Arkadaşlar, 10 yıllık mesleğim Hava Kalitesi İzleme Cihazları, Aerosol Monitorler, İSG Ölçüm Cihazları vs. ile geçti. Haliyle KKD konusunda da bilgim var, daha önceden kendi sosyal medya hesaplarımda yakınlarımı bilgilendirdim. Bilgiye ve araştırmaya da çok önem veririm, söylediğim herşeyin kendi yorumumdan ziyade kesin kanıtlanmış bir duruma referans olacak şekilde olmasına. Herneyse, iş başa düştü, çok fazla eksik ve yanlış bilgi var. Bilgi dezenformasyonuntan tutun da doktorlar bile bu konuları bilmiyor. bugün daha maske üreticisi firma yetkilileri ve doktor arkadaşlarımla konuştum.
Kısaca bu konularla ilgili halkı bilgilendirmek için, çok yalın ve detaya girmeyecek şekilde video çekmeyi planlıyorum. Sorularınız varsa bu yorumun altına yazmanızı rica ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 81
 • qubit @qubit

  Bu konuyu not almıştım. Bir gelişme oldu mu? Yani video vs çektiniz mi?
  Doğrusu TS ile bir video çekilse çok iyi olur diye düşünüyorum.

  • Alp @acpcore

   Yukarıda sayfalar dolusu yazı paylaştım, okuma şansınız oldu mu acaba? Video çekemedim çünkü sadece video çekmek değil, onu editlemek vs de bir iş ve onu yapacak bir ekipmanım şuan yok, açıkcası çok bilmiyorum da bu işleri. Onun yerine yazı yazdım. Kaldı ki çok kişi izleyecek ve yararlanacaksa pekala öğrenip çekebilirim video ama bir iki kişi izleyecekse yazı yeterli olur siye düşünüyorum

  • qubit @qubit

   @acpcore Bir iki hafta evvel konunun tamamını okuduğumu sanıyorum; geçen haftakileri de yeni okudum, arada bir yerde video hakkında bir not mu vardı? Bakayım tekrar, herhalde gözümden kaçtı.

   Elbette video işi zor iş o nedenle ikinci satırdaki cümleyi kurdum: TS'nin canlı yayınları da oturmuşken ona konuk olmayı düşünmez miyiz? Yazıları taş çatlasa 100-200 kişi okumuştur. Google'da da SEO yüzünden maske diye birisi aratsa önce gazetelerin boş içerikleri servis edilecek. Belki 3. sayfada burası çıkar. Video olunca en az 7-8 bin kişiye ulaşıyor. LP'li bölüm ise 20-25 bin kişi. @gamsizm'ın da dikkatini çekeyim.

  • Alp @acpcore

   @qubit ben sorunuza hızlı bir şekilde cevap veriyim kendi tarafımla ilgili olarak; 1.cisi TS bir teknoloji yayını, genel olarak son tüketiciye hitap eden ve markaların ürünlerinin pazarlamasını sağlayan bir hizmet kuruluşu. Bunu yaparken de kendi kanalları üzerinden farklı konularda da görüşlerini paylaştıkları doğru. Ancak bu konu farklı. Bu tamamiyle konunun uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve tartışılması gereken bir konu. Diyelim bir kişi çıktı ve konu hakkında doğru veya yanlış bazı bilgiler aktardı, TS ve TS'de yayındaki kişiler doğru veya yanlış diyecek bilgi altyapısına sahip olduğunu düşünmüyorum çünkü kendi uzmanlık alanları değil.
   Benim tarafıma dönecek olursak bakın bu yazının başından beri yazmaya çalıştığım şey "Ben herhangi bir şekilde x veya y marka maske öneremem", benim yapmaya çalıştığım çok olağan şekilde var olan yanlış bilgileri, özellikle KKD konusunda, doğrularını size aktarmaktır. Yani bu da nasıl, işte FFP1 nedir 2 nedir, farkları nedir, işte PPM nedir gibi bu sektörün A-B-C'si dediğimiz konuları doğru şekilde size aktarmak ve yanlış bilgilerin önüne geçmektir. Bakın yukarıda bir arkadaş annesi doktormuş, neredeyse konuyu en az benim kadar hakim olduğu muhakkak.
   Son olarak ben medikal sektöründe çalışmıyorum, ben sağlık çalışanı da değilim, benim sektörüm daha farklı ama bu belirttiğim sektörlerle de kesiştiğimiz alanlarımız var, ben açıkcası konuyu bilen kişilerin doğru platformlarda konuştuğunu görmedim, aksine konuyu bilmeyen insanlar konuşuyor veyahut hep çok temel bilgiler tekrarlanarak konu hakkında detaylı bilgi verilmiyor.

  • Alp @acpcore

   @qubit Çok uzatmak istemiyorum açıkcası, son olarak size şu bilgiyi verebilirim, devlet biliyorsunuz maske satışını inanılmaz bir rant döndüğü için sonlandırdı. Bunun çok temel sebepleri olduğu gibi, bunun avantaj ve dezavantajını da yaşayarak görüyoruz. TV'deki kişi maskenin hiçbir yerinin açık kalmamasını öneriyor ki doğru bilgi ancak verilen maskelerde görüyoruz ki en basitinden burnu tam kapamak için bir tel bile yok, kaldı ki maskenin metaryali olması gereken cerrahi sınıf bir kumaş değil. Tabi ki 1>0'dan, haberlerde izliyoruz diğer batılı ülkelerin hallerini ama onlar öyle diye biz farklı bir yorum yapacak değiliz, doğru bildiğimizi, diğer insanlara aktarıyoruz hepsi bu.
   Kısacası bana bu konudaki tüm soruları sorabilirsiniz ama hangi maske iyidir veya şu maske mi daha iyi yoksa bu mu gibi sorular sormayın lütfen. Sağlıklı günler dilerim

 • Alp @acpcore

  İşinize yaradıysa bilgiler ne mutlu. Sorunuz varsa sorabilirsiniz, dilim döndüğünce cevaplarım. Dezenfektan için HOCL konusunu araştırın eğer ilginiz varsa, iyi geceler

Plastik yüzeydeki çizik nasıl giderilir ?
Modem bilgisayar telefon beyaz eşya (ekran değil) vs

Ekleme : İkinci el Huawei mobil modem aldım çizik çıktı yazıları silinmiş vs yorumlar çok olumluydu ama şansım olsa dünya terse döner. Pekte umrumda değil ama sinir bozucu.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24

World's Lightest Solid!

Aerogels are the world's lightest (least dense) solids. They are also excellent thermal insulators and have been used in numerous Mars missions and the Stard...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon Fiyatı Hesapla v2

Merhaba Arkadaşlar,

Bundan 2 yıl önce ilk sürümünü çıkardığım telefon fiyatı hesaplama aracının yeni sürümünü sizlerle paylaşıyorum.

Amacı: Dolar, Euro, TL olarak yazılan ham telefon fiyatının hem vergilerini hem de satış fiyatını bulur. Bunun yanında Pasaport Kayıtlı olarak yurtdışından alınan cihazların maliyetini de kolayca hesaplar.

Yeni Sürümde Ne Değişiklikler Var?

+ Program açılırken kur bilgilerini otomatik olarak güncelleme eklendi.

+ İthalat Kayıtlı ve Pasaport Kayıtlı gibi detaylı hesaplama seçenekleri eklendi.

+ Para Birimlerine TL seçeneği eklendi.

+ Seçilen Para Birimine Göre Sembollerin Tutarların Yanına Otomatik Olarak Eklenmesi Sağlandı.

+ 2020 Yılına Göre Güncellenen Vergi Oranları ve Yeni Eklenen Kültür Bakanlığı Vergisi Eklendi.

+ Kur Güncelleme Butonu Eklendi.

+ Programın Kendi Ekran Görüntüsünü Panoya Kopyalama Özelliği Eklendi.

+ Program İçindeki Sonuçları Yazı Olarak Panoya Kopyalama Özelliği Eklendi.

+ Programın Ekran Görüntüsünü .png formatında Farklı Kaydetme Özelliği Eklendi.

+ Sonuçları Kaydederken Yazılan Telefon Modeli Bilgisini Çıktılara Dahil Etme Özelliği Eklendi.

+ Mouse ile Üzerine Götürdüğünüz Objeler Hakkında İpucu Bilgiler Gösterme Özelliği Eklendi.

Ekran Görüntüleri:

Programın Kendi Arayüzünden Alınan Ekran Görüntüsü Çıktı Örneği:

Programın Kendi Arayüzünden Alınan Yazı Formatında Çıktı Örneği:

Telefon: Iphone SE
Vergisiz Fiyat: 2768 ₺
Kültür Bakanlığı Payı (%1): 28 ₺
TRT Bandrol Ücreti (%10): 277 ₺
ÖTV Payı (%50): 1536 ₺
KDV Payı (%18): 830 ₺
Satış Fiyatı: 5439 ₺

Programdaki Bilgilerin Çıktısını Almak İstediğinizde Telefon Modelini Size Sorar ve Çıktı Arasına Onu da Dahil Eder, Fakat Kutucuğu Boş Bırakarak Çıktıya Telefon Modelini Dahil Etmeyebilirsiniz:

Kimsenin kafasında soru işareti kalmaması için kaynak kodlarını da yayınlıyorum. Dileyen ordan inceleyebilir ve build edebilir.

Kaynak Kodları: https://gitlab.com/BirDeveloper/telefon-fiyat-hesapla-v2

İndirme Linki: https://s7.dosya.tc/server17/keu6rs/Telefon_Fiyati_Hesapla_v2.zip.html

NOT: Programın çalışabilmesi için herhangi bir Windows işletim sistemi ve .NET Framework 2.0 yüklü olması yeterlidir.

Günlerdir Üzerinde Uğraştığım Bu Program İçin Umarım Bir Teşekkürü Çok Görmezsiniz.

Beğenip Paylaşırsanız Sevinirim. Sağlıcakla Kalın.

(Vergi Hesaplamalarına ve Menü İsimlendirmesine Katkıda Bulunan @umtk 'ye, programı test etmekten çekinmeyen @cicikus 'a teşekkürlerimi sunuyorum.)

#TempHediyesi #TelefonFiyatıHesaplav2 #TelefonVergisiHesapla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Şu linkteki ürünü ucuza bulunca almıştım. Benzeri Duracell'de de vardı ancak içinde gelen piller düşük kapasiteli olduğu için işime yaramıyordu, o yüzden bunu seçtim. Tabi hiç aklıma getirmediğim nokta, şarj cihazının bu kadar dandik çıkma olasılığı. Output 2.8V 180mah. 😀 2700mah iki pil için 16 saat dolum süresi vermişler. Benim salaklığım hiç araştırıp bakmadım. Tam 20 saattir şarjda piller, şimdiye dolmuş olmalı diyordum ki meğerse dolduğu zaman ışığının rengi de değişmiyormuş. Yani bu piller 20 saatte muhtemelen doldular ancak hala ısınmış durumdalar. Galiba dolunca gücü mü kesmiyor napıyor anlamadım. Dolduğu halde pil ısınmaya niye devam eder? Şimdi bana bir şarj cihazı lazım, Duracell'inki güzel ama 85 lira vermek istemiyorum, içinde gelen piller de düşük kapasiteli olduğu için işime yaramazlar. Ucuz ve 16 saatte pil doldurmayan şarj cihazı öneriniz var mı? https://www.hepsiburada.com/gp-powerbank-pb420-pil-sarj-cihazi-4-lu-recyko-2700-serisi-ni-mh-sarj-edilebilir-aa-kalem-pil-gppb420gse270frmtb-2gbea4-p-HBV00000A1PYD?magaza=Hepsiburada

GP Powerbank PB420 Pil Şarj Cihazı + 4'lü ReCyko 2700 Serisi Fiyatı

GP Powerbank PB420 Pil Şarj Cihazı + 4'lü ReCyko 2700 Serisi en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 21

daha öncede sormuştum kusuruma bakmayın lütfen.
evde kullanmak için reklam engelleyici güzel bir dns ip si tavsiye edermisiniz. mobilde oyun oynuyorum zehir ediyor çıkan reklamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzay yolu serisi ile ilgili güzel bir yazı, kidega kitap satmak dışında böyle güzel yazılarada ev sahipliği yapıyor.

https://kidega.com/blog/gelecek-saglikli-guzel-gunlere-isinla-bizi-scotty

Karakterlere kısa bakış atmış filmleri sıralamış güzel olmuş 😊. Hayranı olun olmayın güzel bir rehber olmuş .

#StarTrek #uzayyolu #BilimKurgu #Sinema

Gelecek Sağlıklı, Güzel Günlere “Işınla bizi Scotty”!

Tüm dünyayı saran ve insanlığı bedensel, ruhsal ve ekonomik yönden etkileyen koronavirüsün (Covid-19) ülkemize de temas etmesiyle sosyal izolasyon tabiri hayatımıza girdi
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  spoiler gibi olacak ama
  bu seride de çoğu gelecek temalı uzay filminde de "insanlık" olarak bir tek ırk geçer içinde birçok farklı etnik grup olsa bile hepsi birmiş gibi davranır. bunun nedenini az da olsa Uzay Yolu işlemişti bu zorunlu duruma nasıl düşüldüğü ve neden böyle bu halde olunduğunu az da olsa işlemişti bir filmde... bunun daha çok işlenmesi gerekiyor belki de...

Fare Buton Değişimi Nasıl Yapılır?

Merhaba, Bu videoda masaüstü bilgisayarımda kullanmakta olduğum Logitech MK320 model farenin butonlarını değiştiriyorum. Kullanıma bağlı olarak ömrünü doldur...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7