Dün burada da muhabbeti geçmişti sanırım. "Orta Doğu" nasıl yazılır gibi bir gönderi vardı. Ben de ayırarak kullanıyorum o kelimeyi açıkçası. Zaten çoğu kelimeyi TDK'ya göre yazıyormuşum, onu fark ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 39 / 45
 • Airoso @airoso

  Hangisine göre istersen ona göre yaz, dernekler, kurumlar belirleyemez dili. O kelime yanlış, bunu yanlış yazdın diyemez kimse. Anlaşılır olmak kafi.

  • Ali Pektaş @alipektas

   O zaman resmi bir belgede "hâlâ" kelimesini de "hayla" yazabilir insanlar mesela. Doğru mu anladım?

  • Airoso @airoso

   @alipektas kabul eden kuruma bağlı? Ben vatandaştan bahsediyorum 🙂 Bu yazdığınız hata da çok olağan bir hata zaten, y ünlüye çok yakın bir ses. Türkçede uzun ünlü de olmadığı için ben mesela "hala" şeklinde yazmayı tercih ederim. Ortada bir bağlam varsa babanın kardeşini kast etmediğim bilinir.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso Nasıl kuruma bağlı ya, her kurum kendi dil kurallarını belirlesin madem. İşin bir standardı olmalı. Her zaman o kelimeyle neyi kastettiğin anlaşılamayabilir. Her bir kuralın, işaretin bir anlamı var nihayetinde. En doğrusu yazılacak ki bir rehberle herkes o yazıdan aynı anlamı çıkartacak. İki kurum ayrı konuşuyor, bu zaten baştan saçmalık. Bir cümlede anlam kargaşası varsa vatandaş referans olarak sadece bir kuruma bakmalı, o kurum da o cümlede ne yazdığı net açıklayabilmeli.

  • Airoso @airoso

   @alipektas kurumdan bana ne ben vatandaştan bahsediyorum dedim hocam okumadınız sanırım, kuruma bağlı, bana ne 😀 İster 75 farklı kurum 75 farklı kural belirler 3. harf büyük yazılacak der vatandaşa ne. Be/\/ 15tersem boole yzrm. Dil kurallarla korunmaz.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso Resmi yazışmalardan bahsediyorum deminden beri. Birisi kırmızı ışıkta da geçebilir, yere çöp de atabilir nihayetinde. Bu mu dayanağınız. Her kurum kafasına göre belirleyemez. Tarafsız ve devlete bağlı bir kurum referans olur. Sen ben Twitter'da "yapmıycam" yazınca müdahale etmek için kuruma ihtiyaç var demedim zaten.

  • Airoso @airoso

   @alipektas Ne alakası var ya kırmızı ışıkla adfasdfasdf "Orta Çağ" yazmazsam biri mi ölecek? Çevre mi kirlenecek? Neyse. Yazdıklarımı anlamıyorsunuz "İSTER 75 KURUM 75 KURAL BELİRLER BANA NE" yeterince açık bence. Bana ne 😀 Ha kuralına katılmak zorunda da değilim.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso Hiç öyle şeyler ima etmedim, konuyu çarpıtma. Ben zaten konuyu gündelik insanların kendi aralarında yazışma şekline hiç getirmedim ki, ne anlatıyorsun sen. Diplomasi var, kamu kurumları var, resmi yazışmalar var. Kurallara uyulması şart olan ve çalışanlara dahi kurallara göre yazabilme şartı konulan durumlar var. Banane sen ne yazmışsın, umurumda mı... Dilekçe yazınca, resmi bir yazı yazınca kurumların umurunda misal. Ben taa en başından konunun burasındayım, sen konuyu bir yere çekip sonra beni suçluuyorusun banane bahsettiğin konudan deyip. Mantığa bak arkadaş...

  • Airoso @airoso

   @alipektas Ali şaka mı yapıyorsun? Gönderinde ben ben ben diyorsun, dilekçe yazarken mi diyorsun?

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso Gönderiden değil, yorumuna yaptığım ilk yorumdan bahsediyorum.

  • Airoso @airoso

   @alipektas ben de baştan beri vatandaştan bahsediyorum, ısrarla kurumları geç diyorum çünkü gönderine cevap yazdım "ben çoğunlukla TDK'ya uyuyormuşum" gibi bir cümle hani, inatla kuruma çeken sensin 😀

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso "...kurumlar belirleyemez dili." Bu yorumuna ithafen yazdım kurumlarla ilgili yazdıklarımı. Genel olarak katıldığım ama üstte gösterdiğim kısmında hataya düştüğünü düşündüğüm için de ilk yorumumu yaptım zaten.

  • Airoso @airoso

   @alipektas abiii "kurumlar belirleyemez"deki kurumlar: tdk, dil derneği, zart kurumu. Yapma ya o kadar anlaşılmaz yazmadım.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @airoso Kastettiğin o değilse tamam o zaman sıkıntı yok. Ben yanlış anlamışım, pardon.

  • Airoso @airoso

   @alipektas farklı şeyleri konuşuyoruz diyorum baştan beri ama anlaşamadık 😀 Benden de pardon. Hatta alttaki son yorumun direk benim demek istediğim şey.

 • Player 1 @player-1

  Dil derneğinde sakatlıklar var. Gönderi uydurma olabilir. 3 sessiz ardarda yazılması şüpheli.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Yorumlarda bazı yanlış düşünceler gördüğüm için naçizane fikrimi belirtme ihtiyacı duydum.

  1- Dil kurumları konuşulacak dili belirlemez. Standart oluşturması için kökeni biliniyorken yanlış yazılan kelime ve kalıpları kaydeder ve uyarır. TDK'nın en büyük görevi zaten bu kökenleri araştırmak, bir kural olup olmadığını bulmak ve bunları milliyetçi bir açıdan değil bilimsel açıdan incelemektir. Kulağınıza benzer geliyor diye iki kelimenin etiimolojisini bir tutamazsınız. Bakılması gereken çok şey vardır. Dil bilimi çok da önemli bir bilimdir bu aşamada. Dil bilimi hem tarihle hem antropolijiyle hem de folklor (halk bilimi) ile çok ilgilidir. O yüzden TTK ile birlikte öneme sahiptir.

  2- Dil kurumları halka göre hareket eder. "Çok oturgaçlı götürgeç" nasıl troll bir haberse aynı şekilde a harfi üzerindeki şapkanın kaldırılıp tekrar konulma haberi de başkalarının yaptığı yalan haberlerdir.

  3- Öz Türkçe kelime ile Türkçe kelimeyi birbirinden ayırmak lazım. Her öz Türkçe kelime bir Türkçe kelimedir fakat her kelime öz Türkçe kelime değildir. O yüzden "robdöşambr" ve "sömestr" kelimeleri 3 sessizin yan yana gelmeme kuralına uymaz. Bu ve benzeri kurallar öz Türkçe kelimelere uygundur. Yabancı dilden dilimize yerleşmiş kelimelere uymasının bir mantığı yoktur. ("Türk" kelimesi neden uymuyor demeyin. Orada ünlü düşmesi var ki bu da sözlüden yazılıya geçerken ortaya çıkmış bir kuraldır. Dil gayet karmaşık bir sistem görüldüğü üzere)

  4- Evet yabancı dilden girip Türkçeleşmiş kelimeler vardır. Bu onları artık Türkçe yapar. Çünkü halk kullanıyordur. Dil kendi alanına sıkışmış yeniliklere kapalı bir yapı değildir. Nasıl zamanında Çince ile kelime alışverişimiz olduysa bir dönem Fransızca ile olmuş ve şimdi de İngilizce ile olmaktadır. Ve bu devam edecektir zaten. Moğolca ile olan ortak kelimeler ve zaten Çin kaynaklarına göre ırk olarak da ortak bir yapıdan geliyor olmamızı nasıl açıklarız o zaman? Moğolcada "tağ" denen şeye biz "dağ" diyoruz. Bu, o kelimeyi bir dil veya sahiplerinin yapmaz. O coğrafyada yetişip kültürünü taşımış herkesin yapar.

  5- Dil kurumları bir şeye zorlamaz ama dili korumak kültürel açıdan doğru olduğu için doğru bilinen şeylere uyulması lazım. Dediğim şey galat-ı meşhur kelimeler değildir. Onlar zaten dile yerleşmiş anlamı orijinal anlamından uzaklaşmış kelimelerdir. Bahsettiğim olay dilin fiziksel olarak yapısıyla ilgili durumdur. Arapçadaki ق harfi ile Rusça'daki K harfleri birbirine Türkçe'deki K harfinden daha çok benzer. Hepsi birbirinden farklı olmasına rağmen kökte çıkartılmak istenen ses aynıdır. Haliyle, doğuştan Arap olmayan birisi bu harfi bir Arap gibi okumakta çok zorlanır. Ayrısını Rusça ve Türkçe için de geçerli. Konuşma yapısı dile göre değişen fiziksel de bişeydir. Massachusetts kelimesinin Türkçe için telafuzu rahat bir kelime olmaması da aynı sebepten ötürüdür. Burada bir dip not, geçen bir araştırmada hangi dilin daha çok virüs ve bakteri yaydığı araştırılmıştı. Dediğim gibi işin fiziksel tarafı da önemli.

  Başlıklar halinde anlatmaya çalıştım bir şeyleri. Konu uzun uzun konuşmaya çok müsait. Özellikle bozulan dil ve neden dilimizi korumamız gerektiği konusunda. Bir yere varmak da zor olabilir. Fakat dil bilimi çok mühim bir konudur ve birkaç olaya indirerek kurumları itibarsızlaştırmak kanımca yapılmaması gereken bir şeydir. Değerli Türkologlar kültürümüzü de korumamıza yardımcı olacaklardır.

Buyrunuz bu günden iki günbatımı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu anda ucuza Windows lisansı neresi satıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 25
Cem KOÇ paylaştı.

spotdl | Spotify oynatma listenizi youtube üzerinden indirin!

Merhaba teknoseyir ailesi!

Birçok ortamda "Spotify kullanmak istemiyorum ama oynatma listelerim bırakmamı engelliyor." gibi yorumlar görüyorum. Üzülmeyin, dertleriniz artık bitti. spotdl biraz python sihri sayesinde birkaç dakikada tüm oynatma listenizi mp3 olarak indirebilirsiniz.

 

Öncelikle programı https://github.com/ritiek/spotify-downloader/ linkinden sistemimize uygun sekilde yüklüyoruz. Bende zaten kurulu oldugundan bu kısmı atlıyorum.

 

Şarkı İndirme

Kullanım ise oldukça basit. Eger şarkı indirmek istiyorsak:

spotdl --song "şarkı adı" (alıntı işaretinin içine)

yada

spotdl --song şarkı linki (songun hemen arkasına lınki yapıştırın)

Şarkıyı youtube üzerınde arayıp indirecektir. Bende "Music" klasörüne indiriyor.

Oynatma Listesi İndirme

Playlist indirmek istiyorsak iş biraz karışıyor. İlk olarak oynatma listeslini normal bir listeye çevirmemiz gerekiyor. Bunun için:

 

spotdl --playlist

 

komutunu parantez olmadan giriyoruz. Böylece home klasöründe

.txt şeklinde bir dosya oluşuyor.

 

Şimdi gene komut satırından:

spotdl --list

komutunu girerek playlisti indirebiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Cem KOÇ paylaştı.

Yanlış hatırlamıyorsam Levent Pekcan bir ara yazılım alet çantasını paylaşacaktı ama yetiştirilemedi sanırım. O video gelene kadar biz kendi aramızda bir şey başlatalım, belki birbirimizden faydalı yazılımlar öğreniriz 🙂

Benim portable programlarımı tuttuğum şöyle bir klasörüm var. Sık sık güncelleme yapmayan, taşındığında sıkıntı çıkarmayan her programımı bu klasörde tutuyorum. Klasörün bir kopyasını da başka disklerde tutuyorum, böylelikle format atma durumunda sadece kopyala yapıştır ile bir sürü programı kurmuş oluyorum. Programları AppData > Local altında kendi oluşturduğum Toolset adlı bir klasöre koyuyorum, bu sayede çoğu programı çalıştırırken izin problemleri yaşanmıyor. Yine bir klasör altında bir de Shortcuts adlı bir klasör yaratıp bütün programların kısayollarını buraya doldurdum. Formattan sonra buradaki kısayolları başlat menüsünün kısayollarının tutulduğu klasöre kopyalıyorum, her biri başlat menüsünde hazır olmuş oluyor 🙂

Ek olarak FFMPEG, Git, ADB, Batch Scripts gibi path'e tanıtılması gereken yolları da tanıttıktan sonra işim büyük ölçüde tamamlanmış oluyor.

Tarayıcılar, Steam, Discord, VS Code veya IDEler gibi biraz daha dallı budaklı kurulum yapan programları burada barındırmak pek uygun değil, o yüzden onları elle kurmam gerekiyor ama o kadarı da problem olmuyor. Sizlerde de böyle bir klasör varsa görmeyi isterim. #YazılımAletÇantam

========

ADB: Android/PC iletişimi için köprü görevi gören bir Android geliştirme yazılımı.

Audacity: Ses kayıt programı

Batch Scripts: İçinde video indirme, video dönüştürme, dosya adlandırma ve benzeri işler için kullandığım .bat uzantılı scriptlerin olduğu klasör. Path'e tanıttığımda direkt komut satırından buradaki scriptleri çağırabiliyorum.

BleachBit: Çer çöp temizleme yazılımı

Blender: 3 Boyutlu modelleme ve animasyon yazılımı

Caesium: Resim sıkıştırma yazılımı

Calibre: E-kittap okuma, dönüştürme, metadata düzenleme, kütüphane yönetme yazılımı

CrystalDiskInfo: Disklerin sağlık durumunu gösteren bir yazılım

DupeGuru: Birbirinin kopyası olan dosyaları bulmaya yarayan yazılım

FFMPEG: Multimedya dosyalarını manipüle etmeye yarayan çok kapsamlı bir yazılım seti.

Git: Git teknolojisini kullanabilmek için bulundurduğum klasör

HandBrake: Video dönüştürme yazılımı

HwInfo: Bilgisayarın donanımları hakkında çeşitli bilgiler gösteren yazılım

LibreHardwareMonitor: Donanımların sıcaklık ve kullanım değerlerini gösteren yazılım

PowerToys: Microsoft'un geliştirdiği ve pencere yönetme, dosya adlandırma gibi ufak tefek işlevler barındıran program.

Putty: Network bağlantıları için kullandığım terminal emülatörü. Aslında içinde Putty'nin daha gelişmiş bir forku olan Kitty var fakat ismini klasörün ismini böyle bıraktım.

Rufus: Disk imajlarını belleklere yazmak için kullandığım program.

ScreenToGif: Ekranda seçilen bölge veya pencerenin görüntüsünü kaydedip gif olarak dışa aktaran program.

ShareX: Pek çok ekran görüntüsü alma aracı bulunduran program.

SQLite: Basit veritabanı işleri ve denemeleri için kullandığım ilişkisel veritabanı

Start Page: Tarayıcı açılış ekranlarına tanıttığım özel başlangıç sayfam. Sayfada çeşitli bağlantılar ve özellikler bulunuyor.

TinyNvidia: Nvidia ekran kartları için GeForce Experience olmadan ve telemetry paketlerini ayrı tutarak güncelleme indiren yazılım

uGet: Dosya indirme aracı

WinCDEmu: Sanal CD sürücü

WinDirStat: Bilgisayardaki klasörler hakkında istatistikler gösteren bir yazılım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 29

Bir süre önce C++'ı öğrenmeye başladım. Öğrenme süreci geçtiğimiz 3-4 günün içinde ilk meyvelerini verdi. Yılan ve tetris oyunu yazdım. Mutluluğumu burada paylaşmak istedim. Şimdilik grafik içermiyor, konsol ile çalışıyor. Bundan sonraki hedefim basit de olsa grafik içeren bir oyun yazmak. Tabi okullar açılırsa okul bitene kadar uzun bir ara vermek zorunda kalacağım.

Kaynak Kodları: https://github.com/DrMahia/Yilan-ve-Tetris
Doğrudan exe linki: https://github.com/DrMahia/Yilan-ve-Tetris/blob/master/Release/Snake%20and%20Tetris.exe

@mertkirimgeri Hocam OpenGL öğrenmek istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz güzel bir kaynak varsa bilmek isterim. Kendim pek bir kaynak bulamadım. Henüz nasıl aramam gerektiğini bilmiyorum sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar hiç bir belirti vermeden coronaya yakalandıgımı öğrendim. ilk testim de negatifti. şuan hastanede karantinadayım lütfen belirti aramadan kendinizi izole edin. çalışmak zorunda olanlara se geçmiş olsun onlar kendılerını aılelerınden ızole etsinler. suan sadece oksuruyorum.

düzenleme: 1 :
arkadaşlar, bazılarınız sanırım inanmamış ben sızlere belırtı olmadan da hasta olabılecegınızı anlatmaya calıstım.. şuan hastanedeyim. yoğun bakımda değilim pandemi servisinden yazıyorum. ben ilk öksürük yüzünden ve ateş yüzünden hastaneye geldim test yaptırdım 1 hafta karantınada beklettıler ev karantınasıydı. o donemde oksurugum gectı atesım olmadı testım negatıfcıktı . aradan 10 gun gectı ben bır test yaptırmak ıcın daha hastaneye geldım burada aılemın dokttor olması benım avantaajım oldu. hastaneye geldıgımde tomografı cekıldı herhangı bır belırtım olmadan ates tat duyu kaybı gıbı sıkayetlerım yoktu. tomogrofımde krıstallenme oldugunu cıgerlerımde gorduler. ve ılk tanı konmus oldu hemen test yapıldı. corona testı denıldıgı gıbı 15dk surmuyor. 3gunde geldı cevabı . gelen sonuc pozıtıf. suan serum ve ılac kullanılıyorum . hergun defalarca kan alıyorlar buda ayrı bir eziyet inanın. nefes darlıgım 2 gundur arttı. hemsıreler saat bası atesımı ölçüyor ama hala ateşim yok. nefes darlıgı vucut yorgunlugu gitgide artıyor. şimdilik durum budur.

düzenleme :2:
arkadaşlar ilaçları kullanmama rağmen nefes alırken çektiğim acı artıyor. haa yoğun bakımda değilim. vücudumun eski halsizliği yok. laptopuma izin vermeseler kafayı yerdim. şu ana kadar turkcelden 85gb a yakın veri kullandım. ölmez kurtulursam son faturayı size yazarım.

düzenleme 3:
yeni bir düzenleme ekleme isteği duydum. arkadaşlar korona süprüntü testim negatif gelmesine rağmen kan testim pozitif çıktı. sorduğumda şunu öğrendim. boğaz ve burundan alınan test eğer virüs ciğerlere indiyse negatif çıkabiliyormuş. benim ilk testimde negatif çıkmasını da buna bağlıyorum. yeni testi tomogrofıyle destekledıler ondan sanırım kan sonucuyla tum testlerı bırlestırdıler. dün gece hiç uyuyamadım öksürürken epey yıprandım. her sabah kan vermek inanılmaz yoruyor. nefes darlığım devam ediyor ancak acı çekmiyorum artık. ses kısıklığım arttı artık konusamıyor gibi bir durumum var. güzel bir haberimde var. buraya geldiğimde kanımda 17 olan birşey varmış adını hatırlamıyorum son kan testımde 7 ye dusmuş bekledıklerı deger 5 mıs oda ıyılesme surecı demek oluyor. ısallah bunu atlatıcam. zaten kan grubumun a rh negatif olmasından kaynaklı plasmamın değerli olduğu söyleniyor herkes iyileşmemi bekliyor burada.
---hastalık dışında bir konuya değineceğim bugün birkez daha 20gb ınternet aldım turkcelden 89tlye. ve turkcelı aradım bugun sabah son dama sesım ve nefesımle turkceldekı kadına sunu sordum neden ındırım yok .dediği cumle cok dusundurucu. turkcel bu donemde tum ındırımlerı ıkıncı emre kadar kaldırdı. tesekkur edıp kapattım. bunu kenara not edıcem .

düzenleme 4:
Arkadaşlar merhaba , 2 gün önce taburcu olarak evime karantina sürecime başladım. nefes alışım toparlandı. öksürük miktarım azaldı. vücudum kendini yeniliyor gibi hissediyorum yeniden güçlendiğimi hissedebiliyorum. hergün aile hekimim arıyor ihtiyacımı soruyor durumumu not alıyor. telefonuma evde kalmam gerektıgını soyleyen mesaj gelıyor. hastalığı yendiğimi ancak 14 gün bulaştırıcılığımın olduğunu söylediler. yeniden nefes alabilmek çok güzel. 14 gün sonunda hastaneye gitmem gerektiğini ve tekrar kan değerlerimin kontrol edileceğini söylediler. bu süreci zor da olsa atlattığım için çok şanslı hissediyorum. hastalığın yaşlıları etkilemesinin sebebi olarak çok ağır geçirildiği için o acı ve direncin düşmesine yaşlıların dayanamamasına veriyorum. sanki bıçak ciğerlerimi keser gibi hissediyordum şimdi acım kalmadı sabah ve akşamları öksürük var. umarım hiç biriniz olmaz ve tez zamanda bu beladan kurtuluruz.unutmadan benim 14gün sonunda tamamen vücudumdan attıktan sonra hastalığa tekrar yakalanma ihimalim 4-6 ay boyunca çok düşük ihtimalmiş.

birde resim ekledim. ilk süreç buradaki uyumlu kelimesinden sonra başladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 85

GTA V'teki Los Angeles sahilinin orjinali 🙂 GTA 6 böyle olsa keşke 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Yedeğimizi alalım. Yedek almak önemli. Ben yedek almak için Clonezilla kullanıyorum. Benim için sorun olmadı ama hiç bilmeyen için biraz karışık olabilir. Videolara bakmakta fayda var.

#yedek #backup #clonezilla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13