Pcr testlerinde pozitif çıkmak neye bağlı? Yani birisi ile temaslısınız mesela ancak ne zaman test olursanız sonuca güvenebilirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • emrebn @emrebn

    3-15 gün arası pozitif çıkarsınız diye duymuştum. çok geniş bir aralık. ben 3. ve 7. günde test vermiştim. negatif çıktım fakat bu süreçte kendimi pozitif gibi karantinaya almıştım. sanıyorum olması gereken de bu. belirti olması göre durum değişecektir tabi ki.

  • CimAdam @cimadam

    Testler pek güvenilir değil deniyor, açıkçası ben de pek negatiflere güvenmiyorum ama hsatalık vs belirti varsa 7 gün yeterli oluyor sanırım. Zaten bir şekilde birbirimize bulaştıracağız yapacak bir şey yok havadan bulaşan bir şeyden kaçmak zor tek yaşamıyorsanız.

Selam @orcun, Annemin iPhone 6'sı su kaynaklı bozuldu. Telefon önemli değilde içindeki fotoğrafları kurtarabilme şansı var mıdır? Rica etsem bilgi verebilir misin? Mümkünse sana göndermek istiyorum verileri kurtar diye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Şurada doğru düzgün bir tartışma yapıyoruz adam puf oldu. Eğer banlandıysan @korayer bir şekilde iletişim adresi iletebilirsen devam etmek isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merak ettiğim bir şey var. Şimdi bizim Doğu Akdeniz'de ki ormanlarımızın çoğunluğu kızılçam. Bu çam türü de yanmaya elverişli, daha doğrusu bu ekosistem yanmaya elverişli ve yanmaya karşı adaptasyon geliştirmiş. Bu enteresan ancak gerçek bir durum ve buna yangın ekolojisi deniyor, yangın sonrası bu ormanlar 1-2 yılda bile çok ciddi toparlanıyor.

Uzmanlar ve okuduğum makalelerde bu tür yangın ekolojisinde ki ormanlara yangın sonrası fidan dikmek yarardan çok zarar getirir, ekolojik çeşitliliği öldürür diyor. Ancak TEMA bugün bu yangın bölgelerini de kapsayan bir fidan kampanyası başlattı ve muhtemelen çok büyük destek alacak.

Bu durumda uzman olmadığım için bir şey diyemiyorum ancak TEMA'nın yaptığı doğru mu yoksa popülist ve arkasında başka dinamiklerin olduğu bir kampanya mı nasıl kontrol edebiliriz? TEMA'nın bu konu özelinde bir açıklaması vs. yok. Gerçekten çok merak ettiğim bir konu. Popülizm ve insanların gazını almak uğruna belki de ekolojik çeşitliliği katledeceğiz insanlarda vicdan mastürbasyonu yapacak diye korkuyorum.

Görüntü Santa Barbara'ya ait. 2017 sonunda inanılmaz derece büyük bir yangın olmuş. İlk fotoğraf yangından 3 ay sonra çekilmiş, ikinci fotoğrafsa ondan 1 yıl sonra. Yangının ismi Thomas Fire.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Fire

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Herkese selam,

Yapı Kredi ve İş Bankası'nda hesap açtıracağım ama kararsız kaldım hangisini seçsem diye. Hali hazırda Ziraat'de hesabım var, bir tane ana bankam olarak kullanacağım özel banka istiyorum.

Arada sırada havale/eft'nin yanında ileride düşük limitli kredi kartı çıkarma düşüncemde var. Siz hangi bankayı neden tercih edersiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Herkese selam, önemli bir konuda soru sormak ve sizden tavsiye istiyorum.

1 hafta önce elektrikli değirmenimde bir gariplik fark ettim, hemen satın aldığım yeri aradım. Aradığım yer ürünün resmi distribütörü bu arada. Bana dediler gönderin biz yapalım, bende onlara kargoladım, ürün onlara ulaştı ve sorunu çözmüşler, temizlik yapmışlar ve bana dediler ki 150 TL + KDV ücreti var. Ürünün garantisi mevcut bu arada.

Başta bana ücret alınacağını söylememeleri zaten sinirlendirdi, açıklamaya arıza tespiti için ürünü demonte ettik, temizledik, arızayı bulduk ve tamir ettik yazdılar. Ben baktığımda arıza tespit ücretinin yasal olmadığını fark ettim.

Bir de kullanıcı hatası diyorlar o biraz teknik olduğu için oraya girmek istemiyorum. Özetle ben değirmeni söküp temizlemiştim ancak markanın resmi youtube kanalını referans aldım, zaten kasalı bilgisayar gibi. Parçalar son kullanıcının bile demonte edip monte edebileceği şekilde tasarlanmış, içinin açılıp bir zarar vermek çok bariz olur. Benim yaptığım temizlik ile bozulan ayar epey bağımsız.

Bu durumda neyi yapmam en mantıklısıdır? Parayı ödeyip hemen ardından THH'ye mi başvurayım? Fikirlerinizi merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Geçtiğimiz aylarda arkadaşım için THH'ye başvurmuştuk. Bugün son işlemde 'Gündemden çıkarıldı' ibaresini gördüm. Ne demek olduğu ile ilgili bir şey bulamadım, bunun anlamı nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap