Bu sözde şehzadelerin twitter hesaplarında twitlerine ve yorumlarına bakıyorum da gül gül öldüm ya, şehzadem şehzadem diye ayağına kapanıyor millet 😀 p ç t k kullanmaktan bi haber insanlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 19
 • Mülkiyeli @mulkiyeli

  Osmanlı'yı güçlü kılanın akıldan ziyade kişilerdeki üstün keramet olduğuna inandırırsan olur tabi.

 • nurullah zağanos @celebi

  Osmanlı Hanedanı, hanedan defterine kaydedilen son isim Neslişah Sultan'ın vefatı ile sona erdi. Kendisi de hanedan kadını olmanın vasıflarını taşıyordu zira nazik, çok dil bilen, insanlara karşı nasıl davranması gerektiğini öğrenmiş, usul nasıl olur konusunda ders verebilecek kapasiteye sahip çok nevi şahsına münhasır bir hanımefendiydi. Cumhuriyete saygılı, Atatürk konusunda düşmanca değil en nihayetinde Atatürk'ün de bir Osmanlı subayı olduğunu bilen ve böyle davranan bir sultandı. Artık Osmanlı Hanedanı yok, sadece hanedanın kan bağı olarak devam ettiği Osmanoğlu ailesi var bunu ne yazık ki bu aile anlayabilmiş değil. O yüzden Osmanlı Hanedanı üzerinden prim yapıyorlar ve neo-Osmanlıcı bir kesim de bunlara prim veriyor. En başat örneği de sürekli saçma açıklamaları ile gündeme gelen Nilhan Osmanoğlu. Eminim ki dedeleri yaşasalardı soylarının devam etmesini istemezlerdi.

 • Zagor Tenay @zagor-tenay

  Ataturk bunlari surmekle cok iyi yapmis zamaninda, kul olmak isteyen guruh 10 sene sonra hemen baslardi yeniden Osmanli diye bagirmaya...

  • nurullah zağanos @celebi

   Bu görüşünüze katılmıyorum ne yazık ki. Belki erkeklerin sürülmesinde haklılığınız vardır ki bunun dünyada örnekleri de var ama kadınlar için aynı şeyi söylemek çok vicdansızlık olur. Sultan Abdülhamid'in kız kardeşi Seniha Sultan'ın sürgün hususunda Atatürk'e yazdığı bir mektup var, okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Mektubu Murat Bardakçı yayımlamıştı, bağlantısını buraya bırakıyorum: https://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1861836-abdulhamidin-kizkardesinden-mustafa-kemale-cok-yasliyim-lutfen-beni-kovmayin-mektubu

  • Zagor Tenay @zagor-tenay

   @celebi Bende sizin bu gorusunuze katilmiyorum ne yazik ki. Kimse kusura bakmasin ama saraylarda yasayip halki mahveden bir aile icin hic bir sekilde uzulemiyecegim. kaldi ki benim bahsettigim, saraylarda yasayan " zavalli sultan hazretleri" icin degil, cumhuriyetin her nimetinden yararlanmis ve yararlanmakta olan gerici osmanlici , kul olmak icin cirpinan yobaz guruh icindi.

  • nurullah zağanos @celebi

   @zagor-tenay halkı mahveden derken neyi kast ediyorsunuz? Bir devletten bahsediyoruz, Türklerin kurduğu en teşkilatlı ve en bürokratik devlettir Osmanlı. Bu şekilde yabana atmak hiç doğru değil, cumhuriyeti kuran kadro da bizzat Osmanlı okullarında yetişmiş ve içlerindeki subaylar bizzat padişahın elinden diplomalarını almışlardır. Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Ali Fuat Paşa (Cebesoy), Kâzım Paşa (Karabekir), Fevzi Paşa (Çakmak) gibi isimler unutmayınız ki Osmanlı'nın harbiyesinden mezundur Karayipler'den falan gelmedi bu insanlar. Zavallı dediğiniz sultan kim bilmiyorum ama misalen Mustafa Kemal Paşa son Osmanlı padişahı Sultan Vahdeddin'in yaveridir ve Samsun'a bizzat onun verdiği emir ile onun ayarladığı Bandırma Vapuru ile çıkmıştır. Bu şekilde bir kısım tarihi reddederek gerici dediğiniz kesimden farkınız olmadığını söylemiş oluyorsunuz. Lütfen tarih metodolojisi okuyarak işe başlayınız, hatta Mübühat Kütükoğlu'nun Tarih Araştırmalarında Usul eseri ile işe başlayabilirsiniz. Kullandığınız kavramların ne kadar detaylı ve kullanılması ne kadar zor olduğunu fark edeceksinizdir. İyi akşamlar dilerim.

  • Airoso @airoso

   @celebi Bu şekilde derin düşünmeye gerek yok, bir ailenin yönettiği bir devlet. Yeri geldiğinde hatta fazlasıyla arap ve fars özentisi halktan kopuk olan bir aile. Halka soran var mı? Halk kim ki 🙂

  • nurullah zağanos @celebi

   @airoso Yanlışınız var. Lütfen Halil İnalcık'ın yayımladığı Adaletnameler'e bakın, halk mı padişahı umursuyor padişah mı halkı umursuyor görürsünüz. Öte yandan Arap ve Fars özentiliğinden bahsetmişsiniz, evet Selçuklularla beraber daha doğrusu İslamiyet'e geçişle beraber biz İran devlet geleneğinden ciddi alıntılar yaptık -ki bunu Nizamülmülk'ün Siyasetnamesi'nde açıkça görebilirsiniz- mesela adalet dairesi teorisi bunlardan birisidir buna da bakmanızı tavsiye ederim. Arap ve Fars özentiliğinden ziyade imparatorluklar ulusçu olamazlar çünkü bu devlet içindeki diğer ulusları ayaklandırır ve devleti parçalar. Osmanlılar ulusçu olmadılar o yüzden günümüz Türkçüleri Osmanlı'yı ısrarla reddetmeye meyillidirler ki yanlıştır. Dikkat edilirse XIX. Yüzyılda ayrılıkçı ayaklanmalar Türkçülüğü körüklemiş bu da Suriye'ye sıçramış ve Araplar da ''madem Türkler Türkçülük yapıp bizi dışlıyor biz de Arapçılık yaparız'' demişlerdir. Bernard Lewis eserlerinde Suriye'de asılan afişleri yayımlamıştı gerçekten ilginç bilgilerdir bunlar. Ailenin yönettiği devlet meselesine gelince evet aile devleti yönetiyor ama son tahlilde. Şeyhülislamlar dönemi dediğimiz XVIII. yüzyıla bakarsak ülkeyi aileden olmayan şeyhülislamlar yönetmiş, XVI. yüzyılın ikinci yarısında yine aileden olmayan sadrazamlar yönetmiş, 1839 Tanzimat'ı ile birlikte hariciye nazırları -ki Âli Paşa başat isimdir- ve sadrazamlar yönetmiş. 1908 sonrası zaten kolay kolay padişah adı göremezsiniz çünkü meşruti monarşi vardır ve padişahlık semboliktir. Belki üç klasik padişah (Kanuni, Fatih, Yavuz) ve II. Abdülhamid dışında devletin iplerini tamamıyla ele alıp otoriter bir rejim kurarak yönetim gösteren padişah bulmak zordur. Yani bütün ülkenin iplerini bir aileye vermek Köprülü gibi, Çandarlı gibi vezir ailelerine, Âli Paşa gibi, Reşid Paşa gibi, Fuad Paşa gibi, Midhat Paşa gibi günümüz yönetim anlayışını hazırlayan Tanzimat paşalarına, bazı devşirme ve Türk kökenli paşalara değer vermemek olur ki bu çok büyük bir hatadır. Lütfen olayları bu kadar basite indirgeyip genellemelerle çıkarımlar yapmayalım sizin için söylemiyorum ama bu bazen komik duruma düşmeye sebep oluyor zira bugün önümden giden amca Napolyon'u sadece Cezzar Ahmed Paşa'nın yendiğini anlatarak ciddi bir hata yapıyordu...

 • Zagor Tenay @zagor-tenay

  @celebi sevgili nurullah, Israrla benim neyden bahsettigimi anlamayip isi Osmanli ailesine bagliyorsunuz nedense...Halk diyorum, okumamis , kul olmak isteyen topluluk diyorum....Neyse, yaziniza gelirsek, verdiginiz tarih dersi icin oncelikle cok tesekkur ederim, ozellikle bu insanlarin Karayipler"den gelmemis olmamasi beni hayretlere gark etti. Osmanliyi reddeden yok, ama metodolojiniz acaba cok bayildiginiz Kanuni Suleyman 'in halki dusunmeden ne kadar mahvettigini anlatiyor mu acaba? Yada Osmanli zamaninda askere sadece Turk genclerinin alindigini, yahudi , ermeni ve diger azinliklara dokunulmadigindan bahsediyor mu? yada bu gencligini askerde birakmis askerlerin, donduklerinde, askere gitmemis, ticarette ilerleyip zengin olmus ve sadece birbirleriyle is yapip, kendi gibi olanlari ise alan azinliklardan?
  Bir de boyle neden bahsettigimi anlamamis gibisoru sorarak basliyorsunuz yaa lafa :)))
  Ben Osmanli DEVLETI'ne saygi duyan, ama kesinlikle Osmanli Ailesi icin uzulemeyen Cumhuriyete sonuna kadar bagli biriyim. Neyse kalp kirmak istemem,
  Kal saglicakla. Baska bir topicte gorusmek uzere.
  Iyi geceler dilerim..

  • nurullah zağanos @celebi

   XIV. yüzyıldan itibaren Hristiyan sipahiler var, yeniçerilikten zaten bahsetmiyorum onların çok büyük bir kısmı Türk değil, Tanzimat ile birlikte dediğinize katılıp evet sadece Müslümanlar askere alındı diyeceğim ama bedelli askerlik mukabilinde bir resim (vergi) çıkarıldı ve gayrimüslimler askere gitmeyip para ödediler Türkler gidip askerlik yaptılar. Ayrıca askerde ezilmekten bahsetmişsiniz fakat askerliğin dönem içinde en iyi mesleklerden olduğu su götürmez bir gerçek insan neden askerlik gibi garanti bir meslekten ezilsin anlayamadım.
   Estağfurullah kalp kırmak gibi bir niyetiniz asla olamaz ilmî bir tartışma yapıyoruz ki ilimde sizin de bildiğiniz gibi kalp kırmak mümkün değildir.
   Sohbet için teşekkür ederim, iyi geceler dilerim. 🙂

Duolingo'da koreceye bakmak için açtım 10 dakika sonra vodafone mesaj attı, dil öğrenme ile ilgili:D Herkese gitmiştir belki ama garip oldum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Airoso paylaştı.

Merhaba. Yeri değil ama yazmam lazım. 2 ay önce işyerimin önünde takılan, öğlenleri beslediğimiz kedi doğurdu. Kış vakti dışarda kalmasınlar, ikinci aylarına doğru yuva bulur yollarız diye anneyle 4 yavrusunu eve aldık. 3-4 gün sonra tam 2 aylık olacak bu yavrulardan 3'ünü güzel evlere yerleştirdik bu hafta. Bir tek resimdeki uslu siyah kedi kaldı. Haydi bunu sizden birine, düzenini kurmuş, iki gün sonra kapıya atmayacak bir yere verelim. Dişi mi erkek mi bilmiyorum. Siyah olduğu için çok anlaşılmıyor her iki cinsiyetin de organına benziyor valla. Kedi diğer kardeşlerine göre en uslusu, en annecisi. Büyük ihtimalle başka bir eve gittiğinde de size alıştıktan sonra yanaşmak, sırnaşmak isteyecektir. İstanbul'dayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
#akış #kedi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Airoso paylaştı.

Satılık XBOX Red Dead Redemption 2 Special Edition Kutulu - 350TL

Oyunu %100 yapmak için oynuyordum ama oldukça uzun sürecek anlaşılan. Biraz ara verip sonra dijitalini alarak devam ederim belki diyerekten satıyorum. PC'ye gelirse oradan da devam edebilirim. Dijital bonuslar kullanıldığı için sadece fiziksel bonuslar verilecektir. Kutu içeriği resimlerdeki gibidir. Haritalar arkalı önlüdür.

#XBOX #RDR2 #RedDeadRedemption2 #oyun #ikinciel #satılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap

şu an bir kanalı izlerken beyin hücrelerim öldü yemin ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://eksisozluk.com/bilgisayar-acmak-ve-kitap-okumak-yasaktir--5967374
Sonra starbucks pahalı 🙂 neredeyse diğer tüm cafelerde bardağın biter bitmez "bi ihtiyacınız var mı" diye 5dkda bir gelir, gözünüzün içine bakar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
Airoso paylaştı.

Monitörlerin numaralarını değiştirmek için bildiğiniz bir program var mıdır ?

Ana Ekran olarak kullan" seçeneğini sormuyorum bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Monitör numarası derken ne demek istediğini anlamadım. Eğer çift monitör için sağda solda dursun diyorsan ayarlardan istediğin konuma alabiliyorsun.

  • Airoso @airoso

   ben kendimden anlatayım durumu,
   1-) bios ekranı 1. monitörde gözüküyor sadece, o da 1366*768 bir monitör, böyle olunca biosa girmek için 1. ekranı çıkarmam gerekiyor. (bunu çözümü full ekran logoyu kapatmak oldu)
   2-) dual boot hackintosh/linux dağıtımı da driver vs kurmadan 2. monitörü görmüyor ve 1080p açmaya çalışıyor, 1. sorunun aynısı yaşanıyor(out of range).

 • alper212 @alper212

  @airoso Aynı sorun bende de var 2 tane Full HD monitör var biri ana monitörüm ve ortada duran diğeri ise sol tarafta. Bunları ayarlardan sağa sola geçirmekte herhangi bir sorun yok zaten ancak bilgisayar açıldığında ilk önce soldaki monitör açılıyor sonra ana ekrana geçiş yapıyor.

  Mesela dediğiniz gibi bios'a soldaki monitörden girmek zorunda kalıyorum.

#hackintosh
Uykusuz bıraktı ama sonunda hallettim nvidia web driver kurmayı doğru bir şekilde 🙂 Artık huzurla uyuyabilirim, çalışmayan donanım kalmadı 😀 Bir tek rami yanlış gösteriyor o da kalsın.
-h81m-p33 anakart
-msi gtx 750 ti
-4690k
-8GB DDR3 Ram

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14

Şu askerlikte boy kilo konusunda net bilgisi olan var mı? Bugün heyete teslim ettim tüm sonuçları durum ne dedim, yarın belli olacak dediler. Erteleme mi olacak gidecek miyim, hiç bir fikrim yok, 19 gün altı üstü gitmek istiyorum dedim heyetteki adam yüzüme bile bakmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21