Don't Look Up ın olmak istediği ama olamadığı film Kubrik’in efsane filmi Dr. Strangelove , muhakkak izleyin. https://www.imdb.com/title/tt0057012/ . Bu arada Don’t Look Up son dönemin sıradan filmlerinin arasından sıyrılıyor ama fazlaca oscar formüllerine sadık kalmış gibi geldi bana. Bu durum biraz frenliyor gibi senaryoyu.
Not:7/10
————-Spoiler————
Aynı şeyleri söylediği halde ciddiye alınmayan zenci ve kadın bilim adamına karşı sözü nispeten dinlenen ve halkın karşıaına çıkarılan eli yüzü düzgün beyaz adam figürü biraz fazla kör göze parmak hareket ediyor. Beyaz adam İdeallerinden sapıyor, hedeflerine zarar veriyor, sistemin uşağı oluyor diğerleri doğru bildiklerinden sapmıyor.
Bu filmlerin olmazsa olmazı aşırı karikatürize tiplerden bolca mevcut, başkanın gereksiz oğlu rolündeki torpilli dombili fazla sırıtıyor iyi oyuncuların arasında.
Amerikalı kuyruklu yıldız yok diyen çomarların “meşazını aldım ahmet abey” videoları ve sonrasında ancak kuyruklu yıldızı tepelerinde görünce aydınlanmaları bizim çomarların ancak ülke kurtarılamaz hale gelince aydınlanacağını hatırlattı, hüzünlendim. Beni üzmeye hakkı yoktu bir puan da oradan kırıyorum.

————-Spoiler————

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) -...

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb: Directed by Stanley Kubrick. With Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn. An insane American general orders...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Son matrix filmine "bence süper" diyenler sırf dicaprio var diye don't look up övmesi normal. Don't look up tam bir yemek yerken arkada oynasın filmi.

 • august @august

  Pek katılmıyorum, bence konu ilginç ve karakterler karikatürize edilmiş olsa da Abd'de sırıtmıyor. Abd'nin yarısı Ay'a gidilmediğine inanıyor mesela ve bu tarz aptallıklarda Türkiye'dekinden daha büyük kitlelere sahipler.

  Film kara mizaha kayan ve ofansif yapısıyla beğenimi kazandı. Tek sevmediğim kısım arada hadi bitmedi mi artık diyişim oldu, 30 dakika daha kısa olsa güzel olurmuş.

  Bir Netflix yapımına göre zaten başarılı, eğlenmelik güzel bir film 8/10

  • burakzdnr @burakzdnr

   Standart Netflix yapımı gözüyle bakmamak lazım. Her sene parayı bastırıp ödül ve imaj içib a sınıfı filmler yapıyolar.

  • august @august

   @burakzdnr Standart Netflix yapımının çok üstünde bir iş zaten, genel olarakta en azından ben beğendim. Elbette film eleştirmeni olmadığım için sizin görüpte benim göremediğim yerler olmuş olabilir ama bu film benim için güzeldi.

  • burakzdnr @burakzdnr

   @august estafurullah filme kötü demedim bende zaten. Hatta son dönemde rastlamadığımız kara mizah için güzel bir örnek sayılır, nacizane buruk kalan kısımlarını kendimce paylaştım. Eğer bu filmi sevdiyseniz ve linkte eklediğin dr. Strangelove filmini izlemenizi tavsşye ederim. Siyah beyaz ama güncelliğini koruduğunu göreceksiniz.

  • arandur @arandur

   @burakzdnr standart Netflix çizgisi zaten çöplüğün hemen üzerinde bir seviye. Cahil kesimi oyalamak için çekilen yapım standartı o. Don't Look Up daha seçici izleyicileri tatmin etmek ve akademiye oynamak için çekilenlerden.