Cama saydam pleksi takılsa ses yalıtımına büyük katkı sağlar mı yoksa yeni pencere taktırsam daha mı iyi olur? ,Yada yeni pencere mi taktırmalıyım şuan pvc pencere takılı. Yazın çok gürültü oluyor evden çalışacaksam akıl sağlımı kaybettirir öyle bir gürültü oluyor dışarda insanlar hiç umursamıyor bu konuyu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Linux sürümlerini test etmek için virtual box kurdum fakat sanallaştırma teknolojisi kapalı olduğundan sıkıntı yaşıyorum. Spectre ve meltdown açıkları sanallaştırma teknolojisi ile alakalı değil miydi? Bu teknolojiyi aktif hale getirmem güvenlik açıklarına sebep olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linux dünyası hakkında bilgim çok az başlangıç için hangi kaynağı önerirsiniz ve hangi sistemleri denemeliyim? Yazılım alanında nasıl kullanabilirim bana ne faydası olur? Şuan windows 10 her işimi görüyor fakat bir şey kaçırıyor muyum kullanmayarak? Mesela pyhton(başka dil de olur) da geliştirme yapmak için linux kullanmak daha mı mantıklıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • berrram @berrram

  İlk olarak gerçekci tarafından bakarsak kendinizi geliştirmeniz dışında yazılım alanında Türkiye'de hiç bir faydası olmaz. Linux tarafı tabi ki bir derya deniz ancak olaya sadece yazılım geliştirme tarafından bakarsak Windows tarafıyla öyle uçurum olacak bir fark da yok. Hatta insanı çıldırtması da mümkündür. Genelde Windows'da bir şey eksik olunca .exe'yi indirip kurarsınız sorun çözülür. Burada sorunu çözdüm derken başka bir şey çalışmaz, onu yaparsınız paket eksik kalmıştır paketi bulursunuz ama bir şeyler hep sorun çıkartmaya devam eder. Sonunda sisteminizi istediğiniz gibi kurduğunuzda ise genelde bir daha pek Windows tarafını aramazsınız. Ben uzun süre arayüzü sadece ve hafif olduğu için Xubuntu ve Slackware (bu bir başka güzel) kullandım. Başlangıç için en ideali temel komutları öğrenmek. Hangi kitaba bakayım diye vakit kaybetmeyin zaten hepsinde aynı şey yazar bağlantdaki ya da herhangi bir kitabı edinin aslında binlerce açık kaynak içerik de var güzel tarafı da o aslında.

  https://www.amazon.com/Linux-Command-Line-2nd-Introduction/dp/1593279523

 • kei @kei

  Bir laf vardır install gentoo diye. işte onu kurabiliyorsan öğrenmiş oluyormuşsun diyorlar.
  Tabi ben daha arch kurmayı becerememiş biriyim bana next next kurulacak distro lazım

 • uu9 @ugurcansayan

  Sistem denemek için https://distrotest.net/ adresine bakabilirsiniz, gerçi sizin donanımınızda çalışıp çalışmayacağını görmek için "canlı" (live) sürümleri denemeniz daha iyi olur. Böylece Wi-Fi, GPU gibi sıkıntılar varsa o yorgana göre ayağınızı uzatırsınız.

  Başlangıç için Linux Mint (veya LM Debian Edition), Pop_OS; Fedora; Archman, Manjaro önerebilirim. Bunları kurmadan önce denemenizi tavsiye ederim.

  Başlamak için birçok kişi Ubuntu'yu kullanmıştır ve onun tavsiye edildiğini görebilirsiniz ancak Ubuntu'nun şirketi Canonical, Linux dünyasının Microsoft'u olmaya çalışmaktadır, denemezseniz çok kaybınız olmaz, hatta zaman kazanırsınız.

 • Recep Çakan @recepchakan

  programcı değilim ama bence programlama yapmak istediğin alana göre değişir gördüğüm kadarı ile oyun geliştirmek için linux ortamında araçlar olsada yaygın kullanılan araçlar windowsta ama python gibi olaylar linux ortamında daha kolay. Ben 2009'lu yıllardan beri ubuntu'u kullanıyorum @ugurcansayan'ında dediği gibi ubuntu ana destektici carnonical linux dünyasının microsoftu gibi ubuntun getiriside sorun çözümlerinin genelde ubuntu üzerinde olduğunu görürsün çzöümler diğer dağıtımlarda çalışabilir ama bazı değişiklikler gerekebilir tabi ben bu yüzden ilk deneyeceklere ubuntu öneriyorum ki bende geçen aylara kadar 10 yıldan fazla ubuntu kullandım şimdi farklı bir dağıtım deniyorum.

Saç ve sakal için tıraş makinesi almak istiyorum 300 tl ye kadar önerebileceğiniz bir model var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Aslında şuan piyasa kapalı değil mi nasıl burada 8.39 görebiliyoruz?

https://www.bloomberg.com/quote/USDTRY:CUR

USD to TRY Exchange Rate

Current exchange rate US DOLLAR (USD) to TURKISH LIRA (TRY) including currency converter, buying & selling rate and historical conversion chart.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rsezer @rsezer

  24 saat al sat yapılan forex piyasaları var ama önemli olan büyük hacimli işlem yapılan piyasalardır. TL dünya çapında konvertible olmadığı için diğer büyük paralara göre çok az piyasada işlem görüyor. Türkiye piyasaları açık olmayan saatlerde oluşan fiyatlar yüksek hacimle olmuyorsa etkili olmaz. Finans magazinine konu olur sadece.

  • reducto @protego

   Etkili olur. Bunların hepsi beklenti yaratır. Beklentiler de insanların tepki vermesine sebep olur, tepkiler gerçekliğe dönüşür. Bizim bankaların biraz önce dolar satışı 8.40-8.50 seviyesine çekmeleri buna güzel bir örnek. Aylar önce dolar 8,50'yi gördüğünde aynı bu şekilde pazar akşamı sinyallerini vermişti.

 • rsezer @rsezer

  Türk Lirasının durumunu tüm dünya biliyor, ekonomimiz iyi değil, uzun vadeyi bırak kısa vadeli bir program veya hedefimiz yok. Bu nedenle hep sıkıntı çekeceğiz. US$ kurunun bir önemi kalmadı, bakkaldaki enflasyon aldı başını gidiyor, Pinpon topu endeksleriyle açıklanan rakamlar bile yüksek artık. Mızrak çuvala girmiyor mu dersin, acı reçete mi dersin, tcvz kaçınılmazsa tadını mı çıkar dersin, seç beğen al. Yukarıda ki ifadem yanlış bir intiba bırakıyor, okuyunca fark ettim. Kendi ekonomim ve geleceğime odaklandım. TL kazanıyorum, her dakika eriyor.

Bu set ingilizce öğrenmek için iyi mi? Birde duolingo kullanıyorum fakat konular burası ile aynı gitmiyor.

Sıfırdan İngilizce Öğreniyorum Eğitim Seti

Videolarınızı arkadaşlarınızla, ailenizle ve tüm dünyayla paylaşın
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendime hesabıma https://teknoseyir.com/?user-id=35692 şeklinde nasıl ulaşabilirim? querrystring kullanarak kendi hesabımın sayfasına ulaşmak istiyorum fakat user_id kısmına ne yazabilirim bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şifre yönetim uygulamalarından hangisini tavsiye edersiniz? Sizce bu tarz bir yönetim uygulaması kullanmak mı yoksa bir kağıda yazarak şifreleri saklamak daha mı mantıklı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15