Sene ya 2007 yada 2008 olması lazım, kendisi iPod nano 3. gen çakmasıdır. O zamanlar türkiyede apple ürünlerine ulaşmak zordu, dedim bari çinden alalım, millet deli gibi oo çin, çinde çok ucuz çakma ama iyi falan fistan yanılmıyorsam bunu dealextreme’den ya 15 dolara ya da 20 dolara almıştım. Tabi gelince anladım ki ipod ile alakası yokmuş, öyle garip bir mp4 player. Tabi 20 dolar diyorum o zamanın 1 doları ya 1.2 yada 1.3 tl falandı. 20 dolarsa ise 32-33 tl yapar. Ve hala pili ölü değil hala kullanılıyor 2-3 saattir kurcalıyorum şarj’ı daha bitmedi. 🙂

Ha birde başka boyutu var, düşünün çin o zamanlar çakma mp4 player çakma nokia telefonları sony telefonları vs. yapıyor. Hatta klon java sistemli çöp dokunmatik telefonlar bile yapıyorlardı, hep merdivenaltı üretim. Ama şuan öyle mi ? adamlar işlemciden bilmemneye pile kadar üretiyor yetmiyor huawei xiaomi gibi popüler akıllı telefon markaları da var, nereden nereye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13
 • Nostromo @nostromo

  E böyle böyle gelişirsin zaten. Generel mobile fabrikasını Teknoseyir’de gördüğümüzde millet ”bu ne ya montaj fabrikası” filan dedi. Çin’de bir zamanlar montaj sanayisiydi. Şimdiki durumları ortada. Biz emeklemeyi öğrenmeden koşmaya çalışıyoruz. Böyle işler özveri ister, sabır ister öyle 5 senede olacak şeyler değil

 • Juggernaut @juggernaut

  Hiç iPod sahibi olmadım ama güzel cihazlara benziyorlardı. Herhalde iPhone, iPod’u öldürdü desem yanlış olmaz. Yine de simgesel olarak bile olsa bir ürünü yaşatabilirdi Apple.

  • Orcun @orcun

   Bende hala evde bir yerde 2. nesil orjinal nano var. Ondan öncesi ipod video’da aldım. Onun mesela olayı içinde baya hdd vardı, onu upgrade ederdin, işte ses çıkışını güçlendirirdin. Baya birşey yapabiliyordun. Olayı aletin müzik zaten nedne ipod bitti ? satışlar öldü, apple ipod touch’u denedi o da tutmadı. Artık çünkü herşey tel cihaza yani akıllı telefona indirgenmişken çok zor öyle müzik player, işte fotoğraf makinesi, yok video kamera bunlar çok zor.

 • xdaft @xdaft

  “Çin malı mı? Iyy…” döneminin ürünlerinden birisi. 4 yıldır çinden çok fazla alışveriş yapıyorum, 1 TLlik anahtarlıktan Mi Band 2ye kadar aldığım her şeyde malzeme kalitesinde, işçilikte, işlevsellikte her şey çok iyi ve o dediğim dönemle alakası olmayan ürünler.

 • The Odd One @theoddone

  30 35 TL için harika bir cihaz. Ben bayılıyorum bu iPod’lara ama üretimleri kesiliyor bir tek touch kaldı. O da gider 1 yıla.

Zamanında corsair belleklerde ledli yazı falanda varmış, tey tey o zamanlar böyle bir kasa toplayabilmek hayaldi, internette falan resmini bile zor bulurdun dergilerde görürdün ağzından salya akardı falan, şimdilerde bunun ayarında dizmeye kalksan gene hayal diyeceğim ama artık hayalde bitti, zerre umut yok. 🙁

Dream build socket 478 Pentium 4 Extreme Edition Geforce FX5950 Ultra LIAN LI...

►Facebook fan page: https://www.facebook.com/retrohw/ ►Facebook photo galleries: https://www.facebook.com/pg/retrohw/photos/?tab=albums _____________________...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20
 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Adı fx olan her alet patates çıkıyor sanırım, şu efsane Amd Fx-57/61 falanda dahil olmak üzere.

  • Orcun @orcun

   Naptın ya Muhammet ben fx-57 ile sıra dayağı çekiyordum. Ki oc yapmadan o p4 EE yok 3.73 ghz falan köpek çekiyordun. Hele birde oc koydun mu bitti ağlatırsın adamı.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @orcun fiyat, o sistemi kurmak, o aletin uyumluğu vs çok iyi değildi diye hatırlıyorum. Evet o dönemki EE P4’lerle başabaş yada daha iyi geliyordu.

  • Orcun @orcun

   @haypurtiryading Hemen hemen her 939 soketle uyumluydu ama oc kısmı sıkıntıydı. Normalde standart 2.8 ghz fx57 p4 ee 3.73 olanı geçiyordu, abartmıyorum ama her hangi bir benchmarkta geçiyordu. Ama fx olayı oc zaten güzel oc yaparsan fark dahada açılıyordu. P4 ee zaten eski mimari ama intel iyice balon gibi şişirdi ona pek oc olayı yemiyordu zaten sınırdaydı.
   Anakartımda ucuz değildi ya dfi lanparty nf4 birşey tam adını hatırlamıyorum sarı siyah pcbli modeldi sli destekliyordu, tam emin değilim ama 8 tane usb 8 tane sata 6 tane ses bağlantısı işte ses ile alakalı 2-3 port daha 2 tane ethernet böyle arkası falan dolu doluydu, firewire bile vardı galiba ama baya pahallıydı. Hani nasıl şimdi i7 8700k alacaksan gidip ona h310 anakart almıyorsan o dönemde böyleydi. Çok eski değilse sende hatırlarsın.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @orcun hatırlıyorum. O zaman Asus A8N-Sli Premium kullanıyordum bende. Önce Athlon 64 3200+ sonra 3800+ X2 takmıştık. Yine paralelinden P4 524 vardı Asus P5P800SE ile mi ne. 4.7GHz gördüğümü hatırlıyorum, HWbotta ilk 10’a girmiştim. Sonra o Asusun mosfetleri patlamıştı. Soğutma falan bilmiyoruz da, yokta. Ah cahillik. Delilik. 😀 fx57’e falan hiç ulaşamadık. Birde o dönem ne 3200+ ne 3800+ e 200mhz’den fazla oc yapabildiğimi hatırlamıyorum ya. Bende mi vardı sıkıntı, işlemciler mi takozdu bilemiyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Bir ara çıkmıştı ledli ramler, o zaman tutmamıştı ama nedense bu sefer tuttu…

  • Orcun @orcun

   O zamanlar böyle şerit ledlerde yoktu. Harbi cold cathode floresanlar vardı onlar çok güzeldi uv duyarlısı falan vardı uğraşana yani çok şey vardı.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun; Ama bugün ki gibi rağmet görmedi nedense. En azından piyasada o kadar satın alma yaptım, hiç karşılaşmadım o dönemlerde. Hatta, hatırlayabildiğim kadarıyla dergilerde de pek bahsi geçmedi. Ben çok sonradan öğrendim, böyle şeyler olduğunu mesela…

  • Orcun @orcun

   @lterlemez TAbi ki pek rağbet görmedi çünkü ulaşması zor, internette sadece firebal.net satıyordu mesela böyle raidmax’ın acaip acaip kasaları, ledli mouselar, ledli işte fanlar, acaip acaip fan filtreleri, işte yok ledli ide kabloları, kasa için aydınlatmalar, 5.25” slota takılan fan kontrolcüleri envai çeşit şeyler. vs. vs. vs. çok eski değil aslında 10 sene önce falan. Dergilerde mesela geçiyordu bir ara renkli kasalar aksa modlama vs. çok modaydı o dönemin çoğu bilgisayar dergisinde vardı.

  • Orcun @orcun

   Cepte mesela atıyorum 20 bin lira paran var, insan oturur düşünür 20 bin liraya niye sistem dizerim diye ? hele şu devirde 1 seneye elindeki donanım anında eskiyor, fast food’a dönmüş ya yedin bitti gitti. Eskiden öyle değildi alırdın 3 sene 5 sene kafan rahattı. Birde tamam gene pahallıydı ama ulaşabiliyordun. Şimdi bunun mümkünatı yok.

  • Barış Solmaz @ciplakvatandas

   @orcun çok güzel döküyorsunuz gerçekten. Fast food gibi olmuş dediginiz gibi korkarak yaklaşıyorum artık

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Vallahi bendeki athlon Xp 2000+ 2150mhz ile ortada P4 bırakmıyordu sonra 2600+ ile 2511mhz’i gördüğümde ortada tek çekirdekli işlemci kalmamıştı wprime testinde

  • Orcun @orcun

   Bende de 2000+ vardı oyunlarda ama o değerleri alamıyordum, adamda p4 3 ghz vardı oc yapıyordu falan birde 9800xt vardı çoğu oyunda 40 50 60 fps ben yapıyorum bende 30 ları geçmiyordu. 1024×768 aa falan kapalıydı. E kartın gücü yetiyor cpu sınırlıyordu oc yapıyordum az toparlıyordu ama ısınma sorunu ortaya çıkıyordu. 🙁 Ha ama prescott öncesi nortwood p4 leri tabi tokat manyağı yapıyordum.

Çok değil daha 1 ay olmuyor bu telefon 2200 bandındaydı, birden bire fiyatları uçuverdi. Hadi döviz bahanesi diyelim de https://www.epey.com/akilli-telefonlar/nokia-8.html nokia 8 mesela kaç aydır fiyatı neredeyse hiç değişmedi.
Bu iş satış adedine mi bakıyor ? yoksa başka bir dümen mi var ?

Sony Xperia XZ1

Sony Xperia XZ1 G8341 detaylı özelliklerini inceleyin, benzer ürünlerle karşılaştırın, ürün yorumlarını okuyun ve en uygun fiyatı bulun.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Oha ya ben işi bırakıyorum bundan sonra mesleğim dilencilik.

Sabiha Gökçen dilencisinin üzerinden 15 farklı para birimi çıktı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda dilencilik yaparken yakalanan Azeri uyruklu kişinin üzerinden TL, euro ve doların da olduğu 15 ülkenin parası çıktı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16

Bu yavrucaklar son derece uysal insana saldırma havlama işte çocuğu ısırma huyları yok. Gel dersin gelirler git dersin giderler bağırırsan da kaçarlar.

Korkan olabilir ayrı tutuyorum fobisidir vs. olabilir insani şey. Ama her allahın günü bunlara ben mama ve su veriyorum. Beyazlı olan zayıflıyor, diğerleri de ufaktan çökmeye başladı.

Hergün bimden 5 lik bidon su alıyorum, altını kesip bunlara kap yapıyorum. Sularını da öyle hallediyorum mamalarını dağıtıyorum. Kimi zaman mama kalmıyor yada maddiyat haliyle param yetmiyor, mecbur ev yemeği işte aldığım tavuk ciğeri vs. bunlarla güzel yemeklerini veriyorum.

Buraya kadar güzel, ama her gün bimden su alıyorum dedim ya niye alıyorum ? sebebi şu; bazı insan görünümlü şeytan ruhsuz varlıklar, hayvanların yemeğinde suyunda gözü var. Şöyle ki bu insan görüntüsünde olan ama içinde şeytanın profilinden çıkmış bir varlık bu kapların içine cam kırığı, çivi, taş, mıcır vs. kimisi var şov yapıyor. Sigarayı içmiş şeytanın çocuğu izmariti suya atıyor veya mamaya atıyor.

Bu resimdekiler de ne yapıyor ? yiyemiyor veya yiyip farketmeden ölüyor. Belediyeye bildirdim. Mağdem şikayetçi varsa alın barınaklara vs. istemeyen varsa şikayet etsin belediyeye böyle bir şikayet olmamış. Çevreye esnafa işte yolda gördüklerime soruyorum görmüyoruz etmiyorum kim yapıyor bilmiyoruz vs. vs. cevapları alıyorum. A4 kağıda basıp etrafa da astım rahatsız olan korkan varsa şu numaradan bana ulaşsın köpeği muhitinden belediyeye de şikayet edip aldıklarım vs. ona da geri dönen yok.

Şimdi ben ne yapacağım ? oyunlardaki gibi çatıya çıkıp aldığım ruhsatlı av tüfeğimle çatıda birkaç gün pusup etrafı izleyeyim mi ? baktım ki cam atıyor izmarit atıyor kolundan bacağından mı vurayım ? nöbet mi tutayım ? Bahçeli evim olsa yada götürebileceğim bir yer bu canları hemen alacağım. Yani ormanda yaşasınlar bin kat daha iyi bu ne ya tuzaklı ortamda yaşamaya çalışıyorlar. Kedilere de aynı muamele oluyor. Ezen mi dersin ? ezip bırakan mı dersin ? benim öyle sokakta 20’den fazla kedim öldü. Kaldırımda eziyorlar, çöpe atıyorlar birde ya bari hadi akza oldu ezdin al bari göm ya, bir gidiyorum mama torbasıyla sesleniyorum gelmiyor hemen yanda ölüsünü buluyorum. Eyvallah sevmeyebilirsin iğrenebilirsin ama niçin zarar veriyorsun ? ya ufacık kedi ya neden ? niçin ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 17
 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Burada sahiplendirmekten bahsetmişler ama o köpekleri bir yerden alıyor olmalılar, belki alırlar bunları da.

  http://bipati.co/genel/izmir-hayvan-barinaklari-barinak-adresleri-ve-telefonlari/

 • ahmet bilge kaan akın @ahmetbilgekaanakin

  Barınaklar kısırlaştırıp bulundukları yere salmak zorundalar, onun haricide hiçbir köpeği ellerinde tutmuyorlar uzun süre. Yeri belli olmayanları da rastgele yerlere salıyorlar. Bulundukları yere salmak zorundalar dedim de onu da yapan yok, çünkü o tip yerlerde hayvanseverler çalışmıyor.

  Canlılara değer verilmesi öğretilmiyor küçükken, hayvan=mal deniyor aileler tarafından. Büyüyünce de değişmiyor bu bakış açısı.

  Ben de sokağımdaki kedileri besliyorum zar zor. Cebimde kuruş kalmıyor. Bir lokma ekmek vermeyenler söz hakkı varmış gibi konuşmaya çalışırlar.

  Daha geçen gün 3 aylık elimde büyüyen küçücük yavrumu bilerek ezip öldürdüler. Şimdi ben aynısını yapsam, ki sonuna kadar hak ediyor, hayatım mahvolacak, senelerce hapis yatacağım. Şahsı şikayet ettim şimdi, o katile ne olacak derseniz şahit olmak isteyen bir insan bile olmadığı için ben yapmadım dese bile suçsuz bulunacak. Tez zamanda ölmeleri dileğiyle. Kolay gelsin. Ölen dünya güzelinin fotoğrafı.

  • Orcun @orcun

   @ahmetbilgekaanakin Yapılmıyor yani barınaklarda o kadar temiz değil giden canlılarda ölüyor zaten. O da iyi değil malesef çok çok nadir varsa düzgün o kadar. Hayvanseveri geç adam karısını çocuğunu sevmiyor hayatı hep mutsuzluk üzerine kurulmuş kendinden başkasını düşünmüyor bunlar güya insan değil mi ? değil işte kardeşim insan suretli şeytan bunlar.

   İşte ağaç yaş iken eğilir denilmiş değil mi ? niye acaba ? aile yok umurunda değil saldım çayıra mevlam kayıra padişah gibi büyütsün ama eline tableti versin işte arada emzirsin 9 ay karnında taşısın vs. vs. lafa gelince ANA ANAYIM BEN böyle anneler! malesef var. Baba zaten ayrı alemde anne ayrı alemde çocukta bilmiyor bencil saygısız terbiyesiz yetişiyor.

   Ben bütün mahalleyi besliyorum. Ha param kalmıyor belki kendime de kalmıyor ama en azından vicdanım rahat. O bir canlıya yardım etmek beslemek bunlar çok güzel şeyler. Yaratıcı bize akıl vermiş irade vermiş seçim hakkı tanımış niye bu canlılara kötü davranayım ki ? yani düşman olsam bile davranmam. İşte bu da vicdan meselesidir.

   Vallahi ne diyeceğimi şaşırdım. Ben izmir bucada büyüdüm burada pislik çok, yani çok çok fazla hapçısı esrarcısı işte mafyası vs bol buralarda izmirlilerde bilir tekin yerler değil. Çok böyle diklenirsen takarlar pıçağı anlamazsın bile kim taktı etti ölür gidersin. Ben böyle ortamlarda takıldığımdan bazı şeylere karşı aniden sinirlenme oluyor. Mesela ne olur ? kendime zarar veririm ? cama mesela yumruk atarım çok atmışımdır kesikler bolca var. 🙂 Ha kavga da oldu tabi olmaz mı ? tinerci mesela kolumu kesti hala dikiş izi duruyor camla kesti ya bildiğin. Hani böyle ortamları bildiğimden işin kötü yanı görürsem öyle birşeyi yaşarsam allah beni korusun.

 • tosbağa @tortoise

  Burada video paylaşmıştım. Site de açmışlar: https://www.mutlulukpazari.com/sayfa/hakkimizda Hocam iletişime geçerseniz belki ücretsiz mama ve veteriner desteği alabilirsiniz ama canlılara ve verdiğin emeğe zarar veren insan görünümlü yaratıklar için bir çözüm aklıma gelmiyor. 🙁

 • Gump @runforrest

  Hadi izmarit vs. atan gerizekalı, kafası ne b*k yediğine basmıyor ama hayvana zarar vermek niyetli maddeler atmak nedir? Direk gel benim boğazıma sok onları diyor ya, neyse. Bu arada ben geçen olayın şokuyla araç çarpmış kediyi çöpe attım. Sonradan uyandım ama geç olmuştu, ne bileyim hayvanı öyle cansız görünce ufaktan şoka girdim. Sakin kafayla düşünsem gömebilirdim aslında.

Cihaz 6s plus sahibi pil ömründen memnun değil. Bazen cihaz yüzde 5-6’da falan kapanıyormuş.

http://www.deji.com.tr/iphone-6-plus-batarya-mucize-batarya-deji-min-3300mah-3472

https://support.apple.com/tr-tr/iphone/repair/service/pricing

100 liraya bu işi çözsek mi ? yoksa apple’a 220 tl verip mi halletsek ? + cihazı bir müddet daha kullanıp satacak, çıktığı dönem almıştı artık sıkılmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Bendeki kedileri de dilendireyim bari, durum kötü mama masrafları çıksın veteriner masrafları çıksın yeter. 🙂

Mama Masrafları İçin Kedi Dilendirmek - Video

Bursa’da sosyal deney için bir araya gelen Setbaşı esnafı, daha önce görülmemiş bir etkinliğe imza atarak bir kediyi dilenci gibi dilendirip para toplayarak masraflarını milletten topladılar
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu sıradaki android sürümü kısmı boştu, şimdi de 9 pie diyor. Bakalım sony dediği gibi xz1’e ekim kasım gibi android 9 gelecek mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Notebook bataryası ölmüş içini nazikçe kırmadan etmeden açtım. Elimde 18650 piller var ancak notebook’un içindeki piller boyutları aynı olsa da LGABC21865 olarak görünüyor. Şimdi ben buna 4 tane sağlam 18650 lehimlesem cihaza taksam şarj falan etsem o arada patlamasın ? 😀 Olmadı gece gece bu işlerle uğraşmasam mı ? #tamirtadilat

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
Orcun paylaştı.

Yarın sabah ameliyata girecek teyzemin kızı için; 0 veya B RH + 2 ünite kana ihtiyacımız var. BURSA’da arıyoruz. #KanAnonsu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10