Hep merak ettiğim bir soru var, yazılım - kod yazma gibi işleri çoğu kişi sahiplenmiş durumda. Makine, işletme, gıda mühendisi arkadaşlarımla konuşunca yazılım işindeyim diyorlar. Lise mezunu yazılımcılar var, youtube, kitap üzerinden öğrendim diyen var, devletin kurs programları var. Bir de bilgisayar ve yazılım mühendisliği gibi bölümler var, hala yüksek puanla öğrenci alıyor bildiğim kadarıyla. Bu durumda segmentasyon nasıl oluyor, hepsi aynı işi mi yapıyor, farklı durumlar için nasıl seçme ya da sınırlandırma yapılıyor. Hani bak burdan öteye anca bil. müh. geçebilir denilen bir sınır var mı? Bu durum için düzenleme var mı? Örn. ben acil uzmanıyım, acilde pratisyen de çalışıyor ama birçok işleme yetkisi yok öğrense de yapamıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 30
 • soundOnly @soundonly

  Yazılım işlerinin tamamı kodlama üzerine değil. Bir yazılımın uyarlanması, işletmesi gibi işler de söz konusu.

 • catman @catman

  İş çok okumak çok alıştırma yapmak ve doğrusunu öğrenmek.
  Burada en kilit rolü İngilizce oynuyor. Evet tutorial falan da bir yerden sonra döküman okumanız, daha ilerisine geçip bakış açısını geliştiren, bu işin daha iyi daha düzgün standardını anlatan kitaplar okumaya geliyor
  o'reilly gibi platformları vs kastediyorum

  • eamedic @eamedic

   Benim kafamı kurcalayan soru burada devreye giriyor, birisi bir üni. ya da mesleki müfredatı dışarıdan takip edebilir. O konu üzerine, detay bilgilere ulaşabilir. şu an çok zor değil, ingilizceniz var ise khan academy videolarını izleyerek ve current cardiology okuyarak bir kardiyoloji asistanı kadar kalp yetmezliği öğrenebilirsiniz, ama yetki kazandırmaz. Yazılım konusunda okul eğitim almamış ama bilgiyi layıkıyla öğrenmiş bir kişiye yetkiyi kim veriyor. Son zamanlarda doğru aramalarla, profesyonellerin kullandığı bilgilere ulaşmak mümkün, bilgi artık sınırsızlaştı benim gözümde, bu durum okul eğitimi almamış kişiler için güzel bir fırsatken, mesleki amaçla eğitim görmüş insanlara karşı bir suistimal mi? Bu konuyu son zamanlarda yazılım konusunda çok görmeye başladım, kaba tabirle yazdığı kod çalışan herkes yazılımcıyım diyor, sektörün bu konuda görüşünü merak ettim açıkçası.

  • catman @catman

   @eamedic 1- Yasal tarafı
   lisans diplomanız olmadan ABD gibi yerlere gidemezsiniz, direkt yasal engel çıkıyor, göç etmek biraz zor oluyor. Yasal olarak, resmi olarak bi belge oluyor elinizde.

   2. sosyal beceriler

   3. matematik
   iyi bir matematik ve iyi bir disiplin ile iyi hocalardan öğrenmek her zaman daha avantajlı

   4. collaboration
   insanlarla ortaklaşa, grup çalışmak her zaman iyidir, iyi beceriler katar

   5. title
   mezun olur olmaz new grad FAANG pozisyonlarında mülakata girip direkt buradan vınlayıp yıllık 150K dolar maaş ile hayatınızı kurtarabilirsiniz

   ama evet, bunlar dışında da yapılabilir ama şuna dikkat etmek lazım
   bunu diyen insanların bir kısmı baya bir hayal satıyor
   bunun dışında, gerçekten aklı başında biri iseniz ve üniye gitmeye paranız yoksa(benim gibi)
   gerçi matematiğim de çok iyi değil ama uzaktan katılıp lisans falan alabilirdim en azından, benim aptallığım

   onun dışında iyi ingilizceniz varsa(speaking, writing, listening) ilets 7 -8 mi diyim ne diyim bilemedim
   bazı patikaları kendiniz çok daha hızlı takip edip 2 senede bitirebilirsiniz diye düşünüyorum gerçek manada.
   Hem hızlı hem iyi bir kariyer de inşa edebilirsiniz.
   Anahtar; disiplinli ve çok çalışmak.

   Yazılım böyle bir alan zaten. Tarihçi de gelebilir fizikçi de.
   He developer ve engineer farkını da koymak lazım bir noktada.

  • RDR @rdr

   @eamedic bizim sektörde yetki diye bir şey yok. İnşaat ve makine mühendisliğinde var imza yetkisi. Resmi işlerde mezuniyet ve oda üyeliği gerekiyor ama bilişimde böyle bir şey yok, ihtiyaç da yok. 🙂

  • RDR @rdr

   @eamedic ayrıca yazdığı kod çalışan herkes yazılımıdır ancak diploması olup da bırakın yazılımı, teknik çoğu konuda bilgisi ve yatkınlığı olmayan tonlarca insan var. Asıl sorun bu bence, çünkü o diploma ile belki özelde iş bulamıyorlar ama Türkçe-matematik çözerek kamuya atanıp bizim başımıza bela oluyorlar. Emekli olana kadar bankamatik memuru olarak milletin sırtında kamburluk yapıyorlar. Bizim sektörde asıl olan iştir, mezuniyet, arkası teknik yeterlilik ile dolu değil ise önemsizdir, olması gerektiği gibi. Ben kamuda bilgisayar mühendisi olarak çalışıyorum ve keşke şu diplomayı haketmeyen adama vermeseler diyorum.

  • eamedic @eamedic

   @rdr Her işte öyle insanlar mevcut 🙂 nasıl buralara geldi diyorsun. Bil. müh. olup über büyük projelerde çalışmayan belki sadece hakkıyla kod yazan insanlar vardır. Yetki durumu olmaması bu kişiler için bir tehdit aslında. Yoksa yukarda saydıklarınızla gerçekten çok iyi işler çıkartabilecek kadar kendin geliştirebilir insanlar, önlerinde engel yok. Mühendis odaları da buna karşı değil anladığım kadarıyla. İnsanların, bu mecraya yönelmeleri boşuna değlmiş demek ki 🙂 gerçekten kendini adarsa, zamanında eğitim fırsatını kaçırmış kişiler bu işte istediği yerlere gelebilir.

  • RDR @rdr

   @eamedic maalesef katılmıyorum 🙂 içinde insan hayatı olmayan hiçbir sektörde yetki vs gibi regülasyon olmamalı çalışan mezuniyeti konusunda. Adam isterse ilkokul mezunu olsun, pazara ürün sunabiliyorsa başarılıdır, yazılımcıdır, proje yöneticisidir. Olay orada biter, zaten kalitesiz iş yaparsa tutunamaz. Sizin dediğiniz ise acayip tehlikeli, saçma bir ortam yaratır. Zaten iyi olmadığımız sektörde baldırı çıplak, orasını burasını yaprak ile örtenlerin ligine düşeriz 🙂

  • eamedic @eamedic

   @rdr Yok benim bir görüşüm yok bu konuda 🙂 , çevremde insanlar, kodlama öğren, ben şu dili çalışmaya başladım demeye başladılar, bir arkadaşım python kolaymış ben onu öğrenicem dedi. Benim de tezimde görüntü işleme yapmam gerekiyordu, matlab öğrendim mesela, tezimin içerisinde kullandım ama o kadardı yani 🙂 yazılımı bu işi okuyanlar ya da bu iş ile zaman geçirmiş piyasada öğrenmiş, gerekli mesaiyi harcamış insanların yapması taraftarıyım, iki video izle öğren ile olmamalı ama o düzeyde olduğunu sananlar var maalesef. Altını dolduramadan piyasaya çıkan kişiler, mesleki bir enflasyona sebep oluyor mu ve bu konuda nasıl bir regülasyon var bunu merak etmiştim aslında. Tasarımda da aynı mevzu var, freelance işler var işte bi onluk fln gibi orada ucuza iğrenç işler yapan insanlar var 🙂 ama onların para kazanmasını engelleyen bir regülasyon yok insanlar buna para kaptırabiliyorlar. Teşekkürler cevaplarınız için.

  • RDR @rdr

   @eamedic bilişim sektöründe en güzeli doğal secilimdir, regülasyon sektörü ortaçağa geri postalar 🙂

 • Player 1 @player-1

  bilgisayar müh. yazılım müh gibi bölümler yazılımcı yetiştirmek için değil.

  Yazılım mühendisi istenen yazılımın hangi mimariye göre tasarlanacağını, hangi durumda hangi tepkiyi vermesi gerektiğini, diğer yazılımlar ile mevcut yazılımın nasıl ilişkiye gireceğini analiz eden bir dal. Yani yazılımdan çok yazanı denetlemekle görevli.

  Bilgisayar mühendisliği ise daha low level oluyor. yazılımcı bir kod yazdığında donanımın nasıl tepki vermesi gerektiği, sensör yongaları hazırlama gibi işleri oluyor.

  Yanılıyorsam buradaki arkadaşlar düzeltir.

  • eamedic @eamedic

   Anladığım kadarıyla, kod yazıyor olmanın bir proje üretmeye yeterli olmayacağı durumlarda kilit rol oynuyorlar. Bu yüzden, mevcut durumdaki "kodlama" üzerinden giden yaygınlaşmayı kendi piyasalarına tehdit olarak görmüyor ve bir sınırlamaya gitmiyorlar.

  • RDR @rdr

   Pratikte değil aslında, müfredatın gerçek piyasa ile çok bir bağı kalmadı epeydir. İş yetenekte, kaliteli ürün ortaya çıkarabilmekte. @hkellecioglu inşaat mühendisi ve şu an kodlama işlerine de doğrudan bakmıyor yanlış anlamadiysam, proje yöneticisi, ekip lideri olarak çalışıyor.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Okuldan okula kişiden kişiye değişir. Hacettepeden mezun oldum. Bölümün katkısı üzerimde büyüktür. Kattığı eğitimin farkını da hissederim. Alaylı olarak kendini yetiştirip, bölümü bitirenden daha iyi olanda vardır.

  Okulun etkisi alandan alana değişiyor. Gözlemin savunma sanayi, yapay zeka, gömülü, yada yüksek Arge içeren alanlarda mektepli çok daha önde. Mobil ve web geliştirme tarafında çok daha iyi alaylılar çıkabiliyor. Çünkü alaylı o konu özelinde kendini geliştirirken mektepli çok fazla konuda ders vermek zorunda. Bu durum yeni mezun için geçerli. Mezun olduktan sonra iş tecrübesine bakılıyor daha çok. Alaylı neyi nasıl yapacağını iyi biliyor genellikle ama niçin öyle olduğunu bilmiyor. Bunlar benim gözlemlerim ve düşüncelerim.

  • soundOnly @soundonly

   Okulun önemi networking yani tanidiginiz kişi sayısı ve yaptıkları işlerle alakalıdır. Daha iyi işler bulmak için tanıdık havuzu önemlidir.

  • eamedic @eamedic

   Okuldan çıkarken yetkinlik konusunda bir değerlendirme yok, bilgi artık her yerde okulların ve hocaların tek elinde değil, doğru şekilde ulaşan ve çaba gösteren iş yapabiliyor. Yetki, artık negatif bir özellik gibi, kişiyi boyunduruk altına alıyor. Eminim şu an piyasada çok yüksek mevkilerde alaylılar mevcuttur. Gözlemim sonucu, son zamanlarda kodlamanın çok fazla zikredilmesi ve insanların buraya yönelerek ekmek kapısı haline getirmesiyle birlikte, insanların belki altını yeterince doldurmadan bu işe girişmelerini engelleyen bir düzenleme olup olmadığını merak ettim. Anladığım kadarıyla bir engel görünmüyor, bu tabiki insanların önünü açacağı için olumlu görünmekte ama tehlike de doğurabilir.

  • eamedic @eamedic

   @soundonly bir de okulda bu işi yaşayanlar ile sürekli tecrübe paylaşımı içindesin, okulun da yüzde sekseni kitap, not, slayt okuyarak geçiyor sınav dönemi. Ama hocaların anlattığı tecrübeleri kitaplarda, youtubeda, forumlarda bulma şansın yok ve gerçekten işe başladığında o muhabbetlerin faydasını çok görüyorsun.

Corel Draw x7 de 300x250 cm sahne tasarımım var, renk profilim CMYK, iso coated v2 (brandaya sıvancak). Şimdi elimde pantone den devşirme bir renk var (cmyk kullandım). Bu renk corelda proof edince çok değişiyor, aynı tasarımı png çıktı alıp photoshopta cmyk dönüştürünce değişim olmuyor. Ancak coreldan cmyk olarak pdf çıktısı alınca renk çok değişiyor. İki gündür çözemedim 😬, işi acele istedikleri için rgb profilde pdf çıktı alıp gönderdim, matbaalardaki yazılımlar bazen rgb den cmyk ya bozmadan çok güzel baskı alıyorlar, artık ona sığındım bakalım 😀 ama matbaayala görüşme şansım yok aracıya gönderdim. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler, soldaki rgb sağdaki cmyk + proof.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Playstation Plus sistemi değişiyormuş, üç sürüme ayırmışlar, plus essential, plus extra, plus deluxe diye. Essential bildiğimiz ps plus gibi, extrada 400 oyun kataloğu vaad ediyor içinde death stranding, spiderlar fln varmış, deluxe de yeni çıkan oyunların sınırlı süre oynatacakmış ek olarak bir de ps, ps2 ve psp oyunlarından oluşan bir katalog vaad ediyor. 22 hazirandan sonra geçilecekmiş. Extranın fiyatının 400tl/yıl olacağı konuşuluyor internette. #playstation plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Playstation Pulse 3d kulaklığı, ipad proda denedim, usb-c usb-a dönüştürücüsü ile denedim ve çalışıyor, kendi wireless adaptörü var, bt bağlantısı yok. Cihazı hem ps hem pc de denemiştim. Ps te uyumlu oyunlarda (last of us 2) çevresel seslerde çok iyi gerçekten, diğer oyunlarda ses kalitesi iyi, darbe ve kırılma efektlerini güzel aktarıyor sesler birbirine karışmıyor ancak çevresel seste o kadar fark etmiyor. Ps te, Netflix ve apple tv uygulamasında ses kalitesi yeterli olsa da biraz kısık geldi en güzel özelliği seste senkron bozulmuyor. Pc de, ses kalitesi ve yüksekliği muazzam, power dvd de bluraydeki atmos sesi “dolby surround downmix” ile stereo moda dönüştürünce daha önce denediğim oyuncu kulaklıklarına göre çok daha iyi derinlik ve kalite aldım. Pc de cyberpunk ile denedik, çevresel seslerde çok iyi sonuç verdi, arka ön ayrımını çok iyi yapıyor. Pc de ps ten çok daha iyi performans verdi ve yine senkron kaçmıyor. Toplantılarda kullanımı için kendini duyma özelliği faydalı, direk sesinizi size dinletiyor, kendi üzerindeki tuş ile mikrofon kapatılabiliyor. Ipad proda ise direk çalıştı, wireless headset olarak görüyor, netflix ile denedim senkron sorunu yok, ancak portu işgal ediyor, hub kullanmak gerekir. Müzik dinlemek için iş görür ancak müzik için tercih edilmez bence, özellikle vokal ve davulun zillerinde perde arkasından dinliyormuş etkisi hissettim. Genel anlamda, film ve oyun ortamları için tercih edilir hem pc hem ps için, fiyatı yükselmiş bana hediye geldiğinde 1099 tl idi şimdi 1299 civarı, yine de piyasa şartlarında kalitesini karşılıyor fiyatı, kulaklık arayışında olanlara tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bimden polosmart rgb led ampul aldım, daha önce 65 tl imiş şimdi 75 tl idi. Bt bağlantısı olsa da cihaz modeme bağlanıyor. Aç kapa, parlaklık ayarı, ısı ayarı fln çok hoşuma gitti, renkleri de sırıtmıyor. Ama bu wi fi işi hoşuma gitmedi, modeme bağlı böyle bir cihaz, güvenlik açığı yaratır mı. Uygulama üzerinden kablosuz şifresini fln da giriyoruz.

https://www.polosmart.com/shop/ev-elektronigi/polosmart-psh02-smart-led-ampul/

Polosmart PSH02 Colorfull Smart Led Ampul | Polosmart

Polosmart PSH02 Colorfull Smart Led Ampul Milyonlarca renk seçeneği Uzaktan Kontrol Edebilme Müzik İle Senkronizasyon Işık Şiddetini  Ayarlayabilme Bluetooth & WIFI İle Bağlanma Otomatik...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merkez bankası bu dövizi kime satıyor? Kaçtan satıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar, ultraviyole ışık altında fotoğraf çekimi yapacağım, beyaz dengesini ayarlarken kaç kelvin girmeliyim sizce öneriniz var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bitci nokta com nasıl bir şirket her yerde sponsorluğu var, motocross izliyorum oraya bile sponsor, f1 de gördüm, ilginç geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tidal giderken listeleri son bir kez dinledim, hem kulaklık hem sistemde dinledim, son bir kez appla musicle karşılaştırdım tidal açık ara öndeymiş daha önce kör test yaptığımda da tidal daha iyiydi, sevdiğim şarkıları bir kez daha dinledim, alternatiflere bakıcaz ama şimdilik applemusic pc tarafında yüksek kalite sunmuyor, tidal direk dac passthrough yapabiliyordum. Bu özelliklerde oynatıcılar vardır elbet ama tidalin kolaylığında yok şimdilik. Tekrar internetten flac dsd vs tarayıp zaman kaybetmek istemiyorum açıkçası. #Tidal

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • eamedic @eamedic

  Eskiden itunes kullanıyordum müzik satın almak için, spotify hiç kullanmadım çok kalitesiz gelmişti, sonra bir dönem kalite için ya internetten iso bulurdum ya da cd alıp flace dönüştürüp dinliyodum, tidal çıkınca oh be demiştim hem yer kaplamıyo, hem ilk başta yabancı açısından ciddi içerik vardı, o zamandan beri kullanıyorum, aynı zamanda apple music te kullanıyordum, özellikle arabada fln kolay oluyo. Pc tarafında apple music deniyim dedim dün naslolsa loseless var diye, desteği olmadığını görünce planım suya düştü. Elimde boşta bi iphone 7 var onu sırf müzikçalar olarak kullanıcam şimdi, ilerde networkplayer üzerinden tidale dönerim belki vpn fln.

 • Supermaniac @supermaniac

  Spotify'a döndüm ben de uygulaması falan çok çirkin hiç beğenmiyorum arayüzünü. Bir de işte CD kalitesi yok o olsa Spotify yeter de yine arayüz falan leş.

 • eamedic @eamedic

  @brave o ayar sanki yüksek kaliteyi desteklemiyor, varolan dosyayı o şekilde örnekliyor gibi geldi bana itunesda. Evet haklısınız android uygulamasında eskiden de bi kalite farkı vardı.

 • eamedic @eamedic

  @brave şu tidal verdiğim paraya acımadığım tek platformdu, gerçi bugün bi video buldum adam tidale yüklediği parçanın orijinali ile tidal çıkışını gürültü analizi ile karşılaştırmış, fark var tidal mqa gerçek değil fln diyo, ama ses baya kaliteliydi, klipsch monitörden dinliyodum ben cd den kaliteliydi master, sacd çalarda bağlıydı ama tidal daha keyifli dinleniyodu.