İyi günler, Hepsiburadada 5569 tl ye note 9 128 gb var, araştırma imkanım yok şu an sizce alınır mı fiyat olarak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 23

İyi akşamlar küçük bir sorum olacak: 4tb harici 3.5 inç hdd masanın üzerinde, yanından biraz da temas ederek pc nin bağlı olduğu 5'li prizin kablosu geçiyor, herhangi bir sorun olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eski tip, yani android olmayan medya oynatıcı arıyorum sıfır, ama bulamayacağım gibi duruyor. Amacım basit menü ve kumandadan altyazı seçilebilmesi. Kullanacak kişi için çok tefarruatlı olmayacak bildiğiniz bir marka var mıdır? Androidde de çok basit menülü ve kumandadan altyazı değiştirilebilecek bir model var mı bildiğiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metehan Öztürk @metehanozturk

  Android olmayacaksa benim bildiğin bütün sistemlerde mutlaka bir noktada mutsuz olacaksın. Bazıları altyazıdan patlıyor, bazıları formatlardan patlıyor, sesten patlıyor vs. vs. hepsinin mutlaka patladığı bir nokta oluyor. Zamanında bizde WD'nin medya oynatıcısı vardı, çok az formatı destekliyordu ve altyazılarda "ş,ğ,ç,ı,İ" harflerinde sıkıntı oluyordu. Akıllı televizyon ise altyazılarda sorun çıkarmazken sadece 2 format destekliyordu. Yeni Android televizyon aldığımızda onun medya oynatıcısında da aynı sorun varken, VLC ile hiçbir sorun yaşamıyordun. Yeni medya oynatıcılarında böyle sorunlar olmayabilir. Benim dediğim taa 2-3 yıl önceydi.

  • eamedic @eamedic

   Android olmayan iyi medya oynatıcıları vardı, şimdi de kendi yazılımını kullananlar var ama hem ülkede yok hem pahalı, kullanacak kişi dvd alternatifi olarak kullanacak o yüzden basit menü istiyorum ama androidlerde hep bir karmaşa oluşacakmış gibi geliyor. Bir de kumandadan direk altyazı değiştirmeye alışık yeni kumandalarda göremedim o tuşu hep menüden galiba. Teşekkürler yorum için.

  • arandur @arandur

   @eamedic Eğer Android, Xiaomi Mi Box 3 gibi Tv sürümüyse karmaşa oluşmuyor, her şey basit bir kumandayla yapılıyor.

  • eamedic @eamedic

   @arandur sorarım ama alacağım kişi iki tane alacağı için pahalı gelebilir. Ben şu 100-150 lik dandik ürünlere baktım açıkçası 😊 çünkü sadece ingilizce altyazılı dizi izlenecek 720-1080p çok donanım gücüne de ihtiyacı yok, ben de dark media var tam aradığı cihaz ama yok artık piyasada. Teşekkürler yorum için.

  • arandur @arandur

   @eamedic hocam o dandiklerde uyumluluk sorunuyla pek çok video açılmayacaktır. Raspberry Pi 2, Odroid C2 ve ardından bu tv box'a geçtim. İlk defa rahat ettim diyebilirim. Odroid C2 de iyiydi ama tek kumandayla kontrol rahatlığı başka.

  • eamedic @eamedic

   @arandur haklısın benimde aklıma geliyordu dediğin sorunlar ben philips bluray player kullanıyorum 120 liraya almıştım bazı altyazıları görmüyor mesela. Peki, xiaomi gibi android tv sürümü olan boxı nasıl anlarım araştırıyorum ancak belirtmiyorlar android tv box deyip geçmiş çoğu. Kendime baksam egreat ya da zidoo bakıyorum ama kullanacak kişiye lüks kaçar. Karşıma v88 diye bir şey çıkıyor sürekli 😀.

  • arandur @arandur

   @eamedic hocam onlar da Android, ama lisanslı Netflix falan yok, ancak 480p izlenebiliyor. Bazı uygulamaları da apk olarak kurmak gerekiyor. Her modelin olayı farklı, iyi araştırmak gerek.

Elimdeki videolardan menülü dvd hazırlamam gerekiyor, videolara da Türkçe ve İngilizce altyazı ekleyeceğim. Menü oluşturacağım, videolar episodelar halinde olacak, her video için iki altyazı seçeneği olacak. Belki en son hazır templatelerle 7-8 yıl önce yapmışımdır 😊 araştırdım yeni bilgiye ulaşamadım. Sorularım, elimdeki videolar genelde h264 bazısını mp4 olarak bırakmışım bazısını mkv olarak saklamışım, öncelikle hangi formata çevirmeliyim ya da çevirme yapmam gerekiyor mu? Altyazılar için çevirme işlemi yapmam gerekiyor mu bluraydeki gibi pgs/sup dönüşümü yapmam gerekiyor mu? Hangi programı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler. #dvd #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Iphone 7 de alakasız taptic engine hareketlerinin ses ile alakalı olduğunu fark ettim, bildirim ekranını aşağı indirirken, aşağıya değdiğinde hafif bir tık hareketi oluyordu, arada özellik vs sandım ama araştırdığımda öyle bir özelliği olmadığını öğrendim. Kulaklık ile dikkat ettiğimde bu hareketlerde çıtırtı ve cızırtılar olduğunu fark ettim, taptic de bu cızırtılara yanıt veriyor demek ki. Ve son zamanlarda çok ısınmaya başladı, yazlıkta olduğumdan havaya bağladım ama bugün ilk defa 3-4 saniye süren ghost touching yaptı, dönüşte apple store gitmek konusunda da kararsızım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamanlarda tasarladığım görsellere karşı bir şey hissetmemeye başladım. Ne güzel geliyor ne çirkin, gönderdiğim insanlar çok beğeniyorlar ancak ben beğenmiyorum. Eskiden bir logo vs üzerine düşünür, eskizler yapar, bilgisayarda çizince "işte bu" der önce bir kendim sevinirdim sonra gönderirdim şimdi yapıyorum ama duygu sıfır. Gösterince beğenmeyecekler diyorum millet bayılıyor. İkili, üçlü renk armonilerini çok iyi kullanırdım artık ton vermek dahi gelmiyor içimden. Profesyonel olarak da yapmıyorum (öğrenciyken para karşılığı yapıyordum), hobi olarak yapmama rağmen durum böyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Xeon @xeon

  Depresyon belirtisi. Depresyon olmasa bile aynı tarz şeyleri göre göre insan kanıksayıp normalmiş gibi hatta ve hatta kötü/sıkıcıymış gibi hissetmeye başlıyor en iyisi ara verip bir süre başka şeylerle uğraşmak. En iyi yöntem ise meditasyon yapmak, 5-10dk ile başlayıp her gün adım adım saatlerce sürecek kadar ilerleticeksin.

  • eamedic @eamedic

   Depresyon değil de, sürekli bilgisayar başında olmanın getirdiği bir sıkıntı hali olabilir, biraz ara verip tekrar eski usül çizmeye boyamaya geçmem lazım gibi duruyor. En son 4 sene önce elime fırça almıştım. En iyisi bir süre yapmamak. Teşekkürler yorum için.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Hava değişimi 14 gün gez dolaş bilgisayar cep telefonu yasak. Telefonda konuşabilirsin.

 • Doğa @doga

  Yeni şeyler dene. Ben bu hisleri yaşayınca daha önce çekindiğim bir alanda iş üretmeye kalkışıyorum. En son benzer durum yaşadığımda video yapmaya başladım, Premiere'de kurguyu öğrendim. İş yaparak hava değişimi sağla yani kendine, hem de gelişmiş olursun. Eğer videoya falan kalkışmam dersen grafik tasarımda daha önce gitmediğin noktalara git. Fazlasını dene.

  • eamedic @eamedic

   Teşekkkürler yorumlar için, dediğiniz noktada sanki sanatsal olarak ilerleyemediğimi fark ettim, belki kendi limitime dayanmışımdır komple olmasa da bir süre uzaklaşıcam gibi görünüyor. Hobi olmasına rağmen şu sıralar çok fazla arka arkaya iş aldım, bir de hayır diyemiyorum sonra pişman oluyorum. İş arasında zorlamaya başladı. En azından başkalarının da böyle sorunlar yaşadığını bilmek rahatlattı biraz.

  • Doğa @doga

   @eamedic sanatsal açlık seziyorum sende hocam. Sipariş falan doyurmamış seni biraz daha estetik kaygıyla bir şeyler üretmek istiyorsun belli ki. Ben sanat kökenli olduğum için yaşadığım bunalımlar biraz daha farklı ama seni de anlayabiliyorum. Daha geçen hafta çılgınlar gibi çocuk kitabı siparişi alan ama sanatsal kaygılarını doyuramayan bir türkçe öğretmeniyle tanıştım. Saatlerce sohbet ettik, çok keyifliydi. Seninle de imkanlar olursa uzun uzun sohbet etmek, kaygılarımızı tartışmak isterim.

  • eamedic @eamedic

   @doga açıkçası çok az kişi durumun farkında, günümüzde özgür düşünce ile hareket edilmiyor, o sanatçı pervasızlığı olmadan tüm düzen kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmıyor. Kendi işimde de hep belirli kalıplara uymak zorundayız. Sizin yazınızdan sonra düşündüm, dediğiniz gibi temel sorun yeninin kabul edilmeyişi ve insanların korkudan dolayı hep doğru yoldan gitmek istemeleri. Kimse rengarenk bir logo istemiyor, basmakalıp öğrenmişler iki renkten fazlası göz yorar, tek renk asildir gibi kalıpları anlatıp duruyorlar. Evet, bir de göz yorar meselesi var, kim yorulmadan güzeli elde etmiş ki anlamış değilim 😊. 3-4 yıl kadar resim eğitim aldım ama okulunu okumadım, grafik tasarım okulunu da okumadım o yüzden bir şeyler söylemek bana düşmez, ama çoğu iş gibi tasarımcılarda uçlarda gezemiyorlar ve basmakalıp tasarımlar dolu etraf, herkes swoosh örneğini veriyor tabi efsaneleşmiş bir logo ancak adam gelmiş dönercisi için "böyle tek bakışta hafızalara kazınacak ve tek renkten oluşan imza gibi bir logo" istiyor. Sonra olmadı galiba diye üzülüyor 😀. Geçen sene bir kongre için logo tasarladım, tamamen özgür çalıştım ve aykırı bir logo oldu, hani kongre ne alaka tarzında ama anlamını öğrenince insanlar etkilendi ve sanatın gücünü orada gördüm. Tabi üçgen olduğu için hemen malum sembolü yapıştırdılar sosyal medyada tartışıp durmuşlar. Bir gün herkes beğenmediğine özgürce çirkin, beğendiğine de güzel diyebilirse, bir şeyler değişebilir.

  • Doğa @doga

   @eamedic Bu yazının altına imzamı atarım 😀

Ekran kartlarında ya da görüntü çiplerinin özelliklerinde bazen lip sync ifadesine rastlıyorum, oyunlarda anlayabilirim ama video dosyalarında nasıl çalışıyor anlayamadım. Videedaki imajları tarayarak ağız hareketlerini vs mi algılıyor yoksa video dosyalarına gömülü lip sync dataları mı var acaba merak ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır ertelediğim laptop fan ve termal macun bakımını yaptım. Boşta 65-70, 4k film oynattığımda ise 92 dereceyi görmeye başlamıştı. Açıkçası çok inanarak yapmadım ama güzel temizlik yaptım. Macun yenilemesini de yaptım. Şimdi boşta 44 4k video açtığımda ise 74 derece, alttan soğutucu ile ise boşta 40, 4k film izlerken 68-69 dereceler arası geziyor sesi ise kesildi neredeyse. Bu kadar fark beklemiyordum. İyi ki bozmamışım o şekilde kullanırken.

BeğenFavori PaylaşYorum yap