Apple Ipad Pro 11 Tablet İnceleme / Deneyim

Apple Ipad Pro 11 Tablet İnceleme / Deneyim

 

 

Hesaplarımı takip ederseniz sevinirim...

Instagram: firat_duran

Youtube: Fırat Duran

Yazının sonunu görürseniz paylaşıp beğenin lütfen 🙂

Öncelikle şunu belirteyim apple dan nefret ederim 😀 Yanlış olmasın sene 2011 civarıydı ve iphone 4s çıkmıştı, herkeste görüyodum ve angry birds çılgınlığı vardı. Haliyle insan merak ediyor millet deli gibi iphone almış ve memnunlar, sürekli ellerinde oyun oynuyorlardı. Bende meraktan gittim 2bin küsür liraya satın aldım. Maaşım 700 lira civarıydı 😀 Herneyse cihazı kullanmaya başladım bundan önce de htc lerden bir kaç model kullanmıştım. 4s kullanım olarak rahat ve hızlıydı fakat kullandıkça hiçbirşey yapamamaya başladım. Müzik atamıyorsun (basit değil di) video atamıyorsun apk gibi uygulama yükleyemiyorsun vs vs.. 3 aya bıktım ve sonra HTC ONE X aldım. En uzun süre kullandığım ios cihazdı. Yıl oldu 2019 şimdide arkadaşta tablet görmeye başladım ve oyun oynuyorduk. Ipad cihaz olarak rahat tı ve son modelini bir şekilde satınalmaya karar verdim. Bu yazımda sizlere Ipad ile olan maceralarımdan, hayal kırıklıklarımdan bahsedeceğim. Tabi bahsederken nerede ne zorluk yaşadım? Nasıl çözdüm yada çözemedim gibi akılda kalan soru işaretlerinden de bahsedeceğim. Böylesine bir inceleme görmedim çünkü. Sayfada da görmüşsünüzdür arada sırada Ipad ile ilgili sorular sorup duruyordum 😀 Neyse hazırsak başlayaım....

Tasasrım:
Tasarımı gerçekten çok iyi. Ortadan bükülme gibi bir sorunu var ama denemezseniz sıkıntı yok 😀 Diğer Ipadlerin aksine yuvarlatılmış köşeler ve düzleştirilmiş çerçevesi bulunuyor. USB Type C portuna sahip bir model. Bu olay bence iyi olmuş. Kutusundan çift taraflı Type C kablo çıkıyor ve ilk başta yadırgasasm da sonradan faydasını gördüm. Çünkü kullandığım cihazların büyük çoğuınluğu type c l...Tasarım konusunda eleştireceğim tek nokta var o da kamera çıkıntısı. Bence gereksiz olmuş. Eğer kılıf kullanmıyorsanız o kamera kesinlikle çizilir yada kırılır.

Ekran:
Ekranı artık günümüze biraz daha uyarlanmış ve çerçeveler biraz incelmiş, Biraz daha ufaltılabilirdi bence. Yine de ekran kasa oranı bana göre iyi. Parlaklığı güzel. Keskinlik iyi. Gözleri yormaması için mavi ışık azaltma özelliğine sahip. Ekrandan yhana bir şikayetim yok. Gerçi pubg oyununda tam ekran özelliği hala gelmedi ama bu apple ı bağlamaz 😀

Kamera:
Kamerası gerçeği söylemek gerekirse bence berbat! Ama şöyle birşey var diğer kulandığımız diğer cihazların ekranları küçük olduğundan detayları net göremiyoruz. Yani bileceğiniz gibi...Mesela S10 Plus ta resim çekince vooav diyorsunuz buraya atınca bumuymuş diyebilirsiniz 😀 Elbette renkler farklılık gösteriyor ama benim bahsettiğim renkler değil...Yine de günü kurtaracak fotoğraflar çekersiniz. Dediğim gibi ekranın büyük olması daha çok detay görmenize sebep veriyor ve diğer cihazla göre farklı görüyorsunuz. Zaten tablette kim fotoğraf çeker 😀 Bu kısma pek değinmeyeceğim o yüzden.

Batarya:
Beni en çok şaşırtan bataryası oldu. Eğer oyun oynamazsanız/video düzenleme yapmıyorsanız, kısaca performansından tam yararlanamıyorsanız 1 günü fazlasıyla çıkartırsınız. Oyun oynarsanız da S10 pulus tan daha uzun süre gittiğine eminim. 5 saat rahat pubg oynarsınız HD ve Yüksek kare hızında.Eğer bir tablete sahipseniz telefondan oyun oynamadığınız için telefon şarjı da size kar kalıyor 😀 Şöyle birşey var keşke daha fazla batarya kapasitesi olsaymış diyorum. Çünkü cihaz büyük. (İpad pro 11) Şarj olma süresi de ona göre uzun oluyor. Ekranı kapalıyken çok daha hızlı şarj oluyor ama açıkken durum 1.5-2 kata kadar çıkabilir.

Performans:
Performansına diyecek tek kelimeme yok. Herşey çok hızlı çalışıyor. Normal pc ve telefonlara göre daha hızlı işlem (video düzenleme/oyun oynama vb.) yapabiliyorsunuz. Lumafusion kullanıyorum ve 4K 60 FPS videolarda bile banamısın demiyor. Cihazın takılması olmuyor mu? Evet oluyor. Sadece Lumafusion da bu duruma rastladım. Video eklediniz diyelim ve bir kaç parçaya böldünüz yada bölmediniz farketmez...Görüntüye çok fazla efekt eklerseniz kasıyor. Mesela instagram sayfamda ( @firat_duran) bir intro paylaştım ve rahat 50 den fazla efekt var. Görüntü resimden oluşmasına rağmen kasabiliyor. Tabi bu kasma cihaz kaynaklı da olabilir uygulama kaynaklıda şimdilik bilemiyorum. Çünkü diğer sayfalara atlarken herhangi bir kasma yavaşlama görmedim.

Ses:
Dış ses olarak çok iyi. Disco/Bar gibi ortamlarda değilseniz ve izlediğiniz içeriğin sesi de normalse (bazen videoların sesleri çok alçak olabiiyor) gayet yüksek ve anlaşılır sesler elde ediyorsunuz. Ses çıkışı yüksek ve bassları hissedebiliyorsunuz. Şöyle örnek vereyim ses seviyesi en yüksek telefonlardan Iphone XS Max ve Galaxyh S10 Plus tan yüksek ve net. Bu cihazda 3.5mm gibi çıkış yok ve bence eksi bir yön. Portu mu sığdıramadın ey epıllll...Bunun yerine Type C den ses alabiliyorsunuz fakat burda da şöyle bir sıkıntı yaşadım 100 liraya leEco nun type c kulaklığını aldım ve PUBG de mikrofon açarken ANC (Gürültü engelleme) devreye girdi. Bu olay olunca ses yarıya düşüyor ve dış ses alıyorsunuz, oyun içi ses yarıa düşüyor ve hiçbirşey anlamıyorsunuz. Adamların ayak sesi vs duyulmuyor geberiyorsunuz. Bu olay mikrofon açınca oluyor. Kulaklık ta mikrofon destekli. Sonra huawei/Xiaomi gibi firmaların orjinal 3.55 to Type C dönüştürücülerini denedim ama hiçbiri çalıştırmadı. Ses bile gelmiyor. 3-4 defa IST/Sirkeciye gitmek zorunda kaldım. Baktım olmuyor apple mağazasından orjinal dönüştürücüsünüz aldım ve sonunda düzeldi. Aklınız da bulunsun şansınızı denemeyin ve Apple destekli yada direk Apple ürünlerini alın. Kulaklık sesi de iphonelar kadar yüksek.

Aksesurlar:

Apple Pencil 2.0
Bu cihazı alcaksanız mutlaka kalem de alın. Yav ne yapacam kalemi sanki çizimden anlıyorum demeyin. Bir çok şeyi kullanırken gerçekten pratik oluyor. Daha hızlı ve dokunması güç yerlere anında erişim sağlıyorsunuz. Kalemi ikinci el alın 😀 300-500 lira karınız olur. Kalemi şarj etmek için de usb portuna takmanıza gerek yok. Bundan önceki modeli gördüm ve bu neyin kafası dedim şahsen 😀 Kalemi tanıtmak için de güç harcamanıza gerek yok. Tabletin üst alnanındaki manyetik yere takın hem cihaz tanıyor hem de şarj ediyorsnuz. Kalem de 1 günü rahatlıkla çıkartır.

Smart Keyboard Folio:
Bu bir klavye 😀 Hem kılıf olarak iş görüyor hemde klavye olarak kullanabiliyorsnuz. İlk başta bu ne dandik birşey desem de gayet dayanıklıymış 😀 Elbette bir slikon kılıf etmez ama şuan başka klavyeli alternatif yok. Logitech markalı bir klavye de satışa çıkacak biraz daha kullanışlıymış ve ekonomik miş (Yurt dışı için 😀 ) ... Bu kılavye tabletin arkasında 3 tane nokta şeklindeki bağlantı noktasına temas edip çalışıyor ve iki farklı açıda kullanabiliyorsnuz. Kılıefın eksi yönlerinden bahsecek olursam, 1. Si mıknatıslara tutunuyor ve mıknasıtlar güçlü olsa da yerinden rahatlıkla çıkıyor. 2. Si eğer klavyeyi açı kanallarına yerleştirmezseniz kullanamıyorsunuz 😀 Bu biraz saçma geldi ama durum bu. Ipad i kanaldan çıkardığınız an ekran klavyesi devereye giriyor. 3. Sü ise eğer düşürürseniz mutlaka ipad bu kılıftan fırlayacaktır ve bu da hasarlara yol açabilir. Çünkü cihazı sağından solundan tutan yada saran birşey yok. Çok şükür düşürmedim daha 😀

Diğer deneyimler:
- Apple music kullanıyorum ve müzik atmak istediğimde malsef atamyıyorum. (PC yok)
- Video atmak istiyorum ama direk atamıyoruz. Eğer video kameranız varsa oradan görüntü ve videolarınızı atabilirsiniz ama bir film atayım derseniz direk atacağınız bir yöntem yok. VLC de WİFİ üzeirnden paylaşı aktif ederseniz telefon yada diğer ağa bağlı cihazlardan direk VLC depolama alanına videoları atabiliyorsunuz. Tabi bu da modem hızınıza bağlı olarak uzun sürebilir.
- Kısa kısa videoları atıp editlemek istedimi özellikle instagram ve youtube dan indirdğim videoları fakat yukardaki anlattığım gibi olmadı. Type C li bir çok flash bellek denedim olmadı. DJI OSMO POCKET sd kartına film ve videoları attım ama kendi çektikleri dışındaki hiçbir şeyi göremedim. Bende WD My Cloud Home 3TB ethernet destekli modem aldım ve şuan sorunsuz şekilde indirdiğim kısa videoları ipad e direk atabiliyorum. Peki uzun filmler:? Şuan için 30 dk üstündeki hiçbir videoyu atamadım ama 30 dk altındaki tüm videoları tablete atabiliyorum ve bu da bana yetiyor. Mesela youtube dan bir müzik videosunu direk atamıyorumdum ama Telefona indiriyorum WD ye gönderiyorum ve ipad de WD uygulamasını açık videoyu görüyorum. Sonra bu videoyu açıyorum sağ altta 3 noktacık var buna tıklayınca KAMERA RULOSUNA kaydet seçeneği çıkıyor (Uzun filmlerde çıkmıyor)....
- Şarj kablosu kısa
- Şarj etme süresi bana göre uzun.
- Kulaklık yüzünden PUBG de sorun yaşıyordum demiştim ve bunu APPLE destekle 1 hafta görüştüm. Sağolsunlar araştırdılar soruşturdular ve sonuca varamadık ama yukarda da dediğim gibi orjinal Apple dönüştürücüsüyle sorun kalmadı. Sorun taktığım donanımlardaydı. Elbette başka orjinal Type C dönüştürücüleri desteklememesi de ayrı saçmalık 😀 Huawei Mate 20 Pronun 3.5 to Type C yi denedim olmadı.
- SD kart ve USB cihazları bağlamak için bir hub aldım Dodocool marka. Eğer alacaksanız SD kart ve Ethernet girişli modellerini mutlaka alın. Derim...
- Face ID muhteşem birşey ve bunun sistemle entegresi çok iyi çalışıyor. Bir şey indirirken face id kullanıyorsunuz gece/gündüz farketmiyor. Yine sitelere ve uygulamalara girişte kullanıcı adı parola yazmaktan kurtuluyorsunuz. Cihaz kaydediyor zaten tek yapmanız gereken kullanıcı adını seçmek ve kameraya bakmak 😀
- Eğer gücünüz yetiyorsa şuan burda kullanımı yok ama Hücresel destekli modeli alın derim. Ya da telefondan sürekli Hotspot açmanız gerek.
- Whatsapp niye yok .? İlla web mi kullancaz.
- Instagram gibi bir kaç uygulamanın tam ekran desteği yok ve yan yatıramıyorsunuz. Bu gıcıklık yüzünden klavye takılıyken dik tutmak zor oluyor.
- Ön kamerası da arka kamera gibi fakat görüntülü görüşmede bence başarılı.
- Aksesuarlar hem pahalı hem de teknoloji mağazalarında çok zor buluyorsunuz.
- Video düzenleme için bence fazlasıyla yeterli.
- Apple ürün satışundan sonraki desteği çok başarılı. Beats kulaklığımı garantiye yollarken aradım ve şuraya gönderebilirsiniz dediler oraya yolladım. Cihaz servisteyken bile servisi arayıp soruyorlar size bilgi veriyorlar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir sorunuz yada merak ettiğiniz birşey varsa yada şurayı yanlış biliyorsun/yapmışsın dediğiniz yer varsa belirtirseniz sevinirim.

Diğer incelemelerim:

Samsung Galaxy S10 Plus İnceleme

https://teknoseyir.com/inceleme/samsun-galaxy-s10-plus-inceleme-ilk-hafta

S8 Hala Alınır mı?
Samsung Gear IconX 2018 İnceleme

Hesaplarımı takip ederseniz sevinirim...

Instagram: firat_duran

Youtube: Fırat Duran

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler