Merak ettiğim bir şey var. Şimdi bizim Doğu Akdeniz'de ki ormanlarımızın çoğunluğu kızılçam. Bu çam türü de yanmaya elverişli, daha doğrusu bu ekosistem yanmaya elverişli ve yanmaya karşı adaptasyon geliştirmiş. Bu enteresan ancak gerçek bir durum ve buna yangın ekolojisi deniyor, yangın sonrası bu ormanlar 1-2 yılda bile çok ciddi toparlanıyor.

Uzmanlar ve okuduğum makalelerde bu tür yangın ekolojisinde ki ormanlara yangın sonrası fidan dikmek yarardan çok zarar getirir, ekolojik çeşitliliği öldürür diyor. Ancak TEMA bugün bu yangın bölgelerini de kapsayan bir fidan kampanyası başlattı ve muhtemelen çok büyük destek alacak.

Bu durumda uzman olmadığım için bir şey diyemiyorum ancak TEMA'nın yaptığı doğru mu yoksa popülist ve arkasında başka dinamiklerin olduğu bir kampanya mı nasıl kontrol edebiliriz? TEMA'nın bu konu özelinde bir açıklaması vs. yok. Gerçekten çok merak ettiğim bir konu. Popülizm ve insanların gazını almak uğruna belki de ekolojik çeşitliliği katledeceğiz insanlarda vicdan mastürbasyonu yapacak diye korkuyorum.

Görüntü Santa Barbara'ya ait. 2017 sonunda inanılmaz derece büyük bir yangın olmuş. İlk fotoğraf yangından 3 ay sonra çekilmiş, ikinci fotoğrafsa ondan 1 yıl sonra. Yangının ismi Thomas Fire.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Fire

BeğenFavori PaylaşYorum yap