Arçelik 2486 CEI Buzdolabı

Merhaba,

Teknoseyir'de kısıtlı olarak ta olsa beyaz eşya incelemesi yapıldığı için ben de Arçelik 2486 CEI Buzdolabı hakkında ki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

6 ay önce evlilik sebebiyle yeni beyaz eşya alınması gerektiğinden buzdolabı araştırmasına başladım.

Benim için buzdolabında olması gereken önemli özellikler;

a) Buzluğun altta olması : Genel kullanımda dondurucu bölmesiyle münasebetiniz oldukça sınırlı. Meyve - sebze bölümünü ise çok daha fazla kullanıyoruz. Buzluk bölmesi yukarıda olan modellerde, meyze - sebze almak hele de uzun boylu iseniz büyük sıkıntı.

b) Buzmatik : Buz tüketimi fazla olan bir ailesiniz, buz yapmak büyük problemdir. Belli bir zamandan sonra buz için su doldurmak büyük sıkıntıdır.

c) Geniş hacim : Özellikle memleketteki akrabalarınızdan, yiyecek ve içecek ürünleriniz toplu olarak geliyorsa, buzdolabının geniş hacimli olması büyük önem taşıyor.

Yukarıda belirttiğim özelliklerin tamamını kapsayan modeller oldukça sınırlı. Kombi tipi buzdolapları ülkemizde ki geçmişi yeni olduğu için fiyatları da yüksek.

Uzun süren araştırmalardan sonra Arçelik'in 2486 CEI buzdolabi karşıma çıktı.

Teknik özelliklere bakacak olursak:

- 84 cm genişlik XXL
- A+ enerji tüketimi
-0 derece bölmesi
- Meyve ve sebzelerin uzun süre dayanmasını sağlayan bölme (Mavi ışık)
-Çekmeceli dondurucu
-Kırılmaya dayanıklı cam raflar,
-Buzmatik
- Elektronik göstergeyi sayabiliriz.

Kullanım tecrübelerine bakacak olursak;

1)Geniş hemde çok geniş. Buzdolabının "en" olarak geniş olması çok önemli, iç hacim olarak çok geniş olan gardırop tipi modellerde buzdolabı ortadan bölünmüş olduğu için işlevselliği çok kötü, büyük tencere sığdırmanız mümkün değil.

Modelin rafları hem geniş hem de derinliği fazla olduğu için tek bir rafa orta büyüklükte 3-4 tencereyi rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Kalabalık bir aile iseniz her türlü ihtiyacınızı karşılayacak bir model.

2) Dondurucu kısmının çekmeceli olması tüm alanı efektif olarak kullanmanızı ve donmuş ürünleri tasnif ederek rahatça ulaşmanızı sağlıyor,

3) 0 derece bölmesi, ürünlerin donmadan soğuk olarak kullanmanızı sağlıyor. Bilenler bilir tam ideal derecede bir biranın keyfi çok iyidir 🙂

4) Sebze ve meyvelerin daha uzun süre dayandığını eski buzdolabımla karşılaştırarak söyleyebilirim.

5) Ses düzeyi oldukça düşük hatta sesini hiç durmadım diyebilirim.

6) Gelelim buzdolabının en beğendiğim özelliğine;

Buzmatik özelliği piyasadaki modellerde %99 oranında sadece gardırop tipi modellerde mevcut. Bu modellerin hem pahalı hem iç alan kullanımı yönünden işlevsel olmayışını eksi olarak değerlendiriyorum. Bunun yanında buzmatiği kullanmanız için iki seçenek mevcut:

a) Musluğunuza arıtıcı takarak, hortum ile buzdolabınıza bağlamak, (Maliyeti iyi bir arıtıcı için en az 750 -1000 TL)

b)Damacanadan otomatik su çeken aletlerden almak ( 250-300 TL)

Her iki yöntemde işlevselliği azaltan ve maliyetli yöntemler.

Bu buzdolabında ise farklı bir yöntem kullanılmış. Buzdolabının üst bölümünde çıkarılabilir büyük bir su haznesi var. Doldurması çok kolay. Su haznesini doldurduktan sonra, buzdolabı kendisi buz yapıyor ve dondurucu bölmesinde bulunan haznesine buzları döküyor. Yani su haznesi ile buz haznesi altlı - üstlü olarak duruyor ancak farklı kapılardan ulaşabiliyorsunuz. Her iki hazne de çok büyük olup yüksek miktarda buz üretiyor. Tam emin olmamakla beraber alttaki haznede buz dolu ise üretim yapmıyor. Su haznesini akşamdan doldurduktan sonra sabahtan itibaren bir daha buz ihtiyacınız olmayacak. Buz üretim kapasitesi çok yüksek. Ayda bir kere doldurmanız tüm ihtiyacınız için yeterli miktarda buz üretimine yetiyor. Arçelik basit ve çok kullanışlı bir sistem entegre etmiş.

Gelelim eksi yönlerine;

- Buzdolabı hacim olarak çok geniş yer kapladığı için tüm mutfaklarda kullanmanız mümkün değil. Alırken kaplayacağı yeri çok iyi düşünmeniz gerek.

- Fiyat standart buzdolapları için pahalı ancak bu özelliklerde buzdolapları için uygun olduğunu düşünüyorum. Arçelik resmi internet sitesinde kampanyalı fiyatı 3.179 TL ben yaklaşık 7 ay önce 2700 TL'ye almıştım.

Bu buzdolabının rakibi olarak sadece Samsung RFG23UERS modelini görüyorum ki en düşük fiyat 4000 TL ve buzmatik sisteminin tamamı üst tarafta olması sebebiyle hacminden yeteri kadar faydalanamıyorsunuz.

- Sağlamlık durumunu kullanım sürem kısıtlı olduğu için değerlendiremiyorum ancak Arçelik'in geniş servis ağı olması güven veriyor.

Sonuç olarak buzdolabında geniş hacim, en fazla kullanılan ürünlere kolay erişim, buz yapma sorunu yaşayan arkadaşlar için buzdolabını önerebilirim. Zira bu özellikler taşıyan modeller de bir elin parmaklarını geçmiyor.

Saygı ve sevgi ile...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • SEA @sea

    110 kg dir kendileri 😀 Alırken, kapıların enlerini ölçün, bazı evlere nakliyesi servise dert oluyor. Parasını son kuruşuna kadar hak ediyor. Ses düzeyi çok düşük.Dibinde yat uyu rahatsız etmez (ki 2 sene uyudum 2. dolap odamda olunca :D)
    Arçelik-Beko (Vesteli belki katabilirim ama Arçelik grubuna göre yinede servisi pahalıdır ) dışındakiler her zaman satın alırken de garanti bitimi servis maliyetleri de yüksek.

    Uzun süreli kullanım söz konusu olduğundan(3-10yıl gibi) +4 Yıllık ek garanti şiddetle önerilir. 90-130TL arasında(Temmuz Sonu 2014). 3 yıl sonra garanti sona erdiğinde, normal bi arıza o fiyatı zaten geçer.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler