Derin öğrenme algoritmalarından yararlanarak oluşturduğum uygulamadan çıktı örnekleri. Burada beni etkileyen, sonuç kadar toparladığım bu uygulamayı kendi bilgisayarımda internete bağlanmadan çalıştırabilmemdi. Yani kişisel fotoğraflarımı dış dünyaya çıkmadan netleştirebilmek müthiş.
Orijinal fotoğraflardaki bulanıklıkları nasıl düzelttiğini görünce çok şaşırdım. Fotodaki çocuk benim.
Dikkat ederseniz orijinal olan sondaki siyah beyaz fotoğraf çok bulanık. Ancak algoritmaların uygulanmasından sonra yapay da olsa gerçeğinden farkı olmayan renkli ve net fotoğrafları oluşturabildim. Teknoloji inanılmaz bir boyuta ulaşıyor.
Yararlandığım yöntemler: GFPGAN ve DeOldify
#yapayzeka #deeplearning #imageprocessing #ai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • alfaaur @alfaaur

  Elinize, emeğinize sağlık çok başarılı, umarım bizlerde kullanırız yakında.

 • Agab @agab

  Vaay çok iyi. Bize fakültede salt & pepper yöntemini gösterdiler sonrası yok. Keşke böyle güncel şeyleri görseydik.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Ben 1999 da yüksek lisansımı tamamladım alanlarımdan biri Computer Vision dı. O zaman bilinen deep learning henüz yok idi. Makine öğrenmesi var idi ve image processing olarak bir çok denemeler yapma imkanımız olmuştu. Bizim dönem için söyleyeyim gayet iyi çalışmalar yapabiliyorduk şahsen. Tabii fakülteden fakülteye fark da olabilir muhtemelen

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Günümüzde çoğu okul maalesef rezil halde. Biri de benimkisiydi. Okudum ama okulun kattığı hiçbir şey olmadı 😀

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @agab bu duruma üzüldüm. Halbuki teknolojiyi yakalamak geri kalmamak için çok sayıda çalışma yapmak lazım sadece teoride değil pratik de önemli. Farkettigim genelde herkes teori konuşuyor ama bunları uygulamaya dökmüyor. Bu şekilde çalışmalar ortaya çıktıkça olumlu etkisi olacaktır diye umuyorum.

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Kesinlikle haklısınız hocam. Deep Learning, Yapay Zeka gibi baba derslerde dahi yüzeysel, teoride söylenip geçip gidildi bizde. İngilizcem olmasa araştırıp öğrenme ihtimalim olmayan şeyler bunlar. E bunları bilmeden nasıl mühendisim diye geçineceksin?
   Üzülerek söylüyorum şu an yıllık 20 bin bilgisayar mühendisi çıkıyorsa 18 bini bomboş mezun oluyor. Bizde format atmayı bilmeyen son sınıf öğrencileri vardı.

   Gerçi üzülmüyorum onlara ama, biz mühendislerin adı bunlar yüzünden kirleniyor bazen.

 • deathline @deathline

  @cenker-sisman son birkaç güdür bu tarz paylaşımlar görüyorum, kaliteli ama düşük çözünürlüklü fotoğrafı matematiksel formüllerle büyüten yazılımlar vardı eskiden sspline vb.mesele görüntünün net olmadığı durumlarda bu tarz yapay zeka çözümlerinin doğruluğu, şöyleki elimizdeki örneklem havuzu amerikalı çocuklara ait olsa , bozuklukları anlarım ama yapay zeka boşlukları amerikan çocuklarına göre tamamlayacak.
  sizin fotoğrafınızda bazı yerler bazı yerler bulanık,karanlık lekelenmiş bunlar uzman bir photoshop kullanıcısının zahmetlide olsa manuel düzeltebileceği şeyler, ayrıca bütün yapay zekalarda ten rengi gradient efekti gibi bişey giren verinin kalitesi belli ne kadar çıktı bekleyeceğiz.
  ama kaşlar orjinal fotoda nerdeyse hiç yok, olmayan piksel değil olmayan veri resmen uydurulmuş.keza dudaklar bir yetişkininkine, saçlarda elon muskun gençlik haline benziyor :).
  Allah selamet versin Anneniz veya Babanız , özellikle anneniz yaşıyorsa , onların fikri ne olurdu acaba?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Öncelikle teşekkür ederim. Ben diğer eski fotolarda ve renkli olanlarda kendime baktığımda gayet başarılı buldum. Şu anki renkli olan yapay olsa da gerçeğinden hiç bir farkı yok. Amatör fotoğrafçı bir babam olduğu için çok daha net fotoğraflarım olduğu için bunu söyleyebilirim.
   Ayrıca kullandığım deep learning modell çin malı:)
   @deathline

 • eskod @eskodd

  Bu yapay zekayı kullanabileceğim bir site veya program var mı acaba? Annemin fotoğrafını denemek istiyorum

Yer bilgilerini ilgilendiren bir çok soruya Ceyd-a cevap verebiliyor. Bazı özellikler halen rakiplerinde mevcut değil ve uygulama bu yönleriyle öne çıkıyor. Örneğin telefonunuzu belli bir yöne tutup hangi yöndeyim derseniz size yönünüzü söylüyor veya bulunduğunuz yerin rakımını size iletebilliyor. Ayrıca size özel hesaplamalar yapıp yakıt harcamanızın ne kadar olacağını tahmin edebiliyor.
#ceydasistan #voiceassistant #digitalassistant #YapayZeka #robot #chatbot #siri #GoogleAssistant
https://ceyd-a.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CEYD-A konuşmanızı istediğiniz seviyede algılayamıyorsa ayarlardan farklı yöntemler seçebilirsiniz.
Son sürüm 8.0.3.4 yayında. Toplam 4 milyon indirme sayısı, 4.5 ortalamaya sahip 43,6 Bin yorum.
Neler yeni?
* Mikrofon tuşuna basıldığında oluşan konuşma algılama gecikme probleminin giderilmesi.
* Google Diyalog algılaması için düzeltme
* Her açılışta Spotify şarkı isminin söylenmesinin düzeltilmesi
* Bluetooth ile desktop sistemlere bağlantı alt yapısı

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.yardimci.app&hl=tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok yakında!
Cep telefonundaki CEYD-A'ya konuşup desktop üzerindeki uygulamayı çalıştırabilir ve sonucunu telefonunuzda öğrenebilirsiniz.
Not: Desktop, Windows, Linux veya Mac tabanlı olabilir. Desktop Mobil arasındaki iletişim bluetooth üzerinden gerçekleşmektedir.

#sesliasistan #digitalassistant #ceydasistan #siri #googleassistant #bixby #iot #YapayZeka #ai #MachineLearning #deeplearning

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mobil cihaz üzerinde çalışan CEYD-A, yakınındaki bilgisayara (Windows Linux farketmez) bağlanıp işlem yaptırıp sonucunu bekleyip ekranında gösterebiliyor.
Bunun önemi şu: Makine Öğrenmesi gibi büyük veri işlemleri için güçlü makine gerektiren işlemler için bluetooth ile bağlanıp direktif veriyor, işini makinede gerçekleştirip sonucunu alabiliyor. Hem yine gizliliği koruyor hem de internet gereksinimi gerektirmeden işinizi kendi ortamınızda gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer evinizde güçlü bir makine varsa colab gereksinimi de kalmıyor.
Örnekte bir haber metninin özetini gösteren Python kodunu uzaktan çalıştıran CEYD-A bulunmakta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkçe Soru Cevaplama sistemi denemeleri.
Türkçe veri setleriyle ön eğitilmiş Electra ve BERT dil modellerini kullanan Transformer Mimarisi.

Soru Cevaplama (Question Answering) sistemi, BERT, ELECTRA gibi büyük veri içeren önceden eğitilmiş modelleri kullanarak ona verilen uzun bir metin içinden (Örneğin wikipedia daki bir makale) sorduğunuz sorulara cevap alabilmenizi sağlar. Cevaplar eğitilmiş model üzerinden geçirilmekte ve en uygun cevaplar size sunulmaktadır. Score 1 ile 0 arasında olup 1 e yakın değerler cevabın daha tutarlı olduğu değerlerdir.

Not: Sistem Python 3.6.8 üzerinde çalışmakta ve sonuçlar web sunucusunda HTML sayfasına yansıtılmaktadır. Eğitilmiş verinin işlenmesi için güçlü bir sunucu gerektirdiğinden şimdilik kullanıma açık web linkini paylaşamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sayın Fatih Turbay'ın CEYD-A ile entegre ettiği Akıllı Ev - Perde - Aydınlatma ve TV Kontrolü.
Kullanıcıların şahsıma gereksinim duymadan kendi kendilerine bu gibi projeler gerçekleştirmesi açıkçası beni çok memnun ediyor. Umarım bir çok kullanıcı benzer projelerin geliştirmesinde CEYD-A'yı kullanır.
Geliştiriciler için detaylı bilgilere aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz:
https://web.ceyd-a.com/category/iot/

https://www.youtube.com/watch?v=cYT_UqwTj68

#ceydasistan #iot #iotdevices #iotdevelopment #digitalassistant #robots #smarthome #voiceassistant #siri #googleassistant

Akıllı Ev-Perde-Aydınlatma ve TV Kontrolü

ESP8266 Modülü, Ceyd-a Asistanı ve adafruit entegresi ile yapmış olduğum akıllı ev cihazları.00:00 Akıllı Kombi Termostatı01:05 Akıllı Perde ve Aydınlatmalar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap