@gamsizm Acil yardımlarınıza ihtiyacım var pc çöktü ve format atmaya kalkınca sürekli mavi ekran veriyor. Ssd ile ilgili sanırım ama daha ömrünün yarısına geldi lütfen yetiştirmem gereken iş var yardım bekliyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

@gamsizm Multi Thread bi işlemcide tek çekirdek kullanan bi uygulama tek izlek mi kullanır yoksa 2 izlek mi ?
Görev yöneticisinde izlekler çekirdek gibi çıkıyor. Örneğin 6 core 12 thread işlemci warsa 12 çekirdek gibi her izleğin yükü görünüyor fakat çekirdek başına 2 izlek düştüğü için tek çekirdek kullanan bi uygulama 2 izleği mi kullanır ?
Yada oyunlarda mesela 4 çekirdek desteği olan bi oyunda 8 izlek mi kullanılır ?
Bunu anlamanın en sağlıklı yolu mp3 çevirmektir. Mp3 çevirirken tek çekirdek kullanılır.

Bunu şunun için soruyorum single core performansı çok kötü olan bi işlemcim war fx 6300 ryzen bi işlemciye geçtiğimde ortalama %70 civarında tek çekirdek daha iyi ve hyper threading olduğu için tek çekirdekte performansım bi anda 4e falan mı katlanacak ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sizce Tps bir açık dünya Western oyununun satış başarısı ne yönde olur ?
Yada western Fps
@gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Xeon @xeon

  red dead redemption'ın başarısı ne kadarsa o kadar olur.

 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Saf TPS değil de Total War: Western çok güzel fikir yalnız. Kasaba kurmak, tarım hayvancılık geliştirmek, kovboy, paralı asker basmak falan fistan hatta haydut basıp diğer kasabaların/eyaletlerin trenlerine, posta arabalarına baskınlar düzenlemek çok keyifli olur. Sonra ilerledikçe küçük küçük teknoloji gelişir, dönemin gerçek silahları kullanılır. Eğer biraz cesaretli bir yapımcı ve yayıncı işiyse tarihsel gerçeklik bağlamında köle ekonomisi de olur, onların isyanıydı, komşu kasabadan köle çalmak ya da başkasının kölelerine propaganda yapıp isyan ettirmek falandı filandı bir sürü şey yapılabilir. Tabii köleliği kendi eyaletimizde yasaklamak ve sanayileşmek de tercih olur, bunun devamında Amerikan İç Savaşı da senaryoda zamanı gelince gerçekleşirse tadından yenmez. Bağımsızlık Savaşı arifesinden Birinci Dünya Savaşı'na kadar sürecek bir campaing mükemmel olurdu. Batıya akın, yerlilerle savaşlar ve anlaşmalar, Meksika savaşı, ohooo çok olay var. Ben çılgınlar gibi oynardım! 😀

  • Enes Pastırmacı @enoes241

   Hocam açıkcası bilgim ,Ekibim, Zamanım kısıtlı bu dediğin oyunun içinden çıkabileceğimi sanmıyorum. Red Dead Redemption veya Call Of Juarez oyunları baz aldığım oyunlar. Hedefimse 2 dolardan 100bin satan gtanın çakmasını yapan çocuk. @ermanyurdakann

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @enoes241 Ben öylesine soruyorsunuz sanmıştım, yapmayı düşündüğünüzü bilmiyordum 🙂 RDR2 geliyorken, alınmayın ama, "çakması" olarak görülecek bir oyun yeterince dikkat çekemez, ezilir gider. Strateji türü kesinlikle daha iyi iş yapar çünkü rakibi yok.

   Bu arada ben TPS'yi RTS diye okumuşum, o yüzden stratejiden yürüdüm, şimdi tekrar bakınca ancak fark ettim yanlış okduğumu 😓 Oyun yapımından anladığımdan değil ama oyuncu gözüyle bakınca, FPS ya da TPS yapmak strateji yapmaktan daha zor görünüyor. Deneyiminiz nedir bilemiyorum tabii, elinizden gelecekse neden olmasın. Fakat RDR2 rüzgarından faydalanayıp derken Destiniy 2 gibi (adını karıştırmış olabilirim, EA'nin iki baba FPS arasında çıkartıp öldürdüğü oyunu kast ediyorum) arada kaynayabilir de.

  • Enes Pastırmacı @enoes241

   @ermanyurdakann Hocam strateji zaten piyasanın %5lik kesimine hitap eden bir tür. Böyle bi türün arkasında neden durduğunu anlamadım. Oyun yapımı konusunda Fps yada Tps stratejiden fersah fersah daha kolay üstelik. Gta 5 çıkmaya yakın yada çıktığında yada çıktıktan epey sonra tam bilmiyorum bu oyun çıkmıştı. Oyun Gtadan alternatif arayan oyunu bitirip doyamayan insanlar için ucuz çerez niyetine bi oyundu ve 100bin sattı. Mantık aynı aslında. Rdr 2 nin yanında elbette esamesi okunmaz ama benim hedefimde milyonlara ulaşmak değil 5 dolardan 100bin satış hayatımı kurtarabilir. Üstelik Nvidianın GameWorks kütüphanesine de hakimim. Steamde Caming Soon altında GameWorksler geliyor diye duyursam bununda oyuncular açısından etkisi olur diye tahmin ediyorum. Çok mu yanılıyorum ? Doğru noktalarım war mı ? yoksa genel itibariyle doğru yolda mıyım ? inan hiç bilmiyorum bu yüzden yardımlarınıza ihtiyacım war.

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @enoes241 haklı olabilirsin, ben bunların hiçbirini bilmiyorum ve ilgilenmiyorum. Tamamen kendi keyfime göre yorum yaptım, strateji yüzde 5 ise ben o yüzde 5in içinde olarak böyle bir oyun isterim, bunun maliyeti, karlılığı falan hiç aklıma bile gelmez.

   Zaten ilk başta muhabbet olsun diye sordunuz sandım o yüzden yorum yazdım, yoksa yazmazdım bilmediğim işler çünkü. Benim dediklerimi ciddiye almayın, ben GTA çakması oyunu duymadım bile (saint row değildir diye tahmin ediyorum) 😛

  • Enes Pastırmacı @enoes241

   @ermanyurdakann @ermanyurdakann yine de teşekkürler. Hayır saints row değil. Bu dediğim tek kişinin yaptığı bi oyun. Peki hocam hangi mecrada anket benzeri yada soruyla genel kanıyı ölçebilirim bi fikrin war mı ?

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   @enoes241 indie oyun yapımcılarının takıldığı bir forum, subreddit falan vardır illa ki, bilmedim ki.

  • Raw @raw

   @enoes241 link var mı çakma Gta nın?

  • Enes Pastırmacı @enoes241

   @raw Yok hocam bende sanırım donanımhaberde 2si birde duymuştum.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  kızılderili olarakta oynama şansı versin ortalığı yıkar geçer...

Arkadaşlar motion track olayına giriş yaptım. Sizce ne gibi şeyler yapabilirim ?
https://www.youtube.com/watch?v=IXnPViVh2xA

Deneme 123

Motion track denemesi
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm
Cİddi yardımlarınızı bekliyorum. 2.el lg g3 aldım fakar bozuldu kaldı daha 1 ay bile olmadı. Tüketici hakem heyetine 2. el telefonu şikayet edebiliyor muyuz ? Alışverişi kart ile yaptığım için elimde dekont war. Aşağılık herifler iade almıyor. Dilekçe falan yazdım dekontuda çıkardım. Yapmam gereken başka ne war ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen Turbo Core oc ediliyor mu?
arkadaşlar artık 8 core 16 thread işlemcilerimiz var fakat halen bir çok uygulama bundan istifade edemiyor. genelde render ,yeni oyunlar vb olmadıkça asla 16t çalışmayacaktır. turbo core ise 4c-8tye kadar çalışıyor sonra devreden çıkıyor eğer yanlışım warsa düzeltin.
özellikle tek çekirdekte yada az çekirdekte deyim önemli performansa ihtiyacımız olduğunda turbo core oc edilerek daha yüksek işlemci başarımı elde edemez miyiz?
sanırım bu intelin i7 5xxx serisinde bile olan bi özellik ama ryzen incelemerinde biosta böyle bişe görmedim.
ben mi görmedim yoksa böyle bi imkan yok mu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hdd smart konusunda bilgi sahibi olan birisi yardımcı olabilir mi acaba rica etsem
smartta birkaç işaretli yer var
https://hizliresim.com/d7RjrZ

Hızlı Resim - Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yükle - resim paylaş

Hızlı Resim ücretsiz resim yükleme servisidir. Yüklediğiniz resimleri internette arkadaşlarınızla, blogunuzda, web sitelerinde, forumlarda veya sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia Ansel ile yakaladığıız fotoları nasıl bozmadan küçültebiliriz
paintle denedim küçük çözünürlükte resim almaktan farkı kalmıyor.
photoshopta resim boyutunu değiştirde azaltma için en iyisi kısmını seçtim ama yeterince verim alamadım.
istediğim şey resmin yoğunluğunu korumak yani screen percentage yana super sampling denen şeyi artırınca aldığımız sonucu almak istiyorum ve yüksek anti aliasingi resim boyutu düşünce AA ihtiyacı doğmasın

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Enes Pastırmacı @enoes241

  @flashock şimdi şöyle bişe war ansel 60000x30000 falan çözünürlükte alsa bunu senin ekran çözünürlüğünden alıyor yani eğer ekran çözünürlüğü 600x300 gibi bi çözünürlüğe indirip 60binli bi resim çıkarırsan her taraf tırtık çorbası oluyor o 60 binli resme 1080p monitörde zoom yapmadan tırtıkları görüyorsun bu neden oluyor bu aliasing olayını çözsem super samplingi artık gpudan feda edip halledeceğim

Merhaba ben şu an kıbrısta askerim gece 2 ile 8 arası sınırsız tarife var ben bu tarifeyi kullanarak gece indirme yapmak istiyorum fakat doğal olarak o saatlerde uyuyorum
Bana saat ayarlı indirme programı lazım yardımcı olur musunuz

Edit Android için gerekli yazmamışım kusura bakmayın

BeğenFavori PaylaşYorum yap