The Verge’deki yazıda Apple’ın fiziksel bir sınırlamayı alıp bir çeşit marka ikonu haline getirmesi güzel anlatılmış. Anlaşılan tepedeki o ekrana giren siyah çentiği bir süre daha yeni modellerde görmeye devam edeceğiz ve Apple bunu ayrıştırıcı bir unsur olarak kullanmaya devam edecek. @gamsizm #Apple #tasarım #TheVerge

Apple is turning a design quirk into the iPhone X’s defining feature

The iPhone X’s sensor housing notch is not an accident
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 24

SpaceX bir roket nasıl indirilmez konulu video hazırlamış. Başarısız denemelerden bile firmanın reklamını yapacak ve bir şekilde gündeme gelecek bir şey çıkarmayı başarmışlar. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MSI Geforce GTX 1080Ti Lightning Z tam 4600 TL. Şu an alabileceğiniz en pahalı kart olması fan testinden korkacağım anlamına gelmiyor tabi ki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 34
 • Muhammed Yıldız @mmyildizz

  abi senden sonra aldığım tüm ekran kartlarının fanını kırmaya başladım dedim vardır hamdi abinin bir bildiği.

 • primat @primat

  Fan kırılır, kasa içinde kalır.. kol kırılır fifa oynayamazsın..

 • Radagast @sistemuzmani

  Tüm Teknoseyir ailesine günaydın. Hepiniz çok kaliteli samimi insanlarsınız ve çok seviliyorsunuz. Ancak desteğinizin olmaması youtube abone sayınızın diğer şaklabanlık ve saçmalık dolu kanallardan az olması donanım firmalarının yeterli desteği sizlere sunmaması bazı bloglarda olduğu gibi önde gelen bi kaç markaya yalakalık yapmadığınız her ürününe ooo bu çok iyi mükemmel demediğiniz kullanıcıya gerçekleri söylediğiniz için büyüyememeniz çok ama çok üzücü.. Şahsen ben bi ürün alacağım zaman eğer sizde incelemesi varsa gözü kapalı sizi referans alırım. Levent abininde o detaylı yazılı incelemelerini mumla arar olduk. İnceleme adı altında yapılan yalakalık videolarının ayyuka çıktığı şu zamanlarda. Burdan Levent abiye sesleniyorum bir blog açsın (bütün masraflarını karşılarım) ve incelemelerini deneyimlerini yazsın ondan sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var. Hepinizi çok seviyoruz ve inşallah sizleri daha iyi yerlerde görürüz.

Android 8.0 Oreo hakkında uzun ama oldukça ayrıntılı ve bilgilendirici bir inceleme. Fazla uzun bulanlar doğrudan sonuç kısmına atlayabilir.

Android 8.0 Oreo, thoroughly reviewed

We take a 20,000 word deep-dive on Android's "foundational" upgrades.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kahraman Kurt @kahramankurt

  Google Android’in güncelleme sorununa bir çözüm bulamadıkça, geleceğini iyi görmüyorum. Nesnelerin interneti ile birlikte herşey internete bağlandığında güvenlik her zamankiden daha elzem olacak.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Bu sürüm güncelleme konusunda atılan en ciddi adım olacak gibi görünüyor. Android altyapısına şimdiye kadar yapılan en derin müdahale olduğu belirtiliyor. Ayrıca arka planda güç tüketen uygulamalara da bir sınır getirilecekmiş. Bakalım ne kadar başarılı olacaklar merakla bekliyorum.

  • Kahraman Kurt @kahramankurt

   @hkellecioglu yazdığım yorumu şimdi okuyunca eksik yazdığımı anlamadım. Bahsetmek istediğim konu Telefonların güncelleme almaması veya çok uzun süre sonra alması. Güncelleme alacak telefonlarda ise kesin bir tarıhinin belli olmaması.

  • baldin @baldin

   @hkellecioglu Bu konu acilmisken size sormak istedim. Treble sistemi icin yazida sadece “treble device” dedikleri sinifin icindeki cihazlar icin etkin olucakmis gibi bir algi olusturulmus. Sizce yazida denildigi gibi SoC ureticileriyle yaptiklari ortaklik ve yeni moduler sistem mimarisi, cihazlara model marka kriterlerinden bagimsiz cekirdek updatelerinin gelmesini saglayacak mi?

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @baldin Amaçlanan şey o. Google bir şekilde en güvenlik güncellemlerini üreticiden bağımsız olarak telefonlara verebilmek istiyor. Ama ne kadar başarılı olacaklar ciddi bir soru işareti.

   Ayrıca geriye dönük olarak eski cihazlara (en azından nispeten güncel sayılanlara) uygulanabilecek mi? Yeni uyumlu cihazların yayılması ne kadar zaman alacak gibi cevaplanması gereken başka bir sürü soru var.

sıkıntı çıkmazsa 8 dakikaya fırlatacaklar. sonra da ilk kısım geri indirilecek. #SpaceX

https://www.youtube.com/watch?v=9M6Zvi-fFv4

Orbital Test Vehicle 5 (OTV-5) Mission

SpaceX’s Falcon 9 rocket will launch the U.S. Air Force’s X-37B Orbital Test Vehicle (OTV) on its fifth mission. SpaceX is targeting launch of OTV-5 from Lau...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son Teknoloji ve Bilim Notları’nda makine öğrenimi algoritmalarının olası önyargıları üzerine konuşmuştuk. Bugün bu konuya dikkat çeken bir TED videosuna daha denk geldim. Konuşmacı “Weapons of Math Destruction” tabirini kullandı. Vurucu etki yaratması ve konunun ne kadar önemli olduğunu anlatması açısından güzel bir benzetme.

Bu tür sistemler geliştikçe ve günlük hayatta kullanılmaya başladıkça nasıl geliştirildikleri, hangi verileri temel aldıkları gibi şeylere ciddi kafa yormamız gerekecek yoksa pek çok kişinin canı yanacak gibi görünüyor.

The era of blind faith in big data must end

Algorithms decide who gets a loan, who gets a job interview, who gets insurance and much more -- but they don't automatically make things fair, and they're often far from scientific. Mathematician and...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Mustafa Sakallı @swish41

  Fox News örneğinden LP son gündemde bahsetmişti.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas-89

  Teşekkürler Hamdi abi 🙋🏻‍♂️😊

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Algoritmalar ve big datanın evrensel ve tarafsız doğruya karar verme yeteneğini sorgulamalıyız.

 • Neset Ozeren @neset-ozeren

  Burada eski algoritmik karar sistemlerini genele yaymış. Tehlikeyi işaret ederek, çalışmaları denetlenmeli, bilinmeli diyor haklı olarak.

  Fakat yeni sistemler öğreniyor ve nasıl çalıştığını bilmeseniz bile kararı nasıl verdiğini sorduğunuz zaman yanıt alabileceksiniz.

  Yani örneğin mahkemede kullanılan bu tür bir yapay zeka yargıça görüşünü sunduğunda, bu kararı neden verdiği sorulduğunda anlatabilecek, kanuna ya da insanlığa aykırı görünen bir kararsa, insan gibi, “siyahlar bir hesaba göre 10 kat daha suça meğilli görünse de, onlar da insan biraz adil ol” dersek öğrenebilecek. Bundan çok daha karmaşık olabilir.
  Buradaki örnek çok hızlı düşünebilen ve tüm kanunları ezbere bilip yorumlayabilen yapayzeka yardımcısı.

  Neye iyi gelir;
  1. Hızlı adalet sağlama
  2. İnsana bağlı yanlı kararlara uzak
  3. Anlaşılabilir ayrıntılı ve eksiksiz karar verme sebebi öğrenilebilecek

  Ve bu nispeten basit bir uygulama.

İnternette gezinirken Mac OS için oluşturulmuş işe yarar yazılımların bulunduğu bir listeye denk geldim. Mac sahipleri baksın belki faydalı bir şeyler çıkabilir. https://github.com/nikitavoloboev/my-mac-os/blob/master/README.md

Aynı kişi iOS için de bir liste hazırlamış. Daha tüm listeye bakacak zamanım olmadı ama ilginç uygulamalar var.
https://github.com/nikitavoloboev/my-ios/blob/master/readme.md

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Güneş dışında bir yıldızın şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı resmi. Ömrünün sonundaki kırmızı dev Antares 620 ışık yılı uzakta. Kütlesi Güneş’ten 12 kat büyük olmasına rağmen çapı 700 kata kadar büyümüş. Astronomlar bu yıldızın önümüzdeki birkaç bin yıl içinde süpernova olarak patlayacağını öngörüyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 26