Projeksiyon için taşıma çantası bakıyorum, plastik hard case tarzı bir çanta almak istedim, ancak piyasada bunların adı tam olarak ne diye geçiyor bilmiyorum. İstanbul'da Sirkeci'de ya da Kadıköy'de bu tarz çantaları satan bir yer var mıdır bildiğiniz? Aliexpreste var ancak en ucuzunun bile geliş maliyeti yüksek. Tüürkiye'de Mano markasına ulaştım, onların dışında burada yapan yok sanırım. Amazonda bugün indirime girmiş, içerisinde önceden kesilmiş kübik süngeri de var ama orijinal mano değil gibi yorumlar var 😃 satıcı da amazon olmasın rağmen bilemedim.
https://www.amazon.com.tr/Mano-230C-G-Profesyonel-K%C4%B1r%C4%B1lmaz-Polipropilen/dp/B07C5V7BVQ/?_encoding=UTF8&pd_rd_w=ZEVa2&content-id=amzn1.sym.f52080c4-fe7e-4ff6-b933-259f05962808&pf_rd_p=f52080c4-fe7e-4ff6-b933-259f05962808&pf_rd_r=ZCR86RQEJ2HFQEZMEWMD&pd_rd_wg=cIrVH&pd_rd_r=be2d9f04-d14f-4644-8c2b-bccba3b0232f&ref_=pd_gw_ci_mcx_mr_hp_atf_m

Mano Mtc 230C/G Profesyonel Kırılmaz Takım Çantası, Polipropilen, Gri,...

Mano Mtc 230C/G Profesyonel Kırılmaz Takım Çantası, Polipropilen, Gri, No.2, 230C : Amazon.com.tr: Yapı Market
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Normalde yapmam ama bir stock illustrasyon sitesinden 3 görsel indirip kullandım. Bilinenlerden değil tıbbi bir site, üye oldum, para ödemeye çalıştım, ama bir türlü işlemler tamamlanmadı, sitesi tam bir facia error verip duruyordu, neyse görsellerin orijinal filigranlı halini png indirebildim ve filigranı temizleyip kullandım, sorum bunları fark edebilirler mi? Makalede kullanılacak, direk değil ama bir tasarımın içindeki küçük öğeler şeklinde, bunu tarayan bir sistem var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Televizyonun yanında Logitech z600 bluetooth hoparlörüm var, genelde telefonu bağlayıp salonda müzik fln dinlerken kullanıyorum, bazen de film izlerken tv ye bt üzerinden bağlıyorum. Gecikme neredeyse sıfır, konuşmalarda anlayamazsınız, davul videoları izlerken anca anlarsınız, o da rahatsız etmiyor. Ancak, airpods proyla ipadde ya da iphone da, galaxy buds ile note serisinde film dahi izlenmiyor gecikmeden dolayı, airpods ile gitar eğitimleri fln izleyemiyorum. Tv ye bağladığımda da aşırı bir gecikme var. O kadar yeni teknoloji, mikrofonuyla çıkan sesi dinleyip dinamik eq yapabiliyorsa gecikmeyi de çözebilirler, çalınan sesi görüntünün 200-300 ms gerisine çekmek yapılabilecek bir şey bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güzel bir amazon indirimi yakalayan oldu mu, işte bu dedirten 😀 #amazon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

Bu AGT kurye ne menem bir şey ya, ikinci kez kargomu bunlara verdiler, bugün teslimat, bakıyorum kargocu hiç hareket etmedi bütün gün. Ya sisteme bağlı değil ya da dağıtası yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Walkingpad R2 pro ve benzeri yürüyüş bantları hakkında bilgisi ya da önerisi olan var mı, annemin ayağının rehabilitasyonu için düşünüyorum, yer kaplamaması ve düşük hızlara inebiliyor olması sebebiyle bu tarz bir ürüne yöneldim. 2-3 binden 8-9 bin civarına gelmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hep merak ettiğim bir soru var, yazılım - kod yazma gibi işleri çoğu kişi sahiplenmiş durumda. Makine, işletme, gıda mühendisi arkadaşlarımla konuşunca yazılım işindeyim diyorlar. Lise mezunu yazılımcılar var, youtube, kitap üzerinden öğrendim diyen var, devletin kurs programları var. Bir de bilgisayar ve yazılım mühendisliği gibi bölümler var, hala yüksek puanla öğrenci alıyor bildiğim kadarıyla. Bu durumda segmentasyon nasıl oluyor, hepsi aynı işi mi yapıyor, farklı durumlar için nasıl seçme ya da sınırlandırma yapılıyor. Hani bak burdan öteye anca bil. müh. geçebilir denilen bir sınır var mı? Bu durum için düzenleme var mı? Örn. ben acil uzmanıyım, acilde pratisyen de çalışıyor ama birçok işleme yetkisi yok öğrense de yapamıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14
 • eamedic @eamedic

  @aliytrklkmz hocam peki, okullarda ilkokulda fln kodlama eğitimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Kodlama sonuçta mesleki bir olay, ilkokulda öğretilmesi, herkes ilerde kendi kodunu yazsın hedefi ile mi yapılıyor?

 • ammavelakin @ammavelakin

  @aliytrklkmz Hocam sizin durumunuz ne şu anda, öğretmen olma hedefinde mi ilerliyorsunuz yoksa yazılım tarafında mı?

 • eamedic @eamedic

  @rdr Yok benim bir görüşüm yok bu konuda 🙂 , çevremde insanlar, kodlama öğren, ben şu dili çalışmaya başladım demeye başladılar, bir arkadaşım python kolaymış ben onu öğrenicem dedi. Benim de tezimde görüntü işleme yapmam gerekiyordu, matlab öğrendim mesela, tezimin içerisinde kullandım ama o kadardı yani 🙂 yazılımı bu işi okuyanlar ya da bu iş ile zaman geçirmiş piyasada öğrenmiş, gerekli mesaiyi harcamış insanların yapması taraftarıyım, iki video izle öğren ile olmamalı ama o düzeyde olduğunu sananlar var maalesef. Altını dolduramadan piyasaya çıkan kişiler, mesleki bir enflasyona sebep oluyor mu ve bu konuda nasıl bir regülasyon var bunu merak etmiştim aslında. Tasarımda da aynı mevzu var, freelance işler var işte bi onluk fln gibi orada ucuza iğrenç işler yapan insanlar var 🙂 ama onların para kazanmasını engelleyen bir regülasyon yok insanlar buna para kaptırabiliyorlar. Teşekkürler cevaplarınız için.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Okuldan okula kişiden kişiye değişir. Hacettepeden mezun oldum. Bölümün katkısı üzerimde büyüktür. Kattığı eğitimin farkını da hissederim. Alaylı olarak kendini yetiştirip, bölümü bitirenden daha iyi olanda vardır.

  Okulun etkisi alandan alana değişiyor. Gözlemin savunma sanayi, yapay zeka, gömülü, yada yüksek Arge içeren alanlarda mektepli çok daha önde. Mobil ve web geliştirme tarafında çok daha iyi alaylılar çıkabiliyor. Çünkü alaylı o konu özelinde kendini geliştirirken mektepli çok fazla konuda ders vermek zorunda. Bu durum yeni mezun için geçerli. Mezun olduktan sonra iş tecrübesine bakılıyor daha çok. Alaylı neyi nasıl yapacağını iyi biliyor genellikle ama niçin öyle olduğunu bilmiyor. Bunlar benim gözlemlerim ve düşüncelerim.

  • eamedic @eamedic

   Okuldan çıkarken yetkinlik konusunda bir değerlendirme yok, bilgi artık her yerde okulların ve hocaların tek elinde değil, doğru şekilde ulaşan ve çaba gösteren iş yapabiliyor. Yetki, artık negatif bir özellik gibi, kişiyi boyunduruk altına alıyor. Eminim şu an piyasada çok yüksek mevkilerde alaylılar mevcuttur. Gözlemim sonucu, son zamanlarda kodlamanın çok fazla zikredilmesi ve insanların buraya yönelerek ekmek kapısı haline getirmesiyle birlikte, insanların belki altını yeterince doldurmadan bu işe girişmelerini engelleyen bir düzenleme olup olmadığını merak ettim. Anladığım kadarıyla bir engel görünmüyor, bu tabiki insanların önünü açacağı için olumlu görünmekte ama tehlike de doğurabilir.

  • eamedic @eamedic

   @soundonly bir de okulda bu işi yaşayanlar ile sürekli tecrübe paylaşımı içindesin, okulun da yüzde sekseni kitap, not, slayt okuyarak geçiyor sınav dönemi. Ama hocaların anlattığı tecrübeleri kitaplarda, youtubeda, forumlarda bulma şansın yok ve gerçekten işe başladığında o muhabbetlerin faydasını çok görüyorsun.

Corel Draw x7 de 300x250 cm sahne tasarımım var, renk profilim CMYK, iso coated v2 (brandaya sıvancak). Şimdi elimde pantone den devşirme bir renk var (cmyk kullandım). Bu renk corelda proof edince çok değişiyor, aynı tasarımı png çıktı alıp photoshopta cmyk dönüştürünce değişim olmuyor. Ancak coreldan cmyk olarak pdf çıktısı alınca renk çok değişiyor. İki gündür çözemedim 😬, işi acele istedikleri için rgb profilde pdf çıktı alıp gönderdim, matbaalardaki yazılımlar bazen rgb den cmyk ya bozmadan çok güzel baskı alıyorlar, artık ona sığındım bakalım 😀 ama matbaayala görüşme şansım yok aracıya gönderdim. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler, soldaki rgb sağdaki cmyk + proof.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Playstation Plus sistemi değişiyormuş, üç sürüme ayırmışlar, plus essential, plus extra, plus deluxe diye. Essential bildiğimiz ps plus gibi, extrada 400 oyun kataloğu vaad ediyor içinde death stranding, spiderlar fln varmış, deluxe de yeni çıkan oyunların sınırlı süre oynatacakmış ek olarak bir de ps, ps2 ve psp oyunlarından oluşan bir katalog vaad ediyor. 22 hazirandan sonra geçilecekmiş. Extranın fiyatının 400tl/yıl olacağı konuşuluyor internette. #playstation plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Playstation Pulse 3d kulaklığı, ipad proda denedim, usb-c usb-a dönüştürücüsü ile denedim ve çalışıyor, kendi wireless adaptörü var, bt bağlantısı yok. Cihazı hem ps hem pc de denemiştim. Ps te uyumlu oyunlarda (last of us 2) çevresel seslerde çok iyi gerçekten, diğer oyunlarda ses kalitesi iyi, darbe ve kırılma efektlerini güzel aktarıyor sesler birbirine karışmıyor ancak çevresel seste o kadar fark etmiyor. Ps te, Netflix ve apple tv uygulamasında ses kalitesi yeterli olsa da biraz kısık geldi en güzel özelliği seste senkron bozulmuyor. Pc de, ses kalitesi ve yüksekliği muazzam, power dvd de bluraydeki atmos sesi “dolby surround downmix” ile stereo moda dönüştürünce daha önce denediğim oyuncu kulaklıklarına göre çok daha iyi derinlik ve kalite aldım. Pc de cyberpunk ile denedik, çevresel seslerde çok iyi sonuç verdi, arka ön ayrımını çok iyi yapıyor. Pc de ps ten çok daha iyi performans verdi ve yine senkron kaçmıyor. Toplantılarda kullanımı için kendini duyma özelliği faydalı, direk sesinizi size dinletiyor, kendi üzerindeki tuş ile mikrofon kapatılabiliyor. Ipad proda ise direk çalıştı, wireless headset olarak görüyor, netflix ile denedim senkron sorunu yok, ancak portu işgal ediyor, hub kullanmak gerekir. Müzik dinlemek için iş görür ancak müzik için tercih edilmez bence, özellikle vokal ve davulun zillerinde perde arkasından dinliyormuş etkisi hissettim. Genel anlamda, film ve oyun ortamları için tercih edilir hem pc hem ps için, fiyatı yükselmiş bana hediye geldiğinde 1099 tl idi şimdi 1299 civarı, yine de piyasa şartlarında kalitesini karşılıyor fiyatı, kulaklık arayışında olanlara tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap