Port Yok Sorunu Kesin Çözümü 2019

Türk telekom müdürlüğe gidip sıra alıyorsunuz.

Sıranız geliyor, adresi vs söylüyorsunuz.

Sade Hat telefon bağlatmak istiyorum diyorsunuz.(Link aşağıda)

https://bireysel.turktelekom.com.tr/ev-telefonu/tarifeler/sayfalar/sade-hatt.aspx

Size 2-3 gün içinde port açıyorlar.

Port açarken görevli evinize geliyor, bağlantıyı kontrol ediyor.

Ertesi gün hemen başka şirketi başvuruyorsunuz.

https://turk.net/p/WJX98LO54DKL/

İlk abonelikten maks 10tl

Bu kadar.

Eğer bağlamazlarsa, tekrar gidin taahhütsüz internet bağlatmak istediğinizi söleyin fiyatına aldırmayın, işlemlere sıradan devam edin daha sonra.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

windows 10 yukledikten sonra birkac ayari kapatiyorduk 😀 unuttum neleri yaptigimizi... Siz bilgisayariniza format attiktan sonra neler yukluyorsunuz veya ayarlardan neleri acip kapatiyorsunuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Ikinci el ekran karti ile tecrubeleriniz bugune kadar nasil oldu? "Mining icin kullanilmadi" yaziyorlar ama tabiki emin olmanin imkani yok. Dogru duzgun yaptilarsa undervolt etmislerdir problem olmaz diye dusunuyorum ama gene guvenmenin imkani pek yok. Ozellikle dikkat etmem gereken bir sey var mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halil @hcaktuna

  En az 1 sene garantisi var ve bios orijinal ise alirim mining yapilmis dahi olsa.

 • Orcun @orcun

  Kartın arka kısmında gpu'u tutan 4 tane vida var, genelde buna üreticilerin neredeyse hepsi ufacık etiket koyar, üstünde de warranty void yazar yani hasar alır yırtılırsa garantin iptal demek. Vidaların birinde oluyor ama gpu'u tutanlarda vs. bunda hasar yoksa kartın içi açılmamıştır.
  + faturasına bakılır kartta ki seri numarası ile tutuyor mu ? fanları nasıl içi pis mi kirli mi ? hani zaten genel görüntüsünden anlaşılır temiz mi değil mi diye vs. + denemeden kartı alma derim. Bir şöyle yarım saat furmark ile kastırman lazım.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Mining yapılan kartların ramleri yüksek ihtimalle gidik oluyor. Undervolt yapıyorlar evet, underclockda yapıyorlar ama daha çok kazması için timingle, ramle, voltajıyla oynayıp anasını ağlatıyorlar. Alet furmarkda falan çalışır ama pat diye anlık donmalar gösterirse ya da stock hızda bile donup kalırsa sağlam mining yemilştir. Özellikle vegalar falan hbm yüzünden daha çok belli ediyor. Kart 6 aylık ama çatır çatır donuyor.

  Kendime alacak olsam:
  Şu saatten sonra ancak ikinci elde en fazla 6 aylık karta güvenebilirim.

  Aldığım kişinin referansı önemli.

  Mining kartıysa sittin sene bana pahalı satamazlar. İşine gelen varsa, max 6 aylık garantili kartı yarı fiyatına alırım. Zorla satan yok, zorls alan da yok. 🙂

  Satan kişi mining görmedi, oyun bilgisayarından çıktı, denendi, render alındı diyor ancak forum/başka mecra mesajlarında miningden bahsediyorsa uzak dururum ya da bir üstteki şart geçerli.

  Niye ölücüler gibi fiyat kırıyorsun dersen elektronik bu. Sen hunharca kullan. Ondan sonra ben undervolt yaptım ama 55 derecede çalıştırdım tatavası yapma bana. Ben bozulursa yenisini alabilmeliyim. O yüzden parasını çıkardığın şeyin tatavasını yapma. Garantinin kabul edip etmeyeceğinin garantisi yok.

  Gibi bir bakış açısına sahibim.

Kamulaşmış Eserleri Okuma

Malumunuz özellikle yayın evleri telifi düşen ve artık kamu malı olan eserlere büyük ilgi duyuyor. Örnek olarak 2015 yılında Küçük Prens kitabının telif süresi kalktığında 204 farklı yayın evi tarafından basılmış [1]. Keza şu an her kitapçıda görebileceğimiz üzere Sabahattin Ali kitaplarının da 2019 yılı itibari ile telif süresi düşmüş ve sadece 10 günde 7 farklı yayın evi tarafından basılmış [2].

Türkiye'de bir eserin telif süresi: Koruma süresi eser sahibinin yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl devam eder (Ek cümle: 21/2/2001 – 4630/16 md.) Bu süre, eser sahibinin birden fazla olması durumunda, hayatta kalan son eser sahibinin ölümünden itibaren yetmiş yıl geçmekle son bulur. [3].

Uluslararası durum da benzer şekilde Türkiye'nin de dahil olduğu ve 168 ülke tarafından Bern Sözleşmesi'ne göre düzenleniyor [4] [5]. Ancak antlaşmayı imzalayan ülkeler Bern Sözleşmesinde belirlenmiş olan koruma süresini uzatabiliyorlar. Ki Avrupa Topluluğu'na dahil olan ülkelerde koruma süresi 70 yıl olarak belirlenmiş.

Koruma süresi geçen eserler artık kamu malı [6] olarak tanımlanıyor anlayabildiğim kadarıyla.

Dolayısı ile kamu malı olarak addedilen eserlere yasal olarak ücretsiz şekilde erişim hakkına sahip oluyoruz. Burada sıklıkla karıştırılan bir konu var ki özellikle yabancı dildeki eserlerin çevirileri söz konusu olduğunda çevirmenin hakları devreye girdiği için kamu malı sayılmayabiliyor.

Telif hakları konusunda bilgi sahibi olan avukat arkadaşlarımız varsa; olası yanlış yorumlama ve hatalarımızı düzeltmeleri çok yararlı olur. Zira Telif hakları ile ilgili olarak bir çok sayıda uluslararası sözleşmeler mevcut [7].

Yine de telif hakkı ortadan kalkmış ve kamu malı olmuş eserleri orijinal haline ulaşmamız şu zamanda özellikle yabancı dili olan kişiler için oldukça kolay. Zamanında bir yerlerde not ettiğim oluşumları paylaşmak istedim:

Bu arada belirtmemde yarar var ki, aşağıdaki sitelerden bazıları medyayı indirmenize izin verirken, bazıları online olarak izin veriyor. Aynı zamanda Smashwords, Barnes and Noble, Kobo, vb. siteler yasal olarak ücretsiz #ekitap lar da sunuyor.

 

ReadPrint Yazılı Eser
The Literature Network Yazılı Eser
LibriVox Sesli Eser
Authorama Yazılı Eser
Hathi Trust Yazılı Eser
Project Gutenberg Yazılı Eser
Reddit Akademik Eser
Europena Müze Arşivleri
Internet Archive Yazılı - Sesli - Görüntülü Eser
Open Library Yazılı Eserler
Feedbooks Yazılı Eserler
Books Should be Free Yazılı - Sesli Eser
Planet Publish Yazılı Eser
Classic Reader Yazılı Eser
Dailylit Yazılı Eser
Manybooks Yazılı Eser
Smashwords Yazılı Eser
Baen Library Yazılı Eser
Barnes and Noble Yazılı Eser
Kobo Yazılı Eser
Open Culture Yazılı - Sesli Eser
Emol.org Sinema Eseri
Forgotten Books Yazılı Eser
Ereaderiq Yazılı Eser
Bookboon Yazılı Eser
Questia Yazılı Eser
AltKitap Yazılı Eser
Amazon Yazılı - Sesli Eser

Yukarıda belirttiğim sitelerden yasal olarak kitap okuyabilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatayım. AltKitap hariç neredeyse hiçbir site içerisinde doğru düzgün Türkçe eser yok! Maalesef Türk yazarların eserleri için şu ana kadar duyduğum herhangi bir yasal oluşum yok. Umarım bir gün Türkçe eserler için de bir oluşum kurulur.

 

Kaynakça:

[1] "Küçük Prens" Wikipedi y.y 07.06.2018 web. 08.02.2019

[2] "9 Soruda Sabahattin Ali'nin Telif Hakları Meselesi" Diken y.y 11.01.2019 web. 08.02.2019

[3] "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Madde - 27" mevzuat.gov.tr 08.02.2019

[4] "Bern Sözleşmesi" Wikipedi y.y 13.01.2019 web. 08.02.2019

[5]. "Edebiyat Ve Sanat Eserlerinin Korunmasına İlişkin Bern Sözleşmesi" Telif Hakları Genel Müdürlüğü y.y web. 08.02.2019

[6] "Kamu Malı" Wikipedi y.y. 10.05.2017 web. 08.02.2019

[7] "Uluslararası Sözleşmeler" Telif Hakları Genel Müdürlüğü y.y web. 08.02.2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Unravel çok tatlı oyun. 🙂 Pubg oynamaktan kanser olmuştum biraz iyi geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Renault Megane III 1.5 dci - Expression (2011)

Merhaba Arkadaşlar,

Araç almayı düşünen ve tercihleri arasında Megane III olanlara umarım yardımcı olabilirim. Elimden geldiğince objektif olacağım. Aracı 2010 Ekim ayında 0km olarak aldım. Gelelim incelemeye ve uzun dönem testine 🙂

Araç: Renault Megane
Model:2011 – Expression 1.5dci (85) KP

Dış Tasarım;
Sportif bir havası var ama kardeşi coupe kadar çekici değil. Kaslı görüntüsü sayesinde olduğundan daha büyük gözüküyor, Türkiye şartları göz önüne alınarak yükseltilmiş yapısı da katılınca C segmenti araçlar ile yan yana park edince hafif bir "büyüğe yer açın bakayım" modunda

İç Tasarım;
Benim gibi sadelik sevenler için Megane iyi bir tercih ama bol düğme, oyuncak isteyenler için uzak durulması gerekiyor. İç mekanda kullanılan malzeme kaliteli / göze çarpan işçilik hatası yok. Ünlü yumuşak hissi veren plastik sadece orta konsolda mevcut. Arasıra alakasız yerlerden trim sesleri geliyor. Araçtan gelen olağan dışı tek önemli ses bence;Yakıtı full depo yaptığınızda, ilk birkaç lt harcayana kadar gelen lıkırtı sesi(Sanırım bu fiyatlar ile kimse depo fullemez diye düşünüp atlamışlar)

Gelelim sürücüyü ilgilendiren kısma; Far yükseklik /Park sensörü devre dışı / Gösterge ışıkları ayarı direksiyon tarafından perdelenmesi dışında Tuş yerleşimi ile ilgili ergonomik bir sorun yok.

Direksiyon ele iyi oturuyor, tepkileri rahatça hissediyorsunuz, yüksek hızlarda sertleşme özelliği mevcut. (Bu donanım paketin de, Yükseklik ayarı olmasına rağmen Derinlik ayarı olmaması bence bir eksik.) Göstergeler rahat takip edilebiliyor, yol bilgisayarı oldukça fonksiyonel. Kullanımı kolay. Direksiyon üzerinde CC sistemi kontrol tuşları olması güzel, ışıklandırmasının olmaması ve sistemi devreye alma tuşunun kol dayama yerinde olması ilginç(?)

Elektrikli cam/ayna kontrolleri kullanımı rahat, sadece ön camlar tek dokunuş ile açılıyor. Sıkışma önleyici sistem mevcut. Çocuk kilidi (Arka kapı/cam) açıldığında yanan kırmızı ışık gündüzleri rahat görülmüyor. Sürücü cam/ayna kontrol tuş takımında da sağ/sol ayna seçim tuşunda aydınlatma yok?(Ampül hesabı yapıp zengin mi oluyorlar nedir?)

Yerleşim olarak klima - Radyo yer değiştirse daha iyi olabilirmiş ama çokta sorun değil. Digital klimanın tuşları biraz ufak ve kullanım için alışmak gerekiyor. Radyo üzerindeki tuşlar ile pek bir işiniz olmuyor. Direksiyon arkasındaki kumanda ile her istediğiniz yapabiliyorsunuz. Ses sisteminin kalitesi vasat, daha iyi olabilirdi. Ses sistemi vasat yorumum radyo için geçerli, CD dinlerken çok daha kaliteli / performans alıyorum. Arada çok fark oluyor. Ön konsoldaki tweeter için tüm hazırlıklar tam ama içi boş 50tl verip serviste taktırıyorsunuz. Aux için RCA (kırmızı-beyaz) girişler bence çok çağdışı kalmış:/ Artık usb, 3.5 jack giriş yerleri revaçta.

Tüm yolcular açısından bakarsak; koltuklar rahat, kullanılan kumaş kaliteli kolay kir tutmuyor ve temizleniyor.(Denenmiştir, Aracımda bej iç döşeme mevcut.) Sadece sürücü koltuğu yükseklik ayarlı(bel destek ayarı olması güzel bir ayrıntı), araçta 5 kişi için yer var ancak arka ortada oturan ön kol dayamanın arka çıkıntısı yüzünden diz mesafesinde sorun yaşayabilir. Diz mesafesi demişken her araçta olduğu gibi arka kısımda öndeki kadar geniş yaşam alanı yok.Diz ve baş mesafesi bizim aile için yeterli. (İnsanların boyları standart olmadığı için bu diz mesafesi muhabbeti bana pek mantıklı gelmiyor.)

Araç içerisinde yeterli denilecek kadar göz bulunduğunu düşünüyorum; Torpido oldukça derin(Soğutmalı), kol dayama içerisine birçok ıvır zıvır konabilir. Dört kapıda bulunan; Kapı içi cepler yeterli hacimde. Vitesin olduğu kısımda iki adet bardaklık mevcut.(Ancak konsola yakın olan bardaklık vites tarafından perdelendiği için kullanım esnasında sorun yaratabiliyor.) Ön kol dayama yeri kapağı tam dik olarak açılmıyor, farkında olmadan (bilmeyen bir yolcu tarafında mesela) zarar görebilir.

Tavanda bulunan gözlük saklama yeri güzel bir düşünce ama içine normal güneş gözlüklerinin sığması pek imkan dahilinde olmadığı için kullanışsız.

Arka koltuklar asimetrik olarak yatabiliyor, ısofix sistemi standart.

Bagaja gelirsek; ölü hacim yaratan bir noktası yok bu nedenle kullanışlı. Bagaj hacmi 372lt (Trde broşüre göre 368) Bazı yerlerde gördüğünüz 405lt yalan değil ama eksik 372 + 33 (saklama gözleri) =405lt. Bagaj tabanı düz yedek lastik nerede derseniz; aracın altında ama dışarıda… Bir kere “kedi” kurtarma operasyonu için lastiği yerinden çıkartıp tekrar taktım, çok uğraştırmıyor. (Eski aracımda aynı olduğu için ben zorlanmadım, ancak sisteme yabancı olanlar için zor gelebilir?)

Motor/Konfor/performans
Motor 1.5dci 85bg (Euro IV), ısınana kadar biraz sesli çalışıyor, ısındıktan sonra sakin kullanımda pek rahatsız edici sesi yok. Yalıtımı başarılı. Sakin kullanımdan kastım 2000-2250dv… devir arttıkça araçta motor sesi doğal olarak artıyor, ancak max torkunu 1750dv itibaren verdiği için rahatsız edici ses moduna geçmeden bir üst vitese geçmiş oluyorsunuz. Ekonomik amaçlı tasarlanmış 85bg bir araçtan performans beklemek biraz haksızlık olur. Ama üzecek yada sollamalarda kalp atışı hızınızı arttıracak kadarda kötü değil
Konfor konusunda orta karar diyebilirim. Yol/lastik/motor sesi hız sınırlarına uyuyorsanız rahatsız edecek düzeye gelmiyor. Yüksek hızlara çıktıkça bu 3’lü size var olduklarını hatırlatıyor.

yakıt tüketimi konusunda dci motor oldukça başarılı, fabrika verilerine oldukça yakın değerler elde edebiliyorsunuz. (İnat ettim bir kere yakaladım Ş.içi 5.1lt/100km)

Benim kullanım tarzıma (sakin, kurallara uyan) göre tüketim değerleri; Şehir içi 5.5 – 6.0 lt / Şehir dışı 4.0 - 4.5 lt /100km.

Yıllık bakım periyodu 20bin km/1 yıl…

Güvenlik
ABS
AFU
6 hava yastığı (ön/yan/perde)
Güç limitörlü ön/arka emniyet kemerleri
Isofix
Euro ncap tam puan ile 5 yıldız:)

Bana göre + / - lerden bazıları...
+ dci motor / tüketim
+ yaygın servis ağı
+ ciddi kronik sorun yok
+ F/P oranı yüksek

- Yurtdışı üretimde olan bazı özelliklerin yerli üretim arasında fark olması(gündüz farı, ESP, tüm donanım paketlerinde kart anahtar v.s)
- Arka diz mesafesi
- Radyo-cd ses kalite performansı

1.Yıl / 15.000 km servis raporu:

- Rutin bakım yapıldı. 330TL (Yağ değişimi,yağ filtresi, polen filtresi,hava filtresi)
- Ön cam silecekleri ses yaptığı için değişti. (Garanti)
- Sola çekme şikayeti nedeniyle rot ayarı yapıldı. (Garanti)
- Yolcu emniyet kemeri ses şikayeti giderildi. (Garanti)

2.Yıl / 28.260 km servis raporu:

- Rutin bakım yapıldı. 526 TL (Yağ değişimi,yağ filtresi, polen filtresi,hava filtresi,mazot filtresi)
- Arka cam sileceği değişti. (Ücretli)
- Bagaj amörtisörü değişti. (Garanti)
- Kalkışta debriyajdan gelen ses giderildi. (Garanti)

3.Yıl / 46.490 km servis raporu:

- Rutin bakım yapıldı. 425 TL (Yağ değişimi,yağ filtresi, polen filtresi,hava filtresi,soğutma suyu değişimi, fren hidroloği değişimi)
- Radyo-CD değişim (Garanti - Sorun:Radyo kanallarında sürekli parazitlenme)

4.Yıl / 65.550 km servis raporu:

- Rutin bakım yapıldı. 995 TL (Yağ değişimi,yağ filtresi, polen filtresi,hava filtresi,mazot filtresi, triger değişimi)
- Ön Fren balata değişimi 170 TL
- Akü değişimi
- Direksiyon değişimi (Soyulma şikayeti - ücretsiz)
- Sürücü kapı gergisi (Ses şikayeti - ücretsiz)

5.Yıl / 77.400 km servis raporu:

- Rutin bakım yapıldı. 360 TL (Yağ değişimi,yağ filtresi, polen filtresi,hava filtresi)
- Arka Fren balata değişimi 170 TL

#akış #OtoSeyir #Megane #renault #test #dci

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
 • odff @odff

  Bende de megane 3 1.6 otomatik var. 2012 ve privilege donanım yani en dolusu...
  Benim de aracın en beğendiğim tarafı, yerden yüksekliği, iç hacmin geniş ve rahat olması, motorun lpg ye tam uyumu ve sorun çıkarmaması... Şu ana kadar arıza anlamında hiç bir sıkıntımız olmadı desem yeridir...
  Beğenmediğim özellikleri, ses kalitesinin en üst donanım seviyesinde bile kötü olması, iç mekan plastiğinin bazı kısımlarda kalitesi düşük olması ve son olarak süspansiyonların biraz sert olması diyebilirim...
  Bu araç için en uygun versiyon bence 1.5 dci edc...

 • patpat @pathologic

  Elinize sağlık güzel ve ayrıntılı inceleme. Servis takdirimi kazandı doğuş çilesinden sonra.

 • Quantzu @quantzu

  C segmenti 2. elde dizelleri f/p aracı. Ancak 0 almak için uygun değil, yakın zamanda makyajlama demek doğru değil, ciddi olarak revize edilmiş yeni kasası geliyor. O yüzden 0 almak için uygun değil şu anda. İnceleme için teşekkürler, 2. el bakanlar için güzel bir referans olacaktır.

 • Birkan @birkan-akar

  Yarın aksilik olmazsa 2012 model Megane 3 alacağım, bu inceleme benim için güzel bir kaynak oldu. Teşekkürler.

Meizu telefonunuzun dokunmatiğinde sorun olursa, kırılırsa diye verileri kurtarmak için bir acil durum yöntemi eklemiş. İlk bakışta ne gerek var dedirtsede gerçek bir ihtiyaç anında hayat kurtaracak bir özelliğe benziyor. Aklınızda bulunsun lazım olur belki 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 24 / 43

#sessistemi 2+1 ses sistemi arıyorum. Bütçe 200 TL . Tavsiyeleri alalım 🙂

https://www.hepsiburada.com/creative-sbs-a250-2-1-speaker-p-BD500674?magaza=Hepsiburada

Creative SBS A250 2+1 Speaker Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Creative SBS A250 2+1 Speaker en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla online sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Sevgili @tolgaaaltas sen benim bu markayı keşfetmeme vesile oldun ya tuttuğun altın olsun abi muazzam vallahi ya.

Şu kalitede şu ayarda Outdoor Mont ciddi ciddi Columbia ve The North Face markalarında kafadan 750TL.

Cresta %100 yerli ve İzmir menşeili kalitesine göre fiyatları da çok iyi.

https://www.crestaofficial.com/tr/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 29

Milletimizin tedavi edilmesi gereken hastalıkları;
- "el alem ne der ?" felsefesini hayatının merkezine oturtup başkalarına göre yaşama. benliğiyle çatışmanın verdiği huzursuzluk.
-dedikodu, laf sokmak, önyargı, kıskançlık.
-kendi işini düzgün yapmayıp, başkasının işini merak etmek ve o işe burnunu sokmayı üstüne vazife bilmek.
-yeri geldiğinde herkesin doktor yada hoca olması.
-bilmiyorum diyememek.
-gerekli gereksiz her şeyde ısrar etmek. mesela bir ikramı kibarca geri çevirdiğinizde daha da ısrar etmek.
-fanatizm
-ideolojilerden ve tabulardan sıyrılıp olaylara objektif bakamama.
-kendi yaşam tarzını en ideal yaşam tarzı zannedip başkalarına dayatma.
-bireyselliğin olmaması. 30 yaşına gelmiş adamın hala ebeveynin yada yakın akrabanın aklına göre hareket etmesi, kendi kararlarını verememesi.(Not: ebeveynlere saygı göstermek zorunludur ama itaat etmek zorunlu değildir.)
-eleştiriye kapalı bireyler olup, hemen her konuda bilgi ve fikir dahi olmadan eleştiri yapmak, ahkâm kesmek, insanları kendi ahlâk, etik değerleri ve normlarına göre hizaya getirmeye çalışmak.
-asla çevreyi temiz tutmamak.
-fiziksel, psikolojik, sosyolojik ve de kültürel olarak erkeğinin kadınından çok farklı olduğuna inanmak
-iyi,temiz,dürüst ya da kötü insan olmayı dindarlığa göre ölçmek.
-uyanikligi sahtekarligi iyi bir meziyet olarak gormeleri.
-empati mi? ne empatisi? empati ne arar la Türkiye de.
-dram ve trajedi ile kafayı uyuşturmak olaylara gerçekçi bakamamak.
-İş ahlakının olmayışı .
-sıra beklemeyi bilmemek
-kolay para kazanmayı düşünüp kaliteli işler çıkaramamak.
-üşengeçlik
-her şeyi dış mihraklara bağlamak.
-başarılı olanı aşağı çekme
-kaç para mayış alıyon?
-okul bitti mi?
- iş buldun mu?
- askerlik?
- ne zaman evleneceksin?
- e hadi çocuk yapmıyor musun?
- buna bir de kardeş lazım. yapsanız ya.😀

Hepsini ekşi de ki şu başlıktan derledim.
https://eksisozluk.com/tedavisi-olmayan-turk-hastaliklari--1689455?p=6

BeğenFavori PaylaşYorum yap