İnsanlarda genel olarak bir eskiye özlem var, "90'lar çok farklıydı", "80'lerin tadı hiç bir zaman geri gelmedi", "nerede o eski günler" v.s.

500 sene öncesine git, 1000 sene öncesine git aynı, yani Adem'e git o bile muhtemelen aynı şeyi söyleyecek.

Bende bazen ozlemiyor değilim, eski Walkman, CD çalar zamanlarımı, ama mesela çocukluğumu ozlemiyorum, bazen 10 sene öncesine dalıp gidiyorum ama kesinlikle bir çok insan gibi geçmişte yaşamıyorum.

Ben bunun öğretilmiş bir durum olduğunu ve sürü psikolojisi ile bu duruma düşündüğünü düşünüyorum, çünkü bu söylenenlerin gerçeklik payı çok yok. Yani benim çocukluğum 90' larda yokluk içinde geçti, şimdi daha o zamana göre daha varlikliyim, o zamanki mutluluğumu ise bu zamandakine göre olcebilecek bir metre yok.

Geçmişe özlem duygusunun bilimsel, dinsel, sosyal bir çok açıklaması elbet vardır. Ama ben şu anda her zamanimdan daha mutluyum, çünkü geçmiş artık yok, gelecekte yok, sadece şu anım var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
 • yetkin @tozyet

  Her dönem Beyoğlu bozuyor bir de! Onu unutmayalım. Biz buna bu an içinde bile şahit olduk. Şahit olduğumuz için de anlıyoruz. Bence eski çok güzeldi diyenler. Eskiyi yaşamayanlarla yaşayanlar arasında bir bariyer koyma çabasındalar.

 • Orcun @orcun

  Hayat tabi herkese eşit davranmıyor. Eskiye özlemin aslında tamamen psikolojik nedenleri var. Misal bundan 20 sene önce babam yaşıyordu kanser değildi. Ben okuldan gelmiş ps1 ile oyunumu oynuyordum mutluydum. Bundan 15 sene öncesi ise babam kanserden ölmüş üzerimize dağ gibi borçlar yığılmıştı.

  Okula devam edemedim ilkokul bitti ve işe girdim, evimiz arabamız vardı hepsi gitti. Annemle sokakta kaldık ondan sonra babanneme taşındık çünkü hiçbir akraba yardımcı olmadı uğraştık didindik çabaladık vs. vs. borçları ödedik tabi o arada eğitim bittiği için açıktan devam ettim, lise üni derken baya aksadı ama mesela şuan evim gene yok, rahat mıyım ? değilim çünkü gene hortlamış borç var vs. ölene kadar bunlar üzerimde mesela sadece borç var ödemiş hayatı böyle gidiyor değil ki geriye eski orçundan birşey kalmıyor.

  Belki senin de böyle sıkıntıların vardır ? kimisi hapse giriyor mesela ? bir anlık hata yüzünden insan öldürüp giriyor falan içerde hayatı geçiyor. Kimisi var bütün ailesi ölmüş kendi tek başına kalmış vs. hani hayat herkese eşit davranmadığı gibi herkese fırsatı da vermiyor. Mesela bende eskiden çok müzik dinlerdim okula giderken kasetten dinliyorduk çıkıyorduk radyo dinliyorduk diskman aldık cd dinliyordum vs. vs. vs. e ama şimdi o eskisi gibi değilim ve o kadar hevesim de yok çünkü hayat beni başka noktaya ittiği için o tür şeylerden vazgeçmek zorunda kaldım. Ha gene zevk'i var mı ? tabi ki var ama eskisi gibi mi ? değil. Çünkü ben değiştim.

  Oyun olarak gene aynı zevk'İ alıyorum onu öldürmemeye çalışıyorum mesela ama gene de eskisi gibi değilim, sende değilsin başkası da değil. Eskiye özlem işi dediğim gibi aslında psikolojik nedenlerden. Mesela işte liseli bir çocuk diyelim motor tutkunu ama bayılıyor işte mesela 600rr ne bileyim panigale bilmemne hastası evinde duvarında posteri var youtube'dan açıyor izliyor vs. vs. vs. sahip olmanın hayalini kuruyor onla yaşıyor vs. o liseli çocuk büyüyor para kazanıyor hayat onu başka yerlere sürüklüyor ama o eski liseli halinde geriye hiçbir şey kalmadığı için eskiye özlem hasret duyuyor.

  • lterlemez @lterlemez

   Bundan sonraki nesiller de benzer şeyleri şimdiler için söyleyecektir. Ben de 80-90'lar hayranıyım, çünkü çocukluğumun göreceli iyi geçtiği günlerdi o günler. Şimdiki çocuklara bakıyorum da evde de dışarıda da gerçek bir çocuk gibi oynayamıyor. Özgürlüğü daha fazla kısıtlanmış durumda, hem madden hem manen. Bizim kuşakta, bir öğrenci topu topu 3 tane sınava giriyordu, anadolu lisesi ve ÖSS ile ÖYS sınavlarına giriyordu. Test sınavlarını bir bilemediniz iki yerde görüyordunuz. Şimdi, yaz tatili ödevleri bile test usulü. Çocuğu evde tv'ye ya da elektronik eğlence araçlarına mahkum ederken, dışarıda hiç serbest bırakamıyoruz, çeşitli nedenlerle.
   Ben bilgisayar ile ilkokul 5'ten sorna tanıştım, şimdi müptelası sayılırım ama bir şeyler de üretebiliyorum. Ama şimdiki nesiller, işin çok kolayına kaçıyor. Evet, onlar da bir şeyler üretiyor ama hiyerarşinin hep sonlarında yaptıkları, yani üsttekiler onlardan çok daha fazlasını ediniyor.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Neredeyse hepimizin çocukluğu iyi geçmiştir. Özlem işi de dediğim gibi ondan, şuan ki nesil evet bizim çocukluğumuz gibi davranmıyor çünkü onların dünyası değişti artık. Özgürlük kavramı kişiden kişiye göre de değişiyor. Mesela dediğinden pişman olacakta var olmayanda olacak, kimisi diyecek ki ya ben çocukluğumda ne salakça şeylerle uğraştım ya tam bir embesilmişim şuan ki hayatım mis gibi ya oh hiç özlem duymuyorum da diyebilir tam tersi de diyebilir. Ben 89 luyum 90 hatta neyse benim dönemimde lgs vardı liseye giriş sınavı ondan sonra öss vardı, bunları tabi ben kaçırdım, yaşıtlarım tabi girdi. Kazandılar işte tıp okuyan şunu bunu okuyan vs vs oldu. E ben sanayide orada burada çalışıyordum mecbur. Açık liseden işte devam ettim, hem işte çalıştık hem de sınavlarına girdim vs. sonra tabi sistem değişmişti öss falan yok bitmiş, ygs olmuş barajı geçersen onun işte 2.3. sınavı adım adım vs. vs. benim derdim felsefe sosyoloji vs okuyabilmekti ama bir yandan da çalışıyorum örgün işi olmaz, ygs girdim barajı geçtik felsefeyi yazdım aöf'den girdik, tabi devam ediyor ama uzatmalı takılıyorum mecbur çünkü vaktim pek yok. Bir yandan ders bir yandan iş bir yandan ev geçindirme kafa kalmıyor. Bitti bitecek mutluyum baya geç kaldık ama olsun yapacak birşey yok. Şimdiki nesil tabi farklı ilerliyor, artık teknolojiye ulaşmak çok daha kolay, internet diyorsun mesela sınırsız bilgi kaynağı neredeyse öyle değil mi ? mesela 40 yaşında 50 yaşındaki birine sor kaç yaşında öğrenmiş ? e bu çocuklar 50 yaşındaki adamın bilgisini 15 20 yaşında öğreniyor artık.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun; Öncelikle, öğrenmenin yaşı olmaz, herşeye rağmen okuyor olmanız çok güzel bir şey. Kolay gelsin.

   Tabi ki; yorumum kişiden kişiye, yaşadığı şartlara göre değişecektir ama yine de eski çocukluklar kalmadı şimdiki nesilde. Beton ormanında, doğal hapishaneler (tv, sosyal medya, vb) için yaşıyorlar.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Benim sinirimi bozan husus şu, ilk mesela bunu çevremden duydum, niye felsefe ? niye aöf ? ne gerek var lise mezunusun okuma gerek yok, aöf okuyacan da ne olacak ? insanlar özellikle bizim insanımızın olayı çoğu insan kötü niyetli, kimsenin birşey yapmasını istemiyor herkes para odaklı yaşasın diye bakıyor vs. vs. ne yapayım yani tıp mı okuyayım ? böyle mantık kafa olmaz. Ha tabi ki taş mı yiyeceksin de ya sana ne ? ben istemişim ben seçmişim sen saygı duymak zorundasın bu kadar basit. Böyle olunca ben de bu sefer e diyorum sen ne okudun ? su ürünleri vs sayıyor ne iş yapıyorsun ? işte şurada çalışıyorum maaşım 2500 lira vs. vs. peki diyorum niye o zaman okudun o işe okumayarakta girip çalışabilirdin 4 5 senen heba olmadı mı ? e diyor ben istedim ondan vs sonra ulan çakal o zaman beni niye yargılıyorsun ? diyip kendi silahıyla vuruyorum konu da kapanıyor zaten. 😀 Öyle eli mahkumlar aslında, oynayacak kişi kalmadı ? e ortam yok ? o çocuk ne yapacak ? mecbur evde takılıyorlar artık.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun; Evet ya, benzer bir şey benimde iş görüşmesinde başıma gelmişti. Ben "ben neden ilk olmayayım" diyerek, kestirip atmıştım.

Arkadaşlar günaydın, millet olarak eleştirilere hiç tahammülumuz yok, şimdi genel olarak ülkemiz iki kesime ayrılmış, her iki kesimde ülkemizdeki geri kalmışlığın suçunu diğerinin sırtına yüklüyor, her iki kesimde siyasete sonuna kadar girmiş.

Ufak tefek farklar olsada biz ayniyiz arkadaşlar, ama ben iki gruplada aramda çok benzerlik göremiyorum, bir taraf dini görünüyor ama cahil, diğer taraf güya bilimsel ama bilimselliği Celal Şengör’un b.k yemesinden ibaret.

En ufak bir eleştiri kabul edilmiyor, hemen otekelestirip nefret söylemleri ile karşı taraf sindirilmeye çalışıyor.

Batılı, bilimsel görünen bir profesör b.k yiyorsa buna 'mantikli' bir kılıf bulunup normal karsilanabiliyor. Evrim hakkında hiç bir şey tartışılmadan kabul edilsin isteniyor.

Aynı şeyi karşı taraf dini şeyler için istiyor!

Ama sorsan bu iki grup tamamen farklı! Çok örnek veririm ama sözün özü şu, bir kısım maalesef batı özentisi, kimliksiz ve cahil iken diğer kısım batı düşmanı, kimliksiz ve dahil, hiç kusura bakmayın..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 18

Paris merkezde fiber alt yapı ile maksimum 20-30 MB/s normalde ise 5-6 alırsam stabil şekilde seviniyorum, günde 100 kere kopan/gelen düşen/çıkan bir sabit internet Türkiye'de görmedim, 4g ise daha vahim, maksimum 3-4 MB/s alırsam karliyim, burada free diye bir operatörden alıyorum hizmeti, her iki hizmetide, diğer operatörlere göre biraz ucuz ama bu rezaleti nasıl çekiyorlar anlamıyorum, bir çok kişiye sordum aynı sorunu yaşıyorlar.

Mobilde 100gb kota var, kotalarda bir yerlere gelmişler ama internet alt yapısı çok dandik, Paris'te hiç internet çekmeyen onlarca yere gittim.

Her birine 20 Euro veriyorum, toplamda 2 hat için 40 Euro, böyle giderse değişeceğim.

Bankacılık sistemine hiç girmeyelim, en büyük bankalardan birinde hesabım var, uygulaması evlere şenlik, şifre değiştirmek istersen posta ile 15 günde geliyor, haftalık çekim limiti 300 Euro, daha istersen sadece kendi subenden alabilirsin, hele ki 2-3 bin alacaksan önceden randevu alman şart, yoksa para alamiyorsun.

Bide burada öğretmen 1500-2000 polislerde 1800 küsur alıyor, olaki 3 bin üzerinde hesabına paramı geldi, ya fatura getir yada hesabını kapat!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Bir telefon alamama hikayesi...

Redmi 5 plus telefonum 8-10 saat ekran açık surelerinden 3-4 saatlere inince artık değişmem lazım dedim, henüz 1 yıl bile olmamasına rağmen batarya performansı çok düştü.

İnternetten telefon bakarken note 9 buldum, hem sıfır hemde 500 Euro falan, mağazalarda 1000 euro civari, sipariş ettim darty.com sitesinden, bide ne göreyim bir çok kullanıcı satıcının sattığı telefonların yenilenmiş olduğunu ve Hong Kong üzerinden gönderildiğini yazmış. Siparişi iptal ettim ve Darty mağazasına gittim.

Burada oppo reno ve honor V20 arasından honor olanı seçtim 450 euro yu ödemek için fişimle birlikte kasaya gittim, bu seferde parayı karttan çekemedik, o gün 3-4 işlem yapmıştım, burada bankalar kafasına göre bloklayabiliyor hesapları.

Ondanda vazgeçtim, evde mevcut telefonumun pil değiştirme videolarina baktım, çocuk oyuncağı ve 5 dakikada değişiyor, yeni bir telefon almaktan vazgeçtim ve yeni bir batarya ile değiştirme kitini 23 Euro'ya sipariş ettim, zaten oldum olası israfı sevmem, pil değişmenin bu kadar basit ve pilin bu kadar ucuz olduğunu bilseydim hiç ugrasmazdim, burada servis ücretleri çok pahalı olduğu için yenisini almak (bu tarz ürünlerin) tamir ettirmekten daha mantıklı. Kısaca inşallah 23 Euro'ya yeni bir telefonum olacak, 6 ay daha götürsün yeter.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

Telefonun şarjı son 1-2 haftadır daha hızlı bitmeye başladı, kulak kısmındaki hoparlör ve normal hoparlör sesi azaldı. Bunlar sanki ayarlanmış gibi peş peşe geldi. Eskiden eve %50 ile dönerken bugün öğlen ve şarj %35 ve telefon geç şarj olmaya başladı.

Henüz 1 yıl olmadı telefonu alalı, belki 10 ay falan oldu. Bu normal mi?

Mı niye 5 plus.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akillisaat Merhabalar arkadaşlar, benim sadece sectigim bazı uygulamalarda titreşimle beni haberdar edecek bir akıllı saate ihtiyacım var. Adım sayar, GPS vs hiç bir şey istemiyorum, klâsik Casio G-shock saatler gibi digital ekranlı bir şey arıyorum, renkli ekran olmasınada gerek yok. Casio da bu tarz bir model buldum ama hem eski hemde sadece bazı telefon modellerinde çalışıyor.

Teşekkürler şimdiden...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3000 tlye kadar, ssdli,(SSD+HDD daha iyi olur) photoshop gibi uygulamaları çalıştırabileceğim bir laptop önerir misiniz, intel hd grafik kartlı laptoplar PS gibi uygulamaları çalıştırabilir mi? Yani çalıştırabiliyorsa hiç o tarafa pek bakmayalım. Bu fiyat bandında görece ağır uygulamaları çalıştırabilecek bir kaç model önerir misiniz?

Böyle bir model buldum, ancak hem çözünürlük düşük hemde sadece 128 gb SSD var.

http://www.hepsiburada.com/asus-k541uj-go590t-intel-core-i5-7200u-8gb-128gb-ssd-gt920m-windows-10-home-15-6-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000006ER7Y

Veya istersek 2TB HDD ilede alınabiliyor, ancak bu devirde artık HDD perfonması beni tatmin etmiyor.

Asus K541UJ-GO590T Intel Core i5 7200U 8GB 128GB SSD GT920M Fiyatı

Asus K541UJ-GO590T Intel Core i5 7200U 8GB 128GB SSD GT920M en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@türknet aradı ve önümüzdeki 3 ay boyunca 150 değil 250 gb kota sunacaklarını ve alt yapı durumuna görede bunu sürekli hale getireceklerini söyledi. Eller gider tersine bunlar gider Mersine. Böyle kullanıcı dostu firmaların artması dileğiyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • protego @protego

  'e kadar ifadesi olmaza gözüm kapalı TurkNet alın diyebilirim de, bu ibare resmen cayma hakkı gibi birşey, joker. 😀 Millet Turknet'e geçmeye başlayacak, kullanıcı arttıkça hızlar düşecek. Sonra " ama biz 'e kadar demiştik" diyecekler. Bağlantısına güvenen zaten böyle ibare koymaz...

  • seyirintekno @zdmr

   İleride ne olur bilemem ama şuan adamlar senin eve ne kadar hız geliyorsa veriyor da veriyor veriyor da veriyor. 🙂

  • protego @protego

   @seyirintekno İşte sorun orada. Bir garanti vermiyorlar. Son zamanlarda görüyorum herkes TurkNet'e geçmeye çalışıyor. Belli ki zamanla kullanıcısı artacak. İlerde "Altyapı yetmiyor" diyerek düşük hız verirlerse ne olacak? İtiraz da edemezsin. "Fiber bu çok geniş kapasitesi var hız düşmez" diyeceksiniz belki ama adamlar bunu düşünüp o ibareyi koymuşlar resmen...

  • Serdar @serdaracikyol

   İyi de diğer firmaların da 'e kadar. Gerçek 8, gerçek 16 daha pahalı olmuyor mu ?

  • Chell @alperenxx

   Şimdi herkesin altyapı 100 değil ama olanlar var o yüzden "e kadar".Benim 75 denilen (hiç göremedim tabi) arkadaşa 32,kimine 50.

  • seyirintekno @zdmr

   @protego Ya ona göre yatırımını yaparlar büyürler, yada ttnet gibi telefonları susmaz. 🙂 Firma kaybeder, biz şuan iyisi neyse onu kullanıyoruz, ileride bozulur bunlar diye kullanmamazlık olmaz. 🙂

  • protego @protego

   @serdaracikyol SO fiberde o ibare yok. 100/5 mbit diyor ve o hızı veriyor. Hızım düşerse gidip çemkirebilirim. Çünkü o hızı vereceğini garanti etmiş. Ama TurkNet kullanan birisi çemkiremez çünkü o ibare var. ADSL olsa tamam diyeceğim, santrale uzaklık kabloların eskimesi falan hız düşüklüğü olabiliyor. Ama fiberde bu sorunların hiçbiri yok. Fiberde hız düşüklüğü yaratabilecek tek şey santralin yetmemesi. TurkNet de bunun garantisini vermiyor işte fiberde...

  • protego @protego

   @seyirintekno Elbette taahhüt yok zaten kaybedilecek birşey yok..
   @alperenxx İşte bundan bahsediyorum. Fiber varsa "kablo bu hızı desteklemiyor" diye bir şey olamaz. ADSL kablosu değil bu. Santralden ne hız çıkarsa onu alırsın. Mesela ben istesem şu an SO'yu arayıp 1000 mbit yani 1 gbit bağlatabilirim. Şu an 100 kullanıyorum. Fiber kablolarında hız sınırı olmaz öyle "en fazla 50 mbit" gibi. Anca santral yetmeyebilir kullanıcı yoğunluğuna. Sizin de dediğiniz "kimine 32 kimine 50" olayı şu an bunun yaşandığını gösteriyor. Santrallere yoğunluk binmiş demekki. SO'da " 'e kadar" ibaresi yok dolayısıyla adamlar bana söyledikleri hızın garantisini veriyor. Santralde yoğunluk olursa kapasitesini artıracak yine de bana söylediği hızı verecek. Ama Turknet bunun garantisini vermiyor. Belki de bu yüzden taahhütsüz internet satıyorlar. Turknet'e geçen sayısı arttıkça santrallere binen yük artacak ve kullanıcıların hızları düşecek. Turknet'in de " 'e kadar demiştik, yeni santral kuramayız, istemiyorsanız başka firmaya geçin zaten taahhüt yok" deme imkanı olacak. Yine de fiyatlarının uygunluğunu ve taahhüt olmadığını düşünürsek adil gibi duruyor..

  • Chell @alperenxx

   @protego orası öyle,ama ne yazık ki tt fiber hattını kiralamıyor.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ben yeni aboneyim bana sıra gelmez uzun bir süre herhalde.

Sevgili teknoseyir ailesi, hepinize hayırlı geceler demeden önce önümüzdeki günlerin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim günü olduğu için gergin bir gün oldu, hayırlısı olsun.

Hayırlı geceler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5