2000 öncesinde büyük olanlara bir sorum var bu kötü gidişat birden duruyor mu yavaş yavaş mı duruyor. yok olup gidecek miyiz ?

#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 38
 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Şöyle diyim aylık 3.5-4 asgari ücret alırdım. Şimdi o kadar alan var mı fabrika ortamında bilmiyorum.

  • Johan @johan28

   Ya keşke bir fark olsa, malum temmuz da asgariye bir güncelleme gelmesi olası. Ne olacak? bir çok kıdemli işçi maaşı asgari maaşıyla kafa kafaya gelecek. Hem çevremdeki işçilerden hem de patronlardan duyduğum bildiğim bu. İşçiler yıllık anlaşma yapıyor ama asgari artarsa en alt kademedikler mecbur yükselecek.

   20 yıllık işçi 7.5 alıyor diyelim yarın asgariye bir 50% zam daha gelir o da olur 7.5 🙂 (rakamlar farazi)
   E ne olacak ya kıdemliye para verilecek ya da kıdemliler isyan edecek, işi bilen eleman da çok önemlidir.
   Patronlara göre iki seçenek var ya işçi çıkarıp kıdemliler zamlandırılacak ya da üretimde ki fiyatlar aşırı şişecek yine de kıdemler zam alacak. (bence üçüncü bir seçenek var sözde asgari alacak işçiler ama elden geri verecekler parayı bunu patronlar ağzıyla demiyor ama ben olacağını hissediuorum).

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @johan28 Gelir adaletsizligi bu işte. Bugün patronlara yapılan vergi ve teşviklere işçiye yapılsa herşey daha farklı olurdu. 1 patron 1 ayda çalıştırdıgı tüm işçilerin maaşının toplamından fazla kazanıyor. Adaletsizlik burda işte patron devleti olursan böyle olur. Neyse sövmeyeyim şimdi moralim bozuluyor bunu düşündükçe.

  • Johan @johan28

   @regis iki tarafı da biliyorum, şöyle diyeyim. Bir işletme işçilerden kat ve kat az vergi veriyor. Durum bizde de böyle, çoğu patron şöyle bakıyor işçinin vergisini de ben veriyorum o benim ödediğim para 😀
   Valla değil, hep derim keşke işçiye brüt maaş verseler vergisini elle yatırsa, çoğu kafayı yer, devlet devlet diye gezmez, azıcık aklını kullanı belki hak arar ama nerde.

 • Burhan @epsilon

  İçerdeki düşman dışardaki düşmandan bin kat daha tehlikelidir. O yüzden düzelmesi zor.

 • Amiga500 @amiga500

  80 öncesiyim, hiç bu kadar kötü olmamıştı, yeminlen...

 • cgdincer @cgdincer

  Bizden geçti şanslılarsa çocuklarımız görür iyi günleri

Arkadaşlar superboxta ayarlarda mesela " Burayı seçerseniz dolaşımda ağa bağlanabilirsiniz." diyor. telefonda falan da sürekli görüyorum bu dolaşımdayken ağa bağlanma ne demek 😀

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

üzdü be şunu hatırlamak 😀 %90 değer kaybeden birşeye para denmez, tuvalet kağıdından farksız. en kötü coini alsan %90 zor değer kaybeder ne yaptınız siz 😀 sonra insanlar iş beğenmiyor aynen 🙂

#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar superbox üzerinden binance, tradingview gibi sitelere giremiyorum. "Bu siteye ulaşılamıyor" diyor. neden olabilir acaba ? ilk başta bilgisayar kaynaklı sandım telefondanda girmiyor yani superbox yüzünden. vodafone internetimden giriyor.

#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar superbox üzerinden binance giremiyorum sebebi nedir acaba ? vpn açınca giriyor. kyk internetindede girmiyordu ben engelli sanmıştım.
bu arada sistem saatini eşitle yaptım güncel.

vodafone internet paylaşıyorum telefondan öyle sorunsuzca giriyor.

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar kyk da internet işini nasıl çözeceğim 🙁 işimi de internet üzerinden yapıyorum

turk telekom magnet önerdiler fakat o sadece kablo ile bağlanamayan kapsama dışındaki yerlerdeki kullanıcılara özelmiş.

vodafone redboxta bölgenizde 4.5G olmadığı için vermiyor, telefonum 4G çekmekte fakat nasıl oluyor bilmiyorum.

geriye sadece superbox kalıyor bunun dışında bir önerisi olan var mı ? 24 ay taahütlü ve 100gb almak biraz riskli olacak. evde kalsam 2dakika düşünmeden bağlatırım birşey de burada taşınabilir bir yolla halletmem lazım.

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

derslerin yarısı uzaktan ve yurt kotası doldu (16gb) şaka gibi kimse düşünmüyor mu bunu 😀 devlet zaten herkese bakmak zorunda değil bunu eleştirmiyorum ama madem hak verildi yurtta kalanlara adam akıllı internet imkanı sunulmalıydı. 512kbps internet ile ne yapılabilir ki ? 2-3 mbps olsaydı bari, sesimizi umarım duyarlar da kalkar şu kota... vodafone redbox ve superbox 24 ay taahhüt istiyor 🙁 alternatif birşey var mı arkadaşlar nasıl halledebiliriz ?

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

arkadaşlar mesleki ingilizce mi yoksa iş hayatında ingilizce mi daha iyi ? ders olarak 😀

#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye üretmiyor etmiyor diyoruz ama bence üretim olarak iyi olduğumuzu düşünüyorum sadece katma değerli şeyler üretemiyoruz, 2. çin olma yolundayız 😀

Belize gibi hiçbir üretim yapmayan sadece şeker ve turizm ile dönen bir ülkedeki asgari ücret bile 400-600$, Türkiye'den fazla kazanıyorlar(Türkiye=335$) 🙁 siyasi sebeplerle TL nin değeri bu kadar düşük. M.B. olayları olmasa böyle olmayabilirdik

belize = türkiye'nin mületicisiz hali 😀

#konudışı

BELİZE MARKET FİYATLARI | Tofaş Fiyatına Range Rover 🇧🇿 ~403

Belize Market Fiyatlarını incelediğimiz bu videoda ''Belize'de hayat pahalı mı?'', ''Belize'de yaşam nasıl?'' gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Sağolsun ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap