Teknoseyiri, mobile chromedan takip ediyorum, bir fotoğrafı açıp kapattıktan sonra akışta yukarıda bir yere dönüyor. Eski telefonumda oluyordu, sorun bendendir dedim ama telefonu değiştirdim yine oluyor. Çok sinir bozucu bir durum var mı çözümü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni yılda herkese merhaba, aracımın (1.0 Golf), şubatta garantisi bitiyor, 2 yıl uzatma teklif ettiler 6000 tl karşılığında. Geçen aracımın boğaz kelebeği kontrolcüsü bozuldu 5000 tl parça değişti garantiden. Sizce mantıklı mı uzatmak??

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Seagate Backup plus slim ve bazı başka seagate harddisklerin içinde 2 (4) ay adobe crative cloud photo plan üyeliği redeem codu geliyor, (yaklaşık bir sene önce bu konudan bahsedilmiş). hariciyi bilgisayara bağladığınızda içinde start_here_win diye bir çalıştırıcı mevcut, bu sayfa üzerinden ürünü kayıt ettiririken creative cloud üyeliği sayfasına yönlendirme yapıyor ve bir kod veriyor bu kodu 364 gün içinde kullanmalısınız uyarısı veriyor hemen kullanarak adobe cc photo plan üyeliğini başlatabilirsiniz. SS de eklediğim gibi aslında kutuda 2 ay yazıyor ama 4 ay üyelik veriyor, yaklaşık olarak 240 tl gibi bir fiyatı var. Eğer elinizde seagate hdd varsa bir kontrol edin ürünleri 31 ocağa kadar kayıt ettirmeniz gerekiyor, ancak alınan cc kodlarını sonra kullanabilirsiniz, benim elimde 3 tane cihaz vardı şansa bu seneyi kapattık gibi görünüyor. Eğer Photoshop, Lightroom kullanıyorsanız faydalı olabilir seçim tercihi olabilir, şu an 2tb ürün 450 civarı bulunabiliyor internette.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendi makinem yoktu, hep sağdan soldan bir de ailemin makinesini alırdım (canon 77d), bi fırsat bulamamıştım makine almaya, yıllardır fotolara renk yapıyorum başkalarının fotolarını rütuşluyorum ama bi türlü kendi makinem olmamıştı. Bugün, fujifilm xt200 diye yola çıkıp, xt3 aldım 😀😀, açıkçası üstüneki tekerler çok hoşuma gitti, xs-10 ile arada kaldım gövdeden stabilizasyon çok iyi bir artısı fakat onu gimbal ile çözerim artık, fiyatı aynıydı ama 10 bit video kaydı xt3 için uzun yıllar iş yapabilir olduğunu gösteriyor, birde elim büyük olduğu için xs-10 u stabil tutamadım. Açıkçası yıllardır iso, enstantane bilsem de pratikte çok az uyguladım, şimdi makine de gelmişken adam gibi bir öğreniyim diyorum, nasıl bir yol izleyeyim önereceğiniz sayfalar ya da fundamental bilgiler şurdan öğrenilir dediğiniz bir kaynak var mı? (Açıkçası video çekmeyi de öğrenmek istiyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14
 • eamedic @eamedic

  Teşekkürler değerli bilgileriniz için. Ameliyat ve tıbbi girişim videoları çekeceğim için harici kayıtçı kullanman zor olur. Açıkçası para karşılığı iş yapmıyorum uzun zamandır, ama dediğiniz gibi artık yapmam gerekebilir 😊.

 • eamedic @eamedic

  @eamedic aslında 10 bit ihtiyacı da ordan geldi, ameliyatta çok küçük alanda çok fazla ton farkı var ve dokular birbirine çok yakın renkte, ışık kurmak zor cerrahi ışık ne verirse o, renk yapmaya gelince banding olursa dokular birbirine karışıyo ve iş çöp oluyo.

 • eamedic @eamedic

  @konsolide-simulasyon dokuların çoğu aynı renk, mesela dikiş geçilen biyerin hangi doku olduğu kırmızı-pembenin tonları olarak anlaşılıyor, bazen bir yapının ne olduğu üzerindeki refleden anlaşılıyor aslında işi renk bitiriyor, bizde bi el kamerası vardı bir ara onunla video çekmiştik, sonra anlayamadık hangi doku hangi doku 😊.

 • eamedic @eamedic

  @konsolide-simulasyon fotoğrafta kullanırım ama video tecrübem çok sınırlı. Video da öğrenicez artık.

Sırf ekranı için imac almayı planlıyorum eğitim indirimiyle, o özelliklerde ekranlar 10000 civarı en az en azından içinde bilgisayarı olan bir ekran için 17-18 verilir diye düşünüyorum, hali hazırda 2080 li bir pc ile tasarım vs işlerini yapıyorum monitör arayışına girdim profesyonel ekranlardan bile daha güzel ekranı var imacin, alırsam mevcut sistemimi de satıcam, sözün özü şimdi apple sitesine girdim ve güncelleniyor diyor dolara göre uçacak yine fiyatlar 😀😀 şansımı seveyim durumundayım yani.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 37
 • kirazerik @kirazerik

  Mac tarafında windowsun inatla çözmediği başka mevzular da var. makine ile gelen işletim sisteminde video editleme programı var. öyle çok da boş değil. Teknoseyir ilk videolarını iMovie ile yapmıştı. garageband var ilgilenenler için kütüphaneleri ile falan güzel. Bir ufak ayrıntı @hkellecioglu başkanın incelemesinde varmıydı bilmiyorum ama preview diye bir uygulama var ki üzerine bir dönem ders verilir. automator diye bir uygulama var. Mac'leri özenti için alıyor diyenler neler yapılıyor bu uygulama ile girsinler bir baksınlar. son 3 veya 4 yıldır. Microsoft office un bir ufak kardeşleri var. pages numbers keynote. ufak diyorum ama bazı yerlerde veya kullanım senaryolarında tokatlayabilir. bunlar da fiyata dahil. makineler ortalamanın üstünde bir ses kartı ile geliyor. Yine bizim editörler çok incelemiyor şu marka var deyip geçiyorlar ama bir sohbette farkettim @umtk meraklı sanırım o bilir. MacBook Pro ile yüksek ohmlu kulaklıklarımı sürebiliyorum. 60 70 ohm değil elbette ama. planar kulaklığım için şu anda amfi alma ihtiyacı hissetmedim. Herşeyin en iyisi olmasa da piyasanın üstünde olan özellikleri var.

  • eamedic @eamedic

   Evet bi bozuldu mu ciddi paralar çıkıyor, macbook air anakart arızasına 2500 tl aldı apple. geçen bir afiş yolladım, renkler sapıtmış, baskıda fark etmişler, sonra arkadaşın macinde revize ettik renkler canavar bir hafta kadar kullandım onun maci daha önce kullandığım pro ekranlardan daha iyi performansı var monitör arayışına girdim 10 lu fiyatlar çıkınca meğil ettik artık bakalım sonuç ne olacak yoksa pcmden memnunum.

  • Eminentia @eminentia

   @eamedic Hekim değil miydiniz hocam siz?

  • eamedic @eamedic

   @eminentia evet, ama tasarım da yapıyorum, eskiden para karşılığı yapıyodum mesleğe girdiğimden beri dernekler, öğrenci kulüpleri, org. gibi gönüllülük esası olan yerlere iş yapıyorum. Beni eskiden tanıyan hocalarım var ameliyat videoları düzenlemesi ya da tıbbi kitap görseli illustrasyonları, yurtdışı sunumları gibi işler için beni refere ediyorlar onları para karşılığı yapıyorum. Daha çok acil tıp üzerinden acep, emat gibi uluslararası dernek işlerini yapıyorum. 10-16 yaş arası resim eğitimi aldım, o arada programlara sardım ps ile başladım, fakültede tıbbi illustrasyon eğitimi aldım ama grafiker değilim 😀 alaylı sayılırım. Açıkçası donanım parasını çıkarsın yeter kafasındayım, onun dışında gönüllülük işleri daha çok hoşuma gidiyor.

  • Eminentia @eminentia

   @eamedic O halde bende sizin yolunuzdan gidiyorum hocam. Tıp arkadaşlarıma parayla not (uzem sistemimiz çok dandik, şu azıcık kod bilgimle çok daha iyisini yazarım. Millet onun dandikliği ile uğraşmamak için hocaların notları benden satın alıyor.), grafik işleri, tasarımlar satıyorum. Bir komitelik fotokopi paramı çıkarsın yeter olarak düşünüyordum ama tüm senenin fotokopi parası çıktı. İlerisi için de bilgisayar dahilinde var bazı hedeflerim.

  • eamedic @eamedic

   @eminentia para kazandıran her işe ihtiyacımız var, elinde dursun. Ben lisede başladım, proje yapardık onu afişe dönüştürürdük, ps ile çok güzel afişler yapıyodum, millete satmaya başladım. Ppt sunumu hazırlıyodum hocalar o zaman bilmiyo programı onlara hazırlıyodum vs. Bir süre sonra talep artıyo paradan keyif alıyosun, lisede insanlara t shirt tasarımı yapıyodum, grafiti çok popülerdi grafiti tasarımı ya da duvar boyaması da yaptım, güzel kazanıyoduk. Fakültede ppt den ayda 2500 tl kazandığımı bilirim, freelance iş alıyoduk atıyorum dekupe işi alıyoduk 100 dolar paypal vardı o zaman ordan alırdık ödemeyi, asistanlara poster yapıyodum bilimsel poster 250 liraya yani çok temiz para. Adam işe bakıyo, ben ekonomik kaygıyla yapmıyorım keyif alıyorum o yüzden sonuç güzel oluyo, bir de genelde kendi çevreme yaptığım için tıp ile ilgili işler geliyor, adamın ne istediğine tam hakimim o yüzden bana genelde grafikerlerden tam verim alamayan işler sekiyor tıbbi yönümden dolayı. Belki iş olarak yapsam bu kadar keyif almazdım.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Parlak ekran değil mi imacler. Yansıma yapar.

  • eamedic @eamedic

   Evet nano textured diye bir kaplama yapıyorlar +3000 tl ye 😀 o yüzden ama bence görüntüyü bulanıklaştırıyor, odamda arkamdan ışık yansımıyor ışık geride kalıyor çok problem olmaz benim için. Ama denediğim yerde de ışık çok sorun etmiyordu.

Az önce Amazon Pay ile yurtdışı alışverişi yaptım, amerikadan bir satıcının kendi sitesinden, amazon pay ile ödeme seçeneği eklemiş, kolay oldu bilgileri direk amazondan çekti üyelik fln gerekmeden ödemeyi gerçekleştirdim. Umarım sorunsuz olur. Var mı daha önce kullanan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen işyerinde watched diye bir uygulamadan maç izlediklerini gördüm, iptv uygulaması ancak bir bundle ile yüzlerce liralık abonelik ile izlenebilecek içeriği sağlıyor, normalde bir günde kaldırılacak uygulama appstore ve playstoreda mevcut. Ciddi içerik var ve ulaşması çok kolay. Açıkçası bu zamana kadar kaldırılmamış olması ciddi şüphe çekiyor, arka planda nasıl kodlar çalışıyor acaba.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır oynamadık 😃😃 https://gartic.io/3812Wd

Genel #2Wd (Türkçe) - Gartic.io

Çevrimiçi çizim oyunu Gartic.io'da Genel temasıyla oyna.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine sevimsiz bir ağ sorusuyla karşınızdayım. Duvar prizim eski tip 3 lü telefon jackı, ordan rj11 çevirici ile çıkış alıyorum, rj11 çıkışında phone/dsl filtre var. 24 mbit internet kullanırken sorun yoktu, ancak dün 50 ye çıkardım interneti ve modem en fazla 31/7 gördü, bu sabah filtreyi aradan çıkarınca 51/9 a çıktı hızım. Şimdi sorum filtre mi sorunlu yoksa adsl yerine vdsl filtre mi almalıyım-vdsl filtre diye bir şey var mı? İnternette karşıma hep aliexpress linkleri çıktı o yüzden size sormak istedim, şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Ios dosyalar uygulamasında, smb üzerinden bilgisayarımdaki ortak klasöre bağlanıyorum işlerimi çok kolaylaştırıyor, ancak bağlanabilmek için apple bilgisayarın kullanıcı adı ve parolasını soruyor, ne yaptıysam parolasız geçemedim, pcde yerel hesapta parola kullanmayı sevmiyorum ama parolasız bağlanamadım illa parola istiyor. Ancak apple için bu tarz kolay erişimler insanı mutlu ediyor eskiden dosya atıcaz diye iki saat uğraşırdık 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • eamedic @eamedic

  teşekkkürler, windows tarafında bir şey yapmam gerekiyor mu? ios direk ip üzerinden giriyor, konuk olarak denedim geçersiz dedi maalesef. Biraz daha deneyeceğim ama. Vlc ile ağ üzerinden film fln izlemek keyifli oluyor çünkü ipad ekranı güzel gerçekten, bakalım olursa 4k hdr video oynatmayı deneyeceğim olursa.

 • eamedic @eamedic

  @eamedic appleın sunucuya bağlan kısmına direk 192 ile başlayan ip yi yazıyorum, başka bir yol yazarak paylaştığım klasöre ulaşmam mümkün olur mu acaba? Açıkçası çok da ortak ağlara paylaşım izni vermek istemiyorum çünkü. Zaten bu işin sonu yavaş yavaş eve nas kurmaya gidecek gibi duruyo 😀😀 çok sevmezdim bu ağ işlerini ama büyük kolaylık.