Bu hafta siz Turkcell hakkında konuşurken bir ışık yandı benim de şöyle bir problemim var, sizce ne yapılabilir?
https://www.sikayetvar.com/superonline/superonline-kendi-sifrenizi-ogrenemezsiniz

Superonline Kendi Şifrenizi Öğrenemezsiniz!

Superonline için yazılan 'Superonline Kendi Şifrenizi Öğrenemezsiniz!' şikayetini ve yorumlarını okumak ya da Superonline hakkında şikayet yazmak için t...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Eski çalıştığım şirkette şubeler arası vpn vardı. Türk Telekom şifreyi vermişti.

 • NOA @onurtheunique

  @kurtcuk ethernet kablosu değil fiber optik kablo eve geliyor sonra o kablo ethernet dönüştürücüden geçip modeme bağlanıyor. Bende superonline modemi kapattım sadece lan çıkışından aldığım modemime internet sağlıyor. Evin geri kalanında adres dağıtımı işlerini vb hepsini xiomi modem hallediyor.

 • NOA @onurtheunique

  Arkadaşlar konu ile ilgili tüketici hakem heyetine şu şekilde bir başvuru yaptım;
  Turkcell Superonline internet servis sağlayıcısı ile yapılan internet servisi hizmetine binayen hediye olarak lanse edilerek, Superonline tarafından sağlanan Huawei hg255S marka modemin tüm kullanıcılarda standart olarak sağlanması ve her kullanıcının aynı firmware kullanması ile mevcut güvenlik sisteminin güncellenmeyerek, çağın gerisinde kalmış olması, modemin sinyal ve hizmet kalitesinin iyi olmaması, ısınma ve kapanma gibi performans değerlerinin kötülüğü ve Superonline iletişim hizmetleri abonelik sözleşmesinin (Turkcell_Superonline_Abonelik_Sozlesmesi.pdf) 4.29 uncu maddesinde ise kullanıcıyı mecbur ettiği modem üzerinden diğer müşterilerine veya kendilerine hizmet sağlayabileceği bilgisi ve bu hizmetlerin muhteviyatının belirtilmemesi, bu modem üzerinden kullanıcı bilgisi dışında hassas içeriğin edinilebileceği ve üçüncü taraflara pazarlanabileceği anlamına da gelmesi nedenleri neticesinde, mevcut modemi piyasadan temin ettiğim başka bir modem ile değiştirmem gerekmiştir.
  Ancak; Superonline hizmetlerinden faydalanmam için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre bilgisinin söz konusu modeme gömülü olması nedeniyle yönetim panelinden alınamaması (Ekran Alıntısı.PDF), müşteri hizmetleri tarafından verilmemesi veya bireysel internet hizmet sayfasından erişilmemesi ve/veya değiştirilememesi nedeniyle modem değiştirme şansı olmadığından mağduriyet oluşmaktadır. Söz konusu kullanıcı adı ve şifrenin güvenliği, söz konusu sözleşmenin 4.8 numaralı maddesine göre abone sorumluluğunda iken, abonenin bu kullanıcı adı ve şifreye erişememesi veya şifreyi değiştirememesi mantık dışıdır.
  Ayrıca kullanıcı bilgileri ve hattının güvenliği ile firma ,sunucu veya diğer donanımın güvenliğini sağlamanın şirketin sorumluluğu ve görevi olduğu ve bu hizmeti sağlarken Abonenin etkilenmeden yapılması gerektiğini, yine aynı sözleşmenin 4.5, 4.29'uncu maddelerinde belirtmiş bulunulmaktadır. Dolayısıyla sorumluluğu kullanıcıya yüklenmiş olan giriş bilgilerini korumak adı altında kullanıcıyı hediye olarak lanse edilen modem cihazının kullanılmasına mecbur edilmesi doğru değildir. Sözleşmenin herhangi bir noktasında veya reklam açıklamalarında yer almamasına rağmen kullanıcıya hediye olarak aksettirilen modemin kullanılmasını zorunlu hale getirerek, piyasaya modem cihazı sağlayan diğer firmalara karşı 4054 S.lı Rekabetin Korunması Hakkında Kanununu 4 üncü madde D fıkrasına muhalefet etmektedirler.
  Ayrıca; 6698 numaralı Kişisel verilerin korunması kanunu her türlü hesap numarasını kişisel veri olarak betimlediğinden, hesap numaraları ile ilişkili olarak şifrelerin de kişiye özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle adıma oluşturulan hesabın bir fonksiyonu olan şifre bilgisine de erişimin olması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı, bahsi geçen hizmete ait tüm ayar, bilgi ve parolaların kullanıcılarla paylaşılması gerekirken, Superonline bilinmeyen bir nedenle kullanıcı şifresi diyebileceğimiz wan şifresini paylaşmamaktadır.
  Yukarıda belirtilen açıklama ve deliller ışığında konu ile ilgili mağduriyetin giderilmesi, gerekli teknik düzeltmelerin yapılması ile tüm modemler ile çalışmaya imkan tanınmasını ve/veya bu şekilde kullanımın mümkün olmaması durumunda oluşan veya oluşacak maddi manevi zararın tazmininin yapılmasını arz ederim.