#TeknoYardım
1-Yurt dışına dil okulu için gitmeyi planlıyorum işlerimi yürütmek için dizüstü bilgisayar ihtiyacım olacak. ABD'den alırsam daha uyguna gelecek, yalnız klavye Türkçe olsun istiyorum. Dell'de bayağı bir özelleştirme yapabiliyoruz, ABD'den alsam Türkçe klavye taktırma şansım olur mu?

2-İşin gerçeği ben sonradan özelleştirme, SSD, bellek takma gibi durumlara da açık olsun istiyorum ama bunlar lehimli oluyor galiba, tavsiye olursa farklı marka da alabilirim. Sonradan SSD eklemem gerekecek, yüksek kapasiteli Sata SSD eklemesi yapabilsem güzel olur, yada en azından M2 SSD eklemeliyim.

3-Ekranı 1080P'mi olsun yoksa 4K seçeneği de var oraya çıkayım mı? Windows kullandığım için uyumluluk sorunları olabilir diye 4K'ya pek sıcak bakmıyorum, tavsiyelerinizi alırım.

Muhtemelen XPS 15 veya veya XPS 2-in-1 alırım.
VM(sanal makine) kullandığım için en az 16gb bellek olacak, 500gb veya üstü SSD olması gerekiyor burada ek olarak 1TB yada 2Tb SSD takmayı düşünüyorum. VM olduğu için i7 işlemci de olması gerekecek.Oyun oynamıyorum ama ihtimaline karşı ekran kartı 1050 veya vega M olabilir.
https://www.dell.com/en-us/work/shop/sfc/sf/xps-laptops?~ck=mn&appliedRefinements=3,6094

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Macbook hiç kullanmadım, bugüne kadar windows alışkanlığı olduğu için oraya geçmeyi düşünmüyorum belki ilerde denerim ama şimdilik yeni dünyalara yelken açamam 🙂

 • Papa Emeritus @pope

  2019 yılında bu seviyede bir cihaza 1080p ekran yakışmaz. Kötü gözüküyor 15" ekranlarda. Gerçi 4K'da gereksiz fazla, orta yolunu bulamadılar gitti şunun. Windows'ta hala ölçeklendirme kötü durumda ama bir ara düzeltirler güncellemeyle (3 yıldır bekliyorum :D). Bu arada ekranı 16:10 veya 3:2 olan bir cihaz almaya bakın derim, inanılmaz fark ediyor notebook gibi çalışma alanının ufak olduğu cihazlarda. Ek olarak 4K çözünürlükler batarya ömrünü çok etkilemiyor en azından Macbook'larda bu sorunla karşılaşmadım. 2800*1800 yerine 3840*2400 kullanınca 50 dakika kadar etki ediyor. 50-60 dakika ekstra batarya için 1080p ekran çekilmez.

 • cgdincer @cgdincer

  Kendin sorup yanıtlamışsın 👏🏻

  • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

   Hocam hangisi cevaplanmış söyler misiniz?
   1-ABD'de her türlü milletten insan olduğu için kendi klavyelerini taktırma imkanları vardır diye orada Türkçe klavye taktırabilir miyim diye sordum ama kimse bu konu hakkında bilgili değil.
   2-Genelde bu tür cihazlarda ekleme yapılamaz, bu cihazda bellek ve SSD için boş yer var mı diye sordum o da cevaplanmadı.
   3-Sadece bu soru cevaplandı.

 • MH. @mhcycle

  Dil okulu için bilgi verir misiniz?

 • DRTOLGA @platinium08

  Ultrabook aramıyorsan Sata ssd ekleyemezsin. M2 ler daha hızlı ve daha pahalı ultrabooklar M2 kullanır genelde. Alacağın cihaza göre değişir bazısında tamamiyle bir entegre çip olarak kasaya montelidir bazısında normal pciexpress slotundan bağlıdır ve yükseltebilirsin. Bazısınds ise 2. yedek bir pciexpress m2 ssd slotu boşta bırakılmıştır ekleme yapabilmek için. Ultrabooklarda alternatifsiz olarak EKRAN KARTLARI ve Ramler direk anakarta gömülüdür.
  değiştirilemez yükseltilemez.

  Ben Xiaomi Mi Notebook PRO kullanıyorum. ve 2 adet m2 ssd slotu mevcut birinde kendi ssd si takılı diğeri ise boş istediğini alıp takabiliyorsun. Oyun oynayacaksanda mi gaming laptop alabilirsin. 1tb hdd yi söker sata ssd takarsın. 256 ssd si mevcut 2. olarak pciexpress m2 slotu var mı hatırlamıyorum. Tek hatırladığım Alienware gibi cihazlardan daha performanslı çalıştığı. İ7 8750 kullanan modelinden bahsediyorum.