Arkadaşlar, 10 yıllık mesleğim Hava Kalitesi İzleme Cihazları, Aerosol Monitorler, İSG Ölçüm Cihazları vs. ile geçti. Haliyle KKD konusunda da bilgim var, daha önceden kendi sosyal medya hesaplarımda yakınlarımı bilgilendirdim. Bilgiye ve araştırmaya da çok önem veririm, söylediğim herşeyin kendi yorumumdan ziyade kesin kanıtlanmış bir duruma referans olacak şekilde olmasına. Herneyse, iş başa düştü, çok fazla eksik ve yanlış bilgi var. Bilgi dezenformasyonuntan tutun da doktorlar bile bu konuları bilmiyor. bugün daha maske üreticisi firma yetkilileri ve doktor arkadaşlarımla konuştum.
Kısaca bu konularla ilgili halkı bilgilendirmek için, çok yalın ve detaya girmeyecek şekilde video çekmeyi planlıyorum. Sorularınız varsa bu yorumun altına yazmanızı rica ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa Kaya @mky

  1-Diyelim ki cerrahi maskemizle markete gittim geldim işlem 30 dakika sürdü. Ben bu maskeyi çöpe atacak mıyım? Bunu elimi değdirmeden hava alan bir yerde (balkon gibi) muhafaza etsem tekrar kullanabilir miyim? Yoksa bi maskeyi 10 dakikalığına bile taksam çöpe mi atacağım? Bu şekilde maske dayanmaz ki ?

 • Mustafa Kaya @mky

  2-Piyasada envai çeşit maske var. Hangileri merdiven altı hangileri orijinal nerden bileceğiz ki? Uzaktan bakınca bez parçası gibi.

  • Alp @acpcore

   bu çok göreceli bir konu ama markaya değinmeden neyin doğru neyin yanlış olduğunu cevaplayacağım, buarada bir süre 3M çalışanıydım, çok ayrıntıya girmeden ne yapmamız gerektiğini anlatacağım.

 • Mustafa Kaya @mky

  3-n95 maskeleri sokakta takmaya gerek yok diyorlar ama işte diyelim ki aldık bunların filitrelerini değiştirip uzun süre kullanma şansı yok mu? Maskeler pahalı öyle kullan at olayına bütçe dayanmaz.

 • christian bale @christian-bale

  Evde dikilen Amerikan bezinden maske işe yarar mı?

  • Alp @acpcore

   kumaşcıdan aldığımız, bildiğimiz bezden bahsediyoruz değil mi. ilginç sorular geliyor, araştıracağım bu konuyu, kumaşla ilgili detay bilgim yok. videoya yetiştirmeye çalışırım.

  • Alp @acpcore

   @krycek yani çok da konuyu uzatmadan bana ana materyal gerekiyor. bu tip ev kadınlarını oyalamaya yönelik programlarda yapılan şeyler açıkcası benim anlatacağım teknik konularla bağdaşmıyor. buradaki dikkat edilmesi gereken parametreler yok lastiği yok yüzde durmasından ziyade, filtreleme özelliği 1, ikincisi hiç hava geçirmeyecek şekilde tasarlamanız gerekiyor vs. neyse bunlar son çare bile olmasın o kadar söyliyim.

 • Alp @acpcore

  hepa filtreden mi bahsediyorsunuz acaba? tozu içine alan hazne mi bahsettiğiniz? bu da oldukça ilginç bir soru, yine araştıracağım. bu metaryaller por çapı, geçirgenlik / filtreleme özelliği, hidrofillik özelliği bakımından bakmam gerekiyor. aslında bunun yerine ana yapıldığı malzemeyi bana bulursanız yazarsanız çok çok daha iyi olur, daha hızlı araştırabilirim.

 • Yttrium @yttrium

  Abek filtreli maskeler koruma saglar mi ?

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Evde kendi imkanlarımız ile yıkayıp tekrar kullanabileceğimiz bir şekilde maske yapmak mümkün müdür?

 • Yttrium @yttrium

  Bende yapmayi dusundum evde 10 tane duruyor 10 tl ye almistim hepsini 1 tanesinden takribi 6 maske cikiyor .

 • TeknoStil @teknostil

  @acpcore Toz torbasının malzemesi nedir bilmiyorum ama dokusuz kumaş (nonwoven) olarak geçiyor.

 • Yttrium @yttrium

  @acpcore supurge toz torbasi diye aratinca cikiyor googleda.Beyaz olanlar aslinda malzemesi bu cok kullanimlik posetler ile ayni gibi.

 • Alp @acpcore

  bu konuya değineceğim videoda da.

 • Mustafa Kaya @mky

  4-ağzımızı burnumuzu bir bere bez ile kapatmamız hiç mi koruma sağlamıyor?

  5-maskeleri 80-90 derecede yıkayıp kullanınca neden özelliği bozuluyor ?

  6-yeni cerrahi maske aldık kullanmadan önce strerilize gibi bir şey yapmamıza gerek var mı varsa nasıl? Neticede bunları yapanların temiz olup olmadığını da bilmiyoruz direk ağzımıza takacağız .

  • Alp @acpcore

   80-90 derecede hangi makinada yıkıyorsunuz merak ettim 🙂 80-90 derecede herhangi bir kıyafeti yıkadığınızda neden bozulursa o nedenle bozuluyordur

  • Alp @acpcore

   siz steril yapamazsınız. steril sizin anladığınız manada steril değil, temiz değil o anlamda. literatür bilgileri ile sizin kullandığınız deyim karışıyor, bunu da not aldım

  • Mustafa Kaya @mky

   @acpcore şimdi aldığım maske temiz değilse ne olacak . Neticede internetten alıyoruz maske merdiven altı mi orijinal mi bilmiyoruz. Hep risk var sanki 🙁

  • Alp @acpcore

   @mky evet o yüzden evde oturmak en iyisi. (Paketli gelen ffp2 ve türevi maskeler steril ortamlarda insan eli değmeden robotlarla üretiliyor ama o maskelerde biliyorum hem çok pahalı, hem de bulunmuyor) Diğerleri için çok ufak da olsa böyle bir sorun var haklısınız.

 • Alp @acpcore

  @yttrium @teknostil @krycek kısaca hepinize şöyle cevap veriyim, elinizi ağzınıza götürdüğünüzde yanlışlıkla teması kesmeye yarar, bu sizin için yeterli mi sizin vereceğiniz bir yanıt. Eğer hastane çalışanı iseniz ve ortamda birden fazla enfekte varsa bunu takar mısınız (soru-1) Eğer geçtiğiniz ortamda bir dk önce hastalıklı bir birey geçti ve öksürüp/hapşırdı ve damlacık partiküllerini ortaya dağıttıysa, bu onu engeller mi? (soru-2) Covid-19 partikül boyutu nedir ve kullanılan filtreler/maskeler ne kadar koruma sağlıyor? (soru-3) n95-ffp2 farklı nedir, ffp ne demek, n95 ne demek, bu tip bir maske kullanmak zorunda mıyız? (soru-4) gibi gibi sorulara cevap vereceğim. Bildiğim konular dışına taşamam, uzmanlık alanım ne yazık ki nonwoven kumaşların geçirgenlik oranını bilmek değil. Ama şuna cevap verebilirim tabi ki, doğru bir filtrasyon nasıl sağlanır (respirator/maske farkı)? hangi özellikler olması gerekir.

 • Alp @acpcore

  neyin? maske mi? Benden asla böyle birşey beklemeyin, amacım ne bu işin ticaretini yapmak ne de size herhangi bir marka veya ürüne yönlendirmek. ben uzmanı olduğum konuda bilgi yanlışlarının önüne geçmek ve sizleri bildiğim kadar yönlendiririm o kadar.
  firmamın stoklarındaki tüm ffp2'leri de ücretsiz bağışladım veya tanıdığım doktorlara vs verdim. teşekkür alan bir çok resmim de var

 • Alp @acpcore

  @semmih hayır bilmiyorum, şuan da tüm tedarikçiler durma noktasında, ülkeye mal ithalatında zorluk yaşıyorlar. hastanelerin ciddi bir eksikliği var, zaten bunu bu şekilde satan da katildir o kadar diyim ben size. yarın anlatacağım

 • Alp @acpcore

  @krycek hocam nonwoven dokusuz kumaş demek. envayi çeşit kumaş türü, çeşidi var. bir kere cerrahi maske demek steril demek. sterillik için ayrıca bir sertifikalandırma gerekiyor. Avrupa uyumluluğu sertifikası vs ayrı birer case. Bir çok filtrede maskelerde elyaf kumaştan yapılıyo, arasındaki tek bağlantı bu.

 • Alp @acpcore

  UV konusunda da bazı yorumlar olmuştu geçtiğimiz günlerde. Direk doktordan gelen mesajı yazayım çünkü UV ve etkileri konusunda bilgim az; UV ameliyathanelerde bazen kullanılıyor ancak yüzeyde terste kalan alanlarda yapışmış aerosollere etkisi yok. Belki biri görür ve fikri oluşur.

 • ahmet @ahmet0

  Maskeye ulaşma imkanımız yoksa ne yapabiliriz

  • Alp @acpcore

   Evde oturabiliriz 2 hafta. 🤷‍♂️ hiçbir şekilde dışarı ile temas etmemek, kapının önüne bile çıkmamak, arkadaşlarla görüşmemek bu süreci en hızlı ve problemsiz atlatmamızı sağlar.

 • ofis @ofis

  Kullanılan maskeyi kolonya ile spreyleyip 1 gün bekletsek virüs barındırır mı? Ortalama 20 TL ye soft shel kumaş yıkanabilen maskeler var bunlar uygun mu?

  • Alp @acpcore

   Çok fazla parametre var bu konuda. Normalde tek kullanımlık maskeler, kimsenin dokunamayacağı şekilde temizlenip (çamaşır suyuna batırmak gibi) daha sonra uygun şekilde poşetlenerek çöpe atılmalıdır. Eldiven ve diğer ekipmanlarda bu şekilde. Kolonyalamak, fırınlamak veya farklı tip temizlemeler uygun olmayabilir. 20TL ye satılan yıkanabilen maskelerden ziyade önerim kesinlikle tek kullanımlık bir kutuda 100adet civarı olan en azından CE sertifikalı cerrahi maske edinmeniz olacaktır. 140-150TL civarı 100 lü paketi satılmaktadır. Yine aynı şekilde 100 lü satılan kullan at hastane eldiveni edinmenizi öneririm.
   Herkes maskeye takmış durumda ama eldiven çok daha elzem.

 • Mustafa Kaya @mky

  Türkiye de yüzlerce tekstil fabrikası var. Bu maskeyi üretebilecek çok yer var . Meslek liseleri bile yapabiliyor. Tüm fabrikaları harekete geçirip neden çok fazla üretim yapılmıyor. Misal Denizli de Menderes tekstil var adamlar 4000 kişi üzerinde imiş. Ama çalışmaya ara verdiler . Bunun gibi bir sürü fabrika vardır bunu seri olarak yapabilecek. Neden bu iş ciddiye alınmadı ve el koyma dahil yapılmıyor ? ( yani bu maskeleri üretmek için ciddi teknoloji gerekmiyor neden maske sıkıntısı çekiyoruz neticede tekstil ülkesiyiz)

  • Alp @acpcore

   Hastanelerde kullanılması gereken ekipmanları tekstil fabrikalarında üretemezsiniz. Onu üretenlerde insan ve hastalık kapma riski var işe gidip gelirken. Tüm firmalar özelleştirildiği için devlet olarak bunu yapamazsınız. Nereye el koyacaksınız anlamadım? Biri gelip sizin evinize el koysa? Aynı mantık. Son olarak maske kullanmak çare değil, sosyal izolasyon şart ve tek çözüm.

  • Mustafa Kaya @mky

   @acpcore bugün her yerde övünç ile söyleniyor meslek liselerimizde şu kadar maske üretiyoruz diye. Görüntülerde de dikiş makinelerinin başında oturan hocalar var. E buralarda üretilen maskeler hastanelere gidiyor ?

   El koyma derken olağanüstü durumlarda devlet vatandaşın arabasına bile el koyabilir. Olağanüstü surum bitince geri verir.

   Sosyal izolasyon şart ama çalışmak zorunda olan insanlar var. Her evden sadece 1 kişi bile dışarı çıksa zaten izole edememiş oluyorsun.

 • Papa Emeritus @pope

  Doktorlar kesinlikle bu konuları bilmiyor. Doktor gruplarında dönen bilgisizliği gözlerimle görüyorum, güzel bir iş yapıyorsunuz bu çabanızla. Annem doktor ve benim araştırmalarıma güvenip benim dediğim ürünleri satın alıyor. Elimizde çok sayıda FFP3 maske var o konuda pek çok doktora göre şanslı ama maalesef her takışından sonra fit test yapma imkanı yok çünkü hastanelerde fit test ekipmanı yok 😡. Tam yüz maskelerinin takış sonrası fit testinin daha kolay yapılabilmesi nedeniyle onlara yöneldim. Şimdilik 2 tane Drager tam yüz maskesi ve Drager rd40 P3 katmanına sahip combo ABEK filtrelerinden 15 tane sipariş ettim. Sorulara gelirsek:

  1- Hastane tozun çok olmadığı bir ortam olduğu için P3 kısımlarının çok uzun süre tıkanmayacağını ön görüyorum, bu konuda sizin görüşünüz nedir?
  2- Filtrenin performansını ölçebileceğimiz bir cihaz mı?
  3- Şu anlık bekletme filtreleri yöntemiyle sterilize etmeyi düşünüyoruz ondan dolayı bu kadar filtre aldık ama bir diğer yöntem ise 70 derecelik fırında 30-35 dakika bekletmek. Bu Drager rd40 serisinin sıcaklığa dayanımı ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım. Sizin bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

  Annemin durumu nedeniyle video'yu hazırlamadan önce soruları cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Hem bu yüklü siparişi iade etme şansım veya daha fazla alma şansım da olur. Şimdiden teşekkürler.

  • Alp @acpcore

   Muhteşem, siz bu konuda oldukça bilgisiniz ve bu beni memnun etti. Konuyla ilgili tıbbi bilgim uzmanlık alanıma girmez ve bu konuda tüm doktorlara saygım sonsuz ama kendi uzmanlık alanım ise bu tür ekipmanlar.
   Fit test konusunda ekstra bilgili oluşunuz nereden geliyor? Bu iş benim uzmanlık alanım çünkü? Fit test i nereden biliyorsunuz yani, siz de bu soruya cevap verirseniz çok memnun olurum. Şuan Türkiye de bazı ilaç üretim firmaları hariç Fit Test cihazı bulunmamaktadır.

  • Alp @acpcore

   Sorularınıza cevap;
   1- Bahsettiğiniz p3 kabaca ffp3 e karşılık gelen (biri pasif diğeri aktif tabi doğrudan kıyaslama doğru değil) bir filtrasyon çeşididir. Biliyorsunuz her aktif filtrenin olduğu gibi bunun da belirlenmiş bir ömrü var. Aerosol maruziyeti tabi ki çok önemli bir etken, ama bu filtrelerin belirli bir yarılanma ömrü var, yapısı bozuluyor zamanı geçtikçe.) Bana izin verirseniz yarın bu sorunuza çok daha detaylı akademik olarak cevap verebilirim.
   2- maske perfomansı ölçülüyor, bunu da fit test cihazları ile yapabilirsiniz. TSI Portacount cihazlarını internetten incelemenizi rica ederim, Türkiye Distribütörüyüz. Sayfa linklerinde çok güzel bilgilendirme içeren ve dünya standartlarından bahseden pdf kaynaklar bulunmaktadır. Bir diğer markamız ise OHD, yakın zamanda Sensidyne bünyesine alınan firmanın da yine bu çerçevede hem maske perfomansı, hem de kişinin maskeye uyum perfomansını ölçen cihazlar mevcut. Filtre perfomansını direk ölçen bir cihaz bilgim dahilinde değil, filtreler genelde sertifikalı olarak geldiği için şimdilik güveniyoruz. Ek bilgi olursa sizi de bilgilendiririm bu konuda.
   3- Dräger in RD-40 modelinin teknik speklerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz, ben de ezbere bilmiyorum, sizin için Drägerdeki arkadaşlarıma sorabilirim fakat haftaiçini beklemeniz gerekecektir. Sadece kişisel yorum olarak; bu tür ürünler kişinin takacağı düşünülerek insanların çalılabileceği sıcaklıklar için uygun olup, bu tür fırınlamalarda yapısında bozulma meydana getirebilir. Sabun veya alkol virüsün protein kabuğunda bozulmaya yol açıyor diye biliyorum, biraz beklettikten sonra bu tür bir yöntem de düşünebilir. Yine bir başka düşüncem dişçilerin kullandığı benzeri bir starilizasyon makinası. Bunu da doktora danışmam gerek.

   Çok Güzel sorular ama videoluk değil 🙂 , anneniz gerçekten önemli bir görev yapıyor, başarılar dilerim.

   Eğer zamanınız olursa konuları araştırıp tam bilgi olarak dönebilirim.

  • Papa Emeritus @pope

   Daha önce maskeler hakkında bile bir bilgim yoktu ama doktorların ve hastanelerin bu konu hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu anladıktan sonra annemin doğru bir şekilde korunmasına yardımcı olmak için bol bol makale ve yazı okumak zorunda kaldım. O sırada fit test prosedürü hakkında bilgi edindim. Her seferinde fit test yapması hastanede imkansızdı ama en azından kullanacağı maske modelleri için bir defa fit test yapmasını istedim ondan dolayı iş güvenliği mağazalarını, fabrikaları arayarak ellerinde fit test ekipmanın olup olmadığını sordum fakat 4.3 milyonluk İzmir'de fit test yapan bir yer bulamadım. Bunun sonucunda da kullan at maskeler yerine yeniden kullanılabilen tam yüz maskelerine yöneldim. Yanlış bilmiyorsam onlarda filtreyi kapatarak havayı içeri çektiğinizde basınç değişimini hissediyorsanız ve maske içerisinde ki basınç bir süre sonra atmosfer basıncıyla eşitlenmiyorsa maske yüze oturmuş demek oluyor. Tam bir fit test değil tabii ki ama eldeki imkanlarla maalesef bu kadarını yapabiliyoruz, en azından klasik maskelerden daha güvenilir geliyor. Daha bu konu hakkında bol bol yazı okuyacağım ama yanılıyorsam düzeltirseniz sevinirim 🙂 Ek olarak Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim ama 3. soru hakkında ek bir bilgi daha rica edeceğim. Drager RD-40'ın speklerine baktım fakat sıcaklığa dayanımı hakkında bir bilgi bulamadım. Rica etsem Drager'de çalışan arkadaşınıza sorabilir misiniz?

  • Alp @acpcore

   @pope inceledim biraz, 65 derece altında sıcaklıklarda kullanılmak için uygundur diyor filtre için. Daha üst sıcaklıklar filtre katmanının yapısını bozuyor olabilir, yine de soracağım. Fıt test konısunda ise iki farklı yöntem vsr, qualitative ve quantitative. Basınç sistemi farklı bir yöntem, TSI portacount sistemi ile ppb seviyesinde dış ortam ve iç ortam havasını karşılaştırıyor ve maskenin içine ne kadar partikül girdiğine bakıyor. Eğer test edilen maskeye belirli miktarın üstünde partikül girişi varsa fail oluyor ve test sonlanıyor. Niosh un vs bu konuyla ilgili standardı var. İngiltere de var yine bir standart vs.
   Ülkemizde bu konuyu ise bilen kişi sayısı parmakla sayılacak kadar az, o yüzden şaşırdım sizin bilmenize, muhteşem!

  • Papa Emeritus @pope

   @acpcore Teşekkürler cevaplarınız için 🙂

  • Alp @acpcore

   @pope https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decontamination-reuse-respirators.html daha okuyamadım ama bunu gördünüz mü? Burada filtrelerin tekrar kullanılması için yapılan araştırmalar incelenmiş ve karşılaştırılmış, oldukça güzel bir çalışmaya benziyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @acpcore Okumuştum bunu. Daha öncesinde de Stanford'tan 2 araştırmacı benzer sonuçlar veren bir deneye yapmıştı https://aim.stanford.edu/covid-19-evidence-service/ . Bu tip sterilize etme yöntemleri maske sıkıntısının çok fazla olduğu yerlerde zorunlu ama biz büyük ihtimal bekletme yöntemini tercih edeceğiz. Bekletme yöntemiyle alakalı da İtalya'nın resmi kurumlarından birinde şöyle bir yazı var https://snlg.iss.it/wp-content/uploads/2020/03/COVID-Extended-Use-Reuse-of-PPE-and-N95-ext.pdf . ABD'den de birilerinin de aklına gelmiş bekletme yöntemi böyle ufak bir yazı paylaşmışlar ve italyanların aklına yatmış gibi gözüküyor. Bekletme yönteminin sıkıntısı hali hazırda elde bol bol maske veya filtre gerektirdiği için pek çok yerde kullanılması zor. Doktorlar günlük 1 maske alabilirse kendilerini şanslı sayıyorlar.

 • cgdincer @cgdincer

  merv 13 filtre nereden buluruz ?

 • eamedic @eamedic

  Doktorların büyük kısmı bu konuda eğitim almıyor, işin detayını, maske türlerini, kke düzeylerini, izolasyonu vs. çünkü bunlar genel tababet değil, özel uzmanlık alanları. Ben acil asistanı olduğum için kbrn eğitimi alıyoruz ve şimdi sahadayız. Bu konuyu kbrn koordinatörü ile birebir konuştum. Biz hastayla temasta d tipi elbise ve ffp3 üzerine cerrahi maske ile çalışıyoruz sebebi cerrahiyi sürekli değiştirerek ffp3 ün dış yüzünü korumak çünkü ben bir ffp3 ü 8 saat kullanıyorum nemleniyor ve 0.1 mikronluk koruyuculuğu sürdüremiyor, önünde de tam yüz siperlik oluyor. Ama hastayla teması olmayan bölgelerde ffp1 ya da cerrahi maske takıyoruz ki yeterli. Niye reusable olmayan maskeleri tekrar kullanmaya çalışıyoruz çok saçma değil mi?? Bu konulara çok girmek istemiyorum ama CDC bile disposable ffr lar için dezenfeksiyon kılavuzu yayınladıktan sonra ki girişte kapasite üstü durumlardan bahsediyor, herkes bir şekilde bozmadan maskesini tekrar güvenle kullanma peşinde ne kadar tam güvenemesem de link bırakıyorum faydalı olabilir: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decontamination-reuse-respirators.html

  • Alp @acpcore

   Çok güzel link, ben bunu yakalayamamışım, bir çok şekilde sterilize etmek için test etmişler ve bunu da raporlamışlar. Detaylı şekilde okuyacağım.
   Hastane ortamı için P3/FFP3 gerekiyor zaten, virüs için önerilen maske o. Ancak FFP2 nin filtreleme perfomansının covid-19 patojeni için yeterli olduğunu bşlşyoruz, por çapı yeterli geliyor.
   0.1 mikron koruyuculuğu yoktur, 3 lerin koruyıculuğu 0.007 dir, 2 ler ise 0.05 e kadar korur.
   Ffp1 ise direk hastayla olan temasta iş yapmaz. Eğer ortamda damlacık şekilde yayılmış patojenler varsa 1 bunları filtreleyemez. Bir çok makalede cerrahi maskenin n95 lerle aynı perfomansta filtreleme yaptığını gösteriyor, incelemenizi tavsiye ederim.
   Son olarak bir çok uluslararası firmanın Türkiye temsilcisinde konuyla ilgili duayen isimler var, bu isimler her saniye hastanelere, doktorlara vs yardımcı oluyorlar zaten. Eğitimler yapılıyor ve/veya doğrı ekipman kurulumu anlatılıyor. Daha önceden yapılamazmıydı, yapılabilirmiş, insan başa gelince anlıyor bazı durumları. Doktorların KKD konusunda da, bu tür salgın hastalıklarda acil eylem planlarının da ne kadar gerekli olduğunu görüyoruz.
   Size kesinlikle katılıyorum işlerinin veya uzmanlık alanlarının bu olmadığına ama bu tür salgınlarda ön planlama olarak bence bundan sonraki süreçte bu tür eğitimler verilmeli. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim

  • eamedic @eamedic

   @acpcore aslında kbrn eğitimleri veriliyor il içi eğitim ama bizim genlerimizde var ne işimize yarayacak düşüncesi 😀 biz ilk vakadan bir ay önce tam teşekkül hazırdık ama iş genişleyince herkes söz sahibi oldu ve ortalık karıştı. Çok yayın var çok bilgi var hangisine inanacağımızı şaşırdık. Mesela bir yayında ffp3 ün 0.1 mikronu yakaladığı için 120 nm olan hayvancığı yakalayabilen tek maske olduğunu ancak hayvancığın damlacık içinde olmadan transport edemediği için 5 mikrona kadar olan porların bulaşı engellediği idi ama hangi yayın hatırlayamadım. Endüstriden birilerinin bunu açığa kavuşturması süper olur 👍

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @eamedic @pope @acpcore
   En mantıklısı UV gibi duruyor. Senelerdir medikal sektörde de kullanıldığı için, hazırda cihazlar mevcut zaten. Şu tarz bir cihaz iş görür sanırım:
   https://urun.n11.com/buhar-ve-sterilize-makinesi/charmvit-professional-cm9007-uv-steril-cihazi-P366400954

  • Papa Emeritus @pope

   @ufkabakan UV’nin giremeyeceği kör noktalar sıkıntı. Attığınız linkteki cihazın ise kendisine faydası olacağını düşünmüyorum, Ali Express ürünü gibi bir şeye benziyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @pope UV işlemini farklı şekillerde koyarak en az 3 kere yapın deniyor zaten. Kör noktaları engellemek adına. UV sterilizatörleri de aslında çok basit cihazlar, işi yapan bir tane lamba ve onun ışınlarının dışarıya çıkmasını engelleyecek bir kaptan ibaret.

  • Papa Emeritus @pope

   @ufkabakan Her UV maalesef aynı güçte değil. Profesyonel bir cihaz olmadığı sürece bu kadar ciddi bir işte kullanmak sakıncalı.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Hocam videoyu çekmeye başladınız mı bilmiyorum ama ben de ekleyeyim hiç olmazsa. Şimdi bu normal uygun fiyatlı, 3 katlı diye geçen maskeler anladığım kadarıyla virüsten bizleri korumuyor. Tek getirisi taşıyıcı veya hasta olan kişilerin etraftakilere bulaştırma ihtimalini düşürüyor. N95 maskeler için de ventilli olayı varmış galiba. Bunlar içeriye aldığı havayı filtrelerken dışarıya verdiği havaya filtreleme yapmıyormuş zannedersem. Yani biray enfekte ise çevresine de bulaştırabilir bu maskeyi takmasına rağmen öyle mi? Bir son bir soru olarak babam normal 3 katlı maskeyi takmadan önce kolonya sıkıyormuş. Bunun bir zararı veya faydası olur mu?

  • Alp @acpcore

   Kolonya neden ve nereye sıkıyor?
   Cerrahi tip maskeler korumaz diye birşey yok, aksine korurlar, enfektr olmamış insanlar için kullanılabilir.
   N95, ffp2 maskeler, respirator diye geçer, hepsinde ventilasyon sistemi vardır.

   http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/04/commentary-masks-all-covid-19-not-based-sound-data

   Herkesin kesinlikle bu araştırmayı okumasını öneririm. El bezlerinden yapılan maskelerden tutun tğm maskeleri ve respiratorleri karşılaştırıyor.

  • Murat Şentürk @senturkmurat1999

   @acpcore maskenin üzerine sıkıyor kolonyayı.

  • Alp @acpcore

   @senturkmurat1999 yani temizlemek için ise maskeyi, patojenleri kolonya ile ne kadar öldürüyoruz ve tekrar kullanıma o maske uygun mu ayrı bir case. Daha ağzına takarken sıkıyorsa bir anlamı yok kolonya koklamaktam başka, ayrıca tehlikeli çünkü tüm broşları ciğerine kolonya partiküllerini çekiyor ve bilşyorsunuz kafa gğzel yapması kolonyanın içerdiği kimuasallardan dolayı. İkincisi çok uçucu içeriğindeki alkol, kolonya kokusunu duymanızın sebebi bir süre daha içeriğindeki esanslar koku yaymaya devam ediyor ama kolonyanın temizleme süreci bir kaç saniyedir.

 • CKabil @moshck

  Benim merak ettiğim bir konu var. Hava kalitesi izleme istasyonunu netten takip ettiğim süreç içerisinde Hatayda bulunan istasyonun havayı çok kalitesiz ve zehirli olarak gösterdiğini gördüm. Sizce bu durum doğru mudur yoksa sistemde hata mı olmuştur?

 • Mustafa Kaya @mky

  @acpcore

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Maske satın almanız gerekmiyor. Sentetik olmayan, pamuklu bezden çok rahatlıkla maske yapabilirsiniz." dedi.

  Sizin buna yorumunuzu merak ediyorum.

  • Alp @acpcore

   bir türlü çekip youtube a yükleyemedim, çok zor şeymiş. çok unprofessional (türkçesini bulamadım) olacak normal telefon ile çekip, instagram story si gibi de yüklersem, onun için de bir türlü setupı halledemedim, bir de işler acayip yoğun allah nazardan saklasın.

   Şimdi olay basit aslında, şöyle açıklayayım size;
   - birinci olarak olay şudur ki, bu hastalık / disease / salgın herneyse damlacık enfeksiyonu ile havadan insandan insana bulaşıyor. Şimdi olayı çok genelleyelim, havada gözümüzle gördüğümüz ve görmediğimiz bir çok partikül var, ve bu partiküller havada uçuşuyor, belli bir zaman sonra bir yere konuyor veya ortamdaki hava akımı ile tekrar havaya kalkıyor veya bir yerde kümeleniyor. herhangi bir şey olabilir, en basitinden sizin vücut kılınız veya bakteriler, mikroplar ve tabi ki virüsler. Her bir virüs veya havada uçuşan partikülün belirli bir boyutu var, çok ufak oldukları için genelde biz bunları mikrogram cinsinden değerlendiririz, nanogram boyutunda olanlarda var veya daha büyükleri. Şimdi genel ifadeler tamam mı? İkinci kısma geçelim.
   - ikinci kısımda, açıklamak istediğim olay, bizler nefes alan canlılarız ve burnumuzla ağzımızla akciğerlerimize temiz havayı çekip, oksijeni kullanıyoruz, daha sonra vücut çevrimimizle bunu co2 olarak dışarı veriyoruz. tabi buradaki matematik bizim derslerde gördüğümüz teoriden farklı işlese de şuan dersleri baz alalım. tabi ortamda nefes alırken her aldığımız nefes de ortamdaki havayı ve havanın içinde bulunan partikül vs ne varsa ciğerlerimize çekiyoruz. (Çok önemli not: kokularda birer partiküldür, koku partikülü veya duman da o şekilde, zaten sigara dumanıysa mesela içeriğinde bir çok gaz mevcut, o şekilde düşünün, havadaki herşey!) Şimdi içimize çektiğimiz havanın tabi ki büyük partikülleri burnumuzdaki mukozonik yapı veya gözlerimizdeki işte koruma yapısı vs tarafından dış etkenlere göre bizi koruyor ve teması kesiyor. Ancak belirli küçük partiküller ciğerlerimize gidiyor. Burada en önemli nokta, özellikle partiküller küçüldükçe ciğerlerimize gitme ve ciğerlerimizin daha iç noktalarına erişmesi daha kolay oluyor. Yani en küçük partikül her zaman bizim için en tehlikeli olanı. bu kısım da genel ifadelerle yeterli, üçe geçelim ve artık bu bilgileri toparlayalım. (bu kısım işte bizim İSG alanında ilgilendiğimiz kısım, bu kısımla ilgili size sayfalarca yazarım yani, asbest i var bu işin, hem toz hem gazla alakalı durumlar var, konu derya deniz yani)
   - Üçüncü kısım da şu şekilde, biraz önce bahsettiğimiz virüs de patejonik bir yapı olarak (mikroorganizma değil çünkü mikroorganizma yaşayan bir canlı, virüs ise yarı ölü diyebiliriz) belirli bir boyutta ve yapıları gereği çok küçükler. sonuçta bizler bu virüs eğer ortamda ve havada asılı biçimde ise ve bizler de ortama girdiğimizde burnumuzdaki veya gözümüzdeki yapı bu kadar küçük partikülleri engelleyemeceği için enfekte olma ihtimalimiz artar. Bunların hepsi birer ihtimaldir, çünkü o ideal an tıpkı dölllenme gibi, doğru zaman, doğru nefes, doğru ciğerlere gitmesi ve yapışması (veya kan sistemine karışması vs gibi) bunların hepsi ihtimaldir. Ancak %1 ihtimal bile bana göre her zaman 50'dir, ya olursun ya olmazsın. bilemediğin bir şey için %1 olursun gibi birşey söylemezsin, bildiğimiz ortamda biri enfekte ise ve havaya konuşurken/öksürürken veya farklı şekillerde ağzında veya nefesindeki virüsler yayıldığında sizi enfekte etme riski vardır.
   - Dört ve artık yoruldum bitiriş, bakan beyin söylediği maskeler veya ev yapımı hepsi için geçerli, belirli partikül boyutlarını filtreleyemediği sürece bir anlamı yoktur. sonuçta yine nefesinizle o partikülleri alma ihtimaliniz vardır. belki bazı ürünlerle sadece riski düşürürsünüz ancak 0'lama ihtimaliniz yoktur. yani bilemediğiniz için de yine felseme göre enfekte olup olmamanız %50'dir.

   Ancak bu durumun farklı yönleri de var. Covid-19 virüsünü ele alırsak bildiğimiz şey, havada asılı kalma durumu çok yüksek değil, ondan dolayı direk hasta ile yakın temasta bulunmayan bir kişinin havadan bu hastalığı kapma olasılığı az (bakın 0 değil ve oran veremiyorum, hep 50 gibi düşünün). Ancak bu meret bulunduğu eşyaların üzerinde yapışıyor ve daha sonra sizler bunu elle veya farklı şekillerde temasınız ve farketmeden bu teması ağzınıza, gözünüze götürmeniz büyük bir enfekte riski. O yüzden WHO sürekli bir maske gerekli bir değil diyor, çünkü maskenin yüzeyine yapışan virüs (ki bu da ihtimal) doğru bir biçimde ve eldivenle hemen yok edilmediği sürece, takan kişiyi enfekte etme riski bulunuyor. Hele bunu evinize götürüp, tekrar kullanmaya çalışırsanız bu risk büyüyor.
   Yani eldiven ve dış ortamdaki eşyalarla temasın minumum olması gerekiyor doğru korunma için. Ne vardı daha başka düşünüyorum, hmm.
   Evet, virüsle alakalı en önemli nokta kimin enfekte olup olmadığını bilmediğiniz. Çin'de maskenin zorunlu tutulmasının sebebi de bu. Çin, özellikle şehir merkezleri çok kalabalık ve çok fazla toplu taşıma kullanan insan var, şimdi yukarıdaki yazıyı hep normal, hasta olmayan insanlara yönelik gibi yazdım, hasta olarak bakıldığında, hastanın muhakkak en az virüsü filtreleyebilen n95 (ffp2) %95 demek, anlatırım isterseniz ayrıntısını, maske takması ve kesinlikle kendini diğer insanları enfekte etmemek için izole etmesi gerekiyor. Ama çoğu insan bu rahatsızlığın vücudunda olduğunu bile bilmediği veya çok hafif geçirdiği için, diğer insanları enfekte edebilecek saatli bomba olabiliyor. tamamemiyle imun sistemi ve bünye olayı.

   Çok uzun oldu biliyorum, ülkemizde kimse okumayı da sevmiyor, ama yine de sizlere söz verdim video diye, video da bu çerçevede hazırlayacağım ama hazırlasam bile yukarıdakilerden daha başka ek bir bilgi veremem ayrıntı harici. temel olarak herşeyi yazdım sanırım.

   virüs maskesi diye bir şey yoktur. hele hele internette satılan siyah bez parçaları (siyah olan çoğu şeyden uzak durun, kullanılan boya kanserojen olma ihtimali vardır, bu da size ek bilgi olsun, hele hele merdiven altı üretim %50 kanserojendir ve ağzınıza sürekli temas da bulunmasını istemezsiniz) virüs maskesi diye satılıyor ya deliriyorum. n95'de n100'de veya eu standartlarına göre p3, ffp3, ffp2 vs hiçbiri virüs o şu bu maskesi değildir. hepsinin filtrasyon sistemi vardır, bu filtrasyon kısmına göre ortamdaki belirli partikülleri filtrelerler. olay budur. bu konuda daha fazla teknik detay bilmenize de gerek yok. n95 maskeler hastane ve doktorlara ihtiyaç dedikleri de şu, hastalarla sürekli yakın temas kuracakları için çok büyük ihtimalle enfekte olmaya adaylardır, bu kişilerin sürekli maske kullanması gerekir.

   Doğru maske kullanımı vs ise ayrı bir olay, sakalınızın vs olmaması gerekiyor onun için. ama o standartları falan anlatırım da size, bizim daha agalar n95'leri çekmiş, sonra indirmiş ağzından yakmış sigara pöfür pöfür. yani gerizekalıyım diye hönkürse daha az iğrite edici olabilir. böyle salak olmamak lazım.

   Last but not least; pamuk parçaları, bez parçaları gibi şeyleri taktıktan bir süre sonra, nefesiniz içeride kalacağı için ister istemez ıslaklık ve rutubet olacaktır ağız ve burun çevrenizde. bu tip ortamlar ise virüslerin bakterilerin en sevdiği yerler. WHO'nun dikkat çektiği bir başka kısım da bu. siz zaten ortamdaki virüsleri bu tür maskelerle filtrelemiyorsunuz, bir de gidip bu tür maskeleri takıp, ağız çevrenizden belki gelip geçecek olan virüsler ve bakteriler için de sağlıklı bir ortam hazırlıyorsunuz.

   Doğru maske kullanımı zordur. n100 maskeler ile perfomanslı bir iş yapamazsınız, nefes almak da bile zorlanabilirsiniz bir süre sonra.

   Tüm bunları dert etmemek ve ailenizden birisini kaybetmeye neden olmamak için evde kalın, sağlıkla kalın. İyi geceler. @mky @zakt111 @moshck @senturkmurat1999 @eamedic @ufkabakan @pope @cgdincer @ofis @semmih @yttrium @christian-bale @krycek @teknostil @tozluraflar @onurery @ahmet-faruk @hamitozlu

  • Alp @acpcore

   @acpcore hızlı yazdım, okunması zevkli olsun dedim, ingilizce türkçe ifadeleri bilerek düzeltmedim, sokak ağzıyla, umarım birisine bile faydam olursa ne mutlu. Varsa bir isteğiniz, arzunuz, istediğiniz zaman sorabilirsiniz arkadaşlar. Sadece bildiklerimi söylerim, bilmediğimi de bilmiyorum derim, şarlatanlar gibi türk insanı geni güçlüdür diye işkembeden sallamam. ^^

  • Alp @acpcore

   @acpcore ppm= milyonda bir partikül demek, bizim neredeyse işimizin herşeyi bu ifadeler. 1000ppm ise 1mg/m3'e eşit. herhangi bir tanım için ppm ifadesini kullanabilirsiniz. ortamda 20ppm azot dioksit gazı var dediğinizde, o ortamda bulunan toplam havanın içinde 20ppm'lik azot dioksit partikülü olduğunu ifade eder. mg/m3 ise 1 m3'de kaç mg o ölçtüğünüz şeyden olduğunu gösterir. mg'ı isterseniz ug, ng gibi ifadelere de çevirebilirsiniz.
   ppb ise milyarda bir partikül demek. aynısını düşünün ancak çok çok daha hassas ve küçük birimleri ifade etmek için kullanılır.
   Peki PM2.5 - PM.4 - PM5 - PM10 nedir derseniz, ekteki resimde çok güzel anlatıyor, PM2.5 - 2.5mikrogram ve altı tozları ifade eder. PM2.5 filtre demek de şu demek, filtreniz 2.5mikrogram ve üstü tozları tutuyor demek.
   En tehlikeli tozlar yukarıda dediğim gibi, küçüldükçe broşların içine gitme olasılığı artıyor ve tehlikelilik artıyor. Bu partiküller kalp ve damalar hastalıklarından tutun bir çok kanser çeşidine kadar sizi hastalandırma riskine sahip. Biz ise ne yapıyoruz şirket olarak, bu tip ortamlarda özellikle sanayide sürekli gaz ve tozlara maruz kalan işçilerin ne kadar kaldığını ölçmek ve onlara doğru ekipman sağlayabilmek için 1996 yılından bu yana Türkiye'de cihaz sağlıyoruz. Açıkcası bu çok küçük bir sektör, hali hazırda 2011-2013 yıllarında özellikle ÇSGB altında İSGÜM'ün aktive olmasıyla ve dünyadaki bir çok standardı getirmesiyle birlikte sektör canlandı, laboratuvarlar kuruldu ancak hali hazırda işyerlerindeki bilinç düzeyi çok düşük. Sırf bunları yükseltebilmek için, gece gündüz çalışıyoruz, bizim için müşteri diye bir kelime yok, zaten sektör küçük diyorum ya herkes birbirini tanıyor, herkese ücretsiz eğitim sağlıyor, her konuda destek oluyoruz.
   Babamın sözü ve hayatımdaki en önem verdiğim cümle, bilginin para ile satılamayacağı. O yüzden size de tavsiyem, bildiklerinizi (ama doğru bildiklerinizi) anlatmaktan çekinmeyin, bilgiyi para ile satan ahlaksızlara prim vermeyin. (özel okullardan bahsetmiyorum, danışmanlık adı altında özel sektörde yüzbinlerce lira haksız kazanç elde edenler olabilir belki radarıma giren).
   Teşekkürler tekrar.

  • eamedic @eamedic

   @acpcore elinize sağlık güzel bir yazı olmuş, bence blog olarak yazın, hatta teknik detaylardan bolca bahsedin çünkü bilen birinden teknik detayları duymak daha anlamlı mesela p3 maske nasıl dezenfekte edilir, filtre ömrü nasıl arttırılır, hidrojen peroksit buharı por yapsını bozar mı ya da plastik maskeleri eritir mi, ffp3 maske yüzde kaç nemde işlevini yitirir mesela gibi. Bilgiye aç olduğumuz bir konu, ben bugün 7 makale okudum covid ile ilgili sizin yazınız on sayfada olsa okurum 😃 teşekkürler bilgiler için.

  • ofis @ofis

   @acpcore maskeleri ütü buharıyla dezenfekte etme çözümüne yorumunuz nedir?

  • Alp @acpcore

   @ofis bilmiyorum, yarardan çok zarar getirebilir maskeye buhar vermek zanımca. Kusura bakmayın mesajınızı şimdi farkettim

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @acpcore Hocam PM derecesinin FFP standartında bir denkliği var mı? Çinli üreticilerde PM2.5 şeklinde satılan bazı maskeler var, FFP1 dengi mi oluyor bunlar? Yoksa FFP2 mi? Bir üretici de tanıtım sayfasında KN95 ile PM2.5 aynı değildir, KN95 çok daha üst sınıf bir maskedir şeklinde özellikle belirtmiş. Kararsız kaldım, kişisel kullanım için Çinden maske getirme aşamasındayım, elimdeki FFP2 maskeler tükeniyor maalesef.

  • Alp @acpcore

   Var tabi ki. KN95 diye birşey yok öncelikle 🙂 Çinlilerin uydurması. Çakmadır, aman diyim.
   N95 bir standarttır. N80 - N90 veya N100 gibi çeşitleri vardır. Bu noktada yapacağınız uygulamanın çeşitliliğine göre maske ihtiyacınızı seçebilirsiniz. Diyelim ortamda yağ bujarı varsa, farklı tip bir maske seçilir. N genel olarak US standardıdır ve Niosh gibi kurumlar onaylar. FFP ise EU standardıdır. FFP-1 2 3 gibi farklı standartları vardır. Bu standartlar sadece pasif dediğimiz maskeleri betimler, tam yüz yarım yüz veya farklı tip maskeler ayrıca sınıflandırılır. FFP-1 ve N-100 %99 veya %100 filtreleme yapar, tekabül edilen standartların en yüksek koruması vardır, yanlış bilmiyorsam 0.007 mikrona kadar tüm tozları filtreler. Zaten bundan küçük partikülleri filtrelemek çok daha zordur ve farklı tip cihazlar kullanılır ki uzmanlık alanım değil. İkincisi FFP2 veya N95 hemen hemen denktir. %95 e tekabül eder. Yaklaşık filtreme perfomansı 0.05mikrondur yanlış bilmiyorsam yine, korona virüsü partikül boyutu ise bundan büyüktür o yüzden tam gerekli filtrelemeyi sağlar. Full filtreme diye birşey yoktur, yaparsınız tabi ki, en basitinden jelatin ile ama boğulyrsunuz nefes alamayacağınız için, o ventilasyon kapakları n95 lerin üstündeki bu işe yarar. N95 i sürekli duymanızın sebebi US ürünü okan 3M gibi markalar daha popülerdir ondan dolayı

  • Alp @acpcore

   Çin den hele FFP2 gibi bir maske kullanmak zorunda olduğunuz bir yerde çalışıyorsanız ben olsam kesinlikle güvenmezdim. Ben de bugün evde maske üretirim size n95 diye satarım, bu dolandırıcılıktır. CE iaretinin arasının açık yazılıp milletin CE sertifikasyonu olmayan ürünlerle kandırılması gibi

  • Alp @acpcore

   PM 2.5 dediğiniz, partikül boyutunın 2.5mikron oldugunu gösterir. Bu maskelere göre cok kabadır tabi, insan sağlığı için çok önemlidir. Onu da ayrıca anlatırım

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @acpcore Çin den getirtmek dışında bir alternatifim kalmadı maalesef. Devletimiz FFP2/N95 maske satılmasını yasakladı, elimdeki Cerrahi maske ve FFP2 ler ise giderek azalıyor. Haftada bir hatta 2 haftada bir markete çıksam bile kullandığım maskeler tükenecek. Tükenmeden yenisini koymam lazım. Örneğin şu maskeler den almayı planlıyorum şuan:
   https://www.aliexpress.com/item/4000801084181.html
   https://www.aliexpress.com/item/4000785422526.html

  • Alp @acpcore

   @ufkabakan pardon, sağlıkcı mısınız veya sürekli dışarı mı çıkmanız gerekiyor işiniz nedeniyle? Eğer evde iseniz ve sadece markete çıkıyorsanız asgari hijyen şartlsrına muhakkak çnem gösterin, sokakta kimseyle uzun uzun muhabbet etmeyin, ağzınızı gereksiz yere açmayın market ortamında. Basit cerrahi maske ve eldiven sizi markette veya kısıtlı süre için dışarıda fazlasıyla korur. Düzgün üretilmiş cerrahi maskelerin ffp2 denkliğinde oldugunu gösterir araştırmalar var

  • Alp @acpcore

   @ufkabakan hocam aliexpress den bişi göstermeyin veya almanızı tavsiye etmem, hele böyle maske falan konularında. Çin drn bu şekilde getireceğiniz hiçbir maskenin de hiçbir şeyine güvenmeyin, ben olsam kutusunu bile eve sokmam.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @acpcore Sağlıkçı değilim ama hafta 1-2 kez dışarı çıkarken bile FFP2+bir kutu eldiven ile çıkıyorum. Ben daha şubat ayında kendime 50+ adet cerrrahi maske almıştım italyan malı diş cerrahisinde doktorların kullandığı ürünlerden. Ben bu salgının daha da süreceğini düşünerek ileriye dönük hareket ediyorum. Kendime 5 maske alıyorsam 5-10 tanede eşe dosta almak zorunda kalıyorum. Ben de olduğunu bildiklerinden istiyorlar, boş çevirmiyoruz. O sebeple en azından 3 katlı kaliteli cerrahi maske seviyesinde FFP2 dengi ürün bakıyorum.

  • Alp @acpcore

   @ufkabakan artık bulmak çok sıkıntı. Söylediğiniz ürünler şuan imkansız. KKDZ tedarikçileri hariç kimse veremez size. Bulunan ürünler ise çok kalitesiz. Tek çözümü dışarı çıkmayın, çıkmak zorunda kalırsanız da eski stoklarınızı kullanın.

 • qubit @qubit

  Bu konuyu not almıştım. Bir gelişme oldu mu? Yani video vs çektiniz mi?
  Doğrusu TS ile bir video çekilse çok iyi olur diye düşünüyorum.

  • Alp @acpcore

   Yukarıda sayfalar dolusu yazı paylaştım, okuma şansınız oldu mu acaba? Video çekemedim çünkü sadece video çekmek değil, onu editlemek vs de bir iş ve onu yapacak bir ekipmanım şuan yok, açıkcası çok bilmiyorum da bu işleri. Onun yerine yazı yazdım. Kaldı ki çok kişi izleyecek ve yararlanacaksa pekala öğrenip çekebilirim video ama bir iki kişi izleyecekse yazı yeterli olur siye düşünüyorum

  • qubit @qubit

   @acpcore Bir iki hafta evvel konunun tamamını okuduğumu sanıyorum; geçen haftakileri de yeni okudum, arada bir yerde video hakkında bir not mu vardı? Bakayım tekrar, herhalde gözümden kaçtı.

   Elbette video işi zor iş o nedenle ikinci satırdaki cümleyi kurdum: TS'nin canlı yayınları da oturmuşken ona konuk olmayı düşünmez miyiz? Yazıları taş çatlasa 100-200 kişi okumuştur. Google'da da SEO yüzünden maske diye birisi aratsa önce gazetelerin boş içerikleri servis edilecek. Belki 3. sayfada burası çıkar. Video olunca en az 7-8 bin kişiye ulaşıyor. LP'li bölüm ise 20-25 bin kişi. @gamsizm'ın da dikkatini çekeyim.

  • Alp @acpcore

   @qubit ben sorunuza hızlı bir şekilde cevap veriyim kendi tarafımla ilgili olarak; 1.cisi TS bir teknoloji yayını, genel olarak son tüketiciye hitap eden ve markaların ürünlerinin pazarlamasını sağlayan bir hizmet kuruluşu. Bunu yaparken de kendi kanalları üzerinden farklı konularda da görüşlerini paylaştıkları doğru. Ancak bu konu farklı. Bu tamamiyle konunun uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve tartışılması gereken bir konu. Diyelim bir kişi çıktı ve konu hakkında doğru veya yanlış bazı bilgiler aktardı, TS ve TS'de yayındaki kişiler doğru veya yanlış diyecek bilgi altyapısına sahip olduğunu düşünmüyorum çünkü kendi uzmanlık alanları değil.
   Benim tarafıma dönecek olursak bakın bu yazının başından beri yazmaya çalıştığım şey "Ben herhangi bir şekilde x veya y marka maske öneremem", benim yapmaya çalıştığım çok olağan şekilde var olan yanlış bilgileri, özellikle KKD konusunda, doğrularını size aktarmaktır. Yani bu da nasıl, işte FFP1 nedir 2 nedir, farkları nedir, işte PPM nedir gibi bu sektörün A-B-C'si dediğimiz konuları doğru şekilde size aktarmak ve yanlış bilgilerin önüne geçmektir. Bakın yukarıda bir arkadaş annesi doktormuş, neredeyse konuyu en az benim kadar hakim olduğu muhakkak.
   Son olarak ben medikal sektöründe çalışmıyorum, ben sağlık çalışanı da değilim, benim sektörüm daha farklı ama bu belirttiğim sektörlerle de kesiştiğimiz alanlarımız var, ben açıkcası konuyu bilen kişilerin doğru platformlarda konuştuğunu görmedim, aksine konuyu bilmeyen insanlar konuşuyor veyahut hep çok temel bilgiler tekrarlanarak konu hakkında detaylı bilgi verilmiyor.

  • Alp @acpcore

   @qubit Çok uzatmak istemiyorum açıkcası, son olarak size şu bilgiyi verebilirim, devlet biliyorsunuz maske satışını inanılmaz bir rant döndüğü için sonlandırdı. Bunun çok temel sebepleri olduğu gibi, bunun avantaj ve dezavantajını da yaşayarak görüyoruz. TV'deki kişi maskenin hiçbir yerinin açık kalmamasını öneriyor ki doğru bilgi ancak verilen maskelerde görüyoruz ki en basitinden burnu tam kapamak için bir tel bile yok, kaldı ki maskenin metaryali olması gereken cerrahi sınıf bir kumaş değil. Tabi ki 1>0'dan, haberlerde izliyoruz diğer batılı ülkelerin hallerini ama onlar öyle diye biz farklı bir yorum yapacak değiliz, doğru bildiğimizi, diğer insanlara aktarıyoruz hepsi bu.
   Kısacası bana bu konudaki tüm soruları sorabilirsiniz ama hangi maske iyidir veya şu maske mi daha iyi yoksa bu mu gibi sorular sormayın lütfen. Sağlıklı günler dilerim

 • Alp @acpcore

  İşinize yaradıysa bilgiler ne mutlu. Sorunuz varsa sorabilirsiniz, dilim döndüğünce cevaplarım. Dezenfektan için HOCL konusunu araştırın eğer ilginiz varsa, iyi geceler