Doların hali, vergiler vs derken oyun fiyatları aldı başını gitti. Bu yüzden yeni nesilde konsol tercih etmedim. PS4 Pro'mu da satışa çıkarttım. Gönül RTX 3070 istiyordu, mantık 2070s dedi, cebim 2060s de karar kıldı 🙂 Sistemin en önemli ve en pahalı parçası ekran kartı, yeni nesil kartlar kurun sabit kalması durumunda bile minimum 6-7 bin bandında seyredecek diye düşündüğüm için sabredemedim ve yeni nesili beklemedim. İlk defa bilgisayar topluyorum, teker teker tüm parçaların en indirimli fiyatlarını beklemeye de sabredemedim. Bütçem maksimum 9500'dü ve ona göre bir sistem toplayabilince aldım hepsini.

Şimdi sevgili teknoseyir ailesi, kurduğum sistem nasıldır? Ben ortalama 4 yıl beni idare edebilecek bir sistem kurmak istedim aslında. Bunu sistemi almadan önce sormam çok daha mantıklıydı ama yine de fikirlerinizi almak istedim. Bu arada monitörümün 1080p olduğunu belirtmem gerek.

#sistemtoplama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Facebook, indirdiğiniz ve yüklediğiniz her fotoğrafı takip etmesine yarayan bir kodu, fotoğrafa gömüyormuş. Aslında yeni bir şey değil. Böyle olduğu 2015'den beri biliniyor. Sadece bu adamın tweet'i ile gündem oldu.

Bilgisayarınız da yerel olarak durduğu sürece bir işe yaramıyor elbette ama internete çıktığı anda müthiş bir takip sistemi potansiyeli var ve onlarda bu potansiyeli değerlendiriyor 🙂

İndirdiğiniz fotoğrafların EXIF verisini kaldırmak için bir çok yazılım var. Bu yazılımları kullanarak fotoğraftan bu verileri kaldırabilirsiniz.

https://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/#running
http://exifpurge.com/

-------------------------------------------------------------------
https://twitter.com/oasace/status/1149181539000864769

https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2019/07/14/facebook-is-embedding-hidden-codes-to-track-all-your-uploaded-photos-report/#4c3224f81592

https://www.reddit.com/r/privacy/comments/ccndcq/facebook_is_embedding_tracking_data_inside_the/

https://www.hackerfactor.com/blog/index.php?/archives/726-Facebook-Tracking.html

https://stackoverflow.com/questions/31120222/iptc-metadata-automatically-added-to-uploaded-images-on-facebook

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün yine mavi balina ile ilgili bir intihar haberi okuduktan sonra bu konunun hala kimsenin çözemediği bir gizem olarak kalmış olmasını anlayamadığımdan bir araştırayım dedim. Tek bir Google aramasıyla sonuca ulaştım.

Gazeteci Ant Adeane, BBC'de bu konuyla ilgili detaylı bir haber yayınlamış. Bu ne bir oyun, ne de birilerinin karanlık odalar ardından sana talimat verdiği bir şey. Aslında mavi balina diye bir şey de yok. En azından başlangıç için böyle diyebiliriz. Zorla yaratılmış bir efsane demek en uygunu sanırım.

Düzenleme: Haberin türkçeye çevrilmiş halini buldum( https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47039504 ).

Blue Whale: The truth behind an online 'suicide challenge'

A global online game was blamed for numerous suicides. But it isn't quite what it seems.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

PewDiePie ve T-Series'in abonelik yarışıyla ilgili bir sokak röportajı yapmışlar. Benim ilgimi çeken abone yarışından ziyade insanların cevaplarıydı. Hepsi gayet mantıklı, düzgün cevaplardı. İnsanlar kendilerini çok iyi ifade etmişler. Mavi tişörtlü çocuk zaten parlak bir geleceğe sahip 🙂

İzlemenizi tavsiye ederim. Sadece Türkiye değil ABD gibi ülkelerle de kıyaslama yapacaksınız.

What Indians Think Of PewDiePie vs T-Series [Street Interview] | ASIAN BOSS

Have you ever wondered what Indians think of the ongoing battle for the most subscribed YouTube channel between PewDiePie and T-Series? We hit the streets of...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün Vodafone'dan bir mesaj aldım. "Olağan kullanımları aştığınız için bir daha ki ayda aynı şekilde olursa paket güncellemesi yapılacaktır" demişler. AKN sonrasında tüm AKN'li paketleri sınırsız yapmışlardı. Benim pakette onlardan birisi. 50 mbps sınırsız.

Müşteri hizmetlerini aradım ve uzun bir konuşma yaptık. Müşteri hizmetleri de bir şey diyemedi. 100% haklı olduğumu biliyor. 1 hafta önce yürürlüğe girmiş, bireysel kullanım için "135 GB" ayırmışlar. Onun üstünde kullanımı kurumsal diye nitelendiriyorlarmış. Yahu 2019 yılındayız. Netflix, YouTube, bilgisayarlar, telefonlar bin bir türlü elektronik alet güncelleme alıyor, stream yapıyor, 2019 yılında ne yapılıyorsa onları yapıyor. 135 GB benim 1-2 haftalık kullanımım zaten. ortalama 350 GB kullanımım var.

Şimdi bir daha ki ay büyük ihtimal paketi güncelleyecekler. Ben de Tüketici Hakem Heyetine vereceğim. Sonuç alır mıyım bilmiyorum. Bu durumu yaşayan var mı?

#Vodafone #vodafonenet #VodafoneNetPişmanlıktır #VodafonePişmanlıktır

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20
Yunus paylaştı.

Arkadaşlar bilenler biliyor, normalde benim ek işim diyebileceğim #tamirtadilat işleri yapıyorum. Genelde elektronik, cep telefonu, bilgisayar ve parçaları vs. bunu tabi normalde internette pek duyurmuyordum. Arada işte TS'den falan ulaşan arkadaşlar sağolsunlar yolluyor tamir edip geri yolluyordum.

İhtiyacı olan varsa işte atıyorum '' abi telefonumun ekranı kırıldı ne yapıcaz ? '' yapılır, yeni ekran alırız, ufak bir işçilik ücreti alırım takarız. Veya notebook'um menteşesi yada kasası kırıldı, işte klavyesi pert, veya ekranı kırık falan bunları yapıyorum. Hani aklınıza gelebilecek çoğu sıkıntının tamirini yapabiliyorum.

Dediğim gibi ek işim çünkü geçmişte teknik servislerde çalıştım. Ama malum düzenli para lazım olduğundan ve başka mesleklere yöneldim. Bu işte aslında hobi şeklinde başladı ama devam ediyorum. Para kazanmak ilk amacım değil ama tabi ek gelir olsun diye yapıyorum. Ama ola ki maddi durumu yoktur, veya işte yetemiyordur sıkıntı değil gene elimden geldiğince yardımcı olurum.

Bana nasıl ulaşacaksınız ? genelde mail ve telegram kullanıyorum.

Mail : orcun89@outlook.com
Telegram : @orcun89

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 30

Game of Thrones final sezonu, Nisan 2019'da geliyor.

#GameofThrones #dizi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Metacritic, Red Dead Redemption 2 puanını açıklamış. 96/100

#RedDeadRedemption2

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 for PlayStation 4 game reviews & Metacritic score: Developed by the creators of Grand Theft Auto V and Red Dead Redemption, Red Dead Redemption 2 is an epic tale of life in...
BeğenFavori PaylaşYorum yap