Nasılki dinazor kemikleri bulunuyor, insanda bahsedilen ölçülerde bir evrim varsa(güççücük bişeyden evrile evrile insan olunduysa) neden farklı insan fosilleri yok öyleyse? Yani böyle nereden evrildiyse ondan hallice olacak şekilde.Bulabildiğimiz en eskilerine bakalım... Elde var sıfır değişim. Neymiş efendeim evrim için 3 milyon yıl çok küçük bir aralık mış, e ozaman nerde kaldı bilimselliğin gözlemlenebilirliğin ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • LOOP @loop

  biri ekşide şamatasına şöyle yazmış "evrim varsa neden eniştem hala kıllarını dökememiş goril gibi dolanıyor. acaba ölse fosile karışsa ara türden sayabilir miyiz ???"

 • kolcu @kolcu

  Ben de kırgınım o konuda ara türlere. Oysa ki Adem ile Havva’nın çiftleşip aile içi çiftleşme şekilinfe tüm insanlığı oluşturması ve Nuh zamanında tüm canlıların bir gemide toplanıp dünyayı kaplayan selden kurtulmaları apaçık delillerle gözümüzün önünde. Her taraf kanıt dolu..

  • LOOP @loop

   Aile içi çiftleşme ile insanlığın başladığı basit bir yorumdur. Ben katılmıyorum o yoruma.
   Adem ve havva dan başkaları da vardı.Dünyanın birçokyerinde insanlar yaratıldılar. Dinsel anlatılar özellikle de Kuran gözlemlenebilir delillerini fosillerle sınırlamıyor, tüm evren hatta evrim de dahil kendi delili sayar. Kıyasınız bence komik..

  • Agah @agah

   @loop kuran adem ile havvadan başkası yoktur diyor. nisa 1 ve araf 27'de tüm insanlığı atalarıın adem ve havva olduğundan bahseder.

  • LOOP @loop

   @ahmetbilgekaanakin Komikmiş 🙂 Yandan sataşan ergenler homo sapiens mesela 🙂 öyle düşünerek izleyince evrim gerçek gibi geliyor 🙂

  • LOOP @loop

   @agah Yanlış bilgi, ayeti yanlış anlamışsınız tek bir nefisten erkekler ve kadınlar yaratılıyor

   "pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb'inize hürmetsizlikten sakının" nisa 1 i dikkatli okuyunuz
   http://www.kuranmeali.org/4/nisa_suresi/1.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

  • Agah @agah

   @loop ayette "Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan;" diyor. insanları tek nefisten yarattık diyor. tek nefis kim? adem. ondan yaratılan eşi kim? havva. onlardan yaratılan kadın ve erkekler kim? insanlık. zaten araf 27'de atanızı cennetten kovduran şeytan sizi de kandırmasın diyor. cennetten kovulan atamız kim? adem ve eşi havva.

   sırf konuyu çarpıtmak için iki dakikada 1400 yıllık dini değiştirip yeni din uydurdunuz şu anda.

  • LOOP @loop

   @agah Ayette açıkça kadınlar erkekler diyor. devamını okumuyorsunuz.."onlardan yaratılan kadın ve erkekler kim?" onlardan dedğil onlar gibi birçok kadı nve erkek yaratıldığı yorumu çok kuvvetli ve muhtmeldir.

   "bu konu tarihte de merak edilmiş ve üzerinde çok şeyler söylenmiştir. Ama bu söylenenlerin bir kısmı Kur'an merkezli, bir kısmı da yorum merkezlidir. Bazı âlimler Âdem aleyhisselamın çıkarıldığı cennetin ahirette müminlere vaad edilen ebediyet yurdu olan cennet olduğunu savunmuşlardır. Bazı âlimler de -kelimenin sözlük anlamından yola çıkarak- bu cennetin bir bahçe olduğunu ve bu bahçenin de dünyada olduğunu söylemişlerdir." tabi bu meseleler bence ço könemli değil, orada anlatılan bölüm insanın imtihan sürecini temsilen çok anlamlı.

  • LOOP @loop

   @agah Orada link koyduk var çevirileri karşılaştırın bir zahmet, işinize gelen bir yeri alıp yorumlamayın

   """"Ey insanlar! Sizi bir tek can(lı)dan yaratan, ondan eşini var eden ve her ikisinden pek çok kadın ve erkek meydana getiren Rabbinize karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun. Kendisi adına birbirinizden (haklarınızı) talep ettiğiniz Allah'a karşı sorumluluk bilinci duyun ve bu akrabalık bağlarını gözetin. Şüphesiz Allah, üzerinizde daimi bir gözetleyicidir."""

  • Agah @agah

   @loop "Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan" insanlar tek nefisten yaratılmış demiyor mu? o tek nefisten de eşi (zevcesi) yaratıldı demiyor mu? o tek nefisin adem'dan başka bir şey olma olasılığı var mı? tüm insanlık tek nefisten yartılmış işte. o tek nefis de adem. bu ikisinden başka çok sayıda kadın ve erkek yaratıldı demiyor "onlardan çok sayıda erkek ve kadın yaratıldı" diyor. bariz bir şekilde adem ve havvadan üreyen insanlıktan bahsediyor.

  • LOOP @loop

   @agah "Nefs" denilen şeyi siz adem olarak mı anlıyorsunuz, yapmayın yahu 🙂 Daha ço kruh gibi bilinmeyenli bir şey nefs oyle somut adem = nefs diyemezsiniz.

  • Agah @agah

   @loop bu ikisinden kadın ve erkekler yaratıldı diyor. ayrıca ondan lafını da "onunla aynı tür ve mahiyette diye" çevirmesi komik bir çaba olmuş. basbayağı canının istediği anlamı monte etmeye çalışmış.

  • LOOP @loop

   @agah Orada 10larca meal çevirisi var karşılaştırarak bakınız , ayetin devamı bir den çok insanın yaratılıp yeryüzünün farklı noktalarında varedildikleri yorumuna katılıyorum ben.

  • Agah @agah

   @loop eşi kendisinden yaratılan ve onunla üreyen şey adem değil de nedir? ademden başka eşi kendisinden yaratılan ve insan üreten başka bir şey mi var? nefs kelimesinin adem olmasını niye geribine gittik. nefs arapçada kişi olarak çevrilebilir. mesela ali imran 61'de enfuse-nâ der "bizler" demektir, enfuse-kum der "sizler" demektir. enfuse kişi anlamına gelen nefs kökünden gelir. hatta nahl 7'de enfuse-nâ der o da "onlar" anlamına gelir, onlar dediği de hayvanlardır. yani hayvanlar için bile nefs kökünden gelen enfuse kelimesi kullanılıyor. o tek nefis gün kadar açık ki ademin kendisidir. nefs=ruh diye bir şey yok. ruh olur beden olur kişiye ait ne varsa onla ilgilidir. en temel anlamı da candır canlıdır kişidir. mesela enam 151'de nefsleri öldürmeyin (lâ taktulû en nefse) der (kimseyi öldürmeyin diye çevrilir), insan ruhu mu öldürebilir yoksa bedeni mi? nefs apaçık bir şekilde kişi, canlı anlamında kullanılır.

  • LOOP @loop

   @agah Sadece adem ve havva yok adem ve havvalar var onukastediyorum ben. İnsanın iblisle ilk münasebetide bence birçok aliminde yorumladığı gibi (kuran kavramı üzerinden gidersek sonuç buraya geliyor zaten) dünyada bir bahçede gerçekleşiyor. İnsan ilk kez şeytanın fitnesi ve ayartmasına muhatap oluyor, ve insanlığını gösteriyor(hata ederek. İnsanlığın imtihan dünyasındaki özü bundan daha sade ve mükemmel anlatılamazdı, harika ayetler:

   https://youtu.be/Lj9Xy07EG8c?t=2518

  • kolcu @kolcu

   @loop Nefs Adem Havva vs bunlara bilimsel bir deliliniz var mı? Cennet cehennem hatta Tanrı’yı da ekleyelim bilimsel bir deliliniz var mı?

  • LOOP @loop

   @kolcu Tanrı gözlemlenemez bayım, yarattıkları gözlemlenebilir ve insan yapıtı olan olmayan ayırt edilebilir(bkz Kur'an, bir sineğin kanadı v.s.) kusura bakmayın haşa gözlemlenebilir bir Allah olsa herkes Allah olmaya kalkardı, ne de olsa çözmüş idrak etmiş olursun. Çok komplike yaratma gücüne sahip bir yaradanı haşa sen ben düşük iqmuzla nereye kavrıyoruş haşa biz kimiz be?
   Biz aciz kullar yaradanımızın bize sunduğu eşsiz delillere bakar ve iman eder/inanırız. Bizdeki akla, zihne uygun çıkarsız yasalarına uyarak bir hayat sürmemizi istiyor, hepsi bu, şu kısacık ömrümüzde. Onca nimetin karşılığında çok mu şey istiyor?

  • kolcu @kolcu

   @loop Tanrı’yı anlayamıyor göremiyoruz hadi tamam. Havva Adem nefis cennet cehennem cin ve bilimum diğer dini kavramlar hakkında bilimsel bir delil var mı? Onlar maddi olduklarına göre onlar da tanrı gibi anlaşılmaz haşa akıl erdiremez delillenemez değiller herhalde!

  • LOOP @loop

   @kolcu Ne tür bir delil arıyorsunuz anlamadım; Bugün yapılan bütün bilim de Allah'ın yarattıklarıyla ilgili zaten, dini kavramlar derken gaybi(bilinmez) olanı var bilineni var.. Din hayatı kapsayan herşeyi kendine dahil eder, tek çeşit değil ki bu, mesela cinler, genel birkaç bilgi dışında hiç birşey yok, ama insan(adem havva) hakkında arkeoloji ile bulursun ,tıpla bulursun ne bulabilirsen, elden ne gelirse...

 • LOOP @loop

  ekşide yazılan trollük/espri ama , soru esaslı gibi duruyor, kayda değer fosil yokmuş hakkaten...

 • LOOP @loop

  “”””7) Neandertaller ilk olarak 1856 yılında keşfedilmiştir; fakat kolay kolay tanımlanamamıştır. Almanya’nın Neander Vadisi’nde çalışan madenciler, bir ayıya ait olduğunu düşündükleri fosilleşmiş kemiklere ulaşmışlardır. O bölgede yaşayan yerel bir doğa tarihçisi, biraz daha yakın bir tahminde bulunarak, bunun raşitizm (bir çeşit kemik hastalığı) çeken bir Kazak insanına ait olduğunu düşünmüştür.”””” * düşünmüştür nedir ya bu mu bilimselliğininz evrimciler.(kışkırtalım da saldırsınlar muhabbet dönsün 🙂

  https://evrimagaci.org/neandertaller-hakkinda-20-gercek-3192

  Biz insandan soruyoruz bunlar ayı bulmuş bula bula 🙂

 • Agah @agah

  çoğu insanın ağzında evrim artığı 20 yaş dişleri var. sen kendin ara türsün zaten daha ne ara türü arıyorsun? yanlış anlama hepimiz ara türüz.

  • LOOP @loop

   Oradaki kasıt belli diş mevzu yeterli gelmedi bana ya , basbaya insan için örnek olmadıgını evrimci siteden aldım daha ne yapayım. Evrim geçerli ise bile diğer türler içindir belki, insan ilk yaratılışında gelişkin bugunki haliyle yaratılmıştır. Kanıtlar da bunu destekliyor. Ben böyle inanıyorum..

  • Agah @agah

   @loop o dişler apaçık bir dönüşümün artıkları. belli ki insan çenesi küçülüyor ve sahip olduğu diş sayıları fazla geliyor. mükemmel tasarımda orada o dişlerin olmaması gerekirdi. ayrıca bazı bebekler kuyruklu doğuyor çünkü insan genlerinde kuyruk genleri var sadece anne karnında köreliyor, körelmezse de kuyruklu doğuyorlar.
   https://www.youtube.com/watch?v=9Hzu3zgTDZk

  • Batuhan @achfighter

   @agah Hocam bu videoyu izleyen evrim atayizlerin işi der. 😀

   Çocuğun dedesi, çocuk bir yaşına geldiğinde 4 tanrının adını söyledi diyor.

 • Gio @gio

  Yok deyince yok olmuyor, evrim bir gerçektir. Bunu yediğiniz mısırın on bin sene önceki haliyle şimdiki halini karşılaştırarak bilimsel makale okumadan bile anlayabilirsiniz. Başka bir örnek, tür içi değişim olarak köpek cinslerini inceleyebilirsiniz, birkaç yüzyıl öncesine kadar tüm köpekler aynıyken şimdi nasıl bu hale geldiler? İlla ki bunun için arkeolog veya biyolog olmanıza gerek yok.

  • Gio @gio

   Ayrıca fosil dediğiniz şey oldukça nadir bir şeydir. Şimdiye kadar yaşamış canlıların çok büyük kısmı fosilleşmeden yok olmuştur. Bizim bulduğumuz fosiller çok iyi şartlar altında kendini koruyabilmiş canlı kalıntılarıdır. (Bilinçli yapılmamıştır, ortam şartları buna müsait şekilde gelişmiştir.) Buna rağmen evet insanın evrimini gözleyebilir şekilde fosil kaydı vardır. Bunun doğru olduğuna inanır veya inanmazsınız; o fosiller yalan dersiniz. Yine de gerçek gerçektir inanmamak bir şeyi değiştirmez. (

   Ek: Biraz sokak ağzıyla abartarak yazdım elimde sayısal veri yok merak ederseniz kaynak bulanilirim. Eksik veya hatalı bulduğunuz bir yer olursa bilgilenmekten memnun olurum.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @gio Arkadaşa yardımcı olmak için uğraşmış, koca iki paragraf yazmışsın; aldığın saygıyı bırak cevap bile denilemeyecek 3 harf. Bence bırak ne hâli varsa görsün, derdi bilimsel bir tartışma girmek, fikir alışverişinde bulunmak değil belli ki.

  • Gio @gio

   @alipektas Napalım her gün uğraşıyorum böyle insanlarla, iki kitap okumadan evrim varsa neden şempanzeler var hatta niye maymunlar var diye soruyorlar, insan sayıp cevap yazmaya çalışıyorsun sonra gördüğün muamele bu.

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   @gio Yanitlamaya devam etmelisiniz. Anlatmaya calistiginiz kisi anlamasa bile okuyan baskalarina yardimci olabilir ya da en azindan o kisinin kafasinda farkli dusunceler olusturabilir. Usanmadan anlatmaya devam. 🙂

  • Ali Pektaş @alipektas

   @retrolinuz Normalde dediklerine harfi harfine katılırdım da şu cümleyi okuduktan sonra kesinlikle devam değil hocam. İnsanda saygı olacak saygı, kaç kişi küçümsemeden, hor görmeden detaylı detaylı anlatmaya çalışıyor zahmet edip, kişinin üsluba bak... Yani burada konuyu az çok bilen her kişi rahatlıkla bu yukarıda sorduğu sorunun kelimenin tam anlamıyla aptalca bir soru olduğunu söyleyebilir. Ona rağmen, insanlar yakın arkadaşı gibi ilgileniyor, bilgisizliğine verip yardımcı olmaya çalışıyor. İlla aptal mı demeliyiz yani, onu mu istiyorlar nedir anlamadım ben...

  • Gio @gio

   @alipektas Hahahah 😄 Neyse onu boşverin ÇMB Teknoseyir’e geldi direkt bilenle de tartışabiliriz konu açılmışken. Bugünlerde engellediğim kişi sayısının haddi hesabı yok.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @gio O adam burada ancak video paylaşıldığı anlarda bulunur, sadece video altındaki yorumlarda, o da sadece gerek gördüklerine cevap yazar. Bir ton işi var adamın, burada bizim tayfa ile tartışacağını pek sanmam 😀

  • Gio @gio

   @alipektas Evet meşgul pek bakacağını zannetmiyorum ama zamanım olursa yazacağım demişti. Öte yandan buradakiler de işsiz güçsüz insanlar değil,

   yoksa öyle mi ?

  • Ali Pektaş @alipektas

   @gio Buradakiler işsiz güçsüz değildir elbette ama Çağrı kadar da yoğun değilizdir çoğumuz, yoğun olanlar da zaten tıpkı onun gibi tartışmadan okuyup geçer.

 • RetrolinuZ @retrolinuz

  Evim (insan evrimi de dahil) net bir sekilde bir turden digerine donuserek ilerlemiyor. O nedenle "iste bu bir ara turdur" demek cok zor, hatta neredeyse imkansiz.

  Bu durum genelde renk spektrumu ile anlatilir. Mesela bu spektrumda kirmizi ne zaman kirmizi olmaktan cikiyor ve turuncu oluyor net soyleyebilir misiniz? Arada bariz bir fark var ama ara gecis formu hangisi bilemiyoruz. Zaman icinde olusan minik minik degisikliklerle kirmizi sonucta turuncu oluyor, durmuyor sariya donuyor.

  Balikla tavsan arasi bir ara gecis formu beklemek ne kadar mantiksizsa insan ile maymunun ortak atalari arasinda bir gecis formu aramak da o kadar mantiksiz.

  • Gio @gio

   Çok kaba hatlarıyla pata küte anlatacağım ama balıktan-kara hayvanına geçişte bile görmek isteyene dünya kadar ara geçiş fosili var aslında. Bunun anlaşılmamasının sebebi birazcık bu sürecin milyonlarca yıl alması. İnsanlar gözlerinin önünde kurbağanın kuşa dönüşmesini bekliyor. Halbuki bu geçişler sadece birkaç on bin yıllık tarihi olan insanlıktan milyonlarca yıl önce gerçekleşmiş bu anlaşılmıyor.

  • LOOP @loop

   Ara tür mevzuunu geçelim benim oradaki kastım belli bulabildiğin en eski insan fosilinde bile şimdiki insandan fark yok onu diyorum... Delil yok somut yani, bak ha şuncaaz değişmiş insanoğlu diyebileceğin bir veri yok. bunu da üstte paylaştığım evrim ağacı sitesi dahi kabul ediyor...

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   @loop 1) Arada fark var, hem de cok. 2) Bu farklari, bu zamanda bu farklar oldu seklinde evet "genelde" gosteremiyoruz, cunku spektrum ornegi.

   Cok basit bir konuyu anlamamakta direniyorsunuz.

  • LOOP @loop

   @retrolinuz Bilim kendini gözlemlenebilir delillere dayandırıyorsa evrim de çok bilimsel bir şeyse gözlemlenebilir delil arıyoruz bulamıyoruz. Özellikle insan üzerinde iddialıyım belki farklı varlıklarda evrim vardır ama insanda bir sabite olduğuna inanıyorum şimdilik...

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   Tamam buradaki problem nedir? "Bildigimiz insan" dediginiz canli ile aramizda yukaridaki spektrumda oldugu gibi ufak degisiklikler var, ama fark cok kucuk oldugundan ikimize de tur olarak insan deniyor. Bunlardan biri Ay'a gidiyor, digeri atesi buluyor.

   2.8 milyon sene evrim olceginde cok uzun bir zaman degil. Tarim yapmaya bile baslayali 10bin sene oldu topu topu.

  • kolcu @kolcu

   Er sence nasıl oldu bu dünya? Hop diye cennetten mi indik şimdi? Sen o yalan bu benim aklıma uymuyordu boşver( bilimde inanma diye birşey yoktur ya neyse) sence nasıl var oldu insanlık? Onu kanıtla bize de az eğlenelim 🙂

  • LOOP @loop

   @retrolinuz Evrim ölçeği bu kadar genişse, pek bilimselliği de kalmıyor be.. delil bulamıyorsun, sonuna kadar teori kalacak...

  • Gio @gio

   @retrolinuz 2.8 milyon yıl önce Homo sapiens yok. Var diyen de uyduruyordur.

  • LOOP @loop

   @gio o yoksa da insan biraz farklı deliller bekliyor evrim var diyenlerden. Koskoca 2.8 yıl önceki insanda evrimvarsa afedersinizde birazcık fark olurdu yani 🙂

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   @loop Bilim bir konunun insanin aklinin alip almamasi ile ilgilenmiyor maalesef. Milyon yil ile onbin yil arasindaki farki anlamazsak evrimi anlayamamakla kalmaz uzaya da gidemeyiz. 🙂

  • Gio @gio

   @loop Ohoo arkadaş teorinin ne demek olduğunu bilmeden evrime karşı çıkıyor, biz de laf anlatmaya çalışıyoruz. Geçiniz, muhatap almayın.

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   @gio En eski insan diyor zaten, modern insan degil. O Google sonuclarinda cikan haberler ayni konudan bahsetmiyor ama iste okumak lazim, arkadaslar okumuyor maalesef. Ogrenmek degil, inanmak istiyorlar. Daha kolay cunku.

  • Gio @gio

   @retrolinuz Belli başlı doğru bilinen yanlışlar var. En eski “insan” deyince insanın atası olarak algılanıyor, bu yanlış. Neandertal insanın atası deniyor, bu da yanlış. Bir yerlerden bir şeyler bulunup yazılıyor. Gerçi yukarıda “önlerine kemik atalım kapışsınlar evrimciler” tarzında bir yakıştırma yapılmış. Burada benden cevap bekleyenler ve cevap yazanlar bitsin zaten arkadaşla alakam da kalmayacak 😀

  • RetrolinuZ @retrolinuz

   @gio Dogru, ama bence konuya yabanci insanlara konuyu anlatmaya calisirken bu kadar detaya girmek onlarin kafasini karistirmaktan baska bir ise yaramiyor ve birakip gidiyorlar. Sirayla, adim adim. 🙂

   Ben, anlattigim kisi anlamak istemese bile bu tur tartisma ortamlarinda bildiklerimi mumkun oldugunca basitlestirerek anlatmayi tercih ediyorum; bir gun birileri okur ve faydalanir diye.

  • Gio @gio

   @retrolinuz Bir arkadaşımla sabahlara kadar tartıştık, kafasına ansiklopediler kitaplar dolusu bilgi fırlattım. En sonunda anlaştık, kanıtlarımı sundum ve doğruladım.

   Daha sonra gece yatarken tövbe isteyip dua ettiğine şahit oldum. Dinden çıkmaktan korktu sanırım. Yani sen yıllarca emek vererek okuduğun kitapları birkaç saatte anlat sonra ertesi gün hiçbir şey geriye kalmasın. Böyle troller görünce de ben de makaraya sarıyorum artık.

 • Gio @gio

  Fosiller bulunana kadar safsata savunmaya devam 😀 Sonrasında zaten bu bizim kutsal kitabımızda yazıyordu, bilim insanları ancak buldu bakın diyecekler.

 • RetrolinuZ @retrolinuz

  Richard Dawkins'in dedigi gibi; "Evrim artik o kadar gercek ki, bir tane bile fosil bulamamis olsaydik bile, yine de net bir sekilde kanitlayabilirdik."

 • Mesut Kahraman @vigilante

  Çernobil faciasindan sonra o alanda yasayan balik bocek benzeri canlilarin sekillerini inceleyebilirsin.Az bir zamanda ne kadar degisim oldugunu, mutasyonu gozlemlemleyenilirsin.
  Ayrica insan turunun ara tur olmadigini dusunemezsin, turun spesifik ozellikleri vardir, diger turlerinde ayirir.İnsan turunun spesifik ozellikleri azdir.Bir suru cesitlilk vardir.Goz,sac,ten renginden tut yuz sekli boy filan nerdeyse cogu farkli.Fakat baska bir turu incelerken daha keskin ozellikleri bulabilirsin.Japon baligi turuncudur? Evet turuncudur.Bunu gercekten insanda yapabilir misin? Tum insanlara tek tur diyebilir misin?

 • LOOP @loop

  @johnsmith öyle olsa derdim ki Hmm insanda da evrim hakkaten varmış , ama yok. 🙂

 • Agah @agah

  bulunan insansı fosillerini kabul etmeyip de fosiller yok demek saçma değil mi? bulunan fosil maymunlara yakınsa bu maymun fosili diyorsunuz, insana yakınsa insan fosili diyorsunuz, sonra da ara tür fosili yok diyorsunuz. hayır elinden 3d modelleme imkanı olan bir evrim karşıtı tam olarak nasıl bir şey bulunsa onun ara tür fosili olacağına inanacağını çizse de somut bir şey üzerinden tartışsak.

  al sana ara tür, kabul edecek misin? etmeyeceksin. neden etmeyeceksin? ne olsaydı ikna olurdun? neyi görürsen "evet bu maymun da değil insan da değil ortak atadan gelen ara tür" derdin? neyi görememek ikna olmanı engelliyor? onu bilsek, gerisi gelecek.
  http://www.milliyet.com.tr/3-6-milyon-yillik-dunyanin-en-teknoloji-haber-2568438/

  • LOOP @loop

   Kafa tasını görmüyormusunuz bugünkinden farklı görünmüyor bana onca milyon yıla rağmen... Bilim adamları bu iskelet üzerinden bir model eksik yerleri tamamlayarak çıkarmışlardır araştırmak lazım..

  • Agah @agah

   @loop ya nasıl farklı gözükmüyor, çenesi bariz bir şekilde alnından önde. aynaya bak bakalım senin çenen alnından bir karış önde mi? üstelik alnı neredeyse 45 derece açılı. buna bile günümüz modern insanı ile aynı diyorsanız zaten sizin gerçekleri görmeye niyetiniz yok demektir.

  • Agah @agah

   modern insan kafatası şu şekildedir:

 • LOOP @loop

  Uydurma rivayetleri savunanlar için öyle evet.. Kuranı merkeze alan biri için ise gülünecek bir konu... tek bir nefisten yaratıldı kadın ve erkek...