Bilim gündeminde konuşmayı düşündüğümüz konulardan birinin ön hazırlığını yapayım.

Yüz tanıma hafızası üzerine bir test. 15 dk kadar sürüyor. Size gösterilen yüzleri sonrasında makyajlı yada genç yaşlı yada farklı açıdan çekilmiş hallerini tanıyıp tanımadığınız test ediliyor.
Kesinlikle çok zorlayıcı bir test.
Hem kendi sonucumu hem de genel sonuçları aşağıya bırakıyorum. Testi yapar ve buraya yorum atarsanız sizin de sonucunuzu görmüş oluruz.
#TvBNMalzeme

Test Linki: https://facetest.psy.unsw.edu.au/UNSWfacetest.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18
 • sgur @sgur

  @zisegned
  @hkellecioglu

  büyük ihtimal ile aranan kisilerin aransmasindaki mantigi arastirmak amacli bir arastirma. genelde dünyada aranan kisilerin fotolari az ve ciddi anlamda kötü, dünya üzerinde güvenlik gücleri tarafindan taninma sanslarini arastiriyor olabilirler.cok mantikli ve güzel o acidan.

  buun yaninda cogu kisinin puanlari kötü gelebilir cok normal, arastirmanin yapildigi yer avustralya, daha homojen bir topluluk(dünyanin her yerinden göc almasi sebepli). türkiyede daha inhomojen, mesela asyalilari tanima sansimiz cok daha düsük, sahsen avrupada yasiyorum ayni türkiye gibi burada da ciddi oranda az görüyorsunuz asyalilari.

  kisaca iyidir kötüdür diye bir sey yok, normalini bulmaya calisiyorlar zaten.

Çalıştığım yerde (Amani Ai) Frontend Developer arıyoruz. React, React Native, Vue bilginize güveniyorsanız CV gönderebilirsiniz. Şirket yönetimi yabancılardan oluştuğundan en azından kendinizi ifade edebilecek kadar İngilizce bilmeniz iyi olur.

Uzaktan çalışma var mı soruları geliyor sık sık. Teknokent firması olduğumuz için devletin izin verdiği ölçüde uzaktan çalışabiliyoruz. Haftanın üç günü ofiste iki günü evdeyiz.

Ofisimiz İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde. İlanı çevrenizle de paylaşırsanız sevinirim.
https://www.linkedin.com/jobs/view/1989382288/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1 GB mobil verinin maliyetini en ucuzdan en pahalıya göre sıralayınca Türkiye 0.72 $ ile 20. sırada yer alıyor. En ucuz mobil internet Hindistan'da (0.09 $), ikinci sırada ise İsrail (0.11 $) geliyor.

Bu fiyata göre Türkiye'de, Almanya, Hollanda, Amerika gibi ülkelerden daha ucuza mobil internet kullanıyoruz. Dünya standardına göre yerimiz fena değil gibi ne dersiniz?

Kaynak: https://www.visualcapitalist.com/cost-of-mobile-data-worldwide/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 43

Güzel bir versiyon olmuş.

Selvi Boylum Al Yazmalim

Provided to YouTube by The Orchard Enterprises Selvi Boylum Al Yazmalim · Cahit Berkay · Grup ZAN Toprak ℗ 2010 Doublemoon Records Released on: 2007-03-19 Mu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

JavaScript'in olay döngüsü (event loop) nasıl çalışıyor çok güzel açıklamış. 👏

Olay döngüsü ne durumda? | Philip Roberts | JSConf AB

JavaScript programcıları, "etkinlik döngüsü", "engellemeyen", "geri arama", "eşzamansız", "tek iş parçacıklı" ve "eşzamanlılık" gibi kelimeleri kullanmayı se...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Vay be çocukken ne beklerdim bu diziyi. Bu versiyonu da baya güzel olmuş. 🚘👍😂

https://www.youtube.com/watch?v=eYf595EJAc4

Knight Rider for 8 cellos

Knight Rider theme arranged for 8 cellos by Samara Ginsberg
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

SpaceX - ISS Kenetlenme Simülatörü uzayda üç eksene de hareket edebilen ve üç eksende dönebilen bir aracı elle kontrol etmenin ne kadar karmaşık olduğunu gayet güzel hissettiriyor. 😃 https://iss-sim.spacex.com/

SPACEX - ISS Docking Simulator

This simulator will familiarize you with the controls of the actual interface used by NASA Astronauts to manually pilot the SpaceX Dragon 2 vehicle to the International Space Station.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Arkadaşlar Hamdi abi yetkinlik sahibi geliştirici arkadaşları Teknoseyir Geliştirme Ekibi isimli Discord sunucusuna bekliyor. Aramızdaki gönüllü developer arkadaşlardan katılım bekliyoruz.
Hamdi abinin ricası: Mümkünse sadece developer arkadaşlar katılsın ki konu dağılıp başka yerlere gitmesin.
Bilginize duyurulur. Mümkün olduğu kadar paylaşıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlayalım.
Link: https://discord.gg/CswdQwn
Kaynak: https://teknoseyir.com/durum/1266574#comment-4483528

Join the TeknoSeyir Geliştirme Ekibi Discord Server!

Check out the TeknoSeyir Geliştirme Ekibi community on Discord - hang out with 25 other members and enjoy free voice and text chat.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yapay zeka pek çok alanda olduğu gibi müzik endüstrisini de alt üst edecek gibi. Linkteki örnekleri bir dinleyin. Yapay zeka tarafından üretilen müzikler gerçeğinden ayırt edilemiyor.

Deep fakes deyince herkesin aklına görsel konular geliyor ama işin bir de ses boyutu var. Geçtiğimiz günlerde Jay Z yapay zeka ile sesini taklit eden videoları Youtube'dan kaldırttı.
https://www.theverge.com/2020/4/28/21240488/jay-z-deepfakes-roc-nation-youtube-removed-ai-copyright-impersonation

Gidişata bakılırsa bir süre sonra neyin gerçek neyin "uydurulmuş gerçeklik" olduğunu anlayamadığımız bir dünyayı yaşıyor olacağız. #ai #yapayzeka #deepfakes

Jukebox

We’re introducing Jukebox, a neural net that generates music, including rudimentary singing, as raw audio in a variety of genres and artist styles. We’re releasing the model weights and code,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap