Pazar günü bu yazı biraz sıkıntı olabilir ama gene de yazacağım. 🙂 Benim babamdan kalma bilmemkaç yılından bir borç hortladı. Senetli borç faiz işlenmiş vs. vs. el altından ne olmuşsa para büyümüş durmuş. En son 27 bin liradaydı. Neyse geçen sene de icraya verildi. Ondan öncesi benim hiçbir şekilde haberim yoktu. Dava açtım tabi ki reddi miras davası borca itiraz vs. vs. bu dava hala sürüyor.

Bu arada ise beni devamlı acaip acaip numaralardan rahatsız ediyorlar. 0850 0212 0216 0232 böyle izmir istanbul ankara vs. vs. dahil. Yetmiyor benim akrabalarımı tek tek bulup onları arayıp ” Bu kişinin nesi oluyorsunuz ? işte bu kişinin bize icralık borcu var. Ödemiyor siz ödeyin yardım edin ” türevi konuşmalar gerçekleşiyormuş. Dayı hala teyze alayı biliyor.
Yetmiyor sms de atılıyor. Numaradan atılmıyor da … hukuk … varlık adı altında devamlı benzer sms’ler geliyor.

” İcraya geldik evde yoktunuz birdaha geleceğiz kapıyı kıracağız ”
” İcraya geleceğiz evde bulunun bulunmazsanız polisle eve gireceğiz ”
” Borcunuzdan dolayı alacaklıyı zarara uğrattınız hakkınızda suç duyurusunda bulunmuştur. ”
” Size özel son fırsat borcunuzdan indirime gidilmiştir detaylı bilgi için … numarayı arayın. ”

Böyle alçakça gerçekten hiçbirşey yapmayıp senin huzurunu bozacak şekilde smsler’de atılıyor. Aralıksız 2 günde bir banko geliyor. Engelliyorsun e iyi de 2. olanı nasıl engelleyim ki ? adamlar devamlı isim değiştiriyor. Numara değişiyor falan fistan imkansız gibi birşey. Bu arada bu attıkları mesajların hepsi yalan dolan. gerçekte icraya gelende yok. Arıyorlar zaten banko hergün yada 2 günde bir hafta sonu gece akşam sabah farketmeden rahatsız ediliyorum.

Birde yani arayanlar hep farklı kişiler. Sonradan öğreniyorum ki bunlar aslında avukat falan değilmiş, avukatların böyle böyle anlaştıkları sistem var o sistemden sen devamlı aranıyorsun adamların işi bu yani borçluyu taciz etmek. Neyse, bu kişiler ama laftan anlayan insanlar değil, bağırmalar hakaret vari kelimeler kullanmalar. İstediğiniz yapın bize birşey olmaz ki çat diye yüzünüze kapatmalar vs. böyle insanı sinir eden cevaplar veriyorlar. Borcun bu ödeyeceksin işte ödemezsen hapis cezası falan fistan tehditler uçuyor. Hani avukatta kendisi hakimde savcıda devlette vs. hep kendisi mafya olmuşlar.

Diyorum borç davalık, bu süreçte beni niçin rahatsız ediyorsunuz ? sizin yüzünüzden bankada 1 lira para bırakmıyorum. Üzerime 1 tane taşınır veya taşınmaz yok. Rahatsız etmeyin dava bitmemiş daha ha karar sizin yönünüzde çıkar ozaman gelin icraya alın maaşa hacze girin ne yaparsanız yapın, dememe rağmen hala işimiz bu yapacağız ödeyene kadar böyle diyip dahada sinir ediliyorsunuz.

Bunları nasıl savuşturabileceğimi öğrendim. Baro’a tek tek numaralardan vs. şikayet edecekmişim, sonra da savcılığa suç duyurusunda bulunacakmışım. Ha ama gene kurtuluş yok niye ? adam boyna numara değiştiriyor. Yetmiyor ola ki olumlu durumda baro bunlara ayar çekiyor ama davalı bu sefer başka büroya veriyormuş. Avukatıma söylüyorum adam diyor yolu bu yap ama sen uğraşırsın amaçları zaten budur.

Velhasılı kelam yazı uzun oldu kusurabakmayın. Biraz dert yanma gibi oldu ama arada yazmak iyi geliyor. Aylardır yani böyle şeylerle biryandan uğraşıyorum. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 43
 • Gump @runforrest

  Lanet ediyorum bu ülkenin hukuk sistemine. Avukatlardan, politikacılardan, pazarlamacılardan ve aklıma gelmeyen diğer bir sürü saçma meslekten de nefret ediyorum. Hukuk, düzen, adalet bizde tamamen içi boş ve güçlüye işleyen kavramlar maalesef. Geçmiş olsun bu arada..

  • Orcun @orcun

   Adalet ve hukuk var, yok değil. Ama arayabilene var arıyorsun yani fellik fellik ” ulan bu hukuk nerede yaw ” diye aratıyorlar. Avukatımla konuşuyorum borçlu yada icralık neyse borcundan dolayı rahatsız edemezsin. Diye bana avukatım söylüyor. Amma velakin uygulayan yok denetleyen yok. Adam seni böyle taciz ediyor sen bunalınca şikayet ediyorsun o zaman önlem alınıyormuş. Tabi muş diyorum o da belli belirsiz. E güzel hukuk sistemimizde adalet sistemimizde bunlar denetlenmiyor mu ? bunların cezası ağır olacak ki o seni taciz eden böyle aileni rahatsız eden hıyarlarda oturacak ” ulan bunun cezası çok bırakın aramayın sakın başımız derde girecek tonla cezası var ” diye korkmadığı için zaten bunlar oluyor.

  • Orcun @orcun

   Onlarda acaba bu bankaları, onların smslerini engellememe, birde benim rehberdekilere karışmama durumu var mı ? yani topyekün gelen smsleri ve aramaları engellemesin. Birde 3. parti yazılım ya güvenemiyorum. O korkum var yani.

 • eskod @eskodd

  Akraba felan toplanın biyerde arayana söyleyin gel odeyecem borcunu diye. İyice bı dayak atın ama tövbe etsin kolunu bacağını kırmadan bırakmayın. Bıçak gibi kesilir

 • Fatihmi @distance

  Borcun olduğu kesin mi? Belgesi filan var mıdır
  Bu durum herkesin başına gelebilir. Baba ölmeden borç yaptı belki kendi bile unutmuştur, sonrasında öyle bir şişiyor ki faiz ile haberin olmuyor. Asıl para kuş gibi faiz dağ gibi

  • Orcun @orcun

   Kesin, yukarıda da ekledim gerçi ama gene ekliyorum. Babamın şirketi vardı ortağı vs. bunu dolandırdı. Babamda o arada kanser hastası oldu, bizimde annem ve benim tabi borçtan harçtan haberimiz yok. Adam yoğun bakımda yatıyor zaten bilgimizde yok. Öldü bizi bir 6 ay kadar rahatsız eden olmadı. Sonra işte bizim ev araba ne var ne yoksa uçtu. Alayı satıldı paraları yetmedi. kiraya çıktık annemde emekli oldu. Benim ilkokul bitti liseye gitmedim. O arada işe girdim yoksa annemin maaşıyla ev geçindirme işte okul falan imkansız. İşe girdim her işi de yaptım. Burada çoğu kişinin ıyy deyip bakıp atacağı işleride yaptım. Neyse bu süreçte ben olan borçları taksitlendirip her ay ödedim. Maaşım yetiyordu ucu ucuna başka ek işlerde çalıştım vs. vs. kara günler bitti.
   Sonra bir zaman geçti borçlar harçlar okey, 2-3 sene maaşım tam borç yok rahata erdik. Sonradan bu borç hortladı. Senetli sözleşmeli borçmuş bilgim yok yani detayı hakkında vs. eve kağıt gelince haberim oldu. Ben apar topar arabayı kuzenin üzerine, maaşı da çalışıyorum vs. bankada param var biriktiriyordum dolarım vardı falan onları da kuruşu kuruşuna çekip 1 lira bırakmamaya başladım.
   Sonrası evdeki değerli şeyleri sattım. O arada tabi ben reddi miras davası açtım. Salak gibi öldüğünde hemen yapsaydık şuan misler gibi rahattık. ne bileceksin işte ? söyleyen eden yok millet itip kakıyor ah ah vah vah diyor vs. neyse günümüze dönelik reddi miras davası sürerken bunlar beni boyna rahatsız ediyor. Olay bu yani ana para 5 binmi neymiş 27 küsür bin liraydı en son. Hani sözleşmeli senetli ya biri diyorum imzasını taklit etti falan mı ? neyse bekliyorum umarım bu dava biter.

  • Orcun @orcun

   @distance Bende o yüzden bıktım artık. Aman biryerden borç mu hortlayacak ? yok bilmemnemi olacak vs. hele hiç unutmuyorum bu borçlu kaldığı adamlar öldükten sonra mal aldığı adamlar falan gelip bize bildiğin sizi yok zorla alırız biz almasını biliriz demelerini vs. vs. çocuksun işte ben elimde o yaşta dedemin tüfeği ile kapıya gitmiştim. boş tüfek birde ne yapacaksın ki ? Dolu olsa belki şuan katildik içerden yeni çıkmıştık falan. Sonra eve polis gelmişti galiba tam hatırlayamadım şuan. Bende dediğim gibi bu borcu reddetmek yada anlaşmak yerine topyekün reddi miras açtım ki kazanırsam bundan sonra isterse milyon dolarlık borç çıksın beni bağlamayacak. Ev arsa ne bileyim birşey alamıyorum ha alacağımda de değil ama hep bu korku var ya böyle yaşanmaz.

Ps4 satışları toplamda 70 milyonu devirmiş. PS VR’da 2 milyon satmış. 617 küsür milyonda toplam dijital ve kutulu oyun satışı olmuş.

Çeviride ufak hatalar olabilir pek kurcalamayalım. 🙂

PS4 sales surpass 70 million units with massive attach rate

Sony's PlayStation 4 keeps breaking sales milestones quarter after quarter
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://teknoseyir.com/durum/786194 Sonunda dispute maceramızı kazandık. Çakal satıcı denedim öyle yolladım. Yok eski ps4 sürücü anakartını tak yok teknik yardım al diye diye 20 kere aynı şeyi attı. 8 dk’lık ürünün kutusunu açtığım sonra da alete takıp denediğim video’u yükledim, aliexpress olayı devraldı son şans verdi satıcı kıvrandı, boşa vakit kaybettirdi ama kazandık. Bakalım şimdi paramız ne zaman yatacak ? 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13
  • Orcun @orcun

   Ps4 için blu-ray sürücü aldım. Aslında almayacaktım ama ketum sony 5.0 güncellemesi için illa ki cihazda sürücüyü istiyor. 5.01 çıktı gene aynı, e tamam da bu alete güncelleme yapmazsan hiçbir şey yapamıyorsun. Cihazda ki oyunları dahi oynayamıyordum. İnternet bağlantısını kesip sadece 15 dk oynuyordum da server’a bağlanacakmış vs. gerçi bende ki hesaplar secondary idi neyse, durum buydu.
   Çinde öyle komple bluray sürücüyü 31 dolara görünce alayım takarım hemde bu güncelleme sorunum biter rahatlarım, diye düşünüp aldım. Neyse geldi kutusu ezik ben işkillendim video çekerek açtım bir baktım kenarsı yamuk ve baya 2. el birşey çıktı. Neyse satıcıya mesaj attım cevap yok. Ertesi gün dispute açtım. Videosu vardı kutu açılışı ve resim ekledim, broken yani öyle belirttim satıcı tam 15 gün sonra falan geri döndü. İlla ki sürücü de ki anakartı çıkart orjinal cihazınkini tak biz denedik yollamadan evvela çalışıyordu. İşte olmadı teknik yardım al başkasından vs. vs. aynı şey devamlı dispute şeyinde yazıp yazıp durdu. Aliexpress benden yeni video istedi, ürünü deneyip broken yada bozuk olduğunu kanıtlayacaktım. Açtım tripod kurdum tam masamı çekiyorum ortada ps4 arkada tv gelen sürücüyü göstere göstere origami titizliği ile taktım. PS4ü açtım deniyorum menüde gezdim alete diski taktım düğmeye bastım sürücüde tepki sıfır. Aleti kapatıp açtım yeniden denedim gene yok. Aliexpress video’u kabul etti, tamam dedi 31 dolar iade edecen bunu kabul ettim. satıcı gene aynı yukardaki mesaj attı, ödemem etmem falanda dedi. Bu arada bana 1 tane geri dönüş mesajı atmadı. Aynı şeyi tekrarladı durdu o kadar. 4 gün geçti işte en son ali beyciğimiz feriştahını kesti. 😀

 • eSa @esa

  Bir haftada yatar bazen onaydan 2 3 gün sonra yatıyor. Bende bi üründe fazladan 2,90 dolar verdim takipli kargo için çakal takipsiz gönderdi bende pislik olsun diye iade açtım ve tüm parayı aldım. Çakallık yapana acımayacaksın arkadaş bu satıcılar da uyanık olanlar çok. 4$ ürüne 2.90 $ takipli kargo parası veriyorum üstüne yatıyor.
  Yalnız AliExpress hep alıcıdan yana hani düzgün fotoğraf video varda acımıyor satıcıya adam ben iPad Pro yazıp inch belirtmeme rağmen yanlış ürün yolluyor bunu kabul etmeyince direkt alirxpress e kanıtlar sunuyorum ürünü göndereyim bana doğrusunu göndersin diyorum satıcı mecbur kabul ediyor

  • Orcun @orcun

   Valla benim 2 kere işim düştü. Saat aldım birkeresinde resimde herşeyde bir kadın birde bay saati görünüyordu set yani. İçerikte ise kurnaz 50 resmin altında sayfa sayfa altta yazmış tek üründür falan diye. 15 dolara aldım geldi aa bir baktım sadece erkek olanı gelmiş kadın saati aynı model yok. Satıcıya yazıyorum uyanık ilanı okusaydın minvalinde mesaj atıyor. Çakal 50 resmin en altında 10 punto ile manyakça ingilizcen ile yazmışsın nasıl okuyayım ? ne başlıkta ne de resimde öyle demiyor. Neyse mesaj attım aliexpress dahil olmadan ya yarısını vereyim kapansın konu dedi kabul ettim. Ama bu son alışverişte anladım ki profili yüzde 99 altında adamdan çöp alınmaz. Bu yüzde 96 idi dedik güvenilirdir ya falan yok yani çakal heryerde çakal.

  • eSa @esa

   @orcun min %97 olcak yoksa ya ürünün kendinde yada kargoda bir halt çıkıyor ben A3 seviyesine ulşatığım için AliExpress bakıyor çok alışveriş ypımışım direkt iade veriyor 🙂

  • Batuhan @achfighter

   Son zamanlarda takipli parası verip takipsiz gelen ürünüm çok oldu. Hatta 4/5’i öyle geldi. Sağlam geldiği için dispute açmadım ama açmak gerekiyor gerçekten.

  • eSa @esa

   @achfighter acıma çakallık yapanları affetmiyorum

 • Emre @emre1393

  aslında satıcı bi bakımdan haklı, konsol optik sürücüleri doğrudan takınca çalışmaz, optik sürücünün kartındaki yazılımda anakart ile konuşabilmesi için gereken özel şifre(key) bulunur, dışarıdan farklı bir sürücü takınca farklı key olduğu için optik sürücü çalışmaz, hatta konsol açılmaz bile.
  eski bd sürücünün devre kartını yeni sürücüye takman yeterli.
  belki bd rom ribbon kablosu bozuktur, yeni kablo alıp eski sürücüde deneyebilirsin.

Windows 10 Fall update’den sonra bende Whatsapp masaüstü uygulaması böyle siyah ekran oluyor. Ama üzerinde mouse ile tıklayınca kare kod falan geliyor gibi de siyah ekran yani köşede X’nın yerine tıklıyorum kapanıyor vs. 8-10 kere de sitesinden indirdik sonra yükledim gene aynı sorunu yaptı. Böyle bir sorun başına gelen var mı ? fall update öncesi böyle bir sorunum yoktu. Cihaz windows 10 32 bit ama zaten destek gene var. Olabilecek bütün senaryoları denedim. yönetici olarak çalıştırma işte windows’un başka sürümlerinde uyumluluk şeysi, azaltılmış renk modları ıvır zıvır hepsini denedim gene aynı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Hep bit pazarı gibi diyorum, bu Letgo öyle yani. Bugün öğlen birtane 1. jenarasyon Beats Studio kestirdim ama orjinal mi ? değil mi ? bilmiyorum tabi, neyse konuştuk anlaştık pil yuvasında sorun varmış. Uzun süre eski pilleri durmuş akmış tabi oksitlenme yada küflenme neyse alet çalışmıyormuş. Bende bu şekilde 50 liraya aldım. Normalde 120 liraydı işte pazarlık o şu bu ” abi geleyim alayım kırma öğrenciyiz bizde tamir edip kullanıcam ” derken hop alıverdim. 🙂

Pil yuvasını açmadan önce, nasıl açılıyor vs. derken https://www.ifixit.com/Guide/Beats+Studio+First+Generation+Motherboard+Replacement/25411 Ifixit sağolsun imdadımıza yetişti. Açtım birde dedim dağıtayım vs. alet birebir ifixit’de açtıklarının aynısı. Eski model ama eskiden seri numarasından sorgulama vs. varmış tabi şimdilerde öyle birşey görünmüyor. Anakart sürücüler vs. vs. aynı. Neyse pilin kutuplarını güzelce zımpara ile temizledim yeniden lehimledim. Pil takıp test ettim. Her halde F/P olarak en iyi kulaklığım bu oldu. 50 liraya göre ses kalitesi baya iyi. Bass olarak tatmin etti dolgun iyi basslar var. Gerisi tabi traş gibi ama çoğu kişiyi bence memnun eder. #letgo #tamirtadilat

BeğenFavori PaylaşYorum yap

4399 TL imiş. Şimdi ben note 8 ile arasında kaldım, bakalım teşhirde falan bulabilirsem mutlaka denemem lazım. Iphone X’i zaten eledim.

Huawei Mate 10 Pro Türkiye fiyatı ve gelişmiş özellikleri [Video]

Huawei’nin amiral gemisi telefonu olma özelliğini taşıyan Huawei Mate 10 Pro'nun Türkiye satış fiyatı nihayet belli oldu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 20
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  huawei ye 4300 falan verilmez. hoş genel manada android telefona bu paralar verimez ama verilecekse görece daha az değer kaybeden note alınıp geçilir.

  • Orcun @orcun

   Note 8 benim daha çok işime yarıyor.

   + Dex zımbırtısı dock ile pc’e çevirebiliyorum. Farklı arayüz nispeten pc gibi kullanım sunuyor + olarak galaxy on linux olayı var. Tamam gelişim aşamasında ama linux dağıtımı çalışabilecek. Bu huawei de de var ama dock’u yok çevirtip diyor ki kullan. Var ama lafta gibi pek üzerinden geçilmedi.

   + 3.5mm kulaklık girişi var. Tamam 7/24 kulaklıkla gezmiyoruz ama ben günde min 5 saat müzik dinliyorum. Huawei de tamam tak çeviriciyi kullan ama aletin kendi desteği gibi olmuyor.

   + Ek olarak pro’da hafıza kartı girişi yok. Ben daha dün 128 gb’lık microsd kart aldım, kayıpsız müzik arşivimin bir kısmını ona attım telefona taktım falan. Dahili hafızada sıkışık kalmak yetse bile arttıramamak benim için bir eksi.

   + Kalem mesela evet bir avantajı benim açımdan yoktu. Ama telefonda iş render falanda ufak tefek yapınca anladım ki dokunularak yapılacak şeyler değilmiş. E kalemin birsürü avantajı var ben yanımda hala ufak not defteri ile geziyorum. bunu mesela note 8 bitirebilir.

   Huawei’i tercih etmemin sebebi garantisi, bunun yanında ise arayüzü çok güzel. Herşey net sade ve detaylı yapılmış. Kullandığım telefon zaten p9 lite 2017 ve arayüz olarak çok memnunum.

 • Kurtcuk @kurtcuk

  Yalnız geçen gün telefonu pc olarak kullanmayı severim deyince İPhone X ne alaka dedim.

  • Orcun @orcun

   Onun sebebi ipx alırsam eğer 6 ay sonra sıkılıp satınca yerine istediğim telefonu çok rahat alabilirim ve kolayca çok değer kaybetmeden satabilirim diyeydi. Zaten bana göre de tek avantajı buydu.

 • mavi @mavi

  O batarya ile Note 8 alınmaz. Hele hele kalem sayesinde bilgisayardaki işlerin bir kısmını telefona taşımak mümkünken. 3-4 saat batarya süresi ile ne yapacaksın?

  • Saylam06 @saylam06

   Yuh artık ama. Sallarken de destekli sallayın bir zahmet. 3-4 saat batarya süresi nedir?

  • Orcun @orcun

   Doğru note 8’in tek yumuşak yeri bataryası kötü, ama rakibinde çok iyi değil ki ?
   Misal note 8 https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note8-review-1659p4.php
   22 saat 3g görüşme, 10 saat nette gezme, 14 saat video oynatma süresi sunmuş.

   Mate 10 pro https://www.gsmarena.com/huawei_mate_10_pro-review-1679p3.php
   21 saat 3g görüşme. 15 saat nette gezme, 15 saatte video oynatma.

   E rakipten daha ufak ama gene oled ekranın var. Pilin ekstra 700 mah daha büyük. Sadece internette gezme de mi böyle fark var ? fark çok az.

  • mavi @mavi

   @orcun Gsmarena’yı ciddiye mi alıyorsun bu konuda? Tecrübelerimden biliyorum, batarya testinde en kolpa sitelerden biri. Gerçek hayat tecrübesinin yakınından bile geçmiyor.

  • Orcun @orcun

   @mavi E peki kime nasıl güveniyoruz ? koskocaman gsmarena mı ? heriflerin günlük belki aylık milyon tık’ı vardır. Adamlar kamerasından herşeyini test ediyor video örnekleri dahil, e koca mobil telefonlar için detaylı bilgileri kendi database’inde tutuyor vs. vs. güvenmeyelim ama Mavi nikli teknoseyir üyesine güvenelim. Bir veri olsa anlarım bununla alakalı bir testiniz varsa gene anlarım ama sadece söz laf ile nasıl güvenelim ? kıyas kabul etmiyor.

  • mavi @mavi

   @orcun https://teknoseyir.com/durum/769811
   Evet, bana güvenin. Salak salak gerçek hayat kullanım senaryosuna uymayan test standartları yaratıp kullanmıyorum. O sitenin testleri kendi belirledikler standartalar göre doğrudur. Ama kullanırken aldığın ekran süresine yaklaşmaz.

  • Orcun @orcun

   @mavi https://forum.donanimhaber.com/samsung-galaxy-note8-sm-n950f-ana-konu--123998221 406 sayfalık daha bir kulanıcıların paylaştıkları böyle konular var. Doğru kimine göre farklı kullanımda değişebilir. TS bile test ederken telefonları 200 lux parlaklıkta sabit test ediyor. Kim 200 lux’de sabit kullanıyor telefonu ? kimse kullanmıyor. Ama başka türlü bench etme test etme şansınız yok ki çok değişken yani, nasıl anlayacağız ? başka biri note 8 de ekran açık kalma süresini ekliyor 9 saat. Başkası ekliyor 3 saat. E şimdi hangisi doğru ? kime göre neye göre ? bende katılıyorum note 8 de pilin iyi olmadığına ama rakipte arşa yükselmiş değil ki ? atıyorum lenovo vibe P2 olsa bu listede hepsinin dağıtıyor. Kullanıcılarıda doğruluyor 2 gün gidiyor bitmiyor telefonun şarjı vs .vs. diye ama birtane adam çıkıyor full parlaklıkta 4.5g açık real racing 3 oynuyor ve pili 9 saatte bitiyor. O adamda haklı 9 saat az diyecek vs. benim için note 8 de ki avantajlar bunlar https://teknoseyir.com/durum/792984#comment-2998309 öte yandan mate 10 pro ise arayüz ve pil avantajı var.

  • mavi @mavi

   @orcun Sizin verdiğiniz linkte de 8 saat aldım diyen var. Ona şu şekilde cevap veren de var:
   “Açık renk ekranda 8 saat ekran süresi..
   Ben 3.5 saat anca alıyorum aklım almıyor bunları gerçekten”

   https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/130121938

   Gökhan Bilgin de burada yorumlarına güvendiğim bir üye. Neyse onu söylüyor. Aldığı şeyi haksız yere korumaya çalıştığını hiç görmedim

   Eğer batarya konusuna çok takılmayacaksanız şu andaki fiyatıyla Note 8 en iyi tercih. Ama batarya süresi bu kadar kararsız bir telefona benim elim gitmez.

   (Ben niye bunları yazıyorum. Başka üye olsa doğrusu bu kadar uğraşmazdım belki. Bu kadar kişiye burada yardım etmiş bir insanın zarar etmesini istemem.)

  • Orcun @orcun

   @mavi Tabi ki değişecek bunlar normal. Bende güveniyorum o konuda mesajımda var zaten. Bataryadan daha çok diğer şeyler yukarıda @ronniejamesdio yazdığım cevapta ki kullanacağım artıları daha önemli. Evet pil de önemli hatta en temel şey, ancak bu o kadar benim açımdan sorun note 8’den yana değil. Çünkü dediğim gibi diğer artıları daha ağır basıyor. Teşekkürler öyle düşündüğünüz için. Ek olarak ben note8’i arkadaşım aldı daha çocuk kutusun açmadan bana emanet etti 1 hafta takıldım bile. Daha ilk çıktığı dönemdeydi o zaman sevmemiştim ama artık bu android olayında iyi birşey kullanmak istiyorum. Aklımda yani keşke … da olsaydı olmasın artık. Alayım en kötü 1 belki 1.5 sene kafam rahat etsin durumu var. Birde tabi maymun iştahlı adamım çok telefon aldım sattım değiştirdim 6 ay bilemedin 9 ay sonra illa ki beni sıkıyor.

 • cihan.gir @cihan-gir

  androide 1.000₺ den fazla para verilmez,

  • Orcun @orcun

   Verilmez tabi ama ayfona da 6100 lira verilmez. Aynı kasalı 6 nın çocukları olan 7 ve 8 e de o kadar para verilmez. Bende taraftarı değilim ama seçenek yok.

  • Player 1 @player-1

   O kadar da değil yani 🙂 1000₺’ye doğru düzgün telefon mu kaldı allasen. Giriş seviyesi 1000 ₺. Eğer sıfır telefona 1000 ₺’den az veriyorsan zaten pişman olacaksın demektir.

   Bence telefona verilmesi gereken rakam EN AZ 1500 ₺ ki, uzun süre kullanabilesin. 3500- 4000 ₺ arası da artık lükse giriyor (her platform için).

   Paralar yüksek ama Türkiye gerçeği malesef böyle. Bu durum en büyük nedeni kuşkusuz kurlar…

  • Orcun @orcun

   @player-1 Kur olsa gene iyi, 1000 dolarlık ipx normalde 3960 lira falan oluyordu. 6099 lira olmasında ki sebep sadece kur değil. Imei fikfiği, kdv, ötv, trt bilmemnesi. Gibi vergi üstüne vergilerdir. 1000 liralık telefonda 1500 lere falan geliyor mesela vergilerle birlikte.

Artık kalite kontroldeyim. Bundan sonra gelen malları tek tek herşeyini inceliyorum. Bakalım bir sonraki aşamada forklift ile( ehliyetini ve eğitimini aldım ) dizmeye vs. çıkacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • YasinC @yasinc

  Yerinde olsam kalite kontrolden yürümeye bakarım

  • Orcun @orcun

   Maaş arttı tabi kalite kontrolde ama fabrikada en kral iş forkliftçilerde. Laf aramızda 5500 lira alıyor, ve işi bütün gün oturmak vs. malı indir kaldır araca yükle falan o kadar. Dibimde zaten bunlar artık iyice öğrendik e zaten bende o yüzden hem ehliyetini hem de eğitimini almıştım ek olarak kadro açılsa ona geçeceğim. Ha ama kalite kontrolden yürürsem şef olurum o daha iyi olur. Bakalım böyle devam şimdilik. Eskiden yancı gibiydim mal gelir ben kutuya dizer depoya paletle çekerdim. Gözle kontrol var tabi de kalite kontrol ciddi iş. 🙁

  • YasinC @yasinc

   @orcun G sinifi ehliyetim var. Forklifin canini bile alirim. Cv yi nereye gonderiyoruz 😀 boşver bedenen fazla calışma kalite kontrolün geleceği daha iyi

  • Orcun @orcun

   @yasinc Eğitimini alman lazım ama, öyle ehliyete bakıp direkt alınmıyor bunların harici delphi diesel kursunu açıyor öyle. Birde tabi ki sıra var ben 4 aydır bekliyorum. 😀 Sen birde dışardan başvuruyorsun belki seni taşeron alırlar ama maaşta böyle olmaz. 😀 Bir araştır ama belki alınırsın hiç belli olmaz. 😀

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   @orcun Forkliftçi 5500 TL maaş alıyorsa kesin yabancı firmadır orası.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @orcun 5500 tl’ye forkliftçi çalıştırıyorlarsa acaba merak ettim makine mühendisinin piyasası nedir orada?
   Heyt babam.

  • Orcun @orcun

   @caskalaynen Amerikan menşei firma, birde ege serbest bölgedeyiz. Devletin falan baya katkısı var firmalara vs. elektrik ucuz vergi az vs. yatırımca tabi atlıyor e maaşlarda sendikalıysan iyi, ama yok taşeronsan asgari ücret.

  • Orcun @orcun

   @cemkoc Bir bakın başvurun düşükten başlar sonra yükselirsiniz. http://www.kariyer.net/delphi-otomotiv-sistemleri-dizel-grubu-is-ilanlari-c1566-p6208/ Size uygun pozisyon var mı bilmiyorum.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @orcun İleride düşünülebilir. Dediğiniz gibi ayrıcalıkları olan bölgedeki firmalar çalışanlarına ister istemez daha fatklı davranıyor.
   Gebzede Tübitak Serbest Bölgesinde staj yapmıştım. Benzer durum orada da görmüştüm.

  • Salih Aktaş @cesurokcu

   @orcun Telefon tamir etmiyor muydun sen ya 😀 ?

  • Orcun @orcun

   @cemkoc Öyle biraz ayrıcalık var. Ben normalde cnc operatörüydüm, bildiğin özel eğitimini gördüm işkurdan iş garantiliydi aylarca gittim meslek lisesinden bilmemnerede falan öğrendik. Direkt işe alındı iş garantili kurs yani. Neyse sendikalı olduk haklarımız vs. tabi maaş iyidi. 1850 den başladım, 4 sene sonra da ara ara sıkıntılar olsa da beni operatörlükten aldılar. depoda takıldık sonra işte kalite kontrole geldim derken 2 sene falan 2400 maaştı. Şimdi yeni 3250 maaşım oldu. Şimdi ama şu var. İnsanlar sanıyor ki burada oturuyorsun işte iş arada geliyor gidiyor genelde ofis ortamı yok yani.

   Burada sıcaklık parçalar yüzünden sabit 8 veya max 10 derece falan, 7 saat çalışıyorsun. 30 dk mola var yemek molası arada birde çay vs. toplam 1 saat mola günde. 8 e dahil yani.
   7 saat ayaktasın. Resimlerin birinde koli görünüyordur onların tanesi 30 kilo falan. Bunları tek tek parçalar barkodlanıp palete yığıyorsun. Paletten de bunlar kolileniyor forkliftçi de alıp rafa dizer. Bizde şimdi tek vardiye sistemi yok. fabrika 7/24 çalışıyor, her hafta da vardiya değişiyor. Mesela bu hafta sabah 7 öğlen 3 arası iş + 2 saatte servisle gidip gelme yol sürüyor. Yani sabah 5 de kalkıyorum duş kahvaltı 6 da yoldan işe 7’de işbaşı. 3 de bitiyor 3.05 de servise 3.10 da servis kalkıyor 4 de evdeyim.
   Bu hafta böyle, haftaya ise öğlen 3 gece 11 arası, ondan sonra ki hafta da gece 11 sabah 7 arası. Haftada da 6 gün. Ve devamlı çalışıyorsun yani mola ara vs. var ama banttan mal geliyor yani durmuyor. Sen durursan 1-2-3 kulağını çeker 4. de al tazminatını …. git çekerler. Devamlı kameralar ile de izleniyorsun. maaş okey fena değil ama katlanacak adam pek yok. Çok adam geliyor her ay neredeyse ama çok az kalıyor. Ha biz alt kattayız fabrika kısmı bizim üst katımız ofis komple. Oradan bilgisayarcısı robotların programcısı inciği boncuğu orada da birde ayrı dünya var. Mesela üstten biri asla aşağı inmez. İşte robot arızalandı atıyorum alt katın sorumlu şefi gelir bakar. Yemekhaneler ayrıdır. Servis yeri bile farklıdır. Hani arada ki statü farkını iliğine kadar hissedersin. 😀 Maaşlarını bilmiyorum yemekhanede geyiği döner hatta oğlum bunlar uzaylı lan galiba diye falan.

  • Orcun @orcun

   @cesurokcu O hobi işi 😀 PC telefon tablet ıvır zıvır tamiri hobi. Ha para kazandırıyor az biraz ama onu yaparsam gerçek iş olarak yaşayamam. Yani o kadar hobi işi kazandırmıyor.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @orcun Çok ilginç yere gitti yazı 😀 Ne kadar da katitalist bir sistem.

  • YasinC @yasinc

   @orcun yurt dışında bile eğitimini aldım. Depo müdürlüğü yaparken elemanlar ile birlikte. 🙂 Zaten işin gırgırındayım. Kalite kontrolün geleceği çok daha iyi. O yoldan ilerlemeni öneririm. Zaten meslek değistirmek için ayrıldım şuan çalıştığım yerden. Yoksa üretim planlama sorumlusu idim.

  • Orcun @orcun

   @cemkoc İliğine kadar hissedersin.

  • Orcun @orcun

   @yasinc Haklısın Yasin dostum. Ama işte garantici ve paraya baktığım için böyle. Yoksa haklısın ilerleyim işimde şefi olayım güzel iş seviyorum zaten. Ben genpa’da 2 yıl falan kalite kontroldeydim. Son test aşamasında ben vardım ve iyide yapıyordum. Ama işte sıkıntı şu ki maaş bütçe ekonomi falan çok değişiyor. Beni fabrikada çoğu kişi tanır 4. senem bitti işi daha 1 gün izinli falan yapıyorum bunca yıldır izin mizin yok. Ha senelik normal fabrikanın verdiği var ama öyle özel izin yok. Haftada ben min 3 kere ek vardiyaya kalıyorum. Bana sen nasıl yaşıyorsun diyenler var. Niye debeleniyorum hem kendim rahat yaşayayım hem de maaş için. 3250 lira diyorum 830 dolar para yapıyor. Nasıl olacak bu iş ? ben ne zaman ev sahibi olacağım ? 20 küsür senedir kiracıyım yetti bana artık canıma tak ediyor. Haklısın işimde ilerlesem güzel iş seviyorum ama işte maaş yüzünden forklift olayındayım. 🙁

  • YasinC @yasinc

   @orcun Kesinlikle haklısın. Ancak kalite kontrolün maaş ortalaması çok daha yüksektir. Sizin oranın durumu karışık sanırım çünkü forklift operatörüne o seviyelerde maaş verilmiyor.
   Kalite kontrolde test yapan çalışan olarak değil de. Evrak kontrolü, proses yani işlemler ile ilgili belge hazırlamayı öğrenirsen maaşın çok artar. Mesela duvarda asılı olan şemaları hazırlayan kişi olmak lazım.
   Bunları normalde yapabilecek biri olduğunu ben buradan farkındayım. İnan zor şeyler değil. Çalıştığın yerde yapabiliyorsan işin belgeleme/evrak ve proses yani işlemleri öğrenmeye çalış derim. Ankara’da olsan bu konuda yardımcı olurdum. En azından iş dışında kalan vakitlerde bir yerde test dışında kalite kontrolün perde arkasını anlatmaya ve öğretebilecek kişiler ile iletişime geçebilirdim. Bunları öğrenmen gerçekten yarının için iyi olur. Tabi sorduğun soruların cevaplarını bende bulamadım. Ancak fark etmişsindir ki normal maaş ile bu saydığın şeyler ekstrem bir maaşın yoksa çok çok zor. Köle gibi çalışılıyor ve bir ömrümüz var. Bu süreci kalitesiz, stresli yaşayarak zaten azaltıyoruz.

   Açıkçası bedenen çalışmanı bir dostun (dost olarak kabul edersen) istemem. Kalite kontrol konusunun detaylarını öğrenmeye çalış derim. Bu ülkede sen de biliyorsun ki evrak, belge işi ile uğraşmak daha çok getiri sağlıyor. Öğrendikten sonra maaşını da yükseltmek istiyorsan belli aralıklar ile iş yeri değiştirmen gerek. Tabi mavi yaka olarak değil, beyaz yaka olarak yapman gerek bunu.

   Eğer evli isen bu durum seni daha çekingen hareket etmeye itebilir. Buna kesinlikle bir şey diyemem. Ancak çabala dostum en azından denedim diye bil ileride.

  • Orcun @orcun

   @yasinc Teşekkürler, bakalım şuan için memnunum. Benim normalde mesleğim yok. Böyle hani işte bilmemnede okudum mesleğim şu şu ama bu işi yapıyorum gibi bir olayım yok. Ben 14 yaşından beri öyle sanayi, berber, marangoz, lokanta, garson işte şu bu telefon pc tamircisi gibi gibi yerlerde çalışıyordum. Liseyi mecbur açıktan bitirdim. Üniversite ise aöf okuyorum son dönem sınavlarım var finali vereyim şubatta mezun olabileceğim (felsefe bölümü ) Bizde belge işleri ofis dediğimiz üst katlarda oluyor.

   Burada baya baya hiyerarşi var, kapitalist düzen yani yemekhanesinden tuvaletine işte dinlenme yerinden yok efendim otoparkına kadar herşeylerimiz ayrı. Bunca yıldır çalışıyorum aynı fabrikada üst kattan bir allahın kulunu aşağı indiğini görmedim. Ha ne oluyor arada denetleyici denetleyen kimse inip geziyor kontrol ediyor şeflerle konuşuyor raporu alıyor hop gidiyor. Rapor ne onu da bilmiyorum. Verimlilik raporu diyen var ? test raporu diyen var ? işte işi kayratanların adı yazıyormuş diyen var ? varda var.

   Benim uzaktan akrabam almanyada benim gibi işçi olarak çalışıyor. Böyle 8 senedir aynı işi yapıyor evini de arabasını da alabilmiş ve gül gibi geçiniyor. Çok istedim gitmeyi vs. ama benim türkçe hariç dilim yok. ( o bile düzgün değil. ) Bunca yıldır bir ingilizce bile öğrenemedim.
   Ben öyle milyon liralık ev araba istemiyorum zaten derdim 2 odam olsun ev apartman olabilir işte ufak daire olur 50 yıllık apartman vs. razıyım ama benim evim olsun. İşten atılırım korkusu ile yaşayıp üstüne de sokakta kalırım korkum olmasın. En azından ekmeği kemireyim ama kendi evimde yatıp kalkayım. Allah büyük yani bilemem ki yarın ne olacak ? bakarsın verirler tazminatı hadi orçun defol bay baaaay der kovarlar.

   Muhasebecilik olaylarını istedim. kafam az biraz hesap kitaba basıyor aslında ama öyle çok değil. Yani ev alayım diyorum, kredi ile vs. vs. işte konut şeyleri 120 ay taksit falan fistan. iyi güzel ama o evler öyle konumda ki oraya taşınırsam herşeyim ölüyor. Hadi tamam bunu da aştık diyelim. E benden aylık istenen meblağ 1200 1500 1700 2500 lira falan böyle çıkıyor. Banka bana kredi de o kadar vermiyor zaten. Devlet memuru olsam aslında çok daha rahattım. E ben aylık 1200 lira taksiti nasıl ödeyeyim ? ne yiyeceğim, ne içeceğim ? sevgilimle hiç mi takılmayayım ? hiç mi ayda 1-2 sinemaya yapmayayım ? sağlığa vs. diye kenarı 3-5 kuruş özel hastane masrafı ayırmayayım ? veya gıda diyorum eve erzak vs. almayayım mı ? ya açık nohut çok sinirim bozuluyor yazınca ama allahın nohutu ya kilosu 16 lira olur mu ? pazarda açıkta nohut 16 liraydı. Hiç mi izmir tulumu yemeyelim ? hiç mi pirzola bonfile vs. yemeyelim ? tamam bazıları diyebilir otur ekmeği kemir çayını iç git evini al. Yahu tamam iyi hoş ama ölüyoruz abicim, az yemek ye gıdanı düzgün alma sonra hastanede sürün onu da denedim. Düzgün yemek yiyemiyorsun işten herşeyden geri kalıyorsun insanın beynine kan gitmiyor salak gibi oluyorsun. Hani tamam 120 ay aylık 1200 lira ne güzel demi kolay gibi geliyor da 120 ay = 12 yıl değil mi ? 12 yıl benim aynı işte aynı parayı alacağımı nasıl garanti edeyim ? olur ya 5 sene sonra işten attılar e 5 sene ödedik krediyi vs. e ne halt edeceğim ben satacaklar evi sonra iş bulmaya çabala ki türkiyenin durumu sakat, nasıl iş bulayım ? ortalıkta o kadar çok işsiz var ki allah yardımcıları olsun.

   Dost görüyorum ya ne demek 😀 bakalım ilerlemeye çalışacağım. Kalite kontrolden yana güzel gidiyor şimdilik. Bakalım belki kalite kontrol şefi vs. de olabilirim. Kolay öğreniyorum zaten o konuda bir sorunum yok, karşımdaki insana bakarak bile yaptığı işi öğrenebiliyorum. 😀

  • YasinC @yasinc

   @orcun Öyle bir yerde öğrenmek imkansıza yakın zaten.

   Yaşadığın, düşündüğün sıkıntıların stresi bende de var. İngilizce öğrenemedim dedin ya, onun sebebi bu bahsettiğin sorunlardan kaynaklanıyor. Artık eğitim, kendini geliştirebilmek için maddi olarak stres altında olmamak gerekiyor. Boş vaktin, bir sonraki ay ne yapacağım kaygısı olmaması gerekiyor.

   Gittikçe değersizleşen paramız ve devletin özel sektörün kucağına atmasıyla bizleri bu sıkıntıları yaşıyoruz. Ben şahsen 1200 liralık krediyi bırak iş yerinden çıkartılmayacağımı bilsem bile stresten saçlarım dökülür. Sosyal hayat sıfır olur. Ee birader o zaman yaşamanın ne anlamı var diye soruyor insan. Hadi işin garantilendi. İyide bu düzende aldığın para her ay daha da değersizleşiyor. En basiti allahın kaşar peyniri 25 liraya zor alır oldun, tost peyniri muhabbeti çıktı birde geri dönüşümden yapıyorlar o bile 18 lira üstü. Dışarı çıkayım kafeye vs oturayım arkadaşlarla sohbet vs dersen zaten avcunu yalar oluyorsun. Yazarken sinirlendim arkadaş…

  • Orcun @orcun

   @yasinc Zor, anlatınca da bunları yaşamayan etmeyen adam ya ne olacak ki diyor. Empati de yok yani, birde yargılanıyorsun ” gene işin var ya olmayan ne yapsın ” bak böyle birde illa bir dürtükleme olduğun konumdan memnun ol otur böyle geçin kafası var ki onların yok olması lazım. Herşeye ama yapıyorlar aynı şeyi böyle türleri bitsin artık.

   Paramız öldü, dediğim gibi 830 dolar para yapıyor yani, bu işi ben amerika da avrupada yapsam rahat 2 3 bin dolar euro kazanabileceğim. E kirası tamam oralarda yüksek 600 700 dolar euro başlar ama o herif bir gider 100 euro veya dolar’a eti peyniri alkolü dahil dünyayı alır ben 100 liraya hiçbir bok alamam. Ki zaten nasıl alayım ? arada viski zevkim vardı çok az az içiyordum geceleri rahat uyuyim diye falan yarım çay bardağı yani öyle abanma yok. Alamıyorum artık, çünkü onu alırsam et alamayacağım. Paramızın değersizleşmesi çok kötü birşey, bu bence bilerekte yapılmış bir operasyon. Ben yani aksine ihtimal vermiyorum birileri arkaplanda bizi dahada süründürmek için bunları yapıyor. Birinin yani parmağı var diye inanıyorum. Ha bu bizden de olabilir elin bilmemkimi de bilemeyiz. Ama gördüğümüz kadarı ile düşman aramaya gerek yok. 🙂

   Peynir tereyağı birden uçtu. Tost peyniri zaten yalandan kaşar dediğin gibi,ben artık direkt tulum alıyorum 27 28 30 bunlar az kötüsü, 35 40 50 falan iyilere doğru gider. Hileli kaşar alacağıma tulum en güzeli tostta da makarnada da harika gidiyor. Sıkıntı şu ki 2 kilo alayım dursun 1 ay yerim olayı yok. Bayatlıyor çünkü açık peyniri o yüzden hep yarım kg alıyorum. Ki en fazla 1 hafta gidiyor. Süt mesela asla ben büyük boy 1 litrelik almam hem ufak 200 ml alıyorum. Çünkü açtığında 2 günde bitirecen yoksa bozuluyor. E bazen kalıyor yabana gidiyor. Kıymayı eti de evet dondurucuya atıyorum ama geçen migrosta 13.5 tl’e yarım kg vardı kapalı kendi kıyması 6 paket aldım. Attım dondurucuya işte 3 günde bir köfte yapılıyor. Es kaza pirzola falan 2 aydır yemedim. 70 lira çünkü kuzu pirzola e yarısından fazlası kemik. Düşünüyorum böyle kasapta bakarken abi kalsın diyorum mecbur. Hele pastırma yani dandik kayış gibi market pastırması alıyorum da beşpara etmez. Birde tabi ekstra pahallı.

   Kafesi yemeği falan ben kız arkadaşımla çıkıyorum yani ona ödetiyorum hesabı. 😀 Kızım anlayışlı ol ya bir sen bir ben diye de alttan altta yediriyorum. 😀 O gerçi iyi para kazanıyor ben arada dalga geçiyorum o kadar. O da farkında zaten ama o da tabi özel sektör, düşündüm ya evlensek ev geçindirsek falan ama e ben annemle yaşıyorum ne olacak kadıncağız ? elin kızı da haklı şimdi istemez. İster gibi yapar ama ona o şeyi yapamam. E biryandan da annem elin kızı içinde 3 günlük dünyada köpeklik yapmam. E tamam 2-3 katlı ev bakalım da fiyatı uçtu gitti. Kira ile de olacak iş değil. Bilmiyorum sonumuz ne olacak, ben o yüzden kendimi hiç düşünemiyorum. Aynen dediğin yere çıkıyoruz.

 • ALIEN @alien

  Kule vinç operatörlerinin maaşları 15K TL dan başlıyormuş. Yüksekten korkmayanlar baksın.

 • Orcun @orcun

  Hobi işi o ya 😀 asıl işim başka.

Merhaba arkadaşlar, birkaç ay içinde telefonu yenileyeceğim. Burada malum Iphone X, Note 8 kullanıcıları yavaştan oluşmaya başladı. Benimde tercihim bu 2 cihazdan ve de Mate 10 Pro’dan yana.

Kullanım alışkanlığımdan kabaca bahsedeyim. Kamerası çok öle ahım şahım önemli değil, ama gene de günü kurtarması şart. Video çekecekken yada düzgün resim çekmek istediğimde beni üzmemesi lazım.

Ekran benim için en önemli yeri, ekran boyutu büyük ve çerçevesi çok az olması lazım. Ama ekranda öyle siyahlarda ben arkası aydınlatılmış istemiyorum. IPS falan artık bu devirden sonra olmasın. Bu 3 modelde de o yüzden sıkıntı yok.

Hafızası şu yüzden önemli malum artık videolar resimler uygulamalar oyunlar uçtu gitti. Min 64 gb ve artabilen hafıza olursa çok iyi olacak ama burada da mate 10 pro ve iphone X biraz soru işareti. ( yada 256 gb alınabilir 🙂 )

Dışarı vereceği ses o kadar mühim değil, ama kulaklıktan alacağım ses güzel olması lazım. HTC 10 kullanan varsa ne dediğimi anlamıştır dahili dac vs. bir ses özelleştirmesi sene olacak 2018 olsun.

Bunların yanı sıra benim öyle telefonu pc gibi kullanma merağım var. Bu konuda note8’in feci bir üstünlüğü var. Dex dediğimiz aygıta takıp usb hdmi ıvırlı zıvırlı bir pc gibi kullanılabilir ekstra linux dağıtımlarını da desteklemesi güzel birşey. Keza mate 10 pro’da da benzer sistem var ama dock türevi birşeyi yok.

Kablosuz şarj pek mühim değil ama olmuşken olsun öyle değil mi ? zor beğenen ama beğenirsem de 1 sene garanti sıkılmayacağım bir cihaz arıyorum aslında. Ek olarak benim şahsi kullanımım da olur birşeyine gıcık olursam satarım. Benim huyum böyle çünkü o beni hasta eder satarım gider.

Mesela note 8’e bakıyorum boyna fiyatı düşüp düşüp duruyor. 5000 liraya çıktı paraleli incik boncuğu 3600 lere gördüm geçen olacak iş değil. Olur sıktı dert etti e ben nasıl satayım ? 4 e koyup satmam lazım değil mi ? düz mantık ama o 3600 lü fiyatlardan sonra satamam. Akıl karı değil çünkü kullanılmış 2-3 aylık garantili samsung türkiye cihazı note 8 mi ? yoksa sıfır ama daha ucuz gene 2 yıl garantili ama paralel olan note 8 mi ? hangisini alırdınız ?

Iphone X’u aslında tercih etmemin en büyük nedeni bu, sıkılsam anında satarım. Değeri çok kaybolmayacak 1 sene içinde e talep hep var. O yüzden tek artısı bana göre kolay ve iyi fiyata ölmeden satabilmek.

O yüzden bende işte bu 3 model arasında kaldım. Hepsinin birbirlerine has özellikleri var, ipx faceid olayı güzel, ekran fena değil kahküllü ama alışılır. Keza note 8 dex olayı ve kalemi ( pek kullanmam ama onun olması güzel birşey atıyorum telefonda yazı yazıyorsun, veya video edit yapıyorsun ki ben yeni başladım e onları kalemle çok hassas biçimde yapmak iyi olmaz mı ?
) harika birşey. Mate 10 pro’da pil iyi kamera güzel e birde ben huawei’in arayüzünü çok sevdim. Hali hazırda çünkü P9 lite 2017 kullanıyorum. Bu arayüz iyi kamera kullanımı özellikleri güzel bana o ios’un sadeliğini ama daha detaylısını anımsatıyor. Aslında mate 10 pro seçmemdeki en büyük nedeni arayüzüdür. Ancak daha türkiye pazarıan girmiş model değil. Zaten birazda o yüzden ipx note 8 ve mate 10 arasındayım. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 43
 • ozdmranil @ozdmranil

  Iphone X’in önündeki çıkıntı göze batıyor çok bence. Alışılır demişsiniz, alıp kullanmak lazım. P9 lite 2017 bizde de evde var. Üçüncü telefonda ancak sorunsuz bulabildik, onda da ekran diğer iki P9 lite 2017’ye göre daha sarımtırak. Bir de yazılım olarak da alarm menüsünde fps daha düşük mesela diğer menülere göre telefonda. Üst düzey telefonlarında da böyle sorunlar var mı Huawei’de, bilemiyorum.

  • Orcun @orcun

   Denedim anca yan şekilde videolarda resimlerde o çıkıntı batıyor ama alışılmayacak gibi değil. Bende ki p9 lite 2017’de ne yamulma sorunu, ne ekranda sıkıntı vs. ne de menülerde fps düşüklüğü var. Bizzat şimdi saat menüsünde alarm’a falan baktım bir fps düşüklüğü takılma hissetmedim. Hani farkı anlayayım diye de yanına iphone 6s ( onuda yarın teslim ediyorum ) koyup denedim. Bende yazılım sorunu hiç olmadı, ama dahili hafızadan yana çok çektim. Tam bir başbelası.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Bilmiyorum, bende alarm ayarlarının olduğu menüde fps düşüklüğü var hissedilir derecede. Videodan da bakabilirsiniz:

   https://youtu.be/MMVCAX9pqNk

   Sd karta uygulama kurulamaması kullanıcıyı sıkıntıya sokuyor. Eski telefonlarda Link2sd ile işi kotarabiliyorduk, onun da Nougat desteği yok olsa bile Root atmak gerekiyor telefona.

  • Orcun @orcun

   @ozdmranil Merak ettim ama Bu video kullanılamıyor. diyor. Onu ben huawei’e sordum. Meğersem adamların güvenlik açığı olmasın diye uygulamayı sd karta kurdurtmuyor, hem de taşıtmıyormuş. Tek sebebi güvenlikmiş vs. root yaparsan aşılıyorda bu modelde root baya işkence deniliyor. E garanti de gidecek vs. uğraşmadım.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Şimdi izleyebilirsiniz. 16 gb hafızalı telefon satıyorsanız sd karta uygulamalar kurulabilmeli. Güvenlik açığı açıklaması işin kolayına kaçmak gibi geliyor bana.

  • Orcun @orcun

   @ozdmranil İzledim fps düşük gibi hakikaten. Bende denedim video kayıt alırken farkettim. Sanki 20 25 fps gibi geldi. Ama daha çok atlıyormuş gibi oluyor. Kayıttan çıkıyorum biraz değişiyor.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Kullanıma engel bir durum yok ama gözü rahatsız ediyor. Ufak tefek yazılımsal sıkıntılar var, üst düzey telefonları nasıl onları bilemiyorum tabii. Bir de bazı Kirin işlemciler çok ısınıyordu diye hatırlıyorum, telefona yüklenirseniz sıcaklık sorunu olur mu Mate 10 Pro’da, Youtube incelemelerine, kullanıcı yorumlarına bakmak gerek.

  • Orcun @orcun

   @ozdmranil Yazılım aslında tam yüzde yüz türkçe değil. Atıyorum playstore’dan uygulama indir yüklensin altta kısayol oluşturulmuştu diyor. Oluşturuldu demesi lazım. Ben oyunlarda ısındığını farkettim ondan sonra 1080p video düzenliyorum onda farkettim. Ama menüde geziyorum ısındı parlaklık full’de geziyorum ısındı sorunları yok. Ki çoğu mtk cihazda bunlar oluyor. Sony’de mesela Z5’e kadar çoğu modeli böyleydi. Hele z5 cep sobası menüde gez parlaklığı full aleti yakarsın. Kirinde üst düzeyler ısınıyor mate 9’da bende biraz farkettim ama performansından vs. diyip geçmiştim. Mate 10 pro bakalım gelsin deneyelim zaten ondan sonra kararım kesinleşecek ezbere görmeden etmeden hayatta almam.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Hiçbir telefon ezbere alınmaz bence, hepsinde bir sıkıntı çıkıyor artık. 🙂

  • Orcun @orcun

   @ozdmranil Eskiden çok nadirdi artık hepsinde illa ki var. Note 8 mesela okuyorum kullanıcı topluluklarını vs. adamın ekranından yandan ışık sızıyormuş.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Telefonu kılıfla kullanan fark etmez muhtemelen o sızıntıyı diye düşünüyorum. Tabii kimse istemez bir sürü para verip de ışık sızması olmasını telefonda. Çok araştırma yapınca da seçim yapamıyor insan, kararsız kalıyor ama diğer yandan da telefonlardaki hataları görünce araştırmadan telefon almak riskli.

  • Orcun @orcun

   @ozdmranil Öyle de işte ekran ayrılıyor demek e cihaz suya dayanıklı vs. hop su geçirir falan al başına belayı garantide sıvı temaslı der falan onca para verdiğin alet çöpe gitsin. 🙁 Araştırmak iyi ya, ben öyle riske girdim bile bile lades ama bozuk çıktı ve süründüm aldım boyumun ölçüsünü.

  • ozdmranil @ozdmranil

   @orcun Işık sızmasının suya karşı dayanıklılığa bir etkisi yok deniyor ama iş garantiye kalınca piyango gibi oluyor. Bahtınıza ne çıkarsa.

 • eSa @esa

  @orcun abi ben buradan devam edeyim o zaman.

  ipx için sebeplerim ;
  -Zor değer kaybediyor.
  -Yenilik olarak gerçekten Apple ürünleri içerisinde dikkat edilesi bir cihaz.
  -Güncelleme konusunda her ne kadar şikayetçi olan çıksa da Apple 2013 yılında çıkan cihaza bile güncelleme sunuluyor İpad, İpod, İphone hepsine aynı anda sunuluyor ister yükle ister yükleme sana kalmış. Bu işin mantığı da basit bekle millet yüklesin sıkıntı yoksa sende yükle 😀
  -- Garanti açısından diğer markalar da iyi olabilir ama sorunsuz değişim yaptığım tek marka apple oldu se şarja taktığımda tepkisiz kaldı açılmadı götürdüm direkt değiştirdiler. Arkadaşımın lg4 kapandı açılmadı garantiye verdi kullanıcı hatası denildi.
  -- Aksesuar açısından her yerde envai çeşit ürün var huawei cihaz varken aliexpress harici TR de kılıf bulamamıştım.
  -- İOS gerçekten sağlam destekleniyor bunun en büyük etkisi elbet de tek firma tarafından kendilerine özel olması ama 11 çıktı xx hatası vardı diyelim 1 hafta bile geçmeden 11.0.1 güncellemesi gelir.
  -- Donanım olarak cihazın kalbi olan işlemcilere edecek sözüm bile yok.

  Ben İPX alırsam hava atmak için değil bu sebeplerden dolayı alırım.

  Ek olarak ben Apple manyağı birisi değilim iş telefonu olarak kalem vs desteklerinden dolayı hep note cihazlar aldık note 1-2-3-4 hepsini saatlerce kullandım bir son dönem çift hat gerekti note 5 yerine z5 aldık. Kişisel telefon olarak ise şu zamana kadar her model iphone kullandım son se den sonra huawei aldım onu da satamadım yeğenime verdim 😀 sırf bu satamadığım telefonları çevreme dağıtıyorum diye akrabalar direkt bana geldiğinde var mı fazla telefon diyor 😀

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  @orcun Siteye dizi sitesi diyor arkadaş, sen yinede yalnızken aç, bilemiyorum supriz çıkar mı? 🙂
  Buradan gönderiyorum

Tam inceleme yazıyordum, ekranda böyle bir hata taslak olarak kaydedemiyorum. @hkellecioglu Geri gidiyorum bu sefer de içeriği ve başlığı, incelenen ürün kısmı, ve puan, eklediğim resimleri de silip sıfırlanıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Malum Firefox Quantum çıktı, kullanıyorum gayet hızlı. Ancak asıl sorun şu ki Chrome’da kayıtlı baya şifreler var. Hadi yer işaretleri sorun değil onlar basit ama şifreleri aktarmak sorun. Chrome flags oradan şifreleri dışarı aktar vs. vs. bu işlemleri yeni sürümlerinde kapatmış yani açıkta yapsanız aktarmıyor.

Hal böyle olunca şifreleri aktarmak için ya eklenti kuracağım ya da bu işi yapan programlar vs. vs. ama benim derdim araya birşey sokmadan yazılım vs. aktarabilmek bunun yolu yordamı var mı ?

EDİT : İşlem basitmiş, FF’da seçenekler > gizlilik ve güvenlik > kayıtlı hesaplar > içe aktar diyorsunuz ufak bir pencere açılıyor, oradan da chrome yada neyse tarayıcınız çıkıyor aktarıyorsunuz. Şifreler geçmiş favoriler vs. hepsini yeni tarayıcınıza aktarıyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17