. Biz bu düşünce tarzı ile devam edersek işimiz çok zor. @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   GTA 5 ile antivirüsü karşılaştırmak elmayla armudu karşılaştırmak gibi bir şey, ikisinin birbiriyle alakası yok. Önemli olan rakipleriyle karşılaştırmak ki tecrübeli bir kullanıcı olarak ben indirirken boyutunu görünce vazgeçtim çünkü şimdiye kadar indirdiğim diğer antivirüsler bu kadar değildi. Yukarıdaki yorumlarda söylendiği gibi o uygulamalar indikten sonra güncellemelerle vs belki aynı boyuta geliyordur ama demek ki burada çıkarılması gereken bir ders var. İlk algı önemlidir, diğerlerinin virüs bilgilerini sonradan indirmelerinin bir nedeni de bu ilk algıyı iyi yönde etkilemek olabilir.

   Bir ürün “yerli ve milli” diye düşüncemizi söylemeyeceksek ona iyilik değil kötülük yapmış oluruz. Sonuçta eksik gördüğümüz noktaları söyleyeceğiz ki geliştiren insanlar da bundan faydalansın. Ürün sadece “yerli ve milli” kalmasın dünyaya da açılabilsin.

  • mehmettutuncu @mehmettutuncu

   @hkellecioglu Hamdi bey, sizden daha profesyonel bir yorum beklerdik, liseli ergenler gibi uygulamanın boyutuna atıfta bulunup sırf bu yüzden indirmedim demek emeğe saygısızlık ve ortaya çıkan ürünü resmen baltalamak olmuş. Bilgisayardan biraz anlayan biri bile antivirüslerin kurulduktan sonra yüksek paketler çektiğini bilir, adamlar sitede full offline paketi yayınlamışlar, ürünü baltalayacağınıza ilk algının önemli olduğunu belirten daha yapıcı profesyonel teknik değerlendirmeleri içeren bir yazı yazabilirdiniz. Şirketin ürünü başarıya eriştiğinde umarım bu yazdıklarınızı okuyup utanmazsınız.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @mehmettutuncu Bence gayet profesyonel bir yorumdu ama pazarlama anlamında profesyonel. Yazılımcı açısından bakarsanız haklı olabilirsiniz ama işin daha da önemli olan bir pazarlama boyutu var ki orada yazılımcı/mühendis kafası iyi değildir. Geçmişte ben de geliştirdiğim ürünlerde benzeri hatalar yaptığım için iyi biliyorum. Hatta Linux dağıtımlarının bir türlü adam olamamasının altında da büyük oranda bu hata yatar. Diğer bütün firmaların küçük paket ama sonrasında güncelleme alma mantığı boşuna değil.

   Şirketin ürünü inşallah başarıya ulaşır, bundan mutluluk duyarım. Yazdıklarımda da utanacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kişisel olarak hissettiğim şeyi paylaştım, indirirken 900 küsür MB görünce bu ne yahu deyip indirmeyi iptal ettim. Full offline paket yayınlamak bence yanlış tercih umarım bundan vazgeçerler.

   Bu arada hedef kitleniz içinde “liseli ergenler” de varsa onların yorumlarını da ciddiye almak durumundasınız yoksa ürününüzü o “liseli ergenlere” kullandırtamazsınız.

  • skyforce @skyforce

   @hkellecioglu

   Peki şunu sormak istiyorum. Kurulum dosyasını 4-8 mb tutup diğer 900 mb yi internetten indirmek çok mu mantıklı ? Yani diyelim ki 10 bilgisayar var ve bu antivirüsü siz tek tek bu bilgisayarlara kurmak istiyorsunuz, sizce hangisi daha kolay. Tamam işin içinde pazarlama stratejisi var. Ama işin aslına uyundıktan sonra fellik fellik ya bunun full kurulum dosyası yok mu diye aranmayacak mı ? . Peki ya çoğu zaman offline isek. Ve bu antivirüs programını internet bağlantımız olmadan kurmak zorunda isek o zaman ne olacak.

   Ben sizin nerde hata yaptığınızı söyleyeyim. Siz demeliydiniz ki keşke diğer antivirüslerin yaptığı gibi de olsaydı iki yöntemde sunulsaydı. İsteyen kendisine uygun olanı indirip kursaydı. Ama malsef sizin gibi tecrübeli bir kişinin bir liseli gibi hemen kestirip atması açıkcası beni çok ama çok şaşırttı.

   Bu lafım size değil ama yazmışken tam yazayım dedim. Bir başka konuda eğer kendime güveniyorsam ama bütçe olarak sıkıntı çekiyorsam. Benim yapacağım en iyi şey başka bir ünlü antivirüsün motorunu kullanıp buna paralel olarak kendi motorumu geliştirmek olacaktır. Yani ne yaparım mesela tutarım Bitdefenderin motorunu kullanırım ve tasarladığım arayüzü ve özellikleri ona giydiririm. Ama aynı zamanda kendi antivirüs motorumu geliştirmeye devam ederim. Böylelikle ciddi zaman ve para kazanmış olurum. Bunu bir çok antivirüs yapıyor. Ben yapınca mı kötü oldu.

  • skyforce @skyforce

   @skyforce

   Bu arada ben Liseli tabirine kesinlikle katılmıyorum. Bir çok zeki liseli var ki üniversiteliyi bir cebine koyar öbür cebinden çıkarır. Ben daha çok deneyimsiz , acemi, veya trolleme tabirini kullanmak isterim.

  • mehmettutuncu @mehmettutuncu

   @hkellecioglu Bence bilgisizlikten dosya boyutu olayına dem vurmuşsunuz, eğer antivirüs konusunda bilginiz olsaydı uygulamayı indirir, test eder ondan sonra yorumunuzda marketing açısından boyutun diğer antivirüsler gibi küçültülmesinden bahsederdiniz. Özetle antivirüs konusundaki bilgi eksikliğinizi şunlarla maddelendirebilirim.

   -- Haber videonuzda bile daha ESET ürününün slovakya menşeli olduğunu bilmiyor, Romanya olarak konuşuyorsunuz ve aranızdan hiç biride bunu bilmiyor.
   -- Antivirüs uygulamasını bir işletim sistemi boyutu ile karşılaştırıp “Yerli işletim sistemini de içine entegre etmişler hazır yapıyoruz madem aradan çıkarılım dediler herhalde. ” şeklinde makaraya sarıyorsunuz.
   -- yine devamında “Rakiplere baktım görebildiğim kadarıyla genelde online installer ile yükleniyor tam boyutu görmek bu yüzden zor ama offline installer veren birkaç yerde en büyük 240 MB görebildim. Kaspersky Internet Security 156 MB.” şeklinde yorumlarınıza devam etmişsiniz,
   -- “Yukarıdaki yorumlarda söylendiği gibi o uygulamalar indikten sonra güncellemelerle vs belki aynı boyuta geliyordur ama” ile bitirmişsiniz, buradan da görüleceği gibi, bilgi sahibi insanlar gibi kesin ifadelerle konuşmayarak, belkilerle olabilirlerle yorum yapmaya devam ediyorsunuz.

   hepsini geçiyorum 20-30 yıllık firmaların olduğu bir alanda Türk üretici çıkmış yabancı bir ürünün engine teknolojisini bile almadan doğrudan engine geliştirmiş ve uluslararası bir sertifika almış, ortada yapılan birşeyler var, sadece boyuta indirgeyerek olayı basitleştirmek liseli ergenlere yakışabilir veya onlara hitap eden tiplerin hoşuna gidebilir ama sizin gibi birine ben şahsen yakıştıramadım, bu hatanızı da ısrarla pazarlamaya, mühendisliğe vs. bağlamanızıda anlayamadım, yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum trial süresi bitene kadarda kullanacağım ondan sonra bende buradan yorumlarımı yapacağım. sizden liseli ergenler dışında bizim gibi IT profesyonellerinin de değerlendirmelerinizi dikkate alacağı teknik bilgiler içeren bir yazı beklediğimi bilmenizi isterim, iyi hafta sonları.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @skyforce 10 bilgisayara kuracak kaç kişi çıkar ki. Hedef kitle son kullanıcıysa offline installer mantıklı değil. Kurumsal kullanıcıyı illa düşünmek istiyorsanız seçenek olarak büyük hali de koyulabilir.

   @mehmettutuncu Benim belirttiğim noktanın bilgisizlikle ilgisi yok ki. Ben Chomar kötü çalışıyor falan da demedim zaten. Boyutunu görünce indirmekten vazgeçtim dedim. Bu da benim son kullanıcı gözüyle fark edip yaptığım bir eleştiri. Konuyu sürekli bilgisizliğe falan getiriyorsunuz ve asıl meseleyi kaçırıyorsunuz.

   Ayrıca ESET, Romanya merkezliymiş Slovakya’ymış bunun bir önemi yok ki orada anlatılmak istenen bir balkan ülkesi ya da her neresiyse bu işi yapıyorsa biz de yaparız demekti. Yine ayrıntıya takıldığınız meselenin özünü kaçırmışsınız.

  • mehmettutuncu @mehmettutuncu

   @hkellecioglu Hamdi bey, benim asıl meseleyi kaçırdığım yok, asıl meseleyi kaçırıp işi dosya boyutuna indirgeyen sizsiniz. ben size asıl meseleyi özetliyeyim;

   -- bu firmanın yaptığı ürün ile dünyada 17 antivirüs üreticisinden biri olduğumuz
   -- 20-30 yıllık köklü üreticiler varken Türkiye den birinin bu ürünü yaptığı
   -- Görüldüğü kadarıyla başkasının antivirüs engine teknolojisi almayıp tamamen kendi teknolojilelerini geliştirmeleri,

   sizin için asıl mesele;
   -- dosya boyutu neden büyük
   -- içinde milli işletim sistemimi var
   -- 10 bilgisayara kuracak kaç kişi çıkar ki vs. saçma mevzular.

   en son cümlenizde romanya veya slovakya bunun önemi yok demişsiniz bizde yaparız demekmiş, ama tüm yazılarınızı twitlerinizi üşenmedim okudum, tavrınız ve tarzınız bizde yaparız değil, “nasıl yaparsınız”a kaymış, bence tüm yazılarınızı bir okuyun. geliyooo gibi bir rezaletten sonra böyle bir çalışma çıkmasına sevinecekken adamları gereksiz boş argümanlarla eleştiriyoruz diye düşünüyorum.

  • mehmettutuncu @mehmettutuncu

   @hkellecioglu hamdi bey, kelimeleriniz bitti her halde yazacak bir sözünüz yok bu cümlelerden sonra.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @mehmettutuncu daha ne yazayım ki yukarıda gayet açık bir şekilde yazdım. Bence herhangi bir uygulamanın ilk indirilen büyüklüğü önemli. Rakip firmalar buna dikkat ediyor. Chomar da dikkat etmeli. Başka diyecek bir şeyim yok.

  • mehmettutuncu @mehmettutuncu

   @hkellecioglu hamdi bey, halen bu boyuta takmışsınız, gülüyorum size, kolay gelsin.

 • istanbulkargasi @yigitson

  bu antivirüsü tüm servis sağlayıcılar desteklemeli ve zamanla boyutu artmalı. Büyük düşün çomar.

 • Kawamoto @kawamoto

  Pure asm ile yazılmış olduğundan 923 MB. olmuş olmasın.

Yuval Noah Harari ile insanlık ve geleceği üstüne söyleşi - Dünya Halleri

Sapiens ve Homo Deus adlı kitaplarıyla gündeme gelen Tarihçi Yuval Noah Harari ile gerçekleştirdiğimiz özel (video) söyleşide insanın yolculuğuna baktık.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Endoskop @endoskop

  tanrının varlığı yokluğundan iyidir, eğer yaptıklarınızın bir cezası veya mükafatı olmayacaksa hayat anlamsızlasızlaşacak ve kaçınılmaz sona kaos’a doğru gidecektir. Yani bu ”zeki” insanlar bunu her platformda anlatıp iyi bir şey yapmıyor tersine insanlığı daha duygusuz bir varlığa dönüştürüyor. Dinler olmasa bugün kendi ülkeside herhalde çocuk öldürmeyi bırakırdı ama dinin olmaması insanın kötülüğünü ortadan kaldırmayacak tam tersi zombileştirip serseri mayın gibi daha çok kişinin ölümüne sebeb olacak… Neyse tekbir getirip konuyu kapatıyorum 😀

  • Endoskop @endoskop

   @zcan işte sen aşmış insansın bizim gibi cahiller senin seviyene erişemiyor, kendinin kıymetini bil ve harikalar diyarında yaşamaya devam et 😀

  • szxczxcs @szxczxcs

   @zcan bir kere caniliğe gelene kadar “başkalarının düşüncelerine saygı duymak”tan bile aciz olduğun aşikar. saçma, çomar, kötülüğün merkezinde bulunan yaftalarını yapıştırıyorsun mesela ateist ve süper bir insan olarak, tanımadığın binlerce kişiye. herhangi bir dinin başlıca kuralıdır halbuki hoşgörü.insanoğlu bir dinin öğretilerini, içindeki kötülük ile baş edemeyip uygulayamadığında hatta öğrenemediğinde bu dini kanser yapmaz. insanı yapar. insanın dünyanın kanseri olması da islam ile tam olarak örtüşür zaten. ben dindarım sen kafirsin diyerek birilerini öldürenler aslında dindar değildir ve bunun suçlusu din değildir. kurallarından en önemlisi öldürmemek olan bir dinin mensubu öldürme işlemini yapınca bu nasıl dine mal oluyor ben anlamıyorum. ben bunları yazıyorum ama sanma ki dindarım. herhangi bir ateist kadar dine uzak yaşıyorum allah affetsin. ama insanların ikiyüzlülüğü de çok canımı sıkıyor.

   ayrıca her kim ki “ben ateistim ve kötülük yapmak içimden gelmiyor. ne hırsızlık ne canilik yapmam. din olsa da yapmam olmasa da yapmam” diyor, o kişi ya salaktır ya da yalancıdır. zira kendisinin içindeki bu “yüce” ahlak bile bulunduğu toplumun yıllardır dini temel seviyede de olsa yaşıyor olmasındandır. kültürler din ile oluşmasaydı o zaman görürdük ateistlerin müthiş insanlığını. aslında istemeden her insan minimum düzeyde bile olsa dindardır.

   bu arada mesela dinlerin uydurulmuş olabileceği ile ilgili tezlerin olabilir. farkettiysen o konu ile bu konu tamamen farklı. dinler uydurulmuş olsa bile (ki binlerce din var ve yüzde 99u öyle) hiç biri sana kötü bir şey yapmanı emretmiyor. yani bir yalana inanıyor olsak bile ne farkeder ki. kötülük yapmamızı gerektirecek bir durum yok ki. din bana kötülük yapma diyor ama ben yapıyorum. senin deyişinle “kanser” olan din hiç olmasaydı eğer ben kötülük yapmayacak mıydım? benim görüşüme göre bugünü bile göremezdik.

  • lterlemez @lterlemez

   Bu konu iki ucu kirli değnektir. Din olsa da olmasa da durum değişmeyecek ama benim kanımca eğer din denen olgunun var olmadığına bir şekilde inanılır da din terk edilirse, şu anki durumdan daha kötü bir durumda olacağımız kesin. İster inanın ister inanmayın ama dünya üstünde yaşayan insanların yarısından fazlası hatta 4’te 3’üne yakınını din tutuyor. İnsanlık iyi zor bulur ama kötülüğe çok ama çoook kolay ulaşır.

  • lterlemez @lterlemez

   @szxczxcs Dinin kendisi kanser değil zaten, kansere neden olmaktadır, bu da silah olarak kullanılmasından kaynaklanıyor zaten.

  • Paralelport @paralelport

   @zcan Ülkeleri bölmek doğal kaynaklara sahip olmak için icat edilen oluşumların hareketlerinden yola çıkıp yanlış bir hükme varıyorsunuz. Hitler hıristiyanlığı temsil edebilir mi? Vehhabiler yüzlerce milyon Arap nüfusu temsil edebilir mi? Bu son darbeci zihniyetin sözde lideri müslümanları temsil edebilir mi? pkk Kürtleri temsil edebilir mi?

   Din kanser değil: dini öğrenmeden kendi çıkar ve heveslerine göre yontup yaşamak kanser. Al her yerde örneği var. Din diyor öldüremezsin, adam gidiyor öldürürüm diyor. Din diyor kadının şu şu hakkı var, babası diyor hayır yok benim o haklar..

   Şu sitede bari böyle din tartışması olmasın.

Sunucuya yaklaşık bir saatlik bir süre için erişim sorunu yaşadık. Muhtemelen hosting desteği aldığımız yerle ilgiliydi, yönetim arayüzüne bile ulaşamadık. Şimdi sorun düzelmiş görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16