Paylaş Paylaş

NVIDIA İstenmeyen Sesleri Kesiyor: RTX Voice Detaylı Testi

NVIDIA'nın beta olarak kullanıma sunduğu RTX Voice özelliğini detaylıca test ettik. Hem mikrofonu hem de hoparlörü filtreleyebilen Voice, klasik gürültü filtrelerinin ötesine geçmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  İstenmeyen sesleri degil, kafasına göre ses kesiyor 😂
  Rocket League de açıyorum ve oyun sesi komple gidiyor 😂
  Pubg mobilde açıyorum, arkadaslarin konuşma sesleri cızırtılı ve patlaya patlaya geliyor ve onlari cok guzel engelliyor. Ama rocket teki olayı gordukten sonra pubg de kullanmiyorum belki düşmanların ayak sesleri kaybolur.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Gerçekten kulaklık ile dinlediğimde dip sesleri ve diğer sesleri nasıl kestiği anlaşılıyor. Beta filan ama neden diğer kartları desteklemiyor RTX istiyor anlaşılır değil. Gerçi final sürümünde belki GTX desteği de gelir.

  Burda nasıl yapılır RTX olmayan ekran kartlarında belirtilmiş.
  https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-rtx-voice-works-without-rtx-gpu-heres-how.431781/

  • Murat Gamsız @gamsizm

   RTX'in içinde ayrı donanım var o sayede hem bu işleri yapıp hem de oyunlarda yüksek performansa devam edebiliyor. Ama günlük kullanımda normal kartlar da yapabilse olur.

  • Temp @temp

   @gamsizm Bana göre bu ses işleme ve gürültü engelleme özelliği sırf RTX kartları öne çıkarabilmek için yapılmış bir pazarlama oyunu. Ki zaten diğer kartlarda da çalıştırmanın yolunu bulmuşlar sanırsam.
   Rtx güzel bir teknoloji evet ama 2080 serisi dışında kullanılabilirliği yok. Bu yüzden de RTX 3000 serisini merakla bekliyorum.

  • ProgCoolModder @aytinh

   burada Nvidia lı sistemlerin tümüne kurulabilen yöntemden bahsetmiş. ben de denedim oldu. https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/143051167

  • ProgCoolModder @aytinh

   RTX Voiceu daha basit aktifleştirmek mümkün. Üstelik bunun için Nvidia harici siteden farklı bir dosya indirmekte gerekmiyor. Bu sayede zararlı uygulama korkusu yaşamanıza gerek yok ve son sürüm Nvidia dosyalarını kullanmış oluyoruz. Uyumlu tüm CUDA destekli kartlarda çalışacaktır.
   1) Nvidia sitesinden kurulumu indiriyoruz. (link ) :
   https://developer.download.nvidia.com/rtx/broadcast_engine/RTX_Voice/NVIDIA_RTX_Voice_v0.5.12.6.exe
   2) Kurulumu başlatıyoruz. Hata ekranı gelecek. Kapatıyoruz.
   3) Kurulum dosyaları geçici bir klasöre çıkarılıyor. Bu klasörler içerisindeki bir dosyada RTX destekli ekran kartı tespit edilemediğinde kurulumu engelleyen bir ayar mevcut. İşte bu ayarı silip ilgili kontrolü devre dışı bırakmamız gerekecek. Aşağıdaki yolu verilen dosyayı not defteri gibi bir metin editöründe açıyoruz ve içerisindeki aşağıdaki verilen satırı siliyoruz.
   Dosya yolu (Dosya yolu farklı sürücü ve klasörde olma ihtimali mevcut) : "C:\temp\NVRTXVoice\NvAFX\RTXVoice.nvi"
   Silinecek kısım (dosyayı kaydetmeyi unutmayın) :
   quote:

   4) Kurulumu bu sefer geçici klasörden başlatıyoruz. Aksi halde aynı hatayı alacağız ve tekrar 3. maddeden başlamak zorunda kalacaksınız.
   (Dosya yolu farklı sürücü ve klasörde olma ihtimali mevcut)
   Kurulum yolu : C:\temp\NVRTXVoice\setup.exe
   5) Hata vermeden kurulum tamamlandıysa iyi günlerde kullanın. RTX destekli olmayan ekran kartında çalıştırmak için herhangi dosya kopyalama, ayar vs. yapmanıza gerek yok. Uygulamayı artık CUDA destekli kartınızda kullanabilirsiniz. Bundan sonrası normal RTX Voice ayarları ve kullanımı.

   Anlatım NVIDIA_RTX_Voice_v0.5.12.6.exe dosyasına göre yapılmıştır. Eğer Nvidia RTX olmayan ekran kartlarında bu özelliği kullanmayı zorlaştırmazsa veya koruma ve kurulum yöntemini değiştirmezse anlatım geçerli.
   Sorun yaşarsanız NVIDIA_RTX_Voice_v0.5.12.6.exe sürümünü edinmeyi deneyin.
   Nvidia böyle basit birşeyin aslında tüm CUDA destekli kartlarda çalıştığı kolayca ortaya çıktıktan sonra kısıtlamayı kaldıracaktır.
   Umarım RTX Voiceun sadece kendi RTX kartlarında değilde tüm CUDA destekli kartlarda çalıştığı için ağlayan yoktur.

   Yöntemi aldığım kaynağa teşekkürler :https://www.tomshardware.com/news/nvidia-rtx-voice-works-fine-on-non-rtx-gpus

 • Temp @temp

  Hiç abartısız şimdiye kadar gördüğüm en iyi mikrofon gürültü engelleme sistemi.
  Hakkaten Nvidia'yı tebrik ediyorum. Yine şaşırtmadı. Hep söylüyorum, her fırsatta dile getiriyorum; yazılım tarafı iyi olmayan her donanım çöptür.
  "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözünü bir kez daha uygulamalı olarak görmüş olduk.
  Teşekkürler @gamsizm

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Piyasada bir sürü işini daha iyi yapan uygulamalar var. Bu sadece hava sesi ile klavye seslerini engelliyor. Creative ses kartlarında oyunun sesini mikrofon sesinden çıkartıyor. Böylelikle oyunun sesi karşı tarafa gitmemiş oluyor. Her mikrofonla başarılı olmuyor. Nvidia böyle bir şey yaptıysa bunu geliştirmeleri lazımdı. Ama karşı tarafın sesini düzeltmesi iyi olmuş bazı insanların işine yarayabilir.

  Yıllarca hep oyunun sesini engellemeye çalıştım sonunda başarılı oldum. Kendi sesimin güzelliğini bozuyor ama işini iyi yapıyor. Bir tane test video su yükledim. Eğer ihtiyacı olan bir arkadaş olursa nasıl yaptığımı anlatan bir video daha hazırlayabilirim.

  https://www.youtube.com/watch?v=P8vWYNn4lZo

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Performansa etkisi ne durumda acaba?

 • Temp @temp

  @ugury Ortalama %10 ila %15 arası bir performans kaybı gözüküyor ama pek kayda değer bir düşüş sayılmaz bence bu.
  Gayet güzel teknoloji gerçekten. Yıllardır şu gürültü engelleme teknolojisi üzerine yeterince gelişemediğimizi düşünüyordum; ta ki rtx voice yi görene kadar.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @temp Eh, evet. RTX'te de %8-9 civarı performans kaybı var zaten. Arada dramatik bir fark yok. Daha deneyemedim; ama iki tarafta da aynı kalitede çalışıyorsa yine Nvidia'nın yanıltıcı pazarlama taktiklerinden biri denebilir.

 • Alptekin @alptekinck

  Ses işlemede gpu kullanılabilmesi garibime gidiyor. Yüzde kaç gibi bir yüke biniyor gpu ölçen oldu mu?

 • onurkenan @onurkenan

  asmr videocuları, youtuberları yaşadı..