Evrim var mı? Yok mu? diye soru sorsam sorunun cevabından çok, farklı cevaplar verenler arasında hakaret silsilesi olacaktır. Teknoseyir'i neredeyse kurulduğu günden beri takip eden birisi olarak bu ortamın saygının gittikçe yitirildiği bir yer haline gelmesinden derin üzüntü duyuyorum.

Şu sıralar dönen tartışmalar da kilit noktanın saygısız insanlar olduğunu düşünüyorum. Ateist birisinin ateistliğini beyan ederken islamı veya herhangi bir dini/inancı aşağılaması ne kadar cahilce, ahlaksızca ve saygısızca ise evrimin olmadığına inanan birisinin, evrimin olmadığını ifade ederken, buna inananları aşağılaması da o kadar cahilce, ahlaksızca ve saygısızcadır.

Oysa ki inancımızı ifade ederken buna inanmayanların da olduğunu düşünüp, saygı çerçevesinde ifade edebilsek hiç bu tartışmalar olmayacak. Evrimin olmadığını düşünen birisinin gelip evrimi anlatan videonun altına yorum yazması ve kendi düşüncesini açık bir şekilde ifade etmesi kadar normal bir durum var mıdır? Saygı çerçevesinde bu ifadesini belirtip giderken arkasından saygısızca, inanmayana hakaret etmek kadar anormal bir durum var mıdır? Bu örneği tarafları değiştirip o şekilde de verebilirsiniz. Fark etmiyor. Mevzu dönüp dolaşıp ifade özgürlüğünün bittiği yeri bilmememize geliyor.

Toplumumuz inanç fark etmeksizin saygısız olmuş. Saygının olmadığı yerde ise herhangi yapıcı bir şeyin olacağını düşünmüyorum. Umarım bir gün bu durum değişir ve saygılı bir şekilde her konuda tartışabiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yunus @yunus

  Gayet açık bir şekilde yazmama rağmen "insanları aydınlatmaya çalışmak saygısızlık ise..." gibi bir çıkarımı nasıl yaptınız bilmiyorum doğrusu.

 • Yunus @yunus

  @nasreddin-hoca 🙂 Selametle

 • Çateş @cates

  Adam için senin inandığın şey yalan. Söz konusu şey din olunca pek agresif oluyoruz maalesef.

  Bunu nasıl dile getirsin.
  Sen olsan nasıl anlatırsın merak ettim mesela.

  • Çateş @cates

   @erdemozkir adam sana cahil deyince cahil mi olacaksın. Kişisel laf sokma olayı zaten karşı tarafın karaktersizliğini gösterir. Sanal mecrada ona yapacak bir şey yok.
   Katlanamıyorum diyorsan engelle geç.

   Ha ama dediğim gibi adam senin inancına yalan diyor. Bunu yumuşatmak zorunda da değil başka nasıl desin fikrini.

   Ha o fikre katlanamiyorsan o zaman sıkıntı sende maalesef

  • Yunus @yunus

   Takdir edersiniz ki inananın da inanmayanında cahili var. Cahil bir kişiyle hiç tartışmaya girmem. Neden inandığımı bile anlatma gereği duymam. Öteki senaryo da neden inandığımı anlatırım, o da aynı şekilde kendi tarafını anlatır. Sürece göre tartışmayı güzelce sonlandırır ve devam ederim. Tabi ki iki tarafında saygılı bir şekilde konuştuğu ütopik bir senaryo. Saygının olmadığı bir tartışmayı anında keserim.

   Başka türlü olumlu bir sonuç alınan senaryo var mı? Sanmıyorum.

  • Çateş @cates

   @yunus olumlu sonlandırma ne mesela.
   Adam yalan diyor senin koşulsuz ve şartsız inandığın şeye.
   Nasıl bir sonuca varmayı planlıyorsunuz ki.

   Acizane fikrim bir tarafın dogmalardan oluşan bir düşüncesi olduğu tartışmalardan sonuç çıkmayacağı.

   Dunyanin düz olduğuna dair inancı olan adama nasıl karşı çıkacaksın.
   Adamın düşüncesi sabit ve değişmeyecek.

  • Çateş @cates

   @erdemozkir farklı fikirdeki insanlara karşı nefret doluysan evet sıkıntı sende.
   Ha işin içine suç karışıyorsa gidip elbette suç duyurusunda bulunabilirsin. Ama alacağın sonuç üzücü olabilir.

  • Yunus @yunus

   @cates İşte o durumda neden karşı çıkıyorsunuz ki 🙂 Neden bu sıkıntıya giriyorsunuz? Cevap yazmanın manasızlığı apaçık ortada değil mi?

   Olumlu sonlandırma onun veya benim fikrimin değişmesi değil. Belki değişir belki değişmez ama sonunda kavga dövüş çıkmadan tartışmayı bitirebiliyorsak o benim için olumludur.

  • Çateş @cates

   @yunus bence tartışma gereksiz o yüzden bu konuda
   İnsan kendini öyle mutlu hissediyorsa krem peynire de tapabilir tabi ki.

   Gel gelelim öyle bi durumda ikimiz birlikte tapan adama deli yada cahil deriz muhtemelen.

   Neyse tartışmak saçma değip tartışarak kendi kendime laf soktum bi muhabbette yine 😕

   Ziyade olsun.

 • Gump @runforrest

  Sonuna kadar haklısınız. Bir insan neden inancını diğerine dayatmaya çalışır? Neden bunu yaparken karşısındakini aptal yerine koyar? Neye inanıyorsan/inanmıyorsan sende kalsın işte bu kadar basit. Bırak adam inanmasın evrime sana ne, bana ne?

 • linux is love @linux-is-love

  Saygı hak edilen bir şeydir kusura bakmayın ama herkese, her fikre saygı duymak ütopiktir, geçek dışıdır. Ben daha evrimle ilgili tartışmalarda ortada hiçbir sebep yokken 'evrim var o yüzden senin dinin çürütülüyor' diyen, 'evrime inanmayanlar şöyle böyledir' diyen bir kişi bile görmedim bu sitede. Ancak 'evrim yalan çünkü benim dinim gerçek ve onu yalanlıyor' diyen, evrimi saçmalık olarak niteleyen, onu kabul edenlere türlü hakaretle karşılık veren sürüyle insan var ve bu insanlar sürekli ortalığı karıştırmak amacıyla bunu yapıyorlar. Hal böyleyken karşı gruba saygı göstermeyen tek taraf oluyor o da sözde "evrime inanmayanlar". Aksine günlerdir akışta hala iyi niyetli bir sürü arkadaş bu geri kafalılara ısrarla evrimi anlatmaya çalışıyorlar ve aldıkları karşılık ne biliyor musunuz tamamen zırva sözler ve dalgaya varan hakaretler. Şu durumun altında yazılanları iyi okuyun https://teknoseyir.com/durum/972284
  Ve şu yoruma dikkat edin ne diyor "kışkırtalım da saldırsınlar muhabbet dönsün" Bunu diyen bir dinci ve dinine saygı duyulmasını bekliyor 😀 https://teknoseyir.com/durum/972284#comment-3557361

  Ha şimdi şöyle de bir durum var, abuk subuk insanlar çıkıyor evrim yok sen maymundan mı geldin, atan maymun muydu gibi cahilce sözlerle birilerini tahrik etmeyi amaçlıyorsa o kuş beyinliye gereken cevap verilir kimse kusura bakmasın. Herkes benim dinime saygı duysun ama ben hiç kimsenin görüşüne saygı duymayayım diye bir algı var bu ülkede. Öyle bir dünya yok, sen sınırları aşarsan karşındakini dininle baskılamaya çalışırsan o dinini güzel bir yere monte edecek çok insan bulunur. Saygı görmek isteyen önce biraz saygı göstermeyi denesin. Bilimsel bir tartışma ortamına ne olduğu meçhul olan dinini sokup, insanları tahrik edip sonra saygı görmeyi beklemek en basit tabirle ahmaklıktır.

  • Yunus @yunus

   Kendinizi yoruyorsunuz, üstelik yormakla kalmayıp bir kişinin yaptığı yanlış bir yorum yüzünden milyarlarca insanın inandığı dine hakaret ediyorsunuz. Birisi bir taş atıyor kuyuya çıkart çıkartabilirsen. Sonra hakaretler uçuşuyor. Mevzu kişiden çıkıp dine saldırmakla devam ediyor. Ee sonra ne oluyor? Hiçbir şey 🙂 Sen ettiğin küfürle, öteki(tartışmayla uzaktan yakından alakası olmayan) senin ettiğin küfürü görüp sana ve inancını paylaşan topluluğa nefret beslediğiyle kalıyor. Sen hem gereksiz yere sonuca ulaşmayan saçma bir tartışmaya giriyorsun, hem de nefreti körükleyip kitlelere yayıyorsun. Şöyle oturup düşünürseniz neresinden tutarsanız tutun elinizde zararın kaldığı bir durumdan söz ettiğimizi göreceksiniz.

   Engelle ve bildir diye bir buton koymuşlar. Bas engeli, kuralları ihlal ediyorsa bildir yönetime geç. Tepki alamayan adam niye burada dursun. Cidden çözümü çok basit mevzuları karmaşıklaştırma da üstümüze yok.

  • Player 1 @player-1

   @yunus Milyarlarca insanın inandığı dinden kasıt İslam ise eğer; islam ile evrimin çatışmadığına inananlar da var. "Milyarlarca insan" tek bir dine inanmıyor.

  • Yunus @yunus

   @player-1 Yanlış anlamışsınız. İslam/Hristiyanlık fark etmez. İkiside milyarı geçmiş, yanılmıyorsam hristiyanlık 2 milyarın üstünde bulunuyor. Milyonlar diyelim önemi yok. İslamın veya herhangi bir dinin içinde evrim ile çatışmadığını söyleyenler olabilir ama söylemeyenler de var.

  • Player 1 @player-1

   @yunus Çatıştığını iddia edenler inançlarını yeniden gözden geçirmeli bence. Zaten bilim ile din arasında kalanların 4 seçeneği var. Ya bilimi red edecek, ya dini red edecek, ya bilimi dine uyduracak (evrim var ama insanlarda yok görüşü) ya da dini bilime uyduracak (kuranda evrim geçiyor görüşü).