CEYD-A'nın Benzer Sorulara Verdiği Cevap Çeşitliliği


CEYD-A'nın verdiği cevaplar,

 • Sorunun değişik söylemlerine,
 • Ararken sonuç için kurgular arası izlediği yola,
 • Kaynakların mevcutiyetine

göre değişebilir.

Yüzbinlerce kurgu olduğu için çalışma prensibi karışık bir düzendedir ve kurgular arasında etkileşimler vardır. Bazı kurgular kendini düzeltmeye çalışırken bazıları ise işini başka kurguya yönlendirmektedir.

CEYD-A kurguları platform bağımsızdır. Mobil uygulama üzerinden, web üzerinden veya android tv üzerinden kullanımlarda aynı kurgular kullanılabilir.

 

Web tabanlı asistan:
https://asistan.ceyd-a.com/ (Türkçe)
https://asistan.ceyd-a.com/chatboten/ (İngilizce)

Android tabanlı asistan:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.yardimci.app (Türkçe)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.ceydasistan.app.en (İngilizce)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cenker.com.yardimciga.tv.en (Android TV)

 

#ceydasistan #sanalasistan #virtualassistant #dijitalasistan #yapayzeka #chatbot

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • memedeath @memedeath

  Uygulamanın Google Play'deki yorumlarına çok gülüyorum. "Google Asistan bile daha iyi" demiş adam. Yanlış anlamayın, trilyon dolarlık şirketin yüzlerce belki de binlerce insanla geliştirdiği bir uygulama ile karşılaştırmalarına çok sevindim aslında. Sizin de ne kadar emek harcadığınızı takip ediyorum. Sadece ortaya çıkan bir sorun için adamakıllı bir şekilde sorunu belirtip geri dönüt beklemek varken hem sorunu belirtmeyip bir de hakaretler yağdırmaları kızgınlığın ötesinde komik geliyor. Siz nasıl dayanıyorsunuz bilemiyorum. Umarım çok çok daha iyi yerlere gelirsiniz.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Sonunda beni gerçekten anlayan, neler çektiğimi gören birinden böyle güzel bir yorum almak çok sevindirdi beni 🙂
   Google Play'deki bazı yorumlara gerçekten katlanmak, moral bozmadan sabırla cevap vermek çok zor. Zaten sabır olmazsa bu proje başarıya da gidemez diye düşünüyorum. O kadar çok ilginç, komik ve bazen ne diyeceğimi ne cevap vereceğimi şaşırdığım yorumlar var ki. Hepsinin ötesinde başarı için önce sabır gerekiyor 🙂 . Her ne kadar moralimi de bozsalar da sabırla bu iş olacak diye düşünenlerdenim.

CEYD-A’nın Kendi Dili İle Geliştirilen Yeni Yapay Zeka Özelliği

Belki de bu özellik bir ilk olma özelliği taşıyor: Öyle bir sistem düşünün ki kendisini kendi dili ile geliştirebiliyorsunuz (CEYD dili) ve bu geliştirilen özellik sizin insan eli değmiş yazdığınız komutlar cevap vermeyince en son çare olarak devreye giriyor bir nevi CEYD-A kendisi kendi dili ile kodlayıp yazılan kodu çalıştırıp ne olabileceğini araştırıyor ve kendi mantığıyla insan etkisinden bağımsız cevap veriyor. İşte bu yeni özelliği hem de bir Türk eseri olarak gururla sunmak isterim:

Anlaşılabilecek örneklerle anlatmak isterim:

Aşağıdaki 2 örnek komut önemli günleri bulup cevap veren, kullanıcıların hangi kaynaktan alınacağını gösterip CEYD-A ya yol gösterip cevabını veren örnekler. Bu örnekleri şu ana kadar eklenen komut yapıları olarak düşünmek mümkün. İnsan kontrolünde yol gösterilip verilen cevaplar:

 

Ancak, CEYD dili ile web üzerinden yazılıp geliştirilen ve tüm CEYD-A lara yayılan yeni özellik ile işler daha ilgi çekici bir hale dönüşüyor. Diyelim CEYD-A kullanıcıların eklediği komut kaynaklarından bilgi bulamadı. Kendisi web üzerinde araştırma yapıp, doğru veya yanlış kendi mantığıyla size cevap sunuyor. Bu yazıyı hazırladığım sırada sadece NE ZAMAN konusu ile sorulara kendi araştırma sonucunu hazırlıyor. Diğer konular için benzer özellik henüz devreye girmedi. İşte bazı örnekler:

Kısaca CEYD-A Nedir ?

2014 yılında Android işletim sistemi cep telefonu ve tabletlerde piyasaya sürülen CEYD-A, Yapay Zeka ve Dil İşleme konulu projeleri web üzerinden kodlayıp cihazlara yaymak için geliştirilen CEYD dilinin Asistanı olarak ortaya çıktı. Rakiplerinden kendisini farkettiren özelliği kullanıcıların kendi komutlarını kendi CEYD-A'ları için yazabilmeleri hatta bu komutların tüm kullanıcılara yayılabilme imkanının sağlanması ve yeni komutlar için bu yayılan komutların tekrar kullanılabilmesidir.Halen 2.5 milyon ücretsiz kullanıcıya ve 300 binden fazla kullanıcı komutuna sahip CEYD-A uygulaması, Google Play Market'ten indirilebiliyor. 2016 yılında Android Navigasyon cihazları ve 2017 senesinde Android TV versiyonu için çalışmalar başlamış olup, 2017 senesinin son çeyreğinde http://beta.ceyd-a.com sitesindeki web sürümü ile platformdan bağımsız olarak tüm kullanıcılara ulaşmaya başlamıştır. Aynı zamanlarda sunmaya başlanan web servis hizmetiyle iOS , Windows, Linux gibi değişik sistemler için entegrasyon çalışmalarına imkan tanınmıştır. Ayrıca diğer bir koldan IOT cihazları için destek sunulmaktadır.

Kaynak: http://ceyd-a.net/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19

Beklenen CEYD-A 6.0 Yayınlandı

Daha sade bir ekran, sunum alanının arttırılması, ekranı sola sürükleyerek mikrofonu aktive edebilme, alt bar üzerinden mesajla iletişim tasarımsal olarak yeniliklerden birkaçı

İşte zamanla daha etkileyici olacak bir özellik, CEYD-A aralarda sizi tanımaya çalışacak, bilgileri gizliliğinizi korumak için dışarı vermeden sadece kendine saklayacak ve kendi araştırmalarında size uygun tekliflere rastladığında size teklifleri sunacak.

Önce resim arayın sonra bulunan resmi profil resmi veya asistanın kendi resmi olarak atayın

Kaynak: http://ceyd-a.net/c/tr/2017/02/07/beklenen-ceyd-a-6-0-yayinlandi/

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Yeni güncelleme de var mı bilmiyorum(banka uygulamaları hariç çok nadir güncelleme yapıyorum) örneğin Google dan mesaj gelecek ekranı açıyorum tam bildirimden okuyacağım zaman CEYDA ekranı kapatıp şuradan mesaj geldi diyor onun bitmesini bekliyorum, ekran efektin de bildirimleri kapatmasa çok güzel olur.

 • Cenker Sisman @cenker-sisman

  Merhaba, şu anda sadece sms ve hatırlatmalarda te bu uyarı ekranı bulunmakta. Whatsapp,Hangouts,Twitter Facebook bildirimlerinde ekran açmadan sadece sesli bildirim yapıyor. Ancak bu isteğinizi ilerleyen sürümde geliştiririm. Zor bir konu değil.

CEYD-A'nın Etkileyici Özelliklerinden

Android cihazlarda çalışan ücretsiz ve tam sürüm olarak 2 ayrı sürümü olan CEYD-A nın son güncellemeler ile gelen bazı özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: http://ceyd-a.net/c/tr/2017/01/27/20-adimda-son-guncelleme-ekranlarindan-secmeler/

 
 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CEYD-A ile Sıradışı Komutlar

CEYD-A, size sesle cevap verebildiği gibi kendi ekranında değişik hizmetler de sunabilir. Kendi oyunlarınızı, sayfalarınızı, web uygulamalarını CEYD-A üzerinde sunabilirsiniz.

 

 

Kaynak:http://ceyd-a.net/c/tr/2017/01/17/ceyd-a-ile-siradisi-komutlar/

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CEYD-A'dan Saate Göre Değişen Yemek Tavsiyeleri Almak

Aşağıdaki örnekte ne yesem, ne yemeliyim, ne yerim gibi cümleler kurduğunuzda, CEYD-A saate göre size tavsiyelerde bulunmakta.

Örnek komut aşağıdaki gibidir. http://ceyd-a.net/komutekle sitesinde siz de kendi örneklerinizi yapabilirsiniz.

SORU KELİMELERİ: ne ye*
SORU ŞABLONU: {İLK HERHANGİ}ye{TÜMKİPLER}{BEN}{SON HERHANGİ}
CEVAP: 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cenker Sisman @cenker-sisman

  Ben işimi severek yapıyorum. Rakibim ister benimkinden kötü olsun isterse olmasın. Önemli olan yaptığım işten haz almam, hobi olarak görmem ve bu işin sonunda muhteşen bir iş çıkacağının,10 sene sonra inanılmaz bir CEYD-A nın olacağının bilincinde olmam. Bu heves bile rakiplerinden önde olmasına yeter. ceyd-a.net sitesini bir inceleyin derim.
  Bu arada CEYD-A nın 1.6 milyon kullanıcıya sahip olduğunu belirtmek isterim. Ve en önemlisi Görme Engelli arkadaşlarımızın bir çoğunun bu uygulamaya bağlı olarak yaşamaya tutunduğunu bilmek ve bu konuda dualar almak ta başka bir itici güç. Günün 12 saatini uyuyarak 10 saatini CEYD-A ile uğraşarak geçiren kişiler bulunmakta.

  • gr8time @gr8time

   hocam yaptığınız işe büyük saygı duyuyorum fakat ismi ceyd-a değilde daha başka bir şey olsaydı. Bilemiyorum ceyd-a çok komik duruyor.

   Başka projeleriniz varsa onları da paylaşırsanız çok güzel olur. Kodlama hakkında bir şey bilmesemde bu yerli yapımları gördükçe mutlu oluyorum. Başarılarınızın devamını dilerim....

 • Cenker Sisman @cenker-sisman

  Merhaba ceyd-a kız ismiyle karıştırılıyor ama tam ismi bu isimle özdeştirildi aslinda. (CE)enker.com (Y)apay zeka (D)ili- (A)sistanı . Kisaca CEYD dili asistanıdır. Kendine özgü dili olan, gelistirilebilen başka deyisle, ona ogretilenleri yorumlayıp gelişebilen tek asistandır. Keşke İngilizce sürümüne vakit bulup böyle bir değeri tüm dünyaya sunsam diyorum ama vaktim oldukça İngilizcesine de devam ediyorum. Ama öncelikle Türkçe. Türkiyemizin böyle projelere ihtiyacı var .

CEYD-A'yı Cihazın Orta Tuşuna Basarak Çalıştırmak

Tam sürüm kullanıcıları isterlerse cihazlardaki ana tuşa (genellikle ortadaki tuş veya yardım tuşu) uzun tıklayarak CEYD-A'yı kapalı iken de aktive edebilir. Bu şekilde fazla şarj tüketmek istemeyenler seslenerek uyandırma yerine cihazın tuşuna uzun basarak CEYD-A ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilirler.
Yapılması gerekenler, cihaz ayarlarından aşağıdaki ekranları takip edip Yardım uygulamasını değiştirmek:


Kaynak: http://ceyd-a.net/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

20 Adımda Son Güncelleme Ekranlarından Seçmeler

CEYD-A' nın son sürümdeki özelliklerinden seçmeler ve bazı ekranlar:

 1. Alışveriş Listesi Hazırlayalım
  [cml_media_alt id='3995']dfg_2016-12-04-22-21-16[/cml_media_alt][cml_media_alt id='3992']dfg_2016-12-04-14-37-58[/cml_media_alt]
 2. Yemek tarifleri CEYD-A ya sunulur
  [cml_media_alt id='3993']dfg_2016-12-04-14-38-20[/cml_media_alt]
 3. Devletlerin Cumhurbaşkanları CEYD-A'da
  [cml_media_alt id='4000']dfg_2016-12-05-21-58-00[/cml_media_alt][cml_media_alt id='3996']dfg_2016-12-05-21-57-28[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='3997']dfg_2016-12-05-21-57-40[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='3998']dfg_2016-12-05-21-57-45[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='3999']dfg_2016-12-05-21-57-54[/cml_media_alt]
 4. Güncel Benzin Fiyatları CEYD-A'da
  [cml_media_alt id='4001']dfg_2016-12-08-17-48-17[/cml_media_alt]
 5. Bir yere gitmeden önce benzin masrafınızı veya olabilecek taksi ücretini CEYD-A ya sorabilirsiniz
  [cml_media_alt id='4002']dfg_2016-12-08-17-51-59[/cml_media_alt][cml_media_alt id='4011']dfg_2016-12-09-07-32-52[/cml_media_alt]
 6. İstediğiniz bir müzik dosyası varsa cihazınızda aranır yoksa Youtube tan dinletilir.
  [cml_media_alt id='4003']dfg_2016-12-08-20-27-52[/cml_media_alt]
 7. Kalori hesapları yapabilirsiniz
  [cml_media_alt id='4004']dfg_2016-12-08-20-47-03[/cml_media_alt]
 8. Güncel kur bilgileri
  [cml_media_alt id='4005']dfg_2016-12-08-21-03-45[/cml_media_alt]
 9. Takımınızın canlı maç önemli anlarını CEYD-A haber verir
  [cml_media_alt id='4006']dfg_2016-12-08-21-07-42[/cml_media_alt]  [cml_media_alt id='4008']dfg_2016-12-08-21-27-55[/cml_media_alt][cml_media_alt id='4007']dfg_2016-12-08-21-13-41[/cml_media_alt]
 10. Televizyon programlarını CEYD-A hatırlatsın
  [cml_media_alt id='4010']dfg_2016-12-08-22-04-41[/cml_media_alt][cml_media_alt id='4009']dfg_2016-12-08-22-04-26[/cml_media_alt]
 11. Biraz da gülümseten sohbet
  [cml_media_alt id='4012']dfg_2016-12-09-07-34-52[/cml_media_alt]
 12. Ansiklopedik bilgiler, atasözleri
  [cml_media_alt id='4013']dfg_2016-12-09-07-37-46[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4014']dfg_2016-12-09-08-39-52[/cml_media_alt]
 13. İngilizce, Fransızca, Almanca Cümle çevirileri
  [cml_media_alt id='4016']dfg_2016-12-09-10-50-32[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4017']dfg_2016-12-09-10-50-35[/cml_media_alt]
 14. Eurolig basketbol puan durumu
  [cml_media_alt id='4018']dfg_2016-12-09-15-21-57[/cml_media_alt]
 15. Roman özetleri ve masallar
  [cml_media_alt id='4019']dfg_2016-12-10-00-12-53[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4020']dfg_2016-12-10-00-12-56[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4021']dfg_2016-12-10-00-12-59[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4022']dfg_2016-12-10-00-13-03[/cml_media_alt]
 16. Sesli trafik yoğunluk bilgileri
  [cml_media_alt id='4023']dfg_2016-12-10-13-56-09[/cml_media_alt] [cml_media_alt id='4024']dfg_2016-12-10-13-56-17[/cml_media_alt]
 17. CEYD-A sizi anlamıyor mu ? Düzeltme butonuna basınız. En yakın olasılıklar ekranda.
  [cml_media_alt id='4025']dfg_2016-12-10-13-56-21[/cml_media_alt]
 18. Foursquare hesabınıza bulunduğunuz yeri sesli checkin yapmaya ne dersiniz ?
  [cml_media_alt id='4026']dfg_2016-12-10-13-56-25[/cml_media_alt]
 19. Komutlar içinde kaybolmayın. Soru işaretine basın sadece istediğiniz kriteri yazın. Ne sorabileceklerinizi görün.
  [cml_media_alt id='4027']dfg_2016-12-10-18-35-39[/cml_media_alt]
 20. Yeni dinleme animasyonu ile CEYD-A nın dinlediği anı daha iyi takip edin
  [cml_media_alt id='4029']dfg_2016-12-10-18-37-44[/cml_media_alt]
BeğenFavori PaylaşYorum yap