Not: Yurt dışına gitmeyi isteyen, planlayan herkesin tamamını okumasını isterim. Aramızda konuşalım çünkü önümüzde bulunan 60-70 yılımızı etkileyecek bir iş.

Bazen TS'de insanlar neden ABD'yi övüp AB'yi sürekli yerdiğimi soruyorlar göçmenlik açısından. Buna detaylı bir açıklık getirmenin vakti geldi. Ben de pek çoğumuz gibi AB'yi severdim, 2017 Apple Developer Academy ile Italya'ya gidip 2018'de üniversite eğitimimi oraya taşıdım. Hayatımı orada veya başka bir AB ülkesinde devam ettirme planlarım vardı ama 2018'de WWDC sebebiyle ilk ABD ziyaretim sonrası her şey çok değişti. Bu hayatımdaki en önemli olaylardan biri olabilir çünkü şu an yaşadığım yerden, çalıştığım şirkete ve gelecek planlarıma etki etti. Bu ön bilgilendirme sonrası rasyonel sebepler sunacağım. Tek parça halinde yazmam çok zor ondan parça parça yazsam daha rahat ederim. Bugünlük ilk bölümünü paylaşacağım.

-- Gelir farkı, sosyal hizmet, sağlık ve "ekonomik sponsor" olma.

Öncelikle AB'de düşük gelirli kişilerin yaşamının, ABD'ye göre daha iyi olduğunu biliyorum ama fast food restoranında bulaşık yıkamamız için hiç kimse sponsor olmaz. Kıyas yaptığım kesim bu yüzden beyaz yakalılar olacak. Kaçak giden haysiyetsizler düşünsün diğer işleri(Bunlar sizin ve benim gitme işimizi zorlaştırıyor, gördüğüm yerde şikayet ederim)

Gelir herkes için çok büyük bir etken. Bu iş için kaynak olarak levels.fyi adlı siteyi kullanacağım çünkü orada bu grafiklerin çıkartıldığı maaşların çok büyük bir kısmı onaylı.

ABD Bay Area'da ortalama bir yazılımcı ne kadar kazanıyor?
-Yıllık 232.000 USD https://www.levels.fyi/Salaries/Software-Engineer/San-Francisco-Bay-Area/

Almanya Berlin'de ne kazanıyor?
- Yıllık 88.000 USD https://www.levels.fyi/Salaries/Software-Engineer/Berlin-Germany/

Arada 2.6 kat kadar ciddi bir fark var brüt konusunda ama bu fark net maaşta daha fazla artıyor çünkü AB ülkeleri çok ciddi vergiler alıyor.

- ABD'de bir çalışanın verdiği ortalama vergi %32, Almanya da ise %49,4 https://www.oecd.org/newsroom/oecd-tax-rates-on-labour-income-continued-decreasing-slowly-in-2016.htm

Bu vergileri baz alınca Bay Area'da elinize net 157.000 USD geçer, Berlin'de ise 44.000. Arada bulunan fark 3,5 katına çıktı. Çok çok ciddi bir fark bu. Bunun üstüne ek olarak Almanya genelinde KDV oranı %20, California'da ise %8 . Bu da çok ciddi bir fark yaratıyor. Aldığınız ürüne Almanya'da %12 fazla vergi ödemeniz lazım. Peki bu vergiler nereye gidiyor? Sosyal hizmetlere. Sosyal hizmetlerden kasıt ise ne? Issiz Almanlara sponsor olmak. Sizin yıllarca emek verdiğiniz işten kazandığınız paranın yarısından fazlası bu tip kişilere gidiyor. Dediğim gibi düşük gelir seviyesinde AB daha iyidir ama siz oraya kalifiye bir kişi olarak gidiyorsunuz. Yıllarca harcadığınız emeğin hakkını niye başkası yesin? Sağlık olayı da ABD'de çok eleştirilir ama H1B ile gideceğiniz için bu sizi bağlamaz. Bu tip şirketler en sağlam sigortaları size yaptırıyor zaten ve devletin eline bakmıyorsunuz. Üstelik ABD'de sağlam bir sigorta imkanınız varsa tedavi seçenekleri için imkan çok daha fazla oluyor. "Ekonomik sponsor" olmak bana dokunuyor göçmen olma durumunda.

-- Kültür ve dil seviyesi.

Bana bazen AB'nin kültürü çok iyi entellektüel olarak çok gelişmişler diye söylenenler oluyor. Bana bunu diyen arkadaşlara gitmeyi istedikleri ülkeden:
- 10 tane yazar
- 10 tane yönetmen
- 10 tane müzisyen
söylemesini istiyorum bazen. Üstelik sadece gitmeyi istedikleri yeri değil tüm AB'yi dahil ediyorum. Tüm AB'den bunlardan 10 tane bile söyleyemeyen kişiler, ABD'ye gelince destan yazıyorlar(gerçi yazar konusunda sıkıntı yaşayanlar oluyor :D). Kültürün nereden etkilendiği çok belli, bu rutin konuşmalarda çok ciddi bir fark yaratıyor. Bunun üstüne ek olarak dil sorunu var. Ingilizce düşünmek, espri yapmak daha rahat. Neredeyse tüm kültür, bilimsel yayın veya uluslararası olay Ingilizce olarak aktarılıyor. Sürekli Ingilizce içeriklere maruz kaldığınız için gerçekten içinize işliyor bu. Ben 3.5 yıl Italya'da kaldım, her işimi hallederim ama kendimi Italyanca düşünürken hiç görmedim. Ne kadar isteseniz bile yabancı dilde düşünme olayı gerçekten zor bir iş. Her tarafımız Ingilizce olduğu için bu mümkün oluyor ama diğer dillerde gerçekten zor hatta belki imkansız çoğu kişi için. Bulunduğunuz yerde, o dilde düşünmediğiniz ve o kültürde bilginiz olmadığı sürece "göçmensiniz".

Devamını yazmaya devam edeceğim yarın. ABD genelde coğrafyanın uzak olması, AB gibi bolca Türk nüfusu barındırmaması nedeniyle atlanıyor gibi geliyor bana. Ek olarak Avrupa'ya gitmek bunun yanında çok kolay kalıyor ve ABD'yi görmeden AB'ye takılıyor insanlar. Yapıcı bir eleştiriniz varsa çok memnun olurum benim de geleceğimi etkileyecek bir konu bu sonuçta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 45
 • BlueTeamer @blueteamer

  Herkesin beklentisine gore farklılık gösterecek seyler bunlar. Gitmeye calistigim ülkenin kültürünü öğreneyim diye de bir kaygım olmadı. Bunu yapmıyorum diye de Suriyeli'den farkım kalmadigini yeni öğrendim. Ben başvuru yaptım, başvuru yaptıgım firma benim niteliklerime sahip farklı bir aday ve/veya bir Hollanda vatandaşı bulamadı ve bana teklif gönderdi. Ulkenin en degerli bir iki firmasından bir tanesi ve yaptıkları ise katma deger sağlıyorum ayni zamanda Hollanda'ya da hem vergilerimle hem de kendi yerli şirketlerine deger sağlayarak benzer katkiyi yapıyorum. Ben hem yurtdisini deneyimlemek hem de daha iyi şartlar olacağına inanarak gitmiştim lakin şimdiye kadar bu hayal kirikligi oldu benim icin.

  Avrupa ülkelerinin cogunda(Almanya, Hollanda, Isveç vs.) evet huzuru bulursun, is-ozel hayat dengen mükemmel olur, disarida da insanlar mutludur, 1 yılda arabanı alırsın, sonraki yılda mortgage ile evini de alırsın. Her 2, 3 ayda biriktirdiklerinle çeşitli teknolojik aygitlarinida alırsın ama esek yukuyle vergi vereceğin icin USA'ya kıyasla istediğin her seyi alamazsın. Birikime dayalı harcama yapmak durumunda kalirsin. Muscle car alipta binemezsin veya vergisine katlanırsın ne kadar katlanabilirsen. Tuketime yonelik seyleri cok daha hızlı surede gerçekleştirirsin USA'da. Ben burada tabi ki IT alanı icin konuşuyorum. Diger meslek dalları hakkında bir fikrim yok. Benim tercihim kapitalizmden yana.

 • Kreetwight @kreetwight

  Para bence bi çok insan için her şeyi çözmüyor. Ben o sığı Amerikalılar'la yaşayabileceğimi hiç düşünmüyorum. İnanılmaz yüzeysel, hiç bir muhabbeti derinleştiremediğin insanlar. Haliyle benim için sosyal hayat pek iyi gitmezdi. Ee, sosyal hayat olmadan parayı ne yapayım ben?
  Almanya'da yazılımcı arkadaşlarım var, bazıları Amerikadan teklifler almışlar, gayet büyük firmalardan, ama sunulan çalışma şartlarının çok da iyi olmadığını söylediler. Mesela Almanya'da kendini iyi hissetmediği için bile yılda 20 gün (umarım doğru hatırlıyorumdur), hastalık durumunda ise doktora dahi gitmeden telefonla arayıp hastayım diyerek 60 gün izin alabiliyorlar. Üstüne de hasta oldukları günde evden bi kaç iş bile yapmamaları söylenmiş, ki diğerleri de hastayken çalışmak zorunda hissetmesin.
  Ben de 1 yıldan uzun süredir Polonya'da yaşıyorum, herkes ingilizce bilmiyor ama hayatımda tıkanma yaşadığım olmadı. Gerçi Avrupa'nın her yerinde belli bi expat nüfusu zaten oluyor, ortak dil İngilizce. Üstüne, burada yaşarken bi kültür hissediyorum, insanların geçmişten gelen bi derinliği var. İşte ona uyum sağlamak önemli, çünkü siz başka bi ülkedesiniz. Yoksa kültürsüzlüğün en dibine gidip, sorunu tamamen ortadan kaldırmak benim için bi çözüm değil. Kültürü de sinema ve müzikle sınırlamak hiç doğru değil. Entelektüel gelişimin bir çok yönü vardır, Avrupa'da olan da zaten bu. Bi çok kültür sürekli alışveriş halinde ve bu da bahsettiğim entelektüel gelişimin bir parçası. Amerika'da ise, evet konser, al sana konser, sinema, al sana sinema şeklinde bi yaşam var, çok yapmacık ve sahte.

  • Papa Emeritus @pope

   ABD’lilerin sığ olduğuna dair düşünceniz nereden geliyor? Ek olarak kültürel aktiviteleri sadece sinema ve konser ile sınırlı değil. Bir süre kalmadan, yaşamadan bu tip konular hakkında konuşmamak lazım çünkü bunlar verilerle ortaya konulması zor şeyler.

  • Kreetwight @kreetwight

   @pope Şu an 30 yaşındayım, 18 yaşından beri turizm sektöründe çalışıyorum, haliyle farklı milletlerden çok farklı insanlarla iletişimim oldu. 2014 yılından beri de sürekli iş için Avrupa'ya seyahat ediyorum, toplantılara fuarlara katılıyorum, geceleri kesinlikle dışarıda insanlarla geçiriyorum muhabbet ediyorum. Bir süre İngiltere'de kaldım, şu anda da 1 yıldır uzun süredir Polonya'dayım dediğim gibi. Gördüğüm en sığ topluluk gerçekten Amerikalılar. Hayata, geçmişe, başka milletlere, dünyada olup bitenlere en az hakim millet bunlar. Konuştukları konular çok yüzeysel ve sadece kendilerini eğlendirecek konular.
   Ben kültürel aktiviteden ziyade kültürel gelişimden bahsetmiştim. Aktivite olması benim için gelişmişlik anlamına gelmiyo kesinlikle. Bu yüz yıllar gerektirecek bi süreç ve bu Amerika'da yok. çünkü bu konuda alışveriş yapabilecekleri kimse yok, ki zamanında oraya göç edenler de zaten geçmişlerini bırakıp oraya gittiler.

 • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

  Amerika'daki polis olaylarını gösteren kanalları izliyorum, biraz tehlikeli geliyor bana Amerika'da yaşamak. Özellikle 14 yaşında çocuğun bile tüfeklere erişebilmesi çok kötü bir şey.

 • qubit @qubit

  Haklı bir sorunuz var. Ama benchmark'larınız tam doğru değil (yani geliştirmeniz lazım). Örneğin entellektüel birikim. 1. Aleksandr zamanından da kalkıp yığınla edebiyatçı, müzisyen sayabilirim. Rusları bırakalım Osmanlı'nın son yüzyılından yüzlerce 10 numara sanatçı, edebiyatçı, müzisyen çıkar. Sonuç ortada.

  Diğer taraftan iki yakada da yabancılara aşırı sağcıların kök söktüreceği açık. Üstüne göçmen sayısı daha da artacak. Üstüne kötü yöneticiler ve kapitalizmin de doğası gereği enflasyon, enerji krizi vs. derken şirketler çalışan çıkartacak veya batacak. Trilyonlarca dolar karşılığı olmayan para basılan bir acayip dönemdeyiz. Eski sosyal haklar muhtemelen kaybedilecek. Bu ekonomik göstergelerle bunların dönmesi mümkün değil.

  Benchmark olarak her zaman "temel" esaslara bakmak lazım. Mesela emanetler hangi yakada ehli insanlara veriliyor? (Nisa:58) Trump'ın yine seçileceği bir ülkenin geleceği için parlak konuşmak zor. Kamala Harris'in Polonya konuşmasını dinledim, hala aklım almıyor. Kaliforniya bağımsızlığını isteyecekse bilemem de onların da seçtikleri kişiler ortada. Merkel Merkel dedik ne kadar beceriksiz ve ehliyetsiz olduğu ilk ciddi krizde ortaya çıktı. LP'nin deyimi ile ben sana ülke öneremem 🙂

İyi ki almışım, verdiğim paraya sonuna kadar değdi dediğiniz teknoloji, elektronik ürünler nelerdir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 59
 • Ufkabakan @ufkabakan

  * Volvo S60 D4 Advanced, 2016, 190bg (ASIN 8 ileri şanzıman, twin turbolu güçlü motor, 0-100 7sn, koltuk, direksiyon, ön cam ısıtma, 3 hafızalı elektrikli deri koltuk, yol tutuş, güven hissiyatı...)
  Kabaca benzer donanım, performans ve konfor için şuan 2Milyon+ üstü araçlara bakmam lazım. Bir çılgınlık edip S90 almazsam, daha uzun yıllar binerim. (3+ yıldır bende)

  * 46" Panasonic Viera Plazma FHD TV , Benzer kontrastı, siyah kalitesini almak için LG OLED ya da Samsung Q80 serisi bir ürün almam lazım. (10+ yıldır bende)

  * HyperX Cloud II Gaming Kulaklık (5+ yıldır bende)

  * Xiaomi TV BOX (2+ yıldır bende)

 • RockandRage @rockandrage

  Robot süpürge.Allah ondan razı olsun

 • doganfkrt @doganfkrt

  ipad mini
  ipad 9. nesil
  apple pencil
  iphone 11
  airpods 2. nesil
  anker powerport atom
  amazfit verge
  mcdodo lightning otg
  apple lightning dönüştürücü
  mark ryden çapraz çanta
  a data powerbank
  günlük hayatta yanımdan hiç ayırmadığım ve aldığım günden beri hiç pişman etmeyen f/p ürünler

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Şayomi 20bin power bank...129 a almistim

Başıma gelen ve hayatımın en karlı işine dönüşen aynı zamanda iş dünyasının iş bilmezliğinin harika bir örneği olan bir olayı sizinle paylaşmak istedim.

Benden daha öncesinde 3 farklı iş için farklı zamanlarda teklif isteyen büyük bir şirket var. Bir tanıdığımda orta düzeyde bu şirkette çalışıyor, onun üzerinden genelde haber alıp teklif veriyorum.

Büyük bir yatırım almış bir teknoloji şirketi kendileri. Aynı zamanda şirket ortaklarından birinin de kağıt üzerinde bir yazılım şirketi var. Outsource işler için piyasadaki irili ufaklı 3-5 şirketten yatırımcının gönlü olsun diye teklif toplayıp her seferinde teklif aldıkları bütün şirketlere bir kulp uydurup işi en yüksek teklifi veren kendi ortağının şirketine verip yatırımcının parasını bu şekilde ortağa aktarıyorlar. Her seferinde de ben dahil hep aynı yerlerden teklif isteyip boşa herkesi uğraştırıyorlar. Ben genelde en düşük teklifi veriyorum ve ortaklarının kağıt üzerindeki şirketi de genelde benim verdiğim fiyatın 3-5 katı fiyat verip alıyor işi, ardından da aldığı fiyatın yarısına dışarı yaptırıyor.

Geçen hafta yine teklif istediler. İstedikleri çok basit bir iş. Toplasan 5 saat anca sürer. Bende zaten işi vermeyecekler diye saatine 1.000 $ fiyat çıkartıp 5.000 $ + KDV teklif yolladım. Dün mail gelmiş, bakmamıştım. Şimdi baktım, teklifi kabul etmişler.

Diğer firmalar bıkıp ya teklif vermediler yada benim gibi yaptılar sanırım. Yatırım yapan fonda sanırım uyanmış işe, ortağa verdirtmedi işi. İhale mucizevi şekilde bana kaldı. Şimdi oturdum yapıyorum işi, akşama dosyaları gönderip pazartesiye faturayı keseceğim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Fikri takip...

3-4 ay önce buradan paylaşmıştım. Babamların binaya elektrik veren elektrik direğinde nötr hatta da temas sonucu elektirk gelmiş ve binada o an elektriğe bağlı neredeyse bütün cihazlar bozulmuş ya da yanmıştı, buna binanın asansörü de dahil.

Babamlardaki hasar 1 tv, kombi, receiver, bulaşık makinesi, buzdolabı ve derin dondurucunun bozulmasıydı. Babam AYEDAŞ'ı arayıp bir arıza kaydı oluşturdu aynı akşam. Ertesi gün bozulan ürünler onarıldı. TV onarılmaz durumdaydı, mutfakta duran eski ve para etmeyecek bir 37 ekran tüplü tv'ydi. Bu TV yerine de akıllı bir tv alındı.

Tamir faturaları ve yeni tv'nin faturasını İstanbul Maltepede ki AYEDAŞ genel müdürlüğüne gönderdi babam. Tamir ücretlerinin tamamı + tamir edilemeyen eski TV içinde 690 TL rayiç bedeli 3 gün sonra babamın hesabına yatırdılar.

Sizin de aklınızda olsun. Elektrik şirketi kaynaklı bir hasar olursa mutlaka arayıp kayıt oluşturup sonrasında tamir yada yenileme bedellerini firmadan talep edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Mükemmel bi aletmiş hayran kaldım. Zamanlı bağlantısını paylaştığım videoda adam bi hayvan figürü basıyor bu aletle 3 boyutlu ama acayip detaylı ve diğer 3 boyutlu yazıcılara benzemiyor. Özel bi reçine kullanıyor, onu da mikroskobik ışınlarla kademe kademe, mikron mikron sertleştiriyor (doğru anladıysam). Sitesinde 1 kg reçine ile birlikte 535 dolar fiyatı var. Şu an o para elimde olsa acımaz alırdım. Artı kargo ve vergileri de unutmamak gerek tabi.
https://youtu.be/poUIGl2rpFY?t=357
https://www.anycubic.com/pages/anycubic-photon-ultra

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

1 aydır fl studio üzerinde müzik yapımıyla uğraşıyorum bir parça hazırladım. Bunu spotify a koyacağım novecore distiribitörüyle koymaya karar verdim sizce bu distiribitör güvenilir mi? Yüklerken dikkat etmem gereken bir şey var mı? 70 milyon müzik var spotifyda benim müziğim bunlardan birine benziyorsa telif sorunu yaşamama sebep olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eveet, bardağı taşıran son damla oldu artık. Sony WH-XB900N iade ediyorum.
Neden?
1) Saçma bt olayları. Cihazlar arası değişim yapmak için bluetooth pair yapmak baştan.
2) Kullanışsız. Terletici. Boğucu.
3) Bardağı taşıran damla, bugün bilgisayara bağlayıp oyun oynamak istedim, ama o da ne? Mikrofon kullanmak istiyorsan sana kaliteliyi bırak, stabil ses veremem diyor. Evet bildiğiniz ping varmış gibi takıla takıla geliyor ses. Kablolu bağlayayım bilgisayara diyorsun, ama o da ne? Kabloda mikrofon desteği yok. Ha bu arada bilgisayara bağlayayım kaliteli müzik dinleyeyim derseniz elbette o da sorun oluyor.
Üstelik işin garip tarafı, telefon konuşmalarında sorun olmuyorken diğer tüm mikrofon gerektiren şeylerde bu böyle oluyor. Sadece aramalar için adapte etmişler kulaklığı. Yani telefondan oyun oynayayım deseniz de böyle pingli oluyor gelen ses. Resmen 72p videonun ses kalitesi gibi rezil bir sesi oldu. Dayanamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adem hocam, size çok teşekkür ederim. Benim derin dondurucu alma safalarımda bana çok yardımcı oldunuz. Özellikle Profilo hiç aklımda yokken beni düzgün bir markaya yönlendirdiniz.

Profilo DF1136 aldım. 258 LT bürüt kapasite.

28 Kg dondurma kapasitesi ve 22 saat koruma.

Biraz fazla güç tüketiyor.

yanlış hesap yapmadıysam eğer, ortalama 150 TL güç tüketecek.

Ortalama 3250 TL fiyatı olan dondurucuyu 2700 TL'ye HB'den aldım.
2850 TL fiyatı vardı. İndirimli diyerek girdim. Sepete ekledim. Hop.... o da nesi. HB 150 TL beyaz eşya indirimi uyguladı. D: harika oldu.
27 Tl de HB parası aldık. 😀

Çok karlı bir alışveriş oldu.

Özellikle size teşekkür etmek istedim. Ürün gelince incelemesini yazarız.
Uzun kullanım değerlendirmesini de yazarız inşallah.

@ademhelvaci

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar, sahibinden'den bir laptop için havale yaptım.
Satıcı olan vatandaşın ben de kimlik blgileri vardı o yüzden 2500 lira için saçma bir hareket yapmaz diye düşündüm ama yaptı tabii. Polis kendisine saniyesinde ulaştı, bildiğim kadarıyla ifadesi alındı suç duyurusu kapsamında olay sanırım mahkemeye gidecek. Bu tarz konularda tecrübeniz veya tavsiye ettiğiniz, güvendiğiniz avukat veya hukuk bürosu var mı?

Not: tavsiyelerinizin tabii ki sizin için bağlayıcılığı yok. Teşekkür ederim #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21
 • Tony Montana @tonymontana

  Bu şekliyle konu mahkemeye giderse kazanırsınız. Bence parayı iade etmek istese bile davadan vazgeçmeyin. Bir yakınım pishing yöntemiyle internet bankacılığı girişini çaldırmıştı. 3 yıl önce 2000TL'ye yakın parayı parça parça -açıklamaya burs yazarak- bir başka hesaba göndermiş. Suç duyurusunda bulundu ve 3 yıl sonunda kişinin siciline bu suç işlendi ve parayı iade ettiler.

 • Recai @recai

  @memoplayer linki kaldir istersen, adamin adi sani yaziyor, basin agrimasin
  ugrasmak istersen alirsin parani geri merak etme

 • eskod @eskodd

  Şikayetinizden vazgeçmeyin, siciline işlensin.
  Bende ekran kartı satmıştım çok eskiden, bı tane bebeye. Ekran kartının üzerinde ne kadar seri no varsa fotoğrafını çektim verdim kargoya, eline geçer geçmez aradı bozuk diye. Geri yolla dedim kart geldi tabii ki seri nosu başka. Aradım dedim koçum o yollardan geri döneli çok oldu benim, başına iş alırsın. Bu daha ağlıyor yok sen beni kandırdın felan. Mahkemeye verdim annesi babası geldi yapma etme verelim parasını daha neler neler. Vazgeçmedim ben parayı geri aldım, arkadaşın siciline işlendi dolandırıcılık.

  • memoplayer @memoplayer

   Tam bir Levent Pekcan öğrencisi gibi davranmışsınız. Çok mantıklı hareket. Ben de gittiği yere kadar gitmek istiyorum. Kişi belli, eylem belli. Dolandırıcı kadar beter hukuk firmaları var, o tarz büroların kucağına düşmeden elimden geleni yapmaya çalışacağım.

  • eskod @eskodd

   @memoplayer müracaat savcılığına elinizdeki delillerle gidip ifade verin, avukata hukuk bürosuna gerek yok. İşleyiş kendisi devam ediyor zaten. 2 duruşmada sonuçlanmıştı. Karşı taraf zaten gelmiyor, hakim ne varsa ittiriyor.

Klima Vakumu Olmaz İse Ne Olur, Vakum Sonradan Yapılırsa Ne olur?

Kimselere derdimizi anlatamadık yıllarca.Bundan daha net bir şekilde bir vakumun yapılmasının gerekliliği nasıl izah edilebilir artık ben bilemiyorum.Kıytırı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap