Türkiye Şehir İsimleri

Virgül ile ayrılmış

İstanbul,Ankara,İzmir,Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Ağrı,Aksaray,Amasya,Antalya,Ardahan,Artvin,Aydın,Balıkesir,Bartın,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa,Çanakkale,Çankırı,Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Edirne,Elazığ,Erzincan,Erzurum,Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır,Isparta,Kahramanmaraş,Karabük,Karaman,Kars,Kastamonu,Kayseri,Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,Kilis,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Manisa,Mardin,Mersin,Muğla,Muş,Nevşehir,Niğde,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Şırnak,Tekirdağ,Tokat,Trabzon,Tunceli,Şanlıurfa,Uşak,Van,Yalova,Yozgat,Zonguldak

 

Virgülden sonra boşlukla ayrılmış

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

 

PHP Array

$sehirler = array("Adana", "Adıyaman", "Afyon", "Ağrı", "Amasya", "Ankara", "Antalya", "Artvin", "Aydın", "Balıkesir", "Bilecik", "Bingöl", "Bitlis", "Bolu", "urdur", "Bursa", "Çanakkale", "Çankırı", "Çorum", "Denizli", "Diyarbakır", "Edirne", "Elazığ", "Ezincan", "Erzurum", "Eskişehir", "Gaziantep", "Giresun", "Gümüşhane", "Hakkari", "Hatay", "Isparta", "Mersin", "İstanbul", "İzmir", "Kars", "Kastamonu", "Kayseri", "Kırklareli", "Kırşehir", "Kocaeli", "Konya", "Kütahya", "Malatya", "Manisa", "Kahramanmaraş", "Mardin", "Muğla", "Muş", "Nevşehir", "Niğde", "Ordu", "Rize", "Sakarya", "Samsun", "Siirt", "Sinop", "Sivas", "Tekirdağ", "Tokat", "Trabzon", "Tunceli", "Şanlıurfa", "Uşak", "Van", "Yozgat", "Zonguldak", "Aksaray", "Bayburt", "Karaman", "Kırıkkale", "Batman", "Şırnak", "Bartın", "Ardahan", "Iğdır", "Yalova", "Karabük", "Kilis", "Osmaniye", "Düzce");

 

Array - @deniz-efe

"İstanbul","Ankara","İzmir","Adana","Adıyaman","Afyonkarahisar","Ağrı","Aksaray","Amasya","Antalya","Ardahan","Artvin","Aydın","Balıkesir","Bartın","Batman","Bayburt","Bilecik","Bingöl","Bitlis","Bolu","Burdur","Bursa","Çanakkale","Çankırı","Çorum","Denizli","Diyarbakır","Düzce","Edirne","Elazığ","Erzincan","Erzurum","Eskişehir","Gaziantep","Giresun","Gümüşhane","Hakkari","Hatay","Iğdır","Isparta","Kahramanmaraş","Karabük","Karaman","Kars","Kastamonu","Kayseri","Kırıkkale","Kırklareli","Kırşehir","Kilis","Kocaeli","Konya","Kütahya","Malatya","Manisa","Mardin","Mersin","Muğla","Muş","Nevşehir","Niğde","Ordu","Osmaniye","Rize","Sakarya","Samsun","Siirt","Sinop","Sivas","Şırnak","Tekirdağ","Tokat","Trabzon","Tunceli","Şanlıurfa","Uşak","Van","Yalova","Yozgat","Zonguldak"

 

Python list (Tamamı büyük harf) - @emreture

CITY_NAMES = [
"İSTANBUL", "ANKARA", "İZMİR", "ADANA", "ADIYAMAN", "AFYONKARAHİSAR", "AĞRI", "AKSARAY", "AMASYA",
"ANTALYA", "ARDAHAN", "ARTVİN", "AYDIN", "BALIKESİR", "BARTIN", "BATMAN", "BAYBURT", "BİLECİK", "BİNGÖL",
"BİTLİS", "BOLU", "BURDUR", "BURSA", "ÇANAKKALE", "ÇANKIRI", "ÇORUM", "DENİZLİ", "DİYARBAKIR", "DÜZCE", "EDİRNE",
"ELAZIĞ", "ERZİNCAN", "ERZURUM", "ESKİŞEHİR", "GAZİANTEP", "GİRESUN", "GÜMÜŞHANE", "HAKKARİ", "HATAY", "IĞDIR",
"ISPARTA", "KAHRAMANMARAŞ", "KARABÜK", "KARAMAN", "KARS", "KASTAMONU", "KAYSERİ", "KIRIKKALE", "KIRKLARELİ",
"KIRŞEHİR", "KİLİS", "KOCAELİ", "KONYA", "KÜTAHYA", "MALATYA", "MANİSA", "MARDİN", "MERSİN", "MUĞLA", "MUŞ",
"NEVŞEHİR", "NİĞDE", "ORDU", "OSMANİYE", "RİZE", "SAKARYA", "SAMSUN", "SİİRT", "SİNOP", "SİVAS", "ŞIRNAK",
"TEKİRDAĞ", "TOKAT", "TRABZON", "TUNCELİ", "ŞANLIURFA", "UŞAK", "VAN", "YALOVA", "YOZGAT", "ZONGULDAK"]

 

Plakalı JSON - @159

[["Adana", 1], ["Adıyaman", 2], ["Afyonkarahisar", 3], ["Ağrı", 4], ["Aksaray", 68], ["Amasya", 5], ["Ankara", 6], ["Antalya", 7], ["Ardahan", 75], ["Artvin", 8], ["Aydın", 9], ["Balıkesir", 10], ["Bartın", 74], ["Batman", 72], ["Bayburt", 69], ["Bilecik", 11], ["Bingöl", 12], ["Bitlis", 13], ["Bolu", 14], ["Burdur", 15], ["Bursa", 16], ["Çanakkale", 17], ["Çankırı", 18], ["Çorum", 19], ["Denizli", 20], ["Diyarbakır", 21], ["Düzce", 81], ["Edirne", 22], ["Elazığ", 23], ["Erzincan", 24], ["Erzurum", 25], ["Eskişehir", 26], ["Gaziantep", 27], ["Giresun", 28], ["Gümüşhane", 29], ["Hakkari", 30], ["Hatay", 31], ["Iğdır", 76], ["Isparta", 32], ["İstanbul", 34], ["İzmir", 35], ["Kahramanmaraş", 46], ["Karabük", 78], ["Karaman", 70], ["Kars", 36], ["Kastamonu", 37], ["Kayseri", 38], ["Kırıkkale", 71], ["Kırklareli", 39], ["Kırşehir", 40], ["Kilis", 79], ["Kocaeli", 41], ["Konya", 42], ["Kütahya", 43], ["Malatya", 44], ["Manisa", 45], ["Mardin", 47], ["Mersin", 33], ["Muğla", 48], ["Muş", 49], ["Nevşehir", 50], ["Niğde", 51], ["Ordu", 52], ["Osmaniye", 80], ["Rize", 53], ["Sakarya", 54], ["Samsun", 55], ["Siirt", 56], ["Sinop", 57], ["Sivas", 58], ["Şanlıurfa", 63], ["Şırnak", 73], ["Tekirdağ", 59], ["Tokat", 60], ["Trabzon", 61], ["Tunceli", 62], ["Uşak", 64], ["Van", 65], ["Yalova", 77], ["Yozgat", 66], ["Zonguldak", 67]]

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16

Gün geçmiyor ki bir SSD daha patlatmayayım. James Donkey JD960 sizlere ömür. Ne içindekiler silinebiliyor ne başka bir şey atılabiliyor. İçindekileri kopyalarken de sistemin donmasına sebep oluyor. 600GB oyun heba oldu. Sorunu ilk defa boş alan kalmadığında PUBG güncellemesinin durması ile farkettim sanırım. Yer açmama rağmen güncelleme ile disk donma yapmaya başladı. Full format deniyorum ve %34'te şu anda. Muhtemelen bunda da donma yapacak.

1TB M.2 modeli de kargoya verilmişti. Acaba iade mi etsem.

#JamesDonkey #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29

#SSD #M2 #Bilgi
- m.2 çift çentik B+M tip > Bu sata hızıdır
- m.2 Tek çentik M tip 5 pin > Bu PCI x4 hızıdır
- m.2 Tek çentik M tip 6 pin > Bu Sata hızıdır
- anakart üzerindeki soket m.2 M tip olsada B+M tip olanlar takılır, anakart bilgilerine ulaşılamıyorsa çentikdeki pin sayısından desteklediği hız anlaşılabilir
https://www.atpinc.com/blog/what-is-m.2-M-B-BM-key-socket-3

What is M.2? Keys and Sockets Explained

An M.2 SSD is “keyed” to prevent insertion of a card connector (male) to an incompatible socket (female) on the host. The M.2 specification identifies 12 key IDs on the module card and socket...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

C'de giriş seviyesini biraz geçmiş bulunuyorum. C de kendimi geliştirirken yanında bir dil daha öğrenmek istiyorum, hangi dili yanında öğrenirsem zorluk yaşamam ve C'de kendimi daha çok nasıl geliştirebilirim?

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Dil tavsiyesi konusunda bir önerim yok ama C ya da başka bir dilde kendini geliştirmek istiyorsan bolca pratik yapman gerek. Aklına gelen projeleri C ile kodlamaya çalışabilirsin ya da yapılmış programların benzerlerini yapmaya çalışabilirsin.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Ben de c öğreniyorum. Eğer kodlama geçmişiniz varsa algoritma oluşturma konusunda da bir fikriniz vardır diye tahmin ediyorum. Yoksa algoritma kurabilme yeteneğinin geliştirmek gerek diye düşünüyorum. Pratik yaparak gelişebilir. Codingame sitesinde takılıyorum ara sıra. Yarışmalar var, size süre ve görev veriyor. Onun kodunu yazıyorsunuz. Başka yarışmacılara karşı oluyor ve herkes istediği dilde yazıyor. 3 kategori var: birinde girdi ve çıktıları veriyor. Onu çözüp kodunu yazmanızı istiyor. Diğeri süreye karşı yani en kısa sürede yazmanız isteniyor. Diğerinde ise en kısa karakter ile yazmanız isteniyor ki c bu konuda pek de iyi değil 😀 . Ama ben pratik için kullanıyorum. Ben de acemi sayılırım hâlâ. Geçtiğimiz dönem kaldım. Bu dönem yine alıyorum.

 • Yiğit @yigit1

  Bence bir dilin yanına birkaç dil daha eklemek yerine bir dilde uzmanlaşmak daha mantıklı. Yani Benim fikrime göre; C'de uzmanlaşmaya devam edin.

Lider Olunmaz Lider Doğulur Mu?

Üzerine tartışmalar olan bir konu. Yapısal olarak belirli açılardan ilgi çekme potansiyeli yüksek bir insan olarak doğmak ve ya doğmamak genetik bir mesele tabi, bir şans. Peki lider olarak doğup doğmamak tartışılırken yönetici olarak doğup doğmamak neden tartışılmıyor? Neticede ikisi de birbirinden farklı fonksiyonları olan iki kavram. Liderlik ile ilgili özelliklerin ne kadarı doğuştan geliyor ise yöneticilik içinde bu geçerlidir, konumuz bu değil tabi liderliğe dönelim.

Son yapılan yönetim araştırmalarında liderliğin kesinlikle sonradan öğrenilebilir bir yetenek olduğu net olarak tespit edilmiş ve buna göre eğitim planları oluşturulmuştur. Tabi aynı şey yönetim fonksiyonları için de geçerlidir. Liderlik konusunda kendini geliştirmek isteyen bireyler bu kurslara katılıp belirli bir koçluk dönemi ile çok ciddi ilerleme kaydedebiliyor. Bir çok büyük uluslararası şirket hali hazırda yöneticilerine ve liderlerine bu eğitimleri planlıyor ve koçlar atıyorlar.

Liderlik gelişimi konusunda koçluk çok önemli. Hatta can alıcı en önemli unsur diyebiliriz. Liderlik sistemini iyi bilen bir koç neleri yanlış yaptığınızı ve nasıl düzeltmeniz gerektiğini dışarıdan gözlemleyerek sürekli uygun dille uyaracaktır. Eğitim ve kitaplardan alınan bilgi uygulamaya gelince, kişisel özelliklerimizin gölgesinde kalacaktır. Kişisel olumsuz özelliklerimizin ise gerçekleri haykıran bir koç vasıtası ile törpülenmesi şarttır.

Tabi kişisel özelliklerimiz doğuştan liderliğe uygun bir biçimde gelişmiş olabilir, o zaman daha az eğitim ve koçluk ile adaptasyon hızlanacaktır.

Bu kadar lider dedikten sonra liderin bazı temel özelliklerini de yazmak gerekiyor, karışıklık olmasın :

 • Hedeflerin belirlenmesi
 • Organize etme
 • Eylemleri başlatma
 • Koordinasyon
 • Yönlendirme ve motivasyon
 • Yönetim ve çalışanlar arasındaki bağlantı
 • Motivasyon ve moral geliştirir
 • Grup çalışmalarına yönelik hareket gücü oluşturur

Çok iç içe olduğu için yöneticinin de temel fonksiyonlarından bahsedelim :

 • İş Planlama
 • İş yükü dağılımını yapma ve buna göre kaynak planlama
 • Kontrol etmek
 • İzlemek
 • Liderlik etmek (yöneticilik temelde liderliği de kapsar)

Yani aslında lider iyidir yönetici kötüdür algısı tamamen yanlıştır. Liderin sorumluluğunda olmayan bir çok iş yöneticinin sorumluluğunda vardır. Asıl olması gereken ise yöneticinin liderlik özelliklerini de kazanıp bunu da yerine getirebilmesidir.

 • Sadece yönetici çok işe yaramaz
 • Sadece lider fonksiyonsuzdur, zor kararlar veremez
 • Lider özelliklerini barındıran yönetici ise idealdir

Liderlik için çok fazla koçluktan bahsettim. Koç, kitabi manada liderliğe uymanız için gerekli yönlendirmeleri yapabilir fakat illa da bir uzman olmak zorunda değildir. Koç olarak çalışma arkadaşlarınız da size yardımcı olabilir. Fakat çalışma arkadaşlarından bu geri bildirimi beklemek ve buna göre gelişim sağlamak daha zordur. Çünkü çalışma arkadaşlarınız bir liderin fonksiyonlarını tam olarak bilmek ve davranış biçimini anlamak zorunda değil. Bu durumda gelen geri bildirimleri tekrar kendinizin süzmesi gerekir ki insan kendi olumsuz özelliklerini değerlendirirken hatalı yaklaşımlarda bulunabilir, ayrıca geri bildirimin geldiği arkadaşa istemsizce olumsuz düşünceler besleyebilir.

Lider olarak gelişmeye vesile olacak en temel konu ise öğrenmeye, yeniliklere, kendini tanımaya, sorgulamaya, farkındalığa ve eleştirileri kabul edecek bir yapıya sahip olunmasıdır. Liderlik doğuştan gelmez ama bu bahsettiğim özelliklerin birçoğu yapısal. Yani kalıtsal ve yetiştiğiniz ortamın ciddi etkisi var, sonradan öğrenilmesi en zor olan kalemler. Bu özelliklere sahip olmayan bireylerin; bu özellikleri kazanması için çok olumsuz tecrübeler yaşaması gerekebilir.

  • Farkındalığa sahip olmayan bir birey kendini geliştirmesi gerektiğini bilemez
  • Eleştirilere açık değil ise kendini geliştiremez
  • Kendini tanımıyor ise eleştirilerin ne kadar yerli veya yersiz olduğunu ayırt edemez
  • Yeniliklerden korkuyor ise sorgulamayı başlatamaz

Sonuç olarak liderlik öğrenilebilir fakat liderliği öğrenebilmek için gerekli olan temel fonksiyonlar eksik ise bu çok mümkün olmayacaktır. Vakit ayırıp bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız aslında gerekli olan temel fonksiyonların birçoğuna sahip olma ihtimaliniz yüksek, eğer liderlik konusunda gelişmek istiyorsanız, hemen bir eğitim ve koç arayışına girebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternet üzerinden 2. el bilgisayar parçası satarken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeli? Mesela bir forum üzerinden ilanıma teklif geldi ve fiyatta anlaştık.Karşı taraf başka bir şehirde yaşıyor ve ödemeyi havale/eft olarak yapacak.Doğal olarak para hesaba yattıktan sonra ürünü kargolayacağım.İşte bu aşamada, yani ürün tarafımdan kargolandıktan sonra karşı taraf havalesini banka yoluyla geri çekip iptal edebilir mi?

Bu yazdıklarım tamamen olası bir senaryo üzerine.Kısmetse Ocak ayında bir ilan açacağım.Şimdiden aklıma takılan bu ayrıntıyı size sormak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15
 • Höşelek @benvaryaben

  havalenin geri çekilmesi diye birşey olmaması lazım. tabi resmi kurumlar hariç.öyle bişey olsaydı bununla ilgili pek çok dolandırıcılık hikayesi duymamız lazımdı...
  eskiden sadece iban veya hesap numarasıyla havale eft yapılabiliyordu. bu şekilde yanlış birine göndermiştik. karşıdaki kişi iyi niyetli çıktığı için parayı geri alabildik. tabi o zamanlar internet vs yok. ptt çalışanı karşı tarafın insifiyatinde dediğini hatırlıyorum.

  şimdiki havale eft sisteminde yanlışlığa pay vermemek için isim soyisimi de şart tutuyor. yani karşıdaki adamın yanlış göndermişim bahanesi olamaz. aynı şekilde alışveriş siteleri de havale yöntemini teşvik eden indirimler vs sunuyor. böyle bir risk olsa kendileri baştan havale eft seçeneğini kaldırır.

 • Serdar @serdaracikyol

  Bitcoin ile ödeme al, geri çekemez 😀

 • cebaglar @cebaglar

  Bankacı olarak şunun garantisini verebilirim para hesabınıza yattıktan sonra kimse geri alamaz.

Aralık ayında #araba satın almayı düşünüyorum. İlk arabam olacağı için 20-25.000₺ bandının üstüne pek çıkasım yok. Aslında ben paramın yetmediği şeylerle pek ilgilenmediğim ve arabalara karşı fazla bir merakım olmadığı için bu konuda fazla bir bilgim yoktu araştırmaya başlayana kadar. Bu süreçte sizlerinde yardımını istemenin iyi olacağını düşündüm.

İlk başta Renault Clio-Symbol olsun yeter derken zamanla şu kadarı veren şu kadarı verir daha iyi araç vs. diye düşünerek çok uçtum 40-55.000₺ bandına çok baktım. Hatta tüm eleştirilere rağmen Chevrolet Cruze 1.6 2011 ve üzeri modelleri bana göre tam f/p gibiydi (parça fiyatından, yakıtından bağımsız).

Her neyse tüm bunları geride bırakıp en az 2005 model olan Renault Clio-Symbol almayı kafaya koymuştum ki sonra geçmişte Fiat Palio kullanan bir tanıdık çok tavsiye etti. Ardından Otoseyir'de Peugeot 306 videosunu izledim. Citroen Xsara'yı falan buradan öğrendim açıkçası. Symbol'e göre aralarında 10.000₺ civarı fark var ve 20.000₺ bandında çok kolay bulunan arabalar gibi.

Şu sıra takibini yaptığım modeller:

Fiat - Palio 1.4, Albea Sole 1.3
Peugeot - 206, 306
Citroen - Xsara

Sözün özü sizlerden 20-25.000₺ bandında 2. el #araç #tavsiyesi istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kafamda 1-2 model belirleyip alana kadar sadece bunları araştırmak istiyorum fakat 2 aydır o modelleri belirleyemedim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 30

ADSL kullanın ama Turkcell Superbox belasına bulaşmayın..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8