Son zamanlarda tasarladığım görsellere karşı bir şey hissetmemeye başladım. Ne güzel geliyor ne çirkin, gönderdiğim insanlar çok beğeniyorlar ancak ben beğenmiyorum. Eskiden bir logo vs üzerine düşünür, eskizler yapar, bilgisayarda çizince “işte bu” der önce bir kendim sevinirdim sonra gönderirdim şimdi yapıyorum ama duygu sıfır. Gösterince beğenmeyecekler diyorum millet bayılıyor. İkili, üçlü renk armonilerini çok iyi kullanırdım artık ton vermek dahi gelmiyor içimden. Profesyonel olarak da yapmıyorum (öğrenciyken para karşılığı yapıyordum), hobi olarak yapmama rağmen durum böyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Xeon @xeon

  Depresyon belirtisi. Depresyon olmasa bile aynı tarz şeyleri göre göre insan kanıksayıp normalmiş gibi hatta ve hatta kötü/sıkıcıymış gibi hissetmeye başlıyor en iyisi ara verip bir süre başka şeylerle uğraşmak. En iyi yöntem ise meditasyon yapmak, 5-10dk ile başlayıp her gün adım adım saatlerce sürecek kadar ilerleticeksin.

  • eamedic @eamedic

   Depresyon değil de, sürekli bilgisayar başında olmanın getirdiği bir sıkıntı hali olabilir, biraz ara verip tekrar eski usül çizmeye boyamaya geçmem lazım gibi duruyor. En son 4 sene önce elime fırça almıştım. En iyisi bir süre yapmamak. Teşekkürler yorum için.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Hava değişimi 14 gün gez dolaş bilgisayar cep telefonu yasak. Telefonda konuşabilirsin.

 • Doğa @doga

  Yeni şeyler dene. Ben bu hisleri yaşayınca daha önce çekindiğim bir alanda iş üretmeye kalkışıyorum. En son benzer durum yaşadığımda video yapmaya başladım, Premiere’de kurguyu öğrendim. İş yaparak hava değişimi sağla yani kendine, hem de gelişmiş olursun. Eğer videoya falan kalkışmam dersen grafik tasarımda daha önce gitmediğin noktalara git. Fazlasını dene.

  • eamedic @eamedic

   Teşekkkürler yorumlar için, dediğiniz noktada sanki sanatsal olarak ilerleyemediğimi fark ettim, belki kendi limitime dayanmışımdır komple olmasa da bir süre uzaklaşıcam gibi görünüyor. Hobi olmasına rağmen şu sıralar çok fazla arka arkaya iş aldım, bir de hayır diyemiyorum sonra pişman oluyorum. İş arasında zorlamaya başladı. En azından başkalarının da böyle sorunlar yaşadığını bilmek rahatlattı biraz.

  • Doğa @doga

   @eamedic sanatsal açlık seziyorum sende hocam. Sipariş falan doyurmamış seni biraz daha estetik kaygıyla bir şeyler üretmek istiyorsun belli ki. Ben sanat kökenli olduğum için yaşadığım bunalımlar biraz daha farklı ama seni de anlayabiliyorum. Daha geçen hafta çılgınlar gibi çocuk kitabı siparişi alan ama sanatsal kaygılarını doyuramayan bir türkçe öğretmeniyle tanıştım. Saatlerce sohbet ettik, çok keyifliydi. Seninle de imkanlar olursa uzun uzun sohbet etmek, kaygılarımızı tartışmak isterim.

  • eamedic @eamedic

   @doga açıkçası çok az kişi durumun farkında, günümüzde özgür düşünce ile hareket edilmiyor, o sanatçı pervasızlığı olmadan tüm düzen kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmıyor. Kendi işimde de hep belirli kalıplara uymak zorundayız. Sizin yazınızdan sonra düşündüm, dediğiniz gibi temel sorun yeninin kabul edilmeyişi ve insanların korkudan dolayı hep doğru yoldan gitmek istemeleri. Kimse rengarenk bir logo istemiyor, basmakalıp öğrenmişler iki renkten fazlası göz yorar, tek renk asildir gibi kalıpları anlatıp duruyorlar. Evet, bir de göz yorar meselesi var, kim yorulmadan güzeli elde etmiş ki anlamış değilim 😊. 3-4 yıl kadar resim eğitim aldım ama okulunu okumadım, grafik tasarım okulunu da okumadım o yüzden bir şeyler söylemek bana düşmez, ama çoğu iş gibi tasarımcılarda uçlarda gezemiyorlar ve basmakalıp tasarımlar dolu etraf, herkes swoosh örneğini veriyor tabi efsaneleşmiş bir logo ancak adam gelmiş dönercisi için “böyle tek bakışta hafızalara kazınacak ve tek renkten oluşan imza gibi bir logo” istiyor. Sonra olmadı galiba diye üzülüyor 😀. Geçen sene bir kongre için logo tasarladım, tamamen özgür çalıştım ve aykırı bir logo oldu, hani kongre ne alaka tarzında ama anlamını öğrenince insanlar etkilendi ve sanatın gücünü orada gördüm. Tabi üçgen olduğu için hemen malum sembolü yapıştırdılar sosyal medyada tartışıp durmuşlar. Bir gün herkes beğenmediğine özgürce çirkin, beğendiğine de güzel diyebilirse, bir şeyler değişebilir.

  • Doğa @doga

   @eamedic Bu yazının altına imzamı atarım 😀

Dün warthunder a başladım, aslında world of warplanesten sonra bu tarz oyunları oynamayacağım demiştim ama youtubedaki bir vr videosundan sonra ilgimi çekti. Uçuş dinamikleri güzel wow a göre çok daha iyi, inişlerde biraz gerçekçi bulamadım ama özellikle rudderın tepkisi çok iyi. Çok fazla oyun içi fonksiyon var özellikle çok tuşlu donanımlara hitap ediyor uçuşa hızlı alıştım tabi cfs kadr tedirgin edemiyor uçarken arcade plus denebilir. Arayüzü bana çok karmaşık geldi rpg çok sevmediğimden çok fazla envanter özelliği kafamı karıştırıyor 😊 Genel olarak sevdim free flight dahi yapılsa keyif verir. Ancak mouse ile uçmak ve joystick ile uçmak arasında dağlar kadar fark var joystick ile girince bir iki uçak vurup çıkıyorum adam beni tak tak indiriyor, fareye geçer geçmez tek uçakla temizleyip çıkıyorum muhtemelen beni vuranlar mouse ile uçanlar ve bu durum can sıkıcı. Çünkü oyunu basit bir platform oyunu haline getiriyor maalesef. Mouse ile oynadığınızda oyun tatmini yüksek ama asıl keyif joystick ile oynayınca.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekran kartlarında ya da görüntü çiplerinin özelliklerinde bazen lip sync ifadesine rastlıyorum, oyunlarda anlayabilirim ama video dosyalarında nasıl çalışıyor anlayamadım. Videedaki imajları tarayarak ağız hareketlerini vs mi algılıyor yoksa video dosyalarına gömülü lip sync dataları mı var acaba merak ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır ertelediğim laptop fan ve termal macun bakımını yaptım. Boşta 65-70, 4k film oynattığımda ise 92 dereceyi görmeye başlamıştı. Açıkçası çok inanarak yapmadım ama güzel temizlik yaptım. Macun yenilemesini de yaptım. Şimdi boşta 44 4k video açtığımda ise 74 derece, alttan soğutucu ile ise boşta 40, 4k film izlerken 68-69 dereceler arası geziyor sesi ise kesildi neredeyse. Bu kadar fark beklemiyordum. İyi ki bozmamışım o şekilde kullanırken.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az önce Unsane filmini izledim 2018 yapımı Soderbergh’in filmi. Tahmin edilebilecek bir konu ancak farklı bir şekilde işlenmiş, uzun zamandır bu tarz ilerleyen bir film izlememiştim, hoşuma gitti tavsiye ederim. Teknik bir SPOILER içeren, asıl değinmek istediğim nokta ise filmin bir akıllı telefon ve kılıfa takılan bir lens ile çekilmiş olması, filmi izlemeye başladıktan sonra bir garip gelince araştırdım. Kötü denmez ama alan derinliği ve arka plan yok etmeye o kadar alışmışız ki sinemada, bu unsurlar olmayınca farklı hissettiriyor. Ama çekilir mi çekilir dedirtiyor insana tabi 1.5 M bütçesi varmış bir anektod.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia son sürücü güncellemesi geldikten sonra oyunlarda fps düşüşü olmamakla birlikte kasmalar başladı, müzdarip olanlar eski sürüme dönüyorlarmış. Ne biçim iş güncelleme ile ileri gitmesi gereken sistem bozulur mu…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar, merak ettiğim bir konu var, pc ye analog üzerinden 5.1 ses sistemi bağlı. O an sisteme gönderdiğim sesin 5.1 olup olmadığını ölçeceğim bir program var mı bildiğiniz? Filmlerde Power DVD gösteriyor ama video barındırma siteleri ya da dizi platformlarında göremiyorum kulakla da anlaşılmıyor çünkü ses sistemi stereo yu surround a yazılımsal dağıtıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Servet @enigmasi

  Yasal filmlerde dolby vardır, o da optikte çalışır, indirdiklerinde yazar 5.1 olarak

  • eamedic @eamedic

   Filmlerde sıkıntı yok zaten genelde orijinal bluray ya da itunes kullanıyorum, onlarda power dvd gösteriyor dolby ya da dts kaç kanal olduğunu, ama sıkıntı puhu gibi bir platformda çıkan sesi ölçebilmek. Hani onboard ses kartına kaç kanal ses gelmiş ve ses sistemine kaç kanal iletiyor göstermiyor. Örn. oyunlarda da göremiyoruz 5.1 mi?

 • turker @turker

  İnternet üzerinden stereo haricinde yayın yapılabiliyor mu emin değilim ama mümkünse bas bas reklamını yaparlar.

  • eamedic @eamedic

   Tabi dediğiniz gibi, ama birkaç yurtdışı kaynaklı internet yayınında amfi dd 5.1 gösterdiğinde şaşırmıştık. Bİlgisayarda ses kartına kaç kanal ses gidiyor onu ölçmek istiyorum aslında.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ses kartına optik ile ya da kanal kanal bağlanmadı ise o iş olmuyor benim hatırladığım. Para olsa da denesek öğrensek. 😀

  • eamedic @eamedic

   Çok para değil ya logi z506 bağlı bilgisayara, onboard ses kartına kanal kanal bağladım. 5.1 olduğunu bildiğim kaynaklarda 5.1 alıyorum ama, mesela puhu tv gibi bir platfformda izlediiğim dizi nasıl bir ses kullanıyor onu saptayamıyorum.

  • Servet @enigmasi

   3 çıkış ile 5.1 oluyor, 7.1 ve surround için optik şart

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @eamedic
   Puhu TV’de sesler mono. İnanması zor ama öyle.
   IDM aracılığıyla videoyu indirin ve MediaInfo üzerinden dosya bilgisini kontrol edin.
   https://mediaarea.net/en/MediaInfo

  • eamedic @eamedic

   @enigmasi 3 çıkış ile 5.1 olur dediğiniz gibi ama 7.1 için optik şart değil, 7.1 hazır ses sistemi var mı bilmiyorum ama bilgisayarın onboard çıkışından 7.1 ses almak için, 7.1 reciever gerekli pcden 4×2 8 kanal analog çıkarsınız amfiye analog girersiniz, hatta özel sinema ses kartlarına sesi çözdürüp recieverlara analog gönderen insanlar var. Pahalı kartlar tabi bir de eski recieverlarda dijital in olmadığından hdmi ya da optic, adam zamanında 10k dolar para verdiği amfiyi sırf dijitali yok diye yenilemek istemiyor. Optik sınırlı güncel formatları taşımıyor dts hdma ya da dolby truehd fln taşımıyor, bundan sonra hdmi ile sesi taşımak en mantıklısı.

  • eamedic @eamedic

   @sonkabonka Stereo olsaymış bari mono ses mi kaldı 🙂

  • Servet @enigmasi

   @sonkabonka uyduda stereo, hatta dolby de var

  • uçuştakipilot @ucustakipilot

   @sonkabonka Sonunda biri unu dillendirdi. Bende zorrent sitelerinde yanlış yapıyorlar veya idm’nin suçu sanıyordum. O kadar güzel güzel dizi çekiyorsun kimine göre mütiş gerilim müzikleri koyuyorsun, ama mono 👍👍👍

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @eamedic
   Evet en azından stereo olması gerekli diye düşünüyor insan ama ben çok takılmıyorum çünkü bu yapımcıya ekstra maliyet ve zaman kaybı demek.
   Güzel işler yapmaya başlasınlar, buna paralel olarak üye sayısı artsın, zamanla stereo hatta dolby bile gelir.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @enigmasi
   Puhu tv uyduda var mı?
   Başka bir içerik sağlayıcıdan bahsediyorsanız haklısınız. Dolby bitstream yapan kanallar var.

  • Servet @enigmasi

   @sonkabonka Türkiye’dekileri bilmiyorum şu an kimler kaldı, benim olduğum yerde digiturk gibi bir servis kullanıyorum, Dolby Digital veriyor sesi

  • eamedic @eamedic

   @sonkabonka mono kayıt ettiklerini ya da işlediklerini sanmıyorum sonuçta tutarsa yurtdışına en azından arap ülkelerine satma ihtimalleri olduğundan stereo işliyorlardır internete mono yayınlıyor olabilirler, bir de eski filmler fln var onlar mono olabilir siz yeni dizilerde mi gördünüz monoyu.

  • eamedic @eamedic

   @sonkabonka şimdi şahsiyetin video dosyasına ulaştım ve bilgilerine baktım cidden mono 😀 Adamlar 4k stream yapıyorlar ama ses mono 😊 şaka gibi.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @eamedic
   Ben de fi ve şahsiyet dizilerinde bunu görmüştüm. Şaka gibi ama gerçek.
   Videonun 4k olması maliyeti arttıran bir unsur değil. Hatta 8k çek ne olacak ki? Sadece kamerayı değiştiriyorsun ve işlem tamam. Ses konusu sanıldığının aksine öyle kolay bir şekilde kotarılamıyor. Filmlerde/dizilerde duyduğunuz bir çok ses sonradan ilgili sahneye eklenebiliyor ve bu miksajı yapacak kişi ya da kişiler, ilgili sesin kordinat bilgisini de miksaja eklemek zorunda.
   İnsan, kuş, araba, uçak.börtü-böcek, vb… 1-2 dakikalık bir sahne için harcanması gerekli olan emek inanılmaz büyük ve buna paralel maliyeti de öyle.
   Türk dizi sektöründe bu işi yapan adam var mıdır bilmiyorum açıkçası çünkü bizden çıkan ve benim ilgi duyduğum hiç bir yapımda stereo sesi bile duymadım.

  • eamedic @eamedic

   @sonkabonka talep de yok demek ki ihtiyaç duymuyorlar 🙂 öğrendiğim iyi oldu teşekkürler. ben sese takıntılıyım açıkçası, yabancı dizileri genelde 5.1 izliyorum ve çok başarılılar öyle şişirme 5.1 değil gerçekten ortam oluşturan sesleri veriyorlar.

Akademik teknoseyircilere sorayım, hem benim hem bu konuda belki sığ bilgiye sahip olanların, ufku genişler. Kaynak ararken tam metinlere ulaşmada hangi yolları kullanıyorsunuz. Ben sağlık bilimleri için, bakanlığın verdiği ulakbim bağlantısı üzerinden bazı kütüphanrlere erişiyorum ama konu dışı makalelerde eksik kalıyor. Zamanında almadığım kütüphane üyeliği yüzünden üniversite kaynaklarını kullanamıyorum. Paralı üyeliklerim var aylık abonelikler genelde konumla ilgili top rated dergiler bunlar genelde toplu free üyeliklerin içinde olmuyor. Korsanı hiçbir platformda desteklemesem de sci-hub çok kullanışlı ve dergi egemenliğine meydan okuyucu özellikle yayın sahiplerinin çok kazanmadığını düşünürsek. Sıkışınca sci-hub kullanıyorum 😊😊. Yerli makaleler açısından dergipark, ulakbim zengin ama yabancı maklalerin hemen hepsi paralı. Sizlerin görüşlerini de merak ediyorum açıkçası. #akademik #yayın #bilim #Dergi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

Teknoseyiri %90 mobil siteden kullanıyorum, son safari ile meydana gelen uyumsuzluktan sonra safari önbelleğini temzleyerek çözdüm ama her seferinde tüm ayarları, üyelikler vs tekrar ayarlamak artık zor geldiği ve iosta safari dışı tarayıcı kulanmadığım için sorun düzelene kadar takip edemeyeceğim, arada masaüstünden girip bakıcam gibi duruyo, en yakın zamanda düzelmesi dileğiyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 18

HW monitör yazılımı ile laptopun batarya kapasitesine bakınca designed 57720 mWh full charge 49950 yazıyor. Cihaz 6 yıllık hep pil koruma modunda kullanıldı yani 80 modunda. Bu yıpranma normal-az mı yoksa fazla mı sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap