Moser 1400-0050 Traş Makinesi

Türkiye'de bu makinenin bulunmadığı berber salonu yoktur herhalde. İsmini hiç bilmeseniz bile, bu makineyle onlarca kez traş olduğunuza eminim.

Şahsen; saçını "modelli" kesmekten yıllar önce vazgeçmiş, düz kesim için de berberde sıra beklemeyi, hijyenik olmayan şartlarda traş olmayı, üstüne bir de para vermeyi mantıksız bulan bir insanım. Elimden bir sürü traş makinesi geçti, sizlere tavsiyem:
1- Saç traşı olacaksanız şarjlı makinelerden uzak durun.
2- Ucuz makineleri almayın, paranız çöpe gidiyor, üstüne yolunduğunuzla kalıyorsunuz.

Yıllarca yanlış makinelerle cebelleştikten sonra doğru-düzgün bir şey almaya karar verdim ve araştırmalarım sonucu Moser 1400'de karar kıldım. Yıllar boyu berberlerde kendini ispat etmiş olması, Alman malı olması ve hakkında çok az olumsuz yorum olması bu makineyi seçmemdeki ana etmenler oldu.

Fiyatlara bakarken fark ettim ki piyasada orijinalden çok "çakma" Moser dolanıyor. Moser'in kendi sitesinden Türkiye distribütörüne bakınca karşıma Fonex Kozmetik çıktı. Ben de en garanti yer orası olduğu için http://www.fonexkozmetik.com 'dan almaya karar verdim. Fiyatları da diğer yerlere kıyasla daha iyi geldi.

Sitede makinenin iki versiyonu var. İkisi de aynı makine ancak aksesuarları farklı. Benim aldığım 1400-0050 modelinde sadece 1 numara tarak çıkıyor. 1400-0278 modelinde ise 4 boy tarak var. Aradaki fiyat farkı 22TL.

Ben sade modeli tercih ettim, üstüne n11.com dan 11TL'ye 6'lı tarak seti aldım. Sipariş verdikten sonra n11.com'daki tarağın fiyatı 22TL'ye çıktı, sanırım 11TL'lik fiyat yanlış yazılmıştı 😀 Taraklar hala kargoda onun için bir yorum yapamayacağım ama çok sorun olacağını sanmıyorum, sonuçta tamamen plastik, basit parçalar.

Makineye gelince; gerçekten övgüleri hak ediyor. Evdeki 180TL'lik şarjlı Philips bunun yanından bile geçemez. En ufak bir takılma, yavaşlama, yolma yapmadı. Şarjlı makineyle 1 saatten fazla süren traş, Moser ile 15 dakika sürdü çünkü aynı yerden tekrar tekrar geçmeniz gerekmiyor. Tek sorunu biraz titremesi ama kafaya takılacak bir şey değil. Makineyle birlikte gelen 1 numaralı tarak tahmin ettiğimden biraz daha kısa kesiyormuş ama makinenin sol yanındaki mandalı kullanarak bıçağı biraz kaydırıp 2mm daha uzun kesmek mümkün. Bu mandalın tam simetriğindeki düğme de mandalı kilitlemeye yarıyor, sürekli basmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu arada, kullanmadan önce bıçaklarını sökerek yağlamayı unutmamak gerekiyor. İnternetteki şikayetlerin çoğu, bu yağlama işleminin yapılmamasından kaynaklanmış anladığım kadarıyla. İyi bakılırsa ömürlük bir cihaz olacak gibi görünüyor. Fiyatı da göz önüne alındığında 10 üzerinden 10 vermemek elde değil.

Fiyat demişken Fonex'teki fiyat: 67.90TL ama sipariş ekranındaki kupon kısmına FONEX10 yazarsanız %10 indirim yapıyor, bu sayede kargo bedavaya gelmiş oluyor.
http://www.fonexkozmetik.com/Moser-1400-0050-ProfElektrikli-Sac-Kesme-Makinesi,PR-1.html

HAYIRLI TRAŞLAR...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Çin malının da kalitelisi var demek ki. Bende öyle bir şey vardı, saçımın yoğun yerlerine gelince stop edecek gibi oluyordu, yolmaya başlıyordu 🙂 ki saçım gayet seyrek ve ince tellidir. Bu Moser'in orijinal olduğuna eminim. http://www.moser-profiline.de/en/buy buradan Türkiyeyi seçince Fonex'in firması ve web sitesi çıkıyor. Ayrıca kutunun ve ürünün üzerinde hem fonexin hem de moserin seri numaralı hologramları var. Bu orijinal değilse hiçbiri değildir herhalde 🙂 @harold_finch

 • bzn7 @bzn7

  Caps or it didn't happen 🙂 Şaka bir yana gerçekten iyi bir makinedir.

  Bir tavsiye de benden olsun; Daha küçük düzeltmeler için Çin malı Dingling var. O da başarılı bir makinedir.

 • Kent @kent

  Teşekkürler. Öncelikle inceleme üslubunuz için tebrik ederim.
  Berber veya kuaför her neyse işte, beni biraz rahatsız eden yerler. Çünkü herkesin kullandığı ürünleri mecburen sizede uyguluyorlar.
  Benime çakma tecrübem oldu. Tavsiyem hiç bulaşmayın . Philips saç makinası aldım, yıllarca gayet iyi iş gördü. Tabi traş dan ziya düzeltmelerde kullandım.
  Ben ürünü almayı düşünüyorum, bakalım. kendi saçımı traş edemem tabiki ama ufak düzeltmeler vs. için berbere gitmeyi hiç sevmiyorum. Genel olarak başkasının kullandığı ürünleri ve berber muhabbetinden de haz almıyorum. yapay zeka ilerlersede eve yemek yapan , saç kesen, ütü yapan vb. işler için kişisel bir robotumuz olsa, sanırım ilk alacaklardan birisiyim diyebilirim.

  • Rasko @rasko

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Kendi kendinizi traş etmek -eğer düz traş istiyorsanız- sandığınız kadar zor değil. Bir başlayınca bitiyor ama sonra enseyi düzeltmek için başka birine ihtiyacınız oluyor. Yine de kendi kendine yetebiliyor olmanın hazzı bir başka 🙂 @kent

  • Kent @kent

   Bildirim gelince mesajıma baktım. Evet ürünü 5 yıl önce aldım ve hala kullanıyorum. Çok kaliteli çıktığını söylemek istedim. Şunu da ekleyim berber falan değilim yani sürekli kullanılmadı ama kalitesinden son kullanıcı olarak memnun kaldım.

 • Fatih @fatihy

  bende filips var 😀 polonyada iken berbere gidemediğim için veya gittiğimde derdimi anlatamadığım için almıştım 😀 bütün türkler tıraş olmuştuk hatta ispanyollar falan.
  neyse benimkiside güzel 100 liraya falan almıştım

 • Deniz Karaduman @deniz-karaduman

  benim anlamadığım yeni makineyi alıp da ilk traşı yapmaya nasıl cesaret ediyorsunuz? ya düzgün olmazsa nabıcaz 🙂

 • captain10 @captain10

  teşekkür ederim incelemeniz için. hocam saçları 4 numaraya vuruyorum. sizce var mı bi zorluğu tek traş olmanın hocam ? daha doğrusu taraktaki numaralar saçın kaç numaraya kesilmesine göre mi ? demek istediğim 4 numarayı takınca saçlar 4 numaraya mı vuruluyor. bazı forumlarda aynı değil diye yorumlar gördümde. taraktaki mm ile saç numarası aynı şey mi hocam ? @rasko

  • Rasko @rasko

   @deniz-karaduman Tek traş olmanın bir zorluğu yok aslında, düzgün olmama ihtimali de yok çünkü her tarafı aynı uzunlukta kesiyorsunuz. Makinayı kafanızda kaydırmaktan başka bir inceliği yok yani. Hele ki iyi bir makineyle çok çok daha kolaymış, yıllarca boşuna çile çekmişim 🙂 Geriye ense kalıyor. Ense için başka birine ihtiyacınız var ama o da çok basit. Favori düzeltmekten bir farkı yok. Ensede saçın bittiği, kılların başladığı yere makineyi ters koyup aşağı doğru çekiyorsunuz. İlk defa deneyen biri bile kolayca yapabilir. Ben kimseyi bulamadığım zaman naturel bırakıyorum.
   @yilmaz10 Aynen taraklar saçın uzunluğunu ayarlamak için. 3 numara tarak takarsan bütün saçını 3 numaraya vurmuş oluyorsun işte. Genelde :
   1 Numara Tarak saçı 4mm Keser
   2 Numara = 6mm
   3 Numara = 9mm
   4 Numara = 14mm
   5 Numara = 19mm
   6 Numara = 25mm
   Diye gider. Makineden makineye, 1-2mm değişebilir bu rakamlar ama çoğu zaman standart budur.

  • captain10 @captain10

   @rasko bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam.

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  İnceleme de tavsiyelerde güzel olmuş ellerinize sağlık 🙂 Nacizane bende bir iki kelam edeyim hem makine hemde saç kesimi hakkında ;

  2000li yılların başında almıstım , o kadar süre geçti ki tam hatırlamıyorum bile 🙂 2013e kadar sorunsuz kullandım ama bakımına temizliğine özen göstermek gerekiyor , 2 yıldır da nazlanmaya başladı artık saç kesmeye cesaret edemiyorum 🙂 Zaten 2 yıldır çok fazla kesmiyorum da kısa. Sonuç olarak demem o ki kaliteli bir ürün hele ev kullanıcısı için ne zaman aldığını unutturur 🙂
  Saç traşı konusunda da eğer sorunlu bir saç çıkış şekliniz veya kafa yapınız yoksa rahatlıkla kendiniz kesebilirsiniz. Benim ensemde saçlar o kadar garip çıkıyor ki berber bile diğer her yerinden daha fazla uğraşıyor ama kendim keserken sorun olmadı hiç , kimsede o nasıl saç öyle demedi 🙂

 • Erdal Girgin @regolt

  4 yıl sonra hala sağlam mı cihaz acaba bende almayı düşünüyorum bu günlerde

 • Murat Çelik @murat-celik

  şuan 200 tl ye değer mi günümüzde yoksa bu fiyata şunlar da düşünülebilir dediğiniz ürünler var mı? ben kendim kesiyorum saçımı bu üründeki mandallar benimkinde ,yok bu mandallarla kat geçişleri daha rahat yapılır diye düşünüyorum.bir de biçok yorum gördüm ilk kullanışta bozuldu diye bu neden kaynaklanır sizce bu yağlama işini üzerinden yapsak ilkinde olmaz mı illa uç kısmını vidalarıyla çıkarıp mı yağlamak lazım.biraz fazla oldu biliyorum ama 200tl vericem iyi olsun istiyorum cevaplarsanız sevinirim 🙂

  • Rasko @rasko

   Taraklarını ben n11'den almıştım. Yaygın bir model olduğu için bulunabiliyor. Eskiden söküp yağlıyordum ama artık üstünden yağlıyorum. Biraz etrafa bulaşmış oluyor ama peçeteyle silince sorun kalmıyor. Öyle her kullanımdan önce yağlamaya da gerek yok, yağı kuruyunca sesi falan değişiyor zaten anlayıp yağlıyorum. Hala kutunun içinden çıkan minnacık yağı bitiremedim, öyle diyeyim 🙂

 • protego @protego

  Şu an 300 TL. Fırsatçı şerefsizler

 • Deniz Karaduman @deniz-karaduman

  @rasko hocam ben de aldım bundan. sökerek yağlama yapmak nasıl oluyor? kaç kullanımda bir yağlıyorsunuz?

  • Rasko @rasko

   Metal kafanın alt kısmında 2 tane vida var, onları sökünce bıçak mekanizması dağılıyor. Ben 8-10 kullanımda bir yağlıyorum. Saç keseceksem, her kesim öncesi yağlıyorum. Yağı gidince zaten sesi değişiyor, daha yavaş çalışıyor alet.

 • Col_Kartali @col_kartali

  Hocam bende aynı makineden aldım. Ulus'tan ekstra olarak 3 ve 4 numara tarak aldım. Buna uyumlu en uzun 4 numaramı daha uzun uyumlu tarak varmıdır?

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler