Teknoseyire üyelikler ücretli olsa, buranın devamı için aylık bir ücret ödesek, yürür mü ne dersiniz?
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20
 • qubit @qubit

  Burada bir saat önce @orcun'a anlatmaya çalıştım ama korkarım kendisi ile anlaşmamız zor:
  https://teknoseyir.com/durum/1675995#comment-6011754

  Özetle: TS'nin bir topluluk sitesi işletmesi zaten mümkün değil. Bunu 2014'te görmeleri gerekirdi. Akıl danıştıkları kişiler de demek görememişler, onları yanıltmışlar.

  Bugün şaka gibi sitenin masrafı da yok sponsoru var ama sonuçta bir yazılımcı + hukukçu minimum gereksinim. Bunları karşılamak için ayda 100 bin TL lazım. Sene başına 150 olur. Yarızamanlı anlaşacaksın, öyle birisini bulup üyelerden gelen para ile masraflarını karşılayabilecekseniz sosyal tekrar üye kabul edebilir ve çalışır hale gelir. Hatta belki yeni forum kodlarından bir kod beğenilir ve ona geçiş yapılır. Mobil taraf çözülür.

  Başka uç çözümler de mevcut ama hayal desek doğru olur:
  - Yayın bir vakfın filan yönetimine geçer.
  - Bir büyük yayın bünyesine katar.

  Şu an sitenin read-only geçişi düzgün yapılmalı. Hala yazışacak üyeler de varsa TS Discord'a geçecekler, @yasin sanırım orayı foruma çevirmek için bir şeyler yapmaya çalışan kişi.

  • Orcun @orcun

   Dostum yorumlarının hiçbir mantıklı tarafı yok. Tamamen olaya saçma yönünden bakıp ve oraya çekmeye çalışıyorsun. Arkaplanında hiçbirşeyi bilmiyorsun bu arada, tamamen uyduruyorsun. Benim yazmak istemediğim şeyler de var. Bunların arkaplanında neler oluyor neler bitiyor en ufak bir fikrin dahi yok. Ama benim hepsiyle var. Atladığın nokta bu.

  • qubit @qubit

   @orcun subjektif bir yorum olmuş. 25 yıldır forum, IRC, haber grubu, eposta listesi zamanımı ziyan ettim. Bağlantıda TS gibi topluluk sitesi işletmek mümkün mü diye bir şablon yazdım. Bunun yanlışını söylersen seve seve dinlerim. Ama mantıksız, saçma filan diyeceksen, anlaşamamazlık da anlaşalım, sıkıntı değil.

   TS Sosyal için de gereken rakam ortada. LP sitenin içeriğini veritabanını kimseye vermeyeceğini zaten Çarşamba tekrar etti. Ben de vermezdim. Dolayısı ile tartışacak bir şey de pek yok. Yazılımcı masrafı yapmamak için hazır forum kodu alabilir. Ama yarın o alt kategori de olsun bu da olsun yine iş hukuki süreçlere gelecek. Adam emekliliğine belli yıl kalmışken hukuki stres yaşamak istemiyor. Çarşamba bence çok çok net konuştu. Hala anlaşılmayan ne var bilemiyorum.

  • Orcun @orcun

   @qubit Bana mesela senle ilgili çok saçam gelen bir durum var. Anlatıyorsun hep işte dhw pcl şu bu vs. ama bakıyorum 2020 yılında ts'i üye olmuşsun eski üyeliğin mutlaka olması lazım çok saçma değil mi ? bana mesela bu saçma geliyor o yüzden seni bir yere bir konuma oturtamıyorum. Anlattıklarını destekleyecek bir bilgi birikimi de göremiyorum. Ha benim adım orçun kardeşim hasan hüseyin ben şurada şunu yaptım burada bunu yaptım diyorsan okey, işte benim ts üyeliğim de vardı işte şuydu önceki üyeliğim diyorsan gene okey. Ama qubit ismiyle 2020 yılında üye olup bana bunları diyorsan seni de ciddiye almam tahmin edersin ama cidden zor. Bana öncelikle kendin ile ilgili bir anlat bir dayanak sun.

   Bu bahsettiğin rakamlar tamamen afaki rakamlar. Ben ismimle yazıyorum mesleğim belli adresim herşeyim belli mesela. Buradaki 80 tane üye de biliyordur elbette bana tamire yollayan eden vs. kimlerle görüştüğümü de az çok tahmin ediyorlar ve biliyorlar gene özelden. Ben bunları yazarken bunları da gözardı etmiyorum bu riske girip yazıyorum ama senin bana riske atabilecen birşeyin yok. Qubit nedir kimdir necidir ismi ne ? hasan hüseyin yaşı kaç ? başı kaç ? mesleği ne ? kim tanıyor ediyor ? sıfır bilgi yok. Ben o yüzden senin dediklerini ciddiye almakta çok zorlanıyorum. Bak mesela üstteki Erhan'ı tanıyorum. Onun üstündeki Batuhanı tanıyorum. Alttaki üyeyi dahi biliyorum. Senle ilgili bilgi sıfır.

  • qubit @qubit

   @orcun dedim ya anlaşamamazlıkta anlaşalım, canın sağolsun. Zaten TS için değişecek bir şey yok. Mesajlarından epey istifade etmişliğim var, gene etmek isterdim ama bir çözüm gözükmüyor. Donanımhaber, Teknopat filan oralarda işim yok, 5 dakika sabredemem. Telegram vs. işim olmaz.

   İlk soruna gelince, yoğun bir iş hayatım var üstüne evin sorunları. Salgında eve kapanınca TS'de yazışacak vaktim oldu. Dikkat edersen ancak haftasonu burada bol zaman ayırabiliyorum, haftaiçi pek mesajım yok. Bir şekil TS'ye alternatif bir şey bulacağız, ne olur şu an bilemiyorum.

 • Edogawa @narako

  Sırf ilk açıldığında sosyal olayı gittim 1 yıllık pülüs aldım.
  Bir beklentim de yoktu. Çünkü donanım üreticilerinin kimlere ücretsiz inceleme için ürün gönderdiğini biliyoruz. sen şimdi remastered ile remake ayıramayana s23 ultra gönderip,
  zamanında c64 te scene demosu yapan birine düz s23 gönderirsen olan olur.
  kısacası olay bu...

  • Erhan M. @erhanm

   Orada TS'nin kusuru var gibi görünüyor. Çünkü Note 20 kutu açılışı yapıp incelemesi yapmadı, söz vermişlerdi üstelik. Sonra Galaxy S21 ve S22 serisi lansmanına gittiler ve yayın da yaptılar ama inceleme gelmedi. Bunun üzerine düz S23 gönderdiler diye izlenime kapıldım. Tabi S21 ve S22 lansmanları sonrası ürün gönderdiler mi emin değilim.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  TS'nin girişinde koca bir at gözlüğü var, görmedin mi?

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Yürümez; yanlış anlaşılmasın, ücretli üyelik için ne düzenli ne de geniş içerikli yayın var.

#TSv3 sürekli aklımda olan ama nedense yazmadığım şeyleri yazmak istiyorum.
1- Anahtarlık, bardak gibi destek amaçlı satışa çıkanlar yanında keşke özelleştirme yapılsa, ayrıca özel ürünler çıksaydı.
Mesela; anahtarlık 100TL ama ilk 81 il 250TL olsaydı yada 500TL.
Özel olarak 100 tane nadir bir şey daha üretilseydi ve 1000TL'ye satılsaydı.
Enflasyondan dolayı bu paraların değeri kalmadı biliyorum ama örnek amaçlı vermek istedim.
Nadir olarak üretilen, bugün atıyorum 10.000TL fiyatla satılabilirdi.
hepsi satmadı mı? 30 tane kaldı mı bir yıl beklenir kalanlar imha edilir. Maksat destek olmak. (Not: Lütfen israf demeyin, nadirlikten markalaşma diye düşünün.)

2-Youtube %30 alıyor, kalandan vergi kesiliyor. Bankaydı komisyondu şuydu buydu, Teknoseyire bir şey kalmıyor. Sırf param çöpe gidiyor diye fazla destek vermek istemiyordum. Youtube'da her ay $9 benden çekiliyor ama kim bilir ne kadar kalıyor.
Alternatif bir ödeme yöntemi üretilseydi. Teknoseyir'e daha çok kalsaydı belki çok daha başka olurdu.

3-Teknoseyir.com için dijital bir abonelik yöntemi geliştirilebilirdi. Aylık/yıllık paketler oluşturulur. Sadece sticker eklenir yada ne bileyim şu Twitter, ig vs Mavi tık olayı gibi bir şey olabilirdi.

HK LP MG hepsini severek izliyordum. HK neye bürünür bilmiyorum ama videolar devam ettiği sürece kendi kanallarından da takipte olacağım.

Bende tedbir amaçlı veda etmek istedim, ne olur ne olmaz..
Sevgiler, saygılar ve mutluluklar dilerim, huzurlu ve güzel bir geçiş olur umarım. 💖

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar ABD'deyim ve bir monitör bakıyorum, oyun pek oynamıyorum oynasamda 3A oynamıyorum zaten vakit de yok, linkteki monitörden daha iyi bir tavsiyeniz var mı?

4K ve 75Hz üstü olsun istiyorum. 27 inch IPS odaklandığım noktalar.
Eklemek istediğiniz yeni özellikler veya illa şu olsun dediğiniz şey varsa onlara da bakabilirim.
fiyat 1000$ altından kalsın istiyorum.

Best Buy dan 800$'a var. Amazon linki paylaştım çünkü özellikler çok iyi görünüyor.

https://www.bestbuy.com/site/lg-27-ultragear-uhd-nano-ips-1ms-144hz-g-sync-compatible-gaming-monitor-with-hdr-black/6423550.p?acampID=0&cmp=RMX&irclickid=zSLWXJxYFxyLRe805-R4sULoUkE2ENVRQyDuQo0&irgwc=1&loc=PCPartPicker&mpid=79301&ref=198&refdomain=pcpartpicker.com&skuId=6423550

https://www.amazon.com/dp/B08BCRYS6B?tag=pcpapi-20&linkCode=ogi&th=1&psc=1

Amazon.com: LG 27GN950-B 27 Inch UHD (3840 x 2160) Nano IPS Display Ultragear...

Amazon.com: LG 27GN950-B 27 Inch UHD (3840 x 2160) Nano IPS Display Ultragear Gaming Monitor with 1ms Response Time 144Hz Refresh Rate and G-SYNC Compatibility (Black): Computers & Accessories
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ABD'deyim ve İngilizce kitaplar okumak istiyorum, bunun için e book reader alayım diyorum.
İyi bir şey almak istiyorum nelere dikkat etmem gerekiyor?
Tavsiye edeceğiniz model, yada marka var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 22

Bunu nasıl açabilirim? Kalorifer peteği hava almak istiyorum. Birde varsa İngilizce adı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ABD'deyim ve sırt çantasına ihtiyacım var, kullanım amacı bilgisayarımı(Dell xps 15), defter, kitap taşımak için şık bir şey arıyorum.

Çok pahalı olmasın bir kaç yüz dolar gibi,
30-80 dolar arasında gezebilirim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım eski bir masaüstü kasa var ve buna ne yaptıysam USB ile Win 7 kuramadım anakart çok eski olduğu için pek bir şey yapamıyorum DVD ile kurulması gerekiyor ama gerekli donanım yok. Benim masaüstüne bu SSD'yi taksam windows üzerinden buna Windows kurabilir miyim? (Benim SSD'yi sökmeden diğerine kurmayı soruyorum windows üzerinden Windows kurma)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu programı yüklemek istiyorum ama yükleyemiyorum. #APK olarak yüklemek istediğimde bir sürü site çıktı ve hangisi güvenilir bilmiyorum, tavsiye edeceğiniz bir site var mı?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adhoclabs.burner&referrer=adjust_reftag%3DcxJeqTSzER3Rj%26utm_source%3DWebsite%2B%255BAndroid%255D%26utm_campaign%3Dfooter

Burner - Free Phone Number - Apps on Google Play

A second line for calling, texting and picture messaging. Get a free 7-day sample Burner. Burner is the market-leading private phone number app — a second line for calling, texting, and picture...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım
1-Yurt dışına dil okulu için gitmeyi planlıyorum işlerimi yürütmek için dizüstü bilgisayar ihtiyacım olacak. ABD'den alırsam daha uyguna gelecek, yalnız klavye Türkçe olsun istiyorum. Dell'de bayağı bir özelleştirme yapabiliyoruz, ABD'den alsam Türkçe klavye taktırma şansım olur mu?

2-İşin gerçeği ben sonradan özelleştirme, SSD, bellek takma gibi durumlara da açık olsun istiyorum ama bunlar lehimli oluyor galiba, tavsiye olursa farklı marka da alabilirim. Sonradan SSD eklemem gerekecek, yüksek kapasiteli Sata SSD eklemesi yapabilsem güzel olur, yada en azından M2 SSD eklemeliyim.

3-Ekranı 1080P'mi olsun yoksa 4K seçeneği de var oraya çıkayım mı? Windows kullandığım için uyumluluk sorunları olabilir diye 4K'ya pek sıcak bakmıyorum, tavsiyelerinizi alırım.

Muhtemelen XPS 15 veya veya XPS 2-in-1 alırım.
VM(sanal makine) kullandığım için en az 16gb bellek olacak, 500gb veya üstü SSD olması gerekiyor burada ek olarak 1TB yada 2Tb SSD takmayı düşünüyorum. VM olduğu için i7 işlemci de olması gerekecek.Oyun oynamıyorum ama ihtimaline karşı ekran kartı 1050 veya vega M olabilir.
https://www.dell.com/en-us/work/shop/sfc/sf/xps-laptops?~ck=mn&appliedRefinements=3,6094

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13
 • Papa Emeritus @pope

  2019 yılında bu seviyede bir cihaza 1080p ekran yakışmaz. Kötü gözüküyor 15" ekranlarda. Gerçi 4K'da gereksiz fazla, orta yolunu bulamadılar gitti şunun. Windows'ta hala ölçeklendirme kötü durumda ama bir ara düzeltirler güncellemeyle (3 yıldır bekliyorum :D). Bu arada ekranı 16:10 veya 3:2 olan bir cihaz almaya bakın derim, inanılmaz fark ediyor notebook gibi çalışma alanının ufak olduğu cihazlarda. Ek olarak 4K çözünürlükler batarya ömrünü çok etkilemiyor en azından Macbook'larda bu sorunla karşılaşmadım. 2800*1800 yerine 3840*2400 kullanınca 50 dakika kadar etki ediyor. 50-60 dakika ekstra batarya için 1080p ekran çekilmez.

 • cgdincer @cgdincer

  Kendin sorup yanıtlamışsın 👏🏻

  • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

   Hocam hangisi cevaplanmış söyler misiniz?
   1-ABD'de her türlü milletten insan olduğu için kendi klavyelerini taktırma imkanları vardır diye orada Türkçe klavye taktırabilir miyim diye sordum ama kimse bu konu hakkında bilgili değil.
   2-Genelde bu tür cihazlarda ekleme yapılamaz, bu cihazda bellek ve SSD için boş yer var mı diye sordum o da cevaplanmadı.
   3-Sadece bu soru cevaplandı.

 • MH. @mhcycle

  Dil okulu için bilgi verir misiniz?

 • DRTOLGA @platinium08

  Ultrabook aramıyorsan Sata ssd ekleyemezsin. M2 ler daha hızlı ve daha pahalı ultrabooklar M2 kullanır genelde. Alacağın cihaza göre değişir bazısında tamamiyle bir entegre çip olarak kasaya montelidir bazısında normal pciexpress slotundan bağlıdır ve yükseltebilirsin. Bazısınds ise 2. yedek bir pciexpress m2 ssd slotu boşta bırakılmıştır ekleme yapabilmek için. Ultrabooklarda alternatifsiz olarak EKRAN KARTLARI ve Ramler direk anakarta gömülüdür.
  değiştirilemez yükseltilemez.

  Ben Xiaomi Mi Notebook PRO kullanıyorum. ve 2 adet m2 ssd slotu mevcut birinde kendi ssd si takılı diğeri ise boş istediğini alıp takabiliyorsun. Oyun oynayacaksanda mi gaming laptop alabilirsin. 1tb hdd yi söker sata ssd takarsın. 256 ssd si mevcut 2. olarak pciexpress m2 slotu var mı hatırlamıyorum. Tek hatırladığım Alienware gibi cihazlardan daha performanslı çalıştığı. İ7 8750 kullanan modelinden bahsediyorum.

#KediSeyir son bi kaç gündür evin etrafında 2 yavru #kedi görüyorum, bunları neyle besleyebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5