Arkadaşlar merhaba, teknik bir sorum var, YouTube dan bir video açıyorum sonra ekranı kapatıp sadece dinliyorum, bu şekilde tüm videoyu izlemiş gibi kota gidiyor mu yoksa dinlemiş gibi mi kota gidiyor?!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Arkadaşlar bu mini yazımda Paris'teki toplu taşımadan bahsedeceğim, birazdan ordan buradan...

Yaz aylarında Paris'te tatil sezonu olduğu için çoğu tren ve metro hattı kapatılıp planlı tadilata giriyor, bundan dolayı sabah akşam işe 2 saat gidiyorum 2 saat geliyorum, üstelik çoğu metro hattında maalesef havalandırma yok.

Insanlar genelde uyuyorlar, insanlar derken doğu avrupalilar, siyahlar, vs. Fransizlar kitap okuyor, bende kitap okuma alışkanlığı edindim, okuyorum. E 2 saat yol başka türlü geçmiyor! Uyumak vaktimi boşa geçirmek olur!

Sabah 05:20 de kalkıp 6'da yola çıkıyorum ve 08:00 de iş başı yapıyorum. 50 km uzakta bir yerde çalışıyorum.

Ulaşım; Adresi olanlar için aylık ücret 75 euro(yani burada kalanlar için), turistler için 150 civarı, haftalikta alınabiliyor, kart alıyorsun ve her türlü ulaşım aracına sınırsız biniyorsun, hiç bir ulasim aracinda kimse kart sormuyor, metrolarda zaten turnike var, zaten otobüste siyaha kart sorsan ve kart yoksa kavga çıkar her gün birileri ölür, kart sorma yetkisi sadece denetimcilerde ve onlarda yanlarında polis olmadan gezmezler.

14 tane metro hattı, 4 tane tren hattı, 3-5 tane tramvay ve bu hatları birbirine bağlayan çok sayıda otobüs hattı var, ulaşım genelde dakikası dakikasına işler, ama %10-20 aksama olur, metro her hangiebir durakta durabilir ve artık ilerlemez, buna burada bulunduğum bir senede 3-4 kere şahit oldum, inip yuruyorsun yada otobüsle!

Her metro istasyonunda evsizler var, bunlar genelde dilenmiyorlar sadece uyuyorlar ve içiyorlar, zararsizlar, kimse çıkartmaya çalışmıyor, Fransızlar aşırı rahat, kimsenin hiç bir şey umrumda değil, bazı istasyonlarda 20 tane evsiz saydım, bazen karı kocada görüyorum, bu evsizlerde genelde Avrupalı, uyuşturucu muptelalari, evden kovulanlar! Ayrıca Afrikalılar metro giriş çıkışlarında mısır satabiliyorlar, mısırı seviyorlar sanırım...

Paris çok kalabalık, ancak toplu taşıma gerçekten rahatlatıyor, burada 1000 Euro'ya 10 yaşında Fransız marka bir otomobil alabilirim, ancak anlamsız oluyor, çünkü trafik yoğun ve ben bu tarz yerlerde araç kullanmayı sevmiyorum, ayrıca park sorunu var!

Gelelim meşhur rivayete, "Paris'in metrolari sidik kokuyor abi" hikayesine!

Hiç öyle bir şey yok, demek isterdim ama geçen gün kurban bayramında Eyfel tarafına gittim, abi eyfelin dibine bile ne istemişler 🙂 Metrolarda zaten o kadar evsiz var ve büyük istasyonlar haricinde tuvalet yok, büyük istasyon dediğim aktarma istasyonları toplam istasyonların%2-3 unu oluşturuyor, e bu kadar adam nereye iseyecek, tabiki metroya, ben artık alıştım, burnum sidik kokusu almıyor! Şaka değil! Ancak bazı yerlere çok isiyorlar demekki, oralarda sidik kokusu çok baskın! Eyfeldede bu var, Paris'in yer yerinde var, en işlek, başka şeylerde var ancak ilerde belki gelmeyenler gelmek ister diye her şeyi anlatıp tatil keyfinizi kaçırmaya gerek yok. Ancak Paris'e ilk defa geliyorsaniz sidik kokusuna alışmanız 2-3 hafta sürüyor, Paris belediyesi nehir kenarlarında bazı açık! pisuvarlar yaptı ama rağbet görmedi! Sokaklarda umuma açık ücretsiz tuvaletler var ancak yetersiz!

Mini dedim uzun oldu, neyse merak ettikleriniz varsa(ulaşım hakkında) sorabilirsiniz, iyi günler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • YCK @yck

  bu metro meselesini bir kaç yerde daha okudum. bazı konularda türkiye ile kıyaslayınca türkiye daha iyi konumda. mesela hırsızlık (kapkaç) konusu, amerika kıtası ülkelerine göre daha az yaşanıyor(muş)

 • cgdincer @cgdincer

  Gittiğimde hep metro ile gezmiştim, sidik kokusu pek aldığımı hatırlamıyorum ama hatların bir çoğu eski ve bakımsız gözüküyordu, hele banliyo diyebileceğimiz kamyon lastikli vagonlar tam evlere şenlik, sanırım nostalji olsun diye tutuyorlar halen.
  Araç trafiği olarak bir istanbul trafiği yok, evet gündüz bir yoğunluk var ancak iş sonrası da o yoğunluk pek kalmıyor. Hatta eyfelin önündeki kavşakta bir sıkışıklık olmaması çok şaşırtıcı, gece ışıklarındaki kule manzarasını seyretmek için arabasıyla gelip önüne duran neredeyse kimsecikler yoktu. İnsanların toplu taşıma kullanım oranları oldukça yüksek.

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Hocam özel değilse, mesleğiniz nedir ?

İnsanlarda genel olarak bir eskiye özlem var, "90'lar çok farklıydı", "80'lerin tadı hiç bir zaman geri gelmedi", "nerede o eski günler" v.s.

500 sene öncesine git, 1000 sene öncesine git aynı, yani Adem'e git o bile muhtemelen aynı şeyi söyleyecek.

Bende bazen ozlemiyor değilim, eski Walkman, CD çalar zamanlarımı, ama mesela çocukluğumu ozlemiyorum, bazen 10 sene öncesine dalıp gidiyorum ama kesinlikle bir çok insan gibi geçmişte yaşamıyorum.

Ben bunun öğretilmiş bir durum olduğunu ve sürü psikolojisi ile bu duruma düşündüğünü düşünüyorum, çünkü bu söylenenlerin gerçeklik payı çok yok. Yani benim çocukluğum 90' larda yokluk içinde geçti, şimdi daha o zamana göre daha varlikliyim, o zamanki mutluluğumu ise bu zamandakine göre olcebilecek bir metre yok.

Geçmişe özlem duygusunun bilimsel, dinsel, sosyal bir çok açıklaması elbet vardır. Ama ben şu anda her zamanimdan daha mutluyum, çünkü geçmiş artık yok, gelecekte yok, sadece şu anım var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Paris merkezde fiber alt yapı ile maksimum 20-30 MB/s normalde ise 5-6 alırsam stabil şekilde seviniyorum, günde 100 kere kopan/gelen düşen/çıkan bir sabit internet Türkiye'de görmedim, 4g ise daha vahim, maksimum 3-4 MB/s alırsam karliyim, burada free diye bir operatörden alıyorum hizmeti, her iki hizmetide, diğer operatörlere göre biraz ucuz ama bu rezaleti nasıl çekiyorlar anlamıyorum, bir çok kişiye sordum aynı sorunu yaşıyorlar.

Mobilde 100gb kota var, kotalarda bir yerlere gelmişler ama internet alt yapısı çok dandik, Paris'te hiç internet çekmeyen onlarca yere gittim.

Her birine 20 Euro veriyorum, toplamda 2 hat için 40 Euro, böyle giderse değişeceğim.

Bankacılık sistemine hiç girmeyelim, en büyük bankalardan birinde hesabım var, uygulaması evlere şenlik, şifre değiştirmek istersen posta ile 15 günde geliyor, haftalık çekim limiti 300 Euro, daha istersen sadece kendi subenden alabilirsin, hele ki 2-3 bin alacaksan önceden randevu alman şart, yoksa para alamiyorsun.

Bide burada öğretmen 1500-2000 polislerde 1800 küsur alıyor, olaki 3 bin üzerinde hesabına paramı geldi, ya fatura getir yada hesabını kapat!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Bir telefon alamama hikayesi...

Redmi 5 plus telefonum 8-10 saat ekran açık surelerinden 3-4 saatlere inince artık değişmem lazım dedim, henüz 1 yıl bile olmamasına rağmen batarya performansı çok düştü.

İnternetten telefon bakarken note 9 buldum, hem sıfır hemde 500 Euro falan, mağazalarda 1000 euro civari, sipariş ettim darty.com sitesinden, bide ne göreyim bir çok kullanıcı satıcının sattığı telefonların yenilenmiş olduğunu ve Hong Kong üzerinden gönderildiğini yazmış. Siparişi iptal ettim ve Darty mağazasına gittim.

Burada oppo reno ve honor V20 arasından honor olanı seçtim 450 euro yu ödemek için fişimle birlikte kasaya gittim, bu seferde parayı karttan çekemedik, o gün 3-4 işlem yapmıştım, burada bankalar kafasına göre bloklayabiliyor hesapları.

Ondanda vazgeçtim, evde mevcut telefonumun pil değiştirme videolarina baktım, çocuk oyuncağı ve 5 dakikada değişiyor, yeni bir telefon almaktan vazgeçtim ve yeni bir batarya ile değiştirme kitini 23 Euro'ya sipariş ettim, zaten oldum olası israfı sevmem, pil değişmenin bu kadar basit ve pilin bu kadar ucuz olduğunu bilseydim hiç ugrasmazdim, burada servis ücretleri çok pahalı olduğu için yenisini almak (bu tarz ürünlerin) tamir ettirmekten daha mantıklı. Kısaca inşallah 23 Euro'ya yeni bir telefonum olacak, 6 ay daha götürsün yeter.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15

Telefonun şarjı son 1-2 haftadır daha hızlı bitmeye başladı, kulak kısmındaki hoparlör ve normal hoparlör sesi azaldı. Bunlar sanki ayarlanmış gibi peş peşe geldi. Eskiden eve %50 ile dönerken bugün öğlen ve şarj %35 ve telefon geç şarj olmaya başladı.

Henüz 1 yıl olmadı telefonu alalı, belki 10 ay falan oldu. Bu normal mi?

Mı niye 5 plus.

BeğenFavori PaylaşYorum yap