Derin öğrenme algoritmalarından yararlanarak oluşturduğum uygulamadan çıktı örnekleri. Burada beni etkileyen, sonuç kadar toparladığım bu uygulamayı kendi bilgisayarımda internete bağlanmadan çalıştırabilmemdi. Yani kişisel fotoğraflarımı dış dünyaya çıkmadan netleştirebilmek müthiş.
Orijinal fotoğraflardaki bulanıklıkları nasıl düzelttiğini görünce çok şaşırdım. Fotodaki çocuk benim.
Dikkat ederseniz orijinal olan sondaki siyah beyaz fotoğraf çok bulanık. Ancak algoritmaların uygulanmasından sonra yapay da olsa gerçeğinden farkı olmayan renkli ve net fotoğrafları oluşturabildim. Teknoloji inanılmaz bir boyuta ulaşıyor.
Yararlandığım yöntemler: GFPGAN ve DeOldify
#yapayzeka #deeplearning #imageprocessing #ai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • alfaaur @alfaaur

  Elinize, emeğinize sağlık çok başarılı, umarım bizlerde kullanırız yakında.

 • Agab @agab

  Vaay çok iyi. Bize fakültede salt & pepper yöntemini gösterdiler sonrası yok. Keşke böyle güncel şeyleri görseydik.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Ben 1999 da yüksek lisansımı tamamladım alanlarımdan biri Computer Vision dı. O zaman bilinen deep learning henüz yok idi. Makine öğrenmesi var idi ve image processing olarak bir çok denemeler yapma imkanımız olmuştu. Bizim dönem için söyleyeyim gayet iyi çalışmalar yapabiliyorduk şahsen. Tabii fakülteden fakülteye fark da olabilir muhtemelen

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Günümüzde çoğu okul maalesef rezil halde. Biri de benimkisiydi. Okudum ama okulun kattığı hiçbir şey olmadı 😀

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @agab bu duruma üzüldüm. Halbuki teknolojiyi yakalamak geri kalmamak için çok sayıda çalışma yapmak lazım sadece teoride değil pratik de önemli. Farkettigim genelde herkes teori konuşuyor ama bunları uygulamaya dökmüyor. Bu şekilde çalışmalar ortaya çıktıkça olumlu etkisi olacaktır diye umuyorum.

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Kesinlikle haklısınız hocam. Deep Learning, Yapay Zeka gibi baba derslerde dahi yüzeysel, teoride söylenip geçip gidildi bizde. İngilizcem olmasa araştırıp öğrenme ihtimalim olmayan şeyler bunlar. E bunları bilmeden nasıl mühendisim diye geçineceksin?
   Üzülerek söylüyorum şu an yıllık 20 bin bilgisayar mühendisi çıkıyorsa 18 bini bomboş mezun oluyor. Bizde format atmayı bilmeyen son sınıf öğrencileri vardı.

   Gerçi üzülmüyorum onlara ama, biz mühendislerin adı bunlar yüzünden kirleniyor bazen.

 • deathline @deathline

  @cenker-sisman son birkaç güdür bu tarz paylaşımlar görüyorum, kaliteli ama düşük çözünürlüklü fotoğrafı matematiksel formüllerle büyüten yazılımlar vardı eskiden sspline vb.mesele görüntünün net olmadığı durumlarda bu tarz yapay zeka çözümlerinin doğruluğu, şöyleki elimizdeki örneklem havuzu amerikalı çocuklara ait olsa , bozuklukları anlarım ama yapay zeka boşlukları amerikan çocuklarına göre tamamlayacak.
  sizin fotoğrafınızda bazı yerler bazı yerler bulanık,karanlık lekelenmiş bunlar uzman bir photoshop kullanıcısının zahmetlide olsa manuel düzeltebileceği şeyler, ayrıca bütün yapay zekalarda ten rengi gradient efekti gibi bişey giren verinin kalitesi belli ne kadar çıktı bekleyeceğiz.
  ama kaşlar orjinal fotoda nerdeyse hiç yok, olmayan piksel değil olmayan veri resmen uydurulmuş.keza dudaklar bir yetişkininkine, saçlarda elon muskun gençlik haline benziyor :).
  Allah selamet versin Anneniz veya Babanız , özellikle anneniz yaşıyorsa , onların fikri ne olurdu acaba?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Öncelikle teşekkür ederim. Ben diğer eski fotolarda ve renkli olanlarda kendime baktığımda gayet başarılı buldum. Şu anki renkli olan yapay olsa da gerçeğinden hiç bir farkı yok. Amatör fotoğrafçı bir babam olduğu için çok daha net fotoğraflarım olduğu için bunu söyleyebilirim.
   Ayrıca kullandığım deep learning modell çin malı:)
   @deathline

 • eskod @eskodd

  Bu yapay zekayı kullanabileceğim bir site veya program var mı acaba? Annemin fotoğrafını denemek istiyorum

Kargo işini uyguna çözmek isteyenlere...
Sahibindenden alacağım bir ürün için karşı tarafa kod verecektim ama param güvende ile kargo ücretsizmiş zaten bizzat kendisi uyardı. Ben de jest olsun diye burada paylaşayım dedim.
https://mobile.donanimhaber.com/50-80-indirimli-kargo-kodu-tanimlanir-yurtici-ptt-ve-surat-kargo--142660192

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güncelleme: Durum işinden ziyade hashtag kullanılması daha çok isteniyor. O yüzden tek bir tane belirlenip o kullanılır sanırım. Bu ara da amazon seyirciler ağlasın dendi, iyi dendi.

Bugün 18:00'da başlıyor, fırsatları paylaşmak için tek bir durum olsa güzel olur diye düşünüyorum. Ben gördüklerimi yüksek ihtimalle bu durum altında paylaşırım. @gamsizm durum açar üste sabitlerse daha da iyi olur aslında. #amazonprime #primefırsatları22 #primealışverişfestivali

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

TS gibi nezih bir ortamda pek ihtiyaç olmasa da; olur ya haciz, icra, borç, kredi batığı, maaş bloke gibi konularda bilgi isteyen varsa sorabilir.
Misal: Bankadan 100 bin TL çekip ödeYEmezsem ne olur? 3 ay ödeme yapmazsanız maaşınıza, bankadaki paralarınıza, üstünüze olan arabaya, hissse senetlerinize, yerleşik kripto hesaplarınıza ve birden fazla eviniz varsa fazla olana icra gelir. Maaşınızın dörtte biri haczedilir kalanı ödenir. Yaşadığınız eve icraya gelinir ve iki adet olan eşyalardan biri alınır. Ev eşyası icrası pek yapılmıyor ama amaç burada rahatsızlık vermektir… #icra #haciz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 44

Daha önce Mac'de mouse'u adam etmek için gerekli olan ücretsiz bir araç olan Mos'u paylaşmıştım. Ücretli alternatiflerini tokatlıyordu 🙂

Şimdi "Mouse Acceleration" meselesi rahatsız etti. Bu sefer ücretsiz tüm tool'lar geride kalmış. Ücretli tool'lar ise kurdan dolayı can yakıyor.

Aşağıdaki komut sanki biraz toparlıyor gibi.
defaults write .GlobalPreferences com.apple.mouse.scaling -1

Bir süre kullanıp burayı güncelleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Shazam ile dünyada en çok tespit edilen 200 şarkı listesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Program Tavsiyesi.... Biraz tuzlu ama sonuçları muazzam. mesela 400 piksellik bir resminiz var. Bunu photoshop da temizlediniz. Nasıl 4K 8K yapacaksınız. Topaz ile. 🙂 🙂 Ulen geğik yapacaktım da içime kaçtı .) 🙂

https://www.topazlabs.com/gigapixel-ai

Topaz Gigapixel AI ile eski resimlerinizi 4K 8K yapabilirsiniz. Ama güçlü sistem istiyor söyleyeyim. İşi yaparken pc hafif tansiyona maruz kalıyor.

Topaz Video Enhance AI da mevcut. Bu programda 360p yi 480p yi 4K 8K ya çıkarıyor. Ve çok başarılı bir program. Ama bu video olduğu için en aşşağı 3070 li bir sistem lazım oluyor. Yoksa ki süre çok uzuyor.
Kimi temizlenen filmleri bu programla 4K ypapıyorlar.

Anlayacağımız Topaz bildiğin orman ayısı. İşini güzel yapıyor güzel sistemde. Uçan ruh onur abiye selamlar. 🙂

Gigapixel AI

Improve image resolution with deep learning. Join hundreds of thousands of photographers who use Gigapixel AI for printing, cropping, restoration, and more.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 25
 • Tai per Dog Un @alipektas

  İş/çalışma amaçlı kullanırım belki zorda kalınca lâkin kişisel hiçbir görselimi böyle bir şeyle yapay/sahte bir şekilde geliştirmem. Daha doğrusu geliştirdiğime dair kendimi kandıramam diyeyim. Bu hile yani özünde bildiğin. Hoş bence onu da pek iyi yapamıyor ya neyse. Pastel boya tablosuna dönüyor görseller. İyi yapsa da bir şey değişmez ayrıca benim için. Orijinalliğini bu denli bozmak beni tersine rahatsız ediyor.

 • Outrun @outrun

  Tek seferlik ödemeyse yine iyi fiyat. İlerde aboneliğe çevirirler bunu. Şimdi alanlar ömür boyu kullanır 😀

 • Vural @vuralt62

  Yalnız sitenin tasarımı güzel olmuş.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Kaynak iyiyse sonuç fena değil ama diğer türlü iş görmüyor maalesef. Ben bunu yıllardır kullanıyorum. İlk başlarda vaaaaaaaaaauv dedirtiyor doğru, ama zamanla gözünüz sonradan ortaya çıkan kusurları görmeye başlıyor. Ben de basit vectörel logoları afişe koymada falan kullanıyorum. Ama öyle mucize beklemeyin derim. Mucizeyi telefondaki Remini yazılımı yapıyor, sıfırdan çiziyor detayları çünkü. Ama o da sadece yüz hatlarında işe yarıyor, o kadar.

  Anime özelinde de Waifu2x Extension GUI'yi tavsiye ederim. AMD ve Nvidia ikisini de destekliyor. Logolarda falan işe yaramıyor ama, üzer. Sadece 2d çizimler için iyi. İçinde 3D real life diye ayar da var ama en son baktığımda çok başarısızdı, şimdi ne hale gelmiştir bilmiyorum. Bunun dışında 30fps'i 60 yapma olayı da var ama yine çizgi filmlerde iyi çalışıyor, frame interpolation deninlen şey.

Güzel bir grafik olmuş bu. AMD’nin kartlarını kafamda Nvidia eşlenikleri ile konumlandıramıyordum, böyle kolay oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Birde şöyle birşey var, amd arap atı gibi sonradan açılıyor. Nvidia daha hazırlıklı stabili koruyor ama amd de bir uyuz eşek olayı var. +1 sene sonra falan oturuyor. O driverları tam bir keşmekeş. 😀

  • GeForce FX5200 @brkadgn

   Sırf yazdıklarından dolayı AMD kart bakmıyorum. Nvidia yancı uygulamalar ile güzel bağladı beni. 😀

  • Orcun @orcun

   @brkadgn Ya daha amd ray tracing'i çözecekte nvidia atı almış yürüyor zaten. O rtx voice işte yayın yaparsan arkaplanı istediğin gibi yeşil ekransız değiştirme falan büyük özellik aslında pratikte yani işe yarıyor. @umtk Umut agamız böyle yayın yapıyor mesela adamın yeşil perdesi yok arkasında duvar var. 😀 Rtx voice'i de açıyor ortamdaki başak sesleri engelletiyor arada onun eskiden yayınlarda kapı gıcırtısı sesi gelirdi hane halkının sesi gelirdi falan onlar yok artık. 😀

  • Mustafa N. @mustafanr

   Driver olayı almamak için yeterli sebep. Nvidia kaç senelik kartlara hala destek vermeye devam ediyor amd tak diye kesiyor, whql driverleri bile sorunlu bu firmanın.

 • Rotten Pizza @pizza

  Çok iyiymiş. Ben 6800 XT'yi 3070 Ti eşdeğeri sanıyordum, daha yüksekmiş.

 • KUTALP @kutalp

  1080 ne zaman eskidi daha dün çıkmış gibi hissediyorum.

  • catman @catman

   yok abi, sen de benim gibi fakirsin
   o yuzden takip edemiyosun, bana da oyle geliyo 😀

  • GeForce FX5200 @brkadgn

   İki yıl öncesine kadar şirket bilgisayarı olarak 1366x768 çözünürlüklü dizüstü kullanıyordum. Böyle olunca FHD hala güncel geliyor tabi. 😀

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben 5 ay önceye kadar 1080p ile tanışmamıştım. 1080p de 60 fps şu an benim için hala mucize bir olay

  • GeForce FX5200 @brkadgn

   @xahve Teknolojik ekipmanlarla fazla haşır neşir olmayanlar veya eldeki ekipman ölmediği sürece değiştirmeyenler için normal bir durum. Zaten sık değişim de mali açıdan genelde zarar vermekte.
   Zamanında ürünlere ulaşmak daha kolay gibiyken 2014'te 1080p monitörü alabilmiştim. 1050p denilebilecek ara çözünürlükten sonra hoş gelmişti. 2019'da Tv ile 4K panele sahip oldum. TV yayınlarının hali ortada, servis üyelikleri dışında pek etkileyici değildi. Geçen sene 2K 165hz monitör alınca dediğiniz etkiyi yaşadım. Bir senenin sonunda etkisi azaldı, bir süre düşük seviye ürün kullanırsam fark edebiliyorum sadece.

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben teknoloji ile çok haşır neşirim, günde 12 saatim bilgisayar başında boş boş takılarak oyun oynayarak geçiyor. Ama 2015 yılında 720p kullanmaya başladım. İlk defa 1080p ekranlı ve oyunları 60fps açabilen bir bilgisayara 2022de sahip oldum. Benim için 1080p ekran ve GTX1650 çok güzel şu an 😀 . Rekabetçi oyunlarda da 144 hz alıyorum bu bir mucize gibi.

Akakçe tarzı bir kaç site:
🔴 https://www.akakce.com/
🔴 https://www.epey.com/
🔴 https://www.cimri.com/
🔴 https://www.fiyatmatik.com/
🔴 https://www.akrep.com/
🔴 https://www.bumudur.com/
🔴 https://www.fiyatsor.net/
🔴 https://www.fiyatseyir.com
🔴 https://www.fiyatinabak.com/
🔴 http://www.teknofiyat.com/
(NEW) https://www.fiyatritmi.com/
En Düşük Faizli Banka Kredisi Kıyaslama sitesi:
🔴 https://www.hangikredi.com/
En Ucuz Elektrik Tedarikçisi:
🔴 https://encazip.com/
Kişisel Alışveriş Asistanı:
🔴 https://www.pandme.com/tr
En Ucuz Kitap Kıyaslama:
🔴 https://www.kitabinabak.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vizyon, gazetecilik budur @leventp! 👏

https://youtu.be/ycEuloG5w18?t=558

BeğenFavori PaylaşYorum yap