Bordro Nedir?

Bodro işçilerin devletin yasalarca belirlediği kesinti ve ek ödemelerin hesaplanması ile oluşan maaş listesidir. Burada bodrolar oluşturulurken işveren evli/bekar kriteri, çocuk sayısı kriteri gibi kesintilerle brüt maaş üzerinden hesaplama yapar. Bu hesaplamanın bulunduğu çizelge bodro olup tüm çalışanlar önce genel bodroda gösterilir. Daha sonra çalışan özünde detaylı bodrolar çalışanların imzasına sunulur bu resmi işlemlerin tamamı bordrolama işlemidir.

İşverenler işçinin alacağı maaşın göstergesini hazırlayıp mali müşaviri aracılığıyla beyanını yapmaktadır. Günümüzde sıklıkla duyduğunuz bir tanımdan da konusu gelmişken bahsedelim. Bordolu çalışan adı verilen çalışan türüne genelde kişiler çok yabancıdır. Bordolu çalışan demek bahsini ettiğimiz devletin yasal olarak bildirdiği kesintiler sonu maaşını alan bu kesintilerinde açıkça beyanının bulunduğu çalışan türüdür. Kısaca yasal çalışan hatta devlette bildirilen çalışan diye biliriz.

Bordro Hesaplaması

Sürekli bahsettiğimiz hatta bahsetmeye yazımda devam edeceğim bordro hesaplamada devletin belirlediği kesinti oranlarını şöyle sıralamadan önce belirtmeliyim ki tüm hesaplamalar bürüt maaştan yapılır sonuçta net ödenecek maaşa ulaşılır.

1-      İlk aşama bürüt maaşın %14‘ü alınarak içinin SSK pirimini hesaplamalıyız.

2-      İkinci aşamada bürüt maaşın %1’i alınarak işçinin işsizlik sigorta primini hesaplamalıyız.

3-      Hesapladığımız SSK işçi payı ile işsizlik sigortasının toplamı almalıyız. Alınan toplamı brüt maaştan düşmeliyiz. Bu işlemle Gelir Vergisi Matrahını hesaplamalıyız.

4-      Damga Vergisini bulmak için bürüt maaşı 0,00759 ile çarpmalıyız.

5-      1.2.3. ve 4. Maddede hesapladığımız kesintileri toplamalıyız.

6-      Son aşama işçiye ödenecek net ücreti bulmak için bürüt maaşından kesintilerin toplamını düşmeliyiz.

Bordro Programı Ne İşe Yarar?

Eski dönemde her bir çalışan için tek tek özlük dosyalarında yer alan bilgiler ve yasal hesaplama maddeleri dikkate alınarak hesaplama yapılmaktaydı. Çalışan sayısının 100 veya 1000 olması önemsenmeksizin her biri için ayrı ayrı yapılan hesaplama zaman kaybı ve yanlış hesaplamaya meyil vermekteydi. Çıkan bordo programı sayesinde kriterlere uygun bilgi ve tanımlamalar girilerek aynı anda 1000 kişinin bodrosu hazırlamak bile mümkün hale gelmiştir.

 Eski dönem hesaplama günler almakta olup birde kontrol aşaması katılırsa zahmetli iş yükü oluşturmaktaydı. Yeni dönem program ile kısa sürede hazırlanan listeyi kontrol etmek sadece 1-2 günü almakta olup bu kontrol süresi çalışan sayısından kaynaklanmaktadır.

Bordro Programı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bordo programı kullanmanın birden fazla faydası bulunaktadır. Hem maddeler halinde sıralayalım hem de açıklayarak inceleyelim;

·         Zaman faydası avantajı sağlamaktadır. Daha öncede belirttiğim gibi bir bordro oluşturmak eski dönmede bir haftalık süreç olup çalışan sayısı fazlalaştıkça bordro hesabı için çalışan muhasebe eleman sayısı da doğru orantıda artmaktadır. Her bir işlemin tek tek yapılması geçmişte ciddi zaman kaybı yarattığından günümüzde bordrolama programı bize bu konuda ayrı bir avantaj sağlamıştır.

·         Maliyet faydası avantajı da sağlamaktadır. Geçmişte elle bordrolama işlemi yapılmakta olduğundan çalışan sayısı fazla olan işletmeler bordrolama için ek eleman almaktaydı buda yeni bir ek maaliyet demekti. Yeni çağla gelen bordrolama programı ile bu işlemi çalışsan sayısında ciddi artış oluşmadıkça tek bir personelle yürütülmekte olup maliyete avantaj kar olanağı sağlamaktadır.

·         Doğru hesaplama avantajı sağlamaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz üzere tek tek yapılan belirli hesaplamalarla hazırlanan bordrolama işleminde çalışan sayısında artış hesaplamada karışıklık getirebilmektedir. Bordrolama programında hesaplamaya tabi oran ve orantılar hazırda bulunduğundan girilen veriler sonucunda oluşan hesaplanan ücrette hata olması çok azdır.

·         Çağa uygunluk pratikli avantajı da vardır. Eski zamanda hazırlanan bordolar vergi dairelerinde saatlerce beklenen sıralar sonrasında beyan edilip sorun ve aksaklıkların düzeltilmesi ile birlikte bir beyanın yapılması ciddi zaman almaktaydı. Yeni yasa ve gelişen bilim ile elektronik ortama bulunan e bordro sisteminden hazırlanan bordrolar sıra beklemeden vakit kaybetmeden oturduğunuz yerden beyan yapmanızda da bordrolama programı avantaj oluşturmaktadır. Programdan hazırlanan bordrolar e bordro sistemine entegre edilerek bu avantajı da işletme sahipleri kullanabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kullandığınız hafif ve modern bir css framework var mı?

Uzun süredir bootstrap kullanıyordum ama çoğu iş için gereksiz büyük. Ufak tefek işler ve birazda hobi olsun diye kendi frameworkümü yazayım dedim ama özellikle grid yapısında responsive tarafta çok uğraştırıyor düzgün bir hiyerarşi kurmak.

https://simplegrid.io/ şuna denk geldim bakınırken ve çok hoşuma gitti. Grid yapısını bu arkadaşın yapı kullanıp kalan kısmı kendim yapayım diyorum.

Alternatif hafif framework öneriniz varsa bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu arıtma hakkında bilgisi olan var mıdır? 1100 lira civarında fiyatı var. Metro markette satılıyor. Servisi de 250-300 civarı bir kurulum ücreti alıyormuş. İş görür mü? Filtre seti de 500 lira civarına satılıyor dedi marketteki görevli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 27 / 41

Geçen günlerde bir trafo arızası nedeniyle sitede bulunan 2 ev dışında herkeste inanılmaz hasar oluştu. Duyduğum en büyük hasar 80.000 civarı, elektrik dağıtım şirketi ödeyecekmiş ama aslında önlenebilir olduğu için boşuna uğraş demek. Bu hasara uğramayanlardan birisi benim ev. Bu tarafların tesisatına güvenilmeyeceğini anladığım an yüksek/düşük voltaj ve akım koruyucu taktım panoya. Regülatör hariç daha üst düzey ekstra bir önlem aklınıza geliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17

Bir tanıdık su arıtma cihazı bakıyor kendine. Şu alttaki modeli bulmuş. Nette bir bilgi bulamadık. Ben de bu konuya yabancı biri olarak sizlere fikir danışmak istiyorum. 🙂
İyi bir cihaz mı alınır mı sizce?

https://www.a101.com.tr/elektronik/hyundai-ec-107-alkali-detox-7-filtreli-su-aritma-cihazi/?recommended_by=instant_search&recommended_code=hyunda%C4%B1

Hyundai EC-107 Alkali Detox 7 Filtreli Su Arıtma Cihazı

Hyundai EC-107 Alkali Detox 7 Filtreli Su Arıtma Cihazı en uygun fiyat seçeneği, ₺150 ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo fırsatı ve daha birçok Mutfak Yardımcıları ürünü A101'de!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Bazen teknik konularda basit bir sorunun basit bir cevabı olabiliyor ve siz gözünüzün önündeki o detayı atlayabiliyorsunuz. Mesela yıllar önce bilgisayarın durup dururken takılıp reset atması gibi bir sorun çıkmıştı. Tarayıcıda kaydırma yaparken çat diye gidiyordu. Biraz zorlayıcı bir uygulama açılsa gidiyordu. Bazen onlar bile olmadan gidiyordu. Ne kadar aradıysam cevabı bulamadım. Sonra bir baktım, güç kablosu eğreti duruyor. Yani arada yeterli akımı alamadığı için kapanıyormuş. Sıkıca taktım, sorun bitti. Bunu en baştan yapmak aklıma gelmedi, hiç ihtimal vermedim. Çoğu zaman böyle olabiliyor.

Aşağıdaki konu da buna uygun bir başka örnek oldu mesela. Üçlü priz bozukmuş.
https://teknoseyir.com/durum/1562666

Ya da dünkü şu sorun da örnek gösterilebilir. Kabloları söküp takınca sorunu çözülmüş. https://teknoseyir.com/durum/1562497

Bu tarz başlıklarda genelde en kötü durum senaryosunu öne sürerler. O bozulmuş, bu yanmış olabilir gibi. Ama o noktaya gelene kadar denenmesi gereken çok aşama olabiliyor. Biraz daha basit düşünmek, biraz daha iyimser bakmak lazım.

#akış #Donanım #TeknoYardım

Anakartım garantiden geldi kasayı tekrardan

Anakartım garantiden geldi kasayı tekrardan toparladım ama bir türlü başlamıyor, güç pinlerini hatalı takıyorum diyecğeim ama PDF'den bakarak yapıyorum hatta gidip sadece güç pinini...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

NFS Underground 2 ''SPEED2.EXE Çalışmayı durdurdu'' Hatası Çözümü

Windows 7-10'da karşılaşılan NFS Underground 2 oynarken yarış esnasında, serbest gezintide veya kayıt yaparken karşılaşılan Speed2.exe çalışmayı durdurdu hatasının ve Windows 7'de geç açılma sorununun ''kesin çözümünü'' aşağıya paylaşıyorum. Umarım bu sorunu yaşayacaklara yardımcı olur.

 

Nette bir kaç şeyler paylaşılmış fakat tam sorunu çözmüyor. 🙁

Windows 10'da çözülürken Windows 7'de hala sorun yaşanabiliyor. Bu ayarlarla Her 2 sistemde sorunsuzca kullandım ve uzun süren oyun seanslarımda bir  problemle  karşılaşmadım. 🙂

 

1-İlk olarak buradan WideScreen dosyasını indiriyoruz. Bunun bir alternatifi daha var Uniws diye fakat Windows 7'de pek sağlıklı çalışmıyor.

https://thirteenag.github.io/wfp#nfs

 

2-İndirdiğimiz dosyayı oyunun kurulu olduğu yere atıyoruz.

Ardından aşağı görseldeki Scripts klasörünü açıyoruz ve en sonda bulunan ayar dosyasını açıyoruz.

3- Ayarlar kısmından monitörünüzün çözünürlüğünü yazıyorsunuz. En- boy kısmına dikkat edin!

Benim monitörüm 1366x766 olduğundan bu değerleri girdim.

4-Ayar dosyamızı ayarladıktan sonra, çok ilginç bir kısma geliyoruz. Özellikle Windows 7'de oyunun açılması garip bir şekilde 10 saniyeyi buluyor. W10'da kısa sürede açılıyor fakat yukarıdaki ayarları yapmamıza rağmen yine arada crash verip masaüstüne atacaktır. Çözümü çok basit. Giriş yaptığımız SPEED2 dosyasının ismini değiştiriyoruz. ''NFS Underground 2'' yazıyoruz.

Bunu yaptığımız gibi Windows 7'de oyun artık beklemeden şıp diye açılıyor. 🙂

5-Windows 10'da bazen sıkıntı yaşatmıyor fakat yine crash verip kapanmaların önüne geçmek için son adımımız oyunu Win2000 uyumluluk modunda çalıştırmak.

WinXP sürümlerini denedim fakat yine çözüm bulamadım. Win2000 uyumluluk modu ile tamamen sorunsuzca çalışıyor. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu tarz bir hazır arıtma sistemi iş görür mü? Bunların filtrelerini vs. kendim değiştirebilirim sanırım.

https://www.hepsiburada.com/lifetech-su-aritma-cihazi-7-asamali-alkali-detox-aritma-cihazi-lifetech-3-asama-filtre-seti-aritmali-dus-basligi-p-HRFRMLTLT2B

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21

Gecenlerde su aritma icin yardim.istemistim 1 aydir bu konuyu arastirdim ve sonunda sistemi kurabildim. Su an depoyu test ediyorum. Bitince detayli bir rehber yazmayi düşünüyorum baya bilgi edindim bu konuda. Resimde gorulen sistemi 1500tl ye mal ettim ve en kaliteli filtreleri kullandim. @loop size de tekrardan teşekkür etmek isterim baslangicta cok yardimci oldunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 26
 • Çetin @zrrckkk

  Musluktan ince ip gibi akiyorsa depo vanasi kapali halde sorun yoktur ama damla damla akiyorsa ozaman randimansizdir sistem. Tam olarak neresini anlamadiniz ona gore detayli anlatayim.

 • Çetin @zrrckkk

  4 tonlu vanayi diyorsan eger motorun cikisi vananin in yazan yerinden giriyor. Out kismi 2. Karbon filtreye giriyor. Membrandan cikan temiz su cikisi ise in yazan kismin altindaki girise girip out yazısınin altindaki cikistan cikip alkali ve post karbona giriyor baglanti seklinize bu kisni degisir elbet. Yukardaki 2 resimde vananin cikisindan sonraki kisma bakabilirsiniz.

 • Çetin @zrrckkk

  Oyle bir sart olduğunu sanmıyorum gordugum baglantilar bu sekildeydi. Isterseniz vanayi da kaldirabilirsiniz solenoid valf var ise. Yada motoru 3. Filtreden sonraya motor cikisini vananin girisinese baglayabilirsiniz. Internete ro system diagram derseniz bir suru sema cikicaktir. Ben bunu kendime uygun gordugum icin kullandim bir suru sema var yapilabilen.

  • Çetin @zrrckkk

   @zatisahaneleri dusuk basinc yada yuksek basinc switchlerinin duruma gore su gecisini durduruyor. Misal tanktan su alirken basinc dusecegini icin tanka yakin olan yuksek basinc switchi devreyi acip solenoid valfin acilmasini sagliyir bu sayede sisteme su girisi oluyor taki tank dolup basinci yukselince tekrar sistemi kapatiyor solenoid valf ayni sekilde alcak basinc switchide tam tersi.

  • Çetin @zrrckkk

   @zatisahaneleri yok hayir. Solenoid valf mavi renkte olan bir sey. Motordan once baglaniyor. Bu valfin oncesinede alcak basinc switchi. Motorun cikisi 4 yonlu vana denilen 4 girise sahip olan kare aparat bunun in kismina giricek.

  • Çetin @zrrckkk

   @zatisahaneleri 4 yonlu vana dedigim aparat 4 girisli olan kare. Turkceye boyle gecirmisler ismini.

 • Çetin @zrrckkk

  @zatisahaneleri bu sekilde yapabilisiniz.