Yıl 1991. CEYD-A' nın babası AR-TI' nın kodları.
O sıralar çok sayıda işlemci geçişi vardı. i286,i386,i486,Pentium... Muhtemelen i386 bir makine kullanıyordum. Windows 3.1 henüz ortada yoktu. Yaşı müsait olanlar hatırlayacaktır Windows'u DOS işletim sistemi üzerinden "win" yazarak çalıştırabiliyorduk.
O sıralar Windows gibi grafik ağırlıklı işletim sistemi olmadığı için kodları DOS üzerinde geliştiriyor, grafik arabirimini kendim yazıyordum. Görselde görünen 3D Simülasyon programı ve diğer yan uygulamaları da DOS üzerinde geliştirmiştim. Kodları hem 3.5inç diskette hem de bu şekilde çıktılar halinde yedekliyordum. Sanırım o zamanlar saklama ortamına kasetten diskete geçiş sürecinde tam da güven duymuyordum. Haksız da değildim. Teyp kasetlerinde kaç uygulamam heba olmuştu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • @xeon @cicikus-cafer @johncenaaa

  abi sen çok yeteneklisin inş yatırım alırsın

 • Kayrakli @kayrakli

  nerede yazıyordunuz kodları? o zamanlar genelde qbasic-gwbasic kullanılıyordu.
  386dx ilk elimi sürdüğüm bilgisayardı 🙂

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Basic 80li yıllarda kullanıyordum. Zilog işlemcili makinelerde. Sinclair Spectrum ve Amstrad CPC128 o makinelerdendi. 80 li yıllar sonunda saf Pascal maceram oldu. Ben 90 yılından itibaren C++ a geçtim ve sonrasında Basic hiç kullanmadım. Zaten çok fazla da kullanan değildim. Basic yerine Assembly tercih ediyordum. Üniversitede de Basic kullanmak yasaktı. Çünkü GOTO GOSUB gibi akışı bozan komutlar vardı. C diline ağırlık verdim ve
   Turbo Borland C++ da yazıyordum o dönem.

   Sonra 1995 sonrası Borland Delphi ile 10 senelik bir maceram oldu.

  • Kayrakli @kayrakli

   @cenker-sisman abi ortaya karışık yaptın dil kalmadı yazılacak 🙂
   daha önce de yazmıştım, yaptıklarınızdan hiç anlamıyorum ama takdir edilesi şeyler olduğu ortada.
   başarılarınızın devamını diliyorum.

CEYD-A ile yeni bir IoT çalışması: Sesle Robot Araba Kontrolü
Bluetooth teknolojisini Dijital Asistan - IoT haberleşme standartlarından biri haline getiren CEYD-A ile tüm cihaz etkileşimlerini daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.
Demo videosu ve geliştiriciler için tasarım kodları ilgili internet sayfasındadır.
https://web.ceyd-a.com/2021/01/ceyd-a-ile-sesli-robot-araba-kontrolu/

Tüm videoları CEYD-A Youtube sayfasından takip edebilirsiniz.
https://www.youtube.com/c/CEYDAsistan

CEYD-A ile Sesli Robot Araba Kontrolü -

Aşağıdaki videoda Bluetooth destekli robot araba geliştirilmiş ve CEYD-A'nın onu sesle kontrol edebildiği gösterilmiştir. CEYD-A, asistan - IoT cihaz
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Destekleriniz için çok teşekkür ederim. CEYD-A, 7 senedir hız kesmeden gelişmeye devam ediyor...
CEYD-A uygulamasına son 24 saat içinde gelen yorumlardan...

#ceydasistan #digitalassistant #sanalasistan #iotdevelopment #iot #yapayzeka

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Bu CEYD-A yapısını tek siz mi geliştiriyorsunuz? Yoksa bir ekip ile mi?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Tek ben gelistiriyorum ne yazık ki. Yorucu oluyor ama şikâyetçi değilim. Çünkü hobi olarak başladı. Insan sevdiği işe daha ilgi ve alaka gösteriyor. Ayrıca sabır ve inatçılık geliştirmenin devamı için önemli faktörler. 40 senedir yazılım geliştirdiğim için de fazla bir problem olmuyor.

 • Haydar8999 @haydar8999

  Yanlış anlamayın ama bu tarz uygulamalara güzel yorum yapıp ss atıyorsun yorum basına 10 kuruş veriyorlar r10 net de bunu iş haline getirenler var yanlış anlaşılmak istemem

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Güzel yöntemmiş. Aklımda olsun 🙂 Ama ben bu gibi yorumlara para vermem şahsen. Teşekkürler.
   Not: Bunun gibi 43 bin civarı yorum var uygulamada. Aralarında kötü yorumlarda var tabii. Ama geneli iyi yorumlar. Denemenizi isterdim. Yorumlardan öte, uygulamanın sevilmesi çok daha önemli benim için. Yorum, emeklerinizin hediyesi. Yorum satın aldıktan sonra uygulamanız güzel değilse ancak kendinizi kandırırsınız. Hayatını buna adamış birinin yaşamı bir yalan olur.
   Bunları paylaşmak istedim.

  • Haydar8999 @haydar8999

   @cenker-sisman denemek için indiriyorum teşekkürler

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @haydar8999 Uygulamayı rakipleri gibi bir asistan değil, kullanıcılar tarafından da geliştirilebilir size özel bir asistan olarak değerlendirirseniz memnun olurum. Cihaz üzerinde çalışan kendi geliştirme dili olduğu için, amacı size özel bir platform oluşturmaktır. Doğrudan iletişim kurduğu için özellikle IoT cihazları ile ilişkiyi rakiplerinden daha iyi sağlamaktadır. Diğerleri gibi ortak bir sunucudan beslenmez, cihaz üzerinde çalışıp kararları verir. Bu şekliyle kendinize özel bir robottur.

  • Haydar8999 @haydar8999

   @cenker-sisman ios da bulamadım uygulamanızı

Yoğun talep üzerine CEYD-A ile sesli televizyon kontrolü detaylı geliştirme bilgilerini yayınladım. Paylaşırsanız sevinirim.
Sorularınız olursa bana dönüş yapabilirsiniz.
Yararlı olması dileğiyle.

https://web.ceyd-a.com/2021/01/ceyd-a-ile-televizyonu-kumanda-edelim/

CEYD-A ile Televizyonu Kumanda Edelim -

IoT çalışmaları yapan geliştiriciler için faydalı olacak bu yazıda,  CEYD-A ile televizyonu sesli olarak kumanda edeceğiz. Çalışmada gereksinimler şunlar:
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kullanım detaylarını ilerleyen günlerde yayınlayacağım.
https://youtu.be/LhPZHqsD_i4

CEYD-A ile Sesli Robot Araba Kontrolü

Videoda Bluetooth destekli robot araba geliştirilmiş ve CEYD-A'nın onu sesle kontrol edebildiği gösterilmiştir. CEYD-A, asistan - IoT cihaz iletişim yöntemle...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

CEYD-A gururla sunar:
2021 yılına girerken CEYD-A, bağımlı olduğu ses algılama sistemlerinden kurtularak kendi ses algılama yapısı çalışmalarına başladı. Hem de çıtayı bir kademe daha yükselterek üzerinde nadir çalışmalar olan ve internet gereksinimi gerektirmeyen Türkçe ses algılama yapısı çalışmaları yapılıyor.

CEYD-A, ses sistemi dışında tamamen yerli bir çalışmadır. Şimdi ise tamamen yerli olma yoluna girmiştir.

Peki bu ne anlama geliyor? Şu anda mevcut ses algılaması olmasına rağmen bu ne kazandıracak?
Öncelikle büyük bir kısmı yerli olan bir proje tamamen kendi bağımsızlığına ulaşacak ve üçüncü firmaların kısıtlamaları ile karşılaşmayacaktır. Kullanıcının ihtiyacına göre tüm geliştirmeler yapılabilecek ve internet kullanımının az veya hiç olmadığı elektronik çalışmalarda (Akıllı Asansör, Sesli Otomobil Kontrolü, Sesli oyuncaklar gibi) çok büyük bir gereksinimi kapatabilecek olanaklar sağlanacaktır.
IoT çalışmalarının gelişmesine yazılımsal destek veren CEYD-A, geçtiğimiz günlerde de yine yenilikçi bir fikir olan IoT cihazlarının WIFI yerine Bluetooth üzerinden kontrolünü sağlayan çalışmalara başlamıştı.

İşte ilk denemeler:
https://youtu.be/X2lGIycxnbQ
#gururlayerli #yerli #ceydasistan #seslikomut #sanalasistan #sesliasistan #Türkçe #YerliGirişim #yerliyazılım

Türkçe Çevrimdışı Ses Algılaması

CEYD-A gururla sunar:2021 yılına girerken CEYD-A, bağımlı olduğu ses algılama sistemlerinden kurtularak kendi ses algılama yapısı çalışmalarına başladı. Hem ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap