@ozakin70 Hediye için çok teşekkür ederim cansınız 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Daha bitmemiş bir savaşın oyununu yapmak etik bir şeymi sizce ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Serkan Özer @serkanozer

   Var aslında ne bilem tuhaf geldi ismi farklı olabilirmiş gibi geldi bana

  • Galaksi Taksi @myownkaos

   @serkanozer katılıyorum. bu oyunu insanlar evde oynarken orda birileri gerçekten ölüyor olacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @myownkaos Çoğu oyun için geçerli bu durum. Çoğu amerikan yapımı oyun Amerika’nın yaptığı savaşlarda kendini haklı gösterir, kahraman gösterir. Hep bir Amerikan kahramanı oynarsınız. Başarırsınız, gurur duyarsınız. Ne bileyim, hiç Vietnamlılar için üzüldünüz mü? Suriyeliler de insan, diğerleri de insan. Bir şey fark etmiyor.

   Ha oyun da gidip terör örgütlerini teşvik edici, öven vs. durumları oyuncuya yansıtıyorsa o zaman çizgiyi aşmış olur. Ama standart savaş durumunda diğer oyunlardan bir farkı yok.

   Medyanın fazla etkisi altında kalmayın.

  • Galaksi Taksi @myownkaos

   @ardazeytin dediğine katılıyorum ama dikkat edersen savaş konusu işlenen oyunlarda popüler kültürün bir parçası olmuş tarihsel olaylardan faydalanılıyor. Dediğin gibi Vietnam savaşı, 2. Dünya savaşı, fakat burada hala süregelen bir savaş bir ürün olarak kullanılıyor, bence etik olarak çok sakıncalı. Nike ın Suriye ile ilgili tshirt yapıp satıp kar etmesi gibi.

  • alipektas @alipektas

   @ardazeytin Meselenin Vietnam ile alakası yok. Suriye savaşı şu anda devam edeiyor, yani o oyunu oynarken insanlar savaşa dair çok fazla rahatsız edici haber, görsel görme imkanına, olasılığına sahip. Siz şu anda hiç Vietnam savaşında yaşanan herhangi bi rahatsız edici savaşla alakalı medya içeriği görüyor musunuz? Ancak belgesellerde denk gelirse, o da çoğu zaman sansürlenmiş şekilde. Suriye savaşını bizzat taze olarak yaşamış insanların o oyunu gördüğünü düşünün?

  • Galaksi Taksi @myownkaos

   @myownkaos artı şunu eklemek isterim birilerinin ülkesinin bölünmesi ordan zorla taşınmasının birilerinin eğlencesi olması gene bence üzüntü verici.

  • Melburg @melburg

   Vietnam ım savaşı kazanmasına rağmen Abd yi filmlerde ve oyunlarda kazanmış gösterdiler ya başka bir şey beklenmez özellikle Rambo

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @alipektas @myownkaos asıl noktayı anlamak istemiyorsunuz hala. Savaşın iki tarafa da yarar getirdiği nerede görülmüş? Yıllardır savaş oyunları oynuyoruz, eğleniyoruz. Ülkenin gençlerinin en az onda biri her gün CS:GO oynarken Terörist takımında oynuyor. Akşamına şehit haberlerini izliyor. Bu düşünce ile mesela sizin de bu oyunlardan rahatsızlık duymanız lazım. Yok ben oynuyorum ama bu bahsi geçen oyun etik değil diyorsanız tamamen medyanın etkisi altındasınız demektir. Medya da zaten bağımsızlığını yitirmiş durumda bu ülkede. Mantıklı olmasa bile kendi bilinciniz olsa her oyuna aynı bakış açısı ile bakar, ona göre tepki verirsiniz.

   Suriye’yi özel kılan bir durum yok. Savaşta her zaman bir taraf daha çok zarar görür. Etikliği tartışacaksak en basiti @melburg de yazmış dediğim gibi. O kadar Vietnamlı, ABD’li insan ölmüş. Kazanan taraf daha çok kayıp vermesine rağmen ABD tam tersini yansıtıyor. Kazanmış gibi sana oynatıyor. İşte buna etik değil dersen ciddiye alırım, mantıklı da bulurum.

  • alipektas @alipektas

   @ardazeytin Bence asıl anlamak istemeyen sizsiniz. Kimse savaş oyunlarının teröre teşviki meselesinden ya da kim haklı kim haksız meselesinden bahsetmedi. Hatta şöyle söyleyeyim: Bana da aynı şekillde saçma gelir o söylenen şiddet, savaşa meyillilik, bi’ tarafı haklı görsterme meseleleri. Benim ve asıl olarak durumu paylaşan kişinin demek istediği şeyi kaçırmışsınız. Mesele Suriye savaşının bitmemiş olması. CS: GO örneğine gelirsek o zaten başka bi olay. Oradaki teröristlerin spesifik bi’ milleti, ırkı, toplumu yok, olsa da dediğim gibi mesele konunun o kısmı değil. En azından savaş bitmiş olmalı bence oyununun çıkması için. O savaşı şu anda sıcağı sıcağına yaşayan 20 milyon Suriyeli, binlerce de yabancı ülkenin askerleri var. Etikliğini tartıştığımız konu bu, yorum yapacaksanız bunun üzerinden konuyu ele almanız gerekirdi.

  • JohnSmith @johnsmith

   @alipektas siz oyundan bahsediyorsunuz, ben zor durumda kalıp ülkemize gelmiş her türlü imkanlardan faydalanan suriyelilerin bayram dolayısıyla nasıl ülkelerine döndüklerini anlayamıyorum, mesela bana bu hiç etik gelmiyor. Aynı şekilde ülkelerine bayram amaçlı dönmeleri için en azından savaşın bitmiş olması gerekmez mi?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @alipektas bende diyorum ki savaşın bitmiş bitmemiş olmuş olmamış olması neyi değiştiriyor? Hepsine aynı gözle bakabilmelisiniz. Etik olmayan ne var mesela oyunda onlardan bahsetmen lazım. 10000 masum Suriyeli’yi 2 dakika içinde öldür diye bir görev mi veriyor? Diyelim veriyor. 10000 masum Vietnamlıyı vur deyince vurup eğleniyorsun, Suriyeli olunca neden etik değil? İnsan insandır. Her yerde eşittir. Diğer oyunları ne kadar normal buluyorsan bu oyun da o kadar normal.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @johnsmith etkisi atında oldukları medya bunları gösterip uyandırmadığı için böyle oluyor. Bizim vergilerle sahillerde gününü gün eden mazlum savaş maduru suriyeli bir kardeşi tarafından kavgada bıçaklanınca falan aklı başına gelir. 🙂

  • alipektas @alipektas

   @ardazeytin Çok basit bir soru soracağım: İlk verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak; sence şu an Vietnam savaşını yaşamış ve anıları taze olan, savaşın etkilerini üzerinde hisseden hatta bırak etkilerini savaşı devam ettiren kaç insan vardır dünya üzerinde? Üstte de anlatmaya çalıştığım gibi, Suriyeli ölmüş olsun oyunda ya da Amerikalı, onun etikliği ayrıca tartışılır ama burada tartışılan etiklik ile aynı değil. Ha sen ikisini de etik bulmazsın, saygı duyarım, ben neredeyse ikisini de normal buluyorum fakat sadece dediğim gibi savaşı kötü şekillde tecrübe etmiş nesil şu an yaşıyorken hatta yaşamayı bırak tecrübe etmeye devam ediyorken bence doğru değil oyununun olması.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @alipektas O neslin yaşıyor yada ölmüş olması bir şey değiştirmiyor. Çanakkale’de ağır yenilgiye uğradığımız bir oyun dünya çapında çok satsa be beğenilse nasıl bir tepki vereceksin mesela. Acımız taze değil olmuş bitmiş mi diyeceksin. Bence hayır. Aksini düşünemiyorum zaten.

   Seni etkileyen şey bulunduğun ortamın etkisi altında kalman. Bahsettiğin insanların da bu oyun gram umurumda değil. Kimisi orada canının derdinde kimisi burada belki bu oyunu oynuyor eğleniyor.

   Vietnam’da yaşıyor olsan Suriyeliler için bu kadar üzülmez, Vietnam’a yapılan etik olmayan oyun yüzünden Vietnamlılar için üzülürdün.

  • alipektas @alipektas

   @ardazeytin “Seni etkileyen şey bulunduğun ortamın etkisi altında kalman”, “Vietnam’da yaşıyor olsan Suriyeliler için bu kadar üzülmez, Vietnam’a yapılan etik olmayan oyun yüzünden Vietnamlılar için üzülürdün.” Anladım hocam.

 • JohnSmith @johnsmith

  bitmemiş değil başlamamış olmamış savaşın bile oyunu oluyor, niye olmasın?

 • Serkan Özer @serkanozer

  Arkadaşlar hepinizin yaptığı değerli yorumlar için teşekkür ederim konu biraz uzadı gibi geldi birbirimizi kirmamiza hiç gerek yok herkese iyi akşamlar dilerim 🌃

Hatchback araba önerisi olan varmı

Toyota hybrid lere bakiyoduk babam fazla yarış arabası gibi gorundugunden ch-r modelini beğenmemiş 100 bin liraya kadar bakıyoruz yardimci olanlara simdiden tesekkurler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 36

#galata

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Touch İd varmış nerden baksan iyi ha 🤠🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16

MNG Kargo, Dubai merkezli şirkete satılıyor

Türkiye'nin önde gelen kargo firmalarından MNG Kargo, Dubai merkezli Mirage Cargo B.V'ye satılıyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9