Ssd ye zarar vermeden, f-disk gibi wipe gibi adını unutturacak kadar sıfırlamak istiyorum 😀. Bunu zarar vermeden nasıl yapabilirim ? (250gb samsung 850 evo)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 10 daki ev grubu sorunu çözülemedi gitti. Bu sefer hiçbir şekilde çözemedim. Dahiyane çözümleri ise “temiz kurulum”. Windows ile şirketlerde fln ağ kuranlar nasıl başa çıkabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 17
 • uçuştakipilot @ucustakipilot

  Ben windows 10’da ekranı komple kapatmak istiyorum ama yapamıyorum. Önceden yolu vardı ama artık bulamıyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Ev grubu falan niye kullanıyorsunuz ki? Aynı ortamda aynı ip grubunda yer almanız ve çalışma grubuna herkes aynı ismi verir ise görebilmesi lazım.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  ev grubu kadar s.çık bişey görmedim. en güzeli ağ paylaşımı açıp, aynı çalışma grubunda klasör paylaşmak. klasöre bağlanırken şifre sorabilir. bunu istemiyorsan gelişmiş ağ ayarları / özel ağ ayarlarından şifre korumalı paylaşımı kapat. klasörü paylaşırken de everyone ı seç bitti.

  • eamedic @eamedic

   Ağda paylaştığım klasörleri görmek için ağdaki diğer pc yi tıkladığımda bilgisayara erişilemedi uyarısı alıyorum ev grubu kurunca çalışıyodu. Aynı çalışma grubunda ortak klasör oluşturma işlemi yapmadım hiç nasıl yapılıyor bir de bu şekilde ağda yazıcı paylaştırabiliyor muyum? Hiç sevmiyorum şu ağ işlerini 🙂

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @eamedic aynı ip ve subnet segmentinde olması lazım. klasörü paylaştığın makinada ki gelmiş ağ kısmına da bir gözat.

  • lterlemez @lterlemez

   @ronniejamesdio Ben de aynı şeyi söylüyordum. Siz daha detaylı anlatmışsınız. W10 olduğu için çok detaya girmek istemedim. Menülerinden nefret ettiğim için bulaşmak istemiyorum 10’a…

  • eamedic @eamedic

   @ronniejamesdio @lterlemez laptop çalışma grubu olarak ev ağı masaüstü workgroup görünüyor şimdi ağdan yazıcı paylaştıramıyorum masaüstü ağda laptopu görüyor ama laptop desktopu görmüyor 🙂🙂

  • eamedic @eamedic

   @ronniejamesdio @lterlemez ikisinide ev ağı çalışma grubu yaptım birbirlerini görüyorlar ama iletişime izin vermiyor. Masaüstüne kurulu yazıcıyı paylaştım yazıcı ayarlarıda açık ama ağda yazıcıyı göremiyorum 😔

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @eamedic ev ağından çık, yukarda dediklerimi yap.

  • eamedic @eamedic

   @ronniejamesdio çok sağolasın dediklerini yaptım klasör paylaştım bilgisayarımı görüyor tıklayıp girmeye çalışınca bu aygıt çalışmıyor dedi. Aynı işlemi bu sefer sürücüyü ağa açtım everyone tam denetim verdim, korumalı paylaşımıda kapadım laptoptan ağdaki sürücüye bağlanmaya çalışırken yine aynı hatayı verdi yazıcıyıda tam yetki paylaşıyorum onu da görmüyo ne menem bişey yaa. Ama teşekkürler tekrar bu dediğiniz yöntemleri denememiştim daha önce hiç çalışsa bir daha ev grubu ile uğraşmazdım.
   Edit: Tüm cihazlar ve modeme reset attım şu an çalışıyor ağda eski usül ortak klasörler belirdi onları görüyor ama benim paylaşıma açtıklarımı görmüyor 😊. Yazıcı çalışıyor benim için mühim olan o. Peki şifreli korumalı paylaşımı kapatmanın güvenlik açısından zararı var mı?

 • KARAsinez @karasinez

  İntranette çalışan makinelerde zerre sıkıntı çekmezken internetteki makinelerin biri çay ocağı diğeri ütü gibi tepki veriyor ağ paylaşımında.

Yabancı sitelere bağlanmakta ve veri indirmede sıkıntı yaşayan var mı 14 mbit gözüküyor şu an download hızım. Yurtiçi sitelerde canavar gibi çalışan internet yurtdışı sitelerde çalışmıyor teamviewer indirmeye çalışıyorum 10kb ile çekiyor mail.ru dan bir veri çekmeye çalıştım o da 40kb ile çekiyor. Chrome ve edge te denedim aynı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mac’e spss 24 yüklemeye çalıştım bugün, mount ediyor tıklıyoruz kullanıcı şifresini soruyor, şifreyi girip ok dedikten sonra alttaki barda programın simgesi zıplıyor zıplıyor ama sonra bir şey olmuyor. Dil değiştirme önerisini uyguladım işe yaramadı, başka bir mac te denedik onda da olmadı yüklenmiyor. Birisi sierra diğeri capitan. Bir de bu terminal denen şey ne tam olarak anlamadım. Daha önce karşılaşıp sorunu çözmüş birileri varsa yardımlarına müteşekkir olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Terminal, Windows’ta MS-Dos penceresi gibi düşünebilirsin. Linux’un command prompt işlemleri yapabilmenizi sağlar. SPSS biraz sıkıntılı bir yazılım Mac’de, çünkü java bağımlı bir yazılım.

  • eamedic @eamedic

   Evet sonradan fark ettim bende java kurulu değilmiş sistemde şimdi deneme şansım yok cihaz benim değil, bir de ibm in sitesinden fix pack 1 indirdim ama ondan da çok umutlu değilim çünkü bizdeki fix pack 2 imiş zaten.

  • lterlemez @lterlemez

   @eamedic Umarım SPSS yeni versiyondur, çünkü Apple hemen kesiyor desteği yeni java çıkınca. O yüzden de SPSS’i kurduktan sonra dikkatli olun. En ihtiyaç duyulan zamanda elinizde kalmasın SPSS.

  • lterlemez @lterlemez

   @eamedic Fix pack’ler genelde, SPSS’in kendi içindeki güncellemeler oluyor benim bildiğim.

  • eamedic @eamedic

   @lterlemez spss 24 sürümü. High sierra da sadece 25 çalışıyomuş mesela. Ya evet bu program olayı insana sorgulatıyor apple almayı ben önyargılı değilim bu konularda hatta laptopumu güncellemeye karar verdiğimde macbook a geçerim diyordum ama bugün biraz vazgeçtim iyi ya da kötü olduğundan değil çok alışmışız ms ta sorun çözmeye. Yüklemiyor programı ama niye yüklemediğini söylemiyor 😊.

 • Ergenekon Yigit @ergenekonyigit

  Cok ilginc, bugun okulda da bi arkadas mac’ine spss yukleyememis bana sormustu, ayni soruyu burada da gorunce sasirdim 😀

 • lterlemez @lterlemez

  Ballandıra ballandıra anlatılan Apple’ın da MS’den pek te bir farkı yok bu konuda. İş paraya gelince, müşteri falan dinlemiyor Apple da.

 • makesome @makesome

  sistem tercihleri-güvenlik ve gizlilik-yine de aç

  • eamedic @eamedic

   O seçeneği çıkarmadı. Winrar yüklerken dediğinizi yaptım ama spss te o seçenek çıkmadı. Bir programı yükleme çalışırken mac os u öğrendim nerdeyse 😀

  • makesome @makesome

   @eamedic mac çok basittir. Programın kurulum aracı yoksa, next next diye tıklatmadan yüklemek istediğiniz programı tutup uygulamalar’a sürükle bırak ile de kurulmakta.
   Programı açmaya çalıştığınızda dediğim gibi güvenlik-gizliliği de kontrol edin. Çok önceleri kurmuştum. İyi korelasyonlar diyim ne diyim 😀

  • eamedic @eamedic

   @makesome Ya ben ona windows gibi yaklaştığım için çok karmaşık geldi kafada Türkçe düşündüğümüz cümleyi İngilizce anlatmak gibi oldu 😊. Ben kullanmayacağım ama kullanılırsa alışılır. Pc den çok anlamayanlar daha kolay adapte olur biz çok alışmışız windowsa. Gizlilikte bu program için o anywhere seçeneği çıkmadı. Dili değiştirin demişler o şekilde halletmiş çoğu kişi o da işe yaramadı java olayını akşam öğrendim. Denersem çalışırsa yazarım burdan.

  • lterlemez @lterlemez

   @makesome Basit ama desteği çabuk bitiyor. Windows o yönden daha iyi, şu an SPSS 15’i bile kurup kullanabilirken Mac OS’da böyle bir durum yok. Apple güncelledi mi, bütün yazılımlar elinizde patlıyor çoğunlukla…

3 aydır ne oyun oynadım ne de dizi izledim. Bu hafta Yüksek lisans ödevlerini teslim edicem. Hafta başı wolfensteinı aldım oynamaya başladım, black mirrora başladım, narcos 2. sezona başladım, fi 2. sezon başlamış ona da bi göz attım yarın arkadaşlarla maç ayarladık salona gidicez 😀😀 bunlar hep böyle zamanlara denk geliyor genlerimize mi işlenmiş anlamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette araştırmama rağmen tatmin edici bir cevap bulamadım. 1tb HDD ters yani kart kısmı yukarı gelecek şekilde kullanılır mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dirt 4 steamde 30 TL civarı. Sizce nasıl alınır mı? Assetto Corsa kullanıyorum başarılı bir simülasyon ama eğlendirmiyor, daha çok strese sokuyor adamı. Ken Block lu Travis Pastranalı Dirt 2 nin eğlenceli havasını özledim açıkçası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Philips bdp 2180 model bluray okuyucu aldım teknosadan bu akşam. Elektronik cihaz açma ve kullanma mutluluğu ile bağladım ancak çalışmadı. Şimdi ben bu ürünü yarın sabah götüreceğim geri. Ürünü iade edebilirim bir gün içinde peki yenisi ile değiştirebilir miyim? Orada yeni alacağımı denettirirler mi? gibi sorularım var. Denettirmezler ise direk iade mi etmeliyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 22
 • Orcun @orcun

  Değişir ama bu gibi cihazlarda korsan blu-ray çalışıyor mu ? işte illa orjinal taktınız değil mi ? bu benim zamanında ps3 de başıma geldi. Blu-ray’e film yazdırdım bir taktım alet açmıyordu. Ki daha evveliyatı orjinal filmler falan izliyordum. Yenisini zaten büyük bir ihtimal alırsınız ama orada deneyin açın kutusunu rica edin tv’e takıp bakın. Gene sorun varsa boşa git gel olmasın.

  • M. Can 2.0 @extreme

   Ben cihaz hiç çalışmadı sanmıştım. eğer öyleyse bilgilendirici olmuş. böyle bir sorun olduğunu bilmiyordum.

  • Orcun @orcun

   @extreme Orjinalinden kopya .iso’dan yazdırmaysa çalışabilir de öbür türlü ne kadar video varsa attım içine görsün muhabbeti varsa zor.

  • M. Can 2.0 @extreme

   @orcun özel bir yazdırma programı vardır diye düşünüyorum.

  • eamedic @eamedic

   @orcun Yok cihazı orijinal bluraylerimi tvden izlemek için aldım aslında 3d leri hem de babam fln müzik, dvd belgeselleri fln var onları izlesin diye aldım. Normalde pcden izliyorum bluray discleri bdrom-powerdvd kombinasyonu isolarıda laptop-powerdvd kombinasyonu 😀😀. Orijinal bd leri tvden izlemek için kasadaki bluray okuyucuyu kutuya alıcaktım bugün tesadüfi ürünü 130 tl ye görünce aldım. Ürünün sıkıntısı hiç açılmıyor ledi yanıyor ama hiç sinyal vermiyor, kumandaya ve standby, cd aç kapa tuşuna hiçbir yanıtı yok. İki ayrı tv de denedim monitörde de denedim tepki yok. Öneriniz için teşekkürler inşallah denettirirler.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Anladım o zaman tabi ki alet ölü. Acaba alırken kutusu falan açık mıydı ? teknosadan aldım deyince bazı çalışanları bozuk iade edilmiş malı kutulayıp rafa atıyor hop birdaha satıyor. Ben öyle teknosadan telsiz telefon aldım. Ya baktım jelatin yok ama koli bandıyla biri tam açılacak yerden çok ufak yeri bantlamış. Malı alınca daha şüphelendim dedim ya açıp bakalım ? bir açtı görevli kutudan farklı model kullanılmış telsiz telefon çıktı. Mağazada yetkili artık müdür mü neyse ile falan görüştüm bu nasıl rezillik vs. vs. araştırıldı meğersem biri bunu almış sonra getirmiş iade etmiş falan ama bunlarda hiç içine bakmamış herif öyle bir bantlamış ki ayırt etmek zordu. Baya teknosa üzerinden beni de dolandırmış oluyordu.

  • eamedic @eamedic

   @orcun bugün gittim sabahtan dün satan arkadaş vardı yenisini deneyip değiştirdik. İlk açtığımız kutu çalıştı sorunsuz orda da bir filmi denedik sorunsuz açtı. Onlarda benim cihazı deneyip arıza formu doldurdu hiçbir sıkıntı olmadan değiştirdim.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Hayırlısı olsun. Ürün nasıl memnun musunuz ?

  • eamedic @eamedic

   @orcun Sağolun 😊. Deneme fırsatım olmadı daha evde. Mağazada gördüğüm kadarıyla 4k bir tvye bağladı 1080p bir film taktık görüntüsü çok hoştu. Tv nin upscale özelliği iyiydi herhalde, Menüsü fln hızlı, bizimkilerin kullanacağı kadar basit, kumandası çok hoş basit ve yüksek tuşlu uzun zamandır böyle basit kumandalara hasret kalmıştım. Zaten hep disc izleneceği için çok bir beklentim yok formatlar için. 3d özelliği var. Fiyatlara bir bakayım dedim çok pahalılar. İlerde sinema odası fln yapacağım zaman o aletlere yönelirim şimdi bu tam ara çözüm. 130 tl fiyatı için bence çok iyi. Yoksa üzerinde optik çıkış bile yok 😀. Tam anlamadığım bir şey var dolby cephesinde sıkıntı yok true hd dahi destekliyor ancak dts 2.0 + digital yazmış bu hdmi dan dts 2.0 aktarıyor mu demek yoksa coax tan 2.0 aktarıyor hdmi dan dts hd vs mi aktarıyor demek.

  • Orcun @orcun

   @eamedic Bitrate yüksek olduğundan dolayı çözünürlük 1080p bile olsa 4k tv de iyi görüntü alırsın blu-ray’den. Hani öyle internetten çektiğin 1080p güya ama 3-5 gblık filmlerle alakası yok. O olayı bende pek bilmiyorum. Kullanım kılavuzunda mı diyor ?

  • eamedic @eamedic

   @orcun tabi dediğiniz gibi bitrate çok önemli projeksiyon ile izleyince daha da belli oluyor. Kılavuzunda hiçbir şey yok 😀 hdmi ve güçe takmak için şema koyulmuş sadece. Menüden baktım Hdmi bitstream özelliği var dts2.0 coaxiel için muhtemelen. Tvde kullanacağım için 2.0 bile yeterli ama bitstream ettiği için ilerde amfi ile bile kullanılma alternatifi doğuyor. Stereo downmix iyi çalışıyor tv için önemli bir özellik çünkü tv nin mediaplayerı 6 kanal sesleri çok kötü işliyor center kayboluyor neredeyse. Şimdi kuzgun u taktım izliyorum ilerde daha fazla fikrim olur; ancak şimdilik pcden çok farklı değil ama kullanımı pc ye göre 10 kat kolay 😀😀. Bir de görüntüyü 24p gönderiyor tv ye bu sebepten midir bilemedim ama daha sinematik geldi pcden izlediğime göre.

 • eamedic @eamedic

  Kutu temizdi, bandı jelatini fln, içi de temizdi tekrar paketlenmeye benzemiyodu. Bizim ailede bu konularda pimpirikli olduğundan baktım fişte fln parmak izi yoktu. Ama tabi dediğiniz olabilir, çok profesyonel olabilir bu konuda, jilet gibi bantlamıştır 😀. Hepsi biliyorlar aslında durumu ama kaptırırsa işte

 • Daviance @daviance

  Biz logi 5+1 hoperlör almıştık direk bozuk çıkmıştı o günden sonra kapısından girmedim.

  • eamedic @eamedic

   Teknosadan aldığım bir telefonda sıkıntı çıkmıştı zamanında garanti olaylarında fln yardımcı olmamışlardı bir süre bende uğramadım zaten o dönemlerde de vatan bilgisayar en iyi günlerini yaşıyordu son 4-5 yıldır bizim buradaki outlet mağazasına çok uygun fiyatlı ürünler geliyor. Açıkçası ucuz neredeyse ordan alıyorum 😀.

  • Daviance @daviance

   @eamedic mantıklı ama ben teknosada neredeyse uygun hiçbirşeye rastlamadım yalanım yok en uygunu ki oda aslında değildi ama vatandı oda bitti aslında 🙂 zaten bende yaşımı aldım artık bişey alasımda yok.

  • eamedic @eamedic

   @daviance bizim burdaki outlet diye belki seri sonu ürünler hep burda toplanıyo ama çeşit o kadar yeni olmuyo. Biraz eskimesi sıkıntı değilse cidden ucuz. Cevahir mağazası dediğiniz gibi ırada ucuza çok az ürün var genelde piyasanın bir tık üstü indirim yakalamak lazım. Eskiden topkapı vatana girince kendimi disneylandde gibi hissederdim şimdi çok boş geliyor.

Bu akşam laptopta kaspersky “host process for windows services” uygulaması web kameranızı kullanıyor diye uyarı verdi kısa süre sonra uyarı kayboldu. Rapora baktığımda güvenli uygulama olarak görünüyo. Svchost ile bağlantısı var sanırım. Araştırdım ama bu programın webcam ile ilişkisini bulamadım. Herhangi bir virüs aktivitesi ya da saldırı olabilir mi? Her ihtimale karşı webcami fiziksel olarak kapattım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • eamedic @eamedic

   İlginç geldi windows ne için durduk yere webcame bağlanır ki antivirüs güncel ama gözünden kaçan bir svchost taklidi virüs olabilir mi acaba. İnşallah dediğiniz gibi sorun çözülmüştür.

 • Emre Özel @emreozel

  Uzun süredir bu durumu yaşıyorum. Belirttiğiniz dosya dışında Device Census isimli başka bir sistem programı da kamerayı kullanmaya çalıştığı gözüküyor Kaspersky bildiriminde. Tüm uygulamaların kamera erişimini engelledim. Fakat yine erişmeye çalışırken bildirimini görüyorum.

  • eamedic @eamedic

   Yabancı ya da yerli kaynak bulamadım konu hakkında iyi niyetli düşünürsek windowsun bilgisayar bileşenlerinin sağlığını kontrol etme olasılığı geldi aklıma ya da kamerayı ekran parlaklığı için sensör yerine kullanmak istiyor olabilir çünkü kaspersky güvenilir diyor. Ben kasperskyden kamerayı sadece host… programı için kapattım şu ana kadar tekrar bildirim almadım ama kamerayı w10 kamera programında dahi kullanamıyorum sanki tamamen erişimi kapatmış gibi skype ihtiyacım olunca tekrar deniyeceğim. Akıllı telefonlarda ön kameranın ara ara bi fark etmeden fotoğraf çektiğine dair iddialar var acaba artık bilgisayarlarda da mı artık öyle. Sizin program için kaspersky forumunda bug olabilir diyorlar belki benimki de bug.

 • Mustafa Tayfur @mtayfur83

  Windows 10 v1709 u 3 gün evvel laptopuma yükledim beraberinde KIS 18.0.0.405 sürümünü kurdum tıpkı sizde olduğu gibi bende aynı bildirimi arada alıyorum. Bazı kaynaklarda bug olduğu söyleniyor ama insan ne olsa da işkilleniyor… KIS koruma ayarlarında tüm uygulamaların Web Kamerasına erişimini kapattım.

  • eamedic @eamedic

   Evet kaspersky nin bazı forumlarında bu durum için bug denmiş, ben bu program için web kamerayı engelledim sonra windowsun içindeki kamera uygulaması ya da başka kamera uygulamalarında kamera çalışmadı o yüzden izin verdim tekrar muhtemelen windowsun temel bir bileşeni kis de zaten güvenilire eklemiş. Bu uyarıyı aldığımda webcam uyarı ışığı yanmıyor çalıştığını gösteren ancak skype fln kullanırken yanıyor yani bu programın webcam aracılığı ile o an görüntü almadığını söyleyebiliriz yine de ben kapadım bir post-it ile.