Herkese selam, önemli bir konuda soru sormak ve sizden tavsiye istiyorum.

1 hafta önce elektrikli değirmenimde bir gariplik fark ettim, hemen satın aldığım yeri aradım. Aradığım yer ürünün resmi distribütörü bu arada. Bana dediler gönderin biz yapalım, bende onlara kargoladım, ürün onlara ulaştı ve sorunu çözmüşler, temizlik yapmışlar ve bana dediler ki 150 TL + KDV ücreti var. Ürünün garantisi mevcut bu arada.

Başta bana ücret alınacağını söylememeleri zaten sinirlendirdi, açıklamaya arıza tespiti için ürünü demonte ettik, temizledik, arızayı bulduk ve tamir ettik yazdılar. Ben baktığımda arıza tespit ücretinin yasal olmadığını fark ettim.

Bir de kullanıcı hatası diyorlar o biraz teknik olduğu için oraya girmek istemiyorum. Özetle ben değirmeni söküp temizlemiştim ancak markanın resmi youtube kanalını referans aldım, zaten kasalı bilgisayar gibi. Parçalar son kullanıcının bile demonte edip monte edebileceği şekilde tasarlanmış, içinin açılıp bir zarar vermek çok bariz olur. Benim yaptığım temizlik ile bozulan ayar epey bağımsız.

Bu durumda neyi yapmam en mantıklısıdır? Parayı ödeyip hemen ardından THH'ye mi başvurayım? Fikirlerinizi merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap