25 Litre belgeselinin uzun halini televizyonda izlemiştim. Şimdi başka kanallarda da yayınlanacakmış.

https://www.natgeotv.com/tr/belgeseller/natgeo/25-litre
http://www.yarininsuyu.com/

National Geographic - 25 Litre

Her gün sadece 25 litre su ile yaşamak zorunda olduğunuzu düşünün. Su krizi, dünyanın en büyük metropollerini tehdit ediyor. 25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

VPN neden önemlidir?
Sosyal medyada anonim takıldığınız hesapla, ülkedeki ani değişen ekonomik durum hakkında, bir duygu, düşünce, öngörü paylaştığınızda, sabaha karşı 4 de kapınızın "kolayca" çalınmaması için...

#akış #VPN #anonimlik #gizlilik #ifadeözgürlüğü

KAYNAK:
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-48631954

Edit Not: Hem TeknoSeyirin hem de bu paylaşımın sağlığı açısından, buradaki davaya konu olan yorumların, suç teşkil edip etmeyeceği konusuna girmeden işin teknoloji boyutundan bahsedelim, VPN 'nin bizi bu tarz durumlarda koruyup, koruyamayacağını tartışalım, lütfen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19
 • Samaritan @johngreer

  VPN hiçbir işe yaramaz ki. Arama motoruna yazdığın anda bulunur zaten. Belki ismini bulmalarını zorlaştırır ki o da bulmak istedikten sonra çok kolay.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Nasıl hiç bir işe yaramaz? Kullanıcı adınız Twitter da ya da burada dava konusu olan sosyal medyada anonim takılıp, "SarıÇizmeliMehmetAğa" rumuzu ile takılsanız, kendinize ait hiç bir kişisel bilgiyi paylaşmadan, sadece VPN üzerinden internete giriyor olsanız, sizi nasıl tespit edecekler? Buyurun?

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Öncelikle buradaki davaya konu olan yorumların, suç teşkil edip etmeyeceği konusuna girmeden işin teknoloji boyutundan bahsedeyim.

  Burada zaten asıl unsur "Kolayca" tespit edilmenizi engeller sözcüğü. Devlet isterse, VPN firmasını hatta ona hizmet sağlayıcı firmayı satın alır, trafiğini dinler, loglar sizi yine bulur – tabi bazı “özel” teknikler kullanmıyorsanız 😉 .

  Burada adli bilişimde yaşanan süreci kısaca özetleyim, örneğin:
  1* Siz, TeknoSeyir 'de size küfür edildiğini iddia ederek ekran görüntüsü gibi deliller ile savcılığa gittiniz. Suç duyurusunda bulunmak istediniz. En yakın polis merkezinde ifade verdiniz.

  2* Savcılık sizin iddianıza bakar, değerlendirir, soruşturmaya değer görürse (görmeye de bilir), adli süreci başlatır.

  3* Savcılık,
  Teknoseyir'in iletişim sayfasındaki bilgilere bakarak,
  teknoseyir.com 'un Domain WHOIS bilgilerine bakarak,
  teknoseyir.com 'u barındırdığı gözüken IP ve bu IP'nin kayıtlı oldu Servis Sağlayıcının WHOIS bilgilerine bakarak, bu iddia hakkında bilgi ister. Söz konusu mesajın orijinal metnini, göndericisi olan kullanıcının bilgilerini (IP adresi, email adresi vs) talep eder.

  4A* Bu aşamada TeknoSeyir, gerek iletişim bilgileri sayfasına göre, gerekse de domain WHOIS bilgilerine göre, Türkiye’de bir şubesi/ofisi olmayan, doğrudan Türkiyede yasal olarak kovuşturma açılamayan bir adrese kayıtlı ise (kabaca TeknoSeyir, Türkiye dışında bir ülkede örneğin Uganda'da yaşayan ve oradan işlem yapan bir şirkete/şahsa aitse), yine Teknoseyir'in servis sağlayıcısı (Şuanda bu firma Bursa daki DGN Teknoloji A.S. ) Türkiyede değilse, bu firmalara yine bilgi talebi gönderir. Bu durumda Uganda da ikamet eden TeknoSeyir, kendi ülkesinin yasalarını ya da kendi “Freedom of speech“ ilkeleri gereğince bilgi vermeyi ret edebilir.

  4B* Biz TeknoSeyir’in Türkiyede ikame ettiği gerçeği üzerinden devam edelim. TeknoSeyir, adli makamlardan gelen talep doğrultusunda ellerinde bizim adımıza kayıtlı ne varsa, ad soyad, eMail, anasının kızlık soyadına kadar paylaştı diyelim. Ama bize küfür ettiğini iddia ettiğimiz şahıs bunların hepsini sahte bilgilerle doldurmuştu. Savcılık bu durumda sadece sisteme girerken kullandığı IP adresi üzerinden işleme devam edebilir.

  5* Savcılık, Teknoseyirden aldığı IP adresinin bağlı olduğu servis sağlayıcısına (Bu örneğimizde bu da SuperOnline olsun hadi) gider ve yine teknoseyirden teyit ettiği, olayın gerçekleştiği tarih saat bilgisinde kimin kullandığına dair bilgi talep eder.

  6* Savcılık SuperOnline dan aldığı bilgi ile artık bu IP’yi kullanan, dolaysıyla şüpheli şahsı tespit etmiştir. Şahıs, benim WiFi şifresizdi açıktı, komşunun şişman sivilceli, gözlüklü oğlu WiFi me girmiş o yazmış vs diyebilir. Savcılık evde dijital ortam araması yapıp internete bağlanabilen her cihazı, tüm dijital depolama cihazlarını, tüm telekomünikasyon cihazlarını, ADSL modeminize kadar toplayıp incelemeye götürebilir, ansızın kapınızı sabaha karşı 04:00 da çalıp, vaktinde açan olmazsa kırarak...

  VPN burada ne işe yarar?
  Akış şemamızın “5. Maddesinde” TeknoSeyirin verdiği IP adresi, SuperOnline ait değil de, “SWEDEN Bahnhof.Se“ ait bir IP adresi çıkmasını sağlar. Savcılık da “SWEDEN Bahnhof.Se“ bilgi talebinde bulunduğunda, Türkiye savcılığının ret cevabı alması çok olasıdır. İşin daha farklı bir boyutu, bazı yabancı veri merkezleri “log” tutmaz ya da tutulan IP bağlantı logu son 30 günü kapsar. Bu durumda veri merkezi, IP ait bilgi vermek istese de veremeyebilir.

  Bu akış şemasına ekleme, düzeltme yapma ya da yorumda bulunma şansınız var mı?
  @daghan
  @mgamsiz
  @hkellecioglu

 • Dağhan @daghan

  Tüm yazılanlardan bağımsız olarak şunun bilgisini vermek isterim. İçerik yargının ulaşımı dışında bir ülkede barındırılıyor ise içeriğe konu olan URL, URL secure ise (https) site erişimi (siteye ait IP adresi) tamamen kapatılıyor.

  Bu durumda ülke içinde barınmak tüm siteyi kaybetmemek adına önemli.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  O sayfanın devamı şöyledir. Şimdi bankacılık kanununa göre bir bankanın itibarını zedelemek suçtur. Ama burada açıkça belirli bir banka hedef alınması halinde bu suç oluşur. (O yüzden bir banka ile sorun yaşayınca sosyal medyada başınıza geleni paylaşabilirsiniz ama bankayı karalayıcı yazmamaya dikkat edin.) o yüzden tam olarak bu suçun kapsamına girmiyor.

  Bir de Sermaye Piyasası Kanunu’ndaki piyasa dolandırıcılığı suçu var. Bu suçun oluşması için de piyasada yalan haberler yapılması VE bundan menfaat elde edilmesi gerekiyor. Paylaştığım 2.sayfada da göreceğiniz üzere savcı da, işi biraz zorlayarak, manevi menfaat elde edildiğini öne sürmüş. Ben bu kişilerin eyleminin bu suç kapsamına da tam olarak girdiğini düşünmüyorum.
  1.si bunun için yalan haber yayan kişinin insanların piyasa görüşünü etkileyebilecek yetkinlikte ve konumda olması gerekiyor.
  2.si manevi yarar yorumu çok zorlama bir yorum. Ancak ülkeye düşman, terörist, ajan vs olursanız ülkeyi çökerttim, zarar verdim diye haz ve yarar duyar bir insan. Yoksa savcının dediği gibi haber yaydım diye durduk yere manevi yarar oluşmaz. Kaldı ki bu kişiler de bu ülkenin vatandaşı, neyinden yarar görecek?

  Ama bu kişilerin yaptıkları da doğru değil. Bu tip asılsız haberlerin topluma yayılması zaten kötü durumdaki ekonomiyi çökertir, bankacılık sistemini bitirir. Özellikle “bankalar batacak, paranızı çekin” ifadeleri çok sıkıntılı. Bu tip bir haberi yayan eğer yüksek takipçili yani toplumu etkileyebilecek konuma sahip olur ve banka hesaplarında döviz mevduatı bulundurduğu tespit edilirse, bu haberler sebebiyle döviz kurunun artışından maddi fayda sağlamış olurlar ki o durumda en az 2 yıl hapis cezası bulunmakta.

  VPN konusuna gelince şahsen internetin kimseye suç işleme özgürlüğü vermediğini, orada yapılan paylaşımların (sadece paylaşım ve retweet bence önemlidir, beğenilerin bu kapsama girdiğini düşünmüyorum) paylaşan kişiyi bağlaması gerektiğini düşünüyorum.

  İfade özgürlüğü bakımından VPN öneriyorsunuz anlıyorum ama sosyal medyadan sadece siyasi fikir paylaşılmıyor; terör propagandası, hakaret suçu, tehdit suçu, iftira suçu, intihara teşvik suçu, çocukların tacizi... onlarca daha suç işlenebilir. Bu suçlar ne olacak peki? O yüzden VPN engeller mi engellemez mi bilemiyorum ama suç işleyenin tespit edilebilmesini tercih ederim.
  VPN ile yakalanmamaya çalışmak yerine düşünce özgürlüğünü ve adil yargıyı geliştirmeye çalışalım.

#Bedelliaskerli Sizce bedelli için bu set iş görür mü ? Eksta olarak 5 er adet daha fanila çorap don vs düşünüyorum 😀

https://urun.n11.com/askeri-giyim-ve-aksesuar/bedelli-askeri-yazlik-takimi-atlet-fanila-pacali-corap-19-set-P325521757

Bedelli Askeri Yazlık Takımı Atlet Fanila-paçalı-çorap 19 Set - n11.com

Bedelli Askeri Yazlık Takımı Atlet Fanila-paçalı-çorap 19 Set 119,99 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Diğer Askeri Giyim Ve Aksesuar fiyatı Outdoor & Kamp kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Arkadaşlar geçen avometre(multimetre) ile soru sormuştum, Uni-T ut33.. modellerinden birini almada karar kıldım. Ürünler 5-10 lira ile ek özellik kazanıyor. Uni-t ut33.. serisinde kabaca böyle.
D olanı herkesin çok tercih ettiği
C olanı fazladan ısı ölçer probu ile geliyor
B olanına ise ek özellik olarak "pil ölçer" yazmışlar. Yani diğerleri pil ölçemiyor mu? Pilin de voltajı direnci vardır, her avometre ile ölçülmeli. Burdaki B modeli için "pil ölçer"deki kasıt nedir? İnceliği yakalayamadım. #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linux için çevrimdışı İngilizce - Türkçe sözlük arıyorum. Öneriniz var mı?

Çözüm : Çağatay Çebi nin Java Sözlük programı istediğim işi gördü. Java tabanlı olması sebebiyle cross platform olarak çalışıyor. http://www.cagataycebi.com/projects/index.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#fotograf samanyolu çekmek amacıyla ideal olabilecek fuji x mount için manuel, açık diyaframlı ve geniş açı lensler var mı bildiğiniz a dostlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#PodCast tavsiyesi.

Konular: Yazılım alanında üniversitenin rolü, kadın yazılımcılar, yurt dışına giden yazılımcılar, açık kaynak ve özgür yazılım önemi, ilk ve orta öğretimde programlama dersleri, nesne yönelimli programlama paradigmasına alternatifler (fonksiyonel programlama).

Hocanın yazılım alanında üniversitenin rolü ile ilgili söyledikleri çok önemli. Özellikle "bugün geriye baktığımda az sayıda öğrencimin sektörde yer aldığını görüyorum. Onları da zaten kitaplarla dolu bir odaya kapatsak zaten kendileri öğreneceklerdi. Diğerleri için ne yapabildim bilmiyorum" gibisinden yaptığı öz eleştirisi dikkate değer.

https://www.youtube.com/watch?v=FG33fnPw0hA

P2P - Chris Stephenson

Sevgili Chris Stephenson'un davetli olarak katıldığı bu bölümde, Türkiye'de yazılım alanındaki eğitim şartlarını, yazılım dünyasına atılmak için nerelerden b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Olay şuna geliyor ki gene benim dediğime geliyor. Programlama dillerinin hepsi öğretilemez (yetişmez), asıl öğretilmesi gereken problem analiz etme, çözme, uygulama ve algoritmaya dökme önemli oluyor. Çünkü programlama dillerinin orta noktaları değişmiyor. Ortak 5 tane kavram var, değişken, for, loop, if ve switch. Bunlara sub ve function'ı da eklersek, toplam 7 tane kavram var. Visual Basic'teki sub ve function C'de void function ve function; değişen bir şey yok fazla. Geriye dilin kendi özellikleri kalıyor, bunlar da Hocamın söylediği gibi öğrenilemeyecek şeyler değil. Günümüzde Internet, basılı kaynaklar bile saniyeler sonra elinizin altında.
  Öğrencinin kafa yapısını değiştirecek, vizyonunu genişletecek, problem çözme yetisini geliştirecek içeriğe sahip olması gerekiyor. Ama bunun için, sadece üniversiteye yüklenilmemesi gerekiyor. Orta öğretimin, çok hızlı bir şekilde test sınavı alt yapısından kurtulması gerekiyor.

TRT'ye verdiğiniz verginin karşılığını verecek bir belgesel olmuş bence.
https://www.youtube.com/watch?v=4ITmM_EBSiU

Savunma Sanatları 1. Bölüm

İçindeki enerjiyi hissediyorsan, sokağa çıkmaya hazırsan, dünyayı dolaşmayı seviyor ve dövüş sporlarıyla ilgileniyorsan Nehar Eren’i takip et. Nehar Eren ken...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vilnius Üniversitesi haritacılık bölümü yüksek lisans öğrencilerinin topladığı Avrupa mitleri ve masallarındaki yaratık verilerinin haritalaştırılması çalışması. 2013 yılında yayınlanmış. İlgili arkadaşlar için makale ve görselin tam boyutlu hali bu bağlantıda: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17445647.2013.867544
Mitolojiye hep ilgi duymuşumdur. Çok güzel bir çalışma. Yalnız bizim Karadeniz bölgesinde pek araştırma yapmamışlar sanırım. Bizde hâlâ kullanılan bir mitolojik karakter var: "Germakoçi" (Lazca). Türkçesi: Dağ Adamı. İnsan ve ayı karışımı bir şey olarak anlatıldı bize. Küçükken köyde babannem falan söylerdi, "Buralardan çok uzaklaşmayın ha, Germakoçi kaçırır sizi" diye. Laz çocuklarını evin yakınında tutmak için kullanılan bir mitolojik karakter. Akşamları da hikayeleri anlatılırdı. Günümüzde çoğunluk şehirlere göçtüğü için köyde kaldı bu masallar ama nadirde olsa köyde yaşayan çocuklardan bazen duyuyorum.
Germakoçi: http://www.wikiwand.com/tr/Germako%C3%A7i
NOT: Haritanın tam halini indirmek için sayfanın en altındaki galeri kısmına bakın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap